Brandweerman Adri v.d. Reest plakt er nog een jaar aan vast Nieuwe boomgaard Stavenisse 'Identiteitsgebonden zorg biedt de cliënten een meerwaarde' Verburgh Studieclub erkend als overlegpartner zaadteelt Dispensatieregeling 55-plussers voor paraatheid overdag Dorcas vult 40 dozen en 840 zakken RST Zorgverleners informeert aanstaande moeders in Tholen Donderdag 17 februari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Afgelopen zomer dacht hij nog: ik stop ermee. Maar naarmate zijn 55e verjaardag in oktober naderde, ging het kriebelen bij Adri v.d. Reest. En toen de hoofdbrand wacht uit Sint-Annaland te horen kreeg dat hij langer in functie kon blijven, besloot hij uiteindelijk om dat te doen. „De onderlinge band is enorm. En dat zou je an ders moeten missen", zegt de bescheiden brandweerman die al 32,5 jaar actief is. Het gemeentebestuur moet de verlenging van zijn dienstverband formeel nog goedkeu ren. Hoofdbrandwacht Handel stroef door Rusland en euro-dollar Verminnen zingt in Meulvliet Proefveld Aan de Buurtweg in Stavenisse staat een woud van betonnen palen. Dat blijkt de basis te zijn voor een nieuwe appelboomgaard van 4,25 ha, die in mei wordt ingeplant door fruitteler Van Rossum. Het betreft een uitbreiding van het bedrijf van de ondernemer uit Stavenisse. Het vorig jaar aangekochte perceel was toen ingezaaid met graszaad, maar in 2006 moet de eerste oogst van en kele kilo's Elstar appelen geplukt kunnen worden. De aanleg van een boomgaard met betonnen palen is afkomstig uit Ita lië, vertelt Adriaan van Rossum. „Vier jaar geleden heb ik dat sys teem al toegepast aan de Oudeland- sedijk in Stavenisse. Betonnen pa len zijn milieuvriendelijker en duurzamer dan houten palen: ze blijven staan zolang de boomgaard in productie is: zo'n dertig jaar. Ze steunen de bomen en geleiden de takken. Het lijkt ingewikkeld zo veel betonnen palen bij elkaar, maar het snoeien en oogsten werkt daardoor straks eenvoudiger. Voor het spannen van draden door de betonnen palen worden er ankers geboord." Van Rossum toont met zijn nieuwe aanplant dat hij vertrouwen heeft in de toekomst. Hij is blij, dat Rus land de grens weer heeft geopend voor landbouwproducten, waaron der ook fruit. „De peren worden veel geëxporteerd, o.a. naar Enge land en Rusland. De export van ap pels loopt momenteel vrij stroef, maar de binnenlandse handel neemt wel aardig wat product op." Een informatieavond voor aanstaande moeders trok woensdag in Tholen goede belangstelling. Het was voor het eerst dat RST Zorgverleners een dergelijke bijeen komst in onze gemeente organiseerde. RST levert al vijf tien jaar kraam- en thuiszorg en is daarbij gericht op de reformatorische gezindte. „De kwaliteit is bij alle instel lingen goed. Maar identiteitsgebonden zorg, dat is voor onze cliënten de meerwaarde", legt regiohoofd (voor Zeeland en Goeree-Overflakkee) Caroline Mulderij uit. Weinig aanbod van nieuwe teelten De studieclub voor groente- en bloemzaadteelt eiland Tholen is in twintig jaar uitgegroeid tot een erkend over legpartner. Voorzitter C.J. Breure werd daarin recent nog eens bevestigd bij het afscheid van Albert Ebbens als be drijfsleider van proefboerderij Rusthoeve. De leeftijd van 55 jaar is in Tholen sinds jaar en dag het moment dat brandweerlieden een punt achter hun actieve carrière moeten zetten. Tot ongenoegen soms van de be trokkene, maar het was niet anders. Maar de tijden zijn veranderd. Het kost steeds meer moeite om over dag voldoende parate mensen te hebben bij de blusgroepen. Daarom besloot het gemeentebestuur vorig jaar, gebruik te gaan maken van de dispensatiemogelijkheid die de wet biedt. De onderdeelscommissie had daar een belangrijke stem in. Een 55-plusser kan vijf keer één jaar dispensatie krijgen, dus maximaal tot zijn zestigste brandweerman blijven. „Er zijn twee voorwaar den", zegt commandant Koos de Feijter. ,.De betrokkene moet over dag voor minstens 50% van de tijd beschikbaar zijn. En hij moet de tigste verplicht - goed doorstaan." Er is al enkele jaren wat meer ruimte geboden om ervoor te zor gen dat een blusgroep overdag met voldoende mensen kan uitrukken, aldus De Feijter. „Vroeger mocht een blusgroep maximaal zestien personen tellen. Nu is er ruimte voor wat extra mensen." Die ver ruiming heeft financiële conse quenties, want de vrijwilligers van de brandweer krijgen jaarlijks een vaste vergoeding (mits ze een mi nimaal aantal oefeningen meema ken) en daarnaast een bedrag per uitruk of oefening. Van der Reest is de eerste Thoolse brandweerman die van de dispen- satieregeling gebruik maakt. Sint- Philipslander Leen Kosten deed dat in september niet en ook zijn dorpsgenoot Kees Kosten - die in april 55 wordt - houdt het voor ge- zij de jeugdbrandweer kost het geen moeite om de vacatures op te vullen. „Er zijn drie sollicitanten", zegt De Feijter. Morgen is in Meul- vliet de jaarlijkse feestavond van de brandweer. Dan worden onder meer jubilarissen gehuldigd, diplo ma's uitgereikt en afscheid geno men van vertrokken spuitgasten. Adri v.d. Reest is destijds door on dercommandant Koos van Poort vliet voor de brandweer gevraagd. „Ik ben tegelijk begonnen met Bram van Iwaarden (de huidige postcommandant - red.), we deden samen de cursussen", vertelt de Sint-Annalander. Hij werd pomp- bediener en haalde zijn groot rijbe wijs. „Met een heel licht vrachtwa gentje, bij Van Haaften in Sint- Maartensdijk", lacht Van der Reest. Het ging er in die jaren ge moedelijk aan toe bij de brand weer. Tegenwoordig is het veel strakker met tal van regeltjes. De Sint-Annalander is inmiddels hoofdbrandwacht en één van de vijf brandweerlieden met een groot rijbewijs. „Wie bij een melding als eerste in de kazerne is, start de au to. Er is geen vaste chauffeur aan gewezen", legt hij uit. Van der Reest deed jarenlang het onder houd aan de auto en het materieel, is waar RST destijds mee begon. Daar is de thuiszorg bijgekomen en die heeft de kraamzorg inmiddels overvleugeld. In de regio Zuidwest werkt een team van negen mensen op Tholen, Sint-Philipsland, Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee. Drie daarvan komen van Tholen: Marrie van Duijn, Jacoba Heijboer en Marlies Verhage. „Alles moest uitrukgereed zijn. Maar die taken heb ik overgedra gen en dat doet Han Ridderhof nu." De verandering heeft er onder meer mee te maken dat akkerbouwer Van der Reest het thuis drukker kreeg, naast zijn toch al drukke werk op het land in de zomer. „Ik merkte dat het wat ging versloffen, en dat kan niet." Hij merkt trouwens ook dat hij ouder wordt, het lichaam is minder soepel en alles gaat niet meer zo vlug. „Ik heb dat nooit willen geloven, maar het komt." Ondanks dat acht hij zich nog goed in staat om het brandweerwerk te doen. „Nu het mag, blijf ik het doen zolang het gaat." In april moet de Sint-Annalander weer ge keurd worden. Van de zomer dacht hij nog aan stoppen, maar toen hij in september te horen kreeg dat de mogelijkheid er was om door te gaan, ging het knagen. „Ik heb met Bram van Iwaarden gepraat en ja gezegd op de vraag om te blijven." Het speelt mee dat de Sint-Anna lander al zó lang bij de brandweer actief is, het is een deel van zijn le ven geworden. En dan is er die enorm hechte band binnen de groep. Na een uitruk zitten de man nen altijd even bij elkaar. Drinken wat, maken een lolletje. „Een uit laatklep. En dat kan nodig zijn, want je komt vanalles tegen", zegt Het centrum indicatiestelling zorg (CIZ) en de zorgverzekeraars bepalen welke zorg en voor hoeveel uren er vergoed wordt. RST heeft contracten bij alle verzekeraars in de regio's waar ze actief is. De invoering van de marktwerking leidt ertoe, dat verze keraars gunningen en veilingen han teren om zorg in te kopen. Zorgaan bieders zoals RST worden zo Bij de depots van Dorcas in Scher- penisse en Tholen zijn afgelopen jaar 840 zakken en ruim 40 dozen gevuld met hulpgoederen. Kle ding, schoenen, linnengoed, de kens, medische artikelen, bestek, potten, pannen, speelgoed en schoolartikelen zijn naar het hoofdkantoor van de hulporganisa tie in Andijk vervoerd. Daarnaast onder meer zeven kinderwagens, 53 oude mobiele telefoons, bed den, matrassen, naaimachines, ge reedschappen en schoolmeubilair. In Andijk wordt, in samenwerking met buitenlandse partnerorganisa ties, zorgvuldig bekeken welke landen in aanmerking komen voor hulptransporten. Elke laatste zaterdag van de maand gedwongen om redelijke prijzen te hanteren. In ieder geval wordt er door de verzekeraars danig beknibbeld op het aantal uren, geelt mevrouw Mul- derij aan. „We moeten er aan trekken en vechten voor onze doelgroep." Ze stelt dat in de reformatorische gezin nen relatief meer kinderen zijn dan in andere gezinnen. „Dus hebben die gezinnen méér uren zorg nodig. Maar kunnen tussen half tien en twaalf uur 's morgens hulpgoederen afge leverd worden in de depots. „Af gedankte spullen graag schoon en goed verpakt", aldus voorzitter Witte Andriesse van de Thoolse werkgroep. In Scherpenisse is het centrale depot gevestigd, in de schuur van De Groen aan de Plat- teweg. In Tholen heeft fam. Van de Velde een depot ingericht op het adres Regentessestraat 50. Op bei de plaatsen zijn mensen met hun spullen welkom op zaterdagmor gen 26 februari. Markus Passion. De nog weinig uitgevoerde Markus Passion van J.S. Bach - in een reconstructie van Ton Koopman - wordt op 5 maart gebracht in Dirksland. Het chr. jong kamerkoor Fiori Musicali tekent voor de bijzondere uitvoering, waarbij het is aangevuld met vijf professionele solisten en een barok - orkest. Het concert in de hervormde kerk begint om acht uur. de verzekeraar haalt dan zijn schou ders op en stelt dat de mensen die keus zelf hebben gemaakt en het dan ook maar zelf moeten oplossen." Gastspreker Ria Verheul gaat op de bijeenkomst in Tholen uitvoerig in op het onderwerp borstvoeding. Dat past helemaal in de filosofie van RST, want die stimuleert het geven van borstvoeding. „Op een onverwacht plezierige ma nier kwam de bekendheid van onze club tijdens die afscheidsreceptie in een groot gezelschap naar voren. Sinds 1984 doen we nu al proeven en we worden gevraagd in zaken als het vaststellen van heffingen voor het productschap en algemene teeltvoor- waarden. We treden als groep naar buiten bij het melden van knelpunten in de zaadteelt. Er wordt van onze er varing gebruik gemaakt bij onderzoek in andere teelten. Kortom, we hebben nog steeds een volledig recht van be staan", zegt Breure. Bovendien levert de zaadteelt op veel bedrijven nog steeds een positieve bijdrage aan het inkomen en dat is ook mooi meege nomen in een tijd dat het saldo van bijna alle landbouwproducten onder druk staat. „Voor de toekomst zal ex tra kwaliteit voor een redelijke prijs, in combinatie met vakkennis en be reidheid tot inzet van de telers, ervoor moeten zorgen dat de zaadteelt in on ze regio blijft wat het is: een econo mische drager voor onze bedrijven en een element dat van onschatbare waarde is voor ons mooie land schap", aldus voorzitter Breure aan de vooravond van de jaarvergadering in de Wellevaete. Ton Vreeken uit Dordrecht zal donderdag 24 februari een praatje houden over .inspelen op de wispelturige consument.' De opbrengsten van meerjarige soor ten waren in 2004 over het algemeen goed. De oveijarige soorten profiteer den van het zonnige weer in april en mei. In juli was het nat en groeizaam, maar in augustus ontstond op sommi ge plaatsen veel schade door over vloedige regen. Er gingen zelfs ge wassen verloren, maar Vlissingen had 350 mm minder regen dan Leeuwar den en de meeste zonuren van Neder land. Waarschijnlijk door de gunstige combinatie van vocht, temperatuur en zonneschijn waren er veel positieve berichten over de zaadopbrengsten in 2004. „In een jaar met vrije producten ver onder de kostprijs is men zeer be nieuwd naar de financiële uitkomsten van andere teelten en zit men te wach- Het chanson is de essentie in zijn avondvullend liedjesprogramma, maar Johan Verminnen verwerkt er andere invloeden in. Latijns- Amerikaans en jazz bijvoorbeeld. De zanger, die zijn publiek ook laat genieten van zijn typische tus sendoor-commentaren, treedt za terdag met zijn trio op in Meul vliet in Tholen. Verminnen werd 34 jaar geleden ontdekt door Toon Hermans. Hij speelde met het Metropole Orkest, ten op de afrekening", zegt secretaris L. Bijnagte. „Ook in de handel loopt het stroef. Het exportverbod naar Rusland heeft een negatieve invloed en ook de verhouding euro-dollar is ten opzichte van vorig jaar voor ons exportproduct verslechterd. Het in vullen van het bouwplan is nu aan de orde en de teeltagenten krijgen veel vragen van telers of er al aanbod is van nieuwe teelten. Hopelijk kan het areaal, dat vorig jaar licht daalde, weer een stijgende lijn laten zien", al dus Bijnagte, maar volgens de laatste gegevens is er weinig aanbod. Violen zullen er a.s. zomer nauwelijks te zien zijn op Tholen. ln 2005 komt het proefveld weer ach ter het huis van vice-voorzitter Wil Boogaard aan de Oude Zeedijk in Sint-Annaland te liggen. Ook de mee krap zal weer in de proeven mee draaien. Boogaard en Marian Vlas winkel hebben veel gedaan om de financiering rond te krijgen en hoewel dat stroef verliep, is het toch weer voor enkele jaren geregeld. Er is een officieel erkend proefveld. Voor de aanleg en beoordeling wordt dank baar gebruik gemaakt van de diensten van proefboerderij Rusthoeve te Co- lijnsplaat en Westmaas. Op de Rust- hoeve is Theo Heijboer uit Sint-An naland de nieuwe bedrijfsleider als opvolger van Albert Ebbens. Nog steeds is er geen echte doorbraak in het project derdentoelating. Voor het middel Goltix is dat wel aange vraagd en als dat verzoek wordt geho noreerd, kan het ook in aanverwante teelten worden gebruikt. Voor het middel Ramrod is wel ontheffing ver leend voor de teelt van snijbloemen, viool en alyssum. Een ontheffing is echter voor een beperkte tijd, dus heel wat anders dan een toelating. Nieuwe knelpunten worden aangedragen en wellicht dat Ramrod dan voor een rui mere ontheffing in aanmerking komt. Belemmeringen bij het opstoken van oogstresten speelt de zaadtelers ook parten. Opruimen is niet altijd gemak kelijk, maar soms wel verplicht. De studieclub telde per 31 december 128 leden, 8 sponsors en 4 lid-begun stigers. zong met Rob de Nijs en Liesbeth List, was de leermeester van Stef Bos en had Raymond van het Groenewoud als zijn eerste gita rist. De Vlaming wordt be schouwd als de ultieme vertolker van het Franse chanson. In Tholen brengt hij klassiekers als 'Laat me nu toch niet alleen', 'Brussel' en 'Rue des Bouchers' en nummers van bijvoorbeeld Jacques Brei. De voorstelling van Uit op Tholen begint om kwart over acht. Kaar ten zijn te koop bij de VVV in Sint-Maartensdijk, boekhandel Dieleman in Tholen en (zolang voorradig) aan de zaal. De medewerkers van RST Zorgverleners die onder meer op Tholen en Sint-Philipsland ingezet worden, kregen een bloemetje op de informatieavond in het Calvijn college. jaarlijkse keuring - vanaf zijn vijf- zien bij de brandweer. Mede dank- én maakte de wekelijkse proefrit, brandweerman Adri v.d. Reest. De hechte onderlinge band is voor brandweerman Adri v.d. Reest één van de redenen om door te gaan. Erik van Rossum en Frans Eerland bezig met het boren van ankers voor de draden die langs de betonnen palen gespannen worden in de nieuwe boomgaard aan de Buurtweg in Stavenisse. Frank Eerland rijdt op de trekker. In deze tijd van ontkerkelijking is het iemand in huis te hebben die de situ- allerminst vanzelfsprekend dat men sen die wél kerkelijk zijn, een gelijk gestemde verzorgende in huis krij gen. „Een algemene instelling kan die 100% garantie niet geven. RST Zorgverleners wél, want al onze ver zorgenden zijn van reformatorische huize", aldus mevrouw Mulderij. Cliënten geven aan dat ze dit erg waardevol vinden en ook de verzor genden zelf werken graag in een om geving waar ze zich thuis voelen. „Die wederzijdse vraag proberen wij nog steeds te verbinden. Het hande len vanuit de Bijbel als fundament onder de zorgverlening ziet RST als haar missie." Ze houdt de aanwezi gen - vooral vrouwen, maar toch ook enkele mannen - in het Calvijn colle ge voor dat mensen het vanzelfspre kend vinden om voor hun kinderen een reformatorische school te kiezen. „Dan kan de keuze voor reformatori sche kraam- of thuiszorg toch net zo vanzelfsprekend zijn." Mulderij geeft voorbeelden waarom het zo fijn is om atie kent en begrijpt. „Iemand die weet waarom bepaalde dingen op zondag niet gedaan worden. Die leest en bidt met de kinderen, die de Bijbel kent." Voor de thuiszorg geldt het zelfde, zegt ze. „Ouderen in de termi nale fase worstelen heel vaak met vragen over leven en dood. Dan wil len ze iemand die begrijpt waarmee ze zitten. Dat gaat verder dan alleen het tonen van respect, wat andersden kenden zullen doen." RST Zorgverleners levert volgens Mulderij een goede kwaliteit zorg. De organisatie is aangesloten bij de landelijke vereniging voor thuiszorg en draagt het keurmerk kwaliteit. „Maar de kwaliteit is overal goed", benadrukt Caroline Mulderij. De identiteit is datgene waaraan RST zijn bestaansrecht ontleent. Zeeland is een groeiregio binnen de landelijke organisatie met 600 medewerkers. „Het afgelopen jaar hadden we 3000 kramen, waarvan 500 in Zeeland", aldus mevrouw Mulderij. Kraamzorg - dealer van Electronica 'Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 www. verburghnl Hi-Fi. T.V. Video, Computer systemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5