Hotel in gemeentehuis is mooi, Scherpenisse ondernemer kwijt Standerdmolen blijft rood en huizen krijgen weer voordeur Ondernemers zullen alle zeilen bij moeten zetten om te overleven Onmogelijk EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Een golfterrein en een fietspad langs de dijk rond het he le eiland zou voor de klanten van het hotel dat mogelijk in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk komt, een wel kome tijdsbesteding kunnen zijn. De gemeente zou de opbrengst van de toeristenbelasting voor recreatie en toerisme moeten bestemmen en op de plaats van de zil- veruienfabriek zou een verkooppunt van caravans niet misstaan. Dat waren enkele ideeën over de impuls van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse die maandagavond werden geopperd in het Holland Huis. Opknappen Haestinge en Markt is onderhoud, geen impuls smalstad Donderdag 17 februari 2005 Tegenslag Pap gestort 3 Diepbedroevend Onbevredigend Restauratie in Sint-Annaland en verbouw panden Lidl in smalstad Dames van Curüdomi Dhr. N. van Houten Scarpe Ee-laan 12, Scherpenisse bedankt jullie voor de toewijding, verzorging en de tijd die jullie voor mij hadden. Het was perfect. Jullie zijn het voorbeeld voor anderen. 28-8-1915 15-2-2005 Winkel en woning VVV-kantoor Ondernemers in Sint-Maartensdijk en Scherpenisse zul len alle zeilen moeten bijzetten om te overleven, nu Tho len steeds verder groeit. Over tien jaar is er nog een su permarkt en één bakker en één slager voor beide dorpen die alleen kunnen blijven bestaan als ze kwaliteit leve ren. Schaalvergroting is onomkeerbaar. Die geluiden wa ren maandagavond te horen in het Holland Huis in Scherpenisse waar ondernemrs hun vsie konden geven over de impuls van beide woonkernen. Aldi en Lidl Meer dan zestig reacties impuls Duidelijk werd dat met de nieuwe bestemming van het gemeentehuis als hotel en restaurant niet achter over geleund kan worden. Voorzit ter P. Wouterse van de midden standsvereniging Smalstad vond dat er meer moet gebeuren om de klan ten vast te houden. Vijftigers en 55- plusscrs vormen nog steeds een groeimarkt, 'maar de mensen moe ten wel bezig worden gehouden.' Hij vond dat het strandje er niet best bijlag, maar W. Brevet (van de op geheven porgroep) vond dat Wou terse daar te negatief over deed. Brevet zelf stelde voor om een golf baan aan te leggen, en extra fietspa den te creëren 'over heel het ei land'. En dan het liefst rondom het eiland langs het water. „Met het in vesteren in het toerisme kun je ook hel woonklimaat voor de inwoners Een woonservicecentrum in de Gouden Leeuw in Scherpenis se is voor A. Beeke onmoge lijk. Dat zei hij maandagavond in het Holland Huis over de impuls. „Een prima alternatief voor de Laban Deurloostraat wordt gezegd, maar Castria koopt aan de Hoge Markt een schip met puin want in deze staat is daar geen woonservice centrum mogelijk." Hij ver baasde zich er verder over dat de gemeente een klein schuur tje te huur aanbiedt in Stave- nisse (in Tholenderwijs), maar als het om 'grote zaken' gaat zoals het gemeentehuis, het ge meentebestuur het 'in een on deronsje afdoet.' verbeteren." De opbrengst van de toeristenbelasting moet dan volgens Brevet niet langer naar 'lantaarnpa len' gaan, maar naar recreatieve voorzieningen. Dat het gemeentehuis een hotel/res taurant wordt, noemde R. Slager van het Holland Huis een 'super plan'. „Maar waarom hebben ze er deze ondernemer voor benaderd? Hij wordt nu weggehaald uit Scher penisse. Er is gevraagd of hij inte resse had. Zo trekken ze een van de beste ondernemers van het dorp weg." Maar volgens Wouterse hoef je niet alles aan de vrije markt over te la ten. Hij wees op café/restaurant De Zeester bij Gorishoek. „Een schitte rende locatie. Maar je moet er wel een goede ondernemer in zetten." Volgens Brevet is er voor de extra impuls op recreatief gebied ook ie mand nodig van het kaliber De Co- ninck van restaurant/hotel de Gou den Leeuw in Scherpenisse. Brevet opperde het idee om een chaletpark aan te leggen in de Geertruidapolder door recreatieterrein de Pluimpot door te trekken tot aan het industrie gebied van Sint-Maartensdijk. Dc sportvelden zouden daar ook onder gebracht kunnen worden. Op de plaats daarvan zou de smalstad zijn eigen waterfront moeten kunnen verwezenlijken (het plan werd een aantal jaren door het evenementen comité Smalstad gepresenteerd). Volgens adviseur B. Roelofs van Buck consultants is het dus zaak om goed rond te kijken naar goede on dernemers. Maar Brevet zei dat het dan wel zaak is dat de gemeente voorwaarden schept. „Die moet het dan voor die ondernemer aantrekke lijk maken. Er is nog één kans en dat is hier in Scherpenisse." Ook voor het bedrijventerrein vroeg Roelofs ideeën. M. Schot van de fouragehandel aan de Sporllaan vond dat een ondernemer lang moet wachten totdat hij tot het uitvoeren van zijn plannen kan overgaan. „Dan haken mensen af." Hij wees erop dat er een mogelijkheid is ge weest dat woninginrichter Van Hou- tc zich zou vestigen op de plek van de zilveruienfabriek (naast zijn be drijf). Dit duurde echter te lang. Van Houte is inmiddels verhuisd naar Tholen. Ook wees hij op zijn eigen plannen om een Aldi te vestigen in een van de loodsen op zijn terrein: „Met Al di zijn we nu acht jaar bezig. Als je kijkt hoeveel tegenslag we hebben gehad, dan is dat niet leuk. Maar we gaan wel door. Dat zit in de aard van het beestje." Schot was pessimistisch over de im puls. Hij zou een overdekt zwem bad in Geertruidapolder toejuichen. „Mischien duurt het nog wel vijf tot tien jaar. Er zitten hier te weinig mensen. Het leeft niet." (de recre- atieondcrncmers ontbraken op deze discussieavond). Roelofs was minder somber: „Wij moeten de politiek verleiden tot daadkracht. Dat is onze taak." Schot was ook teleurgesteld in zijn collega's die bezwaren indienden tegen de komst van Aldi aan de Sporllaan (onder andere de midden standsvereniging en. zijn buurman R. Wcggemans die voor hem in de zaal zat). Roelofs zei te beseffen dat dit voor oponthoud zorgt, maar dat het in Nederland nu eenmaal zo ge regeld is dat mensen bezwaar kun nen maken. Slager vergeleek het met het protest van een 'groot deel van de bevol king' tegen dc bouw van een nieuw gemeentehuis. „En toen moest er een impuls komen. Dat zie ik als een koekje, een ijsje, een pleister." Volgens Wouterse is de desinterresse voor dc politiek groot. Oud-VVD raadslid M. van Damme was het daar mee eens. „De mensen zeggen het gaat toch wel door, wat je ook doet of zegt." Ook het nieuwe bestemmingsplan Kom (voorontwerp) kwam ter spra ke. Volgens Wcggemans is dat al een 'eind geregeld.' „Het bedrijventer rein is al in categorieën ingedeeld. De pap is al gestort." Brevet en Vcrjaal verwachten proble men met de verkoop van de grond van de zilveruienfabriek. De ge meente kocht die enkele jaren gele den aan van de Italiaanse firma Mas- sagia. Brevet: „Die grond is toen duur verkocht. De gemeente zal die niet onder de kostprijs aanbieden." Volgens Verjaal is de verkoopprijs bekend, maar ligt die erg hoog. On dernemers zullen Sint-Maartensdijk daarom mijden, zo verwacht hij. „Ja, als je het tien jaar laat liggen, dan heb je een concurrerende markt prijs." Maar volgens Van Damme kan het verlagen van de grondprijs juist on derdeel zijn van de impuls. Brevet was het daarmee eens. „Maak de grondprijs aantrekkelijk. Het is een Volgens A. Polderman zou de huisarts uit Sint-Maartensdijk ook spreekuur moeten houden in Scherpenisse. Polderman had onlangs een man van 83 jaar uit het dorp ontmoet die op de fiets zijn medicijnen in de smalstad moest halen. „In deze tijd diepbedroevend." Volgens de spreker is het stre ven om een dc huisarts naar Scherpenisse te halen, al een langslepende kwestie. „Ze zijn er al over bezig sinds mijn ge boorte." goede locatie voor een verkooppunt van caravans. Dat past op die plaats. Voor de aankoop van een caravan willen mensen gerust 100 kilometer rijden." Roelofs wilde afsluiten. Voor een deel werd bevestigd wat hij al wist. Er waren ook zaken die werden aan gevuld en die als onbevredigend zijn ervaren, zo concludeerde hij. Na vandaag (donderdag) als dc inwo ners en verenigingen aan bod zijn gekomen in Haestinge, dan zal hij huiswerk gaan maken voor de ge meente. „De gemeente moet dan daadkracht tonen en tijdig keuzes maken. Wc zullen ook gaan zoeken naar ondernemers, bedrijven en pro jectontwikkelaars binnen en buiten de gemeente. Half april is er een gro te bijeenkomst waar ook dc politiek bij wordt uitgenodigd." Brevet wilde nog wat kwijt. Roelofs moest er voor waken dat het investe ren in Haestinge voorgesteld wordt als een impuls. „Het is achterstalling onderhoud. Net als bij dc Markt. Het klinkt anders als u dat zegt dan wan neer wij dat doen." Van Damme was het roerend met hem eens. „Daar mag geen financiële waarde aan toe gekend worden." Brevet: „Alleen de meerwaarde die Haestinge krijgt, is een impuls." Roelofs knikte. „Maar ik kan de re actie van het gemeentebestuur wel voorspellen. Wij zullen ook niet ie dereen tevreden kunnen stellen." Voor de restauratie van de standerdmolen in Sint-Annaland is de mo numentenvergunning verleend. De restauratie voorziet in constructief herstel, het weer terugbrengen van streekeigen zaken en het weer in maalvaardige staat brengen van de molen. Ook voor de verbouw van twee monumentenpanden (voor Lidl Nederland) op de Markt in Sint- Maartensdijk is groen licht gegeven. Bij de vergunning horen voorwaar den. Zo zullen er voor de molen kleurmonsters of klcurnummers van hel buitenschilderwerk moeten wor den overlegd aan de monumenten commissie van de gemeente Tholen. Het bestek voor het opknappen van de molen aan de Molendijk is klaar. Dat is opgesteld in samenwerking met de molenaars M. Kodde en J. de Jonge, D. Haak van het adviesbu reau en F.D.M. Weemaes van de vereniging De Zeeuwse Molen. De molen vertoont gebreken, hoofdzakelijk veroorzaakt door aan tasting van insecten, houtrot en het geleidelijk achteruitgaan van de conditie van verschillende onderde len. De molen onderging de laatste res tauratie in 1966 toen dc gemeente eigenaar werd nadat het bouwwerk vanaf 1881 in handen was geweest van de familie Kodde. Karakteris tiek voor de streek was de trapcon- structie, de verticale beplanking op het stormbint en de horizontale be planking op het trapbint. Tot het herstel in 1966 was dit aanwezig. In dat jaar kreeg de molen ook de huidige rode kleur, 'terwijl de mo len sinds mensenheugenis groen Organisatie voor thuiszorg Advertentie I.M. was geweest.' In de verleende vergunning staat dat de verandering van kleur in 1966 - van groen naar rood - was ingege ven door de vondst van een rood ge schilderde plank. Deze kleur werd ook in verband gebracht met de ver dwenen meekrapcultuur in Sint-An naland. Het werd dus rood en deze kleur blijft gehandhaafd ook al is het wel een punt van discussie ge weest. Dc staart van de molen was vroeger een stuk langer en de trap was min der steil. De trap draaide zelfs over dc Molendijk heen, is ingekort en er is een kruilier aangebracht. Door deze betrekkelijk korte staart, draait dc molen vrij zwaar. De lagering wordt bij de opknapbeurt verbeterd, plus de gewichtsverdeling op de top van de standerd en de zetel. De twee panden op de Markt 26 en 27 in Sint-Maartensdijk zijn onder deel van Van Houte interieurs en tot voor kort in gebruik als showroom, kantoor en opslagruimte. Lidl Ne derland wil ze verbouwen als onder deel van een groter complex. Van Houte is verhuisd naar Tholen. In de twee panden moeten een winkel, presentatieruimte en een woning komen. In de vergunning is de voorwaarde opgenomen dat eerst de monumen tale waarde bepaald moet worden van constructieonderdelen (verdie pingsvloer, kap en wanden) moch ten die geheel of gedeeltelijk ver wijderd worden. Mocht blijken dat dit het geval is. dan is er overleg met de monumentencommissie en de rijksdienst voor monumenten zorg nodig. Dat kan betekenen dat het bouwplan aangepast moet wor den zodanig dat 'de aantasting tot een minimum wordt beperkt.' Ook wanneer er onbekende onder delen worden aangetroffen in de panden die mogelijk een cultuurhis torische waarde bezitten, zal dat moeten worden gemeld. Ook de bakstenen moeten bemonsterd wor den, dus voorgelegd aan de monu mentencommissie van de gemeente. Architect M. Raaymakers van deze commissie stelt voor om voor het schilderen van het stucwerk grijs tinten te kiezen. Bij verbouw zullen een aantal mu ren op de begane grond en de ver dieping worden doorgebroken. De bestaande doorbraken zijn al zoveel mogelijk in het bouwplan opgeno men. De voorgevel verandert niet. De lambrisering blijft ook in de oor spronkelijke staat. En de voordeu ren die nu niet in gebruik zijn, wor den in ere hersteld. Ze geven straks toegang tot de woonruimte op de verdieping en tot de presentatie- ruimte (voor VVV-kantoor of ma kelaardij), aldus de toelichting. Voor de woning is een nieuwe trap- opgang nodig. Daarvoor moet een deel van de verdiepingsvloer wor den weggehaald. Boven wordt ook een aantal muren verwijderd om daglicht toe te kunnen laten. In het linkerpand (gezien vanaf de Markt) komt in de presentatieruimte een glaswand. Deze ruimte wordt afge schermd met een muur waarachter de kamer voor de bedrijfsleider van Lidl is voorzien, een personeels ruimte en toiletten. Volgens A. Verjaal mag Sint-Maar tensdijk bevoordeeld worden. Hij vond dat er geen sprake is van one venredigheid ten opzichte van andere woonkernen. Maar dat dit wordt inge geven door het vertrek van het ge meentehuis. Het verdwijnen van de bestuursfunctie uit de smalstad bete kent een verarming, zei hij. Niet al leen dat er dan geen ambtenaren meer zijn die de winkels bezoeken, maar ook 'de toestroom van buiten' valt weg. „Er komen mensen om een pas poort, of een vergunning. Er is niks belangrijker dan dat er contact blijft." De kansen voor ondernemers liggen in Tholen hoger, vond hij, omdat Tho len sterk in inwonertal groeit. „Wij zullen dus alle zeilen bij moeten zet ten." Het plan om in het gemeentehuis een hotel te vestigen, vond alom weer klank. Voorzitter R Wouterse van de middenstandsvereniging Smalstad had berekend dat er met 45 kamers 25.000 overnachtingen per jaar gere aliseerd kunnen worden. Dit zou een verdubbeling betekenen van het aan tal toeristen dat Tholen bezoekt. Die toerist moet dan echter ook wat te doen hebben. „Een rondje door de Pluimpot is niet voldoende." Maar volgens advieseur B. Roelofs van Buck consultants zal het hotel een deel van de zakelijke markt bedienen. Het was voor W. Brevet (van de por groep) aanleiding op te merken dat de recreatie 'naar een hoger plan' getild moet worden. Hij haalde een oud plan voor een slechtweervoorziening weer naar voren. „Daar profiteert iedereen van. De campinggast in Stavenisse, maar ook degene die in een chaletje zit in Sint-Annaland. Dat is voor heel het eiland goed. Zoals de haven van Sint-Annaland voor heel het eiland goed is." Roelofs wilde op een aantal zaken in- zoemen: het centrum van Sint-Maar tensdijk, bedrijventerreinen en recre atie en toerisme. Moet er een Lidl of Aldi komen bijvoorbeeld. Volgens uitbaatster Van Zetten van de Zeeuw se Babbelaar kunnen beide discoun ters komen. Daar zouden ook de be staande winkels en de horeca van kunnen profiteren. Raadslid C. van der Horst (ABT) zei dat de kwaliteit van de ondernemer een belangrijke rol speelt. „Als die geen knip voor zijn neus waard is, dan heb je er niks aan." Volgens Wouterse is het belangrijk dat er een goede supermarkt aanwe zig is als 'basisvoorziening' en dat daarnaast een bakker en een slager bestaan die zich onderscheiden met bijzondere producten en service. Dc grote supermarkten missen die servi ce volgens hem. En dragen weinig of niets bij aan de leefbaarheid in het dorp, zoals het houden van een brade rie. Als er eentje komt dan zag Wou terse liever de Aldi omdat deze dis counter meer levensmiddelen in het assortiment voert. R. Slager van Holland Huis ziet de beide dorpen meer in elkaar over vloeien. „Scherpenisse wordt een bui tenwijk van Sint-Maartensdijk. Als je de discounter in het midden zet op het industrieterrein, dan groei je naar el kaar toe. Daar is dan ook plek genoeg om te parkeren." Brevet zei tien jaar vooruit te willen kijken. Dan is er naar zijn indruk nog 'een kwalitatief sterke supermarkt' voor beide dorpen. „Nu is dat de Spar. Als je dan nog één slager en één bak ker van hoge kwaliteit hebt, dan heb ben die nog levenskansen. Ze moeten wel meerwaarde hebben ten opzichte van een supermarkt. Vakmanschap is nodig. Anders kun je ze afschaffen." Bedrijven die niet in voedsel doen (non food) zijn volgens Brevet alleen levensvatbaar als ze 'groots' zijn op gezet. Hij noemde als voorbeeld Dro gisterij Smerdick waar meerdere za ken in zijn gehuisvest en Electro World van Veijaal die 'op heel het ei land een boterham kan verdienen.' Roelofs wilde weten of het mogelijk is om krachten van ondernemers te bundelen. Brevet wees in dit verband op het mkb-revarapport, 'waar de ge meente en de ondernemers zich aan moeten houden.' Maar volgens Roe lofs zitten daar spanningen in als het op uitvoering aankomt. Brevet wees er op dat de middenstand al een plan had ingediend over het verbeteren van de parkeergelegenheid op de Markt, maar dat daar nog steeds geen besluit over is genomen. „Ook over Aldi en Lidl worden geen besluiten genomen. Nu gaan er al stemmen op: straks komt er geen een meer. Dat moeten we onszelf dan ook aanrekenen." Dc adviseur van dc gemeente pro beerde de ondernemers te verleiden tot een plan van aanpak: „Kunnen jul lie iets samen doen?" Gemakkelijk was die vraag niet te beantwoorden. Ook al omdat de ondernemers uit Scherpenisse ontbraken. Patricia Leys wees erop dat zij in Scherpenisse een dependance van de bakkerij in de smalstad hebben geopend. „Maar als hier klanten verdwijnen, dan gaan wij ook weg." Het adviesbureau Buck consultants international heeft meer dan zestig reacties gekregen over dc impuls voor Sint-Maartensdijk/Schcrpcnis- se. Dat zegt adviseur drs. B. Roelofs van het bureau uit Nijmegen dat door de gemeente in de arm is genomen om uit te zoeken welke projecten er uitvoerbaar zijn na het vertrek van het gemeentehuis en het Markie- zaatcollege uit Sint-Maartensdijk naar Tholen. Ongeveer tweederde van de reacties kwam uit Sint-Maartensdijk, on geveer een derde uit Scherpenisse. Opvallend is volgens Roelofs dat er vanuit de smalstad meer individuele reacties waren dan vanuit Scher penisse. In dit dorp reageerde de stichting dorpsgemeenschap op de oproep ideeën aan te brengen voor de impuls. Het viel Roelofs ook op dat er ook door oud-inwoners gereageerd was die nog betrokken zijn bij hun voormalige woonplaats. In het Holland Huis waren vooral ondernemers uit Sint-Maartensdijk aanwezigv.l.n.r. W. Brevet (van de opgeheven porgroep), A. Verjaal, A. de Rijke en het echtpaar Op den Brouw. L!•-V,Y„I'„.yg-'T. .rrrL- ■■--MS:-.- Momenteel wordt aan de verbinding tussen Scherpenisse en Sint-Maartensdijk gewerkt. Aannemersbedrijf Van Vossen uit Sint-Annaland is bezig met het herbestraten van de Westkerkseweg. Standerdmolen weerspiegeld in de nattigheid van de Kleine Suzannapolder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3