Scherpenisse wordt slaapdorp of buitenwijk van Sint-Maartensdijk Gemeente moet veel consequenter optreden Zeeuws jeugdorkest bij kunstroute Tholen Rode Kruis gaat ook in smalstad om een boodschap ///tHEIjNEN Voorbelasting Poststraat-Zuid in Stavenisse Onderzoek naar golfbaan Zwanger Donderdag 17 februari 2005 6 le jaargang no. 13 Provincie keurt plan Molenstraat Poortvliet goed Woensdag biddag Nog geen twintig stoelen bezet op avond ondernemers in Holland Huis Het wordt nog een zware dobber om haalbare projecten te selecteren voor de impuls voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. Ideeën zijn er wel maar onder onderne mers is de twijfel groot of er door de gemeente voldoen de voorwaarden worden geschapen om ze voortvarend uit te kunnen voeren. Het opknappen van Haestinge en de Markt in de smalstad mag niet gezien worden als een impuls maar als onderhoud. Er is desinteresse in de poli tiek en weinig vertrouwen in de politieke besluitvorming, zo bleek maandagavond op de bijeenkomst voor onder nemers in het Holland Huis in Scherpenisse. Oostblok Reprimande van Vrom-inspecteur: Geen asbest Vrijdagavond 29 april en zaterdag 30 april Na lang puzzelen heeft het bestuur van de Kunstkring Tholen besloten de activiteiten dit keer beperkt te hou den. Omdat koninginnedag op zaterdag valt, is de kunst route alleen op vrijdagavond 29 april en zaterdag 30 april open. Het thema is: kunst zonder grenzen. Deze week Het Rode Kruis gaat ook in Sint-Maartensdijk boodschappen doen. Ouderen die slecht ter been zijn kunnen in de smalstad ge bruik gaan maken van de boodschappendienst met de bus van de afdeling Tholen en Sint-Philipsland van het Rode Kruis. Don derdag ontvingen vrijwilligers een cheque van 400 euro voor het project van de ondernemersvereniging Smalstad. r^\ ij - OOK DE CONSUMENTEN BOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Zie consumentengids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sjoti PhilipalaosLwaarin opgenomen de td vertent ieblad. iro 12 44 07 alfjaar, 28,75 per allemaal incasso. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de Molenstraat te Poortvliet mogen 14 huizen gebouwd worden. Gedepu teerde staten van Zeeland gaven daar voor dinsdag groen licht. Het besluit komt voor Castria Wonen nog te snel, want de aanbesteding heeft nog niet plaatsgevonden. De aannemers moe ten voor dit project nog worden uitge nodigd en dan krijgen ze een maand de tijd om aan het bestek te rekenen. In april zou dan de aannemer bekend kunnen zijn, zodat er toch nog voor de bouwvakvakantie begonnen kan worden. De 7 koopwoningen zijn on verdeeld in een blokje van twee onder één kap, drie herenhuizen met garage en twee hoekwoningen. De huurwo ningen worden levensloopbestendige huizen met een huurprijs rond dc af- toppingsgrens van de huursubsidie: 450 euro. Castria is van plan om de uitbreiding van woonzorgcentrum Poorthove naar voren te halen, maar het zal niet lukken om dat direct te la ten aansluiten op de bouw van de 14 huizen in de Molenstraat. De goed keuring van de provincie komt zo vlug omdat er geen bezwaren van omwonenden of anderen waren. Planologisch klopt de vierde herzie ning van bestemmingsplan Kom ook helemaal. Op het perceel heeft de voormalige garage Niemantsverdriet gestaan en oude huurwoningen, die inmiddels gesloopt zijn. Bestemmingsplan Poststraat-Zuid in Stavenisse is dinsdag goedgekeurd door gedeputeerde staten van Zeeland. Dat opent de weg voor de gemeente om verder te gaan met de plannen voor de bouw van 70 huizen. De aan kopen van de benodigde gronden zul len eind april/begin mei passeren bij de notaris. Voor de bouwvakvakantie kan het perceel dan nog bouwrijp ge maakt worden door middel van een voorbelasting. Die blijft een half jaar liggen, voordat de straten en riolering aangelegd kunnen worden. In de loop van 2006 kunnen dan de eerste huizen gebouwd worden. Castria Wonen mag 25% huurwoningen in de nieuwe woonwijk verwezenlijken. Tegen het bestemmingsplan waren geen beden kingen ingediend en dat heeft meege werkt aan de vlotte procedure. Het Noord-Hollandse onderzoeksbu reau Momberg kijkt naar de moge lijkheden voor de aanleg van een golfbaan op Tholen. Het bureau zou zelf de voorkeur geven aan Sint-An- paland, waarbij aansluiting gezocht wordt bij chaletparc Krabbenkreek, maar de gemeente wil die golfbaan alleen bij Sint-Maartensdijk hebben. „Ergens anders is zo'n golbaan niet bespreekbaar", zegt wethouder van recreatie W.C. van Kempen. Hij spreekt over .een globaal onderzoek op eigen initiatief.' Het verzoek past volgens de wethouder binnen de re creatienota, zoals die 29 april vorig jaar door de gemeenteraad is vastge steld. Daarin is dc mogelijkheid van een golfbaan ten zuiden van Sint- Maartensdijk genoemd als seizoens verlenging en recreatieve impuls voor de smalstad. De golfbaan zou tussen het toekomstige bungalowpark Wulp dal bij Gorishoek en het stiltegebied moeten komen. „Vanaf de Oesterdam tot aan de Muye", zo schetst Van Kempen de ruimte. Zijn collega van sportzaken F.J. Goossen wacht de re sultaten van het onderzoek rustig af. „We zijn van vele dingen in blijde verwachting, maar of er markttech nisch ruimte is voor een golfbaan op Tholen, dat moet nog maar blijken. Er zijn namelijk nogal wat golfbanen in Zuid-West Nederland." De protestantse kerken op Tholen en Sint-Philipsland vieren woensdag biddag voor gewas en arbeid. Er zijn dan 's morgens, 's middags en 's avonds diensten in de verschillende kerken. De winkels, postkantoren, banken, het gemeentehuis en het overgrote deel van de scholen zijn woensdag gesloten. zijn is vooruit zien! KRAAMZORG^^EVTADMINISTRATlE yoX bevalt! Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Advertentie LM. In het Holland Huis werden ondernemers gevraagd suggesties aan te dragen voor de impuls, vooraan v.l.n.r. het echtpaar Weggemans- Dorst, P. Poot en A. Polderman, achter hen het echtpaar Schot-Oudesluijs en A. Beeke. De bijeenkomst voor ondernemers (middenstand, bedrijventerrein, horeca en recreatie) werd slecht bezocht. Adviseur B. Roelofs van Buck consultants international uit Nijmegen vond de opkomst mager. Hij had 30 tot 40 belangstellenden verwacht, zo zei hij na afloop. Er waren er nog geen twintig. Vele stoelen bleven onbezet. „Ik denk dat ondernemers last hebben van metaalmoeheid. De meesten den ken: er zal toch wel niks uitko men." Bijna alle ondernemers kwamen uit Sint-Maartensdijk. Hun colle ga's uit Scherpenisse lieten het af weten. Renate Slager die met haar moeder het Holland Huis uitbaat en café Zeelands Welvaren runt, zei het zo: „Ondernemers hier in teresseert het niet. Totaal niet. Ze wachten tot ze 65 zijn en kunnen stoppen. Als ik nu zou moeten kie zen, dan zou ik ook liever in Sint- Maartensdijk beginnen. We wor den een slaapdorp van Sint- Maartensdijk. Er zijn hier van avond weinig ondernemers van Scherpenisse. Ze laten de kansen gaan." In haar visie wordt de smalstad 'de grote broer' van Scherpenisse. Bo vendien willen de meeste inwoners dat Scherpenisse een rustig dorp blijft. Dus wordt het voor onderne mers moeilijk om iets op poten te zetten, zo zei ze. Meer woning bouw zou echter wel wat soelaas geven. Dan komt er ook meer jeugd waardoor er ook meer voor zieningen nodig zijn. Op de groei van de bevolking stak ook W. Brevet van de opgeheven porgroep in. De koopkracht die wegvalt door het verhuizen van het gemeentehuis en het Markiezaat college naar Tholen, zou volgens hem opgevangen kunnen worden door het vergroten van het aantal inwoners. „Dat maakt het voor de middenstand ook wat makkelijker. Maar mensen moeten in Sint- Maartensdijk een woonklimaat aantreffen dat net zo goed is als in Scherpenisse." Volgens Brevet moet het woonklimaat in de smal stad dus verbeteren. Er zouden meer huurhuizen in de verkoop moeten. Lege plekken opgevuld. A. Beeke uit Scherpenisse vond dat het rustig moest blijven in het dorp. Er zijn volgens hem vele open plekken. En daar mogen wat hem betreft boompjes worden ge plant. „Dan heeft Scherpenisse tenminste ook zijn dorpsbos." Buck had twintig minuten gereser veerd om frustraties te uiten. Hij wilde de bezoekers de kans geven lucht te geven aan oud zeer. Uit de gesprekken met 'sleutelfiguren' en reacties van inwoners is hem ge bleken dat er veel onvrede heerst. Maar er maakte bijna niemand ge bruik van het aanbod. De frustra ties kwamen later op de avond vanzelf naar voren toen het over het gemeentebestuur ging. Zo vroeg A. Verjaal zich af waar om de entree naar het dorp nog niet is opgeknapt. Nu is de plek na de rotonde richting Nijverheids- weg/Sportlaan niet bepaald repre sentatief, zo zei hij over de dicht gespijkerde loods en de hal van van de voormalige zilveruienfa- briëk die door de gemeente zijn aangekocht. „Er is een plan om het te slopen, maar dat is nog steeds niet gebeurd." Die plaats zou volgens hem aan moeten sluiten bij de keuken showroom van Potter en de doe- het-zelfwinkel Fixet. Met zaken 'met grote volumes die in de regio passen.' Er zou dan ook een betere aansluiting moeten komen naar de Gorishoeksedijk voor de recrean ten naar Gorishoek. Roelofs legde nog maar eens uit dat de impuls voor beide dorpen een samenspel moet zijn tussen de gemeente, ondernemers, inwoners en verenigingen. „Als een van de partijen wegvalt, dan krijg je maar een halve impuls. En we kunnen bijvoorbeeld geen winkels in stand houden zoals dat in het Oostblok is gebeurd. Het gaat om beide ker nen. Apart en gezamenlijk. Wat kan snel, wat over vijf jaar'? En we moeten inzetten op iets extra's, iets speciaals. De gemeente maar ook de groep ondernemers. Groei kan, maar mag niet onbeheerst zijn. Wat toerisme betreft, mag het geen Renesse worden." En als er tien miljoen euro nodig is, dan mag dat niet ten nadele zijn van andere woonkernen." Volgens voorzitter P. Wouterse van de middenstandsvereniging Smal stad gaat het erom dat er ingezet wordt op kwaliteit en specialisatie. Randvoorwaarden zijn belangrijk, zo betoogde hij. „Als je hier een hotel neerzet, zal er ook wat om heen moeten gebeuren." Volgens Roelofs is dat een taak van de ge meente maar ook een taak van de ondernemers. Brevet zag een tegenstrijdigheid in beheerste groei en inzetten op kwaliteit. „Ik schrik van het begrip beheerste groei. Dat kun je eng of heel ruim zien. In de toekomstvisie Tholen 2025 wordt van een be perkte groei uitgegaan. Dat moe ten we ervan af halen." ZIE VERDER PAGINA 3 De gemeente Tholen had consequenter en pro-actiever kunnen optreden tegen de plaatsing van caravans op chaletparc Krabbenkreek in Sint- Annaland. Dat schrijft inspecteur mr. W.J.K. Brugman van de inspectie van het ministerie van Vrom in een brief aan b. en w. Hij wil .intensief toezicht' en verzoekt het college .nadrukkelijk om on verwijld op te treden tegen illegale activiteiten.' De inspecteur stelt vast, dat het af gelopen jaar een omvangrijk dossier is opgebouwd vanwege bezwaar- en beroepsschriften tegen de ontwikke lingen in het gebied. B. en w. ver klaarden 14 december een aantal be zwaren ongegrond, maar de rechter gaf klager PM. Scherpenisse gelijk. De bouw van stacaravans zijn in strijd met het bestemmingsplan, zo dat de vergunningen onrechtmatig zijn verleend. Daarnaast staan er op het terrein enkele vergunning- plichtige stacaravans en bergingen, zonder dat b. en w. een daartoe strekkende vergunning hebben afge geven. „Gezien het feit dat het afge lopen jaar diverse malen werkzaam heden zijn uitgevoerd zonder een vergunning of in strijd met het be stemmingsplan, verzoek ik b. en w. nadrukkelijk om intensief toezicht te houden op de ontwikkelingen in het gebied. Verder dient zo spoedig mogelijk een besluit genomen te worden met betrekking tot legalisa tie van bestaande illegale bouwwer ken en dient onverwijld handhavend opgetreden te worden tegen illegale activiteiten", zo schrijft de inspec teur aan b. en w. De gemeente verklaarde vorige week bij monde van G.D. Roeland bij de bestuursrechter in Middel burg, dat voorbereidende werk zaamheden op de uitbreiding van het chaletparc toegestaan waren als de bovenste 50 cm maar voor agra risch gebruik geschikt zou blijven. De Vrom-inspecteur schrijft b. en w. nu echter, dat uitgangspunt is, dat geen werkzaamheden zijn toege staan, ook niet in voorbereidende zin, die in strijd zijn met het gelden de bestemmingsplan of andere re gelgeving. „Voorkomen moet wor den, dat voortdurend nieuwe voldongen feiten worden gecreërd. Eerst nadat een nieuw bestem mingsplan van kracht is, kan de lo catie verder worden ontwikkeld", aldus mr. Brugman. De inspecteur heeft geen concrete, aantoonbare aanwijzingen gevon den voor asbestverontreiniging na sloop van de caravans en huisjes op de vroegere camping de Krabben kreek. Een klacht daarover van een voormalige eigenaresse van een ca ravan heeft evenmin iets opgele verd. Ook op grond van historische gegevens waren er geen argumenten voor een bodemkundig onderzoek. De inspecteur heeft de gemeente ge raadpleegd, die een milieu-ambte naar controle liet uitoefenen. Uit overleg met de klaagster bleek mr. Brugman ook, dat de klacht naar te vredenheid was afgehandeld. Wel is begin vorig jaar strafrechte lijk opgetreden tegen het zonder vergunning kappen van bomen, zo stelt de inspecteur vast. Mr. P. Groeneveld, raadsman van Peter Scherpenisse, stelt dat de brief van de Vrom-inspecteur aan b. en w. van Tholen niets aan duide lijkheid te wensen overlaat. „In combinatie met de eerdere brief van de gemeente aan de projectontwik kelaar over de uitbreiding, hebben we het maximaal haalbare bewerk stelligd. „Voorop staat, dat het programma niet aan kwaliteit gaat inboeten", zegt voorzitter Piet Swarthoff. „Al leen de kalender dwingt ons dit keer de kunstroute wat beperkter te hou den. Zeker is al wel, dat de kunstrou te 2006 een stuk uitgebreider zal zijn. Dan bestaat de Kunstkring Tho len tien jaar. En hoewel bestuursle den en de diverse werkgroepleden nu hun aandacht volledig richten op de organisatie van de komende kun stroute, spelen in hun hoofden al de ideeën om aan dat jubileum een bij zondere invulling te geven." Vrijdagavond 29 april is de kun stroute van zes tot tien uur geopend en zaterdag 30 april van elf tot zes uur. Er lopen vergevorderde contac ten met gastkunstenaars die .verras sende werken' in en rond de Gast huiskapel in de Kerkstraat willen la ten zien. „Van plaatselijke kunste naars stromen de aanmeldingen met afbeeldingen van nieuw te expose ren werk al binnen", aldus voorzitter Swarthoff. De poëziecommissie o.l.v. Anny de Waal is volop op zoek naar gedich ten uit de regio rond het thema van dit jaar: Kunst zonder grenzen. De muziekcommissie o.l.v. Sarien Bout legt momenteel contacten voor optredens in uiteenlopende genres. Het 50 leden tellende Zeeuws jeugd orkest geeft vrijdagavond 29 april een openingsconcert in de Grote Kerk in Tholen. Leerlingen van de basisscholen worden ook weer bij de kunstroute betrokken. De kinder werkgroep komt binnenkort met voorstellen. 55-jarige brandweerman Adri van de Reest blijft langer in zijn functie STAD-voorzitter Andy van der Velde wil mensen en organisaties beter maken Voetballer Nico Nooij stopt na kwart eeuw bij Stavenisse EN VERDER... Identiteitsgebonden zorg biedt meerwaarde volgens reformatorische zorgverleners TOF-voorzitter bekritiseert sterke nadruk op groei van Tholen LAAT UW DAAD GROTER ZIJN DAN UW WOORD Dit nummer bestaat uit 14 pagina's In Tholen rijden de vrijwilligers elke donderdagochtend al met ouderen naar een van de twee supermarkten om boodschappen te halen. Ook uit andere plaatsen bereikt het Rode Kruis verzoeken van ouderen om gebruik te maken van de dienst, vertelt Rika Goedegebuure. „Uit Sint-Maartensdijk, uit Sint-Annaland, Scherpenisse en Poort vliet. We willen nu een opzet maken voor Sint-Maartensdijk. Er is al een begroting voor gemaakt en alle vijftien chauffeurs en begeleiders zijn akkoord." In Tholen zijn momenteel negen ouderen die gebruik maken van de dienst. Ze worden thuis opgehaald en naar een van de twee supermarkten gebracht waar ze zelf hun boodschappen kunnen doen. Daarna worden ze weer naar huis gebracht. Thea Dem- ming: „Vooral voor ouderen die slecht ter been zijn, of bij slecht weer niet naar buiten kunnen, is het een uitkomst. Het is goed voor dc sociale contacten. Ze komen weer even onder de mensen." Voor het project is nu extra geld beschikbaar. De ondernemersvereniging Smalstad hield vorig jaar voor het eerst een wintermarkt. Een deel van de opbrengst was be stemd voor een goed doel. Voorzitter Philip Wouterse: „Maar we wilden het wel op Tholen houden." Hij overhandigde de cheque van 400 euro aan de vrijwilligers. Die verkochten zelf op de wintermarkt voor 236 euro aan artikelen, waardoor de op brengst voor het project in totaal 635 euro bedraagt. Goedegebuure: „We zijn erg blij met de bijdrage van de middenstand. Met dit geld kunnen we ook de uitstapjes die we met de mensen maken, gaan uitbreiden." De boodschappenbus van het Rode Kruis zal in Sint-Maartensdijk op donderdagmiddag gaan rijden. Aansluitend aan de ochtend in Tholen. Voorzitter Philip Wouterse overhandigt de cheque ter waarde van 400 euro aan Rika Goedegebuure en Thea Demming van het boodschappenproject, chauffeur is Toon Demming.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1