Agrarisch gebruik gewaarborgd totdat nieuw bestemmingsplan er is Zestig appartementen in vier complexen haven Sint-Annaland 'Grotenhuis de klos' F aillissements verzoek voor rokerij afgewezen Verburgh Restaurant in toren van 28 meter vervangt graansilo Donderdag 10 februari 2005 Bedrijf bestaat alleen nog op papier De Middelburgse rechtbank heeft gisteren een faillisse- mentsverzoek voor palingrokerij Scherpenisse b.v. uit Sint-Annaland afgewezen. Veertien dagen geleden was dat aangehouden. Het verweer van directeur Peter Scher penisse en zijn raadsman was voor de rechter toen der mate zwaarwegend, dat hij de aanvrager - BZG van Ad Slieker uit Sliedrecht - dwong om met nadere gegevens te komen. Twee ton EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Stankcirkel verkleind Vijf bedrijven Nieuwlandseweg Honderd huizen in Suzannapolder Riolering toegestaan, maar geen opzetstukken in bovenste 50 cm De grondwerkzaamheden op het uitbreidingsperceel naast chaletparc Krabbenkreek zijn niet onomkeerbaar of strijdig met het bestemmingsplan. „Als in de bovenste 50 cm maar geen voorzieningen getroffen worden die strijdig zijn met agrarisch gebruik. Wat daaronder ligt, dat is voor eigen rekening en risico." Dat bracht ambte naar G.D. Roeland namens de gemeente Tholen naar vo ren tijdens een door Peter Scherpenisse aangespannen kort geding over het chaletparc tegen de gemeente Tho len. Chalets 20 of 30% De slopers doen hun werk in de uit 1960 daterende graansilo en kunstmestloods van landbouwcoöperatie CZAV aan de Havenweg in Sint-Annaland. De nieuw- bouwplannen staan echter al in de steigers: 60 apparte menten in 1 groot en 3 kleinere complexen, verspreid vanaf de graansilo tot aan de trapjes naar het Haven plein. In het grootste complex van 8 bouwlagen komt een commercieel gedeelte waaronder een restaurant in de toren van 28 meter hoog. Jonge boer Zware bevalling Waterputten „Er is er maar 1 de klos van deze verwikkelingen en dat; is Grotenhuis",, zei raadsman mr. R. Keuken van de pro-t jectontwikkelaar tijdens het kort geding over het chalet parc Krabbenkreek voor de Middelburgse rechtbank. Formeel ging het tussen palingroker Peter Scherpenisse en de gemeente Tholen, maar als directe belanghebben de mocht ook Grotenhuis zijn zegje doen. Gisteren concludeerde de rechter dat BZG de vorderingen op paling rokerij Scherpenisse b.v. niet kon aantonen. Het verweer van de raadsman van BZG. mr. E.F. Gomes van advocatenkantoor Haans Beij- sens uit Bergen op Zoom. vond de rechter niet steekhoudend. BZG was sinds 2002 eigenaar van de be drijfsgebouwen aan de Nieuwland- seweg in Sint-Annaland en verhuur de die aan palingrokerij Scher penisse b.v. Dc palingrokerij is sinds vorig jaar zomer niet meer actief. De verte genwoordiger van de gemeente, ambtenaar G.D. Roeland, wees daar maandagmiddag op tijdens het kort geding dat Scherpenisse had aange spannen. „In augustus 2004 zijn de werkzaamheden van de palingroke rij beëindigd. Het bedrijf bestaat al leen nog op papier, maar in de prak tijk niet meer. Een zalmrokerij heeft nu contact met onze milieu-afdeling gezocht om in de gebouwen aan de Nieuwlandseweg te gaan werken. Gedurende een aantal maanden is 2001/2002 zijn bedrijf niet meer wilde financieren. De voormalige Rabobank-directcur Ad Slieker hielp hem met zijn nieuwe bedrijf BZG uit Sliedrecht uit de nood. BZG nam de grond met bedrijfsge bouwen van de palingrokerij over en verhuurde die in 2002 voor vijf jaar aan Scherpenisse. De woning viel buiten die transactie. Die bleef privé-eigendom van Scherpenisse. Projectontwikkelaar Grotenhuis sloot onlangs een akkoord met BZG, waarbij de stankcirkel van 300 naar 100 meter wordt terugge bracht, waarmee de belangrijkste hinderpaal voor uitbreiding van het chaletparc Krabbenkreek werd op geruimd. Scherpenisse stond name lijk niet toe dat er metingen verricht werden om die milieu-eisen van de gemeente op te lossen. Waren Peter Scherpenisse en Ad Slieker voorheen dikke vrienden, die harmonie is na de faillisse mentsaanvraag totaal verdween. BZG sloot ook een akkoord met Grotenhuis dat het chaletparc verder geen strobreed in de weg zou wor den gelegd. Volgens dhr. De Smet, adviseur van Scherpenisse, was Peter Scherpe nisse zelf ook bij die overeenkomst betrokken. „Half 2004 is er over eenstemming bereikt door BZG, Scherpenisse en Grotenhuis. Met volledige kwijtschelding van vorde ringen en schulden over en weer. Wij waren dan ook verbaasd over de faillissementsaanvraag van BZG." Die faillissementszitting diende woensdag 26 januari bij de Middel burgse rechtbank en is opgeschort voor nader onderzoek nadat Scher penisse alle stukken overlegde over het akkoord met BZG. Dhr. Slieker verwijst voor nader commentaar naar zijn advocaat mr. Gomez, maar die weigert elke toelichting. Projectontwikkelaar Piet de Visser zei in de Eendrachtbode van 6 janu ari dat 'de problemen met de pa lingrokerij in goed overleg met de nieuwe eigenaren zijn opgelost.' Peter Scherpenisse zegt nu, dat hij 'twee ton' zou ontvangen, maar dat geld heeft hij nog nooit gezien. „Te goeder trouw is er een overeenkomst gesloten. De rokerij zou op een nette manier beëindigd worden met bet aling van alle crediteuren. In geza menlijk overleg zou het onroerend goed verkocht worden. Zelf zou ik al mijn bezwaren tegen het chaletparc beëindigen en volgens de overeen komst zou BZG niets meer van mij te vorderen hebben. Het laatste stuk je van de overeenkomst, de betaling van die twee ton, wordt echter niet uitgevoerd en in plaats daarvan vraagt BZG ons faillissement aan." Peter Scherpenisse zegt zich 'beetge nomen' te voelen. De overeenkomst is op het advocatenkantoor van zijn raadsman mr. Groeneveld opgesteld, nadat adviseur De Smet daarover een zevental besprekingen met BZG en Grotenhuis had gevoerd. Peter Scherpenisse zou 2 ton krijgen als hij afzag van bezwaren. de gemeentelijk toezichthouder langs de palingrokerij gereden en die heeft daar al heel lang geen acti viteiten meer gezien, dus zetten we vraagtekens bij het bedrijf", zei Roeland. „Het bedrijf mag dan aan het verva gen zijn, maar dhr. Scherpenisse in persoon niet", zo bracht bestuurs rechter mr. G.J.A. van Unnik naar voren. Roeland gaf toe, dat Scher penisse particuliere belangen heeft, want hij woont naast de palingroke rij met zijn gezin. Het kort geding was aangespannen door palingrokerij Scherpenisse b.v. en PM. Scherpenisse als privéper- soon. De b.v. werd door Roeland ter discussie gesteld. Volgens de verte genwoordiger van de gemeente was er bij de palingrokerij al geruime tijd sprake van 'een neergaande spi raal.' Na de zitting verklaarde Peter Scherpenisse dat de Rabobank in Zowel Peter Scherpenisse als Ad Slieker hebben bedrijven aan de Nieuwlandseweg in Sint-Annaland. Palingrokerij Scherpenisse b.v., PM. Scherpenisse holding b.v. en palingkwekerij Scherpenisse b.v. zijn gevestigd aan de Nieuwlandse weg 5. Visserijbedrijf de Krabben kreek, een eenmanszaak van P.M. Scherpenisse, is gevestigd aan de Nieuwlandseweg 7. Op Nieuwlandseweg 5 is ook Dia mond Salmon b.v. gevestigd. Enig aandeelhouder en bestuurder van dit zalmbedrijf is BZG beheer b.v. uit Sliedrecht, de onderneming waarvan Ad Slieker, de voormalige directeur van de Rabobank Sint- Annaland, één van de directeuren is. In de kleine Suzannapolder, om sloten door de Havendijk, Haven weg, Klippelstraat en Suzannaweg in Sint-Annaland, worden 100 wo ningen gebouwd. „We gaan uit van recreatiewoningen, maar we zijn bereid aan permanente bewo ning te werken", zegt projectont wikkelaar Leon Dijkstra. „Er lig gen diverse plannen bij de ge meente met waterpartijen onder aan de dijk. Procedureel moet eerst alles goed geregeld worden, maar de gemeente werkt er voort varend aan. We zijn lovend over de samenwerking en hopen daar om dit jaar nog te kunnen begin nen." Kranen zijn bezig met grondwerk voor de tweede fase van chaletparc Krabbenkreek. De gemeente heeft de bestuursrechter toegezegd, dat er in de bovenste 50cm van de grond niets onomkeerbaars mag gebeuren, zodat agrarisch gebruik gewaarborgd blijft totdat het nieuwe bestemmingsplan is goedgekeurd. Roeland verklaarde maandagmid dag bij de Middelburgse rechtbank ook, dat diezelfde middag nog een brief aan Grotenhuis was gestuurd om de puntjes op de i te zetten ten aanzien van de uitbreiding. Het uit diepen en opschonen van de water partijen is geen probleem. De grond/bagger wordt over het hele perceel uitgevlakt, waarna agrarisch gebruik weer mogelijk is. Naar de kwaliteit van de grond/bagger moet wel een milieukundig onderzoek in gesteld worden en de gemeente moet over het resultaat daarvan in gelicht worden. Tegen de aanleg van kabels en lei dingen (riolering) bestaan ook geen bezwaren, maar er mogen geen ri- oolputten met eventuele opzetstuk ken geplaatst worden. In de boven ste 50 cm mogen namelijk geen obstakels zoals putten, e.d. aanwe zig zijn omdat dan geen agrarisch gebruik meer mogelijk is. De gemeente verbiedt wel de voor genomen aanleg van een weg be staande uit een halfopen verharding (gebroken puin). Dit is in strijd met het geldende bestemmingsplan. „Mocht blijken dat u toch werk zaamheden uit laat voeren die in strijd zijn met het bestemmingsplan, dan zullen wij direct maatregelen nemen om aan de illegale situatie die dan ontstaat, een einde te ma ken", aldus b. en w. in hun brief aan Grotenhuis. Aannemingsbedrijf Moerland, dat de werkzaamheden uitvoert, is door b. en w. hierover ingelicht evenals de desbetreffende grondeigenaren. Tijdens het tweede kort geding, maandagmiddag, wees bestuurs rechter mr. Van Unnik op een brief van 11 september 2003 van de ge meente aan Grotenhuis. „De visie van de gemeente was toen afhou dend ten aanzien van het chaletparc. Is daar nu wijziging in gekomen?", wilde de rechter weten. „B. en w. zijn verder gegaan met de plannen rond de haven", vertelde Wethouder Van Kempen gaf met behulp van een medewerker van slopersbedrijf Sinke het startsein voor de sloop van het CZAV-gebouw door de gevelplaat met de naam te verwijderen. Wethouder Goossen, zijn medewerkers Rinus Laban en Yvonne Marinissen en vertegenwoordigers van Busmariteam, projectontwikkelaar Dijkstra en watersportvereniging Sint- Annaland keken wethouder Van Kempen op de vingers. Achter hen de kleine Suzannapolder waarin 100 recreatiewoningen komen. woning en voor dc verkoop zijn we met twee makelaars in gesprek. Ons kantoor wordt al te pas en te onpas gebeld over prijzen en teke ningen. Er zijn in elk geval diverse mensen die aan de haven in Sint- Annaland willen gaan wonen." Dijkstra heeft eerst gekeken naar verbouwing van de bestaande graansilo en kunstmestloods, maar dat bleek technisch niet haalbaar. Daarom komt er nu totale nieuw bouw, maar de 28 meter hoge silo komt als karakteristiek punt aan de Sint-Annalandse haven terug. „Van welke kant je het dorp ook na derde. over de weg of over het wa ter, overal zag je het gebouw staan, boven de andere bebouwing uit", „De plannen hopen we dit jaar rond te krijgen, zodat we begin 2006 kunnen gaan bouwen", zegt pro jectontwikkelaar Leon Dijkstra uit Weert. Al sinds 1997 worden er plannen gemaakt voor het water front Sint-Annaland ter vervanging van de gebouwen van de CZAV. „We hebben twee plannen inge diend van de Amsterdamse archi tecten De Metz en De Pagter, maar dat vond dc gemeente ultramodern. Dc ontwerpen moesten helemaal aangepast worden aan het dorps beeld van Sint-Annaland. Dat is nu gebeurd. Geen aaneengesloten be bouwing dus, maar 1 groot com plex op dc plaats van de CZAV met 28 appartementen, en drie kleinere complexen met drie bouwlagen waarin elk 12 appartementen kun nen. Wc mikken op permanente be- zei wethouder W.C. van Kempen donderdagmiddag bij het officiële startsein voor de sloop van het CZAV-gebouw. Als jonge boer had hij menige wa gen met graan gelost aan de Haven weg, zodat ook voor hem het pand vertrouwd is. „Voor Sint-Annaland heeft dit gebouw iets betekend, al is het alleen maar vanwege zijn vorm. Voor velen zal het even wennen zijn als het er niet meer staat, maar leegstaande bedrijfsgebouwen ver pauperen snel en daarom hoor je ook dikwijls: wanneer ruim je die rommel nu eens op. Het is de be doeling dal er een ander gebouw voor terugkomt, maar dc besluit vorming daarover moet nog plaats vinden", aldus Van Kempen. „We zijn daarover heel optimistisch gestemd", zegt Dijkstra. „De ge meente is voortvarend bezig en staat achter ons. Met heel veel we derzijds respect en geduld komen we nu dicht bij ons doel. De struc tuurvisie voor het havengebied is door dc gemeenteraad goedge keurd. Via artikel-19-procedures kan op de wijziging van het be stemmingsplan worden ingespeeld. In heel nauw overleg met de ge meentelijk projectleider Weeda werken we de plannen uit. B. en w. hebben bezoeken gebracht aan soortgelijke complexen in Wemel- dinge en Zierikzee. Zoiets past per fect hier. Het gaat om woningen die bij de sfeer van Sint-Annaland pas sen", zegt Dijkstra. De projectontwikkelaar sprak don derdagmiddag bij de sloop van het CZAV-gebouw over 'een histori sche dag voor het dorp.'„Na heel veel besprekingen zijn wc zover ge komen. Het was een zware beval ling als je ziet dal in september 1997 Willemsen vastgoed het eerste gesprek voerde met dhr. De Boer van de CZAV. De afgelopen jaren hebben we heel nauw met directeur Bierens en Rick de Lange samenge werkt. Wat in 1997 niet lukte, is in 2001 door Grotenhuis opgepakt en ook dat ging niet van een leien dak je. Er moet ook een goede, verant woorde invulling voor zo'n pand terugkomen, geheel in de stijl van Sint-Annaland. In het verleden zijn er te moderne plaatjes neergelegd. De ambtenaren schrokken er zo van, dat ze ontslag wilden nemen. Nu komt er met invloed vanuit de bevolking een goed doordacht plan", aldus Dijkstra, die samen Roeland. „Er is ambtelijk overleg gevoerd met de provincie en het chaletparc ontmoet geen overwe gende bezwaren bij de provincie. Wel staat het percentage chalets ter discussie: de provincie wil 20%. de gemeente 30%. De provincie zegt echter niet dat die 30% onbespreek baar is. We verwachten dan ook, dat de voorgenomen bestemming van de uitbreiding in de toekomst gere aliseerd kan worden", zei de ge meentelijke vertegenwoordiger. „Wanneer staat het voorontwerp- bestemmingsplan dan op papier?" wilde de bestuursrechter ook weten. „Over enige maanden kan het voor ontwerp bij de provincie ingediend worden", liet Roeland weten. De rechter informeerde verder naar het standpunt van b. en w. ten aanzien van het chaletparc. „Nieuwe beslui ten hebben b. en w. nog niet geno men omdat er geen bouwverzoeken zijn ingediend", antwoordde Roe land. „Vorige week hebben we het vonnis van de bestuursrechter inza ke het eerste kort geding ontvangen. Gezien de helderheid van die uit spraak kan de gemeente geen posi tief besluit nemen op bouwaanvra- gen", aldus Roeland. Dc raadsman van Peter Scherpenis se, mr. P. Groeneveld, noemde de realisering van de uitbreiding van het chaletparc 'verre toekomstmu ziek.'„Het is zeker geen hamerstuk bij de provincie, want een verschil van 20 of 30% chalets is toch niet mis. De gemeente kan ook nog geen voorontwerp-bestemmingsplan overleggen. Er is een planologische procedure vereist, zo schreef de ge meente zelf in september 2003 aan Grotenhuis. De planschadc moest met mogelijk rechthebbenden gere geld zijn. Zolang Grotenhuis niet duidelijk maakt op welke wijze de planschade met paling- en zalmro kerij Scherpenisse is geregeld, zal de gemeente niet op voorhand in het toekomstig bestemmingsplan een uitbreidingsmogelijkheid opnemen voor de camping. 'Wij benadruk ken, dat wij hechten aan overeen stemming tussen u en deze eige naar', schreef de gemeente in september 2003 aan Grotenhuis. Van enige aanpassing van het be stemmingsplan is geen sprake, maar Grotenhuis is toch aan de slag gegaan en de gemeente kijkt de an dere kant op. zoals zij dat eerder heeft gedaan met de verlening van de bouwvergunningen. De gemeen te dient natuurlijk op te treden. Te gen de inspectie van het ministerie van VROM zegt de gemeente dat Grotenhuis met 'onderhoudswerk zaamheden' bezig is. Als hij op dat uitbreidingsperceel landbouw gaat bedrijven, zou je dat met de nodige fantasie kunnen zeggen, maar in dit geval gaat het om het bouwrijp ma ken van een kavel voor chalets." Mr. Groeneveld wees de rechter ook op twee waterputten die vol gens de provincie een natuurwaarde hebben. „Op 1 augustus 2002 schrijft dc provincie al over zone ring tot het nabijgelegen natuurge bied. Er is een buffer nodig tot die waterpartijen, die een belemmering kunnen vormen voor verdere ont wikkeling van de camping. Ook wordt de speciale beschermingszon ne op grond van de Vogelrichtlijn genoemd, alsmede de Flora- en Faunawet. De gemeenteraad heeft geen nieuw bestemmingsplan vast gesteld dat als ruimtelijke onder bouwing zou kunnen dienen voor verlening van de bouwvergunnin gen. B. en w. staan echter allerlei bouwactiviteiten toe, zonder enige toetsing aan het bestemmingsplan of aan het streekplan, de Flora- cn Faunawet en de Vogelrichtlijn. Op b. en w. rust de plicht om handha vend op te treden", zei de raads man van Peter Scherpenisse. Roeland bracht daar tegenin, dat de natuurwaarden planologisch nog niet beschermd zijn. Hij wees er verder op. dat aan Grotenhuis 3 tot 4 brieven zijn verzonden, even als aan de desbetreffende eigena ren, waarin wordt benadrukt dat er zonder vergunning niet gebouwd mag worden. Groeneveld bleef er bij, dat de provincie opmerkingen over de natuurwaarden heeft ge maakt. „De gemeente, die in sep tember 2003 nog heel kritisch is over gebruik van het perceel, hob belt achter de projectontwikkelaar aan en legaliseert het. Peter Scher penisse heeft in alle opzichten het nakijken. Die hobbelt voortdurend achter de feiten aan, al vanaf 2002, toen hij niet uitgenodigd was voor een hoorzitting over de plannen rond de haven. De gemeente doet niets met bezwaren. Twee weken geleden zei projectleider Weeda van de gemeente dat het nog niet bekend was of de uitbreiding van het chaletparc wel doorging en nu is men wél bezig!" Roeland hield vol dat de provincie! 'helemaal niet zoveel moeite heeft'- met het chaletparc in Sint-Anna land. „Er moet wel naar allerlei din gen gekeken worden. Zo was overleg met Scherpenisse van be lang omdat de palingrokerij een cru ciale rol vervulde bij de uitbreiding. Projectleider Weeda heeft ook con tact met hem gehad. De gemeente wil immers ook dat het chaletparc* tot stand komt", aldus Roeland maandagmiddag voor dc bestuufs* rechter in Middelburg. onjuiste gronden zijn positie via de bestuursrechter wil bevechten. Hij vond de termijnen waarbinnen de gemeente op schorsingsverzoeken van de palingroker moet reageren veel te kort. De vergunning voor het op kavel 77 geplaatste chalet was geschorst, maar de ruimte om die te; verwijderen, noemde Keuken 'ge- ring.' Hij hield Scherpenisse voor, dat de provincie geen moeite heeft met de eerste fase, van het chaletparc. Wel met de tweede fase gezien het ver schil tussen de gemeentelijke wens van 30% chalets tegenover de 20%; die de provincie wenst. Keuken zag geen spoedeisend belang voor Scherpenisse. Hij pleitte er bij dc bestuursrechter voor om hem niet ontvankelijk te verklaren. De bestuursrechter zei donderdag/ vandaag, uitspraak te zullen doen iit dit tweede kort geding. Mr. Keuken wilde af van het idee, dat de projectontwikkelaar maar wat doet. Hij liet de bestuursrechter foto's van de actuele situatie zien, wat er op dit moment aan de Nieuwlandseweg allemaal gebeurt. „Het waterschap is er verguld mee dat we een bestaande afwaterings- sloot uitdiepen en twee waterpartij en uitbaggeren", zei Keuken. Hij ontkende niet, dat alle werk zaamheden gericht zijn op de uit breiding van het chaletparc. „We gaan 2 meter diepe sleuven graven voor de riolering en er komt een verharde weg met asfalt. Wij richten ons naar de gemeente, die de ver gunningen eist van de bouwers. Er zijn kap- en sloopvergunningen ver leend, het is legaal gebeurd. Ons doel is het realiseren van een chalet parc; er wordt geen onomkeerbare situatie overschreden." Keuken vond dat Scherpenisse op met Piet de Visser initiatiefnemer is. De herontwikkeling van het CZAV-gebouw is ondergebracht in Suzannapolder b.v.. Dit is een sa menwerkingsverband tussen Wil lemsen Minderman projectontwik keling b.v. uit Capelle a.d. IJssel cn Stalland b.v. uit Weert. Elk bedrijf is voor de helft aandeelhouder. Stalland b.v. is een samenwerkings verband van Grotenhuis en Dijkstra beheer. Dijkstra noemde de sloop de vierde stap in de herontwikkeling van het havengebied. Eerst de uitbreiding van de jachthaven met 55 ligplaat sen en winkel/passantcnsteiger, vervolgens het chaietparc Krabben kreek en in de derde plaats de aan leg van de nieuwe kadewand met steigers voor jacht verhuurbedrijf En^o^Sailin^er^^usn^ waaraan nu gewerkt wordt. Ook rondvaartboot Frisia en de beroeps vaart tijdens de jaarwisseling, kun nen daar liggen. Wethouder Van Kempen sprak over 14 deelobjecten bij de structuurvi sie havengebied Sint-Annaland, waarvan er twee te maken hadden met de haven. „Voor een aantal an dere deelprojecten verwachten we in de komende maanden de vereiste planologische procedures te kunnen opstarten. Ik hoop dat dit sloop werk voorspoedig mag verlopen en wens de uitvoerders veel succes", zei de wethouder. Het Sint-Annalandse aannemings bedrijf gebr. Moerland voert de re gie over de sloopwerkzaamheden van het CZAV-gebouw, evenals over de uitbreiding van chaletparc Krabbenkreek. t dealer van m» Electronica Antwerpsestraat 12 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164- 237940 Fax 245360 www. verburghnl Hi-Fi. T.V. Video, Computer systemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7