Natuurvrienden Westerweel en Van der Laan beginnen met Salix voor zichzelf 28 aangiften huiselijk geweld topje van de ijsberg op Tholen FIXUS V. Een einde maken aan dreigend pettenconflict' Brandtrappen bij scouting VelthuisWel aandacht, maar nog geen geld voor aanpak AA y Donderdag 10 februari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Provincie verlengt aardappelproject Nieuwe bestuurders natuurvereniging Advies-/steunpunt huiselijk geweld Professioneel onderzoek Leerlingen naar redactie van RD In sommige Thoolse huisgezinnen is het allesbehalve pais en vree. Onderzoek wijst uit dat in Tholen vrouwen en kinderen worden geslagen en geschopt. En niet zo zuinig ook. Alleen al vorig jaar, meldt woordvoerder Jan van Mourik van de Zeeuwse politie, is er door inwoners van Tholen 28 keer daadwerkelijk aangifte gedaan van huiselijk geweld. Deskundigen beweren dat mishande ling binnenshuis veel voorkomt en datgene wat naar bui ten komt slechts het topje van de ijsberg is. Binnenskamers opgelost Verborgen probleem Schrikbarend Drank en drugs Meldplicht Niet gemakkelijk Accountants en Belastingadviseurs y"*'" Aan de twee gebouwen van scou ting Heenentrecht op de voormalige oesterputten aan de Bosstraat in Tholen komen brandtrappen. De welstandscommissie beoordeelde onlangs de aanvraag, maar schrok van de uitvoering. De stalen constructies van drie me ter hoogte maken het zicht op de ge bouwen vanaf de dijk er niet fraaier op, zo stelde architect H. Groenen wegen vast. Burgerlid (en oud brandweerman) L. Deurloo was het daar mee eens. „Wat functionaliteit betreft zal het moeten, maar fraai is het niet." Volgens Groenenwegen passen de stalen trappen niet bij de houten onderkomens voor de pad vinders. Deurloo stelde voor er een 'scou tingachtige' uitvoering aan te geven door ook hout te gebruiken. Groe nenwegen vroeg zich af of de trap pen niet binnen de gebouwen kun nen worden aangebracht. Ook hij zocht een oplossing in de combina tie van staal en hout. „Bekleden met hout, zodat het meer een relatie krijgt met het gebouw." Ook zou het geheel in een donkere kleur uit gevoerd moeten worden zodat het minder opvallend wordt. Volgens Groenenwegen zou er van de trap (aan de open onderzijde) nog een soort klimrek gemaakt kun nen worden voor de scouts. Deurloo opperde het idee om het aan de on derzijde dicht te maken als een 'soort klompenkotje.' De commissie adviseerde negatief. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben besloten om het aardappel project van de Thoolse veilingen meer ruimte te geven. Oorspronke lijk zou de subsidiabele termijn 15 december 2004 eindigen, maar op verzoek van de gezamenlijke Thoolse veilingen heeft de provin cie de looptijd verlengd tot 15 juni 2005. Dat houdt in, dat de eindde- claratie - vergezeld van de beno digde bescheiden - uiterlijk 15 september in Middelburg moet zijn. Een aantal punten van het plan van aanpak van het project de Thoolse aardappel zijn al ten uitvoer ge bracht. Doordat de subsidie lang op zich liet wachten, hebben de veilin gen een aantal beslissingen voor uitgeschoven. Ze konden namelijk niet het gehele project voor eigen rekening en risico nemen. Na eva luatie van de gepasseerde activitei ten hebben de veilingen inmiddels nieuwe plannen ter hand genomen. Drie leden van de natuurvereniging Tholen willen hun bestuurszetel be schikbaar stellen. Het gaat om Mar tin Woudstra, voorzitter van de jeugdwerkgroep, Gerard Wester weel van de planologiewerkgroep en voorzitter Rob van der Laan. Van der Laan heeft samen met Wester weel een onderzoeksbureau opge richt. Beiden willen zich los maken van de bestuurszaken van de natuur- club. Zolang er echter nog geen opvolger voor Van der Laan is, blijft hij de voorzittershamer hanteren, schrijft hij in het verenigingsblad. De algemene ledenvergadering vindt plaats op donderdag 24 febru ari, om 19.30 uur in Meulvliet in Tholen. Na de pauze is er een pre sentatie van de vlinder- en libellen- werkgroep Zeeland. Als centrumgemeente voor Zee land kan Vlissingen een beroep doen op een stimuleringsregeling van het rijk, voor geld om een ad vies- en steunpunt huiselijk geweld op te zetten. De provincie en alle Zeeuwse gemeenten zouden eraan mee moeten betalen, wat voor Tho len - gerelateerd aan het aantal in woners - zou neerkomen op een kleine 3700 euro. Verder moet een projectplan gemaakt worden en daar wordt aan gewerkt. Wat de aanpak van huiselijk ge weld betreft, gaat de regierol over van de provincie naar de gemeen ten. In dat kader is de gemeenten gevraagd in te stemmen met een organisatiemodel voor interge meentelijke samenwerking. Daarin zou elke gemeente een ambtenaar moeten aanwijzen die het beleid rond huiselijk geweld coördineert (zij vormen samen een begelei dingsgroep). Besluitvorming wordt voorbereid in een bestuurlijk plat form (college zorg en welzijn, en regionaal college). Tenslotte moet er een provinciaal platform komen waarin overheden en instellingen uit het werkveld informatie uitwis selen. Scoop, bureau jeugdzorg, maatschappelijk werk, Emergis, te lefonische hulpdienst, kinderbe scherming, vrouwenopvang, psy chiatrisch ziekenhuis, reclassering, slachtofferhulp, politie, openbaar ministerie, Klaverblad, GGD, huis artsen, provincie en gemeenten doen daarin mee. Alles is erop ge richt om een sluitende aanpak van de problematiek te krijgen. Inventarisaties in het kader van de Flora- en Faunawet voor overhe den, beheersorganisaties, bedrijven en particulieren. Maar ook begelei ding bij subsidietrajecten, het gedurende langere tijd monitoren van een gebied en een actieve rol bij lessen natuureducatie in het onderwijs. Dat zijn kortweg de werkzaamheden van het onlangs gestarte bureau Salix, een initiatief van de Tholenaren Rob van der Laan en Gerard Westerweel. Beiden zijn tot dusver vooral bekend van hun werkzaam heden voor de Natuurvereniging Tholen. „Het netwerk hebben we al. Dat is een voorwaarde om van dit werk een succes te maken." In feite verandert er voor Van der Laan en Westerweel niet zoveel. De afgelopen jaren bouwden zij via de natuurvereniging de nodige kennis en contacten op. In opdracht van de gemeente Tholen verrichtte het duo al de nodige onderzoeken, als voor bereiding op bouwprojecten en an dere ingrepen in een bestemmings plan. Zo werden veldinventarisaties uitgevoerd voor de uitbreidingen van een wormenkwekerij in Sint- Philipsland, zorgcentrum Maartens- hof in Sint-Maartensdijk en dorps huis De Wellevaete in Sint-Anna- land. Ook als voorbereiding op de nieuwbouw van het tankstation van Duine bij de entree van Scherpenis- se zijn ter plekke aanwezige plan ten, vogels en andere organismen in kaart gebracht. In totaal werden tot dusver een zevental onderzoeken voor de gemeente uitgevoerd. Ook recreatie-ondernemer Hans van Nieuwenhuijzen uit Poortvliet maakte voor de uitbreiding van zijn kampeerboerderij Kruijtenburg ge bruik van de diensten van het twee tal. Als commerciële marktpartij heeft Salix ondertussen al zijn eer ste grote opdracht binnen: op ver zoek van de gemeente Tholen wor den de natuurwaarden in de voorziene uitbreiding van de nieuwbouwwijk Stadszicht in Tho- len-stad geïnventariseerd. Dergelij ke onderzoeken zijn volgens beide vennoten van Salix geen overbodi ge franje, maar opgelegd door de wetgever. „Het flora- en faunaon- derzoek is verplicht bij elke ingreep in een bestemmingsplan. Waarbij niet alleen gekeken moet worden naar het gebied zelf, maar ook naar de effecten op de omgeving. Als een bouwplan invloed heeft op bij voorbeeld nabijgelegen rustgebie den van vogels, of foerageergebie- den, wordt het realiseren van een dergelijk plan een moeilijk verhaal. Ook de aanwezigheid van gevoeli ge flora- en faunasoorten kan leiden tot aanpassen of zelfs afblazen van een bouwplan. Naar onze mening schiet het beschermen van de na tuur in ons land ook wel eens te ver door. Daardoor bestaat er soms de nodige maatschappelijke weerstand tegen natuur en milieu. In principe is bescherming van kwetsbare na tuur echter een goede zaak. Wij proberen daar ons steentje aan bij te dragen door het schrijven van ob jectieve en heldere rapporten en het voorstellen van maatregelen die de schadelijke effecten van een plan minimaliseren." Vanuit de planologiewerkgroep van de Natuurvereniging Tholen volg den Westerweel en Van der Laan al jaren het gemeentelijk beleid inza ke de openbare ruimte en het lande lijk gebied. Als kritische volger groeide de werkgroep mettertijd ook uit tot een belangrijk advies- en overlegorgaan van de gemeente en andere organisaties die zich bezig houden met het buitengebied op Tholen. Zo leverde de natuurver eniging positieve bijdragen aan de inmiddels afgeronde ruilverkave ling in de gemeente en werden ook de nodige adviezen ingebracht bij het vorig jaar aangenomen bestem mingplan buitengebied. In toene mende mate kregen Westerweel en Van der Laan moeite met hun rol in het hele proces. „Aan de ene kant is het een financieel verhaal. Als le den van de natuurvereniging werk ten we voor een symbolische on kostenvergoeding, die in geen ver houding stond tot het aantal uren dat we met een onderzoek bezig waren. De hoeveelheid tijd die je in een inventarisatie stopt, varieert al naar gelang de grootte van het ge bied, maar beloopt gemiddeld tus sen de 10 en 40 uur. De opbreng sten vloeiden in de kas van de vereniging en waren een welkome aanvulling op de bestaande midde len. Om professioneel onderzoek te doen, moet je echter ook investeren in materiaal. Alleen al een dier vriendelijke en stressvrije muizen val kost circa 100 euro. Dergelijke investeringen kun je eigenlijk niet verantwoorden tegenover je achter ban, waarbij je in alle geledingen van de vereniging met strakke bud getten moet werken. Ook voelden we ons meer en meer in een rolcon flict terecht komen. Aan de ene kant ben je bezig met het schrijven van rapporten in opdracht van de ge meente en aan de andere kant moet je als vereniging toch ook de luis in de pels van diezelfde gemeente blij ven. De natuurvereniging dreigde door deze spagaat meer en meer monddood gemaakt te worden. Daarom hebben we besloten om sa men onze gekwalificeerde kennis voortaan op commerciële basis aan te bieden." Om een eind te maken aan het door henzelf als pettenconflict omschre ven dilemma, gaan Westerweel en Van der Laan meer in de luwte van de natuurvereniging opereren. Oud-voorzitter Westerweel is in middels al teruggetreden als be stuurslid. Van der Laan, de huidige voorzitter, stelt zijn functie be schikbaar en blijft aan totdat een geschikte opvolger is gevonden. Tot dat moment zal Westerweel het bureau Salix, Latijn voor wilg, naar buiten toe vertegenwoordigen. Voor beiden blijft het advieswerk vooralsnog een nevenactiviteit. Westerweel is in het dagelijks le ven docent biologie aan de scho lengemeenschap 't Rijks in Bergen op Zoom, Van der Laan is adviseur bij een zalmkwekerij en werkt op tijdelijke basis via een uitzendbu reau. „We hoeven in financieel op zicht niet gelijk onze broek op te houden. Dat is wel een voordeel. Ook hebben we geen duur kantoor dat we moeten doorberekenen in onze tarieven. Dankzij concurre rende prijzen en onze kennis van zowel het gebied als het netwerk in de regio, hopen we voldoende op drachten binnen te krijgen. Ook de contacten met het ministerie van landbouw, natuur en voedselveilig heid zijn prima. Ook dat is belang rijk. Verder verandert er voor ons niet zoveel. We blijven ook ge woon lid van de natuurvereniging, maar meer op de achtergrond. Het is nu aan anderen om in de frontli nie van de beslissingslijnen te gaan staan." De prijswinnaars van de gedichten wedstrijd en het maken van posters van het Calvijn college in Tholen gaan op vrijdagavond 18 februari op bezoek bij de redactie van het Refor matorisch Dagblad in Apeldoorn. Ze kunnen daar een redactievergadering bijwonen voor de zaterdageditie van de krant. Aansluitend zullen ze het drukken van de krant kunnen zien bij de BDU in Barneveld. De eerste-prijswinnaars zijn Naomi Verbruggen uit Tholen en Ramon Elenbaas uit Scherpenisse. De twee de prijs is voor Marissa van der Velde uit Tholen en Janco Bout uit Tholen. De mooiste posters werden gemaakt door Elwina den Braber uit Stavenis- se en Marijn Oosdijk uit Stavenisse. Marjolein de Rooij uit Sint-Annaland en Caroline van Houdt uit Oud-Vos- semeer kregen de tweede prijs. Deze acht leerlingen gaan samen met drie docenten naar het RD. Het wordt een latertje, want de persen in Barne veld stoppen pas om half een 's nachts. Het contact kwam tot stand via biologieleraar De Mik die bij het RD werkte. De deelnemers aan de wedstrijden werden beoordeeld door een jury van derdejaars leerlingen: Carine Blaas- se, Beppie Moerland en Jacob Moer land, Pieter-Jan Goedegebuure en Niek van Dijke. Het dichten en pos ters maken maakt deel uit van het les project Bazar van de openbare biblio theek. VERVOLG VAN VOORPAGINA Om ouderen die slecht ter been zijn tegemoet te komen, heeft de ge meente aan de woonzorgcentra van de SVRZ (Ten Anker, Maartenshof, Rozeboom en Poorthove) en de Schutse in Sint-Annaland en Elena- hof in Stavenisse gevraagd de be hoefte voor een aanvraag te peilen onder de bewoners. „We zijn dan be reid om naar de centra toe te gaan. Maar we hebben er nog geen respons op gekregen. In Steenbergen en Ber gen op Zoom is dat ook gebeurd en daar hebben erg veel mensen gebruik van gemaakt, 25 tot 35 personen. Er was zelfs een fotograaf geregeld om een pasfoto te maken, maar wij wil len eerst weten hoeveel mensen er gebruik van willen maken." De noodzaak van een pas voor oude ren die weinig of niet buiten komen, lijkt niet groot. Maar Quist wijst er op dat officiële instanties steeds strenger zijn geworden. „Bij het wis selen van eigendommen vraagt de notaris ook steeds vaker om een gel dig identiteitsbewijs. En ik weet niet of het ziekenhuis het vraagt als je op genomen wordt. Ook bij bankzaken, bij het openen van een rekening of het afhalen van grote bedragen, wordt steeds vaker om een legitima tie gevraagd. Het is toch raadzaam om het te doen. Zo'n pas is vijf jaar geldig." Van Mourik wil geen uitgesplitste cijfers geven van aangiften in de di verse kernen en evenmin van de aard van de aangifte. „In sommige plaatsen gaat het om slechts één aangifte. Dan worden zowel ver dachte als slachtoffer te herken baar", is daarvoor het argument. Hij reageerde desgevraagd op het onderzoek dat is gehouden door het Nationaal Politie Instituut (NPI) in Den Haag. Daaraan deden 25 poli tieregio's mee. Onder huiselijk geweld valt onder andere bedreiging, mishandeling, psychisch geweld zoals treiteren, en seksueel geweld. Daaruit blijkt dat in de meeste gevallen (80%) vrouwen het slachtoffer zijn van huiselijk geweld. Maar ook mannen (18,5%) krijgen met regelmaat een stevig pak slaag van hun partner. Relatieproblemen of onmacht bij de opvoeding van de kinderen vormen de toptwee bij lichamelijk of psy chisch geweld. „We hebben de indruk dat we met een groot probleem te maken heb ben", zegt NPI-woordvoerder Cees den Bakker. Hij vroeg de cijfers op van meldingen en aangiften tussen mei en augustus 2004 en kwam lan delijk aan 322 gevallen van huise lijk geweld. Per jaar gaat het dan om een kleine duizend gevallen. Rekenmeesters gaven echter aan dat amper één op de acht slacht offers van huiselijk geweld naar de politie stapt. Ook het politiekorps van Tholen verschafte de onderzoe kers cijfermateriaal. Alles bij elkaar, zo constateert het NPI, noteert de politie landelijk 56.000 incidenten per jaar. „Uit de cijfers valt nog niet af te leiden of de situatie in Zeeland of in de ge meente Tholen anders is dan elders in Nederland", stelt Den Bakker. „Volgend jaar houden we weer een onderzoek en dan hebben we verge lijkingsmateriaal." De Thoolse cijfers zijn in eerste in stantie verzameld bij het korps in Borssele. Teamchef Wim Dek ver moedt dat het slechts gaat om het topje van dc ijsberg. Hij herkent Tholen als een behoudende ge meente waar problemen doorgaans binnenskamers of binnen kerkelijke sferen worden opgelost. Als gevolg daarvan komen mogelijk minder in cidenten naar buiten dan elders in Nederland. Dat zie je bijvoorbeeld op de Velu- we, meldt het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK) Gel derland. Daar heeft eveneens een belangrijk deel van de bevolking een min of meer strenge kerkelijke richting. Ook daar heeft men 'de kinderen lief', maar loopt 'de kas tijding' soms uit de hand. Vorig jaar 550 maal. Het vermoeden bestaat dat in heel Nederland jaarlijks 80.000 kinde ren mishandeld worden. In te wei nig gevallen, aldus deskundigen, wordt daarvan aangifte gedaan. Den Bakker zegt dat geweld in huis een verborgen probleem is. Slacht offers verkeren vaak in een moeilij ke positie. Toch zouden buren, clubbestuurders, scholen of fami lieleden vermoedens van geweld vaker kunnen melden bij hulpverle nende instanties. In Tholen kan dat bij Bureau Slachtofferhulp Tholen. Het bureau werkt nauw samen met Slachtoffer hulp Breda. Woordvoerster me vrouw H. de Leeuw veronderstelt dat er in Tholen veel binnenska mers blijft. „Misschien dat eerst wordt geprobeerd de problemen binnen kerkelijke sfeer op te lossen voordat naar de politie wordt ge stapt. Daarnaast is er sprake van schaamte." Toch vindt ze dat slachtoffers in de meeste gevallen beter bij hulpverle ningsinstanties te rade kunnen gaan. „Slachtofferhulp heeft de deskundigheid om mensen te hel pen. We kennen de weg bij politie en justitie, maar ook in de gezond heidszorg. Vaak is het nodig niet al leen het slachtoffer te helpen, maar ook de dader. Zo kun je soms her haling van huiselijk geweld voor komen." Van Mourik mag dan 28 aangiften hebben binnengekregen, de verwer king van de cijfers van het NPI geeft aan dat dat er eigenlijk 62 hadden moeten zijn. Circa 2,6 ge vallen per 1000 inwoners per jaar, zegt het NPI. In Tholen gaat het dan om 18 gevallen van huiselijk geweld. In St.-Maartensdijk om 9, St.-Annaland 8, Scherpenisse 5, Stavenisse en Poortvliet 4, Oud- Vossemeer 7 en in St.-Philipsland samen met Anna Jacobapolder ook 7. „Een schrikbarend aantal", vindt Jack Geelen, woordvoerder van Slachtofferhulp West-Brabant en De slachtoffers van huiselijk geweld zijn in tachtig procent van de gevallen vrouw. in handen van justitie. Bij de gemeente Tholen weten ze van huiselijk geweld op het eiland. „Het is een onderdeel van de nota gezondheidsbeleid", zegt wethou der mevr. M.A.E. Velthuis. „We richten ons op dit moment vooral op kindermishandeling en informe ren bijvoorbeeld scholen waar leer lingen en leerkrachten naar toe moeten voor hulp. Daarnaast is de Thoolse jongerenraad bezig met een anti-pestprogramma en doen we mee aan het Marietje Kessels- project dat handvatten biedt om huiselijk geweld aan te pakken. Maar - geeft ze toe - aan die activi teiten is nog geen budget gekop peld. „Tholen zit niet in het rijtje van 35 gemeenten waaraan het rijk subsidie geeft om huiselijk geweld aan te pakken. We bekijken of we voor het jaar 2005 iets extra's heb ben om zelf activiteiten te onderne men. Als de gemeenteraad actie wil ondernemen, dan is het mogelijk om in de kadernota 2006 extra bud get te reserveren." Velthuis zegt dat de problemen rond huiselijk geweld in Tholen met re gelmaat terugkomen in gesprekken met justitie en politie, evenals met vertegenwoordigers van het maat schappelijk werk. „We willen de problematiek bespreekbaar maken. Het is wel zo dat op Tholen de men sen niet gemakkelijk met die pro blemen naar buiten komen." De politie binnen het Oosterschel- debekken heeft echter de indruk dat de aangiftebereidheid toeneemt. De publiciteit over het onderwerp, de ernst vaak van de mishandeling, brengen slachtoffers ertoe om vaker dan enkele jaren geleden naar de politie te stappen. Tholen blijft daarbij wat achter, is ook daar de indruk. „Ik kan dat niet met cijfers onderbouwen, maar ge voelsmatig denk ik dat wat meer zaken binnen de familie of binnen kerkelijke instanties worden behan deld", aldus een woordvoerster. Ze wijst erop dat met volwassenen indringend wordt gepraat over ge dragsverandering. „Soms gaat ook het hele gezin in therapie." Drank en drugsgebruik vormen vaak dc oorzaak van huiselijk geweld. „Dan heb ik echt te doen met de kinderen die daarvan het slachtoffer zijn. Je mag ervan uitgaan dat bij een mel ding bij de politie er binnen een dergelijk gezin al heel wat is gepas seerd." De woordvoerster vindt op persoonlijke titel de gerechtelijke afhandeling niet altijd even bevre digend. „Zaak geseponeerd. Een werkstraf met schadevergoeding. Drie weken voorwaardelijk. Hon derd euro boete", leest ze in de stukken. Soms nemen vrouwen hel recht in eigen hand. Daarvan ver denkt de Rotterdamse politie de 52- jarige Suzanne N. Haar man had auto's op haar naam gezet, was le ningen op haar naam aangegaan en ze verdacht hem ervan dat hij vreemd ging. Tot ze op een bepaald moment aan het eten koken was en daarover ruzie kreeg. De man gaf Suzanne een klap en als antwoord gooide ze een pannetje kokend wa ter in zijn kruis. Een paar maanden later is de man overleden. De rech ter moet zich erover uitspreken of er sprake is van een relatie tussen het hete water en andere kwalen die de man had. Aanpak huiselijk geweld. Het ad viesbureau Van Dijke heeft in op dracht van de provincie in decem ber drie presentaties gegeven van het onderzoek 'Organisatiemodel aanpak huiselijk geweld in Zee land'. Zeeland. „Het begint met een duw tje, dan wordt er gescholden en soms eindigt een ruzie in een le vensbedreigende situatie", is zijn ervaring. Hij vindt dat mensen niet te lang moeten wachten met het zoeken van hulp. Zonder man en paard te noemen zijn er naar zijn overtui ging vaak kinderen bij huiselijk ge weld betrokken. „Soms worden kinderen door de ouders mishan deld uit onmacht, vaak ook door de vader of de moeder om de partner te treffen. In sommige situaties kom je dan tegen dat de slachtoffers lie ver niet meer willen leven." Geelen kan moeilijk aangeven wan neer er sprake is van mishandeling of van een corrigerende lik. „Ik heb zelf twee kinderen. Die krijgen af en toe een tik op hun billen. Dc rechter zou moeten uitmaken of er sprake is van mishandeling of niet." Minister Donner van justitie wil aan die onzekerheid een eind ma ken. Hij wil een wettelijk verbod op het slaan van kinderen. „Ook een corrigerende tik moet worden ver boden", zegt hij in het dagblad Trouw. „Af en toe een tik leidt ge makkelijk tot mishandeling." Ook Donner wijst op die 80.000 kinderen die volgens de statistieken jaarlijks worden mishandeld. Hij denkt dat een verbod op slaan de houding verandert van familiele den, kennissen en omstanders die die handelingen waarnemen. „Men sen die zien dat iemand zijn kinde ren slaat, zullen er (met de wet in de hand - red.) misschien eerder iets van durven zeggen." Naast een slaanverbod wil de mi nister de wet aanpassen zodat niet het slachtoffer van huiselijk geweld zich gedwongen ziet de woning te verlaten, maar dat de dader uit huis kan worden gezet. Dat speelt temeer omdat is uitgere kend dat jaarlijks circa 50 kinde ren overlijden aan mishandeling. Hoofdinspecteur J. de Vries van de inspectie jeugdzorg pleit daarom voor een wettelijke meldplicht. Een paar voorbeelden. In Den Haag sluit een 46-jarige moeder haar twee dochters van 16 en 19 jaar op. Broer en vader zouden daaraan dapper hebben meegedaan. Zware mishandeling, vindt justitie. De verdachten ontkennen. Een Amsterdammer van 25 jaar mishandelde onlangs de 16 maan den oude dochter van zijn vriendin. Het kind overleed. Een politieman (39) uit Venlo wordt ervan verdacht zijn familie zwaar tc hebben mishandeld. 'Bui ten diensttijd', voegt het persbureau aan het bericht toe. In Hengelo overlijdt een 38-jarige vrouw na mishandeling. Haar 37- jarige man wordt gearresteerd. In Axel eist de officier van justitie 2.5 jaar celstraf tegen een 30-jarige inwoner. Hij mishandelde zijn vrouw en sloot haar op. 'Gezinster- reur', vindt de officier. 'En de drie kinderen zijn daarvan de dupe'. Dc man ontkent. Zijn moeder en zus zeggen ook dat hij zoiets niet doet. De rechtbank moet zich erover uit spreken. Op zaterdagmiddag 13 november hield de politic in Tholen een 51 -ja rige inwoner aan. De man zou zijn vrouw na een woordenwisseling thuis hebben geschopt. De zaak is sr Begeleiding en advisering van ondernemingen en particulieren. Opstellen jaarstukken, controlewerkzaamheden, verzorging administraties van ondernemingen. Verzorging van aangifte inkomstenbelasting. Noordsingel 12, 4611 SE Bergen op Zoom telefoon 0164 - 24 13 52, fax 0164 - 25 75 16 AA ACCOU*TAKT ?iznf:==- Advertentie I.M. Rob van der Laan (links) en Gerard Westerweel dragen voortaan beroepsmatig hun steentje bij aan de bescherming van de natuur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5