Rechter slikt dwangsom in na beterschap van gemeente Politiebescherming Peter Scherpenisse Bruidsmode door de jaren heen in Ten Anker Opnieuw kort geding over chaletparc Krabbenkreek Stormloop identiteitspas bij burgerzaken gemeente 32 350 OCCASIONS Fietspad bij de Jai Karelsweg niit gevaarlijk Donderd; 10 februari 2005 61e jaargfig no. 12 Altij meer dan kijk op wwv.autoteam.nl Dagelijks activi-tijd voor wonen... dus komt u vandaag óf morgen? Het gemeentebestuur van Tholen zal optreden tegen acti viteiten op chaletparc Krabbenkreek in Sint-Annaland die in strijd zijn met de wettelijke voorschriften. Die ver zekering gaf ambtenaar G.D. Roeland maandagmiddag aan de bestuursrechter in Middelburg. Die belofte van de gemeente was net op het nippertje, want mr. G.J.A. van Unnik bekende, dat hij van plan was om een dwangsom op te leggen. Uit krantenberichten had de bestuursrechter namelijk opgemaakt, dat er niet veel waarde gehecht wordt aan zijn 13 januari uitgesproken schorsing van de bouwvergunningen op het chaletparc. Inkt niet droog Inval fraudeteam Nog geen respons van woonzorgcentra De oudste bruidsjurk is uit 1942, de jongste uit 2001. Donderdag middag showen leerlingen van het Calvijn college een collectie jur ken en kostuums in de recreatiezaal van het woonzorgcentrum Ten Anker in Tholen. Bewoonster N. Bijl-Vermaas ziet haar donker blauw zijden trouwjurk uit 1942 weer gedragen worden. Vier men sen trouwden er in. De bruiden en de bruidegommen zijn jong, nog maar zestien jaar: uit de vierde klas van de afdeling zorg en welzijn. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse_QüwaaLea_het Advertentieblad. 12 44 07 jaar, 28,75 per .llemaal incasso. Op^!w«^avwjej2fii*^rdinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De rrovincie deelt niet de zorg van een deel van de Thoolse politiek dat hetnieuwe fietspad bij de Jan Karels weg tussen Sint-Maartensdijk en Sta- venissc een gevaarlijk punt zou zijn. Een vergelijking met de Langeweg bij Scherpenisse gaat niet op, schrijft de directie infrastructuur en vervoer aan het gemeentebestuur. Bij de Jan Karelsweg is het uitzicht op het fiets pad beter en ook is er veel minder af slaand verkeer. De provincie heeft geprobeerd het fietspad zo opvallend mogelijk te maken. Zo is een pla teauconstructie gemaakt en rood as falt toegepast. De straatverlichting bij de T-splitsing en bij de aanliggen de bocht in de rijbaan is vernieuwd. Het alternatief om het fietspad bij de Jan Karelsweg uit te buigen én de voorrang van het verkeer op het pad op te heffen, vindt de provincie geen oplossing. Een uitbuiging zou in de helling van de Jan Karelsweg terecht komen, wat tot een onoverzichtelijke situatie zou leiden. Het eventueel verleggen van de helling vindt Mid delburg een te kostbare zaak. En als het verkeer op het fietspad geen voorrang meer heeft, gaat dat ten koste van de doorstroming en het comfort van deze weggebruikers. Dat strookt weer niet met het provin ciale beleid om fietsen aantrekkelij ker te maken en te bevorderen. Mid delburg meent dat er alles aan is gedaan om een veilig en comfortabel gebruik van het fietspad mogelijk te maken, maar zegt toe de situatie nauwlettend in de gaten te houden. FEBRUÉü Stoelmassages bij van 11.00 - Niet zonder reden, want gaan de jaarlijkse Droom-weken van start: Interieur Pa in het teken van ontspanning en goede n« Stokke seminars 16.00 - 17.00 en; Tijdens het Stokke ontdekt u alles over de nomische wetens en kunt u plaats van de Stokke-modellen. Meldt u tijdig aan! 0111 401318. Welterusten of Nietterusten? van 20.00 - 21.00 uur Herman Bierman (Hulsta) en Dhr. van Riet (Jade) vertellen over bedden, matrassen, dek- bedden en kussens. Voor wie zich oriënteert: 0111 Pure verwe van 11.00 - De schoonheidsspecialis Stern en de behandelstc klaar voor een vri advies. Uv slaapkamer-afdeling worden deze dag passend beloond met een dagje Stern Beautyfarm. WOEN5 Ergonomie thuis-werkplek van 20.00 - 21.00 uur Fysiotherapeut Jaco Vleeshouwer vertelt eerlijk en objectief waar u op moet letten bij het werken (achter bijvoorbeeld een beeldscherm) thuis. Wilt u uw komst aan kondigen op 0111 401318? sOiaa'hVj voorvvon»; www. interieur-i Projectontwikkelaar Dijkstra (links) loopt met wethouder Van Kempen langs het chaletparc Krabbenkreek na het officiële startsein voor de sloop van het CZAV-gebouw, rechtsachter. Donderdag was er een feestelijk momentmaandag kwam de rechter er weer aan te pas bij een tweede kort geding over het chaletparc. Advertentie I.M. „De algemene teneur van dat kranten bericht was: wij gaan door." Van Un nik wilde daarover maandagmiddag eerst opheldering voor de behande ling van het tweede kort geding bin nen 1 maand van palingroker Peter Scherpenisse tegen b. en w. van Tho len. Niet alleen projectontwikkelaar Piet de Visser had gezegd ,wij gaan gewoon door.' Ook de adviseur van de gemeente, mr. H.S. Weeda, had in een reactie op de uitspraak van de be stuursrechter gezegd, dat die ,in de praktijk geen enkele consequentie had.' „Het college betreurt die uit spraken in de pers", liet Roeland we ten. „B. en w. hechten grote waarde aan uitspraken van de rechter. Die moeten gerespecteerd worden. Het college laat dus niet alles op zijn be loop. We kijken naar de voorschriften en er moet opgetreden worden tegen zaken die een onomkeerbare situatie opleveren. Daarover hebben we van middag een brief aan projectontwik kelaar Grotenhuis gestuurd", zei Roe land. Mr. Van Unnik glimlachte tevreden. „Dat zou u als muziek in de oren moeten klinken", zo hield hij de raadsman van Peter Scherpenisse - mr. P. Groeneveld - voor. Die was echter niet onder de indruk van de be terschap die Roeland had toegezegd. „De reacties van de gemeente hebben een zuurgraad waar ik van schrik. Als ik bel om op te treden omdat er twee diepladers met chaletdelen op het ha venplateau staan om zonder vergun ning een chalet te plaatsen, deelt men mij later doodleuk mee dat het chalet er al staat." Roeland liet weten, dat het om een vergunningvrije caravan ging en er moest eerst onderzoek worden ge daan door een ambtenaar, voordat b. en w. formeel op het verzoek van Groeneveld konden reageren. „Onze twee toezichthouders waren beiden ziek, waarna er een collega naar geke ken heeft en toen stond het bouwwerk er al. Het was niet zo spoedeisend dat er direct opgetreden kon worden. B. en w. hebben dit soort zaken ook niet gemandateerd. Het college moet daar over zelf tijdens de wekelijkse b. en w.-vergadering beslissen." Groeneveld verbaasde zich erover dat zijn verzoek geen spoedeisend karak ter had, want het betrof toch immers een chalet dat bij het eerste kort ge ding op 12 januari is besproken. De bestuursrechter had de vergunning daarvoor geschorst. Het verbaasde Groeneveld evenzeer, dat beide toe zichthouders van de gemeente ziek waren toen er opgetreden moest wor den. Peter Scherpenisse, die aan de Nieuwlandseweg schuin tegenover het chaletparc woont, kaart bij de ge meente activiteiten aan waarvoor geen vergunning is verleend. Hij wil dat b. en w. optreden tegen illegale bouwwerken, maar volgens hem wei gert het college dat steeds. Vandaar dat hij maandag zijn tweede kort ge ding binnen een maand aanspande. B. en w. weigeren om (preventief) hand havend op te treden tegen illegale bouwactiviteiten op het eerste deel van het chaletparc en het landbouw- perceel ernaast, waarop de uitbreiding gepland is. Die grond heeft nog een agrarische bestemming en voor het hele gebied is nog geen bestemmings plan klaar, al zijn b. en w. daar wel mee bezig. De uitbreiding is nog niet getoetst aan het streekplan, de flora- en faunawet en de habitat- en vogel richtlijn. Verder was er in strijd met het bestemmingsplan op kavel 77 een chalet geplaatst, waarvoor de be stuursrechter tijdens het eerste kort geding op 13 januari de bouwvergun ning had geschorst. Bij mr. Van Unnik was dan ook de ge dachte gerezen, dat de gemeente Tho len zich weinig aantrekt van zijn uit spraken. Voor de raadsman van Scherpenisse was dat koren op zijn molen. „De inkt van het vonnis van 13 januari was nog niet droog, of de draglines ploegden het perceel al om teneinde het bouwrijp te maken", zei mr. Groeneveld. „Wat wij ook niet hadden verwacht was dat. ondanks de uitspraak van 13 januari, de project ontwikkelaar toch zou overgaan tot de plaatsing van een van de chalets be trokken bij die uitspraak en dat de ge meente daartegen niet tijdig zou optreden door toepassing van be stuursdwang. Inmiddels zijn er tussen de vergunde chalets andere chalets geplaatst met dezelfde afmetingen, waarvoor in het geheel geen vergun ning is afgegeven. Het heeft er alle schijn van, dat de projectontwikkelaar en b. en w. het chaletparc willen reali seren nog voordat verzoekers de for mele rechtsbeschermingsprocedures tegen een vrijstelling of een nieuw be stemmingsplan zouden kunnen benut ten", aldus de raadsman van Peter Scherpenisse. „De projectontwikke laar weet heel goed wat hij doet en de gemeente hobbelt daar achter aan en kijkt de andere kant op als er wat ge beurt waarvoor geen vergunning ge geven is", stelde mr. Groeneveld. De vertegenwoordiger van de gemeente ontkende dat. „De gemeente kijkt niet de andere kant op. maar houdt cha- lectparc Krabbenkreek goed in de ga ten. Niet elke week, maar b. en w. stellen wel grenzen en nemen ook maatregelen." Mr. Van Unnik zei alle argumenten van de partijen op de tong te zullen proeven om donderdag, vandaag, uitspraak te doen in dit tweede kort geding van Peter Scher penisse tegen de gemeente Tholen. Zie ook pagina 7. 'Op alle mogelijke manieren leven zuur gemaakt' Palingroker Peter Scherpenisse, zijn vrouw en drie kinderen hebben vier weken lang politiebescherming gehad in verband met bedreigingen. Dat onthulde zijn advocaat mr. P. Groeneveld maandagmiddag tijdens een zitting van de bestuursrechter in Middelburg. De bedreigingen zouden verband houden met de bezwaren van Scher penisse tegen de ontwikkeling van chaletparc Krabbenkreek aan de Nieuwlandseweg in Sint-Annaland. De bedreigingen zouden al in novem ber en december 2003 zijn gedaan, maar Scherpenisse heeft daarvan pas 31 januari 2005 officieel aangifte ge daan. Eerder al maakte hij er melding van bij de politie, maar volgens Scherpenisse werd dat toen niet als een echte zaak aangemerkt. „Daar voor heeft de Thoolse politiecomman- dant De Regt nu zijn verontschuldi gingen aangeboden", zegt de palingroker. Een politiewoordvoerder bevestigt dat de zaak nu in onderzoek is. „Het was een verschrikkelijk angstige tijd", vertelt Scherpenisse. „Mijn kin deren konden niet op de fiets naar school. We hebben een beveiligings bedrijf ingehuurd. Een oud-medewer ker van de projectontwikkelaar heeft mij per email bevestigd, dat er een mannetje op mij gezet moest worden om de bezwaren tegen het chaletparc weg te krijgen. Koste wat kost moest mijn kop eraf." Mr. Groeneveld bevestigt de lezing van Scherpenisse. „Op alle mogelijke manieren is hem het leven zuur ge maakt." De Sint-Annalander zegt raadsleden van de ChristenUnie en Algemeen Belang Tholen volledig te hebben ingelicht over de situatie. „Ook wethouder Goossen heb ik twee keer gesproken, maar niemand doet wat." .Het mannetje'dat op hem afgestuurd werd, was volge" "cherpenisse ie mand zonder vaste woon- of verblijf plaats. Hij had in het bedrijfspand van de palingrokerij een gesprek met Scherpenisse dat op de band is opge nomen en waarvan een kopie in het bezit is van de politie. „Een ploeg Joegoslaven zou mijn pand verbou wen als de bezwaren tegen het chalet parc niet zouden stoppen." Scherpenisse zegt enorm te hebben geleden onder de situatie. „Mijn bloeiende bedrijf is mede door de ho ge advocaat-, beveiligings- en andere advieskosten naar de knoppen. Het begon al in 20Ö0 toen er een inval was van 24 mensen van een interfraude- team omdat ik beschuldigd werd van valsheid in geschrifte en verzeke ringsfraude. Daarover heb ik in 2003 een zaak bij de Middelburgse recht bank aangespannen die ik glansrijk heb gewonnen." Zijn palingrokerij is inmiddels beëindigd, maar nu wordt geprobeerd dat papieren bedrijf nog failliet te verklaren. Daarmee is het leed nog niet op. „Onlangs kreeg ik een brief van de Rabobank dat mijn huis verkocht wordt, terwijl ik de ren te steeds netjes betaal. Van alle kanten word ik tegengewerkt. Blijkbaar is dat je lot wanneer je protesteert tegen ille gale activiteiten. De gemeente heeft niet ingegrepen tegen de illegale ver wijdering van asbest, tegen kappen van bomen in het broedseizoen en te gen illegale bouwactiviteiten. En dat terwijl een gewone burger zijn tuin huisje moet afbreken als dat er niet volgens de regels staat." Adviseur De Smet van Scherpenisse zegt dat de verkoop van de woning voortvloeit uit een akkoord dat in 2002 met de Rabobank is gesloten na de nieuwe financiering van de paling rokerij door BZG uit Sliedrecht, het financieel advieskantoor van Ad Slic ker, voormalig directeur van de Rabo bank in Sint-Annaland. Voor juni 2004 moest de woninghypotheek el ders ondergebracht worden, maar door alle perikelen lukt Scherpenisse dat bij geen enkele hypotheekvers trekker meer. De Smet hoopt dat de bank op zijn voornemens tot verkoop van het huis terugkomt. De afdeling burgerzaken van de gemeente heeft in de maand december zo'n 500 aanvragen gehad voor identiteitskaarten. Ook in januari wa ren er nog veel aanvragen. Van jongeren en van ouderen. Sinds 1 janu ari moet iedereen vanaf 14 jaar zich kunnen legitimeren. De ambtena ren van de afdeling burgerzaken zijn bereid om naar de woonzorgcentra te gaan om ouderen te helpen bij het invullen van de aanvraag, maar er is nog geen respons. Voor de invoering van de legitimatie- druk, maar minder dan de voorgaande plicht heeft de gemeente vorig jaar al le jongeren van 14 tot en met 17 aan geschreven. Ook de scholen voor voortgezet onderwijs is gevraagd aan dacht aan de nieuwe wet te schenken. Ambtenaar L. Quist van de afdeling burgerzaken: „In december liep het storm. We hebben heel veel aanvra gen gehad, ik schat zo'n 500. We dachten er in januari wel mee klaar te zijn, maar het liep gewoon door. Ook tijdens de wekelijkse openingsuren op de donderdagavond. Waarschijnlijk omdat er na de invoering mensen be keurd zijn die zich niet konden legiti meren. Ook nu in februari is het nog maanden." De aanvragers kiezen in hoofdzaak voor de indentiteitspas. Die kost 31,25 euro en is goedkoper dan een paspoort (38,80 euro). „De pas is ook veel makkelijker. Die heeft het formaat van een bankpasje en kun je makkelijk in je portemonnee ste ken." De identiteitspas en het pas poort worden sinds 2001 niet langer meer op het gemeentehuis gemaakt, maar centraal vervaardigd. Tussen aanvragen en afhalen zitten vijf werk dagen. ,Je moet er een week voor re kenen voordat hij klaar is." ZIE VERDER PAGINA 5 Deze week Tholcnaar S. Baaij had het lesgeven niet willen missen Schooldamnien en -schaken moeten verder zonder Oscar Huiskamp Natuurvrienden Van der Laan en Westerweel beginnen met Salix voor zichzelf EN VERDER... 28 aangiften huiselijk geweld het topje van de ijsberg op Tholen Examinator Leen Kosten profiteert van brandweerervaring WIE HET BITTERE NIET HEEFT GEPROEFD, Will NIET HOE ZOET HET ZOETE IS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De leerlingen van de gemengde leerweg maken van de bruidsmodeshow een project. De veertien vmbo-leerlingen (voornamelijk meisjes) doen het naast hun examenpro gramma. Ze doen er praktijkervaring mee op. De gemengde leerweg kent slechts zes uur praktijk per week. de kader beroepsgerichte leerweg, in Krabbendijke, twaalf. Als de leerlingen van beide scholen samen komen in het middelbaar beroepsonderwijs dan is het verschil te groot. Om dat te overbruggen, wordt er volgens docent zorg en welzijn H. Dorst gezocht naar projecten. De leerlingen stellen het programma samen, maken een begroting, verdiepen zich in de ouderenzorg en vragen bewoners, opa's en oma's of ouders hun bruidskleding beschikbaar te stellen voor de show. Dat zijn er 35 geworden. Een middagvullend programma in een volle zaal met bewoners en ouders van de gelegenheidsstellen die op de 'catwalk' de kleding showen. Corliene Janssen uit Stavenisse is de lady speaker. Er zijn ook bruidsmeisjes en bruidsjonkers bij. zusjes en broertjes van de leerlingen. De meeste jurken en kostuums hebben de tand des tijds ruim doorstaan. En wat ouderwets lijkt, kan zo weer gedragen worden. De zijden jurk van mevrouw Bijl wordt nu geshowd door Gerianne Ponse uit Sint-Maartensdijk, ze loopt naast Hubrecht van Harberden uit Sint-Philipsland. De stof van de jurk was destijds erg duur, er was weinig geld, dus werd de jurk uitge leend. Het kostuum dat Cees-Jan Koopman uit Sint-Maartensdijk draagt, zit strak en knelt enigszins: zijn opa (van moeders kant) was slanker toen die er in 1948 in trouw de. De bewoners genieten van de show die in de pauze met muziek wordt opgevuld door leerlingen onder leiding van Paul Heijboer. Angelina de Jong draagt een jurk die Anja Keur in 1987 droeg. Een lange jurk met een sleep. Hubrecht van Harberden speelt voor bruidegom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1