Waterschap maakt doorgaande route naar Poortvliet door polder Ons Dorpshuis komt kleiner terug Van belang om gefundeerde reactie te geven als aanvraag niet voldoet Voor bijna 23 mille vernield Aanbouw Goedhart in maart klaar Heropening met feestelijk tintje in AJP op koninginnedag mm Donderdag 10 februari 2005 EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT 13 Het waterschap heeft van de Zwarteweg, Roolandsedijk en Bartelmeetweg tussen Poortvliet en Oud-Vossemeer een doorgaande route gemaakt. Vorige week is wegbe- wijzering geplaatst, om het verkeer tussen de Krabben- kreekweg en de Bram Groenewegeweg te sturen. Ook gaat hier een maximum snelheid van 60 km/u gelden, maar die borden staan er nog niet. Uitvoerder Leen Deurloo uit Tholen burgerlid van welstandscommissie Reclamezuil Dak op garage Op koninginnedag valt er wat te vieren in Anna Jacoba polder. Dit keer niet alleen vanwege het oranjefeest, maar ook omdat het vernieuwde dorpshuis zaterdag 30 april officieel wordt geopend. Ons Dorpshuis wordt klei ner, maar kan voortaan efficiënter gebruikt worden. Bouwbedrijf Haast uit Steenbergen is in opdracht van de gemeente inmiddels druk bezig met het project, dat ruim twee ton gaat kosten. Radda Barnen Aan straatmeubilair, abri's, verkeersborden en open baar groen is vorig jaar van de gemeente Tholen voor 22.902,63 euro vernield. Het vierde kwartaal sloeg alle records met 8819,83 euro. De 59-jarige Leen Deurloo uit Tholen is gekozen tot burgerlid van de welstandscommissie. De uitvoerder bij aannemersbedrijf Van den Bergh Bouw in Bergen op Zoom werd gekozen uit acht tien sollicitanten. In januari nam hij voor het eerst deel aan het be oordelen van bouwaanvragen in de commissie met twee architec ten. In april neemt hij afscheid van de bouwwereld als hij in de vut gaat, maar hij blijft via de welstandscommissie wel betrok ken. „Ik zit nu eens aan de andere kant van de verguisde commis sie," lacht Deurloo. Voor Deurloo is het van belang om een gefundeerde reactie te geven als een aanvraag niet voldoet aan 'redelij ke eisen van welstand', zegt hij. Op de eerste zitting had hij zich voorge nomen nog niets te zeggen, maar al snel nam hij deel aan de sessie al bleef zijn bijdrage nog bescheiden. Moeite met het 'lezen' van tekeneningcn heeft Deurloo bepaald niet. Hij zit vanaf zijn vijfiende in de bouw. De eerste twaalf jaar bij bouwbedrijf Bur gers in Tholen, daarna twee jaar bij onderaannemers tot hij bij Van den Bergh begon aan een lange loopbaan. Hij is er al dertig jaar uitvoerder en is door de wol geverfd. „Veel onder houd, renovatie en restauratie en de laatste jaren in de utiliteitsbouw: fa brieken bij Philip Morris, Cargill en het sportcentrum Boulevard bij het zwembad de Schelp in Bergen op Zoom." De welstandscommissie is sinds I ja nuari op een andere leest geschoeid. De bouwaanvragen worden niet lan ger louter door een architect beoor deeld, nu mag ook een burger er zijn zegje over doen. Om de burger zo doende een stem te geven in de beoor deling van de bouwaanvragen. Dit be leid is vastgelegd in de welstandsnota, door de raad in juli vastgesteld. De leden van de commissie mogen geen directe relatie hebben met het gemeentelijk apparaat. Ook mogen zij zich niet uitspreken over bouwplan nen waar zij een zakelijk en persoon lijk belang bij hebben. De commissie bestaat nu uit drie personen, de rayo narchitect H. Groenenwegen en archi tect J. Roelofs, beiden van de stich ting Dorp, Stad en Land. Ze komen om de twee weken bijeen in het ge meentehuis om de bouwaanvragen of de schetsplannen te bespreken die voorgelegd worden door een van de twee ambtenaren J. Fase of M. Jonge- nelen. Zij hebben de gemeente onder ling verdeeld: Fase behandelt de aan vragen voor Sint-Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet, Stavenisse en Sint-Annaland, Jongenelen voor Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Phi- lipsland en Anna Jacobapolder. Op de advertentie waren achttien re acties gekomen. Vijf werden uitgeno digd door de sollicitatiecommissie die bestond uit architect Groenenwegen en de ambtenaren G. Roeland, D. Vi deier en J. Fase. (Aan de voorbespre king namen ook wethouder W.C. van Kempen en sectordirecteur Y. Gerrits- ma deel). Deurloo: „Op deze manier blijf ik betrokken bij de omgeving. Ik ben niet bang dat ik het vak niet ver sta. Ik heb mijn werk ook altijd graag gedaan. Ik zit nu aan de andere kant. Goedhart Cooling Lquipment in Sint-Maartensdijk wordt uitgebreid. De fabriek krijgt er aan de zuid kant (hoek Schakelweg/Geulweg) een stuk hal bij om ruimte te maken voor de herindeling van de produc tielijnen. In maart moet de aanbouw gereed zijn. De extra ruimte is nodig om een wijziging in de pro ductielijnen mogelijk te maken. Er zijn drie hoofd lijnen: voor koper alluminium koelers, roestvrijsta len koelers en staalverzinkte koelers. Nu worden sommige onderdelen nog overdwars door de fabriek verplaatst. Het is de bedoeling dat alle segmenten in de productie in de lengterichting worden verplaatst. Met de nieuwe hal kan de capaciteit dan beter benut worden. De aanbouw bestaat uit stalen spanten en damwand die met kranen worden aangebracht. In maart kunnen de machines geplaatst worden. Het terrein van Goedhart raakt redelijk volge bouwd, zegt personeelschef M. Smits. „Het buiten terrein langs de Geulweg hebben we nodig. Dat kun nen we niet zomaar volbouwen." Aanbouw Goedhart aan de Schakelweg in Sint-Maartensdijk „Ruim een jaar geleden zijn er dib- verse gesprekken met bewoners ge weest en daarbij kwam de wens naar voren om de polderwegen au- toluw te maken. Maar één van de conclusies was dat in dit gebied zó veel verkeer de kortste (sluip)route kiest, dat er een doorgaande route moest komen", legt een woordvoer der van Zeeuwse Eilanden uit. Zwarteweg, Roolandsedijk en Bar telmeetweg zijn redelijk breed, zo dat ervoor is gekozen om deze route te nemen. Ze voldoet aan de eisen en daarom komen er geen verkeers remmers. Over een jaar wil het wa terschap de maatregelen met de be trokkenen evalueren. Het dagelijks bestuur van het waterschap buigt zich volgende week over bezwaren die tegen de maatregelen zijn inge diend. Annemieke de Vogel uit de Bartel meetweg is allerminst gelukkig met de keuze van het waterschap. Zij en haar man schrokken toen er plots een vrachtwagen verscheen en er op een tiental meters van hun woning een ANWB-bord in de berm werd geplaatst. „Dit is in het overleg he lemaal niet aan de orde geweest. Maar we vinden dat we hierover te voren een briefje hadden moeten krijgen." Mevrouw De Vogel ver wacht dat van de wegbewijzering een aanzuigende werking uitgaat. Haar huis staat direct aan de weg en ze realiseert zich dat ze één van de weinigen is die in die situatie ver keert. „Maar de hoeveelheid auto's en vrachtauto's zal hierdoor alleen maar toenemen." De Poortvlietse wijst erop dat de Bartelmeetweg in het verleden na een fikse vorstperio de altijd voor het verkeer werd afge sloten omdat bij invallende dooi het risico van kapotrijden optreedt. Dat is in haar optiek niet veranderd en tóch wordt de weg een doorgaande route. Het idee van drempels als verkeersremmer vlakbij hun huis hebben ze, in verband met de onder grond en trillingen, afgewezen. En die komen er ook niet. Wie uit de richting Sint-Philipsland over de Krabbenkreekweg komt, wordt nu via de Broekseweg en de Bartelmeetweg door de polder rich ting Poortvliet geleid, in plaats van zoals voorheen via Oud-Vossemeer. Het verkeer uit de richting Sint-An- naland ziet net voorbij de boerderij Candia eveneens een verwijzing naar Poortvliet en Scherpenisse staan. Dat komt vreemd over, want diezelfde verwijzing staat ook op de Oude Zeedijk en bij de veiling in Sint-Annaland, maar dan richting Langeweg en Bram Groenewege- weg. Het verkleinde Ons Dorpshuis het deel links op de voorgrond is gesloopt) in Anna Jacobapolder krijgt een fikse opknapbeurt. De welstandcommissie in de nieuwe samenstelling, v.l.n.r. archictect H. Groenenwegen (voorzitter) burgerlid L. Deurloo, architect J. Roelofs sectretarisen de ambtenaren J. Fase en M. Jongenelen. Tijdens de dertig jaar als uitvoerder heb ik dikwijls mijn hoofd geschud als er tekeningen met commentaar te rugkwamen van de welstandscom missie. Maai" als iemand zijn zin niet krijgt, dan heeft hij daar de pest in. Dat is logisch. Als ze zeggen dat je te hard rijdt, dat heb je voor jezelf niet te hard gereden, of het was maar even of toevallig." Deurloo werkt nog een paar maanden. Hij heeft voor de eer ste zitting een vrije dag opgenomen. „Ik hoef dit niet te doen voor de broodwinning. Ik wil het wel leuk vinden." Op 8 april neemt hij afscheid bij Van den Bergh. De aanstelling als burgerlid is voor driejaar. De eerste schets die op tafel komt, is een uitbreiding van het kantoor van Shopwand van M. van Houte aan de Pluimpotweg 21 in Sint-Maartens dijk. Het gaat om het maken van een verdieping boven op het kantoor en de kantine aan de voorzijde van het gebouw. Omdat aan een industrieter rein geen hoge eisen worden gesteld, kan de commissie er kort over zijn. De opbouw wordt in dezelfde kleuren toegepast en vormt geen bezwaar voor de commissie. Wat wel een bezwaar vormt is het plan van garage De Jonge aan de Stoofstraat in Poortvliet die een recla mezuil wil plaatsen voor een auto merk. Op het terrein staat al een bord van een oliemaatschappij. Groenen wegen uit zijn zorgen. „Het wordt zo wel een heel complex in de woonom geving. De woningen aan de overkant kijken er op uit." Op de bijgeleverde foto's van het terrein zijn vlaggen en masten te zien. „Het is al een romme lig beeld. Dat wordt alleen maar erger met zo'n zuil van vier meter hoogte." Ondernemer N. de Jonge die zijn aan vraag komt toelichten, is zelf ook niet zo gecharmeerd van de 'monoliet,' maar legt uit dat hij het van het auto merk contractueel wordt verplicht. „Als ik hem moet plaatsen wil ik hem wel goed zichtbaar hebben." Groe nenwegen vond dat de zuil de zaak rommeliger maakt. „Er staat al het nodige. Het gaat er eigenlijk om het beeld daar wat rustiger te maken. Het wordt straks een kakofonie van din gen. Het krijgt een industrieel karak ter terwijl u in een woonomgeving zit. Wc zullen dit negatief adviseren." Ook de aanvraag voor het plaatsen van twee stacaravans op het nieuwe chaletparc aan de Nieuwelandsweg in Sint-Annaland passeert de revue. Groenenwegen: „Merkwaardig dat het bij welstand komt. Veel kunnen we er niet van zeggen. Alleen als het qua plaats erg afwijkt." Op de hoogte en de kleur bijvoorbeeld heeft de commissie geen invloed. De smalle caravans van drie tot vier meter, mo gen zonder toetsing worden geplaatst. Voor de dubbele van 7 meter breedte moet wel een aanvraag worden inge diend. Op de tekening heeft het dak van de chalet een wolfseinde. Gelet op de afmeting van de wagen wordt dat afgeraden. Mevrouw A. Oosterbaan van Vroon land 15 uit Sint-Annaland komt een aanvraag toelichten voor het plaatsen van een kap op de garage. De wel standscommissie vond de kap ten op zichte van het woonhuis te groot. De garage moet wat bouwvorm betreft ondergeschikt blijven aan het huis, de hoofdvorm. De kap is al iets kleiner gemaakt door verder naar achteren te gaan, zo licht ze toe. Ze wijst er op ook dat er aan de overzijde ook grote kappen op de garages zijn gebouwd van de panden 10 en 12. En noemt de situatie vergelijkbaar. De commissie zegt op de zaak terug te zullen komen door er eerst de vergunningen van de overburen op na te zien. De aanvraag voor een dakkapel aan de Oude Zeedijk in Sint-Annaland krijgt een verrassende wending. De aanvrager heeft een kapel getekend aan de voorzijde van de woning. De commissie ziet liever dat er twee klei ne komen dan één grote. De aanvra ger (niet aanwezig) wijst er op dat er 100 meter verder ook zo'n dakkapel is aangebracht. De commissie vraagt zich nu af of de kapel van drie meter bij 1,20 meter aanvaardbaar is. De te kening is al enigszins aangepast door een vierdeling in de dakkapel aan te brengen, maar het kan de commissie nog niet overtuigen. Deurloo: „Een dubbele is beter, maar als je dan toch zo'n brede maakt, maak er dan een schuin kapje boven." Deurloo vindt de dakkapel 'te laag naar dat ie breed is.' Groenenwegen stelt ook vast dat gezien het dakvlak de dakkapel te lang is, drie meter in plaats van 2,50 meter. Met een over- trekje wordt het dan al weer gauw 3,20 meter twintig. „Het is net kauw gum. Dakkapellen zijn de lastigste za ken. De discussie gaat alle kanten op. Maar we zullen hier de voorkeur uit spreken voor een uitvoering met een schuine kap." De slechte onderhoudstoestand van het ruim 47 jaar oude dorpshuis aan de Langeweg is de dorpsbewoners en de beheerster al jaren een doorn in het oog. Bezuinigingen bij de ge meente en het beperkte gebruik van het gebouw waren er de oorzaak van, dat een opknapbeurt steeds op de lan ge baan is geschoven. Maar nu is het dan zover dat het ontwerp van de Thoolse architect Bart-Jan Moerland gerealiseerd wordt. Het deel van het gebouw waarin ber ging, toiletten en diverse kleine ruim ten zijn ondergebracht, is inmiddels ten prooi gevallen aan de slopersha mer. Uit de grote zaal wordt het podi um weggebroken. De verkleinde zaal en de foyer (af te scheiden met een schuifwand) krijgen samen een op pervlakte van 125 vierkante meter. Er komt een afsluitbare berging in. Ook de keuken krijgt een verbinding met de zaal, zodat het voor de bediening een stuk makkelijker werken wordt. En mocht er een podium nodig zijn. dan is een mobiele voorziening voor handen. De dakbedekking wordt volledig ver nieuwd (nu lekt het dak), evenals de rotte raamkozijnen. Er komt een min- der-validentoilet in het gebouw, de keuken, sanitaire voorzieningen en verwarming worden eveneens ver nieuwd. Datzelfde geldt voor de (elektrische) leidingen en het ventila tiesysteem. Dit onderdeel wordt door Delta Techniek uit Sint-Philipsland uitgevoerd. Ook een nieuw verfje maakt onderdeel uit van de opknap beurt. De aannemer hoopt begin april klaar te zijn, zodat in de weken erna de aankleding gerealiseerd kan wor den. Ons Dorpshuis, ontworpen door ar chitect Beije, is in september 1957 geopend door commissaris van de In november en december is het vroeg donker en kan er soms meer in het verborgene worden gedaan. De schade in het laatste kwartaal was meer dan twee keer zoveel als in de maanden april, mei en juni, toen er voor 3869 euro van de ge meente werd vernield. Het eerste en derde kwartaal lagen heel dicht bij elkaar met respectievelijk 5183 en 5031 euro. Tot en met 30 september heeft de gemeente een uitsplitsing van de vernielingen: straatmeubilair stond op nummer 1 met 9957 euro, op afstand gevolgd door openbaar groen met 2866 euro. Vandalisme met verkeersborden leverde de ge meenschap 709 euro schade op en bij de havens werd voor 550 euro vernield. In vier gevallen probeerde de gemeente de schade op de daders te verhalen. Het verhalen van de koningin De Casembroot. Naast een verenigingszaal omvatte het com plex een kleuterschool, een badhuis en een medisch centrum bestaande uit een dokterskamer, zuigelingen bureau en bergruimte voor Groene- Kruismateriaal. De bouw werd gefi nancierd door de gemeente Sint-Philipsland (39.479 euro) en uit een pot voor watersnoodschadc (22.689 euro), terwijl de Zweedse organisatie Radda Barnen dankzij bemiddeling van het Rode Kruis de inventaris schonk. Bij de opening klonk er al enige zorg of de exploi tatie haalbaar zou zijn in een dorp met 600 inwoners. Dertig jaar later, in het voorjaar van 1987, vond een fikse renovatie plaats, waarbij onder meer de foyer tot stand kwam. Van de kosten, 113.445 euro, kwam meer dan de helft terug via subsi dies. Mevrouw Del Campo verricht te de heropening. schade kan alleen wanneer de da ders bekend zijn. „Zijn die niet aan te wijzen, dan draait de gemeente en daarmee de Thoolse bevolking voor de schade op", zegt voorlichter Mo nique Tukker. „De gemeente roept daarom de inwoners op om de poli tie te bellen (0900-8844) als zij ge tuige zijn van vernielingen. Schade kan verder gemeld worden via 668271het telefoonnummer van de gemeente Tholen waarop klachten en opmerkingen over het openbare gebied gemeld kunnen worden." Voor de zoveelste keer sneuvelde het glas in de bushalte aan de Bierensstraat in Sint-Annaland. Wanneer er huizen in Vroonstede gebouwd worden, is er mogelijk meer sociale controle. GG-FS-95 Op de Bartelmeetweg tussen het huis van mevrouw De Vogel en boerderij De Blauwe Bloem stuurt een wegwijzer het verkeer in de richting St.-Annaland/Stavenisse en 'andere richtingen'. Op de splitsing met de Broekseweg is een wegwijzer geplaatst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13