Grööt Pesööt, van polderkoaitje tot nieuwbouw in iege-bordenbuurt Lions klieven, zagen en hakken voor ramp Azië en basisscholen Prijs voor deel bewoners in de Oudelandsestraat Tomatenplukkers hier moeilijk te vinden Debat over het Zeeuws imago Ruth Jacott zingt in Maagd Cursus gebruik van scootmobiel Donderdag 10 februari 2005 Wim Dorst had er niet op gerekend. Hij moest zaterdag in de mobiele kliniek van 't Gele Kruis in de Dr. Renes- straat in Oud-Vossemeer zijn urine laten controleren. Er mankeerde wel het een en ander aan, zei hij lachend na dat hij het 'piskotje' had verlaten en een pilletje had ge kregen. Dorst was niet de enige die het tijdens het carna val 'an z'n waeter voeld'n. Alle deelnemers aan de Woaidaehen in Groot Pesööt hadden er last van. De op tocht getuigde er ook van. EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT Suukerwaeter Vlooien voelen 't an ulder waeter, maar minder deelnemers optocht Soms lastig Krap in café Uitslag optocht Doorverbinden kan beter, maar verder werkt politie goed Al drie zaterdagen achtereen maken de leden van de Lionsclub Tholen hout klaar voor de open haard. Tussen de vijftien en twintig mannen zijn bij P. Versluijs aan de Gorishoeksedijk bezig stammen van bomen te klieven, te zagen en te hakken. De opbrengst is bestemd voor de slachtoffers in Zuidoost-Azië en voor twee Thoolse ba sisscholen. 13.000 euro op postcode Tholen Weer mis Pieter Hoogerbrugge uit Steenbergen Omzetbelasting en privé-gebruik auto 11 Op twee na hadden alle deelnemers aan de optocht het motto 'Ik voel ut an m'n waeter' gekozen. Volgens burgemeester W. Nuis was het één pot nat in het dorp. maar iedereen hield het droog op het hoogtepunt van het jaarlijkse carnaval. Ook de Grööt Pesöötse guppies die als eerste eindigden hij de grote groepen. De kinderen bewogen zich voort in een groot blauw golvend zeil, tussen de kleurrijke vissen die op wieltjes over de straatstenen rolden. Het was een mooi schouwspel, een stukje zee op het droge zonder dat er echt water aan te pas kwam. Ludiek, maar met een luchtje, was de vinding van Jack Boudcling en Nick en Amber Hommel die een wc-pot voorttrokken waarop omstanders werden uitgenodigd plaats te nemen. Gebeurde dat, dan kwam er rook uit de afvoerpijp waar een luchtje aan zat. De jury koos deze act bij de klei ne groepen als winnaar. Toch is deelnemen belangrijker dan winnen bij de jaarlijkse optocht. Ie dereen is nieuwsgierig naar de vond sten van de deelnemers op het thema. Al bij de opstelling voor de Vossen- kuil kwamen veel belangstellenden kijken hoe het dit jaar zou uitpakken. In totaal deden er negen kleine groe pen mee, vijf grote groepen en (bui ten mededinging) vier dweilbands, en de prinsenwagen. Dat waren er minder dan vorig jaar toen er 26 cre aties deel uitmaakten van de stoet. Prins Weijte en zijn gevolg zaten in een grote boot. Met jeugdnarretje Japje d'n Jisten (Jesper Hommel) en prinses Charlcne (Charly Hol) op de brug van de praalwagen. Met daar achter een draak die verbonden aan de boot onafhankelijk werd bestuurd. Het bleek geen gemakkelijk karwei de draak op het rechte spoor te hou den. In de Cornelis Frankenstraat kraakte de draak, toen hij de goot wilde opzoeken en met zijn vleugel een lantaarnpaal raakte. Maar het taaie beest bleek tegen een stootje te kunnen. De prinsenwagen werd zon dag door de bouwclub ook nog ver huurd. De prins van Kruisland met zijn gevolg trok ermee door de stra ten in het West-Brabantse dorp. Waren de guppies een opvallende verschijning in blauw, ook de bouw club Op m'n slofjes viel op. Mannen in heioranje overalls die een blauwe boot begeleidden. Van de waterpoli tic die op jacht was naar illegale fui- kenzetters: A3 en JH. Zij voelden 't an ulder waeter dat ze achterna geze ten werden. Twee kinderen liepen met een fuik voorop en deelden snoepjes uit (in de vorm van haaitjes die ze uit de fuik haalden). Het Gele Kruis was heel letterlijk ge nomen door de ploeg rond P. Haver- mans. Hij bestuurde de mobiele kli niek van 't extern bureau vo Groot Pesööts waeteronderzoek' waar een verplaatsbaar toilet op stond en een laboratorium met half gevulde fles sen. Met spraekwaeter, suukerwaeter en troebel waeter van bekende vlooi en, zoals Botje, Ceesje B., Rinus vd L. Arjoan P. en D. Banaan. De kli niek was versierd met onderbroeken Wim Dorst krijgt de uitslag te horen van de urinetest bij 't Gele Kruis. Op de achtergrond de Gróót Pesöötse guppies. De juryprijs ging naar de Waetermeiden die een verblijf aan het strand uitbeeldden. en pampers (met gele kruizen). Om standers werd tot grote hilariteit van het publiek gevraagd een 'plasje te doen in het piskotje'. Heel actueel was bouwclub Buuten- gebied die verhuld als sponzen rond liep. geïnspireerd op de tv-figuur Sponge Bob. De meesten onherken baar verscholen in hun spons. En sponzen uitdelend. Het sluiten van de Vossenkuil viel niet in het thema, maar werd wel op gevoerd als een zaak waar de inwo ners van het dorp zich ook zorgen om maken. Zo is er volgens de groep jongedames na de sluiting van 'de kuil' twee jaar lang geen plaats meer voor de Anbo in het dorpshuis om bingo te spelen. 'De bingo op Grööt Pesööt zit zwaar in de bööt.' Laurien Droogcrs, Jessica Potappel, Jessica Pipping en Petra Zeeman trokken zich het lot aan van de ouderen en nodigden mensen langs de route uit om hun geluk te beproeven met het bingospel en even in een bak water te voelen. Ook het inzamelen van oud papier staat ter discussie, zo bleek uit de creatie van Melissa Hommel (majo rette bij OVM) en Dcsiree van Poort vliet. Ze liepen met een container voor oud papier als protest tegen het mogelijk veranderen van de inzamel- methode door de gemeente. Niet lan ger brengen van oud papier naar de container voor OVM bij het sport veld, maar het langs de deur laten ophalen. 'OVM wil ok un nieuw uus, Dus hou je ouw papier niet thuus.' Ze lieten omstanders een eed afleg gen en deelden eetpapier uit. Ondanks het teruglopende aantal deelnemers (er waren geen enkelin gen) viel er nog genoeg te beleven. Al was het soms moeilijk de deelnemers goed uit elkaar te houden. Er werd niet overal voldoende ruimte tussen de deelnemers gelaten. Voorzitter Piet Potappel probeerde dat wel steeds te bewerkstelligen. Ook voor de jury was dat soms lastig. Die bestond ook dit jaar weer uit zes personen. Voor zitter Els Frigge is nog steeds op zoek naar een zevende man of vrouw om te voorzien in de vacature, na het vertrek van Ronald Ravensteijn. Met twee groepjes van drie kan de jury zich splitsen en kan de voorzitter vrij rond lopen. De andere leden zijn Huib Westerweel, Jos Hommel, Fien Cools, Alfred Vis (oud grootste boer Smits) en Kees de Koning. Prins Weijte en zijn gevolg zou de macht over Grööt Pesööt weer over nemen van burgemeester Nuis. Maar ook dit jaar waren ze in geen velden of wegen te bekennen bij de sleutelo verhandiging. Potappel stond samen met Nuis op het balkon van de Vos senkuil te wachten. Een telefoontje leerde dat de prins, de nar, de groot ste boer en de pliesie al anderhalf uur opgesloten zaten in de verplaatsbare toiletten die voor de Vossenkuil ston den. Ter voorbereiding van de ver bouwing van de Vossenkuil en de nieuwbouw van het multi-functio- necl centrum. Volgens Potappel kon het wel eens de laatste keer zijn dat de overdracht van de sleutel (en de macht) op het balkon plaatsvond. Om de promi nente carnavalsfiguren uit hun benar de positie te bevrijden, werd voorge steld de sleutel van de burgemeester (een loaper) te gebruiken. Zo be vrijdde Nuis een voor een de mannen uit de 'schiet'uusjes'. Boer de Rieke moest evenwel zijn 'halgen' (bretels) nog vastknopen voordat er weer een deuntje werd ingezet door de dwei lorkesten: Zo'n goeie hebben wij nog niet gehad. Zondag liepen de Neutekraekers en de Lamsöören (buiten mededinging) ook mee in de optocht door Halste ren. En maandag nam secretaris Ivo Slokkers een kijkje bij het kindercar naval in Bergen op Zoom om weer nieuwe ideeën op te doen voor een volgende editie van de Woaidaehen in Grööt Pesööt waar het de afgelo pen weken regende van de priezen. Want ook vrijdag op het Polderkoait- jesbal in Hof van Holland (gemas kerd bal) waren de prins en zijn tra wanten gul met onderscheidingen. Zo ging de prins Weijteprijs naar Sharon Vaders, Charlotte Tholenaar en Priscilla Hommel. Nar Kobusprijs naar Alfred Vis, Thedo de Reus, Eric van Hees en Ivo Slokkers. Boer de Riekeprijs naar Dick den Hollander en Pliesie Witteprijs naar Jody en Marcha van de Berge. Het was krap in het café dat midden in een verbou wing zit. De kleine zaal kon niet worden gebruikt. Eerder op die avond was ook de prijswinnaar bekend gemaakt van de geveltroffee. 56 versierde gevels en tuinen telde het protocol in het dorp. Ongeveer hetzelfde aantal als vorig jaar. De familie Hommel uit de Heer manstraat, in de nieuwbouw van het dorp, won de troffee. De tuin stond vol met lege borden met de tekst: de lege bordenbuurt. De prijs bestaat uit een groot bord van een meter bij een meter en werd uitgereikt na de lam pionoptocht bij de Stasse mispit. Kleine groepen: 1Jack Boudeling, Nick en Amber Hommel (tevens de prins Weijteprijs voor het beste mot to), 2. Mikey en Remco. Kameleon van Grööt Pesööt (tevens nar Kobus prijs voor originaliteit), 3. Bonnie van Poortvliet en Jella Franken, 4. Mandy, Nick en Toine Hommel. Grote groepen: 1. Grööt Pesöötse guppies, 2. bouwclub Buutengebied (tevens Lamsöörenbokaal voor origi naliteit), 3. bouwclub Op mijn slof jes, 4. 't Gele Kruis. De boer de Riekeprijs voor actie on derweg: Melissa Hommel en Desiree van Poortvliet. En de pliesie Witte prijs (algemeen): de Wateriesboerkes. De juryprijs voor het motto: Waeter meiden. Inwoners van Tholen die een scootmobiel of elektrische rolstoel hebben, kunnen meedoen aan een eendaagse cursus 'rijden met een scootmobiel'. Op woensdag 22 juni wordt een instructieve dag in een ontspannen sfeer georganiseerd. Een docent van 3VO legt de verkeersregels uit en onder begeleiding van een rij- instructeur en vrijwilligers oefe nen de deelnemers de praktijk op een oefencircuit en met een rit door een woonwijk. Ze krijgen aanwijzingen hóe veilig aan het verkeer deel te nemen en hinder nissen te nemen met de scootmo biel. Een docent van Sport Zee land geeft korte oefeningen om de spieren op te warmen en verder is er aandacht voor het belang van een goed gehoor en gezichtsver mogen. De leverancier van de hulpmiddelen assisteert om de werking van de scooter uit te leg gen en kleine mankementen te verhelpen. In de servicebus kan het in- en uitrijden geoefend wor den. De cursus duurt van negen uur 's morgens tot vier uur 's middags en in de prijs is een gezamenlijke lunch in Meulvliet te Tholen be grepen. Deelnemers kunnen zich tot 1 maart aanmelden, inschrijf formulieren zijn verkrijgbaar in het gemeentehuis en de bibliothe ken. Voor informatie kan men te recht bij Leny Jansen, tel. 0166- 668237. Het doorverbinden is een punt dat beter kan, maar verder is de kwali teit van het Zeeuwse servicecen trum van het landelijjke politie- nummer 0900-8844 goed. In een analyse van het onderzoeksbureau Telan krijgt het servicecentrum het rapportcijfer 8, terwijl de professio naliteit van de medewerkers met een 9 wordt gewaardeerd. Van de bijna 220.000 telefoontjes die de Zeeuwse politie vorig jaar kreeg, werd 93% binnen 45 secon den beantwoord en 86% zelfs bin nen 20 seconden. De medewerkers gaan heel goed met de informatie om en behandelen de actiepunten heel goed. Beoordeeld zijn zes on derdelen: contact, informatie, pro bleemstelling, actiepunten, afslui ting en professionaliteit. Wat verbetering behoeft, is het doorverbinden. Dat duurt soms lang, wat bellers onnodig irriteert. De politie hoopt de wachttijd te be korten door het aantal gesprekken met doorverbinden te verminderen. Verder zal ze dit jaar beginnen met aangifte doen via internet en via de telefoon. De mogelijkheid om aan gifte te doen op afspraak wordt eveneens uitgewerkt. Een ander probleem is, dat de politie vaak te lefoontjes krijgt om informatie van anderen, zoals vragen over het tele foonnummer van het zwembad of waar een paspoort gehaald kan worden. Het imago van Zeeland is onder werp van bespreking bij het cul tuurdebat dat het Zeeuws Museum organiseert op 22 februari. Journa list Rinus Anthonisse, directeur Henk van Koeveringe van de Roompot en communicatieadvi seur Raquel Jimenez van de pro vincie Zeeland praten over het the ma in café-restaurant Bestevaer in Kamperland. De vraag is hoe het Zeeuws imago opgepoetst moet worden. De pro vincie ontleent zijn imago niet langer alleen aan pure lucht en bo- terbabbelaars. maar ook aan zo merliefdes en de stranddisco. Ge zinnen worden naar Zeeland gelokt en de provincie werkt aan een nieuw post-toeristisch profiel. Maar de geadverteerde eenheid wordt belemmerd door oude te genstellingen: tussen Zeeuwen en niet-Zeeuwen, tussen de verschil lende eilanden. De keuzes wekken soms de indruk dat Zeeland navel- staart, andere keren minderwaar dig over de eigen mogelijkheden denkt en vaak alles tegelijk wil zijn. Daardoor rijst soms het beeld van een cultuur die niet dynamisch en toekomstgericht is, maar folklo ristisch en terugkijkend. Belangstellenden voor de bijeen komst wordt aanbevolen om te re serveren: tel. 0118-653000. Er is ongeveer 70 kubieke meter hout te verwerken. Voornamelijk beuken en eiken die afkomstig zijn van de plantsoenendienst in Bergen op Zoom. Beuken en eiken gelden als zeer goed open-haardhout, be ter dan bijvoorbeeld populieren. De dikke stammen worden eerst met de handzaag in kleinere stuk ken gezaagd. Dan gaan ze op de kliefmachine waar twee mannen de stukken tot handzame propor ties terugbrengen. Er is een grote en een kleine kliefmachine. De mechanisatie heeft hier ook zijn opmars gemaakt, maar het meeste is nog ouderwets handwerk. Stammetje na stammetje wordt op de zaagsteun gelegd waar steeds twee man aan werken. De een legt de stam op de steun, de ander staat klaar met de motorzaag. De stuk ken worden vervolgens in een kuubkist gegooid. De mannen heb ben oordoppen op tegen het la waai. De kist wordt met een hef truck weggereden en leeggestort in een aanhangwagen om vervolgens naar het besteladres vervoerd te worden. Er is zo'n 40 kubieke me ter haardhout besteld. Het hout wordt aan particulieren verkocht voor 40 euro per kuub. Niet alle hout is dus al verkocht. Er is nog na te bestellen via I. Hage (tel 672373). De opbrengst gaat elk jaar naar een goed doel. Dit jaar naar de slachtoffers van de zeebe ving in Zuidoost-Azië. Dat gebeurt via de afdelingen van de lions ter plekke (de lions is een wereldwij de organisatie) en naar twee Thoolse basisscholen voor de nieuwe onderwijsmethode leefstijl (die kost tien euro per leerling). Dat zijn de Juliana van Stolberg- school in Sint-Maartensdijk en de Veste in Tholen. Een deel van de Oudelandsestraat in Tholen is in de prijzen gevallen bij de nationale postcodeloterij. Op dertien loten die door bewoners aan de oneven kant zijn gekocht is 1000 euro gevallen in de Postcodelingo, een extra spel van de postcodeloterij. Er heerst geen jubelstemming in de straat, want de straatprijs van 12.5000 euro per lot ging aan Tholen voorbij. Bram van Nieuwenhuijzen uit Sint-Philipsland verdeelt het hout bij Paul Versluijs aan de Gorishoeksedijk in Scherpenisse. De prijs werd donderdagavond bekend tijdens de uitzending van het tv-programma Lingo. Daarin maakt de presentatrice vier getal len bekend. Twee toegevoegde letters leveren de zogeheten dag postcode op. Dat was in dit geval 4691 BJ. Onder deze postcode vallen de nummers I tot en met 43 in de Oudelandsestraat. Alle deelnemers in deze postcode win nen 1000 euro per lot. De even nummers, 2 tot en met 34, hebben de code 4691 BK en vallen dus buiten de prijzen. Uit de wekelijkse dagpostcodc wordt ook de postcode getrokken voor de straatprijs. Per lot ontvan gen de deelnemers dan geen 1000 euro, maar 12.500 euro. Die prijs ging aan de Oudelandsestraat voorbij. Een straat in Oostvoorne werd de gelukkige: 23 deelnemers profiteerden ervan. Annie Akkermans uit de Oude landsestraat is een van de win naars. Ze koopt maandelijks een lot en kan uitzien naar 1000 euro. Ze is er blij mee. „We hebben wel niet de straatprijs. maar 1000 euro is ook al leuk. Daar ga ik eens ex tra van winkelen." Eerst was het haar niet duidelijk of het de juiste postcode was. „Er werd gezegd BK, maar het is wel degelijk BJ. Ik heb er nog geen bevestiging van gehad. Het is ook geen groot feest in de straat, hoor. Er heerst geen jubelstemming." Ze heeft nog geen bevestiging van de prijs gekregen. Het bedrag zou binnen zes weken worden overge maakt. Mevrouw Akkermans kent verder in de straat ook geen andere be woners die meedoen met de post codeloterij. Wel was er een bewo ner die een bos takken buiten had gezet met de tekst: „Weer mis." Het is niet bekend of er dertien winnaars zijn of dat iemand bij voorbeeld vijf loten heeft gekocht en dus 5000 euro ontvangt. Tomatenteler Pieter Hoogerbrugge die bij Sint-Annaland kassen wil bouwen, heeft liever Nederlandse plukkers dan Polen, maar kan niet zonder de Oost-Europeanen. Dat zegt hij in NRC Handelsblad. Hij is grotendeels aangewezen op Polen om de oogst binnen te kunnen halen. Bij Sint-Annaland moet een kassencomplex verrijzen waar 120 vaste werknemers aan de slag kunnen en 120 losse. Via het project seizoenarbeid van worden gemaakt van werklozen. het centrum voor werk en inkomen (CWI) kunnen ondernemers in de land- en tuinbouw om tijdelijke ar beidskrachten vragen. Dat biedt weinig soelaas. Vorig jaar waren er 383 werklozen bereid om in deze sector te werken, terwijl er ander half miljoen mensen met een uitke ring staan ingeschreven (WW, WAO of bijstand). Ruim 16.000 Oost-Europeanen kregen in 2004 evenwel een werkvergunning voor deze sector. Punt is dat veel werklozen afvallen. Vanwege lichamelijke klachten of omdat ze terugschrikken voor de werktijden in de land- en tuinbouw. Anderen zijn niet beschikbaar om dat ze met cursussen bezig zijn om in het arbeidsproces terug te keren. Gemeenten zijn daar verantwoorde lijk voor en investeren liever in duurzame arbeid dan in tijdelijk werk. Met LTO Nederland is afgesproken dat er zoveel mogelijk gebruik zal maar dat het ook mogelijk moet blijven Oost-Europeanen in te scha kelen. Het project seizoenarbeid levert te weinig mensen op. Hoogerbrugge is het daarom eens met de afspraken, zo zegt hij in het artikel in de eco nomiebijlage. De mensen die Hoogerbrugge krijgt, zijn vaak 'spooksollicitanten.' 'Ze bellen keu rig op, komen op gesprek en krijgen een rondleiding van een half uur. Maar negen van de tien komen niet opdagen op de dag dat ze moeten beginnen met werken.' Als Hooger brugge probeert contact op te ne men. blijken ze onvindbaar, vertelt hij. De tomatenteler is daarom voor een groot deel aangewezen op Polen, hoewel Hoogerbrugge liever pluk kers uit eigen land heeft. Dat is voor de ondernemers goedkoper omdat ze geen onderdak hoeven te regelen en de reiskosten naar Nederland niet hoeven te betalen, zo stelt hij. Zangeres en musicalster Ruth Jacott treedt zaterdag op in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom. Ze brengt een sfeervolle mix van Ne derlandstalige hits en nummers van haar recente cd Tastbaar. Ruth Jacott is in Paramaribo geboren en verte genwoordigde ons land twaalf jaar geleden met 'Vrede' op het Eurovi sie songfestival. Andere bekende nummers zijn 'Blijf bij mij', 'Hart slag' en 'Leun op mij'. Haar karak teristieke stem is warm, ijzersterk en vol emotie, smart, twijfel, liefde of lust. In het semi-akoestische concert staat muzikaliteit in al haar facetten centraal. De voorstelling in De Maagd begint om kwart over acht. Met ingang van 1 januari 2004 geldt voor de wet op de Inkom stenbelasting 2001 inzake het privé- gebruik (personen- of be- steDauto een bijtellingspercentage van 22. Deze bijtelling geldt alleen indien u op jaarbasis meer dan 500 kilometers voor privé-doeleinden met de auto van de zaak heeft gereden. Nu zou je zeggen dat het percentage van 22 ook geldt als basis voor de bijtelling/correctie van de omzetbelasting voor het privé- gebruik van de auto. Echter, dit is niet het geval! Voor het jaar 2004 (en ook voor 2005) gelden de volgende regels inzake de bijtelling omzetbelasting in verband met privé-gebruik auto ondernemer-natuurlijk persoon/door de werkgever ter be schikking gestelde auto van de zaak. Privé-aebruik auto door ondernemer/natuurlijk persoon Indien er voor de wet op de inkomstenbelasting 2001 sprake is van een bijtelling van 22%, dan geldt voor de omzetbelas ting eveneens een percentage van 22. Derhalve is de niet-aftrekbare omzetbelasting 22% van de ca- taloguswaarde x 12%. Indien er in de inkomstenbelasting geen sprake is van een bij telling (u rijdt minder dan 500 km privé en er is een sluitende kilometeradministratie), dan geldt er voor de omzetbelasting geen bijtelling. Privé-aebruik auto bii een door de werkgever aan de werkne- recteur-aandeelhouder) Ondanks het feit dat in verband met de door de werkgever ter beschikking gestelde auto in de inkomstenbelasting een per centage van 22 geldt, geldt er echter voor de correctie omzet belasting privé-gebruik een percentage van 25. Derhalve: 25% van de cataloguswaarde x 12%. Gebruikte u de auto van de zaak (feitelijk) niet voor uw privéki- lometers, maar u gebruikte hem wel voor uw woon-werkver- keer, dan mag u voor de correctie omzetbelasting uitgaan van een percentage van - slechts - 10 in plaats van de eerder ver melde 25%. De correctie wordt dan: 10% van de cataloguswaarde x 12%. Let op: Indien de daadwerkelijke autokosten lager zijn dan de bij telling voor de inkomsten-belasting (22%) dan wordt de correctie omzetbelasting voor privé-gebruik auto door de ondernemer/na tuurlijk persoon over deze lagere autokosten berekend. Hopelijk kunt u deze 'eenvoudige' regeling nog steeds volgen; ik vind hem echter nodeloos ingewikkeld. E.T.M. (Gidy) Jansen, Federatie-belastingadviseur De Rijke Partners Adviesgroep te Oud-Vossemeer Telefoon (0166) 678250 e-mail jansen@derijke-partners. nl Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 11