Twaalf scholen doen mee aan de pestweek Jeugd vindt en weg met vallen en opstaan Te veel vergunningen leidt tot visserij druk op de Oosterschelde Bestand jonge aal op Zoommeer stabiel SGP kan politiek geen enkele vuist maken tegen zondagsport Jongerenraad op proef gesteld door brandje jop Alcoholvrije feesten trekken weinig jongeren Vissers volgen per satelliet Donderdag 3 februari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Sint-Philipslandse jeugd speelt met vuur De jongerenontmoetingsplaats in Sint-Philipsland blijft nog gehandhaafd en wordt zelfs schoongemaakt, maar de jeugd stelt de Thoolse jongerenraad met een nieuw brandje wel op de proef. Jan Dries Reitsma constateerde zaterdagavond zelf op het Sint-Philipslandse havenpla teau ,een hoop rook' bij de container. De jongeren had den een doos van chips in brand gestoken, nadat ze eer der een brief aan het gemeentebestuur hadden geschreven om de jop toch alsjeblieft te laten staan. Discussiespel en theatervoorstelling Twaalf basisscholen doen van maandag 14 tot en met donderdag 17 maart mee aan een speciale voorlichtings- week om het terugdringen van pesten onder de aandacht te brengen. Burgemeester W. Nuis geeft daarvoor op de Thoolse openbare basisschool Ter Tolne het startsein met het leggen van een speciale stoeptegel op het plein. Activiteitencommissie Joth opgeheven Met vallen en opstaan probeert de Thoolse jongerenraad zijn weg te vinden. De medewerking van de leeftijdsge noten is mager. Na al enkele maanden pappen en nat houden werd maandagavond toch de knoop doorgehakt dat de activiteitencommissie definitief is opgeheven. Twee meisjes en Joris Kodde uit Tholen toonden nog wel interesse in Meulvliet en boden aan om toe te treden tot de jongerenraad. Peter Scherpenisse en Job Bout in werkgroep vaste vistuigen Zuid Kooistra ziet geen teruggang paling Signaal Fuiken M.J. Klippel trekt woorden in, Boulogne (ABT) reageert furieus Onhaalbare zaak Part noch deel Grote broek Voor Frans Boogaard was de maat vol. „De Sint-Philipslandse jeugd heeft zijn kansen verspeeld. Eerst een brief schrijven om de container niet weg te halen en daarna een doos in brand steken." Boogaard betrok in zijn overwegingen mede de klachten van omwonenden. Na de grote brandstichting van 11 december had de jongerenraad aan b. en w. gevraagd om de jop weg te halen, maar daarop werd maandag avond tijdens de vergadering in Meulvliet weer teruggekomen. „Als je de jop weghaalt, zijn er geen voorzieningen meer voor jonge ren", bracht Femke van Hoorn naar voren. Volgens Reitsma werkt de jop zoals de jongerenraad wil. „De overlast elders, zoals bij het praathuisje, is weg." Reitsma nam de brandjes voor lief. „De brand weer vindt het schitterend als er brand is." Hij pleitte ervoor om de vuilnisbak, die nu stampend vol is, regelmatig leeg te maken en ook de container schoon te maken. Voorzit ter Hermen Geluk stelde vast, dat de zwart geblakerde jop er nu vies uit ziet en bepaalt niet uitnodigt tot goed onderhoud. Jongcrcnwerkster Ingrid Bras merk te op, dat ,een hele kleine groep het steeds verknalt.' „Dat zien we hier in Sint-Philipsland, maar ook bij de skatebaan in Oud-Vossemeer. De jongeren moeten zelf verantwoorde lijk gehouden worden voor hun plek. We moeten ze nu nog 1 kans geven." Bras meldde nog dat de po litie een onderzoek instelt naar de daders van de vernielingen in zowel Sint-Philipsland als Oud-Vosse meer. Boogaard wilde nog wel de vuilnis bakken laten legen, maar verder geen geld meer uitgeven aan de Sint-Philipslandse jop. Zes leden waren wel voorstander van schoon maken en opknappen en dat verzoek wordt aan b. en w. overgebracht. Wethouder mevr. drs. M.A.E. Velt huis heeft de jongerenraad om een onderhoud verzocht. Ze heeft een aantal vragen en die zullen 21 fe bruari tijdens een besloten bijeen komst in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk besproken worden. Behalve Ter Tolne doen De Kraal, de Regenboog en de Veste uit Tho len mee, de Sint Anthoniusschool uit Oud-Vossemeer, de Schalm uit Stavenisse, de Rieburch uit Sint- Maartensdijk, de Groen van Prinste- rerschool en de Oosterschelde- school uit Scherpenisse, de Jena planschool uit Poortvliet, de Konin gin Julianaschool uit Sint-Philips land en op de valreep werd het Kompas uit Anna Jacobapoldcr er nog tussengevoegd. Jongerenwerkstcr Ingrid Bras heeft met een lid van de jongerenraad de leiding van de activiteiten, waaraan 235 leerlingen op 12 verschillende scholen meedoen. Er is een discus siespel en er wordt informatiemate riaal verstrekt, zoals een pakket te gen zinloos geweld. Met stickers en presentjes wordt het voor de leerlin gen aantrekkelijk gemaakt. „Het wordt een fantastische week", voorspelde voorzitter Hermen Ge luk van de Thoolse jongerenraad maandagavond in Meulvliet. Bij de bijeenkomsten, die op de scholen zelf worden gehouden, zal ook steeds een volwassene uitgenodigd worden. Zo komt de burgemeester op Ter Tolne en wethouder Velthuis naar de Veste. Hans Roggeband van de Plusmarkt in Oud-Vossemeer komt naar de Sint Anthoniusschool omdat jongeren nogal eens rond zijn supermarkt hangen. Ook be heerder W. 'Quak van dorpshuis de Wimpel in Sint-Philipsland en be heerder Ch. Wolvekamp van Meul vliet zullen gevraagd worden voor medewerking aan de pestweek, evenals wijkagenten en raadsleden. Vrijdag 18 maart wordt de pestweek afgesloten met een theatervoorstel ling in Meulvliet, waarvoor Ter Tol ne, de Kraal, de Sint-Anthonius- school, de Schalm, de Ooster- scheldeschool, de Rieburch en de Veste zich hebben opgegeven. Er zijn twee voorstellingen: 's morgens en 's middags. Die mag volgens de regels uit 15 le den bestaan, zodat er nog ruimte is voor een zevental nieuwe mensen. Besloten werd dat kandidaten nog twee vergaderingen meemaken, voor dat ze definitief beslissen om tot de jongerenraad toe te treden. Ze moeten dan nog officieel door b. en w. wor den benoemd. De Thoolse jongeren raad moet voortaan nu zelf alle activi teiten organiseren. De vergadering begon maandag avond twintig minuten later omdat het wachten was op twee meisjes die per taxi (collectief vraagafhankelijk vervoer) naar Tholen moesten komen. Om half tien vertrokken die weer, maar de vergadering was toen nog niet afgelopen. De Thoolse jongeren raad gaat op jacht naar nieuwe leden. Vooral in Scherpenisse, Sint-Maar tensdijk, Poortvliet en Anna Jacoba- polder zal gekeken worden naar kan didaten. Gesproken werd over per soonlijke benadering via een brief aan alle dertienjarigen in de gemeente. Maar of die gelezen wordt, dat is vers twee. Per email is het al geprobeerd, maar sommigen geven daar ook geen antwoord op. Joth heeft een website en die wordt ook aangekleed met meer informatie. Een officiële presen tatie van die website zou een steentje kunnen bijdragen aan meer bekend heid. Hermen Geluk, Femke van Hoorn en Jenncke Ouwersloot vertegenwoordi gen Tholen in het provinciaal jeugd- panel. In verschillende groepjes wordt er aan diverse onderwerpen ge werkt, o.a. aan betere functionering van vertrouwenspersonen op scholen. Jenncke vond het allemaal ,best leuk', maar Hennen viel het tegen. „Te in gewikkeld, te onduidelijk", was zijn mening. De alcoholvrije feesten voor jonge ren van het voortgezet onderwijs blijken niet populair bij Thoolse jongens en meisjes. In de Vossen- kuil te Oud-Vossemeer kwamen er slechts 4 betalende bezoekers, in 't Ouwe Raeduus te Poortvliet was dat aantal vijf keer zoveel met 21 ver kochte kaartjes. En de derde voorlo pig laatste Next Generation op 19 februari in Haestinge te Sint-Maar tensdijk moet ,de knallcr'worden. zo stelde de Thoolse jongerenraad maandagavond tijdens de vergade ring in Meulvliet. In Poortvliet wa ren de aanwezigen .heel enthou- siast'en het was er ook .gezellig', maar jongerenwerkster Ingrid Bras verheelde dat de animo ver beneden de verwachtingen blijft. „Het con cept is goed, maar ons streven was om 100 bezoekers per feest te krij gen. Als we ermee doorgaan, moet het kleinschaliger, in een jeugdhonk bijvoorbeeld. De feesten zijn nu zo duur omdat J&E de. muziek ver zorgt. Een moeder bood aan dat haar zoon gratis de muziek gaat draaien. Na 19 februari zullen we alles evalueren", zei Ingrid Bras. Er werden aanplakbiljetten en fol ders uitgedeeld om de Thoolse jeugd attent te maken op het alco holvrije feest op 19 februari in Ha estinge, waarbij leden van de jonge renraad voor toezicht zorgen. Erik Scherpenisse van J&E heeft beloofd als extra publiekstrekker gratis een lasershow te geven. Op de ledenvergadering in Meulvliet krijgen de bestuurders achter de tafel ook een palingbroodje. Rechts Job Bout uit Tholen, vierde van rechts Peter Kooistra uit Tholen. Door overbevissing en glasaalvisserij in Zuid-Europa zou de palingvisse rij in Nederland onder druk komen staan. Het aantal vissers op het IJssel- meer loopt terug omdat de paling ook terugloopt. Er wordt veel minder jonge paling gevangen. Op het Zoommeer/Volkerak zien de beroepsvis sers het bestand van jonge aal niet afnemen, zegt P. Kooistra uit Tholen. Er moet een oplossing komen voor de vissers met vaste vistuigen en de andere (sleepnet)vissers die de Oosterschelde bevissen. Het aantal ver gunningen dat is uitgegeven voor de vrije vissers is zo groot dat er wei nig ruimte overblijft voor de vissers met vaste vistuigen. Dat bleek vrij dag op de algemene ledenvergadering van de vereniging van beroepsvissers Zuid-West Nederland in Meulvliet in Tholen. Overheid en vissers gaan samen be kijken wat er gedaan kan worden aan een duurzame visserij. Peter Scher penisse uit Sint-Annaland en Job Bout uit Tholen hebben zitting geno men in de werkgroep vaste vistuigen Zuid. Voorzitter J.J. Geleijnse stipte de problematiek aan in zijn toespraak tot de leden en genodigden die in groten getale naar Meulvliet waren gekomen. De vereniging telt 42 le den, drie ere-leden en drie donateurs. De vereniging is aangesloten bij de Combinatie van beroepsvissers in Rijswijk. Een landelijke organisatie waar ruim 400 vissers bij zijn aange sloten. Een van de belangrijkste taken van de werkgroep is volgens Geleijnse de uitgifte van nieuwe visvakken te gebruiken om een duurzame vorm van visserij te bewerkstelligen. Als dat niet gebeurt dan zal de visserij- druk toenemen. Zonder een indeling in vakken van de zeearm zal het be heren van de bestanden vis en schaaldieren niet mogelijk zijn, zo betoogde hij. Hij voorspelde dat het moeilijk wordt om goede afspraken te maken met de betrokken partijen. „De belangen lopen zeer uiteen. Het is begrijpelijk dat het eigen bedrijf voor de visserman het belangrijkste is." Toch zal de individuele visser enige afstand moeten nemen tot zijn eigen bedrijf om tot een vergelijk te komen met de andere spelers op en in het water van de Oosterschelde, zo was zijn boodschap. Belangrijk is het om de kwestie tot een goed eind te bren gen anders wordt de vissers een be sluit opgelegd, zo waarschuwde hij. Van belang is wat de overheid voor beleid wil voeren ten aanzien van de sleepnet visserij. De uitgifte van vas te vistuigen moet mede daarop afge stemd worden, maar het beleid laat te lang op zich wachten, zei Geleijnse. „Wij vragen de overheid klare wijn te schenken. Dan weet iedereen waar hij aan toe is." De werkgroep heeft zich al over de materie gebogen, zo lichtte J.M.M. Kouwenhoven van de werkgroep vaste visplaatsen van het ministerie toe. Gesproken is over de aanleg en uitleg van vaste visstekken in de Oosterschelde. Maar er is nog geen standpunt ingenomen. Kouwenho ven deelde verder mee dat het onder zoek naar duurzame kreeftenvisserij voortduurt en dat er ook studie wordt gedaan naar de gevolgen van de sleepnetvisserij op de zeearm. Hij lichtte ook toe dat voor alle na tuurgebieden (zoals de Oosterschel de en het Zoommeer/Volkerak) de vogel- en habitatrichtlijn van toepas sing wordt. Wetswijzigingen zijn daar in 2002 al voor aangeboden. De Europese commissie heeft ze begin vorig jaar aangenomen. De commis sie wil nu doeleinden formuleren voor het instandhouden van de na tuurwaarden (flora en fauna) in de natuurgebieden en nog aan te wijzen terreinen. Dat betekent dat er be heersplannen opgesteld moeten wor den. Beschreven moet worden welke diersoorten en planten instand ge houden kunnen worden en op welke wijze. De provincie moet daarin het voortouw nemen. J. van Geesbergen (van Zevibel) had vanuit de oestersector een dringend signaal gekregen om snel iets te re gelen over de visstekken. Ook hij wees er op dat er tegengestelde be langen zijn tussen sleepnetvissers en vissers met vaste vistuigen zoals fui ken voor de paling en kubben voor de kreeft. „Vanuil de oestersector is er grote behoefte om met beide tak ken rond de tafel te gaan zitten. Wel licht kunnen er dan al afspraken ge maakt worden hoe en waar er gevist kan worden." De Schouwse visser S. Uijl was ook niet gelukkig met de bestaande toe stand. Hij vond dat het ministerie veel te veel vergunningen heeft uit gegeven en vroeg of die niet verhin derd konden worden. „Jullie blijven het maar doen. Straks zijn jullie hier weer weg en wij blijven zitten met de ellende." Kouwenhoven kon er echter niets meer aan veranderen, zo lichtte hij toe. „De vergunningen zijn op grond van een aantal criteria vast gesteld. We zullen er samen met de werkgroep naar moeten kijken hoe we een en ander gaan invullen. Er komt in 2007 een evaluatie van het gevoerde beleid. Dan zullen we kij ken of de maatregelen toereikend zijn geweest. Maar we kunnen geen vergunningen intrekken." Van Geesbergen vroeg zich af of het niet mogelijk is om al eerder te evalu eren. „Juist omdat het probleem zich nu al voordoet." Maar ook daar zag Kouwenhoven geen mogelijkheid toe. „De overheid gaat zich overal minder mee bemoeien. Het beleids plan is afgestemd met alle partijen. Voor een periode van 2,5 jaar wordt onderzoek gedaan. Vervroeg je de evaluatie, dan kun je je onderzoek niet voldoende afronden." Een ander probleem voor de vissers met vast tuig, is het schoonmaken van de banken met Japanse oesters die steeds verder oprukken in de Oosterschelde. Bij het opruimen van de oesters worden ook leefgebieden van paling en kreeft beschadigd, zo stelde J. van Stee uit Yerseke. „Dat is Ook op de Grevelingen is het be stand stabiel. Maar daar werd on langs de sluis opengezet om de pa ling te kans te geven naar de paaiplaatsen te zwemmen. Dat ge beurde na protesten van Kritisch Faunabeheer en het Groen Links ka merlid Marijke Vos die de alarme rende berichten over de teruggang in de aalstand om wist te zetten in concrete maatregelen. De aalvissers daar konden juist pro fiteren van het feit dat gedurende 30 dagen in de laatste vier maanden van het jaar de sluizen dichtbleven om zo de schieraal te kunnen van gen die zich dan opmaakt om de lange overtocht naar de Sargassozee te maken. Deze 30 dagen-regeling is volgens voorzitter J. Geleijnse van de ver eniging van beroepsvissers Zuid west-Nederland zwaar bevochten. Nu worden de vissers op de Greve lingen aangewezen om de aal te red den, terwijl daar sprake is van een gezonde aalstand met stabiele vang sten, zo zei hij vrijdag op de leden vergadering in Meuvliet in Tholen. Hij riep de minister op het aalpro bleem te beschouwen als Europees probleem dat met alle betrokken lid staten kan worden opgelost. De maatregel in het Grevelingenmecr noemde hij draconisch. De vangsten van de schieraal (ge slachtsrijpe exemplaren) was goed, zelfs beter dan vorig jaar, zo zei hij. In het Zoommeer/Volkerak is de visstandbeheercommissie actief. Door de vissende partijen worden volgens Geleijnse goede afspraken gemaakt over de bevissing van het meer. Toch stond Kooistra (voorzit ter van de vereniging voor beroeps vissers op het Zoommeer) in okto ber bij de Raad van State om de schorsende werking van de natuur beschermingsvergunning op te hef fen. De vergunning was geschorst omdat Faunabescherming beroep had ingesteld tegen de verleende vergunning voor zes jaar, tot 2010. De aalstand zou drastisch achteruit gaan, zo stelde Faunabescherming. Bovendien verstoren de vijf be roepsvissers op het meer ook de rust en voedselgebieden van vogels'. En dient de paling als voedsel voor de aalscholver. De Raad van State hief half november de schorsende wer king op waardoor de vissers weer hun fuiken uit konden zetten. Volgens Geleijnse staan vissers en natuurbeschermers aan dezelfde kant. Allebei hebben ze belang bij een goed beheer. De vangst in het Zoommeer was vorig jaar vergelijk baar met die in 2003. Palingvissers op de binnenmeren zoals het Zoommeer, krijgen ook steeds meer te maken met Europese regelgeving. Zo worden schepen groter dan vijftien meter verplicht over een systeem te beschikken zo dat vissers via de satelliet geregi- steerd kunnen worden. Bestuurslid en palingvisser P. Kooi stra en J. van Geesbergen (Zevibel) maakten daar vrijdag tijdens de le denvergadering van de vereniging van beroepsvissers Zuidwest Neder land in Tholen bezwaar tegen. Vol gens Van Geesbergen komen de vis sers met vaste vistuigen de Oosterschelde niet af. Het systeem is meer bedoeld voor de zeevisserij, vond hij. Maar aan deze Europese regelge ving lijkt niet getornd te kunnen worden, zo bleek uit de uitleg van mr.J.M. ter Kuile van het ministerie die belast is met regelgeving. Ze be zocht voor het eerst de ledenverga dering in Meulvliet. „We mogen geen uitzondering maken, noch een ontheffing verlenen." Ook handkokkelaars met een schip langer dan 18 meter vallen er onder en dienen satelietvolgapparafuur aan boord te hebben. Kooistra zei dat de binnenvisserij de regeling 'aan de broek' had gekre gen. „Europa wil ons in de binnen wateren ook in de gaten houden. Maar ons te volgen van Tholen naar de Kreekrak is echt niet interes sant." geen kreeftenbestand beheren." Ook daar is nog geen oplossing voor. De provincie heeft vissers opgeroe pen plannen in te dienen om de oes- terbanken schoon te maken. Niet al leen vissers hebben er last van. Ook recreanten die zich bij het zwemmen openhalen aan de scherpe randen van de schelpdieren. Kouwenhoven: „Dat heeft nog niet geleid tot actie." Een ander punt was dat de wegge- schraapte oesters elders worden ge dumpt. Ook daar is nog geen beheer voor geregeld. En controle daarop is moeilijk. Dat is weer een zaak van rijkswaterstaat en de werkgroep vas te vistuigen om rond de tafel te gaan zitten. Er is dus werk genoeg aan de winkel voor de overheid en de visse rij. De aalvisscrij heeft het moeilijk. Vooral op het IJsselmeer moeten steeds meer vissers stoppen. In.Zuid- west Nederland is de situatie gunsti ger. Op de Grevelingen is de aalstand stabiel. In ieder geval werden oojc dit jaar de leden weer getrakteerd op een Schouws palingbroodje. De voorzit ter schortte er even de vergadering voor. Zondagsport, zoals hier het voetbal in Oud-Vossemeer, kan wettelijk alleen van gemeentesubsidie worden uitgesloten als de openbare orde in het geding is. De gemeente mag alleen maar subsidie aan zondagsport weigeren als er sprake is van het verstoren van de openbare orde en de openbare gods dienstoefening. De SGP die tegen zondagsport is, kan politiek gezien dan ook geen enkele vuist maken met de steun van ABT en D66 die vorig jaar november tegen de hele begroting stemden. Dat bleek donderdag in de gemeenteraad waar fractievoorzitter M.J. Klippel van zijn ongelijk getuigde. ABT is echter furieus over de uitlatingen van Klippel in de Thoolse Bode en de PvdA ergerde zich aan de discussie. Klippel meende destijds dat de SGP samen met CU, ABT en D66 over een meerderheid van elf zetels in de raad beschikte om de subsidies voor zondagsport en het sportgala (zo'n 20.000 euro) ongedaan te maken. Immers, de SGP en de CU dienen elk jaar bij het vaststellen van de be groting een lijstje met zaken in waar de SGP tegen is. ABT en D66 stem den voor het eerst tegen de hele be groting en gaven zo onbewust op dit punt steun aan de staatkundig gere formeerden. De SGP zag de kans schoon om hier politiek profijt uit te kunnen halen en een deel van dit geld (ruim 6000 euro) te gebruiken om er een tweede geneeskundige combinatie mee op te tuigen. Klip pel verraste vriend en vijand met zijn redenatie tijdens de laatste raadsvergadering vorig jaar. Burge meester W. Nuis noemde het toen een Tom-Poesachtige list. Niemand had direct een antwoord op Klippels denktrant klaar. ABT en D66 lieten weten een en ander te zullen recht zetten (via een begrotingswijziging). Nu blijkt de actie van de SGP echter niet meer dan een storm in een glas water. Klippel zei dat hij de juristen van het SGP-partijbureau er eens naar had laten kijken. „Die komen tot de con clusie dat de gemeentelijke overheid een subsidie aan zondagsport - op basis van de Zondagswet - alleen mag weigeren als er sprake is van verstoring van de openbare orde en van de openbare godsdienstoefe ning." Letterlijk luidt de tekst dat 'besluiten van een orgaan van de ge meente geen beletselen mogen in houden voor sportbeoefening of an dere vormen van ontspanning op zondag, voor zover niet zijnde open bare vermakelijkheden.' Klippel zei dat zijn fractie daar heel anders over denkt. „De zondag is van oudsher in de christelijke cul tuur een dag van bezinning op God en Zijn heil. Nu het overgrote deel van onze samenleving daar helaas anders over denkt, is de Nederlandse wetgeving daar een afgeleide van geworden. Dit houdt dus in dat, als wij een dergelijk besluit zouden ne men en de aanvrager gaat daarvoor naar de rechter, wij op basis van de ze jurisprudentie zullen verliezen." Klippel zei dat zijn fractie dit be treurt. „We moeten wel de realiteit onder ogen zien en daarmee is dit een onhaalbare zaak. Met andere woorden: onze tegenstem heeft op basis van formele juridische kaders geen gevolgen voor de begroting. En reparatie, waar ABT en D66 al over spraken is niet nodig." De SGP blijft wel werken met een lijstje, het tegenstemmen op onder delen van de begroting. En niet zo als ABT en D66, tegen de hele be groting omdat dit volgens Klippel 'absoluut niet zou passen binnen de afspraken die wij binnen de coalitie hebben gemaakt.' Klippel zei te be seffen dat het lijstje geen formele status heeft ten aanzien van de Zon dagswet. Het optuigen van de tweede ge neeskundige combinatie (bij ram pen) kan dus ook niet, zei Klippel. „Dat is uit de lucht." Klippel legde zijn verklaring af bij het bespreken van de notulen aan het begin van de vergadering. P. van Belzen (CU) wilde er wel op reageren. Ook zijn fractie dient jaarlijks een lijstje in. „Maar dat heeft alleen een signaalfunctie. Als we in een motie bijvoorbeeld tegen de zondagsport een meerderheid zouden vinden, dan druist dat in te gen de wet- en regelgeving. Het is louter een cri du coeur (hartenkreet - red.)" D66'er J. van den Donker noemde het een verstandige daad van de SGP om de kwestie nu aan de orde te stellen. Hij zei dat de SGP hel ook nooit op een stemming over het lijstje zal laten aankomen omdat de fractie dan problemen zou krijgen met het college (waar K.A. Hc- ijboer namens de SGP deel van uit maakt). Hij was mild in zijn reactie: „De SGP is in haar enthousiasme iets te ver gegaan." Maar J.J.P.A. Boulogne (ABT) re kende het Klippel zwaar aan dat hij over zijn 'ontdekking' zoveel ophef had gemaakt in het lokale huis-aan- huisblad van 14 december. „Het zat ons aardig hoog dat u nog eens stel ling nam in de Thoolse Bode. Nu, achteraf, moet u alles terugroepen. Wij zijn dus niet zo stom bezig. Nee, juist de andere partij was stom. Naar uw kiezersgroep toe is dit zeer onterecht. U was nog room ser dan de paus. Wij zijn er ver schrikkelijk boos over. We hebben de SGP zeer hoog staan, maar dit valt ons tegen. Weet u toch wel waar u mee bezig bent?" M.A.J. van der Linde (PvdA) erger de zich aan de discussie. „Wij heb ben hier part noch deel aan. Waar zijn jullie mee bezig? Het is natuur lijk wel zo dat ABT en D66 tegen de begroting hebben gestemd, dus ook tegen sport op zondag en andere ac tiviteiten. We zitten hier om de ge meente te besturen en niet om spel letjes te spelen." Van der Linde haalde fel uit naar Van den Donker die zich tijdens de begrotingsbehan deling druk had gemaakt over de aanleg van een wandelpad in Tho len. D66 stemde toen tegen de be groting, maar volgens Van der Linde had Van den Donker toen een amen dement in moeten dienen over het pad. „U moet zich schamen." Ook burgemeester W. Nuis wees de raad erop dat het indienen van amendementen de gebruikelijke weg is om tot een ander besluit te komen. P. van Belzen (CU) sloot zich bij die uitleg aan. „Een tegenstemmer heeft ook het recht van amenderen. Wij zijn op punten ook tegenstemmers, maar we willen toch niet tegen de verplichte onderdelen in de begro ting stemmen. Als u tegen de hele begroting stemt, dan gaat u ook voorbij aan de verplichte zaken." Boulogne stelde dat zijn fractie mo ties en amendementen heeft inge diend en dat er geen steun voor is gekomen. „Daarom hebben wij te gen de begroting gestemd. Het is een principiële zaak geworden." Volgens Boulogne moet de SGP nu een toontje lager zingen. „U trekt een grote broek aan. Bent u dan goed bezig? U laat er in de Thoolse Bode een stuk "overschrijven, met pasfoto en al. Dat is in uw opdracht geschreven." Klippel ontkende, dat: „Als de krant er over wil schrijven, dan mag dat toch? Er is toch pers vrijheid." Zowel bij de begrotings- raad in november (toen geen enkele krant van deze zaak melding maak te) als de raadsvergadering van de cember waar Klippel op de zaak te rugkwam, was geen verslaggever van de Thoolse Bode aanwezig. Ook nu ergerde Van der Linde-zich weer aan de discussie. „Dit gaat over de hoek van de straat," zei hij. Maar Nuis was het daar niet mee eens. „Boulogne heeft iets in de krant gelezen. Daar mag hij op re ageren."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5