Actievoerende Thoolse huisartsen gaan patiënten meer doorverwijzen 'Gemeente moet activiteiten steunen' Teruglopend Poortvliet krijgt het voor het zeggen Van Kempen start sloop van graansilo HEIJNEN Jongeren met gemeenteraad naar zusterstad Zwanger Vergrijzing en oneigenlijke vragen maken het vak veel zwaarder Donderdag 3 februari 2005 61e jaargang no. 11 Honderd blazers, zangers en dansers gaan naar Polen SGP zingt toontje lager Thoolse huisartsen zullen hun patiënten sneller gaan doorverwijzen naar een specialist. Niet omdat dit me- disch-technisch direct noodzakelijk is, maar vooral als drukmiddel om de regering en de ziekenfondsen op an dere gedachten te brengen. Voorzitter G. van de Weijer en secretaris A. van den Berge van de Thoolse huisart senvereniging vinden dat de huisarts het gelag betaalt van de bezuinigingen in de gezondheidszorg. Vogelvrij Enorme werkdruk Onderbetaald Gemeenteraad belooft actie na dorpsbezoek Jeugd maakt film Ideeën voor impuls Scherpenisse/St.-Maartensdijk Deze week Uitbreiding jachthaven Sint-Annaland OOK DE CONSUMENTEN BOND ADVISEERT EEN SCHOTELANTENNE Zie consumentengids januari HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant innaland 3474 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bijna 100 Thoolse muzikanten, zan gers en dansers willen van 5 tot en met 8 mei een culturele reis naar de Poolse zustergemcente Itawa maken. „We zijn nog .in afwachting van de goedkeuring van de data door de Po len en het dichtspijkeren van de be groting", zegt bestuurslid Adrie Quist van de stichting stedenband Tholen- Itawa. Zaterdagmorgen zijn een zes tigtal belangstellenden in het gemeen tehuis te Sint-Maartensdijk bijgepraat over de reis, die plaats vindt in het ka der van het 700-jarig bestaan van de Poolse gemeente. Van de vijf Thoolse muziekverenigingen gaan er leden mee, variërend van 9 tot 20 per ver eniging. „Trombones, trompetten en hoorns hebben we nog heel hard no dig, terwijl we qua slagwerk Qverbe- dceld zijn", aldus Quist. Het Schorre- koor uit Sint-Annaland gaat redelijk compleet mee en van volksdansver eniging Dodi Dodi willen 14 dames naar Polen. Een eerste inventarisatie onder de vijf muziekverenigingen le verde 46 deelnemers op en zaterdag meldden zich spontaan nog 20 men sen aan. „We zitten nu op 69. maar ik verwacht dat het er 100 worden, zodat we twee bussen nodig hebben. Alleen komen we nog een behoorlijk bedrag tekort, want de bijdrage van de deel nemers willen we niet hoger dan 75 euro maken. Je reist twee dagen heen en ook weer terug, zodat we twee da gen in Polen kunnen optreden. Met steun van het Thoolse bedrijfsleven hopen we het financieel allemaal rond te krijgen", zegt Adrie Quist. Voor de algehele muzikale leiding is Pierre van Broekhoven uit Sint-Annaland aangetrokken. Ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van de Poolse zusterstad Itawa gaan de gemeenteraad van Tholen en de Thoolse jongerenraad in juni op reis. De uitwisseling werd maandag avond besproken tijdens een vergade ring van de jongerenraad in Meulvliet. Er zijn al brieven over en weer ge schreven. Maar de bezetting van de Poolse jongerenraad is onlangs hele maal veranderd, zodat er enige vertra ging is opgetreden in de contacten. De nieuwe groep in Itawa moet zich het werk eerst eigen maken. Voorzitter Hermen Geluk wilde wel van het aan bod van de reis met de gemeenteraad gebruik maken. „Maar in Polen gaat ieder zijn eigen weg: gemeenteraad en jongerenraad", zo benadrukte hij. SGP-fractievoorzitter Klippel heeft zich vergaloppeerd. Hij lachte in de cember in zijn vuistje omdat ABT en D66 tegen de hele begroting 2005 ge stemd hadden. Zonder dat ze het be seften, hadden ze volgens Klippel iets 'doms'gedaan. Met de steun van SGP en CU zouden alle subsidies voor de zondagsport van de baan zijn. Tot woede van ABT-fractieleider Boulog ne had Klippel dit zelf via een artikel met pasfoto breed uitgemeten in een huis-aan-huis-blad om de .domheid'- van ABT en D66 aan de kaak te stel len. Klippel trok donderdagavond het boetekleed aan, want uit navraag bij de eigen juristen van het SGP-partij- bureau bleek, dat subsidie aan zon dagsport alleen geweigerd kan wor den wanneer de openbare orde of de openbare godsdienstoefening woeden verstoord. Boulogne concludeerde dat Klippel een te grote broek had aange trokken. „De SGP moet een toontje lager zingen." Zie ook pagina 5. Advertentie I.M. zijn is vooruit zien! Kraamzorg^^entadministr\ti£ Da-tbovaWl Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl www kraamzorgzeeland nl Advertentie I.M. Voorzitter G. van de Weijer (rechts) uit Oud-Vossemeer en secretaris A. van den Berge uit Sint-Annaland van de Thoolse huisartsenvereniging gaan gebukt onder de zware administratieve lasten van de ziekenfondsen en de overheid. De Thoolse huisartsen stonden lang aan de zijlijn, terwijl collega's in Twente al lang met acties bezig wa ren, maar nu kunnen ze niet achter blijven. Van den Berge bezocht sa men met de drie huisartsen uit Tholen onlangs de landelijke actie dag in Utrecht om de eisen voor mo dernisering en behoud van de kwali teit van de huisartsenzorg kracht bij te zetten. „De huisartsen doen 96% van de zorg, maar daarvoor is slechts 4% van het budget van de gezondheids zorg beschikbaar", zegt voorzitter Van de Weijer. „Onze zorg is laag drempelig en goedkoop in vergelij king met de ziekenhuizen. De rege ring wil nu een rem op de gezondheidszorg en dat vinden de huisartsen niet goed. We hopen dat er voor 15 februari oplossingen ko men, anders zullen de acties opge voerd worden. Door de week zouden er dan wel eens weekenddiensten kunnen komen." Zo op het oog is er niets mis met de huisartsenzorg op Tholen en Sint- Philipsland. Er is de laatste jaren wel veel veranderd ter verlichting van de taak. Verloskundigen hebben de be vallingen overgenomen en de huis artsenpost in Bergen op Zoom doet de diensten van 's middags vijf uur tot de volgende morgen acht uur, alsmede de hele zaterdag en zondag. De inschakeling van verloskundigen en de huisartsenpost zijn volgens Van de Weijer en Van den Berge noodzakelijke voorwaarden om nog huisartsen op het platteland te hou den. De nieuwe generatie die o.a. Padt, Mellema, Kale en Van Does burg opgevolgd is, wil een striktere scheiding van werk en privé. De nieuwe huisartsen wonen ook geen van allen meer in de plaats waar ze werken. Iedere woonkern (Scherpe- nisse wordt al heel lang bediend door de artsen uit Sint-Maartensdijk en Poortvliet) is echter nog wel ver zekerd van een huisarts met een apo theek, behalve Tholen waar een zelf standige apotheek is gevestigd. In Stavenisse is onlangs een nieuwe praktijk geopend, in Maartenshof staat er één in de steigers en als het allemaal doorgaat, krijgt ook Tholen in de Vijfhoek een moderne huisart senpraktijk. Sint-Annaland heeft met de Smisse diverse aanvullende disciplines gekregen, zodat de inwo ners weinig redenen tot klagen heb ben. Toch vrezen Van de Weijer en Van den Berge voor de toekomst. „De regering wil namelijk grotere huis artsenpraktijken, maar dat gaat ten koste van de patiënt op het platte land. De invoering van een nieuw financieringssysteem per 1 januari 2006 levert ook onzekerheden op. Apotheekhoudende huisartsen zijn vogelvrij. Die zouden een wettelijke basis moeten krijgen, want voor het platteland is dat belangrijk." De huisartsen uit Oud-Vossemeer en Sint-Annaland vinden dat er te weinig rekening gehouden wordt met de verzwaring van de taken. „Er is een enorme toename van de werkdruk", zegt Van de Weijer. „Vroeger kwam men naar de dokter als het echt noodzakelijk was, nadat men allerlei huismiddeltjes had toe gepast. Als een kind nu 1 uur koorts heeft, wordt de dokter al gebeld. We worden om drie uur 's nachtg gebeld door iemand die niet kan slapen. Die oneigenlijke vragen maken ihet vak ook zwaarder." Zijn collega Van den Berge vult aan, dat de huisarts voor velen een ver trouwenspersoon is, waar dat vroe ger nog meer de dominee was. „De mensen worden ouder en de zorg in tensiever. Zelf heb ik nu vier termi nale patiënten in mijn prakrijk." De Thoolse huisartsen klagen ook over de berg met administratieve rompslomp die over hen uitgestort wordt. „Besteedde ik vroeger 80% van mijn tijd aan de gezondheids zorg en 20% aan de administratie. dat is nu 40% aan de gezondheids zorg en 60% aan de administratie. Ik heb alleen al 23 ziekenfondsen waarmee ik contracten moet afslui ten", zegt Van de Weijer. Zijn collega Van den Berge haalt de stapel papieren erbij om duidelijk te maken dat het ook op Tholen niet alleen om de VGZ, CZ en ONVZ gaat. „En die ziekenfondsen gaan ons zorginhoudelijk dingen opleg gen, terwijl wij zelfde regie in han den willen houden. Ze bepalen wel ke medicijnen we mogen verstrek ken en komen nog met tal van re gels. En de een betaalt bijvoorbeeld 10 euro voor een verrichting, maar de ander voor hetzelfde maar 6 eu ro. De gezondheidszorg kan goed koper, maar dan moetje wil investe ren in de huisartsenzorg. Helaas willen overheden en ziekenfondsen dat niet inzien, terwijl iedere Neder lander gebaat is bij een huisarts dicht in de buurt met aandacht voor de patiënt. Afschaffing van de in schrijving op naam - het is belang rijk dat de huisarts de patiënt kent - en afschaffing van het abonne mentssysteem voor de basiszorg wijzen we dan ook af." Het zit de Thoolse huisartsen hoog dat er geen concrete investeringen gedaan worden voor modernisering en behoud van de eerstelijnszorg. „Minister Borst heeft ons destijds na de huisartsenstaking al toezeg gingen gedaan, maar die worden niet nagekomen." ZIE VERDER PAGINA 13 Vier thema's gaat de gemeenteraad donderdag 17 februari in 't Ouwe Raed'uus bespreken met de inwoners van Poortvliet. Wonen, openbare ruimte, voorzieningen en jeugd zijn de onderwerpen die naar voren zijn gekomen tijdens een voorgesprek met 12 inwoners. Zaterdag bezorgen de raadsleden zelf een uitnodiging voor de inspraakavond. Poortvliet heeft het 17 februari voor het zeggen, zegt de gemeenteraad. Hel dorp is met 1711 inwoners klei ner geworden dan Scherpenisse, waar de laatste jaren veel meer ge bouwd is. Poortvliet loopt terug: het inwonertal daalde vorig jaar met 6. Stavenisse komt in de buurt, zodat Poortvliet bijna de kleinste woon kern van het eiland is. Dit dorp heeft echter wel de grootste bedrijven binnen zijn grenzen: Budelpack en Bouman-Potter. Een bedrijvige plaats dus, maar toch pakt de ge meenteraad Poortvliet er als eerste uit voor een bezoek. Is het dorp vei lig genoeg, zijn er voldoende win kels, gaat het goed met het vereni gingsleven, is het wel leuk om in Poortvliet te wonen, wat kan er be ter en hoe ziet de toekomst er uit. De Thoolse gemeenteraad wil weten wat er leeft. De 12 inwoners die bij het voorge sprek waren betrokken, waren afge vaardigd door de scholen, kerken, verenigingen of zijn op een andere manier actief in het dorp. Tijdens de discussie kwam wonen als belang rijk onderwerp naar voren. Heeft Poortvliet voldoende bouwgrond. Hoe en waar kan er gewoond wor den. Zijn er voldoende huurwonin gen. Is er huisvesting voor zowel ouderen, jongeren als gezinnen. De openbare ruimte is een tweede discussiepunt. Hoe staat het met de veiligheid, is er voldoende groen en kun je redelijk parkeren in Poort vliet? De voorzieningen vormen agenda punt drie. Scholen, een dorpshuis en medische hulp vormen de basis. Een vierde aspect is de jeugd. Hoe ziet de toekomst voor jongeren in Poortvliet eruit? Zijn er voldoende voorzieningen? De Thoolse jonge renraad gaat de komende weken een film maken, waarbij 15- en 16-jari- gen worden ondervraagd. Die film zal 17 februari in 't Ouwe Raed'uus vertoond worden. Naast deze vier onderwerpen is er ruimte voor eventuele andere pun ten onder de noemer: allerlei. De thema's zullen van half acht tot tien uur in groepen besproken worden, waarbij een raadslid als discussie leider optreedt. De bewoners moe ten echter vooral aan het woord ko men. 's Middags zal de gemeenteraad in Poortvliet het woonzorgcentrum Poorthove bezoeken, op de basis scholen gaan kijken en ook met middenstanders praten. Ook zullen een aantal voorzieningen in het dorp bekeken worden. Dit dorpsbezoek wordt 's avonds afgerond met een discussiebijeen komst waarop iedere inwoner zijn zegje mag doen. De Thoolse raad belooft, dat het niet bij woorden blijft. Binnen drie maanden krijgen de inwoners van Poortvliet te ho ren, wat ze met de ideeën wel en niet kan. De gemeerite moet méér aandacht schenken aan activiteiten vanuit de burgerij. Financiële steun daaraan zou niet misstaan. En het zou het op de proef gestelde vertrouwen in de gemeente bij de inwoners kunnen herstellen. Dat schrijven A. van den Hoek en J.D. de Korte uit Scherpe nisse bij hun ideeën om de leefbaarheid in het dorp een impuls te geven. Over die impuls voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse worden op 14 en 17 februari discussiebijeenkomsten belegd door onderzoeksbureau Buck consultants. Oud-bankdirecteur Van den Hoek en oud-waterschapsgriffier De Korte dragen verschillende ideeën aan met betrekking tot woningbouw. Ze plei ten voor huizen voor starters en ou deren, op open plekken in het dorp waar een boerderij, een afgebrande schuur en loodsen zijn afgebroken. Bouwen op die plekken moet, vin den beide heren, voorrang krijgen boven het ontwikkelen van bestem mingsplannen aan de rand van Scherpenisse. Ze vinden nieuwbouw ook alleen wenselijk voor de natuur lijke groei. Een woonzorgcentrum, aan de Laban Deurloostraat, zagen de briefschrijvers graag binnen een redelijke termijn gerealiseerd. Ze pleiten voor een studie naar de mo gelijkheden om daarin ook voorzie ningen onder te brengen op bijvoor beeld het terrein van de medische zorg en postzaken. Overigens reali seert het tweetal zich, dat elk idee om de leefbaarheid te bevorderen geld kost, terwijl de komende jaren toch al een flink offer van de bevol king wordt gevraagd door de bouw van een nieuw gemeentehuis. Het eigene van het dorp, het landelij ke karakter, blijft wat Van den Hoek en De Korte betreft behouden (ook in de andere plaatsen, uitgezonderd Tholen). 'Wij zijn trots op het ge noemde karakter van onze woon kern, zoals de molen, de watertoren, de gerenoveerde Hoge Markt en de boerderijen rondom en aan de rand van het dorp. Dit achten wij zeer be vorderlijk voor het toerisme!', schrijven ze. Een bibliotheekvoor ziening noemt het tweetal een basis voorwaarde voor de leefbaarheid. Het inzetten van vrijwilligers daarbij zou kostenbesparend kunnen wer ken. Vroeger draaide de bibliotheek volledig met vrijwilligers en dat liep als een trein, staat er in de brief. ZIE VERDER PAGINA 13 Vossemeerse Claudina zeventig jaar kloosterlinge Wouter Hoek met zonen generaal rayonkampioen bij duivenmelkers Bejaardenverzorgster Helma Hommel haalt graag streken uit in Ten Anker EN VERDER... Migratie belangrijk voor groei inwonertal Tholen MF.N MOET DENKEN WAT WAAR, VOELEN WAT SCHOON, WILLEN WAT GOED IS Dit nummer bestaat uit 16 Pagina's Met drie kranen wordt er hard gewerkt aan de uitbreiding van de jachthaven in Sint-Annaland. Eind mei moeten er twee splinternieuwe kades van 155 en 101 meter liggen. Aan de eerste langs de Joanna Mariapolder komen 35 ligplaatsen voor Enjoy Sailing, het bedrijf dat jachten verhuurt. Ook Busmari- team kan hier schepen die gerepareerd worden een tijdelijke ligplaats bieden. Aan de kleine kade langs de Havenweg komen rondvaartboot Frisia en andere vaste ligplaatshouders zoals de sportvissersvaar- tuigen. Vanmiddag geeft wethouder Van Kempen het startsein voor een volgend project: vervanging van het CZAV-gebouw door appartementen. Aannemingsbedrijf Hakkers uit Werkendam heeft de uitbreiding van de jachthaven voor 1.143.000 euro, ex clusief btw, aangenomen. Via het Europese Maya-project is hiervoor subsidie verstrekt. De berm van de dijk langs de Joanna Mariapolder is al helemaal afgegraven. Zand. aangevoerd door .zandzuigers, is ervoor in de plaats gekomen. Er ligt een zandbed van 3 meter +NAP zodat de veiligheid gewaarborgd is. Anders zou men om deze tijd van het jaar niet aan de zeewering mogen werken, maar het waterschap heeft daarvoor nu toe stemming gegeven aan de gemeente, die formeel opdrachtgever is van dit karwei. Volgende week wordt be gonnen met het slaan van de damwand. De Frisia-steiger is al gesloopt en dat gat wordt opgevuld met zand. zodat de bestaande kade kan worden doorgetrokken. De haven wordt op de plaats van de Frisia-steiger dus wat kleiner. Bij de kade voor Enjoy Sailing en Busmariteam wordt een botenhelling en -lift aangebracht, die ook gebruikt kunnen worden door de brandweer en andere hulpdiensten. De nieuwe Frisia-steiger wordt toe gankelijk gemaakt voor rolstoelen. De gemeente blijft zeker vijf jaar eigenaar van de nieuwe steiger bij Busmariteam. Het watersportbedrijf huurt de voorziening en verhuurt een deel door aan Enjoy Sailing. De kade wordt bestraat en er komt een weg over de dijk naar de twee loodsen van Busmariteam aan de Koelhuisweg. Dit voor het transport van jachten van en naar de winterberging of reparatieloods. Vanmiddag geeft wethouder van recreatie W.C. van Kempen het startsein voor een volgende fase van de ha venplannen, namelijk het waterfront Sint-Annaland. Om half één begint de wethouder met de sloop van het CZAV-gebouw, dat plaats gaat maken voor appartementen. Eerder heeft slopersbedrijf Sinke het asbest van de daken e.d. al verwijderd, nu gaat de rest legen de vlakte op de hoge graansilo na. Die blijft in het nieuwe appartementengebouw gehandhaafd als karakteristiek punt. B. en w. beraden zich nog over de omvang en de plaats van de nieuwbouw op het havenplatcau. Ook de watersportwinkel van Busmariteam wordt bij het ap partementengebouw betrokken. Initiatiefnemer hiervan is projectontwikkelaar Suzannapolder b.v., die ook recreatiewoningen in de kleine Suzannapolder gaat bouwen. Directeur L. Dijkstra licht hel plan toe in 't Krabbetje, het restaurant van chaletparc de Krabbenkreek, dat ook uitgebreid wordt. De laatste uitbreiding van de Sint-Annalandse jachthaven. Op de plaats van de gesloopte Frisia-steiger (op de voorgrond) komt een nieuwe kade, evenals verderop langs de Joanna Mariapolder, waar 35 ligplaatsen komen voor een jachtverhuurbedrijf

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1