Natuurcompensatie Westerschelde Vomi stort geen geld ramp Zuidoost-Azië SLECHTS i 12,95 Provincie Zeeland Samenwerking over de grens Indicatiestelling RIO gaat nu verder als CIZ Tholen Donderdag 3 februari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Informatierubriek van dë Provincie Zeeland, nr. 5/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Over de grens, van mens tot mens Natuurwaarden die verloren gaan door verdieping van de vaarweg in de Westerschelde worden volgens afspraak gecompenseerd. Provinciale Staten Statenleden in discussie met Zeeuwse jongeren Wel condoleancebrief aan president Indonesië De vereniging van oud-strijders Indiëgangers (Vomi) wil zich niet mengen in de strijd die op Indonesië gaande is tussen de regering en rebellen in de provincie Atjeh. Het Vomi-bestuur Nederland heeft na de tsunami wel een condoleancebrief gestuurd naar de president van Indone sië, maar afgezien van een donatie op 555. Waalse zender vervangt Franse; ook Bloomberg op kabeltelevisie Basketbal in Haestinge Gratis zorg Lievensberg 650 75 1.095 1.250 1.250 945 2.250 1.750 1.450 4.578 7.500 225 575 899 195 kiik voor meer informatie op \Ï^VANG1LSDE\MT NIEUW BINNEN ZELDZMM MOOIE ZIEGlTRCOLLbCm Moderne en traditioneel bij kontante betaling extra voordeel... LAAT UW TAPIJTEN VAKKUNDIG REINIGEN EN BETAAL IPV 16,45 per m2 Kantoor Sint-Maartensdijk valt onder Wouw Abdij Nieuws De Europese Commissie heeft al vanaf de zeventiger jaren initiatie ven ontplooid om de ontwikkeling van achtergebleven gebieden langs de binnengrenzen van Europa op intensieve wijze te sti muleren. Het Communautair Initiatief INTERREG is er daar één van. Via subsidies uit de Interregpro- gramma's I, II en III is, en wordt, door middel van concrete projec ten de sociaal-economische ach terstand in de grensregio's daad werkelijk aangepakt. Langs de Europese binnengren zen ontstonden als gevolg van het Interregprogramma tientallen euregio's. In Euregio Schelde- mond zijn de Belgische provin cies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland vertegenwoordigd en in Euregio Benelux Middengebied de Belgische provincies Antwer pen, Vlaams-Brabant en Limburg en Noord-Brabant en Limburg. Op verzoek van de Europese Com missie zijn deze in 2000 samen gevoegd tot één grote euregio, de Grensregio Vlaanderen- Nederland. Interreg III Interreg III is gebaseerd op de twee vorige fasen en wordt in A, B en C opgesplitst: IIIA voor grensoverschrijdende samenwerking; 1KB voor transna tionale samenwerking en IIIC voor interregionale samenwerking. Voor de periode 2000-2006 staat 84 miljoen euro ter beschik king voor de totale grensregio Vlaanderen-Nederland, waarvan 20 miljoen bestemd is voor Euregio Scheldemond. Informatie Inlichtingen over de hoofddoel stelling en een achttal subdoel stellingen zijn te vinden in de bro chure Interreg Grensregio Vlaanderen-Nederland. Ook staat hierin vermeld hoe financiële mid delen voor een Interreg IIIA-pro- ject aangevraagd kunnen worden met enkele praktijkvoorbeelden. De brochure kan opgevraagd worden bij het secretariaat van Euregio Scheldemond in Gent via het e-mailadres eureeio.schelde- mQnd@QQ$t-vl99nderen.be, maar ook bij het informatiecentrum van de provincie. Voor algemene informatie is ook de website www.eureeic mond.be te raadplegen. Eén van de thema's van Interreg is: maatschappelijke en sociale integratie en grensoverschrijden de (culturele) integratie. Het project "Over de grens, van mens tot mens" past binnen dit thema. Er zijn veel organisaties die zich steeds vaker over de grenzen heen oriënteren en die in financië le zin ondersteund worden door het Interregprogramma. Veel klei nere organisaties hebben ook goede ideeën, maar komen niet voor die financiële ondersteuning in aanmerking, omdat een mini mum-begroting van 50.000 nodig is. In 1996 is daarom genoemd pro ject opgezet, zodat ook de wat kleinschaliger grensoverschrijden de acties ondersteund kunnen worden van organisaties die dicht bij de burger staan en waarvan de begroting tussen de 5.000 en 50.000 ligt. Projecten die voor ondersteuning in aanmerking komen kunnen lig gen in de sfeer van maatschap pelijke, sociale en culturele inte gratie, maar bijvoorbeeld ook in de professionalisering van de welzijnssector, kleinschalig toeris me of milieu-educatie. Doelgroepen Het project richt zich vooral op minder daadkrachtige organisa ties, de welzijnssector en de gemeenten. Intermediairs, zoals de Kamers van Koophandel zijn ook welkom. Vanwege het gevaar van concur rentievervalsing kunnen geen pro jecten ingediend worden door individuele ondernemingen. De informatiebrochure met voor beelden kan op dezelfde manier aangevraagd worden als de bro chure over Interreg in de kolom hiernaast. In 1995 hebben Nederland en Vlaanderen een verdrag gesloten om de verdieping van de vaar weg in de Westerschelde moge- lijk te maken. Natuurwaarden die hierdoor verloren gaan moeten worden gecompenseerd. De discussie over de manier waarop dat zou moeten gebeu ren ontaardde in 1998 al snel in wel of niet ontpolderen. Met de ramp van 1953 nog vers in het geheugen riep dat in Zeeland heel veel emoties op. De compensatiemaatregelen, waar uiteindelijk afspraken over gemaakt zijn, moeten gezien wor den als het best haalbare com promis. Buitendijks De buitendijkse compensatiepro jecten zijn gericht op behoud en herstel van schorren, slikken en ondiep water. Bij Waarde in Zuid- Beveland zijn strekdammen aan gelegd, waardoor negentig hecta re bestaand schor beter be schermd wordt. Door de ophoging van slik wordt de kwaliteit van het gebied verbe terd voor vissen en vogels. Ook de archeologische resten van het verdronken dorp Valkenisse blijven op die manier behouden. In de Verdronken Zwartepolder in West Zeeuwsch-Vlaanderen wordt de hoofdgeul opgeknapt en bij Rammekens, aan de zuidkust van Walcheren, is een nieuwe slufter aangelegd (tien hectare). Bij de veerhaven van Perkpolder zal nog nieuwe buitendijkse natuur ontwikkeld worden. Binnendijks Direct achter de zeedijk liggen nieuwe inlagen. Deze gebieden lij ken tot op zeker hoogte op de buitendijkse schorren omdat het natte natuurgebieden worden met zoutvegetaties. Ideale plek ken voor vogels als steltlopers, kustvogels en ganzen. Door de variatie in hoge winter- en lage zomerpeilen is er sprake van een jaarcyclus in plaats van-een dagelijks getij zoals bij de buiten dijkse gebieden. Op dit moment is ongeveer 170 hectare in voor bereiding en 140 hectare in uit voering. Totaal gaat het om 690 hectare nieuwe inlagen. Kreken De kreken rondom de Wester schelde worden opgeknapt en uitgebouwd, wat ook weer van groot belang is voor veel vogel soorten. Op die manier ontstaan hoogwaterplaatsen voor steltlo pers, voedselgebieden voor overwinterende ganzen en zwa nen en broed-, rust- en voedsel gebieden voor kust- en trekvo gels. Ongeveer 230 hectare is al uitgevoerd, aan 65 hectare wordt gewerkt en circa 140 hectare is in voorbereiding. Folder De stuurgroep Natuurherstel Westerschelde waarin Rijkswater staat, de provincie Zeeland en de Dienst Landelijk Gebied samen werken heeft een folder uitgege ven. In deze folder, "Natuurcompen satieprogramma Westerschelde - Onderweg", staan op een kaart alle gebieden aangegeven die al gereed zijn, nog in uitvoering zijn of binnenkort uitgevoerd zullen worden en de gebieden die nog in een planfase verkeren. De folder is onder andere te ver krijgen bij het informatiecentrum van de provincie, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Mid delburg. Telefoon 0118 631400, e-mailadres: infocentrum@zeeland.nl ■■■■■■■■■Zeeland In de afgelopen weken hebben de leden van Provinciale Staten en statencommissies deelgenomen aan diverse activiteiten in onze Provincie. Trailer bezoekt Buys Ballot De trailer van de Provincie Zee land heeft het Buys Ballot College te Goes aangedaan. Enkele statenleden hebben met leerlingen van 5 VWO gediscus sieerd over thema's die jongeren en de politieke fracties op dit moment bezig houden zoals: zijn jongeren wel geïnteresseerd in politiek en willen ze wel of niet in Zeeland studeren, wonen en wer ken? Scholen die belangstelling heb ben om bepaalde thema's met statenleden te bespreken kunnen gebruik maken van de trailer of zijn van harte welkom op het pro vinciehuis. Een debat met de leden van Provinciale Staten kan tijdens zo'n bezoek, in de vorm van een rollenspel worden nage bootst, waarbij afwegingen, argu menten, procedures en regelge ving aan de orde wordt gesteld. Docenten maatschappijleer die belangstelling hebben voor een bezoek van of aan Provinciale Staten kunnen contact opnemen met de Statenadviseur communi catie tel. 0118-631873. Politici nemen deel aan voor ronde Nationaal Jeugddebat Het Nationaal Jeugddebat, onder deel van de Nationale Jeugdraad, organiseert jaarlijks provinciale, voorbereidende jeugddebatten voor individuele scholieren tussen de 12 en de 18 jaar. Meer dan vijftig jongeren hebben donder dag 20 januari enthousiast gedis cussieerd met statenleden over activiteiten voor jongeren, open baar vervoer, het imago van Zee land en de multiculturele samen leving. Uiteindelijk mochten er twaalf Zeeuwse leerlingen door naar het het Nationaal Jeugd debat. Jeugddebat Opening fietsbrug over Sloeweg Maandag 24 januari werd op ludieke wijze de tijdelijke fiets brug over de Sloeweg in Hein- kenszand geopend. Mede door de volhardende inzet en op initiatief van leden van de commissie Economie en Mobi liteit is de fietsbrug er gekomen. Reden voor de commissieleden om op feestelijke wijze aandacht aan de voltooiing te schenken en om de reguliere commissieverga dering op locatie te houden. In de Raadzaal van 't Hof Stenevate te Heinkenszand werd aanslui tend de vergadering door belang stellenden bijgewoond. Meer informatie over actuele zaken en bijeenkomsten van Provinciale Staten of statencommissies kunt u bekijken op de web- li site: www.zeeland.nl onder provinciale staten. Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg „We willen geen kleur bekennen," zei voorzitter F.J.F. Smoorenbrug woensdagmiddag op de regiobij eenkomst in Haestinge in Sint- Maartensdijk. Er waren ongeveer 35 leden met of zonder partner. „Het is moeilijk om te zeggen dat ons geld naar de vrijheidsstrijders of naar de regering gaat. We willen ons daar niet in mengen. Daarom houden we de zaak neutraal." Voor de Vomi is de brief aan het staats hoofd voldoende. „Daar laten we het bij. Het is nu ook al zo dat er geruzied wordt wie hoeveel geld krijgt. En hoe meer er gegeven wordt, hoe meer er aan de strijkstok blijft hangen." Eind dit jaar wordt het 20-jarig be staan van de Vomi-Ncderland ge vierd. De afdeling Zeeland werd twee jaar later opgericht. Voor het vierde lustrum is echter niet veel geld, zo vertelde de voorzitter. Er was nog 56 euro in kas bij Vömi- Nederland. „Daar kun je geen feest van vieren." De contributie die nu 15 euro per jaar bedraagt, gaat mo gelijk omhoog met 50 eurocent, 1 of 2 euro, zo voorspelde Smoorenburg. Het ledental loopt terug. Over heel Nederland telde de Vomi eerder ruim 10.000 leden, nu nog ruim 9000. De Zeeuwse afdeling heeft nu 567 leden. Op het hoogtepunt waren dat er 675. Op Tholen en Sint-Philipsland zijn ruim dertig in woners lid. De aanwezigen namen een ogenblik stilte in acht om de 26 leden te gedenken die vorig jaar zijn gestorven. Smoorenbrug stond ook stil bij het overlijden van prins Bcrnhard. Dat was een zware slag voor de oud strijders. Ook voor de voorzitter die hem een paar keer persoonlijk heeft ontmoet. „Als er iets niet klopte, dan maakte hij dat het voor elkaar kwam." Wie prins Bernhard op volgt, was volgens Smoorenburg lange tijd een vraag. Het zou wel iemand met een reputatie moeten zijn. Prins Willem-Alexander gaat nu op 5 mei in Wageningen het défilé af nemen („Ik heb er niks tegen, maar ik heb er ook niks mee"). Smoor enburg had liever gezien dat de plaats werd ingenomen door de rid ders van de Militaire Willemsorde. De Vomi heeft dat het 5 Mei Co mité laten weten, maar er is niet op gereageerd. Als detachementscommandant was Smoorenburg jaren betrokken bij het défilé. Hij wilde voor 5 mei bedan ken. maar bedacht zich. om toch 'ter ere van prins Bernhard' mee te doen. Het wordt wel de laatste keer dat er in de oude samenstelling, met 4500 oud-strijders, wordt gedefileerd. De regering trekt zich terug, de gemeen te Wageningen neemt het in zijn ge heel over, in afgeslankte vorm. Delta past op advies van de Zeeuw se programmaraad het kabclpakket aan. Sinds 1 februari is het tv-pro- gramma van de Waalse zender RTBF 1 te zien op kanaal SI4, fre quentie 252,25 MHz. Deze ver vangt de Franse zender TF 1 die geen toestemming meer gaf voor doorgifte via de kabel in Nederland. Vervanging door de Franstalige Belgische zender is ingegeven door herhaalde verzoeken vanuit de Zeeuwse samenleving om dit pro gramma weer in het pakket op te nemen. Ook de Alliance Fran^aise was daar voor. Onlangs is aan het televisiepakket ook het beursgerelateerdc program ma Bloomberg toegevoegd. Dit pro gramma deelt een kanaal met Reali ty tv. Bloomberg is dagelijks via kanaal 22 (frequentie 478.25 MHz) te bekijken van 5 tot 12 uur. De overige uren wordt Reality tv door gegeven, waarvan vele program ma's worden ondertiteld met behulp van teletekstpagina 888. Binnenkort wordt ook gestart met een teletekst- dienst achter het muziekprogramma Mezzo. Op de radio zal de keuze uitgebreid worden met BBC 3, de cultureel/ klassieke zender van de Engelsen. Deze zender is bekend om zijn uit zendingen van o.a. de symfonische BBC-orkesten en de BBC-proms. Het aanbod is van jazz tot zwaar klassiek, van wereldmuziek tot dra ma* van cultuur tot experimentele muziek. De ingangsdatum is nog niet bekend. Basketbalvereniging The Clams uit Tholen houdt zaterdag het jaarlijkse toernooi in Haestinge te Sint-Maar tensdijk. De wedstrijden duren van één tot zes uur. Iedere belangstel- lende is welkom. VGZ-verzekerden kunnen staarope raties, orthopedische ingrepen, enz. zonder beperkingen of eigen bijdra gen laten uitvoeren in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. Daarvoor hebben Lievensberg en de zorgverzekeraar een principe-over eenkomst gesloten. Het gaat hier om het zogenaamde B-pakket, ruim 10% van de ziekenhuiszorg. Herathy 220 x 150 Bidiars 240x170 Nain 256 x 156 250x176 Hcriz 300 x 200 Kinnan 300 x 200 Bahar 320 x 220 Kars 340 x 240 ^f5TT J6W Kaslian 350 x 250 il94fT Bidiar 350 x 250 USHO" Nepal 200x145 -4m" Nepal 240x170 J450" Katmandu 300 x 200 _24-trtT^ Kelim 240 x 170 Tabriz. Iran 350 x 300 PR1|S OP AANVRAAG Bosstraat 24 Bergen op Zoom tel. 0164 - Laden lossen voor de /aak, parkeren Van Gils de Wit ook voor Inruil, Antislip, Reparatie en Ontwerp 242216 www.vangilsdewit.nl in de Lindebaangarage. Dc uitvoering van de indicatiestel ling voor AWBZ-zorg in o.a. zorg en verpleeghuizen krijgt een centra le aansturing. Het RIO Tholen, dat kantoor houdt aan de Haven 9 in Sint-Maartensdijk, gaat voortaan verder onder dc naam CIZ Tholen: centrum indicatiestelling zorg. Be halve dc naam is ook de centrale aansturing nieuw. Doel hiervan is om de indicatiestelling snel. objec tief en voor iedereen gelijk te laten lopen. Bij de beoordeling gaat het om het beoordelen van aanspraken van burgers op AWBZ-zorg die be taald wordt uit collectieve midde len: belastingen en premies. Het CIZ neemt de taken over van de vier RIO's in Zeeland. Voor de gemeen ten Tholen, Vlissingen. Veere en Middelburg indiceert het CIZ ook voor dc wet voorzieningen gehandi capten WVG. Het CIZ heeft lande lijk zestien regio's en de vier kanto ren in Zeeland vallen onder het regiobureau Wouw in West-Bra bant. Het landelijk bureau is geves tigd in Driebergen. Leden van de Vomi bijeen op de regiobijeenkomst in Haestinge.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 15