Duivenmelkers huldigen de kampioenen van het rayon Ruim 2400 euro van Dorcas voor Atjeh Helft minder schade aan vistuig in Oosterschelde Het valt niet mee om 300 pannen in te kopen Eerste zege voor Smash '76 Emergo redt het net niet Koersballen Opmerkelijke prestaties van liefhebbers Sint-Philipsland Van Gorsel in gewestfinale driebanden Donderdag 3 februari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 j7L Discussieavonden Kampioenen Vakmanschap Duivenvervoer naar Geuze Dames Smerdiek scoren vijf keer Nipte zege Smerdiek 3 Een actiedag van Dorcas in Scherpenisse bracht zaterdag 2050 euro op voor hulp aan de door een zeebeving getrof fen inwoners van Atjeh op Sumatra. Werkgroepvoorzitter Witte Andriesse is tevreden over de opbrengst, en ook over het verloop van de dag. „Het sociale aspect, bekend heid geven aan het werk van Dorcas én iets organiseren voor de dorpsgemeenschap in het kader van de leefbaar heid, dat was de meerwaarde van deze dag." Maandag is op de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse een in zameling voor het Dorcas-project gehouden. Met de 200 euro daarvan en de 210 euro van een statiegeldactie in vijf supermarkten, komt het totale bedrag op 2460 euro. Kijkdozen Hulpactie Riet Daverveldt in Sri Lanka Gemeenteambtenaar Riet Daverveldt werkt aan de oost kust van Sri Lanka aan kleinschalige projecten voor de slachtoffers van de tsunami. Het gaat om de steun in de vorm van goederen en geld voor mensen in het opvang kamp Gopale Puram bij Trincomalee en Muthur. Ze woonde jarenlang op Sri Lanka. Haar vakantiereis met een aantal vriendinnen werd een hulpactie. Haar Thoolse collega's brachten 820 euro bijeen. Het bedrag werd door de gemeente verdubbeld tot 1640 euro dat via de stichting Theedruk naar de getroffen gebieden gaat. Via e-mail wordt verslag gedaan. Weinig gezag Belasting Tafeltennis In de hoofdklasse behaalde tafeltennis vereniging Smash '76 in de derde speel ronde haar eerste overwinning. Tegen Belcrum 4 uit Breda werd met 8-2 ge wonnen. De verwachting is dal Belcrum evenals Smash in deze competitie de strijd moet aangaan tegen degradatie. De eerste partijen werden allemaal in het voordeel van Smash beslist, waarna An ne van Dijke en Christian van 't Hof ook in het dubbelspel zegevierden. Na deze voortvarende start verloren Merijn v.d. Klooster en Christian van 't Hof ieder een partij. Anne van Dijke bleef wel on geslagen, zodat een overtuigende 8-2 overwinning werd behaald. Christian van 't Hof kon dit keer minder overtui gen en scoorde evenals Merijn v.d. Klooster tweemaal. Het tweede herenteam won thuis met 8- 2 van Middelburg 6 en komt daardoor aan de leiding in de derde klasse. Remco Vroegop en Harm Westdorp wonnen al hun enkelpartijen, maar moesten in het dubbelspel wel een punt afstaan. In de vierde klasse staat Smash 3 eveneens aan de leiding. In Willemstad werd Wi- tac 3 met 6-4 verslagen. Opvallend was het sterke spel van David van Driel die ondanks het gemis aan training toch on geslagen bleef. Mathijs v.d. Graaf won tweemaal en Kees van Poortvliet bleef steken op één overwinning. Het vierde seniorenteam won thuis met 6-4 tegen twee spelers van het vierde team van Smash '70 uit Noorthoek. Es ther Bruijnzeel en Peter Dieleman won nen elk eenmaal en ook samen het dub belspel. Leen Guiljam wacht nog op zijn eerste overwinning in de vijfde klasse. Ook de jeugdteams presteerden goed. Alleen het derde team verloor thuis met 8-2 van TCS 2 uit Steenbergen. Het eer ste jeugdteam won met 6-4 van Middel burg. Cindy v.d. Klooster speelde een sterke wedstrijd en bleef als enige onge slagen. Het tweede jeugdteam won met 8-2 van Markiezaat 5 uit Bergen op Zoom. Eric Bruijnzeel was hier de speler die onklopbaar bleek. Het vierde jeugd team won thuis met 7-3 van Tanaka 13 uit Etten-Leur. Laurens den Engelsman was met drie overwinningen in dit team de uitblinker. Het vijfde jeugdteam won in Oudenbosch met 6-4 van Vice Versa 7. In verband met de carnaval ligt de competitie stil. De tafeltennisvereniging komt vrijdagavond wel bij elkaar voor de ledenvergadering. Het eerste team van korfbalvereniging Emergo speelde een sterke wedstrijd te gen Togo 2. Tegen de nummer twee van de ranglijst hadden de Tholenaren lange tijd uitzicht op een goed resultaat. In de eerste helft hielden de teams elkaar in evenwicht, wat ook tot uitdrukking kwam in de 6-6 tussenstand bij rust. Ook in de tweede helft waren de partijen aan elkaar gewaagd. Beurtelings kwamen de ploegen op voorsprong, maar steeds werd de stand weer gelijk getrokken. De wedstrijd leek te eindigen in een ver dienstelijk 12-12 gelijkspel, maar in de allerlaatste seconde scoorde Togo de winnende treffer. Voor Emergo werden de treffers gemaakt door: Marco v.d. Hoek (4x), jaco van Heemskerk (3x), Marchel de Frel (2x), Kristian van Heemskerk (2x) en Nicole Dam. Het tweede team van Emergo verloor in Mijnsheerenland met 13-11 van Oranje Zwart/Hoekse Waard 4. Emergo opende de score, maar kwam vervolgens in kor te tijd op een 5-1 achterstand te staan. Bij rust was de score 8-4. In de tweede helft kwam de Thoolse ploeg nog sterk terug. De spanning was volledig terug in de wedstrijd, toen Emergo de marge te rug bracht tot slechts één treffer, maar in de slotfase bepaalde de thuisploeg de stand op 13-11. Bij Emergo werden de treffers gemaakt door: Jaco van Rip (4x), Marian Bazen (2x), Maddy Muis (2x), Marianne Rombouts (2x) en Ad Farla. De B-jeugd van Emergo verloor met 8-7 van Ventura Sport. Met een wanhoops schot besliste de ploeg uit Strijen in de slotminuut de partij in haar voordeel. Emergo startte slecht en kwam op een 4- 0 achterstand. Bij rust stonden de Thole naren nog met 4-1 achter. In de tweede helft gingen de rood-zwarten een stuk feller spelen, zodat Emergo terug wist te komen tot 4-4. Vervolgens scoorde Ven tura weer twee keer, maar Emergo wist de achterstand om te buigen tot een 6-7 voorsprong. In de slotfase kaapte toch de thuisploeg de punten nog weg. Voor de Tholenaren scoorden: Rick Bazen (3x), Pascal Farla (2x), Jeffrey Pals en Charlotte Weijenberg. Het welpenteam speelde niet 0-0 gelijk tegen Good Luck. In verband met de carnaval ligt de com petitie stil. De korfbalvereniging ge bruikt deze vrije zaterdag om met de le den te gaan schaatsen en zwemmen in Eindhoven. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden van Sint-Maartensdijk: 1. W. Lutt en W. Bijl 42 p; 2. M. Dane en C. van Gorsel 32 p; 3. A. Wielaard 30 p; 4. C. Breure en J. Bijnagte 19 p; 5. C. van Mierlo en B. Bijnagte 18 p; 6. J. ijstad en L. Wiel aard, én A. Poot en T. Breure 9 p. Oud-Vossemeer; 1mevr. A. Bosters 22 p; 2. W. Bijl 19 p; 3. mevr. D. van Dijke 16 p; 4. mevr. L. van Poortvliet 13 p; 5. mevr. J. van Houte 11 p; 6. mevr. A-. Blommerde en mevr. C. Havermans 9 p. Meulvliet: 1B. Schot 53 p; 2. R. Bolier en G. Bolier 41 p; 3. T. Goode en J. Bos 23 p; 4. L. van Bale en W. Bijl 21 p; 5. W. Schot en R. Vroegop 15 p. Tholen stad: 1mevr. R. van Driel en L. Soomers 39 p; 2. mevr. C. Wilsing en N. Moerkerken 25 p; 3. mevr. R. Nagtegaal met wisselende partner 18 p; 4. mevr. F. Schellingeren mevr. A. Scherpenisse 17 p; 5. D. Schellinger en mevr. R. Burrows 16 p; 6. W. Scherpenisse en R. v.d. Hou ten 12 p. De schade aan het vistuig van de beroepsvissers in de Oosterschelde is vorig jaar de helft minder dan in 2003. Dat zei voorzitter J.J. Geleijnse vrijdag op de ledenvergadering in Tholen. In 2003 bedroeg de schade 60.000 euro, vorig jaar was dat 29.205 euro. Er werd voor 15.975 euro gestolen en voor 13.230 euro vernield. Minder bedrijven gaven schade op en er waren minder vistuigen gestolen en vernield. Om de samenwerking tussen vissers en duikers te verbeteren zijn er door de werkgroep Zeeland (van visser en duikers) contactpersonen aangesteld voor de voormalige eilanden rond de Oosterschelde. Johan Verkamman van de Thoolse duik- en reddingsbri gade de Snotdolf uit Tholen is na mens de duikers het aanspreekpunt. Ze kunnen direct door vissers en dui kers op de hoogte gesteld worden van eventuele incidenten. Niet bekend is of de meevaller in de schade aan het vistuig een incident is, of dat het komt omdat de samenwer king tussen de vissers en de duikers van de Nederlandse onderwatersport bond (NOB) is verbeterd. A. Steijn van de NOB en de werk groep Zeeland noemde de cijfers hoopgevend. „Alleen weten we uit de cijfers niet of het echte duikers zijn of stropers. Maar het is wel van belang het goed te registreren: waar en wan neer is er wat gebeurd. Dan kunnen wij er wat aan tjoen." Hij vroeg ook om de bond goed te in formeren waar de vaste vistuigen staan. „Dan kunnen wij er voor zor gen dat de duikers weten wat ze bene den kunnen verwachten." Gewoonlijk gaan de duikers een uur voor en een uur na de kentering van het tij in het water. Maar Steijn wees er op dat er een nieuwe trend is waar te nemen, het zogeheten stroomdui- ken. Duikers laten zich in het water 'droppen', laten zich met de stroom meevoeren om er een paar kilometer verder weer uitgehaald te worden, zo vertelde hij. Een visser uit Yerseke vertelde dat ze tijdens het vissen bij hun oesterputten bij Gorishoek vorig jaar werden ver rast door twee duikers die ineens bo ven water kwamen en ze uitgeschol den werden. Hij wilde weten waarom de duikers dat doen. Maar volgens Steijn hadden de duikers daar niet mogen duiken. „Ze denken dat ze het alleenrecht hebben. Ik weet niet of het leden van de bond zijn geweest. Er zijn in Nederland 80.000 duikers, 20.000 zijn aangesloten bij de NOB." VERVOLG VAN VOORPAGINA Het gaat steeds over ons, maar de maatregelen worden zonder ons ge nomen. Zo wordt er nu omgegaan met onze beroepsgroep. We willen zelf zeggenschap over de kwaliteit van de zorg." De huisartsen zeggen met een inko mensdaling van 4% geconfronteerd te zijn door het uitkleden van de normpraktijk, die bovendien ver hoogd zou moeten worden van 2500 naar 3000 patiënten. „Onze inko mens zijn niet meegegroeid met de welvaart. De premie voor de arbeids ongeschiktheidsverzekering - veel artsen vallen uit - is met 300% ver hoogd en de door minister Borst be loofde compensatie is er nog steeds niet. De avond- en nachturen worden maar deels vergoed. Een computer man die overdag een storing komt verhelpen, verdient meer dan wij 's nachts op de huisartsenpost. Die ver goedingen staan niet in verhouding tot het werk en die pijnpunten zouden verzacht moet worden", vinden Van de Weijer en Van den Berge. Ze verzekeren echter, dat de Thoolse patiënten niet zullen lijden onder hun acties. „In medisch opzicht lijdt men er niet onder wanneer men sneller doorverwezen wordt om een foto te maken of bloed te prikken. Overheid en ziekenfonds merken zo wel dat de kosten stijgen. De gezondheidszorg kan goedkoper, maar dan moeten ze de huisartsen daarvoor financieel ook de mogelijkheden bieden", aldus de voorzitter en de secretaris van de Thoolse huisartsenvereniging. VERVOLG VAN VOORPAGINA Aandacht van de gemeente voor acti viteiten vanuit de burgerij, met name dt>or financiële steun, vragen ze ook. Genoemd worden braderieën, wan del- en fietstochten. 'Serieuze ge meentelijke aandacht achten wij op meerdere terreinen voor de bevolking van groot belang, temeer om het ver trouwen van de inwoners weer op goed niveau te krijgen. De laatste twee jaren wordt dit nodige vertrou wen danig op de proef gesteld, het geen voldoende bekend mag worden verondersteld'. Voor de jeugd zou er, wat de twee inwoners betreft, een trapveld aangelegd kunnen worden op het Pluimpotterrein achter het tankstation. Nu voetballen kinderen op plekken waar dat niet veilig is. Via ideeënbussen, e-mail, post en te lefoon zijn inmiddels zo'n vijftig sug gesties bij Buck consultants inge diend voor impulsen voor beide dor pen. Het onderzoeksbureau sprak inmiddels met sleutelpersonen uit bei de gemeenschappen en met mensen van de gemeente. Op die manier moet een gemeenschappelijk beeld ge vormd worden van wat de impuls moet inhouden en welke uitgangs punten moeten gelden. De beide dis cussiebijeenkomsten dienen hetzelfde doel. Op maandag 14 februari zijn on dernemers uit Sint-Maartensdijk en Scherpenisse (middenstand, nijver heid, horeca, recreatie) welkom in het Holland Huis in Scherpenisse. Op donderdag 17 februari kunnen inwo ners en vertegenwtKtrdigers van ver enigingen en instellingen zich laten horen in Haestinge in Sint-Maartens dijk. Beide bijeenkomsten beginnen om half acht. van het samenspel ten goede. Eep goed verzorgd warm en koud buffet lieten de aanwezigen zich prima smaken, waarna een verloting met 36 prijzen de geslaagde middag en avond afsloot. Het vluchtprogramma van de afde ling Zeeland vermeldt op 29 maart de eerste opleervlucht. Op 2 april staal voor de oude duiven de eerste vitessevlucht genoteerd, uit Nier- gnies. VITESSE. Hok: 1. J. Reijngoudt, Sint-Philipsland; 2. A. Havermans, Oud-Vossemeer; 3. M.J. Laban en Zn„ Tholen. Duif: 1. M.J. Laban en Zn.; 2. J. Reijngoudt; 3. A. Haver mans. MIDFOND. Hok: 1. M.J Laban en Zn.; 2. J.J. Bolier, Scherpenisse; 3. A. Capelle, Oud-Vossemeer. Duif: 1, 2 en 3. M.J. Laban en Zn. DAGFOND. Hok: 1. C. Moeliker, Tholen; 2. C. de Graaf, Poortvliet; 3. J. den Hengst, Zierikzee. Duif: 1. C. Moeliker; 2. D. Vaders, Oud-Vosse meer; 3. J. den Hengst. OVERNACHTFOm Hok: 1. P. Wagemaker, Sint-Philipsland; 2. J. van Dommelen, Sint-Philipsland; 3. J.C. Verwijs, Sint-Philipsland. Duif: 1. K. de Frel, Sint-Philipsland; 2. J. Walpot, Sint-Philipsland; 3. J.I. de Bruine, Nieuwerkerk. VITESSE JONG. Hok: 1. gebr. Suurland, Scherpenisse; 2. A. Haver mans; 3. G. v.d. Kamp, Noordwelle. MIDFOND JONG. Hok: 1. comb. Hoek, Sint-Philipsland; 2. C. Laban, Tholen; 3. J.J. Bolier. Duif: 1,2 en 3. comb. Hoek. NATOER. Hok: 1. J.J. Bolier; 2. comb. Hoek; 3. A. Havermans. Duif: 1 en 3. J.J. Bolier; 2. comb. Hoek. GENERAAL. Hok: 1. comb. Hoek; 2. A. Havermans; 3. J.J. Bo lier. Duif: 1A. Havermans; 2. C. de Graaf; 3. M.J. Laban en Zn. Vorig jaar waren ze tweede, maar dit keer gingen vader Wouter en zoons Leon en Wouter Hoek uit Sint-Philipsland met de eerste prijs aan de haal. De duivenliefhebbers zijn zaterdag in het zonnetje gezet op de kampioenendag van het rayon 6 van de afdeling Zeeland '96. Samen spelvoorzitter C.J. van den Berge huldigde in De Wellevaete te Sint-An- naland de broers Jaap en Bram Suurland uit Scherpenisse met de aan moedigingsprijs voor de jeugd. Terugblikkend op het voorbije seizoen concludeerde hij dat De Vredesduif te Sint-Philipsland op een bijzon der hoog niveau meedraait in het Zeeuwse. Van den Berge kon zaterdag zo'n 150 belangstellenden verwelkomen, duivenliefhebbers van Tholen, Sint- Philipsland en Schouwen-Duive- land. Dat de belangstelling voor de kampioenendag nog altijd toeneemt, maakt indruk op de organisatie, al dus de voorzitter. „De duivensport leeft in rayon 6 nog altijd bijzon der." Het gebied is een kweekvijver voor de jeugd, herhaalde hij zijn op merking van vorig jaar. Jaap en Bram Suurland werden als eersten voor het voetlicht gehaald. Ze won nen in het rayon in augustus twee vluchten: Hensies met 1363 duiven en Etampes met 497 duiven. Ook werden ze eerste asduif bij de jonge duiven op de vitesse (vluchten tot 300 km) in het rayon. Het tweetal heeft de aanmoedigingsprijs voor de jeugd dik verdiend, aldus Van den Berge. In een afgeladen volle zaal sprak af delingsvoorzitter Laban uit Tholen - die met zijn medebestuurders Van Boven en Oudeman de bijeenkomst bijwoonde - zijn waardering uit voor de organisatie van deze middag. Provinciaal gebeurt het nergens op deze manier. Laban lichtte een aan tal ontwikkelingen binnen de afde ling toe, zoals het vervoer van de duiven. Van den Berge op zijn beurt zei het volste vertrouwen te hebben in de koers die het bestuur heeft uit gezet. Verder vestigde hij de aan dacht op wat Sint-Philipslandse duivenmelkers die het afgelopen vluchtseizoen gepresteerd hebben. „Dat kende zijn weerga niet. J. van Dommelen, J. Verwijs, K. de Frel, K. Reijngoudt en J. Walpot zagen kans om op provinciaal of nationaal niveau hoog te scoren. Zeer opmer kelijk en ongekend, wat alleen maar kan door vakmanschap en bijzonder goede (overnacht)duiven", aldus Van den Berge. Hij zei dat er uit alle delen van de wereld grote belang stelling is voor de duiven van ge noemde Sint-Philipslanders. Verder wees hij op de prestaties van J. Reijngoudt op de vitesse en midf- ond. En op P. Wagemaker die op landelijk niveau vierde werd (vierde nationaal overnachtfond). „Dit dwingt bijzonder veel respect af, ge zien zijn kleine kolonie duiven." Van den Berge bedankte de liefheb bers die duiven beschikbaar stelden voor een landelijke verkoop, en de vrijwilligers die gecollecteerd heb ben voor de rampslachtoffers in Azië. Stuk voor stuk werdén de kampioe nen van het rayon naar voren geroe pen en gehuldigd. Daarna werd een film getoond over de duiven van fa milie Van der Veeke te Westdorpe. Ondertussen konden de dames zich vermaken tijdens een knutseluurtje dat bijna twee uren in beslag nam. Toen volgde een duivenverkoop van grote kampioenen. De duiven van Piet Wagemaker uit Sint-Philipsland en Sjaak Steketee uit Bruinisse brachten hoge bedragen op, ze wer den gekocht door Kevin v.d. Berge en Jan Walpot. De opbrengst van de verkoop, 1700 euro, komt de kas Geuze Transport uit Sint-Anna- land gaat komend seizoen het vervoer verzorgen van de dui ven van de NPO-afdeling Zee land '96 naar de losplaatsen. Afdelingsvoorzitter M.J. Laban maakte dat zaterdag bekend op de jaarlijkse kampioenendag van het rayon 6 in De Welleva ete te Sint-Annaland. Dankzij een messcherpe prijs en gunsti ger voorwaarden - ook lenen de gebouwen zich goed voor de overslag en tijdelijke opslag van duiven en duivencontai- ners - is de keus op Geuze ge vallen. Jarenlang reed Schikker uit Borssele voor de afdeling, maar de overname van dat be drijf door Coppens gaf het af delingsbestuur zorgen ten aan zien van het duivenvervoer. Bij Geuze levert de nieuwe klant extra werkgelegenheid op. Damesvoetbal Het damesteam van Smerdiek won met 5-0 van MVV '27. Tegen deze tegenstan der uit Maasland werd in de uitwedstrijd nog gelijk gespeeld. In de achtste minuut kwam Smerdiek op voorsprong. Ilse Pol derman gaf goed voor aan Anne Hage; die vervolgens de bal hard in het doel plaatste. Met een kopbal was Anne Hage enkele minuten later dichtbij een tweede treffer, maar de doelvrouw keerde haar inzet. Ook Emmy Molhoek en Angelique Hage waren ongelukkig in de afwerking. In de tweede helft ging Smerdiek steeds beter spelen. Nadat eerst Tina Dujakovic een opgelegde kans had gemist trof Esra Bicer met het nodige geluk wel doel. Op aangeven van Tina Dujakovic bracht Em. my Molhoek de stand op 3-0. Vervolgens liet Ilse Polderman enkele hoogstandjes zien. Eerst trof ze de onderkant van de lat en even later verdween een omhaal van haar net over de lat. Door te profiteren van een verkeerde doeltrap van de keep- ster kon Ilse Polderman alsnog de vierde Smerdiekse treffer op haar naam schrij ven. Op aangeven van Josca Jansen be paalde Polderman vervolgens met een prachtig doelpunt de eindstand op 5-0. Reserve vijfde klasse Het derde team van Smerdiek won zater dag met 1-0 van SVD 2. De jeugdige te genstander kwam er in de eerste helft nauwelijks aan te pas. Smerdiek ver zuimde echter om het veldoverwicht ook in de score tot uitdrukking te brengen. Pas Iaat in de eerste helft scoorde Bram van der Male op aangeven van Danny op den Brouw de openingstreffer. In de tweede helft koos SVD voor de aanval en hielden de teams elkaar meer in evenwicht. Kansen waren er voor Bram v.d. Male, Danny op den Brouw en Piet Bazen, maar het vizier stond bij Smerdiek niet op scherp. Jeroen Kloet leek uiteindelijk met een lob wel te sco ren, maar zijn inzet werd van de doellijn gehaald. Volgens Smerdiek had de bal echter de doellijn gepasseerd, maar de scheidsrechter van SVD dacht daar an ders over. Hierdoor bleef het tot het slot signaal spannend, maar Smerdiek wist de 1 -0 voorsprong te handhaven. Kees van Gorsel van biljartvereni ging De Babbelaar uit Sint-Maar= tensdijk stond zaterdag in de regio nale eindronde van de vierde klasse bandstoten. Hij werd in Putte derde achter Mario van Tillo en Jack de Mooy. Het drietal vertegenwoordigt de regio West-Brabant in het laatste weekend van februari op de gewes telijke finale, die in Sint-Willebrord plaatsvindt. In het Holland Huis waren onder meer crea-artikelen te koop. In het Holland Huis was het zater dagmorgen een gezellige drukte. Een aantal kinderen verkocht ge bruikte spulletjes, vooral speelgoed. En ze deden goede zaken, want aan het eind van de ochtend konden ze 170 euro afdragen aan Dorcas. Net zoals de andere deelnemers aan de verkoopochtend gaven de kinderen een deel van de opbrengst aan het goede doel. Te koop waren artikelen van een boerderijwinkel, stoffen, bloemstukjes, wenskaarten en kaar ten, maar ook fruit en pannenkoe ken. 's Morgens draaide Tonnie Breure twee ronden met het rad van avontuur en 's middags kon dat nog vijf keer gedaan worden, wat totaal 120 euro opleverde. De spelmiddag trok ook goed pu bliek, tussen twee uur en half vier was het druk, zegt Andriesse. „Het minivoetbalspel was erg populair, voor twintig eurocent kon je mee doen." Sjoelen, ballen gooien, en veloppen trekken en molentje prik waren andere spellen. Familie Van der Werf verzorgde huifkarritten door het dorp, wat 40 euro in het laadje bracht. Hoeveel mensen er een wandel- of fietstocht maakten, weet Andriesse niet precies. Er wa ren routes uitgezet van vijf en vijf tien kilometer. „Er kwamen vooral wandelaars, sommigen al om te trai nen voor de zevendorpentocht. Het aantal fietsers was minimaal, on danks dat het goed weer was. Ze haalden een routebeschrijving op en deponeerden hun sponsorbedrag in de bus'. Het bracht 60 euro op." De routes kan Dorcas ook weer gebrui ken voor de jaarlijkse gezinsfiets tocht later dit jaar. „Het was een erg leuke dag, best voor herhaling vat baar", aldus de voorzitter. „Je legt op deze manier contacten en kunt je boodschap kwijt." De dag op zich bracht 1050 euro op, inclusief sponsoring kwam er 2050 euro binnen. Andriesse is te spreken over de medewerking. „Binnen twee weken had ik 42 sponsors. Een deel van hen droeg bij in natura. Zo leverde een fruitteler vanmorgen een aantal zakjes appels af en zei: verkoop ze maar. Dat is natuurlijk leuk. En de gemeente stuurt ons geen rekening voor de zaalhuur." Eerder in de week ging een groepje kinderen in het dorp met kijkdozen van Dorcas langs de deur en de 20 euro die dat opleverde, gaat ook naar het project. De negen samenwerkende hulpor ganisaties hebben inmiddels vol doende geld voor hun activiteiten in de getroffen gebieden in Zuidoost- Azië. Vorige week woensdag was er 160,5 miljoen euro gestort op giro rekening 555, en nog vijf miljoen onderweg van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking. Nieu we acties hoeven, wat de organisa ties betreft, niet meer. Andriesse noemt dergelijke berichtgeving ver warrend voor de mensen. Dorcas - dat werft samen met World Vision en het Internationaal Christelijk Steunfonds - kan zeker nog geld ge bruiken, stelt hij. De hulporganisa tie trok meteen na de ramp 25.000 euro uit voor noodhulp in de vorm van opvang, medische hulp en voedsel. Maar op de middellange termijn wil Dorcas bijdragen aan het realiseren van onderdak en de herbouw van voorzieningen in At jeh. Te denken valt aan het bouwen van huizen en scholen, het verstrek ken van gereedschap en visserijpak ketten en het herstellen van water putten en -pompen en sanitaire voorzieningen. Geestelijke en psy chosociale zorg wil Dorcas even eens aandacht geven. Ze werkt sa men met World Vision als lokale partner. „Die kan het geheel stroomlijnen. En natuurlijk praat je bij dit soort hulpverlening over klei ne aantallen mensen. Maar dat is al tijd zo", zegt voorzitter Witte An driesse van Dorcas Tholen. Via een kennis die Daverveldt aan- wegen zijn er slecht. Ze bezoeken treft om een verlaten en beschadigd hotel te bewaken komt ze in contact met de burgemeester van Gopala Pu- ram waar 290 families opgevangen worden in een school. Er is water, voedsel en medicijnen genoeg. Wel is er behoefte aan muskietennetten (tegen de malariamug) en potten en pannen om in te koken. Die worden ingekocht. De klamboes worden ver deeld onder gezinnen met kinderen die jonger dan een jaar zijn. De men sen in het kamp leefden van vis vangst en kleinschalige landbouw maar hun boten en landbouwwerk tuigen zijn verloren gegaan. De rege ring heeft hulp beloofd, maar wan neer die komt is niet duidelijk. Ook bouwmaterialen zijn nodig om de overgebleven huizen te kunnen repa reren. Het Indische leger zorgt er voor medische hulp. Het valt niet mee om in de buurt 300 pannen in te kopen. Dat is soms te veel gevraagd voor de kleine winkel tjes, maar ze slagen er in. Behalve pannen om rijst te koken en muskie tennetten, worden er ook jasschorten voor de vrouwen en sarongs voor de mannen ingekocht. Met zijn negenen zijn ze twee dagen lang bezig om al le inkopen te doen. Het lukt niet om alle artikelen te bemachtigen. Alles gaat in busjes en een vrachtwagen. Het vervoer is lastig en vetmoeiend: de wegen zijn smal, er rijden fietsers, er lopen mensen, koeien en geiten. Het uitdelen van de spullen is geen gemakkelijke zaak. Sommigen heb ben al van andere hulporganisaties spullen gekregen. Dat is wel alle maal bijgehouden, maar iedereen probeert weer in aanmerking te ko men. Dat geeft spanning en wrijving. Het uitdelen neemt drie uur in be slag. Dat wat overblijft gaat bij de voorraad. Het gezelschap brengt ook een be zoek aan Muthur, een boottocht van een uur. Het is een armoedig dorp waar veel mensen wonen. De win kels zijn er goed gevuld, maar de een ziekenhuis dat tekort heeft aan verbandmiddelen. Ook gaan ze naar een school die gedeeltelijk verwoest is. Er moet een nieuw gebouw ko men. De regering heeft besloten dat er binnen 300 meter van de water- rand geen gebouwen meer gebouwd mogen worden. Een nieuwe locatie is er al: een moeras dat eerst opge hoogd zal moeten worden. Er zijn daar ook drie opvangkampen met 900 gezinnen. De leiding heeft er weinig gezag. Er wordt om handgeld gevraagd. Kleine bedragen om klei ne aankopen te kunnen doen, zoals een lepel of een kopje. Dat levert dis cussie op. De hulpgevers zijn er in eerste instantie tegen, maar besluiten alsnog een klein bedrag van 100 ru pees (een euro) te geven. Het uitde len verloopt chaotisch. De groep be sluit om hier geen lange termijn afspraken te maken. De verwoesting is hier groter dan in Gopale Puram. Boten liggen soms m de tuin of half in de keuken. Vreemd is ook dat na 300 meter van de wa terkant de verwoesting ineens op houdt. Het ophalen van hulpgoederen die op het vliegveld in Colombo zijn aangekomen, geeft veel problemen. De regering heeft besloten om alleen hulpgoederen belastingvrij af te ge ven aan zo'n 20 erkende hulporgani saties. Individuen mogen ze niet meer zonder extra belasting importe ren. Dat zou Theedruk 100.000 ru pees ofwel bijna 1000 euro gaan kos ten. Alternatief is om de goederen over te dragen aan de regering. Maar daar kiest Riet niet voor. Na dagen van onderhandelen, bellen, faxen en praten om de vereiste papieren en stempels te bemachtigen lukt het haar om de goederen los te krijgen. Ze had er de televisie al voor opge trommeld om druk uit te oefenen, maar dat bleek niet nodig. Met de spullen rijden ze naar Trinco. Het is maar 250 kilometer, maar ze doen er acht uur over. And ré Havermans (links) en Jan-Jaap Bolier (rechts) flankeren als nummers twee en drie de generaal rayonkampioen combinatie Hoek. In het midden Wouter Hoek, met zijn zoons Leon en Wouter.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 13