Nieuwe vmbo-school in Tholen krijgt 'kennispleinen' in plaats van lokalen RITHOtekst verwelkomt de honderdste internetklant Uitval leerlingen vmbo in smalstad is zeldzaam Thoolse leerlingen roken meer, eten minder fruit Rien Tholenaar van automonteur naar tekstschrijver Open dag Markiezaat Openingstijden politiebureaus zijn veranderd Tholen in bedrijf Donderdag 27 januari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 School herkent zich niet in rekenkamer GGD-onderzoek gezondheid derdeklassers Leerling Markiezaat college leert in groepje zoals op basisschool Geen advies SGP burgerparticipatie zonder studiedag Spreekuur Arbeidsmarkt Statenvragen over drinkwater Kansloos Oud-Indiëgangers bijeen in smalstad Hoe krijg je het voor elkaar om in ruim driejaar tijd zo'n groot klantenbestand op te bouwen? En dat in een tijd dat het economisch gezien allemaal wat minder gaat. Deze vraag heeft Rien Tholenaar uit Oud-Vossemeer al menigmaal moeten beantwoorden. Hij startte in septem ber 2001 pr-, communicatie- en tekstbureau RITHO- tekst. Inmiddels werkt het bedrijf voor diverse Neder landse uitgeverijen van dag-, week- en vakbladen en ook door het midden- en kleinbedrijf wordt de Vossemeerder veelvuldig ingeschakeld. Onlangs verwelkomde hij Pe ter Boontjes van Sophia Tankvaart uit Tholen als hon derdste internetklant. Eigen bedrijf Wondere wereld Mijlpaal Het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk herkent zich niet in de conclusies van de algemene rekenkamer als zou het voorbereidend mid delbaar beroepsonderwijs te zwaar zijn voor leerlingen met leer- en ge dragsproblemen. Dat zegt directeur W. Dominicus van de vestiging in de smalstad. Uit het onderzoek van de GGD naar de gezondheid van derdeklassers op het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk blijkt dat er meer ge rookt wordt dan hun leeftijdsgenoten in de rest van Zeeland. Er wordt meer gepest en minder fruit gegeten. Op de meeste punten van de stu die van Scoop en de GGD-Zeeland scoort de school voldoende. De di rectie ziet vooralsnog geen reden om er extra aandacht aan te besteden en twijfelt aan de betrouwbaarheid van sommige cijfers. Na de opdrachten kunnen eersteklassers van het Markiezaat college op hetkennisplein' met de computers werken. Er klinkt geroezemoes in het klaslokaal. De eerstejaar leerlingen op het Markiezaat college in Sint-Maartensdijk werken in groepjes aan hun opdrachten nederlands, engels en wiskunde. Als ze klaar zijn kunnen ze op de computers vrij werken aan de vakken die op dit 'kennisplein' worden gegeven. Het Markiezaat college is een van de 20 procent vm- bo-scholen in Nederland die begonnen is met het invoeren van een an dere manier van onderwijs. Het sluit beter aan bij wat kinderen op de basisscholen al gewend zijn en ze kunnen makkelijker doorstromen naar het mbo. In februari vulden 53 leerlingen van de school een vragenlijst in op internet. Dat werd klassikaal afge nomen bij 25 jongens en 28 meis jes. Alle scholen in de provincie deden er aan mee. Bedoeld om meer inzicht te krijgen in de actu ele gezondheids- en leefsituatie van de derde klas. De school scoort wat lichamelijke- en psychosociale gezondheid en wat leefgewoonten betreft 'over wegend voldoende', ten opzichte van Zeeland, zo concludeert de GGD. Wel valt de onvoldoende voor rookgedrag op: 55 procent rookt af en toe of dagelijks, tegen 34 procent van wat verwacht werd. 49 procent rookt ook wel eens op school, tegen 26 procent verwacht. Er mag alleen op schoolplein ger ookt worden. Onder één afdak wa- er ook docenten terecht kunnen, licht directeur W. Dominicus toe. „Met zulke cijfers kunnen we niet zo veel. Leerlingen die willen ro ken kunnen daar roken. Maar als ze het ook buiten de school doen, kunnen wij daar niet veel aan ver anderen. De leerlingen die roken draaien ook een corfeedienst. Dat wordt goed nagevolgd." Wat alcoholgebruik betreft heeft 83 procent van de ondervraagden wel eens alcohol gedronken (tegen 80 procent in het Zeeuws). Daarvan heeft 34 procent in de weken voor het onderzoek twee keer of vaker bij één gelegenhied minimaal vijf glazen alcohol gedronken. De 15-jarigen blijken minder fruit te eten dan hun leeftijdsgenoten el- De SGP komt nog niet met een ad vies over te hanteren stijlen bij de burgerparticipatie. Begin december maakte de fractie een voorbehoud, omdat ze eerst de resultaten wilde afwachten van een eigen studiedag later die maand. Door ziekte van de inleider en fractievoorzitter M.J. Klippel ging die dag niet door. In de commissie bestuurszaken infor meerde burgemeester W. Nuis hoe het er voor stond, want b. en w. wil len verder met de nota burgerparti cipatie. Maar Klippel moest hem te leurstellen: de studiedag vindt eind januari of in de loop van februari alsnog plaats. De SGP wil zich daar oriënteren hoe de burgerparticipatie De Vereniging Oud-Militairen In- diëgangers (Vomi) houdt woens dagmiddag 2 februari een bijeen komst in Sint-Maartensdijk. Oud- Indiëgangers, ongeacht het krijgs machtonderdeel, zijn daar welkom. De Vomi behartigt de belangen van de militairen (en van nabestaanden van gesneuvelden) die in de perio de 1945-1962 door de regering zijn uitgezonden om na de Japanse be zetting de orde en rust te herstellen ders in de provincie. 71 procent eet fruit op minder dan vier schoolda gen (tegen 58 procent provinciaal). Maar de leerlingen eten daarente gen weer iets meer groente dan de rest van Zeeland. 91 procent doet minder dan 2 uur per week aan lichaamsbeweging of sport, tegen 74 procent verwacht. Dat verbaasd Dominicus omdat de leerlingen twee uur per week gym hebben er een groot aantal met de fiets naar school komen. Ook bij het pesten plaatst hij kant tekeningen. Uit het onderzoek zou blijken dat de leerlingen vaker an deren een paar keer per maand heb ben gepest, dan dat ze zelf zijn ge pest. „Er zijn maar vier leerlingen die daar antwoord op hebben gege ven. Dat is niet betrouwbaar." Aandacht voor pesten vindt Domi nicus echter wel belangrijk. „We zijn daar actief mee bezig. Er is wekelijks een spreekuur van het maatschappelijk werk. We wilden graag aan sociale vaardigheidstrai ning van tien bijeenkomsten doen, met kinderen en ouders, maar de ouders wilden niet." Om kinderen vaardigheden aan te leren die bijdragen aan 'positief en gezond' gedrag is de leefstijlme thode ontwikkeld. De methode kan alleen worden gebruikt als de do centen er een training voor hebben gevolgd. Volgens Dominicus is be sloten dat alle docenten het komen de jaar deze cursus gaan volgen. handen en voeten kan worden gege ven en de resultaten meenemen in haar advies. Mevrouw E.M. v.d. Wal-Vermeulen (PvdA) begreep dat niet. „De gemeenteraad heeft voor waarden gesteld voor de burgerpar ticipatie en uw fractie was vertegen woordigd in de groep die de kaders heeft geformuleerd. Dan kunt u toch met een advies komen. Want nu wordt het college opgehouden", zei ze. Klippel liet zich niet vermur wen. Commissievoorzitter H. van Eenennaam kwam zijn fractiege noot te hulp en zei dat een meerder heid van de commissie met de tus senrapportage heeft ingestemd, zodat b. en w. verder kunnen gaan. Klippel bevestigde dat. „Maar als u op onze bijdrage wilt wachten, pri ma." ABT en CDA willen dat in ie der geval niet, maakten ze duidelijk. „Het traject moet doorgaan", zei J.P. Bout. in het voormalig Nederlands-Indië en Ned. Nieuw-Guinea. Op de bijeenkomst hoopt het Zeeuwse bestuur zoveel mogelijk nog in leven zijnde oud-Indiëgan- gers te ontmoeten om te herdenken, herinneringen en ervaringen met el kaar te delen en eventueel steun te verlenen. Op de bijeenkomst in Haestinge, die om half twee begint, zijn ook niet-leden welkom. Vestigingsdirecteur W. Domini cus: „Het werken in groepjes vindt op veel basisscholen al plaats. Als de leerlingen dan hier komen en weer klassikaal onder wijs krijgen, dan wordt dat wer ken in groepjes weer afgebroken. Dat is een rare breuk in de voort gang." Op de school aan Onder de Linden is dit jaar al een begin gemaakt aan een betere aansluiting op het onderwijs op de basisschool. Het betekent een omslag in de manier van lesgeven voor de docenten. In de klassen 1 en 2 van het vmbo wordt nu volop gewerkt aan de nieuwe structuur, zo licht Joop van der Linden van het Markie zaat college toe. Hij is als stafme dewerker onderwijsinnovatie be last met de invoering. De leerkrachten hebben eerst ver schillende basisscholen bezocht om te kijken hoe daar les wordt gegeven. „Het kind staat centraal. Er wordt veelal gewerkt in groe pen. De ene school is daar wat verder mee dan de andere. Dat passen wij nu ook toe zodat er veel meer een doorlopende lijn voor de leerlingen komt. Pedago gisch en didactisch." De pijlers van deze methode zijn volgens Van der Linden dat de leerlingen meer zelfstandig wer ken en zich breder kunnen oriënte ren. Dat ze ook meer leren samen werken en dat ze ook meer verant woordelijk worden voor hun prestaties. „De leerkracht staat niet langer te genover de leerling, maar is meer een coach." Op het 'kennisplein' is dat te zien. Leerlingen die met hun opdrachten bezig zijn, zitten met zijn vieren aan een tafel. Ze staan op om een van de twee leerkrachten om raad te vragen. Ze gaan ook naar de tafel van de docenten om hun opdrachten af te laten tekenen als ze klaar zijn. De leerkracht loopt ook door het lo kaal om leerlingen te ondersteu nen. Om deze manier van lesge ven mogelijk te maken is van twee lokalen een gemaakt. De tussen wand is verwijderd, waardoor er een grote ruimte is ontstaan waar de drie vakken aan bod komen. Voor elke week zijn er opdrachten. Maandag worden die bekend ge maakt, vrijdag moeten ze klaar zijn. De leerlingen krijgen een lijstje met taken. Ze zitten met ver schillende niveau's in een groep. Eén van de leerlingen vindt het een goed systeem. „Op deze manier hoef je geen huiswerk mee naar huis te nemen. Je kan alles op school doen. Alleen als je achter loopt, dan neem je het mee naar huis." De leerlingen plannen dus meer. Hoe meer ze op school doen, hoe minder ze zich thuis over hun op drachten hoeven te buigen. In het nieuwe systeem wordt afge stapt van de dertien verplichte vakken uit de basisvorming. Er ko men zogeheten leergebieden. Van der Linden: „Datgene wat de leer lingen leren moet betekenis heb ben. We gaan leerlingen niet vol stoppen met feiten uit de Tachtig jarige oorlog of over welke botten er in ons lichaam zitten. Maar al leen met stof die betekenis heeft voor het vakgebied van de leerlin gen in de toekomst voor kiezen." De vernieuwing volgt na het deba cle van de basisvormming. De mi nister van onderwijs heeft een aan tal proefscholen gevraagd om de vernieuwing vorm te geven. Vanaf 2007 moet het worden ingevoerd. Van der Linden: „Daar gaan we niet op wachten. Vanwege de nieuwbouw in Tholen hebben we het project versneld ingezet." De scholen hebben echter de vrij heid een keuze te maken. Of mee te gaan met de vernieuwing of het huidige vmbo te blijven voortzet ten. Dominicus: „We zijn er in de onderbouw, klas 1 en 2 mee begon nen. Dat heeft wel gevolgen voor de inrichting van de klaslokalen. Dus ook straks voor de nieuwbouw in Tholen. Er zijn grotere lokalen nodig. Het is belangrijk om te we ten hoe we dat gaan doen, hoe een kennisplein er uit moet zien." Op het Markiezaat college krijgen de leerlingen de eerste twee jaren leergebieden of profielen aangebo den: mens en economie, mens en techniek, mens en omgeving. Van der Linden: „Nu is het zo dat bij voorbeeld vakken techniek en na tuurkunde elkaar te veel overlap pen. Er wordt straks projectmatiger gewerkt. Zo moe ten biologie en verzorging bijvoor beeld moet ineensmelten." Daar naast krijgen de leerlingen sport en bewegen, kunstvakken, algemene sociale vaardigheden. In derde en vierde klas, kunnen de leerlingen straks kiezen voor techr niek of zorg en welzijn die hen voorbereidt voor het mbo. Dit wordt het vmbo-breed. Nu kunnen de leer lingen alleen een keuze maken voor één afstudeerrichting, namelijk ver zorging, metaaltechniek, bouwtech niek of motorvoertuigentechniek: vmbo-smal. Dominicus: „Dat kan ook. Maar ge bleken is dat de meeste leerlingen daar moeite mee hebben. Op deze manier kunnen ze hun keuze uitstel len tot ze op het middelbaar be roepsonderwijs zitten. Dat betekent dat ze binnen de sector techniek nog steeds lessen krijgen in metaal-, bouw- en motorvoertuigentechniek. In het mbo krijgen ze dan alle kans zich te specialiseren. Van breed naar smal, dat kan. Daarover moeten we goede afspraken maken met het mbo." Het is volgens Dominicus van groot belang dat de leerlingen in staat worden gesteld later een keuze te maken. „Nu maakt een kind van veertien al een keuze voor de ar beidsmarkt terwijl hij zes jaar later pas met werken begint. Twee jaar in de bovenbouw hier en dan nog eens vier jaar mbo." „De meeste scholen staan in de randstad. De bevolking is hier an ders van samenstelling. Binnen en buiten de school is hier veel meer sociale controle. Leerlingen die dreigen uit te vallen worden hier sneller gesignaleerd." De rekenkamer schrijft in het rap port dat ongeveer 20 procent van de leerlingen in het vmbo extra zorg nodig heeft. Dat percentage is ver dubbeld in tien jaar. Vooral in de on derbouw worden te hoge eisen aan de zwakke groep leerlingen gesteld, zo stelt de rekenkamer. Kinderen ha ken af omdat ze te veel vakken heb ben die ook nog eens te theoretisch zijn. Het onderzoek is landelijk. „Ik zie hier geen grote uitval van leerlingen. Integendeel. Het is zeld zaam. Als er leerlingen uitvallen, dan is het in de hogere klassen. Maar is er bij ons geen relatie tussen uitval en het niveau waarop de leer lingen presteren." Zes jaar geleden werden ook leerlin gen uit het speciaal onderwijs toe gelaten tot het vmbo. Die zouden moeten integreren in de school. Minder goede leerlingen zouden zich kunnen optrekken aan de goede leerlingen, zo was de redenering van de toenmalige minister van on derwijs Netelenbos. En meer kans hebben op de arbeidsmarkt. Volgens de rekenkamer is de stof echter te zwaar voor dit type leerlin- Het Markiezaat college in Sint- Maartensdijk houdt op zaterdag 29 januari van 10.00 uur tot 16.00 uur open dag. Sinds 1 januari maakt de vmbo-school aan Onder de Linden deel uit van het nieuwe ROC West- Brabant waarin het ROC is samen gegaan met het Baronie college. De vestiging in Sint-Maartensdijk is de Met de drinkwatertarieven wordt er met twee maten gemeten, vindt de Zeeuwse PvdA-statenfractie. Het vastrechttarief in Zeeland is 62,88 euro per jaar en in Brabant betaalt men bijna 20 euro minder: 43,80 euro. „Aan deze verschillen moet direct een einde komen en het te veel betaalde moet aan de Zeeuwse burgers terugbetaald worden." Vo rig jaar zijn provinciale staten ak koord gegaan met een fusie van de waterbedrijven van Delta en Rotter dam. Dit resulteerde in de komst van Evides. „Alle politieke partijen hebben toen uitgesproken, dat de De openingstijden van het politie bureau en de wijkbureaus zijn ver anderd. Op het bureau aan de Simon Lindhoutstraat in Tholen kunnen in woners van maandag tot en met gen en hebben leerkrachten moeite met het omgaan met deze kinderen. Maar volgens Dominicus zijn deze leerlingen wel degelijk in het schoolsysteem geïntegreerd. „En als ze te zwak zijn, dan is er het prak tijkonderwijs, vier dagen werken, een dag naar school. Voor de poort wordt er al een selectie gemaakt." Dominicus wijst er op dat leerlingen verschil in aanleg hebben. „De on derbouw is theoretischer dan de bo venbouw. Als dat te zwaar is, dan kiest een leerling die gouden hand jes heeft, voor een beroepsgerichte leerweg. Maar het gaat er bij ons niet alleen om een diploma te halen van het vmbo, maar door te stromen naar het mbo. Leerlingen met vmbo als einddiploma zijn vrij kansloos op de arbeidsmarkt." Dominicus betreurt het dat er ook gesproken wordt over leerlingen met gedragsproblemen in het onder zoek. „Ook daar herkennen we ons niet in. Je kunt niet generaliseren. Het is jammer, want zo wordt er weer een stempel gedrukt op de on derwijssoort. Gezien de bevolkings opbouw en de kleinschaligheid van onze school is dat bij ons geen pro bleem. We zijn een ordelijke en vei lige school. Dat ervaren de kinderen en de collega's ook zo." enige school in het Zeeuwse en te vens de meest westelijke op de nieu we kaart voor het verzorgingsgebied. In Noord-Brabant rond een mbo- school voor techniek het oosten af van het ROC West-Brabant. Het hoofdkantoor staat in Etten-Leur. De fusie moet de eerste helft van dit jaar zijn beslag krijgen. Op 1 augus tus. het nieuwe schooljaar moet het afgerond zijn. Dan zijn er negen on derwijsinstituten onder een vlag ge bracht. burger er niet op achteruit mocht gaan qua levering, kwaliteit en kos ten. Volgens gedeputeerde staten zou de schaalgrootte voordelen op leveren voor de Zeeuwse burger. Het was dus een goede deal volgens g.s." De PvdA-statenfractie heeft de website van Evides bekeken en daar wordt gemeld, dat door de fusie en de efficiëncyslag de tarieven in het gehele Evides-gebied hetzelfde worden. In individuele gevallen kunnen kleine afwijkingen optre den, maar in het algemeen blijven de kosten voor de gebruikers per saldo gelijk. „De Zeeuwse burgers betalen echter aanzienlijk meer dan de Brabantse burgers", concludeert de PvdA-statenfractie. vrijdag terecht tussen half negen 's morgens en een uur 's middags. De wijkbureaus zijn voortaan op één middag in de week bereikbaar tus sen twee en vier uur. In Sint-Anna- land (De Meestoof, Bierensstraat) op maandag, in Sint-Philipsland (Rozeboom, Eendrachtstraat) op dinsdag en in Sint-Maartensdijk (Castria Wonen, Haven) op woens dag. Directeur Peter Boontjes van Sophia Tankvaart uit Tholen (rechts) mocht in de Rotterdamse haven uit handen van Rien Tholenaar een jubileumcheque in ontvangst nemen als honderdste internetklant van RITHOtekst uit Oud-Vossemeer. De 43-jarige Tholenaar had zelf nooit gedacht dat hij zich ooit nog eens als zelfstandig ondernemer zou gaan manifesteren. „En zeker niet in het vakgebied waarin ik nu actief ben", vult hij zelf aan. Na de mid delbare school ging de geboren en getogen Vossemeerder als automon teur aan de slag, iets heel anders dan hij nu doet. Maar destijds won de drang om 'lekker te sleutelen' het nog van de meer creatieve beroe pen. „Teksten schrijven deed ik van kinds af aan al graag. Zo schreef ik wekelijks een verslag over de ver richtingen van ons voetbalteam voor het clubblad van v.v. Vosmeer en in de sinterklaastijd klopten ze van allerlei kanten bij me aan om gedichten te maken. Het is dat de computer nog geen gemeengoed was, anders had ik waarschijnlijk toen al voor een loopbaan als jour nalist of tekstschrijver gekozen. In de garage heb ik echter altijd met veel plezier gewerkt. Als mijn ge zondheid me geen parten had ge speeld, had ik dat werk waarschijn lijk tot mijn pensioen blijven doen. Nu liep het echter allemaal even wat anders." Met 'wat anders' bedoelt Rien Tholenaar de periode waarin zich een oogziekte openbaarde. Een kwaal die het gezichtsveld verklein de en het werken in de techniek be lemmerde. Bij de pakken neerzitten wilde hij echter niet. En met de steun van zijn echtgenote nam hij het besluit om het dan maar over een totaal andere boeg te gooien. „Ik was nog geen veertig en wilde me nog op allerlei manieren nuttig maken. Maar tussen wat je zelf wilt en wat er voor mogelijkheden zijn, ligt een wereld van verschil. Ik kwam bij een reïntegratiebureau te recht en toen ik aan zo'n consulente vertelde dat ik graag als tekstschrij ver aan de slag wilde, schoot ze in de lach. „Dat lukt haast niemand", was haar reactie. Ik moest me maar gaan richten op een administratieve functie. Daar was immers veel meer kans op werk. Tandenknarsend heb ik toen eerst maar de diploma's boekhouden en bedrijfscalculatie gehaald, maar toen ze me daarna ook nog eens voor vervolgopleidin gen op wilde geven, ben ik dwars gaan liggen. Ik wist van mezelf dat ik het in me had om als tekstschrij ver de kost te verdienen en dus hield ik net zolang mijn poot stijf tot ik uiteindelijk wél de opleidingen kon gaan volgen in de door mij gewens te vakrichting." Na het behalen van diverse vakdi ploma's in de richting public rela tions, communicatie en schriftelijke communicatie Nederlands, bleek het vinden van een passende baan een volgende grote hindernis. „Ik solliciteerde op iedere baan die me wat leek, maar tevergeefs. Zo ont stond het plan om dan maar gewoon voor mezelf te beginnen. Ik richtte een kleine zolderkamer in als kan toortje en ging naarstig op zoek naar opdrachtgevers. De groei kwam er daarna al snel in en binnen een jaar moest ik al op zoek naar een ruimer kantoor met ontvangstruimte. In oktober 2003 kon ik mijn intrek ne men in een modern ingericht kan toor dat ik bij mijn huis heb laten bouwen. Stap voor stap groeide het bedrijf door en de opdrachten wer den steeds groter en talrijker. Ik kwam als tekstschrijver/columnist bij grote uitgeverijen als Reed Els evier, Wolters Kluwer. Wegener en Sanoma binnen en met name in het midden- en kleinbedrijf heb ik veel klanten. Enerzijds werk ik dus aan redactionele opdrachten en het sa menstellen van cursusmateriaal. schoolboeken en handleidingen, maar daarnaast verzorg ik met mijn bedrijf ook een groot aantal com merciële diensten. PR-advisering, huisstijlontwikkeling, folders, bro chures, websites, nieuwsbrieven, mailings, advertenties, kortom voor alles wat een bedrijf of instelling nodig heeft om zich te presenteren kan men bij RITHOtekst terecht." In het kantoor aan de Philips van Dorpstraat staat een rek vol folders, brochures, tijdschriften en vakbla den die door het bedrijf zijn ge maakt of waaraan Rien Tholenaar zijn medewerking heeft gegeven. Hij schrijft onder meer een weke lijkse column in AutoWeek en heeft in dat blad ook een vaste pagina waarin technische onderwerpen aan bod komen. Verder levert de Oud- Vossemeerse schrijver vaste bijdra gen aan onder meer Vakantie Vrije tijd. Business Zeeland en dag blad De Gelderlander, naast zijn werk voor de Eendrachtbode vanaf 2002. Het succes van zijn werk heeft vol gens de enthousiaste Zeeuw vooral te maken met zijn commerciële in stelling. dadendrang en veelzijdig heid. „Ik schrijf net zo makkelijk over zorg en welzijn als over bij voorbeeld financiële dienstverlening of arbo-technische zaken. Het ene moment krijg je de kans om achter de schermen in een crematorium te kijken voor een reportage en even later bevind je je op een internatio nale vakbeurs, of je schuift aan bij een artiest, kunstenaar, politicus of de directeur van een of ander groot bedrijf. Het is een wondere wereld waarin ik me bevind. Je ontmoet veel bekende en interessante mensen en er dienen zich iedere keer weer nieuwe uitdagingen aan. Ik merk nu ook dat mijn naam aardig gemaakt is. Mijn vrouw zegt wel eens dat ik te weinig tijd neem om van mijn succes te genieten. Ze heeft daar wel gelijk in, maar in mijn werk ben ik vaak een eenling. Ik werk aan huis, maar zelfs thuis weten ze eigenlijk nooit waar ik precies mee bezig ben. En bij ons in het dorp is dat natuur lijk al niet anders. Nu er bijna altijd een foto bij mijn artikelen en co lumns staat, word ik wel vaker her kend. In de zomervakantie stond ik in een boekhandel in Panningen (Limburg) en bij het rek met tijd schriften stonden twee jongens in AutoWeek te lezen. Opeens keken ze mijn kant op en ze herkenden me van het portretje dat iedere week in het blad staat. Op zo'n moment zou je eigenlijk vol trots uit willen roe pen: 'ja inderdaad, dat ben ik!', maar dan kan ik me gelukkig nog net beheersen." Dat Rien Tholenaar multifunctio neel inzetbaar is, blijkt wel uit het feit dat zijn bedrijf nog net voor het verstrijken van 2004 de honderdste internetklant mocht verwelkomen. Voor het merendeel van deze op drachtgevers heeft RITHOtekst de website ontwikkeld, maar anderen hadden al een website en voor hen regelt het bedrijf uit Oud-Vossemeer het onderhoud, de actualisatie en/of de promotie van het digitale visite kaartje op internet. Daarnaast zijn er ook veel bedrijven en instellingen waarvoor periodiek een digitale nieuwsbrief wordt gemaakt. „On danks de concurrentie van compu terfreaks - die zichzelf al snel web designer noemen - is dit een belangrijke tak voor mijn bedrijf. In ternet en e-mail nemen een steeds prominentere plaats in bij interne en externe bedrijfscommunicatie. We merken gewoon dat er steeds meer mensen, die destijds in zee gegaan zijn met een 'kennis die wel handig is met de computer', nu bij ons aan kloppen. Bij het maken van een pro fessionele website komt namelijk heel wat kijken. Het moet er grafisch en qua tekst en fotografie gewoon perfect uitzien. Zakelijke internet ters zijn over het algemeen zeer kri tisch en erg ongeduldig, een site moet direct in het oog springen." Sophia Tank vaart B.V., het bedrijf van directeur Peter Boontjes, had al langer iets op internet staan, maar dat was niet helemaal wat de Thool se ondernemer van een professione le bedrijfspresentatie verwachtte. Nadat RITHOtekst een totaal nieu we website gemaakt had. mocht Boontjes als honderdste internet klant ook nog een jubileumcheque van 100 euro in ontvangst nemen. „Het bereiken van zo'n mijlpaal kun je nu eenmaal niet zomaar voorbij laten gaan", vindt Rien Tholenaar. Kijk voor meer informatie over zijn diensten op www.rithotekst.nl of bel 0166-672102. (Advertentie LM.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 7