Thoolse koren zingen 8500 euro bij elkaar voor hulp Zuidoost-Azië Benefietavond levert 2600 euro op voor weeshuis in Sri Lanka Burenruzie los je op met praten en niet met slaan Eilandelijke zangavond voor project Woord en Daad Initiatief van Addy Rijnberg brengt musici op de been Per week 200 klanten meer Wensen of verkiezings-retoriek? Hype Donderdag 27 januari 2005 „U hebt de laatste weken misschien al diverse keren geld gegeven voor hulp aan de door de zeebeving ge troffen gebieden in Zuidoost-Azië. Maar geef nog 1 keer met gulle hand", zei voorzitter J.P. van Dijke van mannenkoor DEV zaterdagavond in de hervormde kerk te Sint-Annaland. Zijn oproep was niet aan dove mansoren gericht. De collecte bracht 1698 euro op, door de zes deelnemende koren aangevuld tot 2000 eu ro. Een flessenactie van een aantal jongeren en met na me sponsoring van bedrijven bracht nog eens 6500 eu ro op. Totaal dus 8500 euro. En bruto is netto, want alle onkosten worden betaald door een niet met name genoemde gever, vertelde Van Dijke, wat met applaus werd ontvangen. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Waardering gemeentebestuur Duizend vragen Ik worstel en ontzwem „Ik was benauwd dat er niemand zou komen, maar het is boven verwachting uitgepakt. Totaal 2600 euro voor het weeshuis in Sri Lanka. Ik ben er heel blij mee." De 24-jarige Addy Rijnberg telt maandag voldaan het geld van de benefietavond in de Wellevaete en van de bussen die bij meer dan 20 winkels in Sint-Annaland hebben gestaan. „Het was echt een succes." Geweldig dorp i l Voorzitter P. den Ouden van het comité Tholen/Sint-Philipsiand van Woord en Daad was er stil van. „Ik ben hier heel blij mee, zeer hartelijk bedankt. Met name ook mannenkoor DEV die enorm veel werk heeft verzet voor het or ganiseren van deze zangavond." De opbrengst was mede zo hoog door een 'razzia'onder het Thoolse bedrijfsleven, zo vertelde Van Dij ke. De broers Wim en Piet Mossel man hadden zich het vuur uit de sloffen gelopen om zowel kleinere als grotere ondernemingen te be wegen hun portemonnee te trekken voor hel goede doel. En hun in spanningen werden beloond. Het bestuur liet de bijna 250 belang stellenden en de leden van de zes koren lang in spanning zitten. Se cretaris Iza van Vossen begon met het invullen van het bedrag op de cheque helemaal achteraan, bij de cijfers achter de komma. En 2000 euro was er dankzij de collecte en de aanvulling van de koren in elk geval, zo lichtte Jan van Dijke een tipje van de sluier op. Dat bleek nog maar het begin, want het was geen 3, 4, 5, 6 of 7000, maar 8500 euro. „Onze grote waardering voor dit initiatief en we mogen trots zijn op het resultaat", zei wethouder W.C. van Kempen in een toespraak na mens het gemeentebestuur. Hij noemde het onvoorstelbaar, zoveel leed en schade er in Zuidoost-Azië door de zeebeving is ontstaan. „Zondag 26 december, tweede kerstdag, ging u naar de kerk, on bewust van wat zich aan de andere kant van de wereld had afgespeeld. Schokkende lv-beelden lieten de harde werkelijkheid zien. We wa ren er stil van. Er was sprake van totale ontreddering. De roep om hulp hebben we verstaan, zoals wij na de ramp van 1 februari 1953 van alle kanten werden geholpen. Bidt en werkt. De slachtoffers in Zuidoost-Azië zijn inmiddels van de eerste levensbehoeften voor zien, maar nu is er geld nodig voor de wederopbouw. Hulp aan de naaste moet doorgaan en daaraan geeft u vanavond inhoud. Namens het gemeentebestuur onze grote waardering voor uw initiatief", al dus wethouder Van Kempen. DEV-voorzitter Van Dijke zei erg blij te zijn met de medewerking van zes koren van Tholen en Sint- Philipsland. „Zij hebben spontaan medewerking verleend na ons ver zoek om een zangavond te beleg gen voor de slachtoffers in Azië. Voor de nabestaanden is het ver schrikkelijk. Een getal van meer dan 200.000 doden gaat ons ver stand te boven. Hulpverleners heb ben in deze omstandigheden on menselijk werk verricht en naast deze grote ramp zijn er nog zoveel slachtoffers als gevolg van honger, ziekte en oorlog. Onze hulp is dus hard nodig en door als verenigin gen de krachten te bundelen vor men we een levend bewijs om daar inhoud aan te geven." Ter nagedachtenis aan de slacht offers werd staande een minuut DEV-voorzitter Jan van Dijke tweede van links) overhandigt Woord en Daad-voorzitter Piet den Ouden namens zes Thoolse koren de cheque van 8500 euro. Links Wim Mosselman, die zich met zijn broer Piet, het vuur uit de sloffen liep voor sponsoring van deze hulpactie door het bedrijfsleven. stilte in acht genomen. Zo'n zeebeving in Zuidoost-Azië met meer dan 200.000 doden le vert duizend vragen op, zei voor zitter Den Ouden van Woord en Daad. die een overdenking hield naar aanleiding van Psalm 93. „Het is aangrijpend wat er een maand geleden is gebeurd. We wa ren verbijsterd en verslagen door de grote aantallen slachtoffers na de verwoestende vloedgolf in Zuidoost-Azië. Het is aangrijpend: de overlevenden missen niet alleen familieleden. Ook hun huis, werk Kom in ons midden' was het openingslied van DEVo.l.v. Rinus van Gorsel voor de eilandelijke zangavond, waarvoor het mannenkoor de medewerking kreeg van vijf gemengde koren. en toekomst zijn weg. De verhalen grijpen ons zeer aan, want vele fa milies zijn getroffen en missen ou ders en/of kinderen. God is al machtig, staat er in Psalm 93. De Heere is geweldiger dan de bruis ende wateren, maar we weten niet waarom Hij anders heeft gespro ken. Job had ook alles verloren, maar zei in alle verdriet: zullen we het goede van God ontvangen en het kwade niet? Hij weet: Zijn ver losser leeft. Bij Hem is Job veilig. Stel je voor, dat er een waarschu wingssysteem was geweest, dan had men de bergen in kunnen vluchten. In Mattheus 24 staat een waarschuwing en in de profetie staat weet dat God nabij is, zoek Hem op de berg Sion. Daar is God zelf en daar ben je veilig", aldus Den Ouden. Jolies Potter, die op driejarige leef tijd werd geadopteerd uil Sri Lan ka, verleende met een gedicht me dewerking aan het programma. „Hoe snel leven we verder en ver geten we deze ramp weer vlug. We hebben elkaar heel hard nodig en geef daarom mild", aldus haar op roep net voor de collecte werd ge houden. Het chr. mannenkoor Door Een dracht Verbonden uit Sint-Anna- land opende o.l.v. Rinus van Gor sel het programma met ,Kom in ons midden.' Het chr. gemengd koor Laudate Dominum o.l.v. Dan ny Letzer beet a capella de spits af met twee liederen: Psalm 111 en 100. Het chr. gemengd koor VZOS uit Sint-Annaland o.l.v. Rinus van Gorsel en met orgelbegeleiding van Leen Heijboer vervolgde met Godsvertrouwen en Op reis naar de toekomst. Samenzang van psal men en gezangen wisselde de ko ren af. Een royale bijdrage was er van het chr. gemengd koor de Lofstem uit Scherpenisse o.l.v. Koos v.d. Slik- ke. Met orgelbegeleiding van Kees v.d. Slikke werden drie liederen uitgevoerd: Als ik kom tot U, Uit de diepte en Loof de Heere. De hervormde gemengde zangver eniging Immanuël uit Tholen o.l.v. Mariëlle Klavers zong met orgel- beleiding van Maddy Hage Sa menwerken en Wat de toekomst brengen moge. Het chr. gemengd koor VZOS Sint-Philipsland o.l.v. Jan Wesdorp vervolgde a capella met Diepte des rijkdoms en Stort tranen vrijuit. Een toepasselijk lied van Valerius over ,Ik worstel en ontzwem. Het land valt droog, wij mogen verder gaan.' Het organiserende mannenkoor DEV sloot de rij met twee num mers: Heer, wilt U mijn leidsman wezen en Wees mij genadig Heer. Lene de Graaf speelde hierbij op het orgel. VZOS en DEV zongen samen nog het lied Ik kom tot U. Ouderling P.M. van 't Hof van de Hervormde Gemeente Sint-Anna land sprak in zijn dankwoord over een gezegende avond. „Mannen koor DEV bedankt voor het initia tief en God de dank voor alles." De kerk van alle tijden was de slot- samenzang van deze eilandelijke zangavond in de hervormde kerk van Sint-Annaland, die door 63 be drijven financieel werd gesteund, waardoor er uiteindelijk 8500 euro beschikbaar kwam voor een project van de stichting reformatorische hulpactie Woord en Daad in het ge troffen Zuidoost-Azië. Dc opbrengst van de bussen wissel- gratis meegewerkt, evenals J&E de sterk. Van nul tot 160 euro. Vele kleintjes maakten toch een grote. Ook vrijdagavond, toen de nieuwe beheerder van dc Wellevaete van el ke consumptie 25 euro cent be schikbaar stelde. Elke bezoeker be taalde 5 euro en dankzij de medewerking van het Casembroot- koor kwamen er heel wat vaders en moeders van de zingende kinderen luisteren. Ook het Schorrekoor, dat nog aan het programma was toege voegd, bracht zijn aanhang mee. De jeugd kwam weer af op de band van Ronnie Keur of de No Angels van Roncalli-leerling Manon Goedege- buure. Totaal kwamen er zo'n 300 belangstellenden op af. In april/mei wil Addy Rijnberg twee weken op vakantie naar Sri Lanka, waarbij ze dan ook het weeshuis wil bezoeken waarvoor de hele actie is bedoeld. Na de zeebeving op twee de kerstdag werd ze getroffen door de inzet van Marja van Leeuwen uit Woerden, die als een van de eerste buitenlandse hulpverleners met 24 dozen verband en medicijnen bij een bevriende arts in een noodhos pitaaltje ging helpen. Marja van Leeuwen wilde in Kogola, in het zuiden van Sri Lanka, binnen zes weken een weeshuis met een schooltje voor 150 kinderen van 3 tot 10 jaar van de grond krijgen. Als verpleegkundige in opleiding trok Addy Rijnberg zich het lot van de weeskinderen aan en besloot ze tot het organiseren van een benefiet concert in de Wellevaete. „Iedereen heeft gratis medewerking verleend. Ten eerste de gemeente, die de zaal beschikbaar stelde. De koren en muziekgroepen hebben entertainment uit Sint-Maartensdijk dat voor een voortreffelijk geluid zorgde." Addy Rijnberg zelf werd in het zonnetje gezet door presentator La- ban Hage, die het knap noemde dat ze als 24-jarige het initiatief nam voor hulpverlening aan zo'n goed doel. Kinderen voor kinderen is een be kend thema van het gelijknamige televisieprogramma en het Casem- brootkoor o.l.v. Carla Westdorp bracht dat in de praktijk. Na de jon ge kinderstemmen kwamen de ge smeerde kelen van het Schorrekoor o.l.v. Pierre van Broekhoven in ac tie. De zeemansliederen pasten bij de ramp die Zuidoost-Azië trof. Pim Korendijk en Wesley van Oe- velen kwamen met een eigentijdse voordracht, namelijk met een rap nummer. Voor een heel ander genre zorgde de meidengroep No Angels, die gevormd wordt door een aantal leerlingen van de Roncalli scholen gemeenschap uit Bergen op Zoom o.l.v. Manon Goedegebuure. Afwis seling genoeg dus, ook qua decibel len. De groep Tears of blood o.l.v. Ronnie Keur m.m.v. Ingmar West dorp, Peter Ridderhof joeg sommi gen naar de foyer, maar zanger Lennard Hage bracht met gitaarbe geleiding van Ronnie Keur de be nefietavond vervolgens in rustiger vaarwater. In de wandelgangen werd gefluisterd dat zij plannen hebben voor een cd! Ronnie Keur begeleidde ook Lind say Maasland die hel nummer Co lours van Anouk vertolkte. Jeanine Pleune, die het programma met een welkomstwoord had geopend, be sloot het concert. Tussen de koren en muzikanten door, draaide J&E nog muziek voor het goede doel. 3 $*if - „Een topavond", aldus Addy Rijn- hadden meegewerkt aan het succes, allemaal bedankt, want jullie heb- kwamen nog op het podium voor berg. Presentator Laban Hage be- „Grandioos en een pluim op de ben weer laten zien dat we een ge- het slotlied: You '11 never walk alo- danktc alle bedrijven en mensen die hoed van Addy. Sint-Annalanders, weldig dorp zijn." Alle artiesten ne. Naar aanleiding van het verslag 'Twee jaar cel geëist voor inslaan op buurman met stuk trapleuning' en de uitspraak van de rechtbank 'Twintig maanden cel in voor po ging doodslag buurman' wil ik als volgt reageren. Een grote leugenaar, dat is mijn commentaar over mijn buurman die me met een houten trapleuning ge slagen heeft. Dat hij geen spijt heeft, kan ik me goed voorstellen. Het is een grote egoïst die alleen voor zichzelf leeft en weinig om de maatschappij en de wetten geeft. Als het hem niet bevalt, raakt hij aangebrand en doet hij wat hij zelf wil. Toen ik zijn verhaal onder ogen kreeg, wist ik het zeker. Gewoon zielig doen bij de rechter en hopen dat hij minder hard gestraft wordt. Dat is hem dus gelukt. Het is tegen woordig normaal dat er iemand half of helemaal doodgeslagen wordt in Nederland, dus waarom niet in Tho len. Ik ben blij dat ik er niet meer woon. Ook al doet het me pijn dat ik op deze manier, na 32 jaar in Tholen te hebben gewoond, zo Tholen moet verlaten.maar ik weet ook dat de mensen die mij gekend hebben, we len dat ik niet in elkaar steek zoals M.J.B. verklaard heeft tegenover de rechter. Met zijn vrouw en kinderen hebben we weinig tot geen problemen ge had. dus zijn verhaal van zijn vrouw bang maken of bedreigen is al niet waar, evenmin als zijn kinderen be dreigen of bang maken. Ik ben ie mand die, zoals veel mensen weten, werkt in Rotterdam, dus ben ik van af 6 uur de deur al uit. Dan denk je toch niet dat ik mezelf nog druk ging maken om die familie B. Als ik van mijn werk kwam, ging ik eten. Kinderen om 7 uur naar bed en dan van mijn avond genieten zoals alle werkende mensen doen. Maar hij niet. Als je niet werkt, heb je tijd ge noeg om te vervelen en plannetjes uit te broeien. Zelf beweert hij dat het niet met voorbedachten rade is gebeurd, maar ik weet wel beter. Het is altijd jammer dat. wanneer je slachtoffer bent, je nooit je verhaal kwijt kunt bij een rechtszaak. Het enige wat ze hebben, is je proces verbaal en daaruit maakt een rechter maar op wat er is gebeurd. En wan neer, zoals M.J.B. verklaard heeft, hij geen goede jeugd heeft gehad en financiële problemen heeft en een rechter dat gelooft, is het voor hem in orde. Dat je financiële problemen kan oplossen door werk te zoeken, daar wordt niet over nagedacht. Je handje ophouden en zwart werken, is inderdaad makkelijker. Dat hij me zal negeren als hij me tegenkomt, zal allemaal nog moeten uitkomen. Ik weet 1 ding dat, als hij niet psychisch behandeld wordt, het volgende slachtoffer wel eens dichterbij is dan we denken. Ik hoop dal ook de politie en de gemeente Tholen we ten wat voor persoon er in dc ge meenschap woont. Ik wil Ronald Schetters met zijn vriendin en Hagenees John bedan ken voor dc hulp en steun die ze me gegeven hebben. Ik wilde op deze manier mijn per soonlijke verhaal kwijt aan iedereen die het gebeuren d.m.v deze krant gevolgd heeft, ik zou het droevig vinden dat ik er op aangekeken wordt dat het mijn schuld zou zijn. zoals door M.J.B. beweerd wordt. Een burenruzie kan opgelost wor den d.m.v praten en niet d.m.v slaan. Carlo Hage, Alkmaar. Naar aanleiding van het artikel over de Thoolse supermarkten en de prijzenoorlog wil ik een wat an der geluid laten horen. Wij ervaren de ontwikkelingen niet als nega tief. In 2004 hebben we zelfs een enorm goed jaar achter de rug. Per week hebben we er 200 klanten bij- gekregen, o.a. uit de omliggende dorpen. Redenen daarvoor: door onze winkel netjes te houden, het assortiment op peil te houden, lui steren naar de klant en leren van de fouten. Wij willen niet de goed koopste zijn, al hebben ook wij 400 tol 500 artikelen in prijs verlaagd. De roep om een prijsvechter in Sint-Maartensdijk wordt meer door de media gestimuleerd, want in fei te gaat het maar om een hele kleine groep. Vriendelijk personeel en kwaliteit, dat willen de meeste con sumenten. Behalve het natuurlijk verloop hebben wij dan ook niet bezuinigd op personeel, noch op het assortiment. Als wij in 2006 - hopelijk kan het nog eerder - naar de Markt verhuizen met betere par- keerfaciliteiten dan aan de Korte Vest, dan kunnen wij nog betere re-* sultaten boeken. W. van Luijk, De Spar Sint-Maartensdijk. Addy Rijnberg is blij dat haar initiatief voor steun aan een weeshuis in Sri Lanka zo goed is aangeslagen. De fracties spraken woorden die vele burgers stoorden. Dc wens voor goed samenleven bleef in de wolken zweven. Terugkijken werd niet gedaan, de fracties waren zo voldaan over 't gemaakte non-beleid dat in Tholen werd verspreid. SGP wil verantwoord sturen, maar heeft vaak rare kuren. De slogan 'het is goedkoper' blijkt achteraf niet proper. CU 'wil' als inzet-mensen, en 'voldoen' aan hun wensen. Doch onterecht laten betalen voor hun onheuse verhalen. PvdA roemt op 'hun' oogstjaar, maar dan wel onder elkaar. De burger merkt dat niet die stuurt men in 't riet. CDA denkt aan vertrouwen, maar kun je daarop bouwen? Haar 'leefbaarheid' is schijn, en dal doet de burger pijn. D66 Houdt zich veelal stil, zij kennen 's burgers wil. Herbestemmcn van 't gebouw blijkt echter nog niet gauw. VVD wil 'respectvol' opereren, hoge lasten? Mag niet deren. Lege 'impulsen'onderzoeken, verzinnen van dikke boeken! ABT wil taken van 't apparaat herzien.waar het echt om gaat En 'n gezond financieel beleid Dat wordt door haar verbeid. Ziet de burger het verschil in wat het college wil Alleen verkiezingsretoriek let goed op, Thools publiek! C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. Mijn oude opa zei het altijd al, en hij had groot gelijk: van werken word je niet rijk! Maar na die constatering volgt vanzelf de vraag 'hoe zorg ik er dan wel voor dat ik op een makkelijke manier heel erg veel geld verdien?'Ik kan een aardig stukje schrijven, maar ik ben geen Simon Carmiggelt. Gerard Reve of Jan Wolkers. Ik heb wel een duidelijke visie en goede ideeën voor onderne mers, maar ik kom natuurlijk nooit in het rijtje topmanagers als Ad Scheep bouwer {KPN), Gerard Kleisterlee (Philips) of de Zweed Anders Moberg van grootgrutter Ahold. Een riant salaris en aantrekkelijke optieregelingen of een vette opivtpremie, uh ik bedoel natuurlijk een gouden handdruk, zit er dus au tomatisch ook al niet in voor mijn persoontje. Tennissen kan ik alleen met een pluimpje en dan ook nog op campingniveau. Een grandslamoverwinning, laat staan een hoge positie op de wereldranglijst, zit er dus in deze lucratieve tak van sport ook al niet in. Ik had zelf lang het idee dat ik wel in het betaald voet bal terecht zou komen, maar ik bleek achteraf de enige te zijn die dat dacht. Vijfde klas zondagamateurs was het hoogst haalbare. Weg droomcontract en grote sportauto. Door mijn uitbundige kantinegedrag moest er wekelijks zelfs dik geld bij. Wat moet een mens, dit alles overziend, dan nog verzinnen om zich financieel onafhankelijk te maken? Het kan heel eenvoudig zijn: je vindt gewoon iets uit wat een hype wordt. Voorbeelden te over wat dat betreft. Je neemt wat stukjes gekleurde plastic draad, je geeft het de hippe naam 'Scoubidou-touwtjesen je biedt dit spul in de speelgoedwinkels te koop aan. Of je laat wat kaartjes met vreemdsoortige afbeeldingen bedrukken, je geeft het een nog vreemdere - Yu- gi-oh - naam mee en klaar is kees. En wat te zeggen van de onvolprezen Fur- bie-rage Je moest voor de aanschaf van zo 'n pluizig mormel eerst stevig dok ken en vervolgens ging zo'n stuk Aziatisch speelgoed jou en je kinderen doodleuk de les lezen. 'Ik heb honger, ik wil spelenen het mondige speeltje viel te pas en te onpas snurkend in slaap. Door het succes van de flippo's zijn er volgens mij diverse gladakkers wakker geschud en zij kregen zoiets van 'dat kan ik ook verzinnenDe gevolgen zijn niet uitgebleven, want er verschijnt steeds meer van die dubieuze rommel op de markt. Het is aan slimme marke tingmensen om er vervolgens weer een algemene volksgekte van te maken. Zo is het ook gegaan met zaken als de mobiele telefoon, de Senseo koffiezetter en bijvoorbeeld digitale fotocamera 's. Het zijn vindingen die ooit op een labo ratorium zijn uitgewerkt tot een prototype. Vervolgens is het met veel bombarie onder de aandacht van de consument gebracht en zie, het zijn heden ten dage bestsellers die in vrijwel ieder huis te vinden zijn. Het lijkt te mooi om waar te zijn en u merkt aan mijn cynische ondertoon dat ik diep in mijn hart stinkend jaloers ben op die 'Harrie Pottersdie zo kien ge weest zijn om met hun vinding groot geld te maken. Als ik eens denk dat ik iets revolutionairs ontdekt heb, blijkt het óf al lang te bestaan óf totaal niet te wer ken. Het leven gaat inmiddels gewoon door en ik besef dat ik nog steeds tot werken veroordeeld ben. Stiekem blijf ik echter toch hopen op een ingeving die me als uitvinder in één klap grote rijkdom zal brengen. Als liet zover is, zult u er via deze krant zeker van op de hoogte worden gebracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3