Restaurant en 45 hotelbedden in gemeentehuis Sint-Maartensdijk Aldi mag niet aan de Sportlaan 'Oude mavo komt terug naar Tholen' T Hond bijt een ree dood Verkeersbrigadiers in het zonnetje gezet 350 OCCASIONS Ruim 18 mille voor hulp Azië Woonservicecentrum in De Gouden Leeuw Scherpenisse mm mm Donderdag 27 januari 2005 61e jaargang no. 10 Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl Vestigingsoverschot van 154 overtreft de natuurlijke aanwas ABT wijst ontwerp gemeentehuis af De gemeente Tholen heeft een gegadigde voor het com plete gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Maurice en Tanja de Coninck van de Gouden Leeuw uit Scherpenis se willen in het historische deel van het gebouw een res taurant beginnen en van de kantoren 45 hotelkamers ma ken. De panden in Scherpenisse krijgen een bestemming als woonservicecentrum voor ouderen. Over deze plan nen voeren de gemeente, het echtpaar De Coninck en Castria Wonen serieuze onderhandelingen. Brasserie in trouwzaal Zinvolle oplossing Geen broodje Raad van State: buiten de bebouwde kom Deze week i 16 Zie elders in deze krant I Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint- waarin opgenomen de yertentieblad. 2 44 07 r, 28,75 per maal incasso. Opgave adverténtie's voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het inwonertal van Poortvliet, Sint-Maartensdijk en vooral Sint- Annaland daalde vorig jaar, de an dere plaatsen groeiden. In 2004 kwamen er 289 Tholenaren bij, dankzij een geboorteoverschot van 135 en een vestigingsoverschot van 154. Er zijn 311 kinderen ge boren en 176 mensen overleden. Van elders kwamen er 888 mensen in de gemeente wonen en er ver trokken 734 inwoners. Op 31 de cember telde de gemeente Tholen 24.676 inwoners, verdeeld over 12.346 mannen en 12.330 vrou wen. Er zijn 119 huwelijken geslo ten, vier partnerschappen geregis treerd, zes huwelijken omgezet in een geregistreerd partnerschap, 21 echtscheidingen ingeschreven en acht geregistreerde partnerschap pen ontbonden. De daling van het inwonertal in de drie genoemde dorpen is te wijten aan een vertrekoverschot, wat niet wordt gecompenseerd door de na tuurlijke aanwas. Sint-Philipsland is de enige plaats waar meer inwo ners overleden dan er kinderen ge boren zijn, maar dankzij een vesti gingsoverschot groeide het dorp tóch. Het aantal inwoners per woonkern (met tussen haakjes de toe- of afname) is als volgt: Tholen 7423 (+288) Poortvliet 1711 (-6) Scherpenisse 1761 (+8) Sint-Maartensdijk 3594 (-9) Stavenisse Sint-Annaland Oud-Vossemeer Sint-Philipsland 1692 (+6) 3292 (-33) 2630 (+20) 2573 (+15). ABT is tegen het voorlopige ont werp voor het nieuwe gemeentehuis. In de commissie bestuurszaken zei fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne het te betreuren, dat niet eerst een kerntakendiscussie heeft plaatsge vonden. „In het collegeprogramma stond al voor 2002 een onderzoek aangekondigd naar tele- en flexwer- ken, maar dat is steeds uitgesteld." ABT is bang dat de nieuwbouw aan de Luchtenburgseweg bij Tholen te groot óf te klein zal uitvallen voor wat betreft het aantal werkplekken. Diverse acties en collectes heb ben 18.393 euro opgeleverd voor hulp aan de door de zeebeving ge troffen landen in Zuidoost-Azië. Een zangavond van zes Thoolse koren in de hervormde kerk van Sint-Annaland leverde zaterdag 8500 euro op. Een dag eerder bracht een benefietavond in de Wellevaete voor een weeshuis in Sri Lanka 2600 euro op. De ver koop van een speciaal wereld brood bij de twee bakkers en twee supermarkten in Tholen bracht gedurende acht dagen 934 euro op. Een collecte bij de Hersteld Hervormde Gemeente Tholen was goed voor 1750 euro, die door de diaconie werd verdubbeld tot 3500 euro. Bij de Hervormde Ge meente Sint-Annaland bracht een collecte voor Zuidoost-Azië 2859 euro op. In het historische deel van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk komen in 2008 een brasserie en een restaurant. In de aanbouw rechtsachter komen 45 hotelkamers met een vergaderzaal. Met deze verrassend snelle bestem ming voor het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk snoert het gemeente bestuur de sceptici en cynici de mond. De bestemming als restau rant of hotel was al wel eens geval len, maar wie zou dat aandurven? Dat de kandidaat zo dichtbij huis zou zitten, had niemand durven dro men. „Het gemeentebestuur is dan ook zeer blij met deze onderne mer", zegt secretaris S. Nieuw koop. „We maken hiermee een tweeslag", aldus wethouder K.A. Heijboer. „Wij hadden wat te ver kopen en een bestemming als res taurant en hotel is ook in het belang van de gemeente. Een impuls dus voor Sint-Maartensdijk, maar ook voor Scherpenisse, waar het lang verwachte woonservicecentrum op een goede plaats kan worden verwe zenlijkt. Bij de Laban Deurloostraat zouden de ouderen teveel hebben moeten klimmen naar de winkels. De Hoge Markt is de ideale plek." Maurice de Coninck is in Scherpe nisse al lang bezig met uitbreidings plannen. Dat hij het naast de Gou den Leeuw gelegen voormalige raadhuis van de gemeente kon hu ren, betekende al een capaciteitsuit breiding voor bedrijfspresentaties, vergaderingen en familiefeesten. Ook de hotelaccommodatie wilde de horeca-ondernemer echter uit breiden en daarvoor had hij aan de Spuidamstraat een pand gekocht. Een architectenbureau had de plan nen al uitgewerkt, maar die gaan nu in de ijskast. „We hebben veel on derzoek laten doen naar de uitbrei ding en in die tijd viel ook het be sluit over de verhuizing van het gemeentehuis uit Sint-Maartensdijk naar Tholen. Wij zijn toen in contact gekomen met het gemeentebestuur, wat heeft geleid tot serieuze onder handelingen. En nu gaan we finan cieel concretiseren of het allemaal mogelijk is." Maurice de Coninck wil in de trouwzaal en de hal van het bestaan de gemeentehuis een brasserie ma ken. „Een eetgelegenheid met een laagdrempelig gehalte. Boven, in de raadzaal, willen we een a la carte restaurant maken. In het kantoorge deelte moeten de 45 hotelkamers komen met daarbij nog zaalaccom modatie Wethouder F.J. Goossen spreekt over ,een geweldige impuls voor zowel Sint-Maartensdijk als Scher penisse." „Dit zijn echt importante plannen, die van ongelooflijk veel belang zijn. Twee gebouwen krijgen een zinvolle oplossing en de eigen heid van twee woonkernen wordt bewaard. En dit kunnen we allemaal doen met mensen uit de omgeving: de familie De Coninck en Castria Wonen als onze natuurlijke part ner." Goossen is met name ook blij, dat er op korte termijn al duidelijk heid is over de bestemming van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. „In 2(X)7 is het nieuwe gemeente huis in Tholen klaar en in januari 2005 is de bestemming van het vrij komende raadhuis al bekend. De in spanningsverplichting die we had den voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse maakt het gemeente bestuur dus waar." Dat dit kan dankzij de onderne mingszin en durf van het echtpaar De Coninck realiseert zich het ge meentebestuur terdege. „Voor de gemeente Tholen komt dit heel mooi uit", zegt secretaris Nieuw koop. „We hebben er alle belang bij om een goede functie aan het ge bouw te geven en nu komt daar een prachtige voorziening in die een uit straling heeft tot ver buiten de ge meentegrenzen. Bovendien wordt er dankzij dit plan een monument in standgehouden." Wanneer alles volgens plan ver loopt, kan in 2008 gegeten, verga derd en overnacht worden in de nieuwe Gouden Leeuw aan de Markt in Sint-Maartensdijk. In 2009 kan het woonservicecentrum aan de Hoge Markt in Scherpenisse dan zijn beslag krijgen. Wethouder Heijboer maakt duide lijk, dat de omvangrijke transactie nog heel wat voeten in de aarde heeft. „Dit is geen broodje dat je bij de bakker koopt. Een half jaar is niks bijzonders voor zo'n proces, maar de plannen nemen nu wel hele vaste vormen aan. Wij vinden het zeer belangrijk dat de sfeer van het gemeentehuis behouden blijft." Zo wel voor Sint-Maartensdijk als Scherpenisse moeten de bestem mingsplannen aangepast worden. Bestemmingsplan Kom Sint-Maar tensdijk ligt inmiddels al bij de pro vincie, maar volgens Heijboer kan de horecabestemming voor het ge meentehuis nog ingepast worden in de lopende procedure. In Scherpe nisse dient de bedrijfsbestemming aan de Hoge Markt een woonbe stemming te worden. De fractievoorzitters zijn in de stuurgroep nieuwbouw gemeente huis ingelicht over de verkoopplan nen van het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. De andere leden van de gemeenteraad zijn per brief geïn formeerd. Wethouder Goossen spreekt over een win-win situatie voor alle betrokkenen. Pagina 11: Scherpenisse moet lan ger wachten, maar krijgt ideaal woonservicecentrum. Er mag geen Aldi discountzaak aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk komen. Dat is buiten de bebouwde kom, zegt de Raad van State in het hoger beroep dat zowel de gemeente Tholen als Aldi hadden ingediend tegen een uitspraak van de Middelburgse rechtbank. Die had W'egge- mans, middenstandsvereniging Smalstad, garage Van Steenis, de Kamer van Koophandel, Lidl, de Spar en de Thoolse Ondernemers Federatie al eerder in het gelijk gesteld. Die willen allemaal een Lidl in het kernwin kelgebied van Sint-Maartensdijk en niet aan de rand van het dorp. R.J. Weggcmans reageert verheugd spraak van de Middelburgse recht op de uitspraak. „We zijn hier heel blij mee, want anders was onze bedrijfs voering in gevaar gekomen. Ook de verkeersveiligheid was niet gediend met een Aldi aan de Sportlaan. We zijn dus zeer content. Jammer dat de gemeenschap het weer geld moet kos ten, want de rechtbank in Middelburg was al duidelijk geweest." Wegge- mans wil de uitbreidingsplannen voor zijn eigen bedrijf nu doorzetten. De fundering voor een loods van 2000 m2 ligt klaar. Mevr. C.J.J. Schot-Ou- desluijs (in wier loods van de fourage- handel de Aldi zou komen) is teleur gesteld over de uitspraak van de Raad van State, maar ze laat de moed niet zakken. „We geven niet op en gaan er weer tegenaan met een nieuwe proce dure. Er ligt een voorontwerp-bestem mingsplan en nu proberen we het via artikel 19.1 in plaats van 19.3 maar daarvoor hebben we dan wel de goed keuring van de provincie nodig. Ik heb gedeputeerde Harry van Waveren al gesproken en de aanhouder wint. Ik ga door tot het laatste en Aldi heeft ook geduld. Het rijksbeleid voor win kels buiten de bebouwde kom is wat ruimer geworden, dus er is hoop op verandering, want het blijft een raar verhaal dat de Raad van State ons per ceel buiten de bebouwde kom vindt liggen." Hoofd ruimtelijke ordening mr. G. Vos zegt namens de gemeente Tholen, dat de Raad van State de uit- bank over de kwestie in stand heeft gelaten. „Geen bebouwde kom dus en ook in strijd met het rijksbeleid. Voor veel inwoners zal dit een teleurstelling zijn gezien de behoefte aan een dis counter. B. en w. moeten na het bestu deren van de uitspraak een nieuwe be slissing nemen. Een procedure op grond van artikel 19.1 is mogelijk, maar daarvoor moeten we met de pro vincie wel op 1 lijn zitten. En tot nu toe vonden zowel de provincie als het ministerie van VROM dat een Aldi aan de Sportlaan in strijd met het pro vinciaal en rijksbeleid was. De pro vincie is bezig met een nieuw omge vingsbeleid, dus moeten we bezien wat er nog mogelijk is. Met een nieu we procedure ben je echter zo twee jaar verder", aldus mr. Vos. TOF- voorzitter W.J.J. Brevet hoopt dat de gemeente een Aldi aan de Sportlaan verder vergeet. „Er is nu al genoeg oponthoud geweest. Laat het gemeen tebestuur zo verstandig zijn om ruim baan te geven aan een discount op de Markt. Anders krijg je straks nog: waar twee honden vechten om een been, daar loopt de derde ermee heen. En voor de middenstand van Sint- Maartensdijk is het een goede zaak om de winkels zo dicht mogelijk bij elkaar te krijgen. We hopen dan ook dat de Lidl gauw verwezenlijkt kan worden, al zijn er nog hobbels te ne men. Zie ook pagina 11. Eigenlijk zou je kunnen zeggen dat oude mavo naar Tholen terugkomt als het Markiezaat college er in 2006 haar deuren opent. Dat zegt direc teur VV. Dominicus van de vmbo-vestiging in Sint-Maartensdijk op grond van de ontwikkelingen binnen het voortgezet onderwijs. Toen in 1999 het voorbereidend be roepsonderwijs en de mavo samen gingen in het vmbo, verdwenen de meeste zelfstandige mavo's. Ze haak ten aan bij de bestaande scholen voor havo en vwo. Op de meeste vmbo's werd de mavo een van de vier nieuwe leerwegen. In dit geval de theoreti sche leerweg. Die wordt in Sint-Maar tensdijk niet aangeboden. „Hier bie den wij de gemengde leerweg aan. De leerlingen krijgen exact hetzelfde pro gramma maar met een beroepsgericht vak erbij. Het examen is ook exact hetzelfde. Toch zijn er veel ouders die voor een mavo kiezen omdat ze den ken dat het niveau er hoger is. In de praktijk komen die leerlingen bijna al lemaal toch op een vmbo-school te recht. De mavo's zijn vaak aan havo en vwo-scholen gehangen. Daar vor men ze de bodem van de school. Hier behoren de leerlingen met de gemeng de leerweg tot de top. Maar een op de veertien leerlingen met de theoreti sche leerweg gaat door naar havo." Volgens Dominicus komen de mces- ten dus alsnog in het beroepsonder wijs terecht. Het zou volgens hem be ter zijn voor de leerlingen dat ze die omweg niet hoeven te maken, zegt hij. „Ik durf te beweren dat de oude mavo terug naar Tholen komt als ons gebouw er staat. De zelfstandige mavo's doen het nog het beste. Die hebben nog een goede naam. Daar wordt nog goed les gegeven, maar ze verdwijnen in rap tempo." Langszaam maar zeker worden ze verdrongen door de vmbo-scholen. zo blijkt uit cij fers van het ministerie van onderwijs. Scholen met alleen mavo daalden in vijf jaar tijd van 69 naar 30. Volgens Dominicus moet het straks mogelijk worden om in een vloeiende beweging door te stromen van vmbo, naar mbo en hbo. „Over een aantal jaren wordt er waarschijnlijk geen vmbo-diploma meer afgegeven omdat de leerlingen kunnen doorstromen. Het onderscheid tussen vmbo en mbo is dan verdwe nen. Ook ben je het negatieve stigma kwijt dat het vmbo nu nog heeft. Je blijft wel toetsmomenten houden, ze ker. Maar waarom zou je leerlingen op hun zestiende pesten met een examen als ze toch gewoon doorgaan naar het vervolgonderwijs?" Piel den Ouden is blij met 8500 euro van zangavond voor Zuidoost-Azië Initiatief Addy Rijnberg voor weeshuis Sri Lanka met 2600 euro boven verwachting 'Wmm Sint Joseph eert Leen Moerland na dertig jaar decor maken EN VERDER... Thoolse bedrijven werken samen bij bouw mobiele zeefmachine Nieuwe vmbo-scholen krijgen kennispleinen NIET IEDER DIE KIJKEN KAN, KAN OOK WERKELIJK ZIEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Een loslopende hond heeft zondag middag een ree vlakbij het natuur gebied Rammegors tussen Sint- Philipsland en Oud-Vossemeer zo ernstig verwond, dat het dier uit zijn lijden moest worden verlost. Het ging om een drachtige geit met 1 jong. De hond was 's morgens tussen half elf en elf uur al gesigna leerd toen hij jacht maakte op drie reeën. Die probeerden tevergeefs over het hek te komen, waardoor ze weer terug konden naar het Ram megors. Op de weg tussen Gaakecr en Van Engelen waren de reeën zo in het nauw gedreven, dat ze herhaalde pogingen deden om het hek te slechten, waarbij de dieren ver wondingen opliepen. Ondanks hun geweldige snelheid is de uitput tingsslag voor 1 ree te zwaar ge worden, waardoor de geit toch een prooi werd voor de loslopende hond. Die beet de ree aan de ach terkant zodanig, dat keurmeester Theo Fase op verzoek van jachtop ziener Han van Vossen het dier uit zijn lijden verloste. De loslopende hond is een Duitse staande korthaar met een bruine kop, een zwarte vlek op zijn witte lijf en een lange staart. Zijn voorpoten en borst za ten onder het bloed. Het gaat om een jonge hond. „Hij heeft bij na tuurgebied Rammegors voor een verstoring van jewelste gezorgd", zegt de jachtopziener, die tever geefs heeft gezocht naar de loslo pende hond. FEB 9 *6® Advertentie I.M. Kinderen op de basisschool heeft ze al lang niet meer. Maar ver- keersbrigadier is Wilma Pul gebleven. Elke donderdag helpt ze de scholieren oversteken op de Molenvlietsedijk in Tholen. Al zes tien jaar, met veel plezier. „Je doet er sociale contacten mee op." Bovendien brigadiert de Thoolse al tien jaar met dezelfde collega, Sarien Geluk, en dat bevalt haar ook prima. Slechte ervaringen heeft ze eigenlijk nooit gehad, zegt ze. Een andere brigadier heeft wat dat betreft een ander verhaal. Toen die een automobiliste aansprak op haar foute verkeersgedrag bij de scholen, kreeg ze te horen: Ik weet je kinderen te wonen hoor. „Na zo'n bedreiging laat ik het natuurlijk wel om nog eens iets te zeggen", vertelt de vrouw. Dinsdag kreeg Wilma Pul een medaille aan een oranje lint omgehangen door wethouder Goossen van verkeerszaken. Voor negen andere verkeersbrigadiers was er een speld. Het was alweer anderhalf jaar geleden dat de gemeente een bijeen komst organiseerde voor de brigadiers en de verkeersouders van de basisscholen. In Tholen zijn bij de scholen een veertigtal bri gadiers en vier verkeersouders actief, en in Sint-Annaland twee brigadiers en een verkeersouder. In Oud-Vossemeer helpen zo'n twintig brigdiers op toerbeurt bij de bushalte Onder de Molen. Een groot deel van hen was dinsdagmiddag naar Meulvliet gekomen, waar ook vertegenwoordigers waren van 3VO Tholen, politieman E. ten Voorden en verkeersambtenaar mevrouw L. Jansen. Wethouder Goossen bedankte alle vrijwilligers voor hun inzet in het belang van de verkeersveiligheid. Hij meldde dat in Tholen vo rig jaar vijftien ouders de opleiding tot verkeersbrigadier hebben genoten en ook in Oud-Vossemeer - waar de brigade inmiddels vier jaar actief is - zijn de mensen opgeleid. „Hier is, na overleg met de provincie, de veiligheid bij de bushalte verbeterd. Zie verder pagina 11. Mevrouw W. Pul-Aarnoudse (tweede van rechtsis vijftien jaar verkeersbrigadier in Tholen. A.J. Luten-Quist (tweede van links) vijfjaar. En voor tien jaar brigadieren zette verkeerswethouder F.J. Goossen S. Geluk-Breure, L. de Groen. J.J. Jeroense en U.J.E. van Zetten- Sturris v.l.n.r.in het zonnetje. Op de foto ontbreken de dames L. Geluk en N.C.C. Ligtendag die ook tien jaar brigadier zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1