Islamitisch offerfeest levert extra werk voor Sint-Annalandse slager Budelpack slankt af, zeer verliesgevend jaar Betoog gemeente faalt Verkeersgedrag ouders probleem bij scholen Scherpenisse moet langer wachten, maar de meerwaarde is groter Opslag van baggerspecie aan de Vrouwendijk Natuurgebied bij Kruijtenburg Tholenaar Boudou: vorm van delen, rekening houden met Donderdag 27 januari 2005 Poortvliet Sinds 1998 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT n Idee verkeerzone Molenvlietsedijk/Zoekweg Huisartsenpost Draagvlak Bij de boer Nieuwe kleding en zoetigheden Verloven ingetrokken Caravans Zonder bedwelming Het islamitisch offerfeest leverde voor slagerij C. Slager in Sint-Annaland donderdag en vrijdag extra veel werk op. In twee dagen werden er 235 schapen en 11 runderen geslacht. De rijksdienst voor vee en vlees oefende met twee keurmeesters intensief toezicht uit en ook districts hoofd Van den Berg uit Rotterdam kwam nog een kijkje nemen. Zij gaven de Sint-Annalandse slager toestem ming om volgend jaar de capaciteit op te voeren naar 500 schapen per dag. Budelpack, de grootste werkgever van Tholen, heeft een zeer verliesge vend jaar achter de rug. „Het laatste dal van deze omvang dateert van 1981", zegt algemeen directeur André Nieuwkerk. Hij schrijft de verliezen met name toe aan de prijzenoorlog in de supermarkten. „Het is hard no dig dat daaraan snel een einde komt, want de industrie betaalt het gelag." Budelpack heeft recent de Spaanse vestiging in Alcala de Hencras bij Madrid verkocht Na het afstoten van Bodegraven en Hirwaun in Zuid-Wa les is dit al de derde verkoop. Zowel in Spanje als in Engeland ging dat ge paard met boekverliczen. terwijl er in Bodegraven sprake was van hoge ont slagvergoedingen. Die incidentele las ten droegen hij aan het zeer slechte jaar 2004. „Als het herstel niet komt, ziet het er niet goed uit. Dan moeten we verder kijken naar mogelijkhe den". zegt Nieuwkerk. In de levensmiddelensector ziet hij zowel in Poortvliet als in Engeland ,een licht herstel.' „Maar de druk op de prijzen is zeer groot. Oost-Europa is ook een bedreiging. We kijken seri eus naar mogelijkheden in die regio omdat je in allerlei branches ziet dat er capaciteit wordt verplaatst. Zelf zijn we nog bezig met de overname van een productiebedrijf van Colgate in Portugal met 250 medewerkers. Voor alles is gewoon een dringend herstel nodig. Merkartikelen, die wij veel verpakken, verliezen volume door de supermarktoorlog. Daarnaast zijn er bijzonder weinig introducties van nieuwe producten." Wat de twee Poortvlietse vestigingen betreft, draait Budelpack 1 (levens middelen) volgens Nieuwkerk 'heel redelijk.',4n Budelpack II (non-food, zoals wasmiddelen e.d.) hebben wc echter werk tekort. Onze plannen om in Poortvliet naast de verpakkings werkzaamheden ook te gaan produce ren, zitten nog op spoor. We wachten op verschillende vergunningen. Me dewerkers uit Poortvliet verzorgen nu nog een klein stukje productie in Bo degraven, totdat de mogelijkheden daarvoor hier aanwezig zijn." Poortvliet heeft vorig jaar een reorga nisatie achter de rug en als herstel ver der uitblijft, blijft het volgens Nieuw kerk .spannend.' „Het zijn onzekere tijden en <x)k als ondernemer beleef je plezieriger tijden als het goed gaat dan wanneer dat niet het geval is. Meer dan 20 jaar zijn we omhoog gegaan en nu maken wc een moeilijke tijd mee. De vreugde die je in het ondernemen hebt, kan soms ook een last worden. Maar we worstelen gewoon door en dan komt er zeker een lichtpuntje." André Nieuwkerk hoopt dit jaar 58 jaar te worden en het advies van mi nister Brinkhorst om langer door te werken dan je 65ste, zal hij in deze functie in elk geval niet opvolgen. „Het is niet aannemelijk dat ik langer dan mijn 60ste d<x>rga", zegt hij. Nieuwkerk denkt dat er onder zijn collega's - ,dic zijn allemaal jonger dan ik'- vast en zeker belangstelling zal zijn om het internationale verpak kingsconcern in de toekomst te gaan leiden. De provincie heeft het waterschap vergunning verleend om gedurende tien jaar een baggerspeciedepot te hebben op de hoek van de Nieuwe Postweg en de Vrouwendijk bij Tholen. Het schap wil er zeefproe- ven nemen om de gerijpte bagger specie puinvrij te maken en denkt ook aan proeven met 'landfarming' en rijping van baggerspecie. Aan de bezwaren van de vlakbij aan de Vrouwendijk wonende J. Priem, die bang is voor stankoverlast, wordt volgens de provincie voldoende te gemoet gekomen. In de voorschrif ten bij de vergunning is bepaald dat bij stank buiten het depot terstond maatregelen genomen moeten wor den (afdekken). Overigens wordt geen stank verwacht. Behalve bij het storten, maar dan is de overlast van korte duur, leren ervaringen el ders. In het depot kan ongeveer 22.000 kubieke meter baggerspecie - van licht tot matig verontreinigd - wor den ontwaterd. Normaliter wordt er alleen overdag gewerkt, maar op twaalf dagen per jaar mag dat ook tussen 7 en 11 uur 's avonds. Op die momenten zou de geluidsbelasting de maximaal toegestane waarde met één decibel kunnen overschrijden, maar dat acht de provincie toelaat baar. Wat verkeer betreft, wordt ge rekend met hooguit vijftien vracht wagens per dag. Als specie wordt afgevoerd, op ten hoogste zeven da gen, stijgt dat tot vijftig vrachtwa gens. Op twee dagen per jaar wordt de specie met een baggerkraan om gezet. VERVOLG VAN VOORPAGINA De gemeente heeft gefaald in het geven van vrijstelling voor een Aldi discountzaak aan de Sportlaan om dat het perceel buiten de bebouwde kom is gelegen, zo stelt de Raad van State. „De vraag of een perceel al dan niet in het buitengebied ligt, is van feitelijke aard. Niet de plaats van het verkeersbord dat de be bouwde kom aangeeft is bepalend, doch de aard van de omgeving. Ge let op de stukken, foto's en kaarten wordt geoordeeld dat de rechtbank terecht en op goede gronden heeft geoordeeld dat, gezien de aard van de omgeving, het perceel niet in de bebouwde kom van Sint-Maartens dijk ligt. Dat zoals Aldi heeft be toogd, de Sportlaan gedeeltelijk is aangeduid als 30 km zone, doet daaraan niet af. Te minder nu ter zit ting is gebleken, dat het daarbij niet gaat om het gedeelte van de Sport laan waaraan het perceel is gelegen. B. en w. waren daarom niet bevoegd de vrijstelling volgens artikel 19.3 van de wet ruimtelijke ordening te verlenen", aldus de argumenten van de Raad van State. De hoger beroepen van zowel b. en w. van Tholen als Aldi zijn onge grond verklaard. De gemeente is veroordeeld tot het betalen van de proceskosten van 644 euro aan Weggemans en nog eens 644 euro aan middenstandsvereniging Smal- stad, LidI, de Spar en TOF. Het ging hier om door een derde beroepsma tig verleende rechtsbijstand. Met deze uitspraak is voorlopig een einde gekomen aan een al sinds 1998 slepende zaak. Toen weigerde b. en w. nog vrijstelling te verlenen aan een Aldi supermarkt en Boeren bondwinkel aan de Sportlaan. Aldi ging in beroep en kreeg gelijk van de Middelburgse rechtbank. De ge meente moest een nieuw besluit ne men. Onder druk van de gemeente raad namen b. en w. in 2003 een nieuw besluit, waarbij wel vrijstel ling werd verleend voor vestiging van een discountsupermarkt met een bruto oppervlakte van 1050 m2 in de fouragchandel van Schot-Ou- desluijs aan de Sportlaan. Buurman Weggemans, midden standsvereniging, de Spar, Lidl, Van Steenis, TOF en Kamer van Koophandel gingen daartegen in beroep en kregen van de Middel burgse rechtbank gelijk in april 2004. Daarop gingen de gemeente en Aldi weer in hoger beroep, in welke zaak de Raad van State nu uitspraak heeft gedaan. De Raad van State oordeelt dat voor artikel 19.3 alleen in aanmerking komt, een wijziging in het gebruik van opstallen in de bebouwde kom, mits het aantal woningen gelijk blijft en het gebruik niet meer om vat dan een bruto-oppcrvlak van 1500 m2. Het gemeentebestuur be raadt zich, wat er moet gebeuren. Lidl heeft ondertussen een bouw vergunning aangevraagd om wo ninginrichting Van Houte aan de Markt te verbouwen tot discount zaak, zoals dat door De Spar voor garage van Steenis is gebeurd. Te gen beide verzoeken zijn echter weer bezwaren gerezen, o.a. door omwonenden die parkeeroverlast vrezen. Voorlopig komt er dus geen discountzaak in Sint-Maartensdijk. De provincie heeft J.A. van Nieu- wenhuijzen een ontgrondingsver gunning verleend voor het aanleg gen van een natuurgebied voor de uitbreiding van zijn landschapscam ping aan de Kruijtenburgseweg in Poortvliet. Van Nieuwcnhuijzen mag tot maximaal anderhalve meter beneden NAP afgraven (dat is twee meter onder het maaiveld). De on dernemer laat een kreek graven en maakt een laagte tussen die kreek en de aanwezige vliet. Over een opper vlakte van 1,2 hectare zal 4925 ku bieke meter grond worden afgegra ven. Deze grond wordt op het terrein verwerkt in ophogingen en wallen. Gemeente en rijkswaterstaat hebben geen bezwaren tegen de ontgron ding. Bij het waterschap zal ont heffing gevraagd moeten worden van de keur waterbeheer. De provin cie meent dat flora- en faunawet het plan niet in de weg staat. Ook is er geen noodzaak voor archeologisch toezicht of een vooronderzoek. Wél zullen eventueel aangetroffen ar cheologische resten gemeld moeten worden bij de provinciaal archeo loog (ten westen van het gebied lig gen twee vindplaatsen uit de late Middeleeuwen). Als niemand bij de Raad van State een voorlopige voor ziening vraagt, kan eind gebruari met het graafwerk worden begon nen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Het verloop onder de brigadiers is in Vossemeer heel gering en dat is bijzonder plezierig", aldus de wet houder, die meldde dat in Tholen Carolien van Oers het afgelopen jaar de rol van coördinator overnam van Petra Jansen. Ook werd onder de belangstellenden de belangstel ling gepeild voor een opfriscursus. Veel brigadiers doen dit werk al lang en sindsdien is in de verkeers- regelgeving het nodige veranderd. De gemeente wil zo'n cursus in overleg met de politie opzetten. Verder kondigde de wethouder aan, dit jaar op scholen te willen begin nen met een project 'veilig naar school'. In dit kader attendeerde hij de verkeersouders op een cursus ge richt op de groepen 1 en 2, getiteld 'Veilig oversteken met Birdie en tante verkeersfee'. De aanwezigen kregen aan het einde van de bijeen komst een handwarmer in de vorm van een hart mee, een attentie van de gemeente en 3VO. Eind februari moet duidelijk zijn of de Molenvlietsedijk en Zoek weg in Tholen als schoolzone inge richt worden. Alle scholen moeten achter het idee staan, anders gaat het niet door. Adviesbureau Soab presenteerde het idee dinsdag op een bijeenkomst van verkeersbri- gadiers en verkeersouders. De schoolzone moet het bij de scholen voor kinderen (verkeers)veiliger maken. Niet iedereen stond te trappelen bij het idee. „Ik zie de toegevoegde waarde er nog niet van. Bovendien wil ik het eerst met de collega's en de ouders be spreken", zei de vertegenwoordig ster van Ter Tolne. Anderen spra ken hun bezorgdheid uit over de verkeersdrukte die de bouw van het appartementencomplex met gezondheidscentrum vlakbij de scholen meezal brengen. Per jaar komen in ons land 33 kinde ren onder de twaalf jaar om in het ver keer, terwijl er meer dan duizend ge wond raken. Tegelijkertijd heeft 3VO geconstateerd dal bij tweederde deel van de scholen het verkeer onveilig is. Auto's rijden er te hard en situaties zijn onoverzichtelijk. In Tholen is het niet anders. „Met name ouders moe ten zich van hun gedrag bewust wor den. Vaak zijn ze zelf een groot deel van het probleem bij scholen", legde Peter Veenbrink van Soab uit. „Moe ten mensen per se met de auto komen en moeten ze per se stoppen op de plek waar ze dat doen." Hij wees op het belang van de zelfstandigheid van kinderen in het verkeer. 3VO heeft geconstateerd dat de leeftijd waarop kinderen zonder begeleiding naar school gaan. landelijk de afgelopen kwart eeuw van zes naar achtenhalf jaar is gestegen. Gaan kinderen zelf standig naar school, dan doen ze van zelf ervaring op in het verkeer. Bij de laatste reconstructie van de Molenvlietsedijk is een zogenaamde 'kiss-and-ride'-zone aangelegd, waar ouders hun kinderen snel uit kunnen laten stappen om vervolgens door te rijden. Maar deze parallelweg wordt heel anders gebruikt. Als vanaf medio 2006 ook het Markiezaat college in deze hoek van Tholen wordt geves tigd, zal de drukte van scholieren al leen nog toenemen. Daar wil de ge meente op inspelen, eventueel met het inrichten van een schoolzone. Dat be perkt zich overigens niet tot het met woorden en gekleurde stippen op het wegdek de aandacht trekken van het verkeer. Bewustwording van ouders via voorlichting, en verkeerseducatie - cxrk praktisch - voor de kinderen ho ren er ook bij. En beïnvloeding van het gedrag: proberen om het autoge bruik te verminderen. Als alle partijen het licht op groen zetten voor een schoolzone, zal via de scholen eerst onderzocht worden wat de knelpun ten zijn en hoe de kinderen naar school komen. Er komt een werk groep waarin (verkeers)ouders, scho len, politie, gemeente en 3VO deelne men. Als het uitvoeringsplan er ligt, ondertekenen de partijen een samen werkingsovereenkomst. In mei zou er met de uitvoering begonnen kunnen worden. Cees v.d. Berge, verkeersouder van De Kraal, zei dat er op dit moment behoefte is aan méér controle. Dage lijks doen zich volgens hem 'bijna- ongelukken' voor op de Zoekweg, die hij een flessenhals noemde. Dat er zich elke ochtend om kwart over acht tussen de fietsende leerlingen een schoolbus (van de Eben-Haëzer- school) een weg baant, kan volgens Van de Berge niet goed blijven gaan. Hij vroeg zich af waarom die niet ge woon bij de halte op de Ten Anker- weg kan stoppen, wat ook nog dich ter bij de desbetreffende school is. Tenslotte wees de Tholenaar erop. dat er nog altijd geen zebrapad ligt in de Zoekweg bij De Kraal. Dat laatste wordt pas bekeken als de weg, na de komst van het Markiezaat college, heringericht wordt met onder meer een fietsstrook, zei ambtenaar me vrouw L. Jansen. Hoewel Van de Berge enthousiast was over het verhaal van Veenbrink, vond hij het een misser dat daarin de bouw van de flat op de hoek van de Ten Ankerweg - die in maart begint - niet werd genoemd. „Met een bouw put van een schaal zoals in Rotter dam en zwaar en druk bouwverkeer." Hij kreeg bijval van anderen, terwijl verkeersbrigadier Jolanda van Zetten wees op de toename van auto's die de vestiging van de huisartsenpost mee zal brengen. Dat laatste heeft de aan dacht, maar wethouder F.J. Goossen gaf toe dat het een probleem kan worden. Hij zei verder dat ten aan zien van de bouwplaats er overleg komt met de schooldirecties en dat met de bouwer stringente afspraken gemaakt worden over de aanvoerrou- te voor materialen. „Die zal zo kort en zo snel mogelijk zijn, maar er zul len daar nu eenmaal spullen gebracht moeten worden." Veenbrink had het verlagen van de snelheid genoemd als één van de doelen van de schoolzone. In plaat sen waar er mee geëxperimenteerd is, is 30 km ingevoerd. Maar die snel heid geldt in Tholen al, maakten ver schillende aanwezigen duidelijk. Ze twijfelden aan de meerwaarde van dit project. „Zolang ouders hun gedrag niet aanpassen en je uitschelden of zelfs bedreigen als je er wat van zegt, zal er moelijk wat veranderen", meende een verkeersbrigadier. Veen brink gaf toe dat de gedragsaanpas sing een wezenlijk probleem is. Veenbrink wees erop dat ondanks al les het op en rond de Molenvlietse dijk nog steeds een chaos is. „Dus zullen we zaken sterker moeten in zetten. En de ingrediënten liggen er. Maar er zal draagvlak moeten zijn." Jolanda van Zetten verzuchtte dat na zeven jaar verkeersouderschap ze nauwelijks vooruitgang bespeurt in het gedrag van ouders met betrekking tot verkeersveiligheid. Toen de wethouder liet doorscheme ren duidelijkheid te willen over het groene licht voor de schoolzone én liefhebbers voor de werkgroep, trapte de vertegenwoordiger van Ter Tolne op de rem. „Dit gaat me te snel. Ik heb dit aangezien voor een informa tiebijeenkomst en wil eerst met mijn collega's en de ouders praten", zei ze. Ook de meerwaarde zag ze nog niet direct. Andere aanwezigen waren enthousiaster, maar zeiden ook dat het alleen kan doorgaan als alle scho len meedoen. „Wij willen er graag mee doorgaan, het geld ervoor is be schikbaar", aldus wethouder Goos sen. de keuringsdienst was zo tevreden over ons nieuwe systeem - zo netjes en schoon gebeurt het in Sluis niet, zei men - dat we volgend jaar op drie dagen 1500 dieren mogen slachten", aldus Theo Slager. Hij houdt zich alleen met het slach ten bezig. De Turken en Marokkanen kopen zelf bij de boer of veehandel hun dieren en rekenen daar ook het slachten gelijk af. „De eerste dag is duurder, want iedereen wil dan ei genlijk aan de beurt komen, maar dat kan gewoon niet", zegt de Sint-An- nalandse slager. Nu was het zowel donderdag als vrijdag een drukte van belang in de Ooststraat, waar Turken en Marokkanen uit o.a. Rotterdam, Bergen op Zoom en Roosendaal hun dieren kwamen ophalen. Busjes en personenauto's rijden af en aan. Een boer regelde de distributie zelf en kwam 43 geslachte schapen bij Slager ophalen. Het rituele slachten houdt in, dat een daarvoor opgelei de islamiet met een groot mes de hals van het schaap doorsnijdt, waarna de beroepsmensen het ver dere werk doen. De keurmeesters kijken als laatste naar het dier en de len de nodige stempels uit, waarna het complete schaap in een grote, blauwe plastic zak wordt gedaan. Ook op Tholen wordt het offerfeest trouwen, daar bij die struik vind je een schaap dat je in de plaats van je zoon kunt offeren. Het offerfeest symboliseert ook een vorm van de len, rekening houden met de ander. Een deel van het schaap wordt ge schonken aan mensen die het min der goed hebben. En je nodigt ook altijd familieleden en kennissen uit. We bidden vijf keer per dag en we lezen in de Koran." Boudou, instructeur bij de konink lijke luchtmacht, had in verband met de opkomst van een nieuwe groep leerlingen geen gelegenheid om donderdag en vrijdag vrij te ne men, maar die mogelijkheid is er wel. Vanwege de drukte had hij ook geen tijd om in de rij te gaan staan bij slagerij Slager in Sint-Annaland. „Ik heb de weg van de minste weer stand gekozen en heb bij een islami tische slager in Bergen op Zoom een schaap besteld, die ik geslacht kon ophalen. De verdere bereiding doen we thuis en dat kan moeder fantastisch. We eten eerst de orga nen, met name de lever. En dan gaat buiten de barbecue aan, ook in de winter. Alles wat zoet is, eten we er bij, zoals honingkoeken." Tijdens het offerfeest kleedt ieder een zich ook mooi aan. „De kinde ren krijgen nieuwe kleding en ook de volwassenen lopen er netjes bij." Boudou is ook goed op de hoogte met de Thoolse gebruiken als bid- en dankdag. „Onze kinderen krijgen voor het offerfeest vrij van school, evenals voor het suikerfeest, dat er 40 dagen voor is. Met dat suiker feest wordt het einde van de rama dan (vastentijd) gevierd. Het offer feest schuift steeds 12 dagen naar voren, dus in 2006 is het eerder in januari", aldus dhr. Boudou. Keurmeester Theo Fase uit Stave- nisse zal er dan mogelijk niet meer bij zijn wegens een voorgenomen reorganisatie bij de rijksdienst voor keuring van vee en vlees. Donder dag en vrijdag was hij nog wel pa raat bij slagerij Slager, samen met een dierenarts uit Tilburg. „Alle verloven bij ons zijn ingetrokken tijdens het offerfeest. Van 's mor gens 7 tot 's avonds 7 ben je dan in touw. Het is altijd een hele organisa tie, want het begint al met de ver gunningen voor de slachthuizen en de voorcontrole van de schapen aan de hand van de oornummers. Ook de wagens waarin de dieren ver voerd worden, moeten ontsmet zijn. Het is echt een hele poespas, maar het hygiënisch slachten staat voorop en daarop houden wij toezicht. De inrichting moet aan de richtlijnen voldoen en de slagers werken vol gens protocollen. Ook de islamiti sche voorsnijder moet opgeleid zijn voor het ritueel slachten. Dat hou den we eveneens in de gaten." Theo Fase voorzag elk geslacht schaap van minimaal 4 stempels voordat het consumptiegcrced was. „We hebben 1 schaap in onderzoek genomen omdat het ouder was dan anderhalf jaar. Omdat er geen was gelegenheid voor het darmpakket was, is dat afgevoerd, evenals de longen en de lever. Alles bij elkaar is het uitstekend verlopen. Mede door de geautomatiseerde lijn was er sprake van een goede inrichting. Hygiënisch hebben we goed kunnen werken. Het waren twee drukke da gen, maar die zijn zonder proble men verlopen", aldus keurmeester Theo Fase. De verkoop van hotel-restaurant de Gouden Leeuw aan Castria Wonen betekent dat er aan de La- ban Deurloostraat in Scherpenis se geen woonzorgcentrum komt. „Het duurt nu langer voordat er huisvesting voor ouderen is, maar de meerwaarde is groter nu dat aan de Hoge Markt kan", zegt J. Droogendijk, hoofd bewonersza ken van Castria. Eerst moet het hotel-restaurant in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk onder gebracht zijn, voordat de panden in Scherpenisse beschikbaar ko men. Waarschijnlijk is het dan al 2008/2009. Niet alleen de Gouden Leeuw aan de Hoge Markt komt beschikbaar, ook het pand aan de Spuidanistraat dat Maurice de Coninck enkele jaren geleden kocht voor uitbreiding van de ho telaccommodatie. En de gemeente verkoopt het oude raadhuis aan Castria, zodat er een hele opper vlakte beschikbaar is voor vesti ging van een woonservicecen- trum. Daarin zou ook een ruimte kunnen komen waar een huisarts spreekuur houdt. Directeur J. Kloet spreekt over ,een prima initiatief.' „Deze pan den zijn wel lastiger dan het in vullen van een kale vlakte zoals aan de Laban Deurloostraat. Ook die grond houden we overi gens aan en zullen we gaan be bouwen. Voor het woonservice- centrum zal er nu snelheid moeten komen in de plannen. Het totale belang van de bewo ners van Scherpenisse staat voor op." Ir. J. Vermeule van Marsaki, de projectontwikkelaar van Castria, draait zijn hand niet om voor het benutten van monumentale pan den voor huisvesting van oude ren. „Deze plek is de uitdaging zeker waard." De bovenzaal van het voormalige gemeentehuis in Scherpenisse wordt nu gebruikt door schaak club Denk en Zet, Alpha jeugd soos en een paar dagen per jaar door het Cloveniersgilde. „Er zal voor de bestaande gebruikers iets geregeld moeten worden", zegt Castria-directeur Kloet. Een paar jaar kunnen de gildebroe- ders echter nog vooruit op hun vertrouwde plek. De plannen voor zowel Sint-Maartensdijk als Scherpenisse zijn nog in een pril stadium. Van voorlopige koop contracten is nog geen sprake. Er zijn alleen serieuze onderhande lingen, zo benadrukken alle be trokken partijen. In 2009 krijgt Scherpenisse een woonservicecentrum in de Gouden Leeuw en het voormalige raadhuis aan de Hoge Markt. „Het was nu nog even uitvinden hoe het allemaal werkte, want voor het eerst hebben we met een speciale, deels geautomatiseerde lijn geope reerd", vertelt Theo Slager. Voor het verwijderen van het vel is een apparaat ingezet dat op luchtdruk werkt. „Vorige jaren waren nog wel vijf mensen bezig met het verwijde ren van de vellen, nu maar 1 meer. En het werkt heel schoon. Met de andere onderdelen als de snijbak, twee hele snelle rakels, e.d. (alles van roestvrij slaal) was het wel een hele investering, maar zoiets doe je voor jaren. En we kunnen deze in richting zo meenemen naar het nieuwe slachthuis." Toen het vorige jaren nog allemaal handmatig ging, werden er wel eens 60 schapen geslacht, vorige week 235 en volgend jaar misschien wel 1000. Van alle kanten krijgt de Sint- Annalandse slager verzoeken omdat er een groot tekort aan slachtcapaci- teit is. De islamitische voorschriften geven namelijk maar weinig ruimte om te schuiven met de datum. „De Turken gaan uit van de scheurkalen der, maar de Marokkanen kijken naar de stand van de maan om de preciese datum te bepalen. En ieder jaar is het offerfeest een tiental da gen eerder", vertelt Theo Slager. Met dit feest wordt herdacht hoe Abraham in plaats van zijn zoon een schaap offerde die hij van God kreeg toegewezen. De minister van landbouw, natuur en voedselkwaliteit oefent in over eenstemming met de minister van volksgezondheid toezicht uit op het ritueel slachten. Op grond van de gezondheids- en welzijnswet krij gen bepaalde slachtinrichtingen toe stemming om tijdens het islamitisch offerfeest dieren zonder vooraf gaande bedwelming volgens de isla mitische ritus te slachten. Van 20 tot en met 22 januari hadden hiervoor o.a. 7 slagers in Zeeland vergunning gekregen. Slager in Sint-Annaland mocht donderdag en vrijdag elk 100 schapen of geiten slachten, gebr. Gijzeis in Sluis 500 per dag. „Maar Aan de achterkant van slagerij Slager in de Ooststraat te Sint-Annaland staan de schapen gereed om geslacht te worden. Of het slachten van de schapen voor het islamitisch offerfeest volgend jaar in het nieuwe slachthuis aan de Veilingweg gebeurt, is nog de vraag. Vanwege de bezwaren van autobedrijf Maat tegen de milieu vergunning - en hij kreeg gelijk van de Raad van State - heeft Slager nu een bouwvergunning aangevraagd voor een opslagloods en die is 4 ja nuari verleend door b. en w. Gedu rende zes weken kunnen daar echter nog bezwaren tegen ingebracht worden. Slager wacht die termijn maar af. „Voor een opslagloods hoef je geen milieuvergunning te hebben. Er kunnen altijd aardappe len in de loods of anders caravans. We zien wel hoe het zich verder ontwikkelt", aldus Theo Slager, maar hij hoopt zijn geplande moder ne slachthuis aan de Veilingweg toch nog een keer te kunnen verwe zenlijken. Keurmeester Theo Fase uit Stavenisse geeft ter goedkeuring een stempel op de geslachte schapen. gevierd. „Zeker wel", vertelt dhr. A. Boudou uit Tholen. „Het is drie dagen een gezellig samenzijn in huiselijke kring, waarbij we niet al leen eten en drinken, maar ook bij de betekenis stil staan. Abraham moest zijn zoon offeren en Allah/God zei: dank voor het ver-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 11