Dees Imandt: Postje moet poepen stopt na veertig jaar Bewoners Slachtveld zien bui al hangen 'Verjonging is nodig om op peil te blijven, anders zakt niveau' Goede voornemens 'In dit vak moet je op z'n tijd ook een luisterend oor hebben' Donderdag 20 januari 2ÜÜ5 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Hij begon in het midden van de roerige jaren zestig als postbesteller in zijn toenmalige woonplaats Oud-Vosse- meer en eindigde als de man van de buitenronde langs de Thoolse bedrijventerreinen en de polders aan de oostzij de van het eiland. Veertig jaar is Dees Imandt in dienst bij de PTT, of zoals het tegenwoordig heet TPG Post. De overgang naar de nieuwe organisatie TNT maakt Imandt (56) niet meer mee. Voorkeursrecht op 43 percelen plan Noord Twee bewoners van het Slachtveld in Tholen hebben een zienswijze ingediend tegen het toepassen van de wet voorkeursrecht gemeenten op hun eigendommen. De fa milie C. Loos en mevrouw J.J. Stobbelaar-Schot betwij felen of dat kan op een moment dat de planologische ba sis nog vaag is. Verder zijn ze benieuwd of de gemeente van zins is om de onteigeningswet toe te passen. Kapitalen Honden Klusjes doen Sociaal bewogen Meevaller voor onderhoudsfondsen gebouwen/wegen Gemeente brengt geen dranghekken en stoelen meer Onteigening „Han, gefeliciteerd jongen." Zo wensten vele leden van het christelijk gemengd zangkoor VZOS uit Sint-Anna- land Han den Haan donderdagavond in het Trefpunt ge luk met het bereiken van een bijzondere mijlpaal. De 66- jarige bas is vijftig jaar lid van het koor en zat naar eigen zeggen 38 jaar in het bestuur. Den Haan blijft zingen bij VZOS maar zingt ook bij het mannenkoor. Behalve Den Haan werden ook de dames M. Boogaard-Bolier en N. Goedegebuure-Goedegebuure gehuldigd. Zij zijn veertig jaar lid van VZOS. Bas Han den Haan vijftig jaar lid van zangkoor VZOS Sint-Annaland Lof en dank Bewogenheid Dees Imandt stopt als postbode, maar komt terug als parttime besteller. Met ingang van 1 februari stopt hij ermee. Wel is de kans groot dat hij over een tijdje terugkeert als postbe steller in parttime dienst. „Ik moet onder de mensen kunnen zijn." De hoeveelheid snipperdagen was zo groot dat Imandt al ruim een week thuis zit. Het besef dat het voorbij is, begint langzaam door te dringen. Het voelt nu vooral nog als een extra vakantie. Alleen het offi ciële afscheid van de collega's staat nog op het programma. Drie maan den gedwongen niks doen volgen daarna. Die pauze heeft een arbeids rechtelijke reden. Het is de bedoe ling dat Imandt dit voorjaar op basis van een nieuwe overeenkomst voor 12 uur in de week aan de slag gaat. Met de werkgever is afgesproken dat er voor hem een rondje door het centrum van Tholen wordt gereser veerd. Enkel gesorteerde post, en geen pakjes of aangetekende brie- ,ven meer. Met een uurtje of twee per dag moet het rondje zijn ge piept. „Ik ben nog te jong om met pensioen te gaan." De in Oudenbosch geboren en in Bergen op Zoom opgegroeide Imandt begon al vroeg met werken. De school was aan hem niet be steed. Voor de zoon van de hoofd onderwijzer in Oud-Vossemeer was de dagelijkse gang naar de LTS een martelgang. De metaal, machine bankwerker nee, dat was niets voor hem. Liever deed hij klusjes op het dorp. Ruim voor schooltijd hielp Imandt bij Stoutjesdijk, de plaatse lijke bakker. Ook bij melkboer Be velander was hij een graag geziene assistent. En in de zomer natuurlijk in de uien in de fabriek aan het Veer. Daar is hij op zijn veertiende nog een keer slecht weggekomen. Plons, in het spoelsysteem van de uienfa- briek. En dat terwijl hij niet zwem men kon. Nog altijd niet trouwens. Op water heeft Imandt het niet. Ge lukkig dat hij er zonder kleerscheu ren uit is gekomen. „Met een nat pak en de juin nog in mijn onder broek ben ik naar huis gelopen. Ik wilde geld verdienen, liever dan naar school gaan. Ik wilde een Puch met mijn zestiende, zo'n nozem brommer met een hoog stuur. Ik was de eerste met zo'n ding op het dorp." Zo gauw het mocht, ging Imandt van school. Bij het bodebedrijf van Rinus van Poortvliet in de Kalis- buurt werd hij bijrijder. Mooie tijd was dat. Met de vrachtwagen ander half jaar lang heel Zuidwest-Neder land door. Pauzeren in café's onder weg, ballen gehakt erbij, Imandt was jong en vond het prachtig. Soep Voorzitter S. Sandee van de afdeling Zeeland van de koninklijke christe lijke zangershond sprak de jubilaris sen op de jaarvergadering van VZOS toe. Hij bedankte Den Haan voor wat hij voor VZOS heeft ge daan. „Vijftig jaar lid en 38 jaar in het bestuur. Al die tijd heeft u ge zorgd voor de muziek en heeft u de programma's gemaakt. U gaat nu uit het bestuur, maar niet uit het koor, hoop ik. U heeft een hele stevig stem, dus ze zullen u niet graag mis sen. Het is een ongelooflijke lange tijd, vijftig jaar. Dan moet je wel op jonge leeftijd beginnen want anders red je het niet." Dan Haan kreeg een speciaal wandbord als herinnering aan het halve eeuw lidmaatschap. Voorzitter Lia Pleune bedankte Den Haan namens het bestuur van het koor met een bos bloemen „Vijfig jaar is een heel eind." Ze betrok ook Den Haans echtgenote in haar dank woord omdat ze als echtpaar ook al veertig jaar lid zijn. Den Haan bedankte het bestuur en de leden en de afgevaargdigde van de KCZB. Den Haan was 16 toen hij bij het koor kwam. „Ik zong altijd al graag. Ik zat toen als jongen in het koor tussen de oudere mensen, maar ik mocht al heel gauw meedoen met mijn basstem. We waren toen met ongeveer veertig leden." Het oefe nen gebeurde nog in een lokaal ach ter de kerk waar toen de christelijke en openbare school gebruik van maakten. „Maar al snel is toen dit gebouw, het Trefpunt, gekomen. Het is altijd een fijn gebouw geweest. De akoestiek is er goed om te repete ren." Den Haan is ook lid van het man nenkoor, opgericht als een gelegen heidskoor bij de viering van 60 jaar VZOS. Zingen is de rode draad in zijn leven. „Er kwamen er toen tach tig op af. Er zijn er zestig van over gebleven. Dat is heel wat." Daarnaast was hij ook vrijwilliger in de Schutse en in de Hervormde kerk. „Maar het gemengd koor is me het liefste geweest." Den Haan heeft al acht dirigenten meegemaakt. Van amateurs tot profs, zegt hij. De huidige dirigent is Rinus van Gorsel uit Sint-Maartens dijk. De uitvoeringen voor hoogtij dagen als kerst en pasen noemt Den Haan de hoogtepunten voor het koor. Maar ook het meedoen aan op de pont van Zijpe, nog altijd kan hij zich die smaak herinneren. De PTT kwam in beeld toen er in zijn woonplaats een opvolger werd ge zocht voor Johan Bevelander, die een andere functie kreeg aangebo den. Postbestellers waren toen nog ambtenaar en Imandt had er wel oren naar. Na zeven maanden Oud- Vossemeer werd hij overgeplaatst naar Bergen op Zoom. Imandt wilde wel iets meer van de wereld zien en werd in zijn jonge jaren regelmatig uitgezonden naar plaatsen als Be verwijk en Den Haag. In Den Haag deed hij drie maanden uitsluitend nachtdienst, sorteren. „Om zeven uur 's ochtends klaar en dan naar het café, voor een koffie en een fri kadel. Even naar bed en dan 's mid dags de stad in, tot tien uur 's avonds toe." Eenmaal getrouwd met zijn jeugd liefde Joke Piasmans van de buurt schap Pesööt werd de actieradius van de naar Tholen verhuisde Imandt kleiner. Als postbode in Poortvliet had hij het buitengewoon naar de zin. De geroutineerde be steller Kees Niemantsverdriet leer de hem de fijne kneepjes van het vak. Vermoeiend was het wel, door de bril van vandaag gezien. Om vijf uur 's ochtends beginnen in Tholen met sorteren en daarna met de eigen auto naar Poortvliet waar de dienst- fiets bij de ouders van Niemantsver- driet stond gestald. Als een vader en moeder waren ze voor hem, die ou ders van Kees, daar aan de Dee- straat. Om half elf moest hij voor hen elke dag zijn ronde onderbre ken, voor koffie en koek. De buiten ronde door de Weihoek loog er niet om voor Imandt. Veertig kilometer trapte hij dagelijks weg, de boerde rijen af, ook in de winter, in glad heid en sneeuw. Met post, maar in die vreedzame dagen van toen ook met contante AOW en het zogehe ten pecëngeld. de opbrengst van de suikerbieten. Kapitalen zaten er in de fietstassen van Imandt, bang was hij nooit. Het waren andere tijden. „Aan het eind van de dag moest ik ook de dagopbrengsten van de kan toren naar Bergen op Zoom bren gen, met de lijnbus." In Poortvliet draaide hij een jaar of vijf zijn rondjes. Daarna volgde overplaatsing naar Oud-Vossemeer. Een taaie route, het hele dorp in zijn eentje. In de tweede helft van de ja ren zeventig werkte Imandt als be steller en voorman in uiteenlopende plaatsen als Tholen, Steenbergen, Halsteren en Hoogerheide. De rela tie met de werkgever kreeg een deuk toen een hem beloofde baan in concoursen deed Den Haan graag. Nu telt het koor 43 leden, de meer derheid bestaat uit vrouwen. „Maar dat is altijd al geweest. Wel gaan we vergrijzen. We zijn aan verjonging toe. Maar het is niet makkelijk om jongeren te interesseren voor het koor. We hebben al vanalles gepro beerd. Vorig jaar nog door nieuwe fleurige kleding aan te schaffen. Daar zijn er twee op af gekomen. Maar we hebben ook wel eens het repertoire veranderd. Met wat luch tigere liederen, een gospel ertussen door. Er zijn toen zes meisjes bij ons komen zingen, maar die zijn er toch later weer afgegaan. Maar verjon ging is nodig om op peil te kunnen blijven. Anders zakt het niveau te rug. Hoe ouder de leden worden, hoe langer je moet oefenen." Den Haan werd tweede secretaris toen het koor zestig leden telde en het aantal bestuursleden werd uitge breid van vijf naar zeven. Ook vervulde hij de functie van muziek- bihliothecaris en verzorgde de pro gramma's. Verder hielp hij mee met de voorbereidingen voor de uitvoe ringen in de kerk. „Ach. je raakt er mee vergroeid. En nu ik al een paar jaar met de vut ben, kan ik overdag ook klusjes doen voor de penning meester bijvoorbeeld." Zijn functie wordt overgenomen door Th. Baaij. Den Haan is de laatste van het oude bestuur, zegt hij. „Ik heb altijd met fijne bestuursleden samengewerkt. Natuurlijk is er wel eens verschil van mening, maar mensen mogen een andere mening hehben." Het be stuur belegt nu elk jaar een leden vergadering, maar vroeger werd om de vijf jaar een jaarvergadering ge houden. „Dan werd er ook voor- drachtje gehouden en gezongen met een dubbel kwartet." Gezongen wordt er nu ook tijdens de bijeen komst. Voor de pauze zet de zaal Heer, wilt U mijn Leidsman wezen in. Leen Heijboer begeleidt de zan gers op het orgel. Den Haan is onder de indruk van de waarderende woorden en de attentie die hem ten deel vallen. „Naast de Heere die ons de kracht gaf zoveel jaren lid te zijn van VZOS dank ik u hartelijk. We hopen deo volente nog een tijdje door te gaan, tot instand- Halsteren alsnog aan zijn neus voor bij ging. Imandt kreeg rugproble men en ging aan de slag bij de ex- pressedienst in Bergen op Zoom. Door heel de regio werden rouw kaarten en andere bijzondere bestel lingen door hem bezorgd. Echt bo teren deed het allemaal niet meer, zeker niet toen Imandt werd overge plaatst naar de dochteronderneming EMS in Breda. De bodediensten be vielen hem niet, een burn-out volg de. „Op een dag ben ik thuis geko men en ik wist niet meer wie of wat ik was." Na een flinke rustperiode kwam er weer licht in de duisternis. In Tho len ging Tinus de Veth met pensioen en werd een nieuwe man gezocht voor de buitenronde. Slachtveld, plan Noord, Slabbecoornpolder, Welgelegen tegenwoordig, de pol ders tot ver voorhij Oud-Vossemeer, een dagelijkse autorit van circa 75 kilometer. Imandt bloeide op, de vrijheid en de contacten onderweg zijn hem op het lijf geschreven. Ook betekende de nieuwe ronde nieuwe honden, de spreekwoordelijke schrik van elke postbode. „Er zaten loebasscn bij, die vraten je ballen zowat af. Totdat ik hondenkoekjes aanschafte. Sindsdien zagen ze me graag komen. Ze stonden gewoon elke dag op me te wachten. Onder de dieren heb ik tenminste net zo veel vrienden als onder de mensen. Bij vakanties van mij was het wel wennen voor collega's. Die werden bijna weer de strot afgebeten." Het zijn dat soort verhalen die Imandt bij zijn collega's geliefd hebben gemaakt. De humor kleeft aan hem. altijd heeft hij wel zijn praatje klaar. Ook schuilt er in de Thoolse postbode een warm en so ciaal bewogen mens. „Ik heb het vroeger wel meegemaakt dat men sen me aanhielden, om te vragen waar hun AOW bleef. Ook kwam ik soms aan de deur bij mensen waar ze geen droog brood meer te eten hadden. In dat soort gevallen heb ik vaak uit eigen zak iets voorgescho ten. Later, als de uitkering was ge komen, kreeg ik het allemaal weer netjes terug. In dit vak moet je op z'n tijd ook een luisterend oor heb ben. Service was voor mij ook al tijd erg belangrijk. Ik was niet te beroerd om een extra rondje te ma ken als ik wist dat iemand op een bepaald uur niet thuis was." Wie zo gepassioneerd over zijn vak weet te vertellen, is nog niet gereed om te stoppen. De vervelende din gen uit het verleden zijn vergeten. „Ik was vroeger een echte 'Beatlc'. Daar was de baas niet altijd blij mee. Ik ben een keer terug naar huis gestuurd omdat mijn haar te lang was. Ook het uniform moest piekfijn in orde zijn. Ik weet nog goed dat ik op een ochtend in de winter in Bergen op Zoom op kan toor kwam en de baas me wilde te rug sturen naar Oud-Vossemeer. Ik had de verplichte*schoenen niet aan. Wat wil je, ik was 's ochtends om vier uur met de brommer ver trokken in sneeuw en ijzel. Ik had mijn bruine bontlaarzen aangetrok ken. Ik wilde geen natte voeten." Wat blijft zijn de goede herinnerin gen. De rondjes door het buitenge bied, het vrijheidsgevoel. De con tacten met de klanten. De collega's ook, waarvan hij er een groot aan tal op zijn afscheidsfeest hoopt te rug te zien. En er zijn de hobby's straks. Het vissen, de computer, de muziek, van sixties tot opera. En vanaf dit voorjaar, de kleine ronde door het Thoolse centrum. Zoals vroeger wordt het echter nooit meer. weet Imandt. Nog één anek dote ten afscheid. „Het was in mijn Bergse jaren. Bij mijn ronde door de stad kreeg ik ter hoogte van de Parallelweg bij het spoor een enor me aandrang. Ten einde raad belde ik aan bij een huis, om te vragen of ik mijn grote boodschap binnen mocht doen. Die mevrouw had geen enkel bezwaar. Een uur later kwam ik terug door de straat. Toen stonden bij haar alle deuren en ra men open. Ik heb dat verhaal toen op kantoor verteld. Dat had ik nooit moeten doen. Postje moet poepen, dat werd mijn bijnaam. Ja renlang heb ik dat moeten aanho ren." „Er wordt al meer dan tien jaar ge praat over het Slachtveld en nooit waren wij daarbij betrokken. Nu opeens wel", zegt mevrouw Loos. Haar man ziet de bui al hangen. De zestiger heeft een onbelaste wo ning met een flink stuk grond. „Daar heb ik mijn hele leven voor gewerkt. Op mijn leeftijd ga je toch niet meer opnieuw beginnen. Dit kost me altijd geld." Terwijl de meeste bedrijven en bewoners al iemand van de Combinatie Noort- poort - die het plan moet gaan ont wikkelen - op bezoek hebben ge had, is dat bij Loos en zijn buurvrouw niet het geval. Het be vreemdt de Tholenaar. Zoals hij ook niet kan begrijpen dat zijn huis mogelijk tegen de grond zal gaan, terwijl tegelijkertijd elders - in Stadszicht - juist panden in diezelf de stijl gebouwd worden. Het voorkeursrecht geldt voor 43 percelen aan de Grindweg, Watt straat, Edisonweg, Kruittoren en het Slachtveld. Het moet voorko men dat derden daar percelen ver werven om ermee te gaan specule ren: bij verkoop dienen de eigenaren het eerst aan de gemeente aan te bieden. Om het voorkeurs recht toe te passen, moeten de be doelde percelen een niet-agrarische bestemming krijgen. Bovendien moet het huidige gebruik afwijken van de toekomstige bestemming. Dat is het geval, want er zal een de tailhandels- en een woonbestem ming op gelegd worden met bijbe horende infrastructuur en groenvoorzieningen. Omdat er nog geen ontwerp-bestemmingsplan ligt, is er sprake van een tijdelijk voorkeursrecht. Als er binnen twee jaar een ontwerp-bestemmingsplan is, kan het recht op grond daarvan verlengd worden. Volgens burgemeester en wethou ders is het zeer de vraag of er op de plek van de woningen Slachtveld 7 en 9 opnieuw een woonfunctie komt. Is dat wél het geval, dan zal er minimaal sprake zijn van een andere verkaveling en een ander Stemmen van lezers In de laatste Eendrachtbodekrant, is kritiek van groot formaat beland. Een gemotiveerd- berekend stuk, 't was echt geen onbezonnen nuk. De schrik sloeg ieder om het hart, velen waren daardoor zeer verward. De cijfers vormen 'n flinke optelsom, en 50 jaren zijn ook niet zo gauw om. 't Nageslacht van onze kinderen, zal hen jarenlang nog hinderen. Want zij betalen het gelag, maar 'onze' colleges zeggen: dag Herbestemmen blijft nog onbesproken dat geeft alleen maar donk're spoken. Wat met stuurman en de kapitein en met scheepsmatcn die nu nog zijn? Mocht het wank'le scheepje onder gaan dan krijgen zij een and're baan. Argumenten zijn niet meer in tel, al trek je met twee handen aan de bel. Adviezen worden niet bekeken, al is het voordeel wel gebleken. Dom genoeg is er al veel besteed, zijn er al kosten bij de vleet. 'Streven' naar een beet're burger band, dat heeft de raad niet in de hand. 't Is om aandacht nog wat af te leiden en de nieuwbouw door te laten rijden. Ook de sigaar uit eigen doos lijkt De gemeente Tholen krijgt van het rijk 544.518 euro subsidie voor een aantal projecten op het gebied van be strijding wateroverlast. Die projecten zijn financieel al volledig gedekt, zo dat er dankzij de subsidieverlening geld vrijkomt. Een eenmalige mee valler die het gemeentebestuur wil stoppen in de fondsen voor onder houd wegen en gebouwen. Voor deze fondsen was namelijk voor de jaren 2005 t/m 2007 totaal 1,05 miljoen eu ro minder beschikbaar als gevolg van de bezuinigingen. Het wegenfonds zou zes ton minder krijgen, het ge bouwenfonds 4,5 ton. Die bezuini ging kan nu tot ruim 9,5 ton beperkt In het kader van de bezuinigingen hebben b. en w. besloten om geen materialen voor evenementen meer te bezorgen. Voor koningin nedag en bij andere activiteiten reed de vracht- of bestelwagen van de gemeente altijd met drang hekken. omleidingsborden, vlag genmasten e.d. naar de desbe treffende vereniging. Ook licht sets, parkeerborden en podiumde- woningtype. Maar evenzogoed kunnen de percelen een openbare bestemming krijgen. De gemeente zet in op het verwerven van de percelen in minnelijk overleg en b. en w. vinden het daarom te vroeg om over onteigening te praten. Maar ze sluiten hel middel niet uit ge zien het grote helang dat gehecht wordt aan de voorgenomen ontwikke ling van het gebied Noord. In de commissie ruimte vroeg W. Mol (CU) zich maandag af of het juridisch mogelijk is dat de gemeente een voor keursrecht vestigt voor iemand an ders. „We doen het op dit moment voor onszelf", zei wethouder K.A. Heijboer. Waaruit Mol concludeerde dat de gemeente als projectontwikke laar gaat optreden met de bijbehoren de financiële risico's vandien. De CU'er wees nadrukkelijk op een eer der besluit dat deze zaak budgetneu- traal dient te verlopen. Hij wilde van de andere fracties weten of die daar nog altijd achter staan, maar kreeg weinig respons. „Er is nooit een ander raadsbesluit genomen", stelde J. van den Donker (D66) vast. En J. Oudes- luijs (PvdA) vond de vraag niet aan de orde. J. Bijl (CDA) vroeg b. en w. om bij het vervolg zorgvuldig om te gaan met ieders belangen. Naar aan leiding van door een aantal onderne mers via de krant geuite onvrede over de, communicatie rond plan Noord, had de SGP schriftelijke vragen ge steld. B. en w. antwoordden dat onze kerheid bij dit soort projecten niet al tijd voorkomen kan worden. Via 'stand-van-zakenberichten' wordt re gelmatig informatie verstrekt. Daar naast zijn spreekuren en een informa tiebijeenkomst georganiseerd, vonden bedrijfsbezoeken plaats, is met perso nen en instanties gesproken en is op verzoek informatie toegestuurd. Op dit moment bezoekt een taxateur van Combinatie Noordpoort de be drijven om te horen onder welke voorwaarden ze bereid zijn te verko pen. goed, plus nog een pluim op eigen hoed. Door uitbesteden aan bedrijven konden zij, zonder zessen en vijven, het tekort op die manier verkleinen maar voor burgers viel er niets te mijnen. Er is geen geld voor alle 'plannen' Zijn 'plannenmakers' dan geen mannen? Een extern bureau voor een impuls ziet in de hele zaak een lege huls. Veel 'suggesties' liggen in de la ja, colleges ga het zelf maar na. Maar alles mag de pret niet drukken het prestigieuze plan móet lukken. Al kost 't de hurgers dan de kop. en wordt t' beleid een grote flop. al loopt het rekenmachien dan vast, dan maar een gloednieuwe uit de kast. Inventaris is toch al ver versleten, dat mag de burger best wel weten. Impulsen op papier te over, 't college denkt na wat getover, alle kernen leveren maar in. Maar dat wekt bij burgers tegenzin Alle onderbouwde kritiek ten spijt, móet prestige 't winnen, dat is een feit. De kiezer moet het alles slikken. lukt dat niet, dan moet hij maar goede voornemens heet dat dan doe mijn portie maar in de ban. Een kiezer geeft de macht uit handen maar weet niet waar hij zal belanden. C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. blijven. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor om eerst het gebouwenfonds vol te stor ten en het restant aan het wegenfonds toe te voegen. De subsidie die de gemeente per project krijgt, is als volgt opge bouwd: doorverbinden vest Tholen 51.205 euro, aanleg groene berging Oud-Vossemeer 52.284 euro, water overlast Sint-Philipsland 219.041 euro, wateroverlast Dalempolder Tholen 83.676 euro, aanleg natuur gebied Postweg 100.708 euro, wa terberging op diverse plekken 37.604 euro (het waterschap krijgt voor dit laatste project 112.813 euro subsidie). Naar gelang de voortgang wordt jaarlijks een deel van de sub sidie door het rijk uitbetaald. Valt een project goedkoper uit dan ge- raamd, dan zal de subsidie eveneens lager zijn. len voor o.a. dorpshuizen waren beschikbaar. Dat blijven ze nog steeds, maar de verenigingen moe ten ze voortaan wel zelf gaat halen bij de gemeentewerkplaats in Sint- Maartensdijk. nadat ze vroegtijdig besteld zijn. Dat betekent dat ver enigingen voortaan een bevriende aannemer, een transportbedrijf of een landbouwer in de arm moeten némen die over een vracht- of be stelwagen beschikt. De gemeente stopt volledig met het beschikbaar stellen van stoe len voor uitleen. Die zullen voor taan bij bedrijven gehuurd moeten worden. De jubilarissen van VZOS, v.l.n.r. M. Boogaard-Bolier, J. den Haan en N. Goedegebuure-Goedegebuure. houding van ons geliefd zangkoor VZOS." Sandee zette ook de andere twee ju bilarissen in het zonnetje. De sopraan mevrouw Boogaard is vol gens de voorzitter een echte doorzet ter. „In het zingen, maar ook om er bij te zijn. Mee willen doen met het koor. Samen zingen en er samen van genieten. Je kwam 38 jaar lang sa men met je vriendin hierheen. Toen heb je voor jezelf ook even gedacht, wat doe ik er mee." Ze hlecf echter en maakte ook mee dat het koor besloot nieuwe kleding aan te schaffen. „Dat geeft op het koor ook nogal wat gedoe. Daar weet ik uit eigen ervaring over mee te praten. Toch ging je door en daar is het koor blij mee." Ze kreeg een zilveren collier met hanger voor 40- jaar trouw lidmaatschap. Ook zo'n zilveren onderscheiding was er voor N. Goedegehuure-Goe- degebuure. Voor haar was het koor ook belangrijk om even de zinnen te verzetten, zei Sandee. omdat ze lang gezorgd heeft voor haar vader en zich nu nog inzet als vrijwilliger in de Schutse. „Dan is het goed om de moed er in te houden en dat kan door te zingen. Even je gedachten verzetten en de dagelijkse beslom meringen vergeten. Je krijgt ook wat mee door de liederen die je zingt. God lof en dank brengen in ons lied is toch het hoogste goed in het le ven." De sopraan werd ook geroemd om haar oliebollen die ze samen met andere voor VZOS bakt. Mevrouw A. van Bendegom-van Hekesen was ook veertig jaar lid. maar was verhinderd. Tijdens de rondvraag vroeg oud-se cretaris Jan Vroegop nog het woord. Hij had de archieven nog eens inge keken. Uit die gegevens bleek dat Den Haan in 1954 lid is gqworden. En dat hij in 1959 de honneurs waar nam toen Vroegop zelf voor zijn werk naar de Betuwe moest. „Sa men met Cent van de Repe verdeel de je de taken van bibliothecaris en secretaris. In 1960 werd je als tijde lijk bestuurslid gekozen omdat het wenselijk was ook de bestuursverga dering bij te wonen." In 1962 nam Vroegop zijn functie weer op. Toen werd ook besloten het bestuur met twee leden uit te breiden. „Omdat je al zitting had kon je in het bestuur blijven en werd M.C. den Engels man als nieuw bestuurslid gekozen. Uit deze gegevens is dus gebleken dat je ruim 44 jaar bestuurslid bent geweest, al is het met een kleine on derbreking. Zo ver ik kan nagaan ben jij de enige, zo lang ons koor be staat, die zoveel jaren zitting had in het bestuur." Vroegop vond het belangrijk om de gegevens te memoreren. „Maar van grotere waarde'acht ik de instelling en de visie van waaruit je je werk hebt gedaan voor ons koor. Bij iede re gelegenheid heb je blijk gegeven van je bewogenheid met het zingen en verbreiden van het christelijk lied. Nooit geschroomd het christe lijk karakter van onze vereniging centraal te stellen. Daarmee heb je getoond dat het doel en de grondslag de voornaamste zaak is. Zowel voor jezelf als voor ons koor. Door deze instelling hen je andere altijd tot voorbeeld geweest."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3