Provincie Zeeland Projectbureau Zwakke Schakels van start in Zeeland O Lievensberg bouwt operatiekamers Zeventig jaar geleden op de mulo Stuur oplossing van kerstpuzzel vandaag nog in Nieuwjaarsreceptie MusiCompany zoekt talenten Htil provinciaal bestuur van Zealand ei^gil jj}rf"TnjWgg>ei ka wensen alle intHJhers van Zeeland een goed, gezond en gelukkig 2005! Donderdag 6 januari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 In de laatste editie van Milieutijdingen van 2004 aandacht voor de laatste ontwikkelingen op het gebied van ruimte, natuur, milieu en water. Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 1/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Hoorzitting Fietspad Noordgouwe- Zonnemaire Risico's InZicht Provinciale Staten De staten wensen u een voorspoedig 2005! Zelfwerkzaamheid leden de Kogge spaart 1077 euro per steiger uit Privatisering Abdij Nieuws Het provinciaal bestuur van Zeeland nodigt iedereen uit voor de nieuwjaarsreceptie op 14 januari 2005 van 16.00 tot 18.00 uur. Het thema van de bijeenkomst is "Grensoverschrijdende samenwerking, in het bijzonder met Vlaanderen". De receptie vindt plaats in de Wandelkerk en de Kloostergangen, Abdij 9 in Middelburg. Woensdag 12 januari 2005 om 9.00 uur is de eerstvolgende zit ting van de Hoorcommissie, Abdij 6 in Middelburg. Tijdens deze zitting worden de bezwaren behandeld tegen het bestemmingsplan Rijksweg N57/rondweg Serooskerke Noord" van de gemeente Veere. Behalve het college van burge meester en wethouders van de gemeente Veere zijn twintig indie ners van bezwaren uitgenodigd. Zij krijgen de gelegenheid hun bedenkingen nader toe te lichten. Dinsdag 11 januari 2005 wordt in het dorpshuis in Zonnemaire een informatieavond georganiseerd over het schetsplan voor een nieuw fietspad tussen Noord- gouwe en Zonnemaire. Gedeputeerde de heer mr.drs. A.J.G Poppelaars, die infrastruc tuur in zijn portefeuille heeft, zal om 19.30 uur een toelichting geven. Vanaf 19.00 uur kan het schetsplan al ingezien worden tot 21.00 uur. In het huidige schetsplan is, waar mogelijk, rekening gehouden met opmerkingen die al gemaakt waren op een eerder ontwerp. Inspraak Het schetsplan ligt vanaf 12 janu ari tot 9 februari 2005 ter inzage bij het Informatiecentrum van de provincie, Nieuwe Burg 42 in Middelburg en in de leesruimte van het Gemeentehuis van Schouwen-Duiveland, Laan van Sint Hilaire 2 in Zierikzee. Bovendien kan het plan bekeken worden op de website van de provincie www.zeeland.nl/ nieuws/overig Bezwaren kunnen tot 9 februari 2005 ingediend worden bij: Pro vincie Zeeland, directie Infra structuur en Vervoer, Postbus 524, 4330 AM Middelburg. Dit is de titel van de Nieuwsbrief Uitvoeringsprogramma Externe Veiligheid, die aangevraagd kan worden bij het informatiecentrum. De vuurwerkramp in Enschede heeft duidelijk gemaakt dat het belangrijk is te weten bij welke bedrijven met gevaarlijke stoffen wordt gewerkt, waar bewoners veel risico lopen en hoe hulpver lenende instanties met elkaar communiceren. Dat moet in kaart gebracht worden en daarom is bovengenoemd Uitvoeringspro gramma in het leven geroepen. Het Rijk heeft hiervoor ruim één miljoen euro beschikbaar gesteld aan gemeenten en provincie in Zeeland voor 2004-2005. Som mige einddoelen uit de project plannen kunnen pas na 2005 ge realiseerd worden, waarvoor het Rijk ook geld beschikbaar stelt. Risicokaart Om iedereen te kunnen laten be schikken over risicogegevens in de directe omgeving en daarbui ten kan gebruik gemaakt worden van een risicokaart via internet. Aangezien het belangrijk is dat de risicokaart er bij alle provincies hetzelfde uitziet, is een model- kaart ontwikkeld. Eind 2005 moe ten alle provincies een digitale kaart hebben, dus ook Zeeland. Zwakke schakels zijn plekken in de kust die naar verwachting in de komende tweehonderd jaar versterkt moeten worden. Uiteindelijk zullen de zwakke schakels dan juist sterke scha kels zijn. Klimaatontwikkelingen en de ruimtelijke druk op de kust door natuur, recreatie bebouwing en economische activiteiten vra gen om een nieuwe strategie. Hierin worden duurzame oplossin gen ontwikkeld voor zowel veilig heid als ruimtelijke kwaliteit. Het project Zwakke Schakels is een initiatief van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat (V&W). Het ministerie betaalt de totstandko ming van de studies voor de zwakke schakels. Zowel de pro vincies Noord- en Zuid-Holland als de provincie Zeeland maken de planstudies in de komende drie jaar. In Zeeland zijn twee gebieden aangewezen. Op Walcheren gaat het om het gehele kustgebied vanaf de Boulevard Vlissingen tot en met de Westkapelse Zeedijk. In West Zeeuwsch-Vlaanderen is het gehele kustgebied vanaf Breskens tot en met Cadzand aangewezen. Wat er al gedaan is en hoe de verdere planfases er uitzien is in Milieutijdingen te lezen, evenals wie bij de uitvoering betrokken zijn en zullen worden. Deltaraad Eind november is de Deltaraad geïnstalleerd. De raad moet de motor worden achter de Integrale Visie Deltawateren, die vorige jaar is vastgesteld door de pro vincies Noord-Brabant, Zuid- Holland en Zeeland. Klimaatverandering en problemen als blauwalgen, zandhonger en vervuilde waterbodems vragen om een ander waterbeheer. Het herstel van de verbindingen tus sen de verschillende Deltawa teren zou het antwoord kunnen zijn. De Delta moet weer een overgangsgebied worden tussen de rivieren en de zee. De visie geeft geen pasklare oplossingen en de weg naar een duurzame Delta kan dan ook omschreven worden als een ontdekkingsreis, waarbij opgepast moet worden voor valkuilen. Wie meer wil weten over de Deltawateren kan terecht op de website www.delta-wateren.nl. Deze is in de plaats gekomen van de website van DeltalnZicht en is een coproductie van de pro vincie en het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ). Overige onderwerpen In Milieutijdingen wordt niet alleen aandacht geschonken aan de ont wikkeling van de waterkwaliteit van het Veerse Meer, maar er wordt ook teruggekeken naar de ontwikkeling van Schouwen-West in de afgelopen tien jaar en naar wat er nog in 2005 uitgevoerd gaat worden. Korstmossen als biologische indi cator voor het milieu, bestrij dingsmiddelen in het oppervlakte water en een nieuwe intentiever klaring voor de Stichting Minera len en Middelen Meester (MMM), evenals overschrijdende biologi sche landbouw zijn andere zaken die aandacht krijgen in het laatste nummer van 2004. Milieutijdingen kan besteld wor den bij het provinciaal informatie centrum, Nieuwe Burg 42, Post bus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118-631400, e-mail- adres infQcentrum@zgeland.nl. Een gratis abonnement behoort tot de mogelijkheden. Zeeland Terugblik 2004 Tussen maart en mei 2004 is de invoering van één jaar dualisme geëvalueerd. Provinciale staten zijn nu verantwoordelijk voor het stellen van kaders voor het pro vinciale beleid. Een van de doel stellingen bij het invoeren van deze nieuwe bestuursstructuur is burger en politiek dichter bij elkaar te brengen. In het afgelo pen jaar hebben zich positieve ontwikkelingen voor politiek en burgers voorgedaan. Eerste Zeeuwse burger initiatief Op 29 maart werd het eerste Zeeuwse burgerinitiatief inge diend. Hiermee wordt u als bur ger de mogelijkheid geboden om zaken in een vergadering van Provinciale Staten aan de orde te stellen. Commissievergadering op locatie In april vergaderde een staten commissie voor het eerst op locatie (gemeente Hulst), waar mee werd ingespeeld op de actuele lokale problematiek. Interactief beleid Het invoeren van een interactief beleid werd zichtbaar toen de statenleden zich door verschillen de organisaties lieten informeren over visies en standpunten inzake het Omgevingsplan Zeeland. Onafhankelijke Rekenkamer In december werden de leden van een onafhankelijke Reken kamer benoemd. Deze Reken kamer doet onderzoek naar de effectiviteit en efficiency van het gevoerde beleid door het provin ciale bestuur en brengt daarover verslag uit. Werkbezoeken Alle statencommissies hebben regelmatig werkbezoeken afge legd. Tijdens zo'n bezoek wordt aan statenleden gelegenheid geboden om informatie in te win nen over actuele politieke onder werpen die de commissie raken. Bovendien is het mogelijk om de de voortgang van het provinciale beleid op onderdelen in ogen schouw te nemen, verbeterpun- ten te inventariseren en de pro vinciale politiek hierop af te stem men. Profilering in 2005 Het profileren van Provinciale Staten naar burgers en maat- schappelije organisaties zal in 2005 een belangrijke positie in gaan nemen. Informatieverstrekking In deze kolommen van Abdij Nieuws leest u bondige en zakelij ke informatie over activiteiten die vanuit de staten worden geïni tieerd. Op de website www.zee- land.nl/Provinciale Staten wordt uitvoeriger ingegaan op allerlei actuele zaken. Na iedere statenvergadering kunt u nog dezelfde avond in 'Nieuws uit de Staten' op de website lezen waarover die dag is gede batteerd en wat er is besloten. Ingediende moties en amende menten zijn eveneens via deze rubriek te bekijken. De statenvergaderingen die momenteel via de radio op fre quentie fm 90.1 (kabel) zijn te beluisteren, kunnen eind 2005 ook via internet beluisterd en bekeken worden. Meer informatie over actuele zaken en bijeenkomsten van Provinciale Staten of statencommissies kunt u bekijken op de web site: www.zeeland.nl onder provinciale staten. Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg Pak even uw zakboekje THOLEN 6 jan. Nieuwjaarsbijeenkomst Chr. ouderenver.. De Wingerd. 12 u. 8 jan. Psalmsamenzangavond. Grote Kerk. 19.30 u. 8 jan. Oliebollentoernooi Eegedima, Melanen te Halsteren, 11.30 u. 9 jan. Blues/rock jamsessie, The Six ties, 16.30 u. 12 jan. Oec. avondgebed, gebouw NPB. Oudelandsestraat 11, 19.30 u. 13 jan. Informatieavond borstvoe ding, Stoofstraat 8.20 u. OUD-VOSSEMEER 9 jan. Nieuwjaarsreceptie v.v. Vo smeer. kantine. 14 u. 15. 21 en 22 jan. Uitvoering toneel- ver. Sint Joseph, Vossenkuil, 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 8 jan. Nieuwjaarsreceptie s.v. Smer- diek, kantine, 16 u. 15 jan. Muziektheater Gé Reinders m.m.v. Euterpe. Haestinge, 20.15 u. SCHERPENISSE 15 jan. Tentoonstelling De Reisduif, lokaal Veerdijkseweg, 15-22 u. BERGEN OP ZOOM t/m 5 fcb. Expositie Mien Paridaans (beelden) en Nick Seijkens (schilde rijen) Stuart Galerie Z.Z. Haven, do 11-17 u., vren za 12-17 u. t/m 21 aug. Expositie politieke spot prent Opland, Markiezenhof, di t/m zo 11-17 u. 12 jan. Komedie The Price, De Maagd, 20.15 u. 14 jan. Taxatiedag munten, postze gels, bankbiljetten en ansichtkaar ten. Markiezenhof. 11 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: The Incredibles (NL) - do t/m wo 13.45 u. Princess diaries: the royal engagement - do t/m zo 16 u. wo 20 u. National Treasure do t/m zo 18.30 en 21 u. ROXY II: The polar express (NL) - do t/m wo 15 u. Lemony Snicket: EHendigc avonturen - do t/m zo en wo 13 u. ma en di 20 u. Alexander - do t/m zo 17 en 20.15 u., ma t/m wo 19.30 u. CINEM'ACTUEEL: The incredi bles (Ned. gesproken) - do t/m wo 13.45 en 16 u. Bad Santa - do t/m za 18.45 u., ma en wo 20 u. Pluk van de Pettefiet - do t/m wo 13.45 u. Oce an's twelve - do t/m zo 18.45 en 21.15 u., ma t/m wo 20 u. Erik of hct klein insectenboek (Ned. gespr.) - do t/m wo 16 u. Floris - do t/m zo 13.45 u., wo 13.45 en 16 u. Erik of het klein insektenbock (Ned. gesproken) - do t/m wo 16 u. Bridget Jones: The edge of reason - do t/m zo 21.15 u., di en wo 20 u. The Notebook - zo 19 u., ma en di 20.30 u. Musicalvereniging The MusiCom pany uit Bergen op Zoom organi seert zaterdag 15 januari audities. De vereniging zoekt jonge talen ten en nieuwe gezichten. Mensen tussen 18 en 40 die willen zingen, acteren en dansen. The MusiCom pany bestaat bijna twee jaar en richt zich naast zang nadrukkelijk op acteerwerk en choreografie. Ze heeft leden uit West-Brabant, Tho- len en Reimerswaal. Uitbreiding van de spelersgroep is onder meer wenselijk gezien de drukke agen da voor dit jaar. Zo staat voor 10 en 11 juni in schouwburg De Maagd 'Showtime!' op het pro gramma, een productie waarin de musicals The Wizard of Oz en De Jantjes centraal staan. Verder geeft The MusiCompany drie concerten in West-Brabant, met naast musi cal ook aandacht voor filmmuziek en popmuziek vanaf de jaren ze stig. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het secretariaat: Monique Franken, tel. 0165- 304597, of e-mail: themusicompa- ny@hotmail.com. Bij ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom blijft het bouwen ge blazen. Momenteel wordt gewerkt aan nieuwbouw en renovatie van de operatiekamers, de centrale sterilisa tieafdeling en de poliklinieken. Ver wacht wordt dat de nieuwe vleugel eind juni wind- en waterdicht is, en dat hij in oktober in gebruik kan worden genomen. Lievensberg zal dan beschikken over nieuwe polikli nieken voor de longgeneeskunde en cardiologie met cardiologische func- tickamers op de begane grond, zes hypermoderne operatiekamers op de eerste verdieping en een grote tech niekruimte op de tweede verdieping. Aansluitend worden het oude opera tiekamercomplex en de aangrenzen de centrale sterilisatieafdeling ver bouwd. In de loop van volgend jaar hoopt Lievensberg bovendien te kunnen beginnen met de nieuwbouw voor de psychiatrische afdeling. Bij een vergelijkende studie tussen 81 Nederlandse ziekenhuizen komt Lievensberg er goed uit en bevindt zich in de top van de lijst. Strategi sche. financiële en operationele prestatie-indicatoren zijn naast el kaar gelegd. Hoewel de conclusie is dat in veel gevallen de toename van financiële middelen nauwelijks heeft geleid tot een toename van de ver leende zorg, springt Lievensberg er op dit punt naar verhouding gunstig uit. VERVOLG VAN V(X)RPAG1NA Qua veiligheid is het ook noodzake lijk dat dit gebeurt voor het komen de recreatieseizoen. Al in 2000 bij de uitbreiding van de jachthaven is gekozen voor de duur zame kunststof steigers van Rom- bouts kunststoftechniek uit Tholen. Ook bij de vervanging is daarop doorgegaan. Om de steigers een identieke aanblik te geven, moet ook deze vervanging door Rom- bouts gedaan worden. Om de inves tering te drukken, is op verzoek van de Kogge een offerte gemaakt waar in staat wat de leden van de water sportvereniging door zelfwerk zaamheid in eigen beheer kunnen doen. Dat levert een voordeel op van 1077 euro per steiger, exclusief btw. Voor 43 steigers tikt dat nog aardig aan: 46.311 euro en inclusief btw zelfs 55.110 euro. De gemeente houdt toezicht op het hele werk, zo dat de kwaliteit gewaarborgd blijft. Om voor de Kogge een stabiele huursom te houden die alleen met het inflatiepercentage van 3wordt verhoogd, haalt de gemeente 15 mille uit het onderhoudsfonds. Daarin zit nog 20 mille. Dan wordt er 100.000 euro geactiveerd. Bij een rente van 4,75% en een afschrijving van 20 jaar levert dat een jaarlijkse annuïteit van 7855 euro op. Voor dit lopende jaar 2005 bedraagt de jaar- last maar de helft: 3927 euro. De Kogge hoeft dit jaar nog niets ex tra's te betalen omdat de gemeente de post onderhoud steigers/drijvers verlaagt.. Dat gebeurt ook in 2006, zodat de inflatiestijging voldoende is. In 2007 komt er een kapitaallast van 12 mille vrij, zodat het onder houdsfonds dan weer gespekt kan worden. B. en w. bekijken of de Thoolse jachthaven geprivatiseerd kan wor den. Dat spaart uren van 'ambtena ren in het gemeentehuis uit. Voor de watersportvereniging Sint-Anna- land wordt al gekeken hoe daar uit voering aan gegeven kan worden. Wanneer dat duidelijk is, kan dat systeem als basis dienen voor de Kogge in Tholen. Een oud plaatje van de mulo in Tholen, waarschijnlijk gemaakt in 1932. Lang niet alle na men zijn bekend. Wie daarover meer duidelijkheid kan geven, kan contact opnemen met de redactie (postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland; tel. 0166-657007, e-mail: redactie@een- drachtbode.nl). Op de bovenste rij zijn leraar Van de Velde, een jongen Krijger, Piet Har- tog uit Scherpenisse, Adrie van Engelen en vermoedelijk Jan Ampt uit Oud-Vossemeer be kend. Van de rij daarvoor kennen we meer namen: leraar Bierens (bijgenaamd 'de Geite'), Mina van Gorsel (Oud-Vossemeer), burgemeestersdochter Sofie Dronkers (Poort vliet), Mientje Hendrikse (St.-Annaland), Gré de Bres (St.-Maartensdijk), Francien Stout- jesdijk (St.-Annaland), Marie Kievit en Toos Hartog (beide Scherpenisse), Rien v.d. Wege (meisje!) en Marie Perestam (beide Tholen) en leraar Baudoux. Op de rij daar weer voor, zitten Thomas van Vossen (St.-Annaland), Leen de Graaf (Scherpenisse), vermoedelijk Teuntje van der Est (Oud-Vossemeer), Marie Ornee (Tholen), Nora Odink (St.-Anna land), Langejan (St.-Maartensdijk), Trijntje Moerland (St.-Annaland), Han Ampt (Oud- Vossemeer), Bram Croenewege, Piet Stoutjesdijk (Oud-Vossemeer). Helemaal vooraan zijn herkend: Kees Leune (Stavenisse?), jongen Nortier(?), Flip van Gorsel (Oud-Vosse- meer) en jongen Zwagemaker (Oud-Vossemeer). De oplossingen stromen binnen van de kerstpuzzel in de; Eendrachtbode van 23 december. Maar u kunt nog meedoen om in aanmerking te komen voor de tien prijzen. Ter gele- j genheid van 60 jaar Eendrachtbode zijn dat dit keer tien di-j nerbonnen voor twee personen van 50 euro. Zorg ervoor, dat uw inzending uiterlijk zaterdag 8 januari bij ons binnen is: per briefkaart aan Eendrachtbode. de Thoolse Courant, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland. U kunt ook e-mailen naar kerstpuzzel@eendrachtbode.nl De briefkaart mag u ook in de bus stoppen van ons kantoor aan de Nieuwstraat 4 in Sint-Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 9