Uniforme kleding personeel verdwijnt vanaf mei in zorgcentra van SVRZ Ramp in Zuidoost-Azië ligt als schaduw over nieuwjaarsreceptie Dorcas krijgt meubels scholen in smalstad Klein Zieltje in 't nieuwe stad'uus Donderdag 6 januari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Betrokkenheid Bezoek aan de Schutse Vervangende woonruimte bewoners Ten Ankerflat nog niet opgelost Schoolmeubels uit Sint-Maartensdijk staan mogelijk binnenkort ergens in een Oost-Europees land. De hulp organisatie Dorcas laadde woensdagmiddag bij het Mar- kiezaat college 150 afgedankte tafels en stoelen op. De leerlingen van de middelbare school in de smalstad kun nen na de kerstvakantie nieuw meubilair in gebruik ne men. Huiselijkheid Veel gasten in uniform: brandweer, scouting, nationale reserve Klein Zieltje krijgt mis schien een plekje achter de trap van het nieuwe ge meentehuis aan de Luch- tenburgseweg in Tholen. Dat was het resultaat van het rommelpotfestival in Tholen. Klein Zieltje ver zamelde namen van de kinderen op een brief voor burgemeester W. Nuis met het verzoek om rekening met Klein Zieltje te hou den bij de nieuwbouw. Ten Anker Tegenslag De in de verpleging en verzorging gebruikelijke witte kleding verdwijnt uit Ten Anker. Per 1 mei schaft de stichting voor regionale zorgverle ning (SVRZ) de uniforme kleding af. Dat heeft te maken met het uit gangspunt om voor de bewoners zoveel mogelijk de thuissituatie te be naderen. Directeur M.P. Heijhoer vertelt dat maandag op de nieuwjaarsbijeenkomsten. Hij kondigt ook een ingrijpende verbouwing aan van recreatiezaal De Klipper en de receptie. De bewoners van de Ten Ankerflat kan de directeur nog geen duidelijkheid verschaffen over hun tijdelijke huisvesting tijdens de verbouwing. Op de bijeenkomsten in De Poorthove, Maartenshof, De Rozeboom en Ten Anker wordt een moment stilte in acht genomen voor de slachtoffers van de tsunami (zeebeving) in Zuidoost-Azië. In dc zorgcentra van de SVRZ in de gemeente Tholen komen op de eer ste werkdag in het nieuwe jaar tradi tioneel bewoners en personeel sa men. Men wenst elkaar een gezond en gezegend nieuwjaar onder het genot van koffie met gebak, en een glaasje. De directie laat zich dit keer vergezellen door leden van dc cliën tenraad. Ook de huismeesters van Castria Wonen zijn present. „Het enorme contrast in de situatie van mensen in deze wereld heeft mij de laatste weken bezig gehou den", zegt directeur Heijhoer in zijn officiële praatje. Hij doelt op dc enorme ramp in Azië, waarbij het aantal slachtoffers ongeveer gelijk is aan eenderde deel van de Zeeuw se bevolking. „De kwetsbaarheid van het menselijk bestaan zagen we zó voor ons op televisie. Zo lagen mensen aan het strand in dc zon en enkele ogenblikken later waren ze letterlijk weggespoeld door een vloedgolf." Heijboer zegt dat dc beelden bij veel bewoners ongetwij feld herinneringen hebben opgeroe pen aan de ramp van 1953. Er klinkt instemmend gemompel. De direc teur heeft het afsteken van vuur werk tijdens dc jaarwisseling met gemengde gevoelens aanschouwd, zegt hij. Het meest geraakt heeft hem nog, dat mensen alweer op va kantie gaan naar de getroffen gebie den waar nog niet eens alle slacht offers zijn geborgen. „Persoonlijk vind ik het van weinig respect en medemenselijkheid getuigen." De overal gevoerde acties noemt Heij boer hartverwarmend en hij vraagt een moment stilte voor de slacht offers en hen die treuren om het ver lies van dierbaren. Terugkijkend op 2004 spreekt de di recteur van een bewogen jaar. Hij noemt het overlijden van dc ouders van de koningin, maar ook het ver scherpen van de tegenstellingen tus sen culturen en religies in ons land. „Wij kunnen de wereld niet veran deren, maar wél van invloed zijn in onze eigen leefomgeving. Door het tonen van respect en begrip, en het open staan voor die ander, kunnen wij allen - u en ik - bijdragen aan een leefbare wereld waarin ieder mens tot zijn recht mag komen. De inbreng van eenieder is hierbij van wezenlijk belang", aldus Heijboer. Ook binnen de SVRZ in Tholen ge beurde er in 2004 het nodige. Mede werkers en vrijwilligers volgden de cursus 'Leren van je werk', bedoeld om beter op de wensen van de be woners te kunnen inspelen en te werken volgens de zogenaamde thuissituatie. Er waren bijeenkom sten ter nagedachtenis van overle den bewoners. De eerste paal voor de uitbreiding van Maartenshof ging dc grond in, bij De Schutse werd gestart met verpleeghuisplaat sen. in Ten Anker werd nieuwe kan toorruimte in gebruik genomen en in dc Ten Ankerflat begon een pro ject dagverzorging. De directeur laat de inzet van de ondernemings raad en de cliëntenraad niet onver meld. „Maar vooral gaat het natuur lijk om de dagelijkse zorg en ondersteuning aan mensen die een beroep doen op ons zorgcentrum. De inzet en grote betrokkenheid van onze medewerkers en vrijwilligers maakt zorg tot meer dan verzorgen van. Deskundigheid, professionali teit is noodzakelijk. Maar het tonen van begrip, respect, betrokkenheid en medeleven is van essentieel be lang in de contacten met onze cliën ten." Voor dit jaar staat er bij de SVRZ het nodige op de rol. Heijboer denkt dat dc uitbreiding van Maartenshof in het najaar in gebruik kan worden genomen, terwijl de verpleegafde- ling van De Schutse in de zomer ge reed zal zijn. De toestemming om de recreatiezaal en de receptie van Ten Anker te verbouwen, zit eraan te komen. Het eerste ontwerp voor de verbouwing van het Thoolse ver pleeghuis zullen in de loop van dit jaar besproken worden. De bedoe ling is dat er wooneenheden komen voor zes cliënten, waar er nu groe pen zijn van vijftien. Realisatie is echter pas mogelijk nadat de nieuw bouw van de flat gereed is. „Daarin zullen namelijk een aantal algemene ruimten ondergebracht worden die nu nog in het verpleeghuis zijn", legt de directeur uit. Een probleem is nog steeds de tijde lijke huisvesting voor de flatbewo ners. „Zij worden nog deze maand uitgenodigd om een bezoek te bren gen aan de tijdelijke huisvesting van De Schutse in Sint-Annaland. Ver volgens zal de besluitvorming wor den afgerond en een informatie avond voor de bewoners worden belegd. U kunt ervan overtuigd zijn dat we de belangen van de bewo- ners hoog achten en dan ook zeer zorgvuldig te werk zullen gaan", al dus Heijboer. De bewoners hebben eerder al kenbaar gemaakt, niets te zien in een tijdelijke verhuizing naar Sint-Annaland. Vernieuwing van de flat is, zegt Heijboer. hard nodig. De toegankelijkheid met een rollator of rolstoel is in de bestaande situatie slecht, met name de toilet ten zijn een probleem. Verder zijn de kozijnen dringend aan vernieu wing toe. Ook voor de cliëntenraad is de tijde lijke huisvesting een grote zorg", zegt voorzitter O. Huiskamp. „Is Sint-Annaland noodzakelijk, is het acceptabel? We zijn er nog niet uit. We hebben het bekeken en we be seffen dat er geen ideale vervangen de woonruimte bestaat." Huiskamp spreekt zijn vertrouwen uit in het plan om de verpleegafdeling van Ten Anker te verbouwen. Hij stelt dat er nog veel veranderingen te verwachten zijn. „Waarschijnlijk wordt het een druk jaar voor de cliëntenraad, maar we houden de vinger aan de pols." Heijboer zegt dat de SVRZ er bij de gemeente op blijft aandringen om vaart te zetten achter het realiseren van zorgwoningen in de verschil lende plannen: Tholen-noord, Poortvliet, Scherpenisse en Oud- Vossemeer. „Anders zullen we niet tijdig in staat zijn om de 'dubbele vergrijzing' op te vangen." De SVRZ heeft voor de periode 2005-2009 een nieuw strategisch plan gemaakt. Speerpunten daaruit zijn onder meer dat huiselijkheid en sfeer kenmerkend zijn voor de leef situatie in de woonvormen van de instelling. Daarom zal het personeel vanaf 1 mei geen uniforme kleding meer dragen. Voor de herkenbaar heid krijgen de medewerkers een naamplaatje, terwijl er beschermen de kleding zal zijn voor de momen ten waarop dat nodig is. Verder zul len vrijwilligers meer projectmatig ingezet worden en wordt maatschap pelijke participatie door het bedrijfs leven aangemoedigd. En de SVRZ bereidt zich voor op de overheveling van taken uit de AWBZ naar ge meenten in het kader van de nieuwe wet maatschappelijke ondersteu ning. Binnen Ten Anker zal in de eerste helft van dit jaar een plan van aanpak opgesteld worden om een kwaliteitslabel te gaan behalen. Heijboer gaat ook in op de concur rentie die op dc zorgmarkt zijn intre de heeft gedaan: „Voor het eerst moesten we als zorginstellingen offertes voor het bieden van thuis zorg in 2005 indienen bij het zorg kantoor." Huiskamp past in elk van de instellin gen zijn korte praatje aan. In Maar tenshof wijst hij erop dat het gebouw groter wordt en dat er méér bewoners zullen komen die zorgafhankelijk len voor het Markiezaat college pas in januari komen, maar in plaats daarvan arriveerden ze net voor de kerstvakantie. Daarom moesten dc oude vorige weck weg. „We zijn blij dat ze zolang in de school mochten blijven staan", aldus me vrouw Goeree. Woensdagmiddag kwam er een vrachtauto leeg uit België terug en die deed de smal stad aan om de meubels op te halen. Elf vrijwilligers werden opgetrom meld om de tafels en stoelen te hel pen inladen. Ze verwonderen zich erover dat de meubeltjes er nog zo goed uitzien. „Blijkbaar waren ze aan vervanging toe. Nu staan er dan nieuwe tafels en stoelen in de loka len. terwijl de school over ruim an derhalf jaar naar Tholen verhuist. Maar wij zijn er blij mee", aldus mevrouw Goeree van Dorcas Tho len. zijn. In De Poorthove en De Roze boom doet hij een oproep voor een vertegenwoordiger in de cliënten raad. Uit het Poortvlietse servicecen trum is die er tot nog toe nooit ge weest, terwijl in Sint-Philipsland een vacature is ontstaan door het stoppen van mevrouw Quist-v.d. Male. Heijboer roert tenslotte nog de ver plichting aan, om voortaan een gel dig identiteitsbewijs bij zich te dra gen. Dit als illustratie van een wereld die steeds meer lijkt te verza kelijken. „Omgekeerd hoop ik dat u op uw eigen wijze en met uw eigen mogelijkheden iets mag,en kunt be tekenen voor mensen in uw omge ving. Ik geloof oprecht dat zo ieder mens van waarde mag en kan zijn in deze wereld. Dat is onze opdracht als mens. Of als u gelovig bent, onze opdracht van Godswege. Ik wed dat velen van u dat ook zo beleven", al dus directeur Heijboer die iedereen tot slot veel heil en zegen toewenst voor het nieuwe jaar. Vrijwilligers dragen schoolmeubilair uit het Markiezaatcollege in Sint-Maartensdijk naar een vrachtwagen van Dorcas voor hulp aan Oost-Europa. Dhr. C.G. Hage (staande) van de cliëntenraad van de SVRZ in de gemeente Tholen. praat op de nieuwjaarsreceptie met bewoners van de Rozeboom in Sint-Philipsland. Tiny Goeree van de Dorcas-werk- groep Tholen hoorde via haar man, die op het Markiezaat college werkt, dat de school het meubilair ging vernieuwen. Ze nam contact op met de vraag of dc christelijke hulporganisatie de oude spullen mocht hebben en dat was akkoord. „Ik denk niet dat we al eens eerder zo'n grote partij schoolmeubilair hebben gekregen. In het depot in Scherpenisse staan nog een aantal tafels en stoelen die van De Rie- burch afkomstig zijn. Ook die gaan nu mee, evenals de ingezamelde kleding die we hebben staan", ver telt mevrouw Goeree. Alle spullen gaan naar het centrale depot in An- dijk. Ze worden opgeslagen totdat er ergens vandaan een aanvraag bij Dorcas komt. Dc organisatie heeft verschillende projecten lopen in de armste gebieden van Oost-Europa. Eigenlijk zouden de nieuwe meubé- De ramp in Zuidoost Azië lag maandagavond als een schaduw over de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Tholen. Een van de slachtoffers, de heer Vallipuram uit Sint-Philipsland vertelde over wat zijn familie overkwam. Hij bedankte de Thoolse bevolking voor de financiële bijdrage die via een spontane collecte bijeen is ge bracht. Opvallend dit jaar waren de gasten die in uniform waren gekomen. Van knalrood tot leger groen. Vreugde en verdriet lagen er dicht bij elkaar. De scouting Tholen bracht een taart mee om 2005 tot een feest jaar te maken omdat de vereniging 25 jaar bestaat. En er was verdriet om de slachtoffers van de ramp in Sri Lanka. Het was een rijke schakering van de Thoolse samenleving, zei burge meester W. Nuis toen hij aan zijn toespraak begon en de zaal inkeek. Het viel hem op dat er nogal wat gas ten in uniform waren gekomen. Zo als gebruikelijk zijn dat de donkere pakken van de brandweerlieden van de verschillende blusgroepen. Maar ook de bestuursleden van het Rode Kruis sprongen er met hun knalrode trui en grijze broek uit. De jongeren van de scouting Tholen waren in fel blauw tenue. Opvallend was ook de aanwezigheid van legergroen. De na tionale reserve was present in dc per soon van M. Minheere. Dat deed Nuis, oud-militair, deugd. 'Geünifor meerd of civiel', hij heette iedereen welkom. Het voltallige college was er. De meeste raadsleden waren er. Vaak met hun partner. Wie komen er zoal af op zo'n receptie? Het zijn vaak dezelfde gezichten. De bovenschool se directeur van de openbare basis scholen, de directeur van de SVRZ, en van Lievensberg, van de Schutse in Sint-Annaland, de directeur van Castria Wonen, de architect van het nieuwe gemeentehuis. En veel voor zitters, die van de stichting actief Stavenisse, van de Thoolse ondcrnc- mersfederatie, van het Rode Kruis, van de Ondernemersvereniging Tho len, van de ZLTO. Bestuursleden van verenigingen, zoals die van de ten nisvereniging Jacoba van Beieren uil Sint-Maartensdijk. Enkele leden van dc Thoolse jongerenraad. Medewer kers van omroep Tholen. Oud-raads leden. een statenlid, een dominee, maar ook fractievolgers van de poli tieke partijen. Ondernemers en enke le ambtenaren. De meesten hebben baat bij een goe de verstandhouding met dc gemeen te. Ze komen hun gezicht laten zien. Schudden handen. De een zegt: beste wensen. De ander: veel heil en zegen in het nieuwe jaar. Meestal is de toon van het gesprek licht. Hier en daar wordt nog een appeltje geschild over iels wat gepasseerd is. Zaken verdui delijkt of rechtgezet. De eerste af spraken gemaakt. Wordt hier de toon voor het nieuwe jaar gezet? Maar deze receptie stond ook in het teken van de ramp in Azië. Nuis Twee gasten in uniform. M. Minheere (rechts) van de nationale reserve en voorzitter B. Stolk van het Rode Kruis. Vrijdagmiddag bood hij het ver zoek aan. Dat gebeurde bij de bur gemeester thuis. De projectgroep die zich met het nieuwe gemeente huis bezighoudt, zal zich er nu over gaan beraden. Klein Zieltje was ruim 25 jaar ge leden uit het stadhuis aan de Hoog straat gestuurd, zo vertelde hij aan de kinderen op de Markt. Dat was omdat het gemeentehuis verhuisde naar Sint-Maartensdijk. Sinsdien zit hij achter de trap. Nu komt het gemeentehuis weer terug, zo kreeg hij te horen. Hij zou dus weer in het stadhuis kunnen gaan wonen, maar hij wist niet of de burgemees ter dat wel goed zou vinden. Daar om riep hij de hulp in van de onge veer zestig kinderen die met hun rommelpot naar de muziektent wa ren gekomen. Klein Zieltje had ook nog iets nieuws. Hij had een rommelpot ge maakt van rood zeildoek en plak band. Het rommelde goed. Met de muziekkapel de Klienkers maakten de kinderen en hun ouders een rondgang door het centrum om bij de winkeliers te gaan spelen. Ze kregen er snoep en ander lekkers. Terug op de Markt kregen de kin deren oliebollen en warme choco lademelk. Daar konden ze ook de brief - in het dialect - onderteke nen: Beste burrehemêêster. Ons eb ben hoare da m'n in Thole 'n nieuw stad'uus kriehe. 'n Hemêên- te'uus eihelijk. Klein Zieltje zou dae oak êêl hraeg 'n eihe plekje kriehe. Dae kan t'n ouwejaer uut, 'n nieuwejaer in haen weune. Klein Zieltje is z'n levenlank gewend om achter d'n trap te zitten. Mocht de hemeêênte dae soms 'n lekker wer- rem plekje voa Klein Zieltje ebbe. dan ou t 'n z 'n eihe anbevole. Oak zou t'n hraeg nog 'n flienke ruumt' ebbe voa oal z'n rommel potten. Noe ebbe boereschuren mêêst a flienke zolders, dus die rommelpotten zouwen dae dan wè kunne staen. Veel last ebben julder nie van Klein Zieltje, hebruuke doe 't bekant niks: ie lust bevobbeld hêên pap, dus de kantine ei weinig dol mit 'm. Burrehemêêster, 't is open ammen 't sêêns kunne oare, want Klein Zieltje is ard an 'n nieuw uus toe. Ma aflijn, dae kan u zelf over mee- praete. Daarom ebben al deze hin ders d'r naem opgeschreve, dan bin ud'r in el luk heval wetende van Bij het overhandigen van de petitie waren geen kinderen aanwezig. De burgemeester en zijn vrouw had den echter wel op kinderen gere kend en snoepzakjes gereed ge legd. Klein Zieltje nam ze toen maar mee naar de vijftien kinderen die 's middags voor de bewoners van Ten Anker kwamen zingen. Het zijn vooral de kleintjes die meedoen aan het jaarlijkse romme- potfestival van de stichting S.T.A.D. De wat oudere kinderen gingen zelf met hun rommelpot langs de deur. Veelal voor harde munten in plaats van snoep. Ook in Sint-Maartensdijk leeft deze tradi tie nog. Een klein aantal kinderen ging ook op deze oudjaarsdag langs de deur. Vooral in het cen trum van de smalstad: Busje stae open en steek t 'r wat in. noemde het aantal van 130.000 do den. „Bijna heel de dag flitsen dc beelden over de tv, of hoor je de ver slagen over de radio, lees je de arti kelen in de krant over deze afschu welijke ramp die Zuidoost-Azië is overkomen." Hij wees ook op de vermisten uit Europa, maar ook uit de eigen gemeente, zoals de familie leden van het gezin Vallipuram uit Sint-Philipsland. Nuis bezocht het gezin donderdag. En vertelde de op brengst van de collecte in Sint-Maar tensdijk die juist was afgerond: meer dan 6100 euro. „Hier hoef je niets voor te doen als bestuur. Dat organi seren de mensen zelf wel. Wij vinden het vanzelfsprekend dat er geld op gehaald wordt. Het is voor ons een kleinigheid. Maar voor de heer Valli puram uit Sri Lanka is dat niet het geval." Vallipuram was met zijn vrouw en kinderen cn de familie Kunst naar de smalstad gekomen. Hij kreeg het woord en bedankte iedereen die geld had gedoneerd voor de slachtoffers van de ramp. Hij vertelde dat hij op dc dag van de zeebeving geprobeerd heeft te bellen met familieleden in Sri Lanka, maar dat dit niet lukte. Pas op dinsdag waren dc verbindin gen hersteld. „Mijn moeder leeft, maar mijn vader cn drie broers zijn vermist. Het is heel moeilijk voor ons. Maar er is heel snel een vergun ning gekomen van dc gemeente om geld op te halen. Binnen een half uur. Wc zijn dinsdag al in Scherpenisse begonnen. Het is heel positief dat ie dereen meeleeft. Er is meer dan 23000 euro opgehaald. Dat is heel veel. We zijn er heel erg dankbaar voor. Heel erg bedankt." Dc burgemeester zei mee te leven met de mensen die in vertwijfeling zijn over de dierbaren die ze hebben verloren. „De ramp roept hulp op. Ik ben blij en trots dat burgers zich heb ben ingezet en nog zullen inzetten. Ook het gemeentebestuur zal haar verantwoordelijkheid nemen." Nuis vroeg de aanwezigen een ogen blik stilte om de slachtoffers te her denken. Nuis zei het nieuwe jaar in te willen gaan onder hel motto: de kracht van het positieve. „Positiviteit in de zin van: met wat gebeurt op een positie ve wijze omgaan. Vanuit dankbaar heid voor wat ons gegeven is, de mo gelijkheden gebruiken om er het bes te van te maken. Van een tegenslag een pluspunt proberen te maken." Voor lokale bestuurders is zo'n hou ding volgens Nuis belangrijk. Met een positieve houding is het werk ook beter vol te houden. „Denk aan de taken- en regeldruk vanuit het rijk. Het niet iedereen naar de zin kunnen maken. De slechte economie. Dc on dankbaarheid voor het geleverde werk. Vrijwel nooit gejuich, wel kei hard werken. Positiviteit geeft ons moed, energie en creativiteit." Nuis blikte terug op 2004. Hij noem de belangrijke zaken als dc bezuini gingen, het sluitend maken van de begroting, het gemeentehuis, de proef met de dienstverlening in de woonkernen, het bezoek van de Po len uit Itawa, de beslissing over het verplaatsen van het Markiezaatcolle ge, het binnenhalen van subsidie voor waterbestrijding en het multi functioneel centrum Oud-Vosse- meer, de start van het veilig honk- project. Het positieve gevoel is nodig om het het komende jaar nog beter te doen. zei hij. In de directe omgeving zijn er volgens Nuis voorbeelden die inspi reren: mensen die zich belangeloos inzetten voor een naaste, de buur vrouwen van de Afghaanse vluchte lingenfamilie Jagga in Sint-Maar tensdijk die er alles aan doen om het gezin te helpen dat dreigt uitgezet te worden, de ZLTO die niet bij de pak ken neer blijft zitten, raadsleden die enthousiast tijd cn energie blijven in vesteren in hun lastige werk. inwo ners die zo betrokken zijn bij hun ge meente dat ze komen demonstreren voor het gemeentehuis. „Ik word hierdoor verwarmd en geïnspireerd en ik hoop u ook." Nuis somde ook een lange rij met za ken op die dit jaar op de rol staan: Impuls Sint-Maartensdijk en Scher penisse, inwoners meer betrekken bij het beleid, bezuinigen op personeels kosten, verkeersveiligheid (Nuis zei blij te zijn dat er voor het tweede achtereenvolgende jaar geen dode lijke verkeersongevallen hebben plaatsgevonden)", woonbeleid met betere mogelijkheden voor starters, senioren en mensen met een wat smallere beurs, de viering van 750 jaar Itawa. Kinderen lopen met hun rommelpot door de Kerkstraat in Tholen om bij de winkeliers langs te gaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 5