hj mm- 1 818 stuks vuurwerk in beslag genomen 15-20 vossen in kaart gebracht Thoolse leveranties VN Schooldirecteuren vestigen hun hoop op gemeenteraad Auto's botsen op Philipsdam w t Zestien jongeren kregen een werkstraf, drie een proces-verbaal Donderdag 6 januari 2005 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT In rep en roer Riet Daverveldt Goede voornemens. Ve- zwemmers voegden op 2005 bij de Bergsediep- len hebben ze, maar ze in nieuwjaarsdag de daad bij sluis langs de Oesterdam de praktijk te brengen is het woord. Ze zorgden in Tholen. Met een sprin- vers twee. Zo'n veertig voor een fris begin van tje over het slik renden ze even het water in om na enkele minuten weer snel de kant op te zoeken. Goed afdrogen, kleren aan en bij een warme kop erwtensoep en oliebollen weer bijkomen. „Je bent opgefrist", zegt de 17-jarige Jessiea Kou- wenhoven uit Tholen. Ze behoort bij de jongste deelnemers aan de nieuw jaarsduik. Ze is ver trouwd met water, want Jessiea werkt in de zomer in zwembad de Spetter in Tholen en in de winter doet ze dat werk in het overdekte bad de Schelp in Bergen op Zoom. „Het water is heerlijk!", roept Dick de Witte uit Sint-Annaland, die samen met zijn broer Leon aan de nieuwjaarsduik heeft meegedaan. „Vooraf is het even fris, maar dan loop je met de hele groep het water in en als je eruit komt, is het niet koud." De mannen zien de lol er wel van in en ze worden goed verzorgd door hun vrouwen. „Zonder onze aanmoedigingen zouden ze het niet kunnen en we staan ook met handdoe ken klaar." Ellen Goedegebuure uit Sint-Annaland houdt zo lang mogelijk haar badjas aan voordat het aftellen begint en precies om twaalf uur het startsein wordt gegeven. Ze wordt door haar ouders en zus ters opgevangen. Een vrachtwagen fungeert als omkleedruimte. De deelnemers moeten wel een flink stuk over het slik afleggen, want het is laag water. Het weer is betrekkelijk zacht voor de tijd van het jaar. Volgens de organisa tor van de West-Brabant se duikvereniging Fundi- ving is de watertem peratuur 4,1 graden. Het valt allemaal mee. De ambulance verschijnt nog als de zwemmers weer al met applaus van de toe schouwers op de dijk te rug zijn. Enkelen trekken een fles champagne open die nog overgebleven is van de oudejaarsavond. Vier jaar geleden begon een klein clubje met de nieuwjaarsduik bij de Bergsediepsluis. Vorig jaar kwam er een vrachtwagen bij om zich te kunnen ver kleden. Deze keer werd er meer publiciteit aan het ini tiatief gegeven, waardoor er veel meer deelnemers waren. De duikvereniging gaat er ook op 1 januari 2006 mee door. De uitnodi ging voor volgend jaar kreeg iedereen via de me gafoon mee, maar sommi gen moeten er nog eens een jaartje over denken of ze dit nog eens zullen doen. Scholen moeten in centrum dorp blijven Met luid geknal en veel siervuurwerk is het jaar 2005 ook op Tholen en Sint-Philipsland verwelkomd. In Sint- Annaland kwam het rond drie uur 's nachts nog tot one nigheid bij bar 1' Esperance in de Voorstraat. Twee ruitjes sneuvelden, 1 persoon raakte gewond aan zijn gewicht, een ander werd gekwetst aan zijn hand. Ambulanceper soneel behandelde de twee gewonden ter plaatse. De jacht is gesloten. Het Zeeuwse Jachthoornkorps blies op oudejaarsdag de finale. De balans opma kend, constateert jachtop ziener Han van Vossen dat er in 2004 minder hazen zijn geschoten dan in 2003. De fazanten waren daarentegen weer beter. Ook vossen pikken af en toe wat wild mee. De Sint- Annalandse jachtopziener heeft op Tholen en Sint- Philipsland 15 tot 20 vos sen in kaart gebracht. VERVOLG VAN VOORPAGINA Pas twee dagen nadat de tsunami op tweede kerstdag toesloeg, lukte het hem om contact te hebben met zijn moeder die bij de hoofdstad Colom bo woont. Twee zussen en een broer die daar ook wonen, zijn hun huizen kwijt en wonen nu bij Vallipurams moeder in. In het noordoosten van het land wonen nog drie broers. Via een neef uit Parijs hoorde Vallipu- ram inmiddels dat twee van hen, zwaar gewond, in het ziekenhuis liggen. Van één broer en zijn gezin is nog altijd niets vernomen. En na die ene keer was het lot gisteren middag ook niet meer gelukt om contact te krijgen met zijn moeder. De vlag hing gisteren halfstok bij het Sint-Philipslandse gezin, zoals op alle openbare gebouwen in het land. De gemeente riep in navolging daarvan particulieren en bedrijven op 0111 hetzelfde te doen, en ook om twaalf uur 's middags drie minuten stilte in acht te nemen ter herden king van de slachtoffers. „We zijn heel blij met de hulp die we van ie dereen gekregen hebben. De fami lies Kunst en Van Duuren en de jeugdbrandweer. En dankbaar voor het medeleven dat de mensen heb ben getoond. We zijn ook veel ge beld, er was een dag bij van wel 45 telefoontjes", zegt ValUpuram. Op Sri Lanka zijn 30.000 doden te betreuren, waarvan 13.000 kinde ren. Er worden nog duizenden men sen vermist. Na het Indonesische ei land Sumatra (oppervlakte 13x Nederland) is Sri Lanka het zwaarst getroffen gebied in de regio. Ook in India, Thailand (het schiereiland Malakka) en Somalië zijn veel slachtoffers gevallen. Gisteren werd een getal van 157.000 doden ge noemd (39% kinderen). Het aantal omgekomen Nederlanders staat of ficieel op zes, terwijl nog ruim der tig landgenoten vermist worden. Verder zijn er nog 150 niet te trace ren. De echtparen Hage en Franken uit Tholen, waarvan wij eerder meldden dat zij in Thailand waren en dat er geen contact was, zijn on gedeerd. Zij verbleven buiten het getroffen gebied en zijn inmiddels thuis. Marloes Reijngoudt uit Sint-Phi- lipsland was, met kennissen uit Ber gen op Zoom, in Thailand op va kantie. Op het moment van de tsunami zat ze midden op zee aan boord van een zeilschip. „We heb ben helemaal niets gemerkt, gezien of gehoord." De Sint-Philipslandse verbleef in Pattaya aan de Golf van Thailand, zo'n 200 kilometer ten zuiden van Bangkok. Terug aan land hoorde ze wat er gebeurd was. „Ik kwam rond 12 uur terug op mijn kamer en toen stonden er vanaf kwart over tien oproepen op mijn gsm. „Ik heb meteen iedereen te ruggebeld, alles was daar in rep en roer." Behalve televisiebeelden in de spaarzame momenten dal ze op haar hotelkamer was, kreeg Marloes weinig mee van wat er' honderden kilometers verderop gebeurd was. Ze sprak wel mensen die familiele den vermisten. „Je bent met vakan tie. Dat is eigenlijk best een dubbel gevoel", zegt ze. Eenmaal terug in Sint-Philipsland - de 29e was ze weer thuis - realiseerde Marloes Reijngoudt zich pas goed hoe ver schrikkelijk de ramp was. „Toen zag je pas wat een ravage het daar was." Met alle berichten over om gekomen en vermiste toeristen is ze dankbaar dat ze er zo goed vanaf is gekomen. Overigens ontmoette de Sint-Philipslandse zo ver van huis nog een ouder echtpaar uit Tholen, vertelt ze. Het Thoolse bedrijf Dcvotra is stand-by voor wat betreft het verle nen van hulp in de getroffen regio. De onderneming doet al vele jaren zaken met organisaties van de Ver enigde Naties. Ook nu is er al geïn formeerd naar de mogelijkheid om watertanks, zuiveringsinstallaties, generatoren en lijkzakken te leve ren. „De benodigde aantallen, waar heen de spullen moeten en welke or ganisatie wat precies nodig heeft, dat is nog niet duidelijk", vertelt Jeff Simon van de technische han delsonderneming. „Maar we hebben alvast bij onze leveranciers geïnfor meerd." Devotra levert vanalles, van schroefjes tot de inrichting voor scholen en mobiele werkplaatsen. En vaak in brandhaarden, zoals Ko sovo, Afghanistan, Irak en Haïti. Riet Daverveldt uit Roosendaal, werkzaam bij de gemeente Tholen, is gisteravond met haar zoon naar Sri Lanka vertrokken. Ze nam ruim 5600 euro mee die de afgelopen da gen zijn ingezameld - haar collega's bij de gemeente brachten in twee dagen tijd 596,24 euro bij elkaar - en medische hulpmiddelen van het Bergse ziekenhuis Lievensberg. Dat kon geregeld worden via burge meester W. Nuis, die in de raad van toezicht zit van het ziekenhuis. Ver bandmiddelen, handschoenen, in jectienaalden en desinfecterende middelen komen in hel getroffen land goed van pas. Ook kleding kan men gebruiken. Van het geld wil de Roosendaalse water en voedsel ko pen, wat ze aan de oostkust denkt te distribueren. Mevrouw Daverveldt woonde van 1974 tot 1988 in Sri Lanka, maar kwam met haar beide kinderen terug (haar Srilankaansc man bleef achter) toen de burger oorlog weer oplaaide. Ze heeft nog veel vrienden en kennissen in het land waar ze regelmatig terugkeert. Eigenlijk had ze nu een vakantiereis met vriendinnen gepland naar het Aziatische land, maar dat is een hulpactie geworden. De bus daarvoor in het gemeente huis in Sint-Maartensdijk blijft heel de maand januari staan. De op brengst wil het gemeentebestuur verdubbelen. Datzelfde geldt voor de huis-aan-huiscollecte, waarvoor de gemeente een minimum bedrag van 25.000 euro wil uittrekken. De gemeenteraad moet dat besluit op 27 januari nog goedkeuren. B. en w. kwamen daaartoe, nadat gemeente raadslid P. van Bclzen de raad en het college voorstelde om per inwo ner van Tholen een euro te doneren, zoals meer Zeeuwse gemeenten doen. Ook het waterschap Zeeuwse Ei landen komt Zuidoost-Azië te hulp. Het doneert 50.000 euro aan het sa menwerkingsproject Netherlands Water Partnership. Dit project wil in het bijzonder Atjeh op Sumatra hulp bieden op twee terreinen: drinkwatervoorziening en het zui veren van huishoudelijk afvalwater. Naast geld wil Zeeuwse Eilanden op termijn ook kennis en deskun digheid leveren. 'Het water is heerlijk!' Dick de Witte uit Sint-Annalcind komt enthousiast het water uit. VERVOLG VAN VOORPAGINA Bij het bestuur van Vrij en Blij is er overigens draagvlak voor verplaat sing, zo is b. en w. uit een brief van de speeltuinvereniging gebleken. Het college acht een brede school in de uitgebreide zin van het woord (ge zamenlijk gebruik van ruimten en het organiseren van buitenschoolse acti viteiten) in de Thoolse samenleving niet haalbaar omdat de scholen te sterk aan de eigen identiteit hechten. Beide scholen wilden wel bij elkaar blijven gezien de goede samenwer king bij diverse buitenschoolse acti viteiten zoals koninginnedag, chbo- cursus, sportdag. Ook in verband met het respect dat onder elkaar aanwezig is. Ook de centrale ligging in het dorp sprak beide scholen sterk aan. Vroe ger aan de Ring en later aan de Schoolstraat waren de openbare en christelijke basisschool in Sinl-Anna- land altijd bij elkaar gehuisvest. B. en w. houden de deur nog open voor volledige nieuwbouw van de twee scholen op de huidige plaats. Maar dan moet de gemeenteraad bij het vaststellen van de kadernota 2006 in juni a.s. die keuze wel afwegen te gen andere voornemens. Bij twee ongelukken op de Philips dam zijn gisterenmorgen kort na elf uur vier auto's min of meer zwaar beschadigd. Alle bestuurders kwa men met de schrik vrij. Het eerste ongeluk gebeurde toen een 42-jari- ge automobiliste uit Zoetermeer een voor haar rijdende auto met aan hangwagen, bestuurd door een 44- jarige Steenbergenaar, wilde inha len. Tijdens die manoevre verloor zij de macht over het stuur, raakte in een slip en reed tegen de auto uit Steenbergen. Volgens de politie is de auto uit Zoetermeer vermoede lijk total loss, terwijl de andere wa gen aan de zijkant werd beschadigd. De tweede aanrijding gebeurde om dat een 26-jarige automobiliste uit Tholen een noodstop moest maken voor de eerste aanrijding. Een ach ter haar rijdende 23-jarige vrouw uit Dirksland kon niet meer tijdig stop pen en botste tegen de Thoolse auto. Directeur G.T. Bril van De Casembrootschool en M.D. Baaij van de School met de Bijbel hopen dat de gemeenteraad een andere keuze maakt voor de scholen in Sint-Annaland dan b. en w. voorstellen. Bei den willen het liefst op dezelfde plaats een nieuwe school bouwen. „Ik hoop dat de politiek er nog eens goed over nadenkt", zegt Bril. „Het is toch niet onoverkomelijk om de anderhalf miljoen euro die ons plan méér kost. in bijvoorbeeld 20 jaar te overbruggen. Het gaat nu hartstikke goed samen en dat willen we graag handhaven. Ik had er ook op gere kend dat we beiden een nieuwe school zouden krijgen. Niet de één dus helemaal nieuw en de ander 80% nieuw en 20% oud. We zitten nu mooi in het centrum van het dorp en dat moet zo blijven. Ik zou niet bij de Wellevaete weggeduwd willen wor den, bij de sloot, achter de bosjes. Dat is toch meer aan de rand van Sint-Annaland", zegt Bril. Zijn collega Baaij juicht evenmin. „Het enige voordeel bij de Wellevae te is dat je vlakbij de gymzaal zit. maar gevoelsmatig zit je daar toch aan de rand van hel dorp. En ik ben bang dat de sociale controle er een stuk minder zal zijn. Dit voorstel van b. en w. valt ons rauw op het dak. Het is niet 12, 3 door ons gewenst." Baaij noemt het door b. en w. geko zen plan 2 'goedkoop voor de ge meente.'„Maar er is geen rekening gehouden met onze wensen. Als je volledig naar de financiën kijkt, kom je bij de keuze van het college. Maar de gemeenteraad kan beslissen of er meer geld beschikbaar komt. Als je langer wacht, kan het beste plan ver wezenlijkt worden en dat is samen een nieuwe school op dezelfde plaats. Met een jaartje uitstel valt wel te leven. Je weet nooit wat er in de toekomst nog mogelijk is", aldus Baaij. «f fW - O Ondanks de inbeslagneming van 818 stuks vuurwerk op Tholen en Sint-Philipsland bleef er nog heel vee! over dat wel de lucht in ging. Gezien de spanning die even ont stond, riep de Thoolse politie, die met twee wagens aanwezig was, ver sterking op, waarvoor er een politie wagen van Halsteren kwam. „Maar de melding was vele malen erger dan de situatie in werkelijkheid was", zegt politiewoordvoerder Jan van Mourik. „Hel was eigenlijk een storm in een glas water. Toen de po litieagenten zich tussen het publiek mengden, nam de dreigende sfeer af." In Tholen werd nog een bushokje vernield, alsmede diverse vuilnis bakken. Op straat lagen er veel vuur- werkresten. De gemeente verrichtte daarvoor op nieuwjaarsdag nog schoonmaakwerkzaamheden. De brandweer kwam na de jaarwisse ling in actie toen er een kerstboom op de Markt in Tholen in brand raak te. Er bleek een dui/.endklapper in gelegd te zijn. Autobezitters maakten zich zorgen over hun daar geparkeerd voertuig en belden de brandweer. De politie registreerde 21 vuurwerk overtredingen vanaf 29 tot en met 31 december. Negen keer was dat voor het afsteken van vuurwerk buiten de toegestane tijd. Acht keer voor het in bezit hebben van 100 tot 300 strij kers. Drie keer bleek er ten onrechte vuurwerk voorhanden op een voor het publiek toegankelijke plaats. In één geval was er sprake van vuur werk, zonder juiste aanduiding. De overtredingen vonden plaats op de Spuidamstraat en in de Kerkstraat te Seherpenisse, de Hoenderweg, Ju- lianastraat, het Havenplein en de An na van Böurgondiëstraat in Sint-An naland, de Burg. Versluijsstraat in Oud-Vossemccr, de Kaaij in Tholen, het Van der Lek de Clcrcqplcin in Stavenisse en de Stationsstraat en Wilhelminastraat in Sint-Philipsland. Drie mensen kregen een proces-ver- baal, zestien jongeren werden door verwezen naar bureau HALT. Acht werkten er vier uren in de brand weerkazerne in Tholen. Ze moesten vegen, laarzen poetsen en het toilet schrobben. Acht anderen ging in Goes aan de slag. Voor twee jongens had de vuurwerkovertreding geen gevolg, want die bleken jonger dan 12 jaar te zijn. De politie nam in totaal 818 stuks vuurwerk in beslag: 420 strijkers, 290 astronauten, 47 baby-pijltjes en 61 stuks overig vuurwerk. „Het ziet ernaar uit, dat de vossen op de landelijke vrijstellingslijst komen, want alle bodembroeders gaan eraan. In het voorjaar jonge hazen en jonge fazanten, in de herfst en de winter hebben we dode fazanten, kaapse eenden, ganzen en meerkoeten gevonden. De kop was eraf gebeten en de dode dieren wa ren begraven. Zo gaan de vossen te werk." Een koppeltje vossen zorgt volgens de jachtopziener voor zes jongen. „Als je vijftig vossen op het eiland krijgt, dan gaan de kieviten en scholeksters eraan en dan is de aanleg van de Scherpcnissepolder als natuurgebied weggegooid geld geweest." De vossen zijn daar gesignaleerd, maar ook bij Sint-Maartensdijk waar er vier geregistreerd zijn. Ver der bij het Rammegors tussen Oud- Vossemeer en Sint-Philipsland, het Diepe Gat tussen Sint-Annaland en Stavenisse, maar ook bij het Thool se bedrijventerrein Welgelegen is er een vos gezien. Ook door ziekte gaat er wild verlo ren. Zo vond Van Vossen in een boomgaard drie dode hazen. „On der Stavenisse en Sint-Maartens dijk zaten er het afgelopen jaar zeer weinig hazen, Tholen. Poort vliet en Sint-Annaland waren wel goed. Er wordt uitgegaan van I haas per 4 ha en het totaal bejaag- bare terrein is 10.000 ha, maar elk jaar wordt dat kleiner door opruk kende woningbouw en bedrijven. Omdat er veel met slecht weer is gejaagd, zijn er nogal wat hazen De jacht wordt niet alleen beoefend door mannen op leeftijd; de nieuwe generatie staat al weer klaar, zoals hier Iris Kodde en Peter en Melanie Hage (v.l.n.r.) overgebleven. In de Bredenvliel- polder bijvoorbeeld zaten 30 ha zen. maar we hebben er maar 4 ge schoten." De jachtopziener kan 's nachts de hele polder verlichten om het wild goed in kaart te brengen. „Op 300 tot 400 meter zie je dan wel 17 ha zen op 1 perceel. Ook zitten er tientallen houtsnippen en water snippen op het eiland. De patrij zenstand is toegenomen. Het aantal reeën is redelijk stabiel. In de Hoek van Bruijnzeel bij Sint-Annaland hebben we een spierwit konijn ont dekt. Op de fazantenhennetjes zijn we heel zuinig. Die schieten we spaarzaam en daar pluk je dan het volgende seizoen weer de vruchten van", zegt jachtopziener Han van Vossen. Deze jongens bewonderen de buit van een drijfjacht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 3