Tholenaren geven bijna 25.000 euro voor hulpactie in Zuidoost-Azië Taart voor Nuis van de scouting De Casembroot blijft, nieuwe chr. school Vervanging 43 steigers in jachthaven Tholen N HEIJNEN Geen geld voor rondweg bij Oud-Vossemeer 1 overtreding op 405 auto's St.-Philipslandse wint reis Brazilië Tholen groeit in Zeeland opnieuw snelst Meer acties Donderdag 6 januari 2005 61c jaargang no. 8 ZET DELTA U BIJ SLECHT WEER OOK ZONDER BEELD? WWW E-TECHNOLOCIE Gemeentebestuur wil opbrengst huis-aan-huiscollecte verdubbelen De huis-aan-huiscollecte in alle Thoolse woonkernen had tot gisterenmiddag 24.337,71 euro opgebracht voor de getroffen gebieden in Zuidoost-Azië. In Tholen-stad was de inzameling nog niet afgerond. Arco Kunst van de jeugdbrandweer Sint-Philipsland verwacht dan ook dat er 25.000 euro overgemaakt kan worden op giro 555. Het gemeentebestuur wil de collecte-opbrengst, met goed vinden van de gemeenteraad, verdubbelen. De familie Vallipuram uit Sint-Philipsland is de bevolking dankbaar voor al het medeleven en de steun bij de actie. Zij nam het initiatief, wat aansloot bij de gedachte waarmee ook Kunst rondliep. De handen werden daarom ineen gesla gen en zo gingen overal collectanten op pad. Brandweerauto Vlag halfstok School met de Bijhei naast de Wellevaete Tegen de zin van de twee basisscholen in, haalt het ge meentebestuur De Casembrootschool en de School met de Bijbel in Sint-Annaland toch uit elkaar. Voordeel is nu dat de speeltuinvereniging Vrij en Blij op dezelfde plaats kan blijven. Ook De Casembrootschool blijft waar ze zit in het bestaande gebouw. De christelijke school gaat naar de rand van het dorp, waar het achter de Welle vaete splinternieuwe lokalen krijgt met kleuters en bo venbouw onder één dak. Voor de gemeente telt dat dit de goedkoopste oplossing is. Tien tegen negen Leden de Kogge sparen 55 mille uit De gemeente wil 115.000 euro beschikbaar stellen voor de vervanging van 43 vingersteigers in de jachthaven van Tholen. Vijftien mille komt ten laste van het onderhouds- fonds, de andere ton wordt geactiveerd. Watersportver eniging de Kogge krijgt de kapitaallasten gepresenteerd in de vorm van een hogere huur. B. en w. denken verder aan privatisering van de haven. Deze week ^jjU i\ y iAl- Sanne Bruins en Lidewij van Dijk van de jeugdvereniging scou ting Tholen Heenetrechtgroep boden burgemeester W. Nuis maan dagavond tijdens de nieuwjaarsreceptie een taart aan. Het was het startsein van het feestjaar van de scouting die dit jaar 25 jaar be staat. De vijf jongens, twee meiden en twee begeleiders van de Wilde Vaart verrasten de burgemeester meteen aan het begin van de re ceptie even na half acht. Begeleider Jos Loos: „We willen het uit bundig vieren en dachten maar gelijk op de nieuwjaarsreceptie te beginnen." Het hoogtepunt van de viering valt op 4 juni. Dan wordt er een reünie gehouden voor alle (oud) leden van de scou ting. Probleem is echter dat er uit de beginperiode geen ledenlijs ten zijn bewaard. „Vroeger kreeg je een kaartje met je naam erop. En als je wegging, dan werd dat kaartje kapotgescheurd. We ho pen nu dat oud leden zich via onze website www.heenetrecht.nl gaan aanmelden." Om het jubileum verder voor te bereiden, ko men er ook werkgroepen met oud-begeleiders en oud-bestuursle den. „Die vinden het leuk om iets terug te doen." De 28-jarige Jos zelf is al vanaf zijn zevende jaar actief in de scouting. Zijn broer Mark is 25 jaar lid en zijn moeder was betrokken bij de oprichting van de vereniging. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een rondweg ten zuiden van Oud- Vossemeer om het weggedeelte Onder de. Molen te ontlasten, zit er voorlopig niet in. En aanleg van het ontbrekende stuk fietspad langs de provinciale weg bij het dorp (N656. Molendijk, Mare- weg en Hiksedijk) zal niet eerder dan in 2007 mogelijk zijn. Dat laat de pro vincie weten aan J.L. van Gorsel. De Vossemeerder vroeg in een brief aan dacht voor de onveilige situatie voor met name voetgangers en fietsers. 'Uit eigen ervaring weet ik dat je als voet ganger of fietser regelmatig de berm in moet, of gereden wordt, om het ve ge lijf te redden', schreef hij. De provincie geeft aan dat het beleid erop is gericht om in 2007 langs alle 80-kilometerwegen een fietspad te hebben. Het ontbrekende stuk bij Oud-Vossemeer is in het meerjaren programma infrastructuur Zeeland 2005-2009 opgenomen met 2007 als jaar van uitvoering. Er is ook al grond voor aangekocht, maar bij de uitwer king van de plannen zal er waarschijn lijk nog meer grond nodig zijn. Van Gorsel attendeerde op het regelmatig uit de bocht vliegen van auto's op de Mareweg. Dat is de provincie bekend en het heeft de aandacht. Als dat no dig is, zullen er 'attentieverhogende voorzieningen' aangebracht worden. Wat het stukje weg Onder de Molen betreft, dat staat op de reservelijst van de provincie, zonder een jaar van uit voering. Maatregelen, die overigens nog bestudeerd en uitgewerkt moeten worden, dienen de verkeersoverlast te verminderen en zo de leefbaarheid te vergroten. Een rondweg is al helemaal niet aan de orde, want daar heeft de provincie simpelweg te weinig geld voor. Vele automobilisten blijken in het nieuwe jaar het goede voornemen te hebben om niet meer met alcohol op achter het stuur te gaan zitten. Dat bleek dinsdagmiddag bij een tevoren aangekondigde alcoholcontrole. Op de 405 aangehouden automobilisten was maar 1 bestuurder in overtre ding. Dat was het geval op de Ten Ankcrweg/Windsingel in Tholen waar 105 automobilisten werden ge controleerd. Op de Grindweg in Tholen werden 165 auto's aange houden en op de Lageweg/Postweg in Poortvliet 135 bestuurders. In de gemeente Reimerswaal waren er dinsdagavond 3 overtredingen op 137 gecontroleerde automobilisten. Twee maanden geleden tikte Corina Verwijs uit Sint-Philipsland haar ge gevens in op de website Startkabel, nl. Gisteravond kwam er een tele foontje met de mededeling dat ze een prijs heeft gewonnen: een reis van negen dagen voor twee personen naar Brazilië, met een bedrag aan zakgeld. Blij verrast met zo'n mee valler aan het begin van het nieuwe jaar, heeft Corina haar zus Christina uit Stavcnisse gevraagd om met haar mee te gaan. Over nadere details krijgt ze binnenkort bericht. Uit voorlopige cijfers van de gemeen te blijkt, dat Tholen op 31 december 24.666 inwoners telde. Het afgelopen jaar kwamen er 280 Tholenaren bij. Daarmee neemt Tholen 30% van de Zeeuwse bevolkingsgroei voor zijn rekening. Net als een jaar eerder is Tholen van de dertien gemeenten de grootste groeier. En net als toen staat Goes op de tweede plaats. De groei blijft overigens achter bij.die van een jaar geleden, want beide gemeenten blijven dit keer beneden de 300. De Thoolse groei is redelijk verdeeld over de natuurlijke aanwas en nieuw komers van elders. Het geboorteover schot is 135 (312 geboorten en 177 overlijdens) en het vestigingsover schot 145 (885 vestigingen en 740 vertrokken personen). Er zijn meer meisjes dan jongens geboren (164 te gen 148), maar er overleden meer mannen dan vrouwen (97 tegen 80). Met 34 geboorten was oktober een topmaand. met 21 overleden in april en juli de meeste inwoners. Nieuwe inwoners van elders kwamen er in september en oktober het meest, res pectievelijk 89 en 88. De meeste ver trekkers (94) waren er in augustus. En oktober was met 48 mensen erbij de maand dat het inwonertal hel sterkst groeide. Op 31 december woonden er 12.341 mannen en 12.325 vrouwen op Tholen en Sint-Philipsland. Raja en Trudy Vallipuram met hun zonen Thamishan en Raisand gaven de aanzet voor een geslaagde huis-aan-huiscollecte op Sint- Philipsland en Tholen. vergunning tot komende zaterdag verlengd. „Nadat er dinsdag na kerst contact met mijn moeder in Sri Lanka was geweest, zei ik tegen mijn vrouw: we moeten iets doen voor de overle venden", vertelt Raja Vallipuram. De gedachte was een collecte in hun woonplaats Sint-Philipsland te hou den. Raja's vrouw Trudy belde naar het gemeentehuis voor een vergun ning en dat werd er vervolgens een voor de hele gemeente. Het gezin informeerde bij hun buurman Erik van Duuren om de collectebussen van de jeugdbrandweer te mogen gebruiken en ging daarmee diezelf de dinsdagavond nog in Scherpenis- se op pad. Van Duuren had inmid dels Kunst ingelicht. „Ik was net aan het bedenken hoe we met de jeugdbrandweer een actie hier in het dorp konden opzetten", zegt deze. De krachten werden daarop gebun deld. Omdat de vergunning aanvan kelijk tot 30 december geldig was, werden in verschillende dorpen contacten aangeboord om de collec te op touw te zetten. Inmiddels is de De werkgroep van Woord en Daad gaat geld inzamelen voor noodhulp aan de getroffenen in Azië. De komende weken wordt daarvoor een statiegeldbonnenactie gehouden bij supermarkt C1000 Stroot in Tho len. De opbrengst gaat naar de landelijke stichting. In Scherpenisse staat de Hervormde Gemeente zondag stil bij de ramp in Zuidoost-Azië. De familie Vallipuram is daarom uitgenodigd deze dienst bij te wonen. De kerken in Oud-Vossemeer hebben met elkaar afgesproken om zondag voor het rampgebied te collecteren tijdens de diensten. Dat doet ook de Hervormde Gemeente in Sint-Annaland. De 136 ABC- en DIO-drogisten in ons land - waaronder drogisterij Maja te Sint-Annaland - leggen een stukje van hun omzet opzij voor hulp aan Azië. Van de omzet van het huismerk Idyl wordt tien procent daarvoor bestemd. De opbrengst zal overgemaakt worden naar het gi ronummer 555 van de samenwerkende hulporganisaties. Na Scherpenisse ging de familie Vallipuram woensdagmiddag naar Poortvliet, geholpen door (schoon) vader Groeneveld en Rianne Kunst en haar dochter. „Spontaan bood een vrouw daar aan om mee te hel pen", vertelt Arco Kunst. Datzelfde gebeurde in Tholen, waar ook nog collectanten uit Stavenisse op pad zijn geweest. In Oud-Vossemeer werd door een Srilankaans gezin uit het dorp aan de actie meegewerkt. Donderdag deed de jeugdbrandweer in anderhalf uur tijd alle adressen in Sint-Philipsland, Anna Jacobapol- der en De Sluis aan. Met groot suc ces, want er werd ruim 5200 euro ingezameld. De brandweerauto ver gezelde de collectanten en uit de luidsprekers schalde de tekst: 'Tij dens de kerstdagen is Azië getroffen door een verschrikkelijke ramp. Meer dan 100.000 slachtoffers zijn te betreuren. De schade is enorm. Help Azië en geef met gulle hand aan onze collectant'. De ervaring van de collectanten tot dan toe was, dat niemand nee zei. En dat mensen die al op giro 555 gestort hadden, alsnog iets in de bus stopten. De jeugdbrandweer heeft zelf 24 collec tebussen, die jaarlijks gebruikt wor den voor de inzameling voor Jantje Beton. Ook zijn er een dertigtal bij Wilma van Moort gehaald. De bus sen zijn vervolgens in Sint-Annaland gebruikt, waar via de hervormde jeugdverenigingen 31 collectanten op pad gingen. Een deel van de bus sen ging nog naar Stavenisse. Daar kondigde dorpsomroeper Gatze de Moed tevoren de actie aan. In Sint- Maartensdijk vergezelde de brand weerauto de collectanten die via Tonnie Breure van het evenementen comité Smalstad gemobiliseerd wa ren. Per woonkern zijn de volgende be dragen ingezameld: Sint-Philips land 5413,01 euro, Oud-Vossemeer 1072,60 euro, Sint-Annaland 3214,25 euro, Stavenisse 3960,22 euro, Sint-Maartensdijk 6203,65 eu ro, Tholen 2562,10 euro (nog niet compleet) en Scherpenisse en Poortvliet 1912,42 euro (de bussen van deze dorpen zijn niet afzonder lijk geteld). Aanvankelijk was voor Scherpenisse en Poortvliet een veel hoger bedrag gemeld, maar daar waren per abuis enkele bussen van Tholen meegeteld. Raja Vallipuram komt zelf uit Sri Lanka (het vroegere Ceylon). Hij kwam bijna twintig jaar geleden naar ons land en woont inmiddels veertien jaar in Sint-Philipsland. ZIE VERDER PAGINA 3 Voor b. en w. is dat een tweede keus, want de meest optimale variant is vervangende nieuwbouw - deels in twee bouwlagen op de huidige plaats en het terrein van de speel tuin. De leerlingen zouden dan tijde lijk elders gehuisvest moeten wor den. Deze plusvariant biedt de mogelijkheid om invulling te geven aan de brede school met kinderop vang en bibliotheek. De 4.8 miljoen euro past echter niet in het beschik bare budget van 3,5 miljoen euro en zou dus niet voor 2008 uitvoerbaar zijn. Daarom wijkt het college uit naar plan 2: adequate huisvesting voor 11 groepen van De Casem brootschool op de huidige plaats door verbouwing, waarbij ook de lo kalen van de chr. school ter beschik king komen. De School met de Bij bel krijgt dan volledig vervangende nieuwbouw voor 7 groepen naast de Wellevaete aan de Hoenderweg. De omgeving van de Schoolstraat/ Raiffeisenstraat/Crooswijck wordt met deze keuze minder belast omdat er maar 1 school overblijft: De Ca sembrootschool. Bovendien zal er extra ruimte overblijven voor het treffen van verkeerstechnische maatregelen, zoals extra parkeer voorzieningen. De ruimtelijke in passing naast de Wellevaete levert geen enkel probleem op. Op beide plaatsen zijn voldoende doorgroei mogelijkheden aanwezig. Het vor men van een brede school is slechts mogelijk ten gunste van 1 school. Nadeel hiervan is. dal er oneerlijke concurrentie kan ontstaan tussen de scholen, zo stellen b.en w. Ook dit plan is met 3,8 miljoen euro duurder dan de beschikbare 3,5 mil joen, maar het college stapt over de ze geringe hijraming heen. „Het is niet de meest optimale oplossing omdat de scholen op twee verschil lende plaatsen worden gehuisvest. Daartegenover staat dat er voldoen de ruimte is voor doorgroeimoge lijkheden en kwaliteitsverbetering van de omgeving. Bovendien is plan 2 in financieel opzicht het meest haalbaar", aldus b. en w. Adviesbureau DHV legde met een onderzoeksrapport de basis voor de keuze, waarover de beide scholen en de raadscommissie samenleving een mening gaf. Alleen de twee grote partijen, SGP en PvdA, bleken voor zoveel mogelijk handhaven van de bestaande gebouwen te zijn. Dit in verband met de kosten. Die twee partijen vormen met 10 zetels net een meerderheid in de raad. CU, CDA, ABT en VVD, totaal 9 zetels, waren voor totale nieuwbouw van de twee scholen met 5 miljoen eu ro als maximum kosten. Verplaat sing van de speeltuin naar de huidi ge chr. kleuterschool zou dan nodig zijn, maar dat was voor de commis sie geen onoverkomelijke zaak. ZIE VERDER PAGINA 3 Al enige jaren is gebleken, dat de vin gersteigers in de Thoolse jachthaven aan vervanging toe zijn. In 2001 is er na een flinke storm behoorlijk wat schade geleden aan de steigers. Jaar lijks is er een post vervanging drijvers in de begroting opgenomen van bijna 60(X) euro. Deze dateert uit de tijd dat de gebruikte betonnen steigers na de vorst kapot gingen. De laatste jaren werden er van dat bedrag steeds 2 of 3 vingersteigers vervangen, zodat er nu al een behoorlijk aantal is vernieuwd. Recent is gebleken, dat er nog 30 vin gersteigers volledig vervangen moe ten worden en van 13 vingersteigers is de drijver of een deel daarvan nog goed en moet alleen het houten dek worden vernieuwd. De staat van deze 43 is zodanig, dat het niet verant woord is om er elk jaar maar een paar te vervangen. „Dit gaat te lang du ren", aldus b. en w. Ook zullen de kosten uiteindelijk hoger zijn als het werk in kleine stukjes wordt uitge voerd. De wens van de Kogge is ook om alle oude steigers in één keer te vervangen. ZIE VERDER PAGINA 9 Piet Geuze trakteert bij overname kunstharsfabriek De erwtensoep smaakt Jessica Kouwenhoven prima na nieuwjaarsduik S l I* èfTÈm Jan Mosselman wil verhuur op chaletparc Krabbenkreek sterk ontwikkelen XJf 1 A. EN VERDER... Natuur speelt rol bij uitbreiden van werkhaven aan Krabbenkreek Uniforme kleding personeel verdwijnt vanaf mei in zorgcentra SVRZ HET NOODLOT WACHT OP U OP DE PLEK DIE l UITKIEST OM I W NOODLOT TE ONTLOPEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Burgemeester W. Nuis kreeg op de nieuwjaarsreceptie een taart van de scouting die dit jaar het zilveren jubileum viert.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2005 | | pagina 1