'Gemeente is er de oorzaak van dat er zo weinig huurwoningen zijn' afgeprijsd als een kerstcadeau van RTL-radio Landelijke commissie zette de puntjes op de i HERENAFDELING den Engelsman q^van Driel lil maart begint bouw Mutsen voor kampioenen junioren van jeugdbrandweer Sint-Philipsland van de vijfhoek Tholen Oorkonde gemeente en voetbalspel Castria-directeur Kloet: we moeten grond bevechten Donderdag 30 december 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Ds. J. de Goei uit Sint-Maartensdijk wil niet van een overwinning spreken nu hij in hoger beroep in het gelijk is gesteld in zijn conflict met de kerkenraad van de Her vormde Gemeente Rehoboth. Evenmin noemt hij het be sluit een genoegdoening. „De landelijke commissie heeft de puntjes op de i gezet door vooral naar de juridi sche en formele aspecten te kijken en niet naar de emo tionele kant van de zaak." De woningcorporaties zijn de laatste weken veelvuldig in het nieuws. Ze zouden heel rijk zijn en wegen bewan delen die soms weinig met sociale woningbouw te ma ken hebben. Tien Drentse stichtingen hebben geld gesto ken in de bouw van seniorenwoningen in Hongarije, terwijl ze in hun eigen regio niet aan de behoefte aan nieuwe, goedkope huurhuizen kunnen voldoen. Minister Dekker haalt uit naar de woningcorporaties. Bijna negentig stichtingen verstrekken ontoelaatbare le ningen aan eigen personeelsleden en andere bedrijven of bouwen luxe woningen voor hun eigen financieel gewin. En dat terwijl er geen huurwoningen bijkomen en de markt vast zit. Het rijk zou de druk op woningstichtingen en gemeenten moeten opvoeren, zodat er meer huurwo ningen gebouwd worden. Voor elke huurwoning die vrij komt, zijn er bijna honderd gegadigden en de gemiddel de wachttijd is ruim drie jaar. Er worden namelijk minder huurwoningen gebouwd dan er gesloopt en ver kocht worden. Bevechten Onrendabel Politiek gevoelig Constructie Trouwe supporters Tholen groeit wel, maar minder hard De juniorenploeg van de jeugdbrandweer Sint-Philips land is woensdagavond gehuldigd in het gemeentehuis voor het behalen van het Nederlands kampioenschap. Burgemeester W. Nuis deelde oorkondes en brandweer mutsen uit aan de juniorenploeg. Ook de aspiranten en het echtpaar Verwijs werden in het zonnetje gezet. Drie van hun zonen maakten namelijk achtereenvolgens deel uit van de jeugdbrandweer. En de jeugdbrandweer krijgt een tafel voetbalspel van RTL FM. 897 Tholenaren zoeken huurwoning Naar juridische in plaats van emotionele kant gekeken Na tien jaar praten wil Castria in maart beginnen met de bouw van de Vijfhoekwaarvan deze schets de situatie weergeeft vanaf de Ten Ankerweg in Tholen. „De minister maakt zich naar bui ten toe boos", zegt Castria-direc teur Kloet. „Het rijk komt geld te kort en wil nu geld van de woningcorporaties. Binnen het Zeeuwse kunnen we elkaar helpen bij investeringen, ook in andere ge bieden. Zo heeft Zeeuws-Vlaande- ren in een Utrechts project geld ge stoken. Ook in Dordrecht en Groningen zijn er plannen. In Zee land zijn we met twaalf clubs, maar er wordt ook over een landelijk wooninvesteringsfonds gespro ken." Volgens Kloet is het zaak om tijdig maatregelen te nemen. „De markt is in beweging, ook de woning markt verandert steeds. Vijf jaar geleden was huren uit en kopen in. Als woningstichtingen hebben we gigantische imago-slagen moeten maken. De koopmarkt is nu echter helemaal omgeslagen en de span ning die er op de woningmarkt zit, is niet goed. De doorstroming stokt, de wachtlijsten groeien." Met een lijst van 897 woningzoe kenden in de gemeente Tholen heeft ook Castria voldoende werk aan de winkel. De laatste jaren zijn er veel huurwoningen verkocht en Ballast Nedam uit Breda begint in maart aan de bouw van 35 appar tementen voor ouderen met een huisartsenpraktijk op de hoek van de Jan van Bloisstraat/Molenvliet- sedijk/Ten Ankerweg in Tholen. Het project wordt gerealiseerd door Marsaki, de projectontwik kelaar uit Goes waarin Castria sa men met nog twee Zeeuwse wo ningcorporaties aandeelhouder is. Achttien van de 35 appartementen worden te koop aangeboden. Uit een peiling onder de 70 gegadigden was gebleken, dat 40% alleen wil huren en 10% alleen wil kopen. De overige 50% maakte het niet uit, kopen of huren. De Vijfhoek, zoals het gebouw van de voormalige gemeentelijke mavo werd genoemd, is tien jaar lang een praatplan geweest, maar in 2005 gaat het er dan toch van ko men. Er komt een ondergrondse parkeerkelder bij, waardoor een grote hoeveelheid grond afgevoerd moet worden. Ook het andere bouwverkeer zal tijdelijk tot extra verkeersdrukte leiden in de omge ving van de Molenvlietsedijk. Re den voor de gemeente om de vier bij de weinige bouwprojecten die er zijn, zitten niet alleen huurhui zen. Soms zelf uitsluitend koop woningen. In plan Vroonstede te Sint-Annaland heeft Castria nu goedkopere grond van de gemeente toegewezen gekregen om er 22 le- vensloopbestendige huizen te bou wen. De grond ligt bouwrijp, zodat er in 2005 begonnen kan worden. Ook in het nieuwe uitbreidingsplan aan de Poststraat te Stavenisse krijgt Castria kavels van de ge meente om er huurwoningen te bouwen. Kloet beklaagt zich echter over de opstelling van het gemeentebe stuur. „In Welhoek Oud-Vosse- meer, Graefnisse Sint-Philipsland en Stadszicht Tholen komt geen huurwoning omdat de lokale over heid niet heeft meegewerkt. De laatste negen huurwoningen die in de Muijepolder in Sint-Maartens dijk zijn gebouwd, hebben we ook moeten bevechten. En de gemeente bepaalt het uiteindelijk. Die is er ook de oorzaak van, dat er geen so ciale woningbouw in sommige plaatsen komt. En als het streefcij fer van 30% huurwoningen tegen over 70% koopwoningen niet haalbaar is in sommige bestem mingsplannen, dan is 20% altijd nog beter dan 0% zoals in Stads- basisscholen en het Calvijncollege te informeren over mogelijke over last. Vermoedelijk zal het complex in mei 2006 worden opgeleverd. De bedoeling is, dat de drie huis artsen die nu in de Oesterschelp spreekuur houden, dat in de Vijf hoek gaan doen. In een ander groot project in Tho len, de bouw van een nieuwe Ten Ankerflat, zit nog niet veel schot. De besprekingen om te komen tot extra grondaankopen in de omge ving (Christengemeente in het ge bouw van de vroegere huishoud school de Oesterschelp) hebben nog niet geleid tot het gewenste re sultaat. Dit betekent, dat de nieuw bouw geheel moet worden gereali seerd op het huidige terrein. Aangezien gefaseerde bouw - de huidige Ten Ankerflat moet ges loopt worden - niet mogelijk bleek, wordt naar tijdelijke huis vesting gekeken. De besprekingen hierover met vertegenwoordigers van de huurders en de Schutse in Sint-Annaland, waar de noodge bouwen aan de F.M. Boogaardweg volgend jaar beschikbaar komen, zijn nog niet afgerond. zicht." Wethouder Van Kempen zegt ech ter, dat Castria zowel in Oud-Vos- semeer, Sint-Philipsland als in Tholen planologisch de ruimte heeft gekregen van de gemeente om er huurwoningen te bouwen. „Dus ook in Stadszicht!" Dat de woningstichting uiteindelijk geen grond van de projectontwikkelaar daar heeft gekocht, kan volgens de wethouder de gemeente niet ver weten worden. Bij het recente debat over de volks huisvesting in de Tweede Kamer is er een CDA-motie aangenomen die corporaties meer ruimte geeft om grondaankopen te doen. Volgens de woningstichtingen is de achter standspositie van de corporaties ten opzichte van projectontwikkelaars bij het verwerven van bouwgron den een belangrijke reden dat de bouwproductie van de corporaties is teruggevallen. Vorig jaar daalde het aantal huizen dat eigendom van corporaties was, met 12.000 omdat Nuis bracht hulde aan de junioren voor hun prestaties. Er deden 108 ploegen mee aan het kampioen schap. Sint-Philipsland werd in Sliedrecht eerste tijdens de pro vinciale wedstrijden in het voor jaar, in de zomer zesde bij de ge westelijke wedstrijden in Beverwijk en landskampioen tij meer gesloopt en verkocht werd dan corporaties bijbouwden. De gezamenlijke woningstichtin gen mopperen op de gemeenten omdat het zo ongelooflijk lang duurt voordat de vergunningen af komen. Bovendien mogen corpora ties pas grond kopen als duidelijk is dat er huizen gebouwd mogen worden, maar commerciële ont wikkelaars mogen meer risico ne men en hebben de grond dan al lang gekocht. Daar tegenop bieden, is onhaalbaar want nu al is gemid deld 40.000 euro van de kostprijs van een nieuw gebouwd huurhuis onrendabel. Castria kan ook meepraten over lange procedures. De Vijfhoek in Tholen, het complex op de hoek van de Ten Ankerweg/Molenvliet- sestraat/Jan van Bloisstraat is er een voorbeeld van. Ook inspraak van omwonenden kan soms voor behoorlijke vertraging zorgen. „Door de regelgeving wordt de bouw bemoeilijkt", zegt Kloet. dens de finale in oktober in Haar lem. „Daar moet je veel voor oe fenen. Je moet er ook veel voor le ren. Er is ook veel competitie in het land met zoveel ploegen tij dens de selectiewedstrijden. Na mens de gemeentebestuur wil ik jullie hartelijk gelukwensen. Jullie zijn nu kampioen, maar het is las „Zowel landelijk als lokaal is het angstig stil." Daarom vindt de Cas tria-directeur het niet vreemd dat er naar andere mogelijkheden wordt gekeken, zeker als daarvoor con crete voorstellen komen. „En er zit inderdaad een meerwaarde in onze stichting. De vraag is alleen: hoe waardeer je dat begrip. Dat over tollig vermogen is maatschappelijk tig om aan de top te blijven. Soms zijn sommigen net een tikje be ter." De huldiging werd vanwege het overlijden van prins Bernhard uit gesteld. Nuis overhandigde alle junioren een oorkonde en een brandweer muts. Bijna alle junioren hebben of hadden familieleden bij de brandweer, zo bleek uit het over zicht van Nuis. Vader, broer, oom of opa. Zo was de vader van be velvoerder Joost Kunst ook lid van de jeugdbrandweer geweest en is zijn oom Arco Kunst beroeps brandweerman bij de gemeente. „Joost is uitgegroeid tot de beste bevelvoerder van Nederland, maar daar zag het in het begin niet naar uit. Toen de bevelvoerder nog jon kapitaal dat je voor plannen kunt aanwenden, maar dat Castria geld gaat steken in studentenhuisvesting in Rotterdam is echt onzin. De discussie over de verschillende mogelijkheden is nog in volle gang. En sommige zaken liggen daarbij politiek gevoelig", aldus directeur Jaap Kloet van Castria Wonen. ger was, werd hij snel afgeleid. Bij een oefening kon hij wel eens ronddwalen en naar vogeltjes kij ken. De leiders moesten hem dan ook regelmatig tot de orde roepen. Het is allemaal goed gekomen met hem." Richard en Jorian van Duuren zijn broers. Ook hun broertje Marcel is al bij de jeugdbrandweer geko men. Hun vader was ook al lid van de jeugdbrandweer, nu van het volwassen korps. Ook hun opa was lid van het korps en in 1967 betrokken bij de oprichting van de jeugdbrandweer. Jan-Willem Kempeneers heeft veel brandweerspullen verzameld en pluisde voor de heemkunde kring zelfs de geschiedenis van de brandweer in zijn dorp uit. Zijn Toen het provinciaal kerkelijk colle ge eerder dit jaar de kerkenraad wel gelijk gaf, begon ds. De Goei met een eigen bedrijfje om wat om han den te hebben, want een jaar lang mocht hij niet werken. Maar dat be drijfje is inmiddels al weer van de baan. Hij hoopt nu ergens anders in een nieuwe gemeente als predikant aan de slag te kunnen gaan. „Door alles wat er hier gebeurd is, klikt het niet meer zo goed om in Sint-Maar tensdijk te blijven. Er zijn fouten gemaakt, maar het was niet terecht dat de regionale commissie mij daarvoor een sanctie wilde opleg gen. Ook de klachten en de eisen van de kerkenraad zijn afgewezen. Die waren niet terecht." De 57-jarige ds. De Goei uit Leeuwarden werd in mei 1991 in Haestinge bevestigd als eerste pre dikant van de zelfstandige Her vormde Gemeente Rehoboth. Hij is dus al meer dan dertien jaar in Sint- Maartensdijk en dat is uitzonderlijk lang omdat predikanten na vier jaar beroepbaar zijn en dan ook vaak vertrekken. Overigens vierden ds. J.G. van Loon in de Maartenskerk en ds. A. Egas in de Hervormde Ge meente Poortvliet ook hun koperen ambtsjubileum in dezelfde gemeen te, maar daarmee vormden ze toch een uitzondering in vergelijking met de andere hervormde predikanten. Hoewel, ds. D.A. Snijder, die in no vember 1990 naar Oud-Vossemeer kwam, ging daar vorig jaar met de nodige problemen weg. Ook hij was er dertien jaar. Ds. De Goei zegt voorstellen te willen doen om op een goede ma nier uit elkaar te gaan. „Daarvoor moeten we een constructie beden ken. Het gesprek met de kerken raad zal niet gemakkelijk zijn, maar een nieuwe procesgang zou wel eens anderhalf tot twee jaar kunnen duren. Daarom is een ge sprek volgens mij het allerbeste. Overigens heb ik daarvoor al in fe bruari een voorstel aan de kerken raad gedaan, maar dat is toen niet gelukt. Wanneer dat nu wel het ge val is, kan Rehoboth weer een nieuwe predikant gaan beroepen", aldus ds. De Goei. Voorzitter G. Atres van de Her vormde Gemeente Rehoboth is zo ver nog niet. „Voor ons is het nog vader was ook lid van de jeugd brandweer en nu van het grote korps. Hubrecht van Harberden heeft geen familieleden bij de brand weer. Hij maakte via vrienden kennis met de brandweer en is nu een van de fanatieke jongens bin nen de jeugdbrandweer. Samen met Jan-Willem vormt hij de wa- terploeg. De oom van pompbediende Mar- thyn Mol is Peter Verwijs. Die is postcommandant van de ploeg Sint-Philipsland. Verwijs was lid van de allereerste jeugdploeg in 1967. „Marthyn heeft waarschijn lijk het brandweerbloed in zijn aderen van deze oom." De beide reserves Herco Noort- hoek en Reinier van Dis hebben geen familieleden bij de brand weer. Reinier is bovendien het enige lid dat buiten Sint-Philips land woont. De reserve woont in Tholen en is volgens de burge meester gek van de brandweer. „Hij was nog maar negen toen hij op de wachtlijst stond. Hij bezoekt iedere oefenavond trouw." Ook de aspiranten werden naar voren gehaald. Zij eindigden op de tiende plaats. Ze kregen geen oorkonde, maar wel een muts. Evert-Jan Verwijs en Pieter Ver wijs gaan uit de jeugdbrandweer vanwege hun leeftijd, 18 jaar. In de juniorenploeg komen Evert Walpot, Marcel van Duuren en Dirk Buijs. De aspirantenploeg wordt aangevuld met Joost Kunst. Jan-Willem Kempeneers en Hu brecht van Harberden. Nuis nam ook afscheid van de lei ders van de jeugdbrandweer Rien van Duuren en Jaap Verwijs. Bei den zijn sinds 1994 in die functie actief. Voor hen in de plaats ko men Bram Noorthoek en Martin van der Welle. Beiden zijn in 2002 toegetreden tot de blusgroep. Van der Welle echter bij die van Sint- Maartensdijk omdat hij daar werkt. Brandweercommandant J. de Fe- ijter reikte ook nog vier diploma's uit aan Mol, Kunst, Harberden en Kempeneers, en nam afscheid van twee jeugdleiders Teus Walpot en Harm Verwijs. Teus was ook se cretaris. Zijn functie wordt over genomen door Harm Verwijs die overigens bij de beroepsbrand weer in Rotterdam werkt. Tot slot werd ook het echtpaar Verwijs naar voren gevraagd. Hun drie zonen Harm. Maurits en Pie ter maakten deel uit van de jeugd brandweer. Harm is leider bij de jeugdbradweer, Maurits zit bij de blusgroep en Pieter neemt af scheid van de jeugdbrandweer. zeer onduidelijk wanneer we een nieuwe predikant kunnen beroe pen. Het gesprek met ds. De Goei willen we echter in januari zeker aangaan om tot een oplossing te komen. Er was geen persoonlijk probleem tussen ons, zodat wc dat gesprek met vertrouwen tegemoet zien." Atres zegt dat onderzocht moet worden hoe kerkenraad en predi kant formeel uit elkaar kunnen gaan. „Het gesprek zal meer hel derheid moeten geven, want nu is het nog zeer onduidelijk of dat geld gaat kosten. Er is geen sprake van een zakelijke verhouding. Het gaat allemaal moeizaam." De voorzitter geeft aan, dat tijdens de gemeente-avond ook de uitbrei ding van de kerk en de zesjaarlijk- se stemming over de wijze waarop de kerkenraad gekozen wordt, zijn besproken. Dat laatste blijft het zelfde en de uitbreiding van het kerkgebouw staat op een laag pitje omdat de tijd en energie aan andere dingen is besteed. De plannen be staan echter nog steeds omdat de behoefte aan nevenruimten voor de verschillende kerkelijke activitei ten blijft. Ds. J. Goei (57) werd in mei 1991 bevestigd in Sint- Maartensdijk en is dus al ruim dertien jaar aan de Hervormde Gemeente Rehoboth verbonden. „Vele jaren hebben jullie aan de kant gestaan bij de wedstrijden. Soms bij regen en kou, maar de morele steun was er en dat is be langrijk. Jullie zijn de trouwste supporters. Jullie hebben veel moeten trotseren, maar gelukkig konden jullie ook wel eens gaan winkelen of ergens een hapje eten. Er is nu geen opvolging meer en zo komt er een eind aan het sup porteren. Ze kregen geen muts, wel een paraplu en een flesje wijn. Joost Kunst bedankte op zijn beurt de ploeg als geheel, de leiding en de brandweercommandant die al tijd bij de wedstrijden aanwezig is. Ook betrok Kunst de raad en het college in zijn dankwoord. Voor het materiaalgebruik. Ten slotte zei Kunst het op prijs te stellen dat Nuis steeds met de jeugdbrandweer meeleeft als er wedstrijden worden gehouden. „Dat geeft ons een stimulans." De burgemeester kreeg nu ook een muts 'als opperbevelvoerder van het hele korps' en een applaus. Kunst vertelde ook nog dat de jeugdbrandweer een tafelvoetbal spel krijgt voor in hun honk in de kazerne. Daar had de ploeg om ge vraagd bij het radioprogramma RTL FM. Als kerstwens. „Dan zijn ze een uur later thuis," zo re ageerde een van de ouders in de zaal. Het ziet ernaar uit dat het inwonertal van Tholen dit jaar minder zal groeien dan in 2003. Eind november was de toename 238 inwoners (over heel 2003 was de groei 393). In elf maan den zijn in Tholen 294 kinderen gebo ren (136 jongens en 158 meisjes), met als uitschieter 34 baby's in oktober. Er overleden 93 mannen en 75 vrouwen, totaal 168 mensen. Dat resulteerde in een geboorteoverschot van 126. Al leen in de maand april was er een sterfteoverschot (3). Het aantal nieu we inwoners bedraagt 810 (408 man nen en 402 vrouwen). Met 89 en 88 nieuwkomers waren september en ok tober topmaanden. Vertrokken naar elders zijn 698 inwoners (341 mannen en 357 vrouwen), waarbij augustus met 94 vertrekkers de kroon spant. Er is een vestigingsoverschot van 112, zij het dat april en augustus vertrekover- schotten laten zien (respectievelijk 3 en 21). De Thoolse bevolking is tot nog toe gegroeid met 110 mannen en 128 vrouwen. Op 30 november woon den er 24.624 mensen in de gemeente, namelijk 12.315 mannen en 12.309 vrouwen. Per maand was de toename van het in wonertal dit jaar als volgt: januari 22, februari 20, maart 28. april 6, mei 15, juni 42, juli 7, augustus -1, september 30, oktober 48 en november 21 Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Annaland, Tel. fax (0166) 65 24 90 Woensdagmiddag gesloten, vrijdagavond koopavond Advertentie I.M. De junioren v.l.n.r. staand Richard en Jorian van Duuren. Joost Kunst, Hubrecht van Haberden, Reinier van Dis en Jan-Willem Kempeneers, Zittend v.l.n.r. Marthyn Mol, Herco Noorthoek, Evert Walpot, Dirk Buijs en Marcel van Duuren. De Vijfhoek in Tholen zoals het complex eruit gaat zien vanaf de Molenvl ietsed ijk. Het aantal mensen dat een huurwoning zoekt op Tholen en Sint-Phi lipsland is met 897 gestabiliseerd. Vorig jaar lag dat aantal nog boven de duizend, maar Castria Wonen heeft de lijst opgeschoond. Per 1 december stonden er 366 woningzoekenden geregistreerd voor een huurwoning in Tholen. Ook Sint-Maartensdijk is een gewilde woonplaats met 144 kandidaat-huurders. In dat dorp zijn in het verle den heel veel huurwoningen gebouwd en recent zijn er daar nog nieu we bijgekomen in de Muijepolder. Sint-Annaland en Oud-Vossemeer ontlopen elkaar niet veel met respectievelijk 70 en 69 woningzoeken den. Sint-Philipsland heeft de voorkeur van 32 mensen. Poortvliet van 31. In Scherpenisse zouden graag 24 mensen een huurwoning hebben en voor Stavenisse staan er 14 gegadigden op de lijst. Daarnaast zijn er nog 147 kandidaat-huurders die niet direct aan één plaats gebonden zitten, als ze maar een huis kunnen krijgen, want brood wordt er im mers overal wel gebakken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9