Thoolse supermarkteigenaren: 'Stop de verkopen met verlies' 'Castria moet geld op Tholen besteden' UZ w Mm Aardappelhandel Bijl van oud naar nieuw Ds. J. de Goei krijgt gelijk in hoger beroep «fel 350 OCCASIONS Zes Tholenaren nog in Thailand 'Uitleenpost is haalbaar' 32.(>I Cl-6 Donderdag 30 december 2004 6 le jaargang no. 7 Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl Inzameling voor getroffenen zeebeving Thoolse na 31 maanden straf vrij In verwachting? zie pagina 12 Landelijk 60 procent bedreigd met faillissement door prijzenoorlog Aan de prijzenslag in de supermarkten moet snel een ein de komen. Liever vandaag nog dan morgen, zeggen Thoolse supermarkteigenaren. Een landelijk onderzoek, vorige maand, naar de overlevingskansen van super markten, leverde op dat bij een voortdurende prijzenoor log zestig procent van de 2600 zelfstandige supermarkten binnen twee jaar het loodje legt. Bezorgdienst Rampzalig Klantentrekker Gemeente en raad van toezicht kritisch Het gemeentebestuur van Tholen wil dat Castria Wonen overtollig vermogen op het eiland gaat besteden en niet over de brug. „Het zou spijtig zijn wanneer geld dat hier is gevormd, in Rotterdam of Utrecht wordt besteed", zegt de Thoolse wethouder van volkshuisvesting W.C. van Kempen. „De gemeente is juist de oorzaak dat er in verschillende bestemmingsplannen geen sociale woning bouw mogelijk is", kaatst Castria-directeur J.J. Kloet de bal terug. Hij wil met meerdere Zeeuwse woningstichtin gen geld steken in projecten buiten Tholen. „Waar is het slim om ons overschot van geld te investeren, dat onder zoeken we." Rehoboth Sint-Maartensdijk moet betalen Begin januari gaan de Hervormde Gemeente Rehoboth uit Sint-Maartensdijk en ds. J. de Goei gesprekken voe ren om tot een financiële afvloeiingsregeling te komen. Dit naar aanleiding van de uitspraak in hoger beroep, waarbij de predikant in het gelijk is gesteld. „Als het ge sprek wil lukken, kan ik hier op redelijke termijn vertrek ken, waarna Rehoboth een nieuwe predikant kan beroe pen", zegt ds. De Goei. Deze week te Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,65 per halfjaar, 28,75 per jaar, per post 49,10 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,28 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Zes Tholenaren verblijven in Thai land, dat zondag met andere landen in Zuid-Oost-Azië door een zeer zware zeebeving is getroffen, waardoor ruim 70.000 mensen om het leven geko men zijn. Leen Hage uit de Stoofstraat was na Sinterklaas met zijn Thaise vrouw en een ander paar uit Tholen naar Thailand vertrokken. „We heb ben geprobeerd om contact met hen te leggen, maar tot nu toe tevergeefs", vertelt Corric Mutsers, die bevriend is met het echtpaar Hage. Gisteren lukte het niet om met hun mobiele telefoon nummer. noch de fax van het hotel waar ze verbleven, verbinding te krij gen. „We moeten maar even afwach ten. De vier zouden een maand weg blijven en kerst en nieuwjaar in Thailand vieren. Hopelijk waren ze net het binnenland ingetrokken in plaats van aan de kust", zegt Corrie Mutsers. Ook Michael en Coby Krieg van de Markt in Tholen zitten in Thai land, maar dan in de hoofdstad Bang kok waar hun dochter woont. Het rampgebied ligt rond de kustplaats Phuket. Volgens de laatste gegevens zouden er in Thailand 9 Nederlanders omgekomen zijn, waarvan het minis terie van buitenlandse zaken 3 doden heeft bevestigd: 2 meisjes en 1 vrouw. De meeste slachtoffers zijn op de westkust van het Indonesische eiland Sumatra gevallen, met name in Atjeh. Ook Sri Lanka is getroffen door de ramp. „Het is hartverwarmend, buitenge woon. Niemand zei nee", vertelt Rianne Kunst uit Sint-Philipsland. die gisterenmorgen met haar oudste dochter en het echtpaar Vallipuram- Groeneveld een collecte hield in Scherpenisse voor hulp aan de door een zeebeving getroffen landen in Azië. Vallipuram, getrouwd met Tru- dic Grocneveld uit Sint-Philipsland. komt uit Sri Lanka en heeft naaste fa milie in het getroffen gebied. Het huis van zijn zus is verwoest; van enkele broers is nog niets vernomen. Giste renmiddag werd in Poortvliet gecol lecteerd. Kennissen van Vallipuram gingen in Oud-Vossemeer met de col lectebus rond. „Of we het hele eiland redden voor vrijdag is de vraag, an ders moeten we de gemeente vragen of de vergunning verlengd wordt", zegt Rianne Kunst. „Het werkt heel lekker als de mensen zo meeleven. Ze laten je niet zonder wat weggaan. Mensen in Scherpenisse die al hadden gestort op het gironummer 555 deden toch nog wal in onze collectebus en dal is natuurlijk mooi." Vanavond om half zeven begint de jeugdbrandweer in Sint-Philipsland met een collecte in het eigen dorp. met medewerking van de familie Vallipuram. Bij de vuur werkramp in Enschede en de over stroming in Limburg werd een soort gelijke inzameling gehouden. De opbrengst gaat naar giro 555. Het nieuwe jaar is voor een 28-jarige kapster uit Sint-Maartensdijk een be langrijk jaar. Ze kan haar normale le ven weer gaan leiden. Vandaag (30 de cember) loopt namelijk haar straf af. In mei 2002 werd ze op Schiphol op gepakt met een koffer cocaïne toen ze terug kwam uit Suriname. Ze werd wegens drugssmokkel veroordeeld tot 48 maanden gevangenisstraf. Ze kwam in de gesloten inrichting van Zwolle op een afdeling met langge straften terecht. Kon zich via een half open inrichting en een open inrichting weer voorbereiden op de terugkeer in de maatschappij. Ze vertelt over haar ervaringen op pagina 15. De vrijwilligers Jaap Slager en Co Vroege zijn ervan overtuigd dat een uitleenpost van, de openbare biblio theek in Oud-Vossemeer haalbaar is. Als het bibliotheekbestuur zich zou richten op de hoofdzaak - het uitlenen van boeken - en de overige activitei ten achterwege zou laten en het idee van een 'brede bibliotheek' zou laten varen, bespaart dat volgens hen geld. Beide heren lenen al veertig jaar boe ken uit in Vossemeer en trekken op 6 januari noodgedwongen de deur voor het laatst achter zich dicht. Een verar ming voor de gemeenschap, noemt Slager het verdwijnen van de voorzie ning. De Thoolse bibliotheken leen den in 2003 totaal 210.076 boeken uit, 712 cd-roms en 13.574 overige mate rialen. Zie ook pagina 5. Advertentie I.M. Johan Nagelkerke probeert klanten te trekken met zijn bezorgdienst en is niet van plan onder de kostprijs te gaan verkopen. De prijzenslag is volgens H. van der Geest, voorzitter van het Vakcen trum, de brancheorganisatie van de supermarkten, een ramp voor de leefbaarheid van de dorpen. De su permarkten zijn de trekkers voor een winkelgebied. Vallen die weg, dan is het ook gedaan met de leef baarheid en het voorzieningenni veau. De verdwijning daarvan ver oorzaakt leegloop in de dorpen. Tholen telt tien supermarkten. De meesten zijn zelfstandige onderne mers. In Sint-Philipsland zit in de Achterstraat de Meermarkt. In Tho len zijn Albert Heijn en Cl000 ge vestigd. Sint-Annaland heeft even eens een Cl000, in Stavenisse zit een Meermarkt en de Spar heeft vestigingen in Poortvliet, Scherpe nisse en Sint-Maartensdijk. In Oud Vossemeer is een Plus gevestigd. „Bij jullie is het nog gunstig", weet Paul Jansen, woordvoerder van het Vakcentrum. „Vrijwel elke kern heeft nog een supermarkt en voor zover wij konden nagaan, draaien die niet slecht. Maar ook daar moe ten ze inleveren en het is de vraag wie er zoveel vet op de botten heeft dat hij overleeft." Want vel op de botten is noodzaak. Wie in de periode dat er nog nor maal zaken werd gedaan weinig of niets heeft overgehouden, loopt gro te risico's, zegt een eigenaar van Super de Boer in Rotterdam. Hij koopt een kratje Heineken bier in voor 7,32 euro en verkoopt het voor 6,49. In één week verkocht hij 600 kratjes en schoot daar dus zo'n 600 euro bij in. Ook zijn AH-collega klaagt. Hij wil niet zeggen of hij met verlies verkoopt. De inkoop wordt door het hoofdkantoor gere geld en in Zaandam wordt tevens de verkoopprijs bepaald. Hij is tegen de verkoop met verlies. Emilie Holtkamp, woordvoerster van de AH in Tholen. wil over het onder werp niets kwijt. Niet alleen de in- en verkoop wordt centraal in Zaan dam geregeld, ook het geven van in formatie komt uitsluitend uit die hoek, laat ze weten. Johan Nagelkerke (58) van de Pro- verswinkel uit Sint-Maartensdijk heeft minder moeite met het geven van zijn reactie op het onderzoek. „Als ik met verlies moet gaan ver kopen, doe ik de deur dicht. Ik heb maar een kleine buurtwinkel, maar daaraan doe ik niet mee." Nagelker ke bevestigt wel dat het geen 'vet pot' is. Zijn bezorgdienst is een van de ijzers die hij in het vuur heeft om klanten te trekken. „Ik breng een kratje bier nog thuis. Daaraan houd ik misschien een euro over." Ook hij heeft last van de prijzenslag. „Mijn omzet is met een paar pro cent teruggelopen. Dus dat valt nog niet tegen. Maar als ik met verlies moet gaan verkopen, dan gaat de deur op slot." Dat gaat die deur waarschijnlijk toch wel. Nagelkerke wil stoppen als hij zestig is, maar heeft nog geen opvolger. „Zover is het nog niet. We draaien hier met z'n drieën. Het gaat nog leuk en het werk doen we nog met plezier." Het doet hem wel eens zeer dat klanten boodschappen in andere dorpen doen. ..Dan denk ik wei eens: jullie auto loopt toch niet op water? Dat rijden kost toch ook geld en dat moetje toch bij de kosten van de boodschappen optellen. Maar ja. Uiteindelijk komen ze toch hier voor een halfje brood en alles bij el kaar gaat het toch leuk." Minder tevreden is J. Roggeband, directeur van de Plus in Oud-Vosse meer. Hij kent het verhaal van het verkopen van artikelen met verlies en heeft daar 'dubbele gevoelens' bij. „Aan de ene kant ben ik niet ge lukkig met die ontwikkeling. Maar aan de andere kant is er het verhaal van de vrije marktwerking. Ik houd wel van een paar stuntjes. Alleen werk ik met een bepaalde formule. De Plusformule. Daarin past het niet om artikelen met verlies te ver kopen." De ontwikkelingen in de levensmid delensector zijn niettemin 'rampza lig', is zijn oordeel. De omzet is te ruggelopen, de marges, die landelijk met twee tot drie procent toch al niet ruim waren, zijn nog verder te ruggelopen. Daarnaast ervaart hij dat klanten 'de hand op de knip' houden. De opleving door de kerst inkopen valt wat hem betreft tegen. „Pasen is bij ons beter dan kerst." Uit het onderzoek blijkt dat een kwart van de Nederlandse supers in financiële problemen verkeert en moet bezuinigen. Sommigen doen dat op personeel, anderen stellen noodzakelijke investeringen toch uit. Weer anderen staken het spon soren van verengingen. „Bij ons is een parttimer weggegaan. Die plaats hebben we niet opgevuld. We werken nu met veertien medewer kers", vertelt Roggeband. Zijn winkel fungeert tevens als ser vicepunt van de post. „Daar moet de consument zich ook bewust van zijn. Als wij moeten verdwijnen, is ook dat servicepunt weg. De meeste mensen realiseren zich dal pas goed als we er niet meer zijn." Jurgen Stroot, eigenaar van de pas vernieuwde Cl000 in Tholen, vindt de verkoop met verlies van een krat je bier een prima voorbeeld van hoe de supermarktsector er voor staat. ZIE VERDER PAGINA 7 Financieel staat Castria er goed voor. „Ze hebben een behoorlijk stuk vermogen dat ze kunnen beste den", zegt Van Kempen. „Laten we bekijken of dat in onze gemeente besteed kan worden. Er is genoeg te doen. Voor isv-projecten bijvoor beeld (waarbij na sloop in de dorps kernen wordt teruggebouwd), maar ook voor de statushouders, de huis vesting van vreemdelingen, waar voor we huurwoningen tekort ko men. Wij willen dat Castria daarin investeert, voordat het geld ergens anders naar toe gaat. Tholen heeft de voorkeur, en wat is er nu beter dan elkaar als gemeente en woningstich ting te ondersteunen? Castria kent ons standpunt, maar formeel hebben wc over hun vermogen niets te ver tellen. Alleen de raad van toezicht kijkt over de schouder van de direc tie mee", aldus Van Kempen. Dat gebeurt ook, zo maakt voorzit ter P.J.W. van Veggel van de raad van toezicht van Castria duidelijk. „Wat je graag doet, is inderdaad geld in je eigen werkgebied beste den. Dat is beter dan ver weg, maar hulp aan mensen in nood is ook goed." In de kop van Zuid in Rotter dam is de nood aan studentenhuis vesting hoog. „Er is nu een vraag van een andere woningcorporatie aan ons voorgelegd om daarin te participeren", zegt Van Veggel. „Wij hebben daar de voorwaarde aan verbonden, dat er dan wel stu denten uit onze regio in komen, dus jongeren uit Tholen/Sint-Philips- land. Halsteren en Bergen op Zoom. Begin volgend jaar moeten we er nog een fundamentele discussie over voeren. Een standpunt is nog niet bepaald." De voorzitter van de raad van toe zicht maakt duidelijk dat Castria heeft geprofiteerd van de enorme stijging van de huizenprijzen, waar door het bezit van de woningstich ting aanzienlijk is toegenomen. Er kan daarom op basis van dat vermo gen geld worden geleend en tegen een hogere rente weer worden uitge leend. „Maar het rendement is geen overwegend motief om elders te in vesteren. Als we bijvoorbeeld in het Rotterdamse project 10% kunnen halen en op Tholen maar 5%, kiezen we voor het laatste. De doelgroep en de risico's laten we ook meewegen. De minister wil geld van ons om de woningnood op te lossen, maar je moet daarbij niet halsoverkop be slissingen nemen", aldus Van Veg gel. Zie ook pagina 9. raad. Tijdens een gemeenteavond werd het besluit aan de leden ken baar gemaakt. „Het was een fijne, maar beladen bijeenkomst. Iedereen was erg benieuwd naar de uit spraak." Atres noemt het 'zeer on duidelijk of de uitspraak geld gaat kosten.' Rehoboth heeft al ruim een jaar ds. De Goei moeten betalen en ook alle vervangers. En daar komt nu een soort schadevergoeding bij. want het hoogste kerkelijke orgaan oordeelde dat de predikant onrecht is aangedaan door hem uit zijn ambt te ontzetten. Sinds september 2003 is hij al bui ten functie in Sint-Maartensdijk na meningsverschillen met de kerken raad over het pastoraat. Het ver trouwen was weg. De dominee werd op non-actief gesteld. Een re gionale kerkelijke commissie keur de de opstelling van de kerkenraad goed en zette de predikant uit zijn ambt. maar die ging in hoger be roep. Het generale college voor het opzicht heeft de beslissing van de regionale commissie vernietigd, waarmee ds. De Goei in het gelijk is gesteld. „Met deze uitspraak zijn wc weer een stukje terug", zegt voorzitter G. Atres van de kerken- Zie ook pagina 9. Gouden speld voor zilveren Ango-lid F. Zoeteweij uit Tholen Gymnaste Janneke Vroegop van SHF ruikt even aan baantje van cheerleader 1 Horecaman Bram Vonk beëindigt carrière na 18 jaar restaurant Zeeland EN VERDER... Bewoners Annewas tijdelijk in Schutse voor verbouwing complex VERONACHTZAAMT GIJ UW NAASTEN, AL UW GEBEDEN ZIJN ZINLOZE PRAAT Dit nummer bestaat uit 30 pagina's De jaarwisseling van 2004/2005 heeft voor de Poortvlietse aardappelhandel Bijl een bijzon der tintje. Voor het laatst worden de oliebollen in het bedrijfspand op de hoek van de Paas- dijkweg/Lageweg verorberd. Het nieuwe jaar betekent een nieuw begin voor de acht mede werkers tellende onderneming. In 2005 gaat men in Sint-Annaland verder, naast de veiling. In Poortvliet wordt een historie v^n ruim veertig jaar afgesloten. „We zijn hier in 1963 geko men", vertelt Rinus Bijl. „In 1970 volgde de eerste uitbreiding en in 1985 de tweede." Bijl laat er toch geen traan om dat hij de vertrouwde plek gaat verlaten. Het is zijn eigen keuze. „We gaan van 1900 m2 bebouwde oppervlakte naar 4200 nr in Sint-Annaland." De nieuwe loods staat er al, naast de voorzethal van de veiling. In de moderne ruimte kan er doelmatiger gewerkt worden. Mensen en machines zoals heftrucks kunnen doelmatiger worden ingezet door samenwerking van Bijl. de veiling en de landbouwcoöperatie CZAV die tijdens de graanoost de nieuwe vesti ging aan de Langeweg al in gebruik nam. In Poortvliet wordt er nog druk gewerkt om de laatste aardappelen van 2004 te verpakken. Voor de binnenlandse markt en dan met name de aardappelen-, groenten- en fruitspeciaalzaken, maar ook voor de export. Zo'n veertig procent van de aardappelen bij Bijl gaat naar het buitenland. In samenwerking met Dacomex uit Sint-Maartensdijk o.a. naar Dakar in Afrika. De bedrijfsgebouwen in Poortvliet zijn le koop. De gemeente is één van de gegadigden, maar er zijn ook andere belangstellenden. „Het hangt van de prijs af", zegt Bijl, die in Sint-Annaland het nodige heeft geïnvesteerd. Eind januari/begin februari is de verhuizing gepland. De apparatuur zal in fasen verplaatst worden, want de levering van aardappelen moet zoveel mogelijk blijven doorgaan. Op 1 maart wil Bijl helemaal operationeel zijn op de nieuwe stek. Behalve de verhuizing van het bedrijf wachten de Poortvlietse familie in 2005 nog meer veran deringen. Bij zoon Kees en zijn vrouw Annet wordt het eerste kind verwacht en voor Rinus Bijl betekent dat het eerste kleinkind. „Wanneer alles goed mag gaan, hopen we op een enerverend jaar", zeggen Rinus en Kees Bijl. Zie voor een uitvoerige terugblik op 2004, alsmede 25, 50, 75 en 100 jaar geleden, de speciale oudejaarsbijlage in deze laatste Eendrachtbode van 2004. De redactie wenst alle lezers een ge zond nieuwjaar toe. Rinus en Kees Bijl met Bildtstar- en Bintje-aardappelen, in 10-kilo-verpakking voor de binnenlandse markt, voor hun bedrijfspand in Poortvliet, dat in 2005 een andere bestemming zal krijgen wegens hun verhuizing naar Sint-Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1