i[ r 'In de gevangenis moet je geduld hebben en maar wachten en wachten' Kapster kreeg straf van vier jaar voor smokkel cocaïne in koffer Meeste vrouwen in cel voor overtreden Opiumwet Donderdag 30 december 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Vandaag komt ze vrij. De Thoolse kapster die in mei 2002 op Schiphol werd opgepakt met 22 kilo cocaïne bij zich met een straatwaarde van ruim 1 miljoen euro. De afgelopen maanden heeft ze zich voorbereid op haar terugkeer in de maatschappij. De 28-jarige vrouw uit Sint-Maartensdijk vertelt de Eendracht- bode haar verhaal. J w „Op 30 december verdwijn ik uit de computer als gedetineerde, maar ik blijf nog ergens in een bestand staan. Ik kan dan ook nog geen autoverzekering af sluiten de eerstkomende jaren. Ik rijd wel auto, maar de verzekering staat op de naam van mijn moeder. Wat dat nog meer voor gevolgen heeft, weet ik nu nog niet. Maar als ik bijvoorbeeld ergens een bewijs van goed gedrag voor nodig heb, krijg ik dat niet. Dat bewijs van goed gedrag is weg. Hoe lang dat duurt, weet ik niet. Pas was ik nog in België om de meisjes te kappen die meededen aan de miss verkiezingen. Twintig. Voor opnames voor de VRT, de televisie. Dat was leuk. Maar eigenlijk mag ik nog niet naar het buitenland, omdat mijn straf er nog niet opzit. Maar het moet wel heel erg toe vallig zijn dat ik daar in die laatste tien dagen aangehouden wordt en dat ze in de computer gaan opzoeken wie ik ben. De reclassering deed er ook niet moeilijk over. Normaal gesproken denk ik altijd tien keer over iets na. Maar toen niet. Ik heb het gedaan in een opwelling. Later ga je denken waarom je hel gedaan hebt. Ik had net de ziekte van Pfeiffer gehad. Ik werkte heel veel als kapster. In een sa lon in Brasschaat. Ik was altijd bezig. Gaf les op de kappersacademie, deed shows en demonstraties, ik kapte voor fotosessies en videoclips. Ik heb bij voorbeeld meiden van K3 gedaan. Best wel vaak. Maar ook de mensen van het muziekprogramma Biebelaboe. Ik werkte heel veel. voor twee keer niks. Ja, natuurlijk verdiende ik er wel geld mee, maar met een reisje cocaïne ver dien je wel heel makkelijk veel geld. éls het lukt. Het was ook wel de spanning denk ik. Spanning en geld ja. Hoeveel ik er voor zou krijgen, zeg ik niet. Veel mensen willen dat weten. Er zijn din gen die ik niet vertel. Het is allemaal snel gegaan. Het ge beurde bij het uitgaan in een discotheek in Rotterdam. Ik zeg niet welke. Ik werd door iemand aangesproken. Ik heb toen gezegd het te doen. Alles wordt dan voor je geregeld. Echt alles: tickets, hotel, de koffer. Je gaat met de ene koffer weg, en komt met de andere koffer terug. Ik vloog naar Paramaribo. Alleen. Voor vijf dagen. In het vliegtuig zat toen net een heel voetbalelftal, de Suriprofs. Met de Seedorfjes en Stanley Menzo en zo. Die hadden er een voet baltoernooi. Ze spelen benefietwedstrij den. We zaten in hetzelfde hotel. Ik heb met hen opgetrokken. Gewoon een beetje vakantie gevierd. Terug op Schiphol moest mijn koffer open bij de douane. Tja... Ik wist niet hoeveel er in zat. Ik wist wel dat het co caïne was. Pure cocaïne in blokken. Va cuüm verpakt. Toen wist ik ook: ik ben er bij. Maar ik bleef rustig. Ze hebben me in een auto naar de andere kant van Schiphol gereden. Daar zijn cellen. Daar ben ik verhoord door de recher che. Een jonge en een oudere man. Dat duurde lang. Ze moeten zoveel weten. Ik ben tien keer gefouilleerd en moest twee keer uit de kleren. Ze moeten alles weten. Ik heb het braaf verteld. Je voelt je maar klein daar. Die oudere man zei: dat wordt een jaartje zitten. Dat valt wel mee. Ik hoopte ook op een jaartje. Maar later kwam uit dat het vier jaar zou worden. Het was nogal veel wat ik bij me had, weet je, bijna 22 kilo. Het was 15 mei 2002 toen ik werd op gepakt. Binnen 24 uur werd me een ad vocaat toegewezen. Dat is justitie ver plicht. Je mag zelf twee telefoontjes plegen, maar pas als je op het politiebu reau zit. De advocaat heb ik toen al mijn zus laten bellen. Mijn moeder was net in Italië, met mijn broer naar een Europees kampioenschap paardrijden. Mijn vader was alleen thuis. Toen het bekend was, hier in het dorp, gingen er allerlei wilde verhalen de ronde doen. Ik zou zelf aan de coke hebben gezeten. Dat is grote onzin. Wat mensen zeggen, daar geef ik niet om. Maar ik vond dat wel erg voor pa en ma. Ik heb drie dagen in de politiecel op Schiphol gezeten zonder iemand te zien. Toen ben ik voorgeleid, zoals dat heet. In Haarlem, want Schiphol valt onder Haarlem. Dat moet binnen drie dagen. Je zit er twee seconden binnen. Wat er toen precies gezegd is, weet ik niet meer. Je wordt in beschuldiging ge steld. Je zegt ja en nee en je bent klaar. Dan is het wachten. In een wachtcelle- tje met andere vrouwen. In Haarlem worden bijna alleen maar mensen voor geleid voor dnigs. Ik heb daar tien da gen gezeten. Daar heb ik mogen bellen, twee keer vijf minuten. Ik heb mijn moeder gebeld die toen weer thuis was. Het was geen gemakkelijk gesprek. We zaten er met zijn vijven, We moch ten twee keer per dag een half uur luch ten in de luchtkooi. Tussen de betonnen muren met tralies. In Haarlem zou ik ook berecht worden. Dat kan lang duren. Ze hebben me naar het huis van bewaring in Zwolle over gebracht. Om de dertig dagen moeten ze je voorlopige hechtenis verlengen. Na die eerste periode moest ik weer naar Haarlem. Dan zit je een halve dag in een busje voor een paar minuten werk. Ze mogen het drie keer dertig da gen verlengen. Dus moet je dan weer van Zwolle naar Haarlem, maar de re classering raadde dat af. Het kan ook zonder jou worden afgehandeld. Het is een formaliteit. Eind augustus 2002 moest ik voorko men, voor de meervoudige strafkamer. Er wordt heel veel voorgelezen. Ik wist niet goed wat ik moest zeggen. Ja en nee. Ik kreeg ook nog het laatste woord. Ik had me voorgenomen om wat te zeg gen, maar ik heb het niet gedaan. Het was zo'n duidelijke zaak. Het ging om bijna 22 kilo. Er waren geen verzach tende omstandigheden. De eis van de officier van justitie was 48 maanden. Allemachtig dacht ik, dat is veel! De advocaat heeft zijn best gedaan. Binnen veertien dagen, op 5 september, kwam het vonnis: ook 48 maanden. Dat had toch niemand verwacht. Ik had op een kortere straf en een stuk voorwaar delijk gerekend. Maar als je meer dan drie jaar krijgt, dan geldt er geen voor waardelijke straf. Je kunt wel in hoger beroep gaan. Dat moet je binnen veer tien dagen beslissen. De advocaat gaf me best nog een goede kans. Maar met zo'n hoger beroep ben je alweer gauw strafte vrouwen, de BZA - de bijzonde re zorg - en de IBA, de individuele be- gelcidingsafdeling. Voor psychiatrische gevallen die tot tbs veroordeeld zijn. Ik zat vanaf 22 november 2002 op de ge vangenis. Ik zeg op de gevangenis om dat het een onderdeel is van de hele in richting. Op een afdeling met 31 vrouwen. Daar moet je mee leven. Vrouwen die voor moord vastzitten, voor overvallen, voor incest, voor drugssmokkel. Junkies die verslaafd zijn. maar in de gevangenis geen me thadon krijgen. Veel buitenlandse vrou wen. Antilliaanse en Poolse. Sommigen spreken geen Nederlands of Engels. Ook heel bekende vrouwen, die op het Journaal zijn geweest en in de krant stonden: Wanda, de moeder van het meisje van Nulde, Rowena Rikkers, zat er. Ze was ook nog in verwachting. En die Koerdische vrouw Kesbir, de acti viste die uitgezet zou worden naar Tur kije. Ja, die Kesbir heb ik ook nog ge knipt. Maar dat deed ik niet bij iedereen. Ik was selectief. En Marian zat er ook. Die heeft met haar vriend haar vader en zijn vriendin met een honkbalknuppel vermoord. Ik zat daar tussen ja. Want als je meer dan vijf kilo cocaïne bij je hebt. dan is dat veel! ders. In de omgang met de vrouwen heb ik geen problemen gehad. Ik praatte met iedereen. Maar ik heb me nooit zo met iemand bemoeid. In het begin wil je heel erg graag weten waarom iemand veroordeeld is. Later niet meer. Er zijn ruzies tussen groepen. Oh ja. Er is altijd wel wat om ruzie over te zoe ken. Om de kleinste dingen. Als de post eens te laat is, dan gaan ze op de bel drukken. De gevangenis is een wereld op zich. Vrouwen kunnen heel gemeen wezen. Als mannen ruzie maken, dan gaan ze slaan en worden ze opgepakt en gestraft. Vrouwen zijn slangen, zeggen ze toch altijd? Ze kletsen en kleineren. Als een vrouw een kind iets heeft mis daan, dan ligt die heel slecht. Zo'n vrouw moet oppassen dat ze van een andere vrouw geen duwtje krijgt bij de trap. In Zwolle moet je werken. Dopjes voor automatten in zakjes doen. En Center- Parcspakkctjes maken. Welkomstpak- ketjes voor de gasten. Met koffie, suiker en thee. Een halve dag in de werkzaal. De ene dag 's ochtends, de andere dag 's middags. Het ligt er aan hoe je ge blokt staat. Dat is de tijd dat je moet 48 maanden straf zijn in Nederland 32 justitiemaanden. Dat blijft over als je vervroegde invrijheidstelling eraf is. In Nederland gaat altijd een derde van je straf af. Een justitiemaand is ook altijd dertig dagen. Op een jaar zijn dat een paar dagen minder. Omdat je langer dan drie jaar hebt, mag je de laatste achttien maanden meedoen aan een penitentiair programma. Dan ga je eerst naar een half open kamp en dan naar een open kamp en mag je op het laatst met een enkelband met een zender naar huis. Die is dan aangesloten op een centrale computer. Je moet dan elke avond om half tien thuis zijn. Maar zo'n enkel- bandje heb ik niet gehad. Dat hoefde ik niet. Mijn straf loopt dus vanaf 15 mei 2002 tot 30 december 2004. Op 9 september 2003 mocht ik naar een half open inrichting. Met de trein naar Evertsoord bij Venlo. Ik had zestien maanden binnen gezeten. Dan kom je weer buiten. Dat was heel raar, maar ook spannend. De gewoonste dingen waren vreemd. Je komt weer voor het eerst echt onder de mensen. Maar je hebt ook het idee dat iedereen kon zien dat je een gevangene was. Ik reisde sa men met een andere gedetineerde. We Voor het smokkelen van drugs vanuit Paramaribo naar Schiphol wordt door de handelaren alles geregeld, ook de koffer. een half jaar verder. En wat gaat er dan af? Misschien zit je dan twee maanden korter. Maar je zit ook heel lang nog in onzekerheid. Ik heb het niet gedaan. Je hebt de BSD, bureau selectiedienst. Die maakt een selectierapport over je. Je mag een voorkeur opgeven voor één van de drie vrouwengevangenissen in Nederland: Zwolle, Nieuwersluis of Heerhugowaard. Later is Ter Peel in Evertsoord bij Venlo erbij gekomen. Daar wordt over beslist. Op die beslis sing heb ik nog twee maanden moeten wachten. Er zaten toen 120 gedetineer de vrouwen in Zwolle. Je hebt er het huis van bewaring voor mannen en vrouwen, de gevangenis voor langge- Dat knippen deed ik met een kinder schaartje. Met stompe punten. Er is ook wel een kapper waar je naar toe kan. Maar dat deed ik niet. Die vond ik niet goed. Ik knipte mezelf. Goed voor me zelf zorgen, dat had ik erg. Anderen lie ten hun uiterlijk verslonzen. Ik ging joggen. Rondjes hardlopen op de lucht plaats. Sommigen deden ook mee. Elke dag lopen. Ik had een goede conditie. Beter dan nu. In 2003, toen het zo warm was, hebben we veel gesport: voetbal, softbal en tennis. Bij het luchten komt ook de andere vrouwenafdeling naar buiten. Daar moet je niet te veel mee praten. Dan krijg je al die verhalen. De roddels. Ver schrikkelijk. Maar er is niet veel an- Een van de cellengangen van de penitentiaire inrichting in Zwolle (gang DO) waar de Thoolse vast zat. werken. In een week verdien je daar mee twaalf euro. Dat moet wel, wantje moet betalen voor de huur van de koel kast, televisie, radio en het koffiezetap paraat in je cel. Of voor het kopen van een telefoonkaart, sigaretten of shag. Je kan verschillende soorten werk doen in de gevangenis. Je kan afdelingsreinig- ster worden. De gangen schoonmaken, de we's, de trap. Maar ook sporthulp worden. Eind juli ben ik sporthulp ge worden. Dan moet je alle ruimtes schoonmaken waar gesport wordt, de fitness- en acrobicruimte, de sportzaal, kleedkamers en het kantoor. Twee uur 's ochtends en twee uur 's middags poetsen. Maar je kan dan ook sporten. Dat heb ik veel gedaan. Veertien maan den. Ze hebben me ervoor gevraagd. Het is wel het meest luxe baantje dat je daar kan krijgen. De cel richt je naar je eigen smaak in. Er was één muur afwasbaar. Die hing vol met kaarten van familie en vrien den, van wit naar geel, naar oranje en rood. Met kerst had mijn moeder zo'n kaartenhanger meegebracht. Die hing helemaal vol. Ik kreeg veel post. Ik heb een vuilniszak vol met brieven en kaar ten. Begin 2003 hielden ze spitactie. Dat doen ze om de zoveel tijd. Ze halen je uit de cel. Ik kwam net om half acht 's ochtends vanonder de douche. Ik kon nog gauw een T-shirt en een broek aan trekken. Je wordt in de boeien meege nomen. En besnuffeld door een hond of je geen drugs op je lijf hebt. Dan ga je de iso in, de isoleercel, tot ze klaar zijn. Ze kammen heel je kamer uil. Alles, al les halen ze overhoop. Ze zoeken naar drugs, wapens en telefoons. Ze gaan drie rondjes door je kamer, maar ze vin den twee keer niks. In februari 2003 mocht ik naar het dorp. Mijn oma was gestorven. Met drie bewakers zijn we in een personen auto naar Sint-Maartensdijk gereden. Ze waren in burgerkleding. Ik mocht alleen naar de aula om afscheid te ne men. Niet heel de begrafenis meema ken. En ook niet even naar huis. We zijn toen wel naar de punt bij de Zees ter gereden. Het was laag water. De bewakers vonden het slik maar stin ken. zaten echt als kleine kinderen in de trein. Met onze spullen in een lichtblau we vuilniszak. Als je mensen op het sta tion tegenkomt met zulke zakken, dan weet je dat het gevangenen zijn. Half open betekent datje één keer per maand een weekend naar huis mag. We moes ten in Evertsoord fietssloten maken. Axa fietssloten. Ik weet precies hoe ik ze in elkaar moet zetten. Dat heb ik veel gedaan. Maar ik had het in Venlo niet naar mijn zin. Daar zitten veel Antilli aanse vrouwen. Ze hebben vaak grote monden en ze spreken er alleen in het Papiaments. Ik mocht ook naar een cursus catering. In de Koepel in Breda. Dan zit je in de individuele trajectbegeleiding. Ze zoe ken samen met je naar onderwijs of scholing. Je moet wel laten zien dal je gemotiveerd bent. Dat je het echt wilt. We gingen steeds met zijn drieën naar Breda. Met de trein. Bij het station word je opgewacht door een busje en naar de Koepel gebracht. Acht weken lang, één keer in de week. Ik heb het di ploma. Daar kun je niet aan zien dat ik het in de gevangenis heb gehaald. Het is een normaal diploma dat gewoon gel dig is. Je moet geduld hebben als je vast zit. Wachten en wachten. Dat is verschrik kelijk. Binnen is het minder erg dan dat je in het half open kamp zit. Je moet er het beste van zien te maken. Je moet er zelf doorheen zien te komen. Veel vrou wen zijn depressief. Die slikken pillen, anti-depressiva. Dat zijn vooral de vrouwen die iemand vermoord hebben. Die hadden last van hun geweten. Ik had ook wel eens mindere periodes, maar ik ben nooit depressief geweest. De dominee wilde nog wel eens langs komen zei hij. Om nog eens met me te praten. Maar dat was voor mij helemaal niet nodig. Ik heb alles al gezegd, zei ik legen hem. Ik had geen last van dat ge weten. zoals vrouwen die anderen wat hebben aangedaan. Ja. je kan zeggen dat er ook mensen dood gaan aan het gebruik van drugs. Maar ik heb niet ge zegd dat ze ze moeten nemen. Ik heb een bajesagenda. Maar ik heb er wel een ander kaftje omheen gedaan. Er In de drugswereld, met name van cocaïne, gaat veel geld om. (Foto; Politie Zeeland.) Op 29 december 2003 mocht ik naar het open kamp, in het Nederhof, naast To- rentijd in Middelburg. Elk weekend naar huis. Er waren toen twee vrouwen en 21 mannen. Nu zijn het allemaal mannen. Ik heb toen even gewerkt in de keuken van een bejaardentehuis in Mid delburg. Ik mocht er op de fiets naar toe. Maar moest wel 25 euro borg voor de fiets betalen. Sinds februari werk ik in een broodjeszaak op Walcheren. Der tig uur per week. De medewerkers we ten niet dal ik nog vastzit. Soms komt er wel een een jongen van Nederhof een broodje eten. Of ik veranderd ben? Ja, hoe moet je dat nu eens zeggen: je leert jezelf wel beter kennen. Je komt jezelf binnen vaker te gen. Het zal een reden hebben waarom ik het heb gedaan. Zoals ik toen leefde, dat had ik niet nog eens vijf jaar volge houden. Ik deed alles voor iedereen. Kon ook geen nee zeggen. Vroeger re ageerde ik niet op iets waar ik het niet mee eens was. Nu zeg ik er wel iets van. Ik kom meer voor mezelf op. En als ik iets wil. dan zal ik dat ook proberen te bereiken. Als je binnen zit, leer je ook wie je ech te vrienden zijn. Sommigen laten je links liggen. Die kijken je niet meer aan. Het is belangrijk dat je mensen hebt die achter je staan. Wat er ook gebeurt. En dat je altijd naar je vader en moeder kan. Dat is lang niet altijd zo. Er zijn ge noeg vrouwen in de gevangenis die geen contact hebben. Het is belangrijk dat je een hechte band hebt met familie en vrienden. Ik heb elke week, alle be zoekuren bezoek gehad. Maar voor elk bezoek werd ik wel eerst gefouilleerd en na het bezoek gevisiteerd. Ze kijken in je mond, in je oren, in je haar. Als je die steun hebt van familie en vrienden, dan heb je ook iets om naar uit te kijken. Er wordt gauw geroepen dat de gevan genis in Nederland een hotel is. Ieder een denkt dat gevangen zitten een va kantie is. Je moet er genoeg doen, hoor. Het is zeker voor buitenlandse meisjes hard nodig dat ze werken voor die twaalf euro per weck. Die hebben nie mand, zoals ik had, die hen helpt. Er zijn meisjes die hebben helemaal niks en die kunnen net een telefoonkaart ko pen. Je kunt ook celwerk nemen, 's avonds of in het weekend steeltjes in de doppen voor spuitbussen steken: 10.000 dopjes voor 3 euro. Je krijgt er de blaren van op je handen. Ik heb dat nooit gedaan. Je hebt wel televisie, maar je bent niet vrij. Je zit wel op je celletje. Het is ook zo gemakkelijk om snel iemand te veroordelen. Maar er zit altijd wel een verhaal achter. Ik heb er zelf geen moeite mee dat ik dit vertel. Maar ik heb niet het gevoel dat ik mijn verhaal kwijt moet. Nee, het is gebeurd. Ik hoef me er ook niet voor te schamen. Ik heb mijn straf ge had. Het is klaar. 30 december zal niet veel anders zijn dan nu. Nu werk ik alweer acht maan den en leid een redelijk normaal leven. Maar je beseft wel dal je nog vast zit. In 2005 kan ik opnieuw beginnen. Die broodjeszaak is leuk. Maar het is niet mijn ding. Dat ga ik niet heel mijn le ven doen. Ik ben nu bijna 29 en wil weer terug in het kappersvak." staan gedichten in van gevangenen. Kijk hier, in mei. Dat vind ik wel toe passelijk. Even vrij heet het: Ik schrijf terwijl ik zit te luchten voortdurend ideeën van mijn hand M'n gedachten zijn vrij in doen en laten, want/ van de bewaarders heb ik niets te duchten Het loopt nu tegen een uur of drie de luchtplaats wordt gesloten m'n pen moet terug in het etui even een uurtje genoten/ En al duurde het maar even ik heb toch 'lucht'geschreven. In het begin hield ik een dagboek bij. Niet lang. Ik laat het niemand lezen. Het is van mij persoonlijk: ik heb alles van me afgeschreven. Toen de Thoolse kapster in mei 2002 op Schiphol werd opgepakt, was zij lang niet de enige. In de maanden februari tot en met mei van dat jaar werden op de nationale luchthaven 690 drugskoeriers aangehouden. 240 daarvan met een grotere hoeveelheid drugs, zoals de 28-jarige Thoolse die 22 kilo cocaïne bij zich had. Iets meer, namelijk 274, waren bolletjesslikkers. En 176 koeriers met een overeenkomstig aan de bolletjesslikkers gerelateerde hoeveelheid drugs. De rechtbank in Haarlem was er druk mee. De drugs die het land worden inge voerd, zijn voor de Nederlandse en de Europese markt bestemd. De straat waarde van één kilo bedroeg toen, in mei 2002, 50.000 euro. 22 kilo komt dan overeen met ruim een miljoen euro. Dat verklaart ook de hoge strafmaat voor de kapster, die 48 maanden kreeg. In Nederland zitten er dagelijks gemiddeld ongeveer 860 vrouwen in de ge vangenis, zo blijkt uit cijfers van het ministerie van justitie. Daarbij zijn de vrouwen niet meegerekend die illegaal in het land zijn en uitgezet moeten wor den. Gedurende heel het jaar zijn er zo'n 3000 vrouwen die kortere of langere tijd in detentie verblijven. De helft van de vrouwen komt in de gevangenis terecht wegens overtreding van de Opiumwet. Naast drugssmokkel zijn diefstal en vernieling de delicten waarvoor vrouwen veelal veroordeeld worden. Een klein aantal wordt gedeti neerd voor geweldsdelicten, vaak in de relationele sfeer. De meerderheid van de vrouwen in de Nederlandse cellen is tussen de 20 en 30 jaar oud. Eerst waren er drie penitentiaire inrichtingen voor vrouwen, nu vier: de PI Breda, PI Zuid-Oost ofwel Ter Peel in Oversteeg bij Venlo. PI Utrecht in Nieu wersluis en PI Overijssel, in Zwolle. De capaciteit van de inrichting in Zwolle is 394. Voor mannen zijn er 242 cel len, voor vrouwen 152. Zwolle is een gesloten inrichting. De gedetineerden worden een uur per dag gelucht op de luchtplaats. Er is een fitnessruimte en een arbeidsafdeling. Daar worden onder meer automatten gemaakt, verpakkin gen en roestvrijstalen producten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 15