Ook andere bedrijven lijden veel schade door brand MCI 912 Brabanders werken op Tholen Anti-pestweek moet de jeugd aan denken zetten li 'gemeente Tholen Volle zaal zingt uit volle borst ///fa HEIJNEN Jeugdraad wil Flipjop weg na brandje Provincie keurt nieuw dorpshuis Vossemeer goed 32b| U-D Donderdag 23 december 2004 61e jaargang no. 6 WORDT DE KABEL BIJ U OOK WEER DUURDER?? Brievenbus vernield Vier korpsen ingezet voor brand in bedrijfsverzamelgebouw smalstad Gisterochtend zijn vier blusgroepen van de brandweer in gezet om een brand in het bedrijfsverzamelgebouw op het industrieterrein in Sint-Maartensdijk te bestrijden. De brand woedde voornamelijk bij MCI, Macro coating in dustrie, aan de Pluimpotweg 4, 6 en 8, tegenover de ge meentewerkplaats. De inventaris ging volledig verloren. De brand richtte echter ook veel (roet)schade aan bij de huurders in de belendende loodsen doordat het vuur zich een weg baande langs het plafond van het gebouw. Over de oorzaak is nog niets bekend. Slecht zicht Jongerenraad gaat met thema naar basisscholen Een discussiespel in de groepen 7 en 8 van het basison derwijs, een tegel met het inmiddels bekende symbool van het lieveheersbeestje, folders, een meespeeltheater. De Thoolse jongerenraad wil in maart de aandacht vesti gen op het pesten onder jongeren, tijdens een speciale anti-pestweek. Alle basisscholen in de gemeente zijn aangeschreven om zich aan te melden, er kunnen er tien meedoen. 708 Tholenaren hebben baan over de brug Maar liefst 912 inwoners van Noord-Brabant gaan elke dag de Thoolse brug over om op het eiland te werken. De inko mende pendel bedraagt totaal 1051, zodat er ook nog 139 mensen uit o.a. Zuid-Holland op Tholen een baan hebben. Deze week Gevaar De burgemeester, de wethouders, de gemeenteraadsleden en de medewerkers van de ambtelijke organisatie wensen u goede feestdagen en een voorspoedig 2005. De nieuwjaarsreceptie wordt gehouden op maandag 3 januari a.s. vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. U bent van harte welkom. I HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De container op het havenplateau in Sint-Philipsland die als ontmoetings plek voor jongeren fungeert, moet verdwijnen. Dat adviseert de jonge renraad aan het gemeentebestuur, nadat de Flipjop zaterdagmiddag 11 december door brand vernield werd. De voorkant is zwartgeblakerd en een kozijntje gesmolten. Er is een stuk kunststof, lexaanachtig materi aal, tegenaan gezet en aangestoken. Omwonenden die zwarte rook za gen, waarschuwden tegen half vijf de brandweer. Die had het vuur snel onder controle. Jeugdwerker Jordi Reuvers zei maandag in een vergadering van de jongerenraad te Oud-Vossemeer, dat er na het brandje veel klachten bij de gemeente zijn gekomen over over last. Bij de ingebruikname van de Flipjop, begin juli, is volgens voor zitter Hermen Geluk nadrukkelijk afgesproken dat de voorziening zou verdwijnen zodra zou blijken dat het mis gaat. „Dit is al de derde keer dat er iets gebeurt. Er is al vanalles op geschreven en ook zijn vlammetjes tegen het dak gehouden. Het kost de gemeenschap een hoop geld. De af spraak is in juli gemaakt en we moe ten laten merken dat we het me nen", aldus Geluk. „Afspraak is afspraak, hoewel het jammer is voor de jongeren die hier geen schuld aan hebben", vond ook Frans Boogaard. Voor slechts één van de zes aanwe zige leden kan de container gewoon blijven staan. De rest adviseerde om de Flipjop weg te halen. Het nieuwe dorpshuis in Oud-Vosse meer mag er komen. Gedeputeerde staten van Zeeland gaven daarvoor dinsdag een verklaring van geen be zwaar. Behalve een multifunctioneel dorpshuis komen er 4 starterswonin- gen en een woonzorgcomplex met 21 huizen aan de Schoolstraat, Bou Kooijmanstraat en Bonenblokstraat. Projectontwikkelaar Marsaki Tholen voert het project in samenwerking met de gemeente uit. Er wordt wel ge bouwd op gronden waarvan de be stemming nu nog tuin, verkeer, groen voorzieningen en erf is, maar de gemeenteraad heeft een voorberei- dingsbesluit genomen om dat bestem mingsplan aan te passen. De provin cie heeft kennis genomen van een goede ruimtelijke onderbouwing en gehoord de inspectie van het ministe rie van Vrom, zijn er geen planologi sche bezwaren. Het plan is een zogenaamd isv-project waarbij met de nodige subsidies een gat in het dorp gevuld wordt. De pro vincie heeft twee bedragen toege kend: 20.000 euro zonder voorwaar den en volgens het beleidskader sociale zorg uit de pot welzijn en plat teland 150.000 euro. Dit geld moet besteed worden aan het jeugdhonk, de peuterspeelzaal en het dorpshuis. In april 2005 wordt de Vossenkuil met de huizen in de Schoolstraat gesloopt. Voor die tijd moet de verhuizing van de resterende bewoners voltooid zijn. De aanbesteding is in juni gepland. Onbekenden hebben met een steen de voorkant kapot gebeukt van de TPG-brievenbus aan de Deltaweg in Tholen. De post is eruit gehaald en een deel werd onder de brug terug gevonden. De vernieling moet ge beurd zijn tussen maandagavond half zeven en dinsdagmorgen twaalf uur. De schade aan de brievenbus is een paar honderd euro. De brandweer bestreed het vuur in het bedrijfsverzamelgebouw bij MCI (Macro coating industrieaan de Pluimpotweg 4, 6 en 8 in Sint- Maartensdijk. volgens Veraart in de kluis. Het be treft vaten met grondstof. „Daar is niets mee gebeurd." Ook bij andere huurders was er veel schade. Bij A. Poot van de gelijkna mige pootaardappelhandel op num mer 28 staan kistjes met pootgoed. Vier ervan gingen verloren. Of de overige aardappelen nog geschikt zijn, kon Poot gisteren nog niet zeg gen omdat hij nog geen tijd had ge had er een deskundige bij te halen. In de ruimte ernaast staat de witte caravan van de familie Van Oostrum onder een dikke laag roet. 1 Bij Hejo Watersport was ook veel schade. Hejo zit aan de andere zijde van het complex, maar liep schade op doordat het vuur zich wilde ver spreiden door het hele gebouw. In brandweertermen heet dat een 'flash over'Brandweercommandant Leon Havermans: „Door gebrek aan zuurstof is dat gedoofd. Maar dat betekent wel dat alles is gesmolten door de enorme hitte." Die uitwer king laat zich overal zien. Een para plu is door de hitte verschroeid. Ook een rek met kunststoffen bak jes is gesmolten. Bovendien staat er een grote plas water in de loods. Het bedrijf van MCI brandde hele maal af. Directeur R. Veraart uit Sint-Maartensdijk kon gistermiddag nog geen schatting maken van de schade. Hij werd 's morgens door de brandweer uit bed gebeld met de mededeling dat zijn bedrijf in de hens stond. „Ik ben behoorlijk ge schrokken. Hier reken je niet op. Er stonden nog veel producten gereed om te versturen en te produceren. Daar is niks van over." MCI maakt coatings voor de chemi sche industrie. Dat gebeurt op basis van epoxy, een hars (drager) die als een beschermlaag op metalen wordt aangebracht. Het product vindt vooral toepassing in de petrochemi sche en papierindustrie# en be schermt metaal tegen agressieve stoffen of grote belasting, zo legt Veraart uit. MCI is een eenmansbedrijf en is al sinds de bouw van het bedrijfsver zamelgebouw in 1984 huurder. „Mijn grootste zorg zijn mijn klan ten. Bij de industrie is alles strak ge pland. Bij vernieuwing of reparatie moet er een nieuwe coating op, maar die is nu verloren. Er is goede handel in. Ik weet nog niet hoe het verder moet." Het bedrijf heet MCI, eronder staat op het pand Epasfill, dat is de naam van het product. Het maken, verpakken en versturen vond vanuit het bedrijf plaats. De weinige brandbare stoffen die in zijn bedrijf aanwezig waren, zaten meester was, kon hij de deur afslui ten. Maar toen hij om elf uur weer bij zijn loods kwam kijken, had de brandweer de deur geforceerd. Schepens snapt niet waarom dat is gebeurd. Volgens de brandweer was het nodig omdat er vanuit de ruimte bij buurman Van Valen op nummer 34 nog gevaar dreigde. Ook autohandelaar Van der Meer, die om de hoek aan de Nijverheids- weg een ruimte huurt, heeft veel roetschade op de drie auto's die bin nen staan. Hij wrijft met zijn vinger op de zwarte laag, maar krijgt het er niet afgeveegd. Ook hij weet niet hoe het verder moet. Bij zijn buur man staan vier oldtimers. Ze staan onder een zeildoek. Wellicht is hier het roet niet doorgedrongen tot op de lak. Bij Sierwerk van Elzakker, vlak achter MCI is ook veel schade. t E. de Jong van D'n Brecht zolder en schuuropruimingen heeft schuin achter MCI een ruimte met meube len en ander huisraad. Ook daar is roetschade. „Maar ik ben goed weg gekomen," zegt hij. Zijn spullen zijn niet verbrand. Bijna in alle loodsen zijn de zwarte roetsporen van de brand te zien. De brand werd even na vijf uur ont dekt* door krantenbezorger Jaap Bosman uit Sint-Maartensdijk. Hij reed over de Provincialeweg, zag dat er opvallend veel rook over de weg waaide en alarmeerde 112. Rond vijf over vijf kwam de mel ding binnen. De blusgroep uit Sint- Maartensdijk rukte uit. Bij het pand aangekomen was volgens Haver mans al snel duidelijk dat sprake was van een 'middelbrand' en dat betekende dat ook Stavenisse werd gealarmeerd. In het pand van MCI brandde het echter zo hevig dat de kans groot was dat het vuur over zou slaan naar de andere loodsen in het complex. Daarom werd overge gaan tot 'grote brand'. Nu rukten ook Tholen en Sint-Annaland uit en werden de ambulance, verbindings wagen en de commandowagen van de brandweer Zeeland uit Arnemui- den opgeroepen. Ook de officieren van dienst van de politie en de GHOR (geneeskundige hulp bij on gelukken en rampen). Ook de lad derwagen van de brandweer uit Ber gen op Zoom werd opgeroepen om vanuit een hoog punt te zoeken naar de brandhaard. En burgemeester W. Nuis werd gewaarschuwd. De blusgroep uit de smalstad be streed de brand aan de voorzijde van het pand waar MCI in is geves tigd. Sint-Annaland stond aan de Pluimpotweg tegenover Van Houte Shopwanden om achterlangs te kun nen blussen. De blusgroepen van Stavenisse en Tholen waren aan de Nijverheidsweg opgesteld, ieder bij een hoek van het gebouw. De blusgroep van Sint-Philipsland werd naar de kazerne in Sint-Anna land gedirigeerd voor het geval er zich elders een brand of ongeval zou voordoen. ZIE VERDER PAGINA 15 Pesten is van invloed op het welzijn van kinderen. Uit de Zeeuwse jeugd- monitor 2002 blijkt dat kinderen in groep 6 van het basisonderwijs in de gemeenten Tholen en Noord-Beve land veel vaker gepest worden dan in de rest van Zeeland. In Tholen is dat 55% (Zeeland 32%); 45% wordt soms gepest, 6% vaak en 4% heel vaak. Tegelijkertijd geeft 3% van de ze leeftijdsgroep aan, zelf vaak ie mand te pesten en ook dat ligt boven het Zeeuwse gemiddelde. De jonge renraad Joth heeft een werkgroepje gevormd dat met deze problematiek aan de slag is gegaan. De week van 14 tot en met 18 maart wordt een anti-pestweek in Tholen. Leden van de jongerenraad. begeleid door een jongerenwerkster, leiden in de aangemelde basisscholen een dis cussiespel. Daarbij worden stellingen genoemd, waarbij de leerlingen door te kiezen voor een ja- of een nee-vak duidelijk maken of ze het ermee eens zijn. Enkelen zal een toelichting op hun keuze gevraagd worden, waarop de anderen kunnen reageren. Op die manier moet de jeugd aan het denken gezet worden over het pesten. Naast leerlingen zullen volwassenen ge vraagd worden mee te doen (beken den zoals leerkrachten, wijkagent). Na afloop wordt foldermateriaal uit gedeeld dat toegankelijk is voor kin deren en waar de school eventueel verder mee uit de voeten kan. Verder wil de jongerenraad elk van de scho len een stoeptegel aanbieden van de Stichting tegen zinloos geweld, waarop het lieveheersbeestje als symbool staat afgebeeld. De leerlin gen krijgen een sleutelhanger met dit symbool. Op vrijdag zal in Meulvliet in Tho len de theatervoorstelling 'To beat or not to beat' plaatsvinden. Dat ge beurt twee keer, telkens kunnen zes tig kinderen de voorstelling meema ken. Drie acteurs voeren het op een klassiek stuk gebaseerde spel op, waarbij pesten en geweld onder jon geren de thema's zijn. Dan volgt een moderne opvoering van het stuk, als of het zich afspeelt op een heden daagse school. Herkenbaar voor de toeschouwers, die mogen ingrijpen als ze een idee hebben hoe ze de ge speelde situatie kunnen veranderen. Na de theatervoorstelling is er nog een ballonnenwedstrijd. De jongerenraad besloot om de werkgroep activiteiten op te heffen, aangezien de meeste leden van ver gaderingen wegblijven zonder af melden en niet reageren op sms'jes of e-mails. De wél gemotiveerde le den worden gepolst voor de jonge renraad, die ad hoe werkgroepjes zal vormen als er wat georganiseerd wordt. In de jongerenraad ontstaat een vacature door het bedanken van Mandy Rijberg. En na de zomerva kantie zal waarschijnlijk ook Frans Boogaard afhaken omdat hij op ka mers gaat in verband met studie. Dat kan bij de grootste onderne ming, Budelpack in Poortvliet zijn, bij Goedhart in Sint-Maartensdijk, de Rabobank, de basisscholen, het Markiezaat- en Calvijncollege, Ho- lonite en Interpak, zorgcentrum Ten Anker en ook de gemeente Tholen zelf die steeds meer ambte naren in dienst heeft die hier niet wonen. De mobiliteit is groot met alle gevolgen van dien voor de we gen en het milieu. De Tholenseweg van en naar Halsteren, waar de maximum snelheid 60 km be draagt, krijgt 's morgens en 's avonds heel wat verkeer te verwer ken. Ook de uitgaande pendel. Maar die blijkt volgens cijfers van de Kamer van Koophandel maar 708 te zijn. dus opmerkelijk genoeg lager dan de inkomende pendel. Tholen stond lang bekend om zijn grote aandeel uitgaande pendel. met name ook naar de Rotterdamse haven en de scheepswerven en an dere metaalbedrijven in het Rijn mondgebied. Gemeentebestuurders gebruikten het als motief om van de provincie en het rijk subsidies los te peuteren. Bedrijven werden met goedkope grond gelokt om zich op Tholen te vestigen. Nu blijkt dat Tholen op Terneuzen na het laagste uitgaande pendelcijfer heeft, namelijk 12%. Terneuzen zit op 11% en in Borsele werkt maar liefst 57% van de mensen buiten hun gemeente. Overigens gaat de Kamer van Koophandel uit van 5897 werkende personen in de ge meente Tholen. terwijl het Centrum voor Werk en Inkomen over een be roepsbevolking van 8650 spreekt. Hierin zitten dan ook de ongeveer 650 werkzoekenden en de uitke ringsgerechtigden. Kinderen horen in de kerk thuis, vindt Jan van Zielst van zondagsschool in Tholen Annemarie Schot leert schaduwzijden van bestaan kennen bij verslavingszorg In ere herstellen van fatsoensnormen is wens van politieman Van de Belt EN VERDER... Vossemeerse Anja Luijks is postbode van het jaar in Tholen/West-Brabant ZLTO-voorzitter Hage trekt grauwsluier over landbouw weg HET LEVEN VAN IEDER MENS IS EEN SPROOKJE DOOR GODS VINGERS GESCHREVEN Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Eigenaar H. Schepens van Hejo was 's morgens rond zes uur al aanwezig om op verzoek van de brandweer de deur te openen. Toen men de brand Burgemeester en wethouders hebben besloten dit jaar geen kerstkaart te versturen. In plaats daarvan wordt 500,- gedoneerd aan MOPS, een organisatie in llawa in Polen die ouderen, werklozen, daklozen en kinderen helpt. Advertentie I.M. Bijna 300 belangstellenden bezochteji zaterdagavond de 23e volkskerstzang in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Zo als gewoonlijk traden muziekvereni ging Euterpe en het Smalstads man nenkoor op. Veelal bekende gezichten, maar voor de jonge dirigent'Bemd van Echelpoel van Euterpe was het de eer ste keer dat hij de muzikanten leidde. Maar hij leidde ook de zaal tijdens de samenzang door zich even om te ke ren. Pastoor A.J. van de Brüle uit Halsteren weet van geen opgeven en was ook weer present op deze oecumenische avond. Namens de protestantse kerk sprak dominee Rienk Lanooy uit Chaam, zoon van J. Lanooy van het Smalstads mannenkoor uit Scherpe- nisse. Er was ruimte voor schriftlezing en overdenking, muziek, gebed, zang en samenzang. Zoals gebruikelijk zingen de bezoekers aan het eind van de avond staand Ere zij God. Een volle zaal uit volle borst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1