Klippel ontdekt steun van ABT en D66 voor afwijzen zondagsport Raad betreurt opheffen van porgroep Smerdiek Onderzoek naar leges braderie en verkoping Kassenbouw en SGP-enquête domineren debat economie SGP-er verrast raad met 'Tom Poes-achtige list'over begroting 'Godsdienstles is opeens weg' Raad benoemt cliëntenraad 'Bruisende Markt is opbeurend' Donderdag 16 december 2004 'Grootschalige bedrijven zijn geen bedreiging Grootschalige bedrijfsactiviteiten zijn geen bedreiging voor de Thoolse economie. In het beleid van de raad wordt daar flexibel mee omgegaan. Dat is de kern van de kritiek die SGP en ABT donderdagavond in de gemeen teraad uitten op de nota economische bedrijvigheid en werkgelegenheid. Ze dienden een amendement in om de tekst te wijzigen. Het voorstel kreeg steun van de CU en zorgde voor een krappe meerderheid. Ook de SGP-jon- geren enquête gaat deel uitmaken van het uit te stippelen beleid. Doorgespit Op aangeven SGP club geschrapt in opdracht Vertalen Er is voldoende geld om een tweede geneeskundige combinatie op te tuigen. Dat stelde M.J. Klippel (SGP) donderdagavond in de gemeenteraad. De voorzitter van de grootste fractie zei zelfs dekking te hebben gevonden voor de 6200 euro die jaarlijks van de gemeente wordt gevraagd om de tweede hulpverleningswagen van de GGD bij calamiteiten of andere grote rampen in te kun nen zetten. Met steun van de oppositie ABT en D66 die tegen de begroting stemden. Omissie Unaniem steun voor amendement PvdA Vergelijken Afscheid notuliste raadsvergadering Verkapte subsidie en grote kolder EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Over dc hele linie was er waarde ring voor de visie op het econo misch beleid voor de komende ja ren. Het dient het vertrekpunt te zijn voor allerlei afzonderlijke plannen op economisch gebied voor de ge meente en het bedrijfsleven. Sterke en zwakke punten, kansen en be dreigingen zijn op een rijtje gezet. J.J.P.A. Boulogne (ABT) maakte van dc gelegenheid gebruik zich nog maar eens uit te laten tegen de vestiging van een groot glastuin- bouwcomplcx bij Sint-Annaland. Ook ir. W. Mol van de ChristenUnie (opvolger van drs. A.L. Piet) liet weten tegen deze grootschalige uit breiding van de glastuinbouw te zijn. maar ook tegen de vestiging van intensieve veehouderijen. Hij gaf aan daar volgend jaar uitgebreid op terug te zullen komen als het be leid verder wordt uitgewerkt. De nota is een leidraad voor de raad. Volgend jaar moet worden aangegeven waar de voorrang aan wordt gegeven. Maar J.M. Aarn- oudse (SGP) was het niet eens met dc analyse van de zwakke punten en bedreigingen in het beleid. Daarin staat onder meer dat er 'behoudend ten aanzien van het nieuwe' wordt gereageerd en dat er 'weerstand te gen grootschaligheidsgedachte' be staat. Volgens de SGP is dat niet al tijd het geval. „Zo heeft de meerderheid van de raad besloten medewerking te verlenen aan de bouw van een kassencomplex bij Sint-Annaland." Dat zou volgens Aarnoudse beter tot uitdrukking moeten komen. Samen met ABT had zijn fractie daar een amende ment voor klaarliggen. Maar wethouder K.A. Heijboer zag daar helemaal niets in. De analyse die op dit punt is gemaakt, is vol gens de wethouder een weergave van een enquête die voor het be leidsstuk is gemaakt. De flexibele opstelling was volgens Heijboer nog helemaal niet getoond. Maar Aarnoudse stelde daar de be handeling van het verzoek voor kas senbouw tegenover. Daar heeft de raad zich wel flexibel opgesteld, zei hij. (De provincie is tegen de groot schalige uitbreiding van de glastuin bouw bij Sint-Annaland vanwege het ruimtebeslag, de meerderheid van de raad laat de werkgelegenheid zwaarder wegen). Als die uitslagen in het beleid wor den opgenomen, dan kan de raad daarover door het college worden aangesproken, zo redeneerde Aar noudse. En dat wilde hij voorkomen. Dc SGP-wethouder en het SGP- raadslid konden elkaar op dit punt echter niet vinden. Heijboer wees op het lange rijtje met kansen die er liggen om de Thoolse economie en de werkgelegeenheid te stimuleren. „Het een spreekt het ander niet te gen." Hij raadde het amendement af. Dat deed hij ook met het tweede amendement van SGP en ABT. In dit voorstel wordt de raad gevraagd dc uitslag van de enquête van de SGP-jongeren (studieclub Calvijn) onder ondernemers te gebruiken als meetinstrument, als begintoestand om later de effecten van het beleid te kunnen volgen. Volgens Heijboer is het meten van het effect van het beleid nuttig, maar zet het college veel vraagtekens bij de enquête van de SGP-jongeren. (Die concludeer den onder meer dat het erg schortte aan de communicatie tussen onder nemers en gemeente, maar onder vroegen ook nogal wat ondernemers die zich niet uitlieten over bepaalde aspecten van het gemeentelijk be leid). Aarnoudse nam gas terug en paste beide amendementen aan. De scher pe kantjes gingen eruit waardoor de kans op steun van andere fracties toe kon nemen. Dat bleek het geval. Het eerste amendement kreeg steun van de CU en werd aangenomen met een krappe meerderheid van 10 stemmen. De PvdA gaf geen steun. J. Oude- sluijs zei namens deze fractie dat het eerste amendement niets toe voegde aan de nota. Die wordt in 2005 'doorgespit.' Hij had ook kritiek op de studie van de Calvijn-jongeren. Volgens hem waren daar belangrijke pijlers voor dc Thoolse economie niet behan deld, zoals de horeca, recreatie en toerisme, en de zorgsector. Ook burgemeester W. Nuis vond het een 'groot risico om de studie als nul meting onder het beleid te leggen.' Dc ondernemersenquête zal nu 'in al of niet aangepaste vorm als (nul)meting' gebruikt worden. Daar waren D66 en CU het ook mee eens waardoor ook dit amendement werd aangenomen (11 stemmen). De an dere fracties van PvdA, VVD en CDA waren tegen (8 stemmen). De raad betreurt het dat de porgroep leefbaar Sint-Maartensdijk/ Scherpenisse zichzelf heeft opgeheven. De bestuursopdracht voor de impuls van beide woonkernen blijft van kracht, maar de groep wordt niet langer afzonderlijk in de tekst genoemd. Dat gebeurde op aange ven van de SGP die een mondeling amendement indiende. Wel kunnen de leden van de groep op persoonlijke titel meedoen, zo bleek donder dagavond in de gemeenteraad. De meerderheid van de raad wil niet nu al geld vrij gaan maken om pro jecten in de beide dorpen te bekosti gen. Alleen D66 wil dat. ABT ziet wel wat in het vormen van een fonds. Maar de meerderheid van de raad is het niet eens met het drin gende verzoek van de porgroep om nu al uitspraken over de financie ring te doen. Eerst willen de fracties het onderzoek afwachten van het adviesbureau Buck consultants in ternational in Nijmegen. Nu de porgroep niet meer bestaat, is het volgens M.J. Klippel (SGP) niet meer dan logisch dat de naam ook uit de bestuursopdracht geschrapt wordt. „We zullen dan met andere mensen verder moeten. We willen de bestuursopdracht wel steunen als de porgroep wordt vervangen door 'een representatieve groep burgers uit de kernen Sint-Maartensdijk en Scherpenisse." P. van Belzen (ChristenUnie) riep de porgroep op om op het besluit te rug te komen. „In de bestuursop dracht staat niets meer of minder dan dat zij gevraagd heeft. Alleen is er nog geen concrete opdracht, dus kunnen daar ook nog geen kosten aan verbonden worden. Het getuigt van weinig realiteitszin om nu te gaan zwaaien met de portefeuille." Voor Klippel is de rol van de groep niet uitgespeeld. Als die gereani meerd zou worden, dan zou ze ge woon weer mee kunnen doen, zei hij. Maar Van Belzen had niet zo'n vertrouwen in reanimeren omdat daarbij de patiënt al aardig ziek is. J.P. Bout (CDA) was verbaasd over de opheffing. „We dachten dat we samen optrokken. Juist nu bij de op dracht die bij hun streven aansluit. Jammer, maar er zal ook van hen uit vertrouwen moeten zijn. Ik steun wethouder Goossen die zegt dat de impuls er ook zonder de porgroep komt." J.J.P.A. Boulogne (ABT) stelde voor om geld uit dc pot voor ISV (investering stedelijke vernieuwing) te gebruiken voor nieuwe projecten. Die pot is 450.000 euro groot. Hij vroeg bij de andere raadsleden om een reactie. „Het is een gebaar. Ik weet ook niet hoeveel er nodig is." Maar volgens M.A.J. van der Linde (PvdA) is er niet zomaar met dat geld te schuiven. Ook G.J. Hoek (VVD) betreurde het dat de groep de pijp aan Maarten had gegeven. De liberalen gingen akkoord met de opdracht. J. van den Donker (D66) noemde de opstelling van de meeste fracties kortzichtig. „Vorm zo gauw mogelijk een fonds. 450.000 euro is te weinig. Dat weet je vantevoren. Het is struisvogelpo litiek als je nu niets doet. In 2007 staat hier het gemeentehuis leeg." Klippel zei ervan versteld te staan dat D66 'op gevoelens beleid wil maken.' „Wij willen dat doen op cijfers. Pas nadat de resultaten van het adviesbureau bekend zijn. Bo vendien zijn er meer woonkernen dan Sint-Maartensdijk en Scherpe nisse." Boulogne wees Klippel er op dat de SGP zich in 2001 gebon den had aan de belofte om de smal- stad te compenseren voor het verlies van het raadhuis. Volgens Klippel moet echter alles meegewogen wor den. Maar voor Boulogne beteken de dat dat Klippel geen keuzen durft te maken. Volgens M.A.J. van der Linde (Pv dA) was het meningsverschil tussen de raad en de porgroep miet groot. „Wij willen eerst de plannen beoor delen en die dan financieel vertalen. Op persoonlijke titel kunnen wc dc leden van de groep nog wel aan spreken. Voor ons hoeft de tekst niet te veranderen." Wethouder F.J. Goossen riep de por groep op om door te gaan. Wellicht is er wel gebruik te maken van de ISV-pot, maar dan zal dat volgens Goossen slechts een deel zijn. „We willen echter eerst de uitkomsten van dc studie afwachten. Die staan nu nog in de sterren geschreven." Klippel handhaafde het amende ment om de tekst aan te passen. Dus de porgroep niet meer te noemen. „Als de porgroep weer tot leven komt, dan kunnen ze meedoen." Het voorstel van de SGP werd ge steund door CDA, ABT en VVD, goed voor een meerderheid van 12 zetels. Tegen waren PvdA, CU en D66, goed voor 7 zetels. „Bij de begroting voor 2005 hebben wij en de ChristenUnie tegen alle subsidie gestemd voor sport op zon dag. Ook tegen het sportgala. Daar voor hebben we ook steun gekregen van D66 en ABT want die hebben tegen de héle begroting gestemd. Dus ook zij hebben daar geen geld voor gevoteerd. Dat komt op 20.000 euro en daar kunnen we gemakke lijk een tweede wagen van laten rij den." Een eenvoudig rekensommetje leert dan dat er een meerderheid van elf stemmen voor de tweede wagen is: zes van SGP. twee van CU en ABT en eentje van D66. Maar deze rede nering doorgetrokken, heeft dat ook gevolgen voor verenigingen die op zondag sport beoefenen, zoals de tennisverenigingen en de voetbal vereniging Vosmeer in Oud-Vosse- meer die subsidie ontvangen. De raadsleden en het college van b. en w. keken er van op. Burgemees ter W. Nuis noemde de redenatie van Klippel een 'Tom Poes-achtige list', verwijzend naar de bekende Olie B. Bommel-stripverhalen van Maarten Toonder. En gaf de fracties even tijd zich te bezinnen op een antwoord. J.J.P.A. Boulogne (ABT) was niet bij machte om snel een antwoord te vinden op de kwestie die Klippel op tafel had gelegd. „We hebben niet tegen zondagssport gestemd," zei hij. J. van den Donker (D66) erkende dat het 'erg lastig is om tegen de he le begroting te stemmen'. „Maar voortaan zal ik ook maar een lijstje maken van de punten waar wij voor zijn en waar de SGP tegen is." SGP en CU leveren elk jaar bij de behan deling van de begroting een lijstje in van zaken waar ze om principiële redenen geen steun aan willen ver lenen. Dat zijn voornamelijk zaken die met het 'ontheiligen van de zon dag' te maken hebben. Klippels opmerking werd niet ont zenuwd. Door de raadsleden niet en ook niet door het college. Wethou der M.A.E. Velthuis concludeerde dat alleen de SGP voor een tweede wagen is, maar dat er nu geen mid delen voor beschikbaar zijn. Ze zeg de toe dat wel in de kadernota van 2006 op te gaan nemen. Het leverde wel veel stof tot discussie op na de laatste gemeenteraadsvergadering van het jaar. Het college kan nog geen uitspraak doen over Klippels onthulling. Er was volgens wethouder K.A. Heij boer van financiën dinsdagmiddag zelfs nog geen ruggenspraak over de materie gehouden met de andere collegeleden. Heijboer (partijgenoot van Klippel) zegt er nog niets over te kunnen zeggen. „We moeten het goed onderzoeken. Ik bestrijd niets, maar gelijk hebben en gelijk krijgen zijn twee verschillende dingen." Het heeft wel de aandacht, zegt hij. „We moeten wel weten hoe het juri disch in elkaar zit. Ik kan me voor stellen dat dc ene jurist zegt dat het wel kan en de andere niet." Raadsgrifficr A.G. van de Sande be vestigt dat. „Er wordt verschillend over gedacht. Het zal onderzocht moeten worden want als je een fout in de begroting ontdekt, dan ga je misschien geld uitgeven waar dat niet aan mag worden uitgegeven. En dat zal je dan moeten herstellen. Dat kan." Fractievoorzitter Boulogne laat des gevraagd weten dat hij niet wist hoe hij moest reageren op Klippels ont dekking. „Hij zette ons wel voor het blok. Als je het zo bekijkt dan zou dat in kunnen houden dat er voor een aantal zaken geen meerderheid is. Er is nooit over nagedacht. Door niemand." Volgens Boulogne moet het uitge zocht worden door de griffier. „Het wordt wel ingewikkeld, want we zullen dan ook een lijstje moeten gaan maken waar we expliciet tegen zijn, net zoals de SGP doet. Maar op hun lijstje staat dat ze bijvoorbeeld tegen de eenwording van Europa zijn. Waar haal je dan je subsidies vandaan, denk ik dan." Niettemin heeft het Boulogne wel aan het denken gezet. „Met de be handeling van de begroting heeft niemand dit geweten. Als het zo is dan zijn we hartstikke dom geweest, dat wil ik wel eerlijk toegeven." Vorig jaar stemde ABT niet tegen de begroting. Dit jaar wel omdat er volgens Boulogne duidelijke keu zen moeten worden gemaakt. „Het gaat zo moeizaam met het geld. We moeten op het hakblok. Maar dit moeten we repareren. Dat zal de op lossing zijn." Van den Donker reageert een stuk laconieker. „Formeel een leuk grap je. Als je het zo stelt dat je de hele begroting afwijst en die telt bij de afwijzingen van de SGP, dan zal dat wel kunnen, ja. Het is niet slecht ge vonden." Maar volgens Van den Donker stelt het niet veel voor. En is de omissie snel te herstellen. „Dan moeten wc samen met ABT een mo tie indienen dat we wel tegen de be groting zijn, maar dat we voor alle zaken stemmen waar de SGP tegen is. Dat is de truc." Volgens Van den Donker zou het beter zijn geweest als alle fracties tegen de begroting hadden gestemd. „Dat zouden ze eens een keer moe ten doen. Dan moet het college elke keer wanneer ze iets uit wil geven, aan de raad vragen of het wel kan. We willen met het tegenstemmen een signaal afgeven. Maar het stoort de SGP natuurlijk dat we de begro ting hebben afgewezen. Nu probe ren ze ons onderuit te halen." Zo gauw Van den Donker merkt dat zijn tegenstem en die van ABT ge volgen heeft voor verenigingen die op zondag actie zijn, dan zal Van den Donker onmiddellijk actie on dernemen. „Maar ik denk niet dat het nodig is." Het college stelt een onderzoek in naar het verstrekken van vergunnin gen voor meerdere jaren voor evenementen zoals een braderie. Ook zul len b. en w. nagaan of het mogelijk is evenementen aan te wijzen die geen vergunning behoeven, zoals een rommelmarkt. De PvdA diende er don derdagavond in de gemeenteraad een amendement voor in dat door alle fracties was ondertekend. Het college zit nu met een gat van 3000 euro. Volgens fractievoorzitter M.A.J. van der Linde (PvdA) zet de verhoging van de leges van zes euro naar 385 euro voor de braderie in Tholen en van zes naar 115 euro in de overige plaatsen de leefbaarheid op de tocht. Evenals de verhoging van de leges van zes euro naar vijftig euro voor het houden van onder meer rommelmark ten, avondwandelvierdaagsen en lam pionoptochten. „We moeten de lasten voor dc burgers zo laag mogelijk zien te houden. Bekijk of er een meerjari ge vergunning verstrekt kan worden en of er evenementen vergunningvrij gemaakt kunnen worden." Het college zou te rade kunnen gaan hij andere gemeenten. Onder meer bij dc gemeente Woensdrecht waar een maatregel voor hogere tarieven weer is teruggedraaid. Alle fracties schaarden zich achter het voorstel. In de commissie bestuursza ken was de SGP de enige fractie die wel mee ging met het voorstel van het college om de leges voor evenemen ten te verhogen. De SGP kwam daar nu op terug. H. Geluk maakte kenbaar 'door voortschrijdend inzicht,' dat zijn fractie het amendement steunde. Ook al kon hij zich wel voorstellen dat de leges verhoogd moeten worden. Maar daarop reageerde K. Saris (VVD) dat de leges mét de verhoging ook in de toekomst niet kostendek kend zullen worden. Volgens wethouder K.A. Heijboer be tekent dat wel dat er naar 3000 euro gezocht zal moeten worden omdat er nu een gat in de begroting ontstaat. „Ik ben enigszins verwonderd over uw opstelling want waarom heeft u dit niet eerder gedaan bij de bespre king van de kadernota en de begro ting? Dit geeft weer druk op dc amb telijke organisatie. Het kostenplaatje bij andere gemeemten willen we wel bekijken. Maar ik zeg u dat dit wel een verrassing in zich zal hebben." Burgemeester W. Nuis lichtte toe dat er al bij de gemeente Woensdrecht is nagevraagd hoe het daar is geregeld. „Het systeem ligt genuanceerder dan hier wordt aangenomen. Wc moeten wel goede zaken met elkaar vergelij ken." Wat het verschil was, werd niet duidelijk. Nuis en Heijboer bleven vaag op dit punt. Pas bij de presenta tie van de resultaten zal dat duidelijk moeten worden. Volgens J.P. Bout (CDA) was er met de kadernota ingestemd. Maar hij lichtte toe dat het verhogen van de le ges voor grote commerciële evene menten toen overwogen kon worden. „Als we toen geweten hadden dat er voor kleine evenementen 50 euro be taald zou moeten worden, dan waren we daar zeker niet voor geweest." Ook volgens Van der Linde hoeft de wethouder niet verbaasd te zijn. „De raad kende de gevoelens. Kijk hoe Woensdrecht het doet. We hoeven niet allemaal zelf het wiel uit te vin den. Het kan ook menskracht bespa ren op het gemeentehuis." Maar Heijboers verbazing was daar niet mee weg, zei hij. „We hebben nu de opdracht om 3000 euro te vinden." Het stond donderdagavond in de ge meenteraad onder het rijtje hamer- stukken: het intrekken van de veror dening godsdienst- en vormings onderwijs waardoor openbare scho len geen vergoeding meer wordt toegekend voor godsdienstlessen. Maar ABT wilde er toch nog wat over zeggen. J.J.P.A. Boulogne vroeg om een heroverweging van het besluit. „Er wordt al 43 jaar subsidie voor gege ven. Het is jammer dat het opeens weggaat. Zeker in deze tijd waarin gesproken wordt over normen en waarden. Het is bij het openbaar onderwijs aangekomen als een don derslag bij heldere hemel. Het mort: onderwijzers en ouders zijn er tegen." ABT vond een medestander in P. van Belzen (CU). Die had zich evenals ABT al in de commissie te gen het voorstel gekant. Maar meer medestanders kreeg Boulogne niet. Volgens E. van der Wal-Vermeulen (PvdA) gaat het om de verantwoor delijkheid van de ouders. Ook M. Ligtendag-Quist (CDA) liet zich in woorden van die strekking uit. „Het is geen taak van de gemeente, maar van de kerken. En als het over nor men en waarden gaat, dan kun je die niet in een uurtje per week bij brengen. Dat moet de hele week door gebeuren." Boulogne vroeg wethouder W.C. van Kempen als voorzitter van de federatie openbare scholen, hoe er in het veld op is gereageerd. Maar hij kreeg daar geen uitvoerig ant woord op. Van Kempen legde uit dat de post is weggevallen als ge volg van bezuinigingsmaatregelen. De discussie was er al eerder over gevoerd, zo zei hij. Boulogne zei het verweer gemist te hebben in de reactie van Van Kem pen. Maar die hield het erbij dat het om uitvoering van vastgesteld be leid ging. ABT en CU stemden te gen het voorstel. De overige frac ties waren voor het voorstel van b. en w. De gemeenteraad krijgt geen uitge breide verslagen meer van de raads vergaderingen. Het reglement van orde werd er donderdag in de raads vergadering voor aangepast. Daar voor in de plaats komt een opname op een cd én een besluiten- en actie lijst. Dat betekende ook het afscheid van notuliste I. Verbeek die sinds sep tember 1996 tijdens de maandelijk se bijeenkomsten van de raad aan wezig was om op te tekenen wie wat zei en waarom. Het voorstel was het hamerstuk 22. Daarna volgden nog negen punten die - op één na - met de voorzit tershamer door de burgemeester W. Nuis konden werden afgetikt. Even na elven nam de raad afscheid van haar met een applaus. Van afde lingshoofd J.P.M. Buijk van de af deling interne zaken kreeg ze een bos bloemen. De gemeenteraad gaat de leden van de cliëntenraad voor de wet werk en bijstand benoemen. En niet het col lege zoals door b. en w. was voorge steld. Donderdagavond kreeg de ChristenUnie in de gemeenteraad steun voor het amendement om 'de leden van de cliëntenraad op voor stel van het college van b. en w. door de gemeenteraad te benoemen voor een periode van driejaar.' Volgens dc CU komt daarmee het democratisch karakter beter tot zijn recht. Wethouder M.A.E. Velthuis had het amendement afgeraden. Zij zei vooral praktische bezwaren te zien als de raad betrokken wordt bij de aanstelling van de leden van de cliëntenraad. „Het college komt 52 keer per jaar bijeen, de raad maar 8 keer." Ze kreeg steun van VVD en SGP. Maar P. van Belzen (CU) vond de situatie vergelijkbaar met het be drijfsleven waarin de werkgever ook niet de leden van de onderne mingsraad benoemt. J. van den Donker (D66) zag ook wel prakti sche problemen. Maar steunde toch het voorstel van de CU. „Ik ben ook voor een gekozen burgemeester." De CU volgt de aanbeveling van Splinter, een overkoepelende orga nisatie die de Zeeuwse cliëntenra den vertegenwoordigt. Het college wilde daarvan afwijken. Om lange procedures te voorkomen, wilden b. en w. de benoeming in eigen hand houden, maar het college haalde bakzeil door de brede steun van Pv dA, ABT, CDA en D66 voor het amendement van de CU. Tennisvereniging Eegedima in Tho len kan rekenen op de garantstelling van de gemeente voor een lening van 20.000 euro. Donderdagavond ging een ruime meerderheid van de raad daarmee akkoord. Alleen SGP en CU waren tegen. De meeste fracties vinden garantie stelling door de gemeente weliswaar een achterhaalde zaak, maar willen wel een uitzondering maken in spe ciale gevallen. Bij Eegedima brandde de kantine en de kleedhokjes af. Zo als gebruikelijk stemde de SGP om principiële redenen tegen. H.W. van Eenennaam stelde namens die fractie bovendien dat de garantiestelling een 'verkapte vorm van subsidie' is. J. van den Donker (D66) begreep dat niet en vroeg uitleg. Van Eenennaam wees erop dat er voor de gemeente een risico bestaat, namelijk als de vereniging haar financiële verplich tingen niet na kan komen, de ge meente het geld kwijt kan raken. Van den Donker vond dat ver ge zocht. Het gaat er volgens hem om dat er met de garantiestelling een la gere rente bedongen kan worden, waardoor het voor de vereniging juist makkelijker wordt de lasten op te brengen. „Dat is toch geen subsi die?" Van Eenennaam zei dat hij dat niet gezegd had. Hij had over een verkapte subsidie gesproken. Waar op Van den Donker zei: „Een grotere kolder heb ik nog nooit gehoord." Dat ging burgemeester W. Nuis iets te ver. Hij verzocht Van den Donker op zijn woorden te letten. Het nieuwe CU-raadslid ir. W. Mol (links) met zijn voorganger dr. A.L. Piet en diens zoon Pieter. VERVOLG VAN V(X)RPAGINA „Ik heb de andere dag alle mensen persoonlijk gebeld om mijn spijt te betuigen." Aan het einde van zijn betoog sprak hij de aanwezigen toe dat Gods zegen op hun arbeid mag rus ten. En: „Ik zal een ingezonden brief sturen als iets mij niet zint." Namens de SGP, de grootste fractie in de raad, bood fractievoorzitter M.J. Klippel het vertrekkend raads lid Piet ook een molentje aan. Al weer van Delfts blauw. Voordat afscheid werd genomen van Piet was zijn opvolger ir. Wim Mol al beëdigd. Dat gebeurde na een schorsing waarin de geloofs brieven van Mol werden onder zocht door G.J. Hoek (VVD) en Chr. Koopman (SGP). Die trokken zich samen met ambtenaar L. den Braber even terug in een ander ver trek terwijl Mol ook buiten de raadzaal moest wachten tot de commissie de geloofsbrieven had goedgekeurd. Toen dat was ge beurd legde Mol de eed af. En heette Nuis hem welkom. „Er wordt veel van u verwacht, het vergt energie en tijd." Volgens M.A.J. van der Linde (Pv dA) is niet alles negatief als het over de toekomst van Sint-Maar tensdijk gaat. Het opheffen van de porgroep Smerdiek/Scherpenisse was dat wel, zo stelde hij donder dag in de gemeenteraad. „Maar toen ik gisteravond hier naar buiten keek, dan zie ik een bruisende Markt en de fanfare spelen. Laten we dat ook eens benadrukken. Dat kan mensen ook opbeuren dan alle maal negatieve verhalen," zo zei hij over de kerstmarkt van de mid denstand die honderden bezoekers trok. De ABT-fractieleden Boulogne en Van der Horst (rechts) zijn onbewust door de SGP-ers Van Eenennaam en Geluk meegesleept tegen subsidie van zondagsport.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5