'Vertrek van Piet is aderlating voor gemeenteraad van Tholen' www.ijsplezier.nl 1 ill Proefjaar bemiddeling aardappelen erg positief Thoolse veteranen vinden uitvaart van prins indrukwekkend mm Alie Polderman geeft al 25 jaar eerste hulp I lv 350 OCCASIONS Rechter schort uitspraak over Aldi weken op Vijf hardrijders in Broekseweg Auto tegen boom Concordia in aula van school Donderdag 16 december 2004 61e jaargang no. 5 Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl Rijden zonder licht Wateroverlast bij Waterfront Tholen In verwachting? Ir. Wim Mol uit Tholen beëdigd als nieuw raadslid van ChristenUnie Het vertrek van drs. Arie Piet van de ChristenUnie is een aderlating voor de gemeenteraad van Tholen. Dat zei burgemeester W. Nuis donderdagavond bij het afscheid van het raadslid. Piet mocht in de raadzaal niet meer op zijn vertrouwde stoel zitten omdat hij op 1 december al geen deel meer uitmaakte van de gemeenteraad. Donder dag was het 9 december dus bleef de stoel naast P. van Belzen leeg. Niet lang, want Piet is opgevolgd door ir. Wim Mol uit Tholen. Zeer oneens Fouten Gemiddelde aardappelprijs 18 cent per kilo Promotie Deze week f Gemeenteraad herdenkt kleurrijke prins Bernhard van maandag 20 december 5portpunt t/m 2aterdag 15 januarl Zeeland liidoosschziïi&hiiiis) prijzen, tijden, enz: Zilveren jubilaris EHBO Stavenisse „Nee toch?" Alie Polderman-de Ruiter kon het zelf nauwelijks geloven dat zij de zilveren jubilaris was bij de EHBO-vereniging Stavenisse. Ze wilde eigenlijk in de pauze weggaan, maar dat ging niet door. Haar man en kinderen kwamen erbij in dorpshuis de Stove, want het bestuur wilde de jeugddocente van de vereniging al le hulde brengen. Hoofdbestuurslid A. Koole reikte Alie Polderman de dr. C.B. Tilanus jr.-onderscheiding uit. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-PhiJipsJand waarin opgenomen de ourant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 nement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaareer post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse buatmers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ook voor de Middelburgse rechtbank is de Aldi-zaak in Sint-Maartensdijk een ingewikkelde kwestie. Daarom heeft bestuursrechter mevr. mr. A. van Wamel gisteren de uitspraak over de bouwvergunning met zes weken opge schort. Ze moet er nog verder op stude ren. Middenstandsvereniging Smal- stad, autobedrijf Van Steenis, woning inrichting Van Houte, projectontwik kelaar Giesbers, Lidl en de Spar waren bij de bestuursrechter in beroep gegaan tegen de weigering van b. en w. om de bouwvergunning voor fouragehandel Schot-Oudesluijs in te trekken. Vol gens de bezwaarmakers was die bouw vergunning onder valse voorwendsels verleend, want het ging niet om de uit breiding van de fouragehandel, maar om een verbouwing voor het mogelijk maken van Aldi aan de Sportlaan. In middels heeft de fa. Schot de bouwver gunning laten overschrijven op naam van Aldi. Naast deze procedure loopt er nog een zaak over de ruimtelijke or dening bij de Raad van State. Op de Broekseweg tussen Oud-Vos- semeer en Sint-Annaland reden dinsdag vijf van de 276 gecontro leerde automobilisten te hard. De camera was tussen half twaalf en half twee in werking. Vervolgens werd op de Oude Rijksweg vanaf de Oesterdam naar Rilland-Bath ge controleerd. Hier reden 83 van de 597 passerende auto's tussen 13.45 en 16.30 uur te hard. Bij een snelheidscontrole op de Krabbenkreekweg zijn vorige week woensdag tien bestuurders bekeurd. Tussen 9.15 en 12.15 uur passeer den 260 voertuigen, waarvan het overgrote deel zich hield aan de maximum snelheid van 100 kilome ter per uur. Een 28-jarige automobilist belandde dinsdagmiddag om 15.18 uur met zijn auto tegen een boom. Bij een in haalmanoeuvre op de Poortvlietse- dijk bij Scherpenisse kwam hij met zijn voertuig in de berm terecht. Hij maakte hierna een stuurcorrectie en kwam daardoor in de slip. De be stuurder werd overgebracht naar het ziekenhuis, maar mocht aan het eind van de middag weer naar huis. Zijn auto moest door een takelbcdrijf worden weggesleept. Bij een verlichtingscontrole in Tho len, Oud-Vossemeer en Poortvliet deelde de politie dinsdagmorgen tus sen 7.30 en 8.30 uur acht bekeuringen uit wegens het rijden zonder licht. Er komt mogelijk nader onderzoek naar het voorkomen van waterover last bij de 94 splinternieuwe wonin gen van plan Waterfront Tholen in de. baai van Duivendijk. Wanneer name lijk het Volkerak-Zoommeer defini tief wordt aangewezen voor water berging, ontstaat volgens rijkwater staat een geringe kans op waterover last. Volgens het project Ruimte voor de Rivier zal het Volkcrak-Zoom- meer bij extreem hoog rivierwater als waterberging worden ingezet. De kans dat dit zal gebeuren, is echter eens in de 1600 jaar. De waterstand die de meeste dijken in het rivieren gebied moeten kunnen keren, komt eens in de 1250 jaar voor. De kans dat zich bij Waterfront Tholen water overlast voordoet, is dus heel klein, maar niettemin spreekt rijkswater staat over nader onderzoek. zie pagina 17 Advertentie I.M. M.J. Klippel (SGP) biedt Piet een Delfts blauw molentje aan, links P.W.J. Hoek, midden H. Geluk en Chr. Koopman. Rechts C. van der Horst (ABT) en mevrouw Piet. De ChristenUnie liep volgens Nuis dan ook even op één been. Piet zat achter zijn zetel op een stoel naast zijn vrouw en kinderen. „Nu is hij een backbencher (figuurlijk een min der belangrijk politicus - red.) En dat is een rol die hem niet ligt." Piet werd op 14 april 1998 lid van de gemeenteraad en stopt omdat hij voor zijn werk is verhuisd naar het noorden van het land. „Zijn vertrek is een aderlating voor de gemeente raad van Tholen. Ik spreek dat uit na mens alle geledingen, het college, coalitiepartners en de oppositie. Piet staat voor zijn zaak en beschikt over een gedegen dossierkennis. U ver diepte zich in de ruimtelijke orde ning. Maar ook op andere deelterrei nen. Vooral op het terrein van de ruimtelijke ordening dwong u res pect af door uw inbreng en kennis en omdat u zo'n fantastisch debater was." Volgens Nuis beet Piet zich ook nog al eens vast in een onderwerp. „Uw gelijk moest soms het gelijk van de avond zijn. Maar al uw bijdragen zijn zeer gewaardeerd. Het bedrijf roept u naar het hoge noorden. U denkt daarbij aan uw toekomst. U werkte eerder in Middelburg en Roosendaal, maar nu wordt de af stand toch te groot. We betreuren uw vertrek, maar met uw talenten is het heel legitiem om ambities te hebben. U maakt een nieuwe start." Piet gaat in Eem-West, op de grens van Friesland en Drenthe (tussen Drachten en Assen) wonen, en heeft daar een huis gekocht met een tuin van 1 hectare, zo vertelde Nuis niet zonder reden. „Even groot als wat hij jaarlijks aan bedrijventerrein op Tho len wilde uitgeven." Piet liet dat keer op keer weten als het punt aan de or de kwam. Hij kantte zich steevast te gen de verstening, het volbouwen van het platteland. En dat was vol gens Nuis wel eens een beetje taai. Een ander onderwerp dat Piet na aan het hart lag, was de toestand van de molens in de gemeente. Het was vol gens de burgemeester zelfs Piets hobby. „Erg hardnekkig was hij daar wel in. Hij herinnerde er ons telkens aan dat het college vaart moest ma ken met het onderhoud en de renova tie van de molens." Nuis nam hel woord gedram in de mond voor het gedrag van Piet over de molens, maar zocht eigenlijk een ander woord dat hem vanaf de pu blieke tribune werd aangereikt: vast houdendheid. Die vasthoudendheid heeft er volgens Nuis ook toe geleid dat er stappen zijn ondernomen >om het erfgoed in stand te houden. Als herinnering aan zijn strijd voor de molens overhandigde Nuis Piet een miniatuurmolen van Delfts blauw. Hij kreeg het afscheidscadeau van de gemeente, een karaf (met in scriptie) en glazen. Voor zijn vrouw waren er bloemen. Piet bedankte voor de mooie woor den en zei moeite te hebben met het afscheid nemen. Hij stond met dub bele gevoelens achter het spreekge stoelte. De CU'er bedankte de raads leden, het college en de ambtenaren voor hun steun. En hij keek terug op zijn raadslidmaatschap. „Politiek waren we het soms zeer oneens. Ik was wel eens drammerig. Mijn excu ses daarvoor. Maar we waren altijd collegiaal onder elkaar." Piet stipte 'twee punten van zorg' aan bij zijn .vertrek. Het eerste was een mondiaal probleem: het smelten van de ijskappen op de Noordpool waar 'op microschaal wat aan te doen is'. „Het behoud van natuur en de open ruimte. Ook op Tholen, waar het belang van economie ver sus natuur en open ruimte goed tegen elkaar afgewogen moet worden." Het tweede punt betrof inderdaad de bezorgdheid over de molens. „Dat gaat de goede kant op. Zo goed dat ik wel weg kon gaan." Piet had voor alle leden van de raad en het college een presentje meege bracht. Een zak meel, gemalen op windenergie door vrijwillig mole naar J. Guequièrre van de Nijverheid in Sint-Maartensdijk. „Als u dit meel aanvaardt dan neemt u ook de ver antwoordelijkheid op u om de mo lens te laten draaien." Zijn kinderen mochten de pakken uitdelen. Voor wethouder W.C. van Kempen had hij een ingelijste ansichtkaart met alle molens van Tholen en Sint-Philips- land om hem blijven te herinneren aan de zorg die voor de monumenten nodig is. Een speciaal woord van dank richtte Piet aan fractievoorzitter P. van Bel zen. „We hebben al die jaren geen enkele keer ruzie gehad, zoals bij an dere partijen soms wel het geval is (hij keek richting de VVD - red.). Dat ligt aan de CU én aan de heer Van Belzen." Hij wenste zijn opvolger Wim Mol ook veel plezier en sterkte toe. „Om mij snel te vergeten." Verder bood Piet ook zijn verontschuldiging aan voor de keren dat hij te scherp uit de hoek was gekomen. Hij zei dat hij ook fouten had gemaakt. Eentje stond hem nog voor de geest. Het was zelfs een keer zo ver gekomen dat hij een agendapunt van een com missievergadering schrapte terwijl de tribune vol zat met belangstellen den voor dat onderwerp. ZIE VERDER PAGINA 5 Het eerste jaar dat de methode van bemiddeling is gebruikt voor een betere afzet van Thoolse aardappelen is volgens de besturen van de ge zamenlijke Thoolse veilingen ,erg positief' verlopen. Volgend jaar blijft dit systeem dan ook bestaan, naast de klok. De aardappelomzet kwam in 2004 uit op bijna 17.600 ton en dat is een stijging van 600 ton. In geld uitgedrukt, bleef echter de 3.230.404 euro van 2003 ongeveer gehand haafd. Daardoor kregen de telers 0,7 eurocent per kilo minder voor hun aardappelen. Voorzitter G.H.M. Brooijmans re kende dat maandagmiddag voor in het Holland Huis te Scherpenisse, waar een veertigtal leden van de veilingverenigingen Sint-Annaland en Scherpenisse bijeen waren. „De bemiddeling was voor ons allemaal nieuw, maar het heeft aan onze ver wachtingen voldaan. Beide besturen zijn erg positief", zei Brooijmans. Hij erkende wel dat de bemiddeling een leerproces was. De begelei dingscommissie (J. Versluys, D.L. Hage, C. Bijl en Brooijmans zelf) heeft de zaak dan ook op de voet ge volgd en zonodig bijgestuurd. „De moeizame afzet van vorige jaren was de belangrijkste reden om met de bemiddeling te beginnen. Als ik dan de balans opmaak, durf ik te be weren dat het vroege aardappelsei zoen 2004 nog niet zo slecht is ge weest. De oorzaak wil ik niet meteen voor de volle honderd pro cent toeschrijven aan de bemidde ling. Doordat er echter minder druk op de klok ontstaat in hel begin van het seizoen, kunnen we langer een hogere prijs vasthouden, ook voor de bemiddelde aardappelen." Brooijmans schreef de positieve ont wikkeling mede toe aan de promo tiecampagne, zoals de Thoolse aard appeldag op 2 juni die onder grote belangstelling van telers, handelaren en afnemers op de eerste veilingdag in Sint-Annaland werd gehouden. „Maar het vroege aardappelseizoen duurt maar 6 tot 7 weken. Dan is er afzet, maar daarna kan men blijkbaar in heel Nederland nieuwe aardappe len krijgen, want dan zijn onze Al- vantho's moeilijker aan de man te brengen", aldus de Sint-Annalandse veilingvoorzitter. Bemiddelaar Kees Bijl heeft onge veer de helft van de omzet voor zijn rekening genomen, namelijk 8 mil joen kilo van de 17.600.00 kilo to taal. Er zijn ongeveer 10% minder kistroulaties geweest dan in 2003. Dat levert de veiling dus minder in komsten op van kistverhuur, maar op het fust werd wel bespaard omdat er geen nieuwe kisten hoefden te ko men. Er waren ook in de piekperiode geen tekorten. Volgens directeur Da vid Hage zullen er ook in 2005 geen nieuwe veilingkisten aangeschaft hoeven te worden. De bemiddeling kost de veilingen wel geld en aangezien de prijs stag neerde bij een grotere aanvoer, zal het resultaat voor de twee veilingen in 2004 lager uitvallen dan vorig jaar. ZIE VERDER PAGINA 7 Drukkerijdirecteur Rens Tichem krijgt prijs voor beste leerbedrijf CDA-Kamerlid Myra Koomen neemt kijkje bij Thoolse agrariërs Onder de veteranen die zaterdag een ere-afzetting vormden voor de rouwstoet van prins Bernhard waren verschillende Tholenaren. Gilles de Kok (79) uit Tholen en Ko Havermans (78) uit Oud-Vossemeer ston den vlakbij paleis Noordeinde in Den Haag, Leen Giljam (79) uit Sint- Maartensdijk bij het instituut Defensie Leergangen in Rijswijk. Ze von den het bijzonder, een eer ook. En indrukwekkend. „De stoet kwam vlak langs ons, dat is heel wat. Maar je ziet niet zoveel, want je staat in de houding en kijkt recht vooruit", vertelt Giljam. De Kok en Havermans meldden zich vrijdagavond al bij het Feyenoordsta- dion in Rotterdam, waar een paar honderd veteranen overnachtten. „Het was tot in de puntjes verzorgd", zegt Havermans, die dit voor de eer ste keer meemaakte. De Kok was in maart ook present bij de uitvaart van koningin Juliana en in februari 2002 bij het huwelijk van kroonprins Wil- lem-Alexander en Mdxima. Giljam stond in oktober 2002 in de ereafzet- ting voor de overleden prins Claus. Het was zaterdag vroeg dag voor de veteranen. „Om vijf uur was het re veille", aldus De Kok. Om kwart voor acht vertrokken de bussen naar Den Haag en Delft. In de residentie stapten de oud-militairen uit bij de Hofvijver. Om kwart over negen stonden ze gereed en een half uurtje later kwam de stoet langs. Die was toen nog betrekkelijk kort: zeven rui ters gevolgd door een eskadron poli tie, dan de affuit met de kist - de Ne derlandse vlag eroverheen en een en kele witte anjer erop - en de 'bloemenbrik', de koets met de vier naar de overleden prins genoemde kleinzoons en een afsluitend militair escorte. Om tien uur zat het erop voor De Kok en Havermans. die zo wat tegenover elkaar stonden in het eerste straatje vanaf het paleis. Ko Havermans was tegen half twee weer terug in Oud-Vossemeer en kon op tv nog net het laatste stukje van de plechtigheid zien. Hij was met zijn vrouw donderdag al naar het paleis gegaan om langs de baar te lopen en afscheid van de prins te nemen. Ook Gilles de Kok deed dat diezelfde dag, samen met een kleine 400 comman do's en oud-commando's. ZIE VERDER PAGINA 9 Bedrijfsleider Aarnoudse presenteert uitbreiding showroom Ardi Keukens EN VERDER... Postbezorgers helpen postbodes uit de brand tijdens kerstdrukte BESCHAVING IS DE ONONDERBROKEN VERMEERDERING VAN ONNODIGE NOODZAKELIJKHEDEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Wethouder van Kempen ziet het al voor zich: harmonie Concordia uit Tholen repeteert 's avonds in de au la/kantine die het Markiezaatcollege overdag gebruikt. „De mogelijkhe den voor het beter benutten van der gelijke accommodaties moeten we zeker onderzoeken." Van Kempen leidt vandaag de projectgroep die de plannen bespreekt om het te bouwen Markiezaatcollege in de wijk Stads- zicht uit te breiden met een biblio theek en muziekoefenlokaal. Vol gens de wethouder zou die aanvulling op de plannen niet voor veel vertraging hoeven te zorgen. rr^/i v tl R Ij Kattendijksedijk, Goes (0113) 233388 info@ijsplezier.nl Advertentie I.M. De familie De Ruiter in Stavenisse heeft al jaren een hechte band met de plaatselijke EHBO-vereniging. Met maar liefst zes dochters is de familie een hofleverancier van de club. Alie onderscheidt zich daarbij op diverse fronten. In de wedstrijdploeg deed ze op landelijk niveau mee, maar ze haalt ook donateursgeld op en geeft les op de basisschool. Voorzitter Lianne Guequièrre prees haar dan ook als een trouw en verdienstelijk lid. In oktober 1978 gaf Alie zich op voor het volgen van een EHBO-cursus en dat was het begin van een indrukwekkende eerste-hulploopbaan. Vol overgave deed ze mee in de wedstrijdploeg. Bij de kringwedstrijd in 1991 in Sint-Annaland werd ze tweede. Bij de vaardigheidsproeven in 's-Gra- venpolder in 1996 werd Stavenisse nummer 1 en dat werd in 1997 gepro longeerd met het winnen van het Zeeuws kampioenschap. Ook Alie mocht daardoor in 1996 meedoen aan de landelijke wedstrijden in Amers foort en dat leverde een vierde plaats op. In 1997 werd dat resultaat verbe terd met een derde prijs in Hengelo. Alie zette zich altijd met verve in, ook bij de plaatselijke buitenoefeningen en brandweerwedstrijden op het eiland. Zie verder pagina 3. m i m Lv lil Ir V y j£BpRSn if fff fro th Vn - Alie Polderman-de Ruiter, hier met haar gezin, ontving de dr. C.B. Tilanus jr. onderscheiding wegens haar 25-jarige inzet voor de EHBO-afdeling Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1