Provincie Zeeland Gemak voor de recreant door knoop- en wisselpunten Pocrtoco Wild schieten? Nog geen enkel verkeersslachtoffer Chipcard Fast Ferry Dichters op De Rieburch Donderdag 16 december 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 51/2004 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Sluiting provinciehuis De nieuwsbrief Rondom het Veerse Meer houdt belangstellenden op de hoogte van de ontwikkelingen in het gebied. Officiële Mededelingen Provinciale Staten Milieu Saneringsplan voor malige stortplaats Schelde-Rijnweg te Tholen Milieuverordening Internationale 2e kerstdag in Sint-Annaland Eetcafé Poco Loco De gemeente Tholen springt er gunstig uit in de provin cie Zeeland met tot op heden geen enkele verkeersdode. Daarmee is het de enige regio zonder dodelijke slacht offers, zo blijkt uit een inventarisatie van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland. Het verbeterde rijge drag van automobilisten, die minder op hun gaspedaal drukken - mede door de vele rotondes, flitspalen en an dere controles - lijkt daarmee zijn vruchten af te werpen. Minder werklozen in derde kwartaal Deeltijdwerkers behouden door goede kinderopvang Abdij Nieuws Maandag 13 december zijn de nieuwe terminals in gebruik geno men bij de Fast Ferry Vlissingen- Breskens. De terminals zijn voor zien van automatische toegangs poortjes, die alleen opengaan als personen een geldig vervoersbe wijs hebben. Abonnementhouders zijn vanaf die dag in het bezit van een chipkaart. Met de introductie van deze kaart lopen de provincie Zeeland en exploitant BBA Fast Ferries vooruit op de invoering van de OV-chipkaart. Uiterlijk 2007 zal deze in heel Nederland worden ingevoerd in plaats van de strippenkaart en zal gaan gel den voor al het openbaar ver voer. Terminals De nieuwe vertrek- en aankomst- terminals zullen begin 2005 offi cieel worden geopend, als alle afbouwwerken buitenom zijn afge rond. De wachtvoorzieningen zijn com fortabel, aan personen met een handicap is speciale aandacht besteed en de veiligheid van de passagiers wordt door camera's bewaakt. Aangezien de automatische toe gangspoortjes ervoor zorgen dat ongenode gasten zich niet langer in de terminals en op de boten zullen ophouden, neemt ook de sociale veiligheid toe. De poortjes registreren allerlei waardevolle informatie, waardoor de dienstverlening verder kan worden verbeterd. Bovendien tel len ze het aantal passagiers. Als de boot vol is, gaan ze niet meer open ön hoeven mensen niet onnodig in de rij te blijven staan bij grote drukte. Chipkaart De invoering van de chipkaart is een proefproject voor de landelijk in te voeren OV-chipkaart, waar voor het Ministerie van Verkeer en Waterstaat subsidie heeft ver leend. In de toekomst kan de chipkaart ook worden gebruikt om van tevoren een plaats op de Fast Ferry te reserveren en na de bootreis, zonder een kaartje te kopen, verder te reizen met trein of bus. Tussen Kerst en Oud en Nieuw zijn alle kantoren van het provin ciehuis gesloten. Vrijdag 24 december 2004 is de laatste werkdag en maandag 3 januari 2005 de eerste werkdag van het nieuwe jaar. Het informatiecentrum is pas weer op 5 januari bereikbaar in verband met inventarisatie en jaaroverzichten. Ter inzage Alle stukken die in genoemde periode ter inzage liggen in het provinciehuis zijn in te zien in het Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek. Ook de openingstijden van de Zeeuwse Bibliotheek kunnen in verband met de feestdagen afwijken. Voor de exacte tijden kan contact wor den opgenomen met de biblio theek tel 0118-654000 of de website www.zebi.nl geraad pleegd worden. Streekplanherzieningen De ontwerp-streekplanherziening Woonvisie en de vasgestelde streekplanherziening Vitaliteit en Kwaliteit die in de rubriek "Officiële mededelingen" van vori ge week werden genoemd, kun nen tot 24 december 2004 en vanaf 5 januari 2005 telefonisch worden aangevraagd bij het infor matiecentrum van de provincie Zeeland, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Telefoon 0118- 631400. E-mailen kan natuurlijk altijd mfocentrum@zeeland.nl. maar afhandeling is maar mogelijk tot 24 december 13.00 uur, aange zien de post die dag vroeger moeten worden aangeleverd. Vanaf 5 januari worden alle e-mails, telefoontjes en schriftelij ke aanvragen zo snel mogelijk verwerkt door de medewerkers van het informatiecentrum. Eén van de ideeën om de toegan kelijkheid van het Veerse Meer gebied te verbeteren is een knoop- en wisselpuntenstructuur. De knooppunten zijn een netwerk van wegen en paden, waarbij de kruispunten als knooppunten fun geren van de routes. Op de be langrijkste knooppunten worden borden met nummers geplaatst. Wandelaars, fietsers en skeele raars kunnen binnen dit systeem hun eigen pad volgen en hun per soonlijke route aan elkaar knopen zonder te verdwalen. Een goede en aantrekkelijke kaart is hierbij onmisbaar. De kaart kan worden aangeschaft, maar kan ook wor den bekeken op panelen bij de belangrijkste knooppunten. Het Zeeuws Coördinatiepunt Fiets (ZCF) wil voor heel Zeeland een knooppuntensysteem opzetten in samenwerking met de gemeen ten. In het Veerse Meergebied wil met name de gemeente Noord- Beveland zo snel mogelijk aan de slag. Als alles volgens plan ver loopt zullen in 2005 de eerste knooppuntenborden worden ge plaatst op dit voormalige eiland. De wisselpunten zijn locaties waar recreanten kunnen over stappen van het ene op het ande re vervoermiddel. Zo moet het mogelijk zijn om met de auto naar een wisselpunt te komen en dan over te stappen op een fiets-, wandel-, skeeler- of ruiter pad. Dat betekent dat er niet alleen goede aansluitende wegen en paden moeten zijn, maar ook parkeerplaatsen en bijvoorbeeld de mogelijkheid voor het huren van een fiets. Bureau SOAB uit Breda heeft op dracht gekregen om een wissel- puntenstructuur rondom Het Veerse Meer uit te werken. In het projectplan staan vijf stappen beschreven, variërend van een verkenning van de subsidiemoge- lijheden tot de ontwikkeling van een promotie- en marketingplan. In het seizoen 2006 moeten de eerste wisselpunten in gebruik kunnen worden genomen. Organisatiestructuur Met de vaststelling van de ge- biedsvisie en de streekplanproce dure is de planvormingsfase af gerond. Nu de handen uit de mouwen kunnen worden, gestoken is de organisatie- en overlegstructuur aangepast. De stuurgroep, waarin alle be trokken partijen zijn vertegen woordigd, blijft het centrale or gaan dat het proces begeleidt en de besluiten neemt. Tussen de stuurgroep en de af zonderlijke projecten wordt een coördinatiegroep ingesteld. Deze zorgt voor optimale betrokken heid en samenhang in de realisa tie van de projecten. De advies groep communicatie blijft ge handhaafd, omdat ook tijdens de uitvoeringsperiode een goede communicatie met bewoners, bedrijven en toeristen van belang is. De jaarlijkse voortgangsrap portage, de nieuwsbrief en de website blijven hiervoor belangrij ke communicatiemiddelen. Overige onderwerpen In het decembernummer is ver der aandacht voor het gebrui kersonderzoek, de gebiedsvisie en het streekplan en verslagen over "het onzichtbare eiland" en het "illusiebos". De nieuwsbrief is te bestellen bij het provinciaal informatiecentrum (zie linksboven) en na te lezen op semeer onder nieuwsbrief en abonnement. ■■■■■■■■■Zeeland Werkbezoek statencommissie Economie en Mobiliteit aan visserijsector. De statencommissie Economie en Mobiliteit heeft op vrijdag 3 december een werkbezoek gebracht aan de visserijsector te Yerseke. De Commissaris van de Koningin, de heer Van Gelder, en gedeputeerde Poppelaars waren daarbij aanwezig. Het werkbezoek had als doel het informeren van de commissie over de toekomst van de visserij sector. Naast een bezoek aan een pro ductiehal kreeg het gezelschap een rondleiding in het Nederlands instituut voor visserij-onderzoek (RIVO). Tenslotte werd in het dorpshuis De Zaete gediscussieerd onder leiding van commissievoorzitter Saman over de toekomst van de visserijsector, de economische belangen en de rol van de provin cie hierbij. Het panel bestond uit burgemeester Verbree van de gemeente Reimerswaal, en tevens voorzitter van de stichting Odus, de heer Van Geesbergen namens Zevibel, de heer Van Zonneveld namens ZMF en de heer Smaal namens Rivo. Na een levendige discussie waren er de volgende conclusies: - verduurzaming is van groot belang. Er moet een omslag plaatsvinden van vissen naar kweken; - er bestaat zorg over de werk gelegenheidseffecten in de regio; - de sector heeft behoefte aan steun voor de plannen voor een bijzondere leerstoel en voor uit breiding van het onderzoek; - de heer Van Geesbergen pleitte voor een convenant met natuur beschermingsorganisaties; - Gedeputeerde Staten (GS) komen binnenkort met een voorstel om verschillende initia tieven te ondersteunen. Mosselhandelaren maakten van de gelegenheid gebruik om hun bezwaren te uiten tegen een negatief advies dat GS aan het Ministerie van LNV hebben gege ven m.b.t. het toelaten van Iers Mosselzaad in de Oosterschelde. Ook spraken zij hun teleurstelling uit over de uitspraak van de Raad van State van diezelfde ochtend, waarin kokkelvisserij op de Wad denzee opnieuw werd afgewezen. Meer informatie over actuele zaken en bijeenkomsten van Provin ciale Staten of statencommissies kunt u bekijken op de website: www.zeeland.nl onder provinciale staten. Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg ■I Gedeputeerde Staten van Zee land hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging ter plaatse van en in de omgeving van de voormalige stortplaats aan de Schelde-Rijnweg te Tholen ernstig is en hebben met het sanerings plan van Metaforce B.V. te Rotterdam ingestemd (artikel 29 en 39 Wet bodembescherming). De beschikking ligt van 16 de cember tot en met 24 december 2004 en van 3 januari tot en met 27 januari 2005 ter inzage bij de directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren Van 27 december tot en met 31 december 2004 ligt de ontwerp beschikking ter inzage in het Zeeuws Documentatiecentrum in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 te Middelburg, gedurende de openingstijden van de bibliotheek (maandagmorgen gesloten). Tevens ligt de beschikking van 16 december 2004 tot en met 27 januari 2005 ter inzage in het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werkdagen 's morgens van 9- 12 uur, 's middags of 's avonds na telefonische afspraak (0166- 668200 tst 13). Belanghebbenden kunnen tot en met 27 januari 2005 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Gedurende de behandeling van het bezwaarschrift kan op grond van artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht, juncto artikel 36 van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening worden ingediend. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling Be stuursrechtspraak van de Raad van State, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's Gravenhage. De beschikking treedt 28 januari 2005 in werking, tenzij binnen die termijn een verzoek om een voor lopige voorziening is gedaan. In dat geval treedt het besluit niet in werking, voordat op dat verzoek is beslist. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Provinciale Staten hebben 12 november 2004 een wijziging vastgesteld op de provinciale milieuverordening (6e tranche). De hoofdstukken afvalstoffen en bodemsanering zijn veranderd en de regeling integrale milieube- schermingsgebieden is aange past en geactualiseerd. De aan gepaste verordening treedt 1 februari 2005 in werking. Gedeputeerde Staten hebben 14 december 2004 besloten dat de ^^mmmÊÊÊÊÊÊÊÊm wijziging kan worden onderwor pen aan een raadgevend correc tief referendum. De verordening en het GS-besluit worden 21 december 2004 gepubliceerd in het provinciaal blad. Ingaande 21 december 2004 kan gedurende zes dagen tegen het GS-besluit tot het referendabel zijn van het Statenbesluit schrifte lijk beroep worden ingesteld bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Ingaande 21 december 2004 kan iedere kiesgerechtigde in Zeeland binnen drie weken persoonlijk een verzoek indienen tot het hou den van een provinciaal referen dum bij de woongemeente. In de Arabische kamer van Eetcafé Poco Loco krijgen gasten op 26 december een bijzonder 6-gangen diner voorgescho teld, waarvan de verschillende gerechten uit alle windstre ken komen. Eigenaar Alfred Hardam heefteen groot aantal jaren in het (verre) buitenland rondgezworven, en hij heeft op die manier de meest uiteenlopende schotels leren ma ken. Die ervaring heeft hij gebruikt om een heel apart kerst diner samen te stellen. Van geurige hammen uit Frankrijk, Italië, Zuid-Afrika en Argentinië, tot Mexicaanse soep en Frans parelhoen. Het restaurant is op 2e kerstdag zowel 's middags als 's avonds geopend, 's Middags kunnen gasten aankomen tussen 13.00 en 15.00 uur, en dineren tot 17.00 uur. 's Avonds is de Arabische kamer geopend vanaf 17.30 u. De keuken is open tot 23.00 uur. Gelieve te reserveren. Dit kan zowel telefonisch als via email. De prijs van het kerstdiner is 35 euro Voorstraat 14, 4697 Sint-Annaland Tel. 0166 - 65 38 85, Mob. 06 - 30 30 58 04 Email: poco_loco@zeelandnet.nl Bij voetbalvereniging Vosmeer leken ze zaterdag een bijzondere truc verzonnen te hebben om het gericht op doel schieten te oefenen. Aan de deklat van een pupillendoel waren namelijk diverse soorten wild opgehangen. Het bleek hier echter om koopwaar voor de kerstmarkt te gaan. Wie een haasje of fazant kocht, kon die gelijk laten slachten. Hiermee scoorde de voetbalclub vooral bij boutliefhebbers erg goed. Van januari tot en met oktober vielen er 7 verkeersdoden in Zeeuws-Vlaan- deren, 4 op Noord- en Zuid-Beve land, 3 op Schouwen-Duiveland en eveneens 3 op Walcheren. Op basis van de laatste twaalf maanden zou het jaartotaal op 20 uitkomen, terwijl er in 2003 nog 26 dodelijke slacht offers in het Zeeuwse verkeer waren te betreuren. Elf van de 17 verkeers doden zijn slachtoffer ten gevolge van een eenzijdig verkeersongeval. Op jaarbasis is dat 35 tot 40%. Op vallend is, dat er tot nu toe slechts 1 verkeersdode (7%) is gevallen in de categorie kwestbare verkeersdeel nemer: (bromjfietser/voetganger. In de jaren 2001/2003 lag het aandeel kwetsbare verkeersdeelnemers van januari tot en met oktober op 40%. Alcohol speelt een belangrijke rol bij verkeersongevallen. Omdat daarover echter te weinig gedetail leerde informatie beschikbaar is, is het moeilijk om er gerichtere maat regelen tegen te treffen. Het alco holmeetnet moet uitkomst bieden. Dat bestaat nog maar 1 jaar, zodat er nog geen echte trends waargenomen kunnen worden. Onderzoeken van de stichting wetenschappelijk on derzoek verkeersveiligheid tonen aan, dat bij 25 tot 30% van de ver keersongevallen in Nederland alco hol in het spel is. Dat valt echter niet af te leiden uit de ongevallenre gistratie. Om allerlei redenen wordt een dodelijk slachtoffer niet altijd gecontroleerd op alcohol. Het ROVZ betreurt dat. De oorzaken van ongevallen moeten immers be kend zijn om aangepakt te kunnen worden. Eens in de vier weken vin den nu op zes plaatsen in de provin cie extra alcoholcontroles plaats ge durende twaalf periodes op vaste tijden. Eind september stonden in Zee land 11.080 werklozen ingeschre ven. Dat zijn 289 mensen meer dan een jaar geleden, een stijging met 2,7%. Maar ten opzichte van eind juni van dit jaar daalde het aantal werklozen met 120, dat is 1,1%. Dit blijkt uit cijfers van het CWI district Zuidwest. Het werk loosheidspercentage in onze pro vincie ligt op 6,6 en dat is prak tisch hetzelfde niveau als een jaar geleden (6,5). Van de Zeeuwse werkzoekenden is iets minder dan de helft vrouw (49,7%), terwijl 8,4% jonger is dan 23 jaar. Het aantal vacatures in Zeeland steeg de afgelopen twaalf maanden met 15%. De stij ging bedraagt in de bouwsector 19% en in de it en overige zakelij ke diensten 93%. Bij de vraag ligt het accent op mensen met een vbo/mavo-niveau. Kinderopvang is heel flexibel en hoeft niet veel te kosten. Dat zei directeur Joop van Gisteren van Kobalt, de organisatie waartoe ook kinderopvang Tholen aan de Koningin Julianastraat valt tijdens een bijeenkomst voor lokale on dernemers in het midden- en kleinbedrijf in de Raaijbcrg te Bergen op Zoom. „Ik ben blij dat ik vooral mijn deeltijdwerkers kan behouden door goede kinderop vang. Dit zijn de mensen die vaak langer dan vijf jaar bij me werken en die kennis en kunde ben ik niet graag kwijt", aldus Van Gisteren. De nieuwe wet die per 1 januari 2005 ingaat, doet de meest opti male regeling zonder een nettto- werkgeversbijdrage verdwijnen. Werknemer en werkgever kunnen niet meer profiteren van de fiscale mogelijkheden. Bedrijven sluiten ook geen contracten meer met or ganisaties als Kobalt. De rekening gaat nu naar de werknemer, die van de belastingdienst een inko mensafhankelijke bijdrage ont vangt. Een derde van de kosten betaalt de werkgever, de rest is voor de ouders die allebei willen werken. Werkgevers zijn niet verplicht om te betalen, legde Aad de Booij uit, projectleider kinderopvang in het mkb. Hij schetste echter, dat voor de werving en het behoud van goed personeel, alsmede het ima go van het bedrijf, een werkge versbijdrage voor kinderopvang toch positief uitpakt. Wanneer die bijdragen achterblijven, is er vol gens De Booij de kans, dat er als nog een wettelijk verplichte werk geversbijdrage komt. Van Gisteren noemde kinderop vang goedkoper dan een uitzend kracht. „Voor 46 eurocent per uur kun je immers geen uitzendkracht laten komen." De leerlingen van basisschool De Rieburch in Sint-Maartensdijk zijn druk bezig geweest met het maken van gedichten. Geïnspireerd door een tentoonstelling van de stichting Kin deren en Poëzie werkten de groepen aan elfen, naamdichten, stapeldichten enz. Jopie Meerman uit Tholen ver zorgde enkele gastlessen voor de groepen 7 en 8. En woensdag kwam Eef de Jonge uit Tholen die onlangs haar eerste dichtbundel presenteerde, naar de groepen 5 en 6. Ze las voor uit eigen werk, en leerde de kinderen dat dichten meer met ritme te maken heeft dan met rijmen. De leerlingen brachten het geleerde meteen in de praktijk. Stichting Kinderen en Poë zie organiseert jaarlijks een wedstrijd voor basisschoolleerlingen. De kinde ren van De Rieburch hebben dan ook veertig door hen gemaakte gedichten opgestuurd. En nu maar afwachten of er nieuw talent ontdekt wordt. Tarieven cw-vervoer. De provin cie heeft de tarieven voor collectief vraagafhankelijk vervoer in 2005 vastgesteld op 1,15 euro per ritzone voltarief tegenover 1,10 euro dit jaar. Dat is een stijging van 4,5%. Het reductietarief voor de doelgroe pen 4 t/m 1 jaar. 65 jaar en ouder en houders van ov-abonncmenten stijgt van 0,90 naar 0.95 euro, dus 5,5%. Het WVG-vervoer in de Oos- terschelderegio gaat van 0,55 naar 0,56 euro per ritzone, een verho ging van 1,8%.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 19