Vincent van Woerkom wint met geraffineerde tekening De dans van Kodde Brand leegstaand huis Postweg Poortvliet mogelijk aangestoken Hulpdienst is noodzaak maar geld ontbreekt Expo merklap permanent in gemeentehuis smalstad ZLM REISVERZEKERING? Donderdag 9 december 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Vaste mannen Pittig Afleiding Landbouwers gaan risico's beheersen Pleidooi van Eefde Jonge-Everaert Een impuls voor Sint-Maartensdijk? Eef de Jonge-Ever aert uit Tholen weet wel wat er kan in het gemeentehuis dat straks aan de Markt vrijkomt als de ambtenaren en de bestuurders naar Tholen verhuizen: de Zeeuwse merklap van 126 meter lang er permanent tentoonstellen. Ze lan ceerde het voorstel woensdagavond in de commissie be stuurszaken. 'Merkpijp' Meer informatie ladingen schepen Schelde-Rijnkanaal Het lukt de GGD niet om een tweede geneeskundige combinatie op te tuigen. De gemeente Tholen is niet van plan om er ruim 6000 euro per jaar aan te gaan besteden. Er is volgens het college geen geld voor. M.J. Klippel (SGP) betreurde de gang van zaken. De GGD wil er de begroting voor 2005 voor wijzigen, maar krijgt geen steun van de gemeente. Zij maakte daarom bezwaar te gen de wijziging. De tekening van Vincent van Woerkom uit Scherpenisse prijkt bij de maand april op de kalender 2005 van het re gionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Vincent is één van de twaalf uitverkoren Zeeuwse scho lieren. Het leverde hem een exemplaar op van de kalen der, een oorkonde en een cd-bon van 12,50 euro. De Oosterscheldeschool, waar Vincent in groep 7 zit, kreeg maandagmiddag een cheque van 350 euro. Er deden tien scholen van Tholen en Sint-Philipsland mee aan de te kenwedstrijd 'Kind en verkeersveiligheid'. Rookbom Voorstraat Juf Marjet Bakx is blij met de cheque die de winnende tekening van Vincent van Woerkom de Oosterscheldeschool heeft opgeleverd. VERVOLG VAN VOORPAGINA De leden kwamen toen ook al over al vandaan. Net als nu. Maar Sint- Annaland is met tien leden ('twee auto's') het beste vertegenwoor digd. Uil Sint-Maartensdijk komen drie leden, uit Tholen. Halsteren en Bergen op Zoom twee. uit Oud-Vos- semeer, Stavenisse en Scherpcnisse één. Onder de leden is één man. Vincent Fructuoso uit Sint-Anna- land. Met zijn vrouw Sonja lid ge worden na de openlucht voorstel ling Spektakel in Sint-Annaland in 2000. Het is op dit moment het eni ge echtpaar bij Dodi-Dodi. Voor dat evenement werden toen mannen gezocht om op het haven plein te dansen. Aanvankelijk ging dat moeizaam, maar uiteindelijk slaagde de vereniging erin om er negen te vinden, waarvan er drie van de volksdansgroep uit Numans- dorp. Het was een tijdelijke ople ving. Het Spektakel was ook een van de hoogtepunten, maar kon geen mannen aan de vereniging bin den. Secretaris Janny Westdorp: „Overal zie je dat mannen meedansen. Dat zie je op de festivals in Zeeuws- Vlaanderen en op de Veluwe. Hier wil dat niet lukken." Fructuoso is niet de eerste man die meedoet. Hans Renes uit Oud-Vossemeer en Kees van Gorsel uit Sint-Maartens dijk gingen hem voor. Joke: „In het begin kleedden een aantal vrouwen zich als mannen toen er geen man nen waren. De vrouw droeg dan een rok. de vrouw die man was een broek. Maar daar zijn we van afge stapt. Maar er zijn wel een paar vas te 'mannen'. Ik kan als vrouw én als man dansen." In de beginjaren was er ook nog een demonstratiegroep, vertelt Janny. „Een groepje van acht leden dat na de les nog extra oefende en optrad in bejaardentehuizen, op braderieën en op koninginnedag, maar ook bij het 100-jarige bestaan van de mu ziekvereniging Accelerando in Sint- Annaland. Er is zelfs nog een jeugd groep geweest van kinderen onder de twaalf jaar. Toen hadden we ook nog een jaaruitvoering in juni. Daar kwam publiek op af." Ook nu wordt nog opgetreden. Drie of vier keer per jaar. „Dat is niet veel," zegt Joke. „Er is weinig vraag. We sturen wel eens een pa pier op naar stichtingen en instellin gen om op te treden maar daar wordt lang niet altijd op gereageerd. Meestal zijn het tehuizen, in Halste ren, Bergen op Zoom. Nieuw-Vos- semeer of Ossendrecht." Als een van de hoogtepunten be schouwt Janny het optreden bij Ac celerando tijdens het eeuwfeest. „Er is toen ook een taptoe gehouden. Daar hebben we ook aan meege daan. Later in Oud-Vossemeer, weer samen met Accelerando. Maar we hebben ook samen een Balkan avond gehouden en een rock and rollavond. Dat was echt top." Maar er was ook een mindere perio de. Halverwege de jaren tachtig zakte het animo en was de vereni ging op sterven na dood. Herma: „We hebben wel eens met zeven le den op de dansvloer gestaan. De juf moest uit Bergen op Zoom komen." Joke: „We zaten legen opheffing aan. Je zat met de financiën; we moesten de juf betalen, plus de reis kosten. Er is toen gesproken over een fusie met Ivanicia, maar dat is er nooit van gekomen omdat we toch weer meer leden kregen. We gingen braderieën af, zetten een ad vertentie in de krant en traden op bij de plattelandsvrouwen." Voor de foto hebben alle dames ori ginele en samengestelde kostuums aangetrokken, uit Moldavië, uit Hongarijë en uit Roemenië. Maar ze kunnen ook in de kostuums van Is raël. Finland, Zweden, Bosnië of Macedonië aantreden. Er is ook Zeeuwse klederdracht maar de kos tuums zijn nog niet compleet. Priscilla van den Berg uit Scherpe- nisse is sinds de oprichting de vijfde die les geeft: „We hebben een heel scala aan dansen. We doen ook steeds iets nieuws. Als we op moe ten treden, studeren we een nieuwe dans in. Het moet wel een beetje leuk zijn om te zien voor het pu bliek. Je wilt elke keer een ander programma." De lerares introdu ceert nieuwe dansen die soms heel pittig zijn, zoals de riverdance uit Ierland. Zelf noemt ze dat een uit- puttingsdans. „Ik merk vaak wel hoe het valt in de groep. Als er niet enthousiast op wordt gereageerd dan haal ik hem uit de oefening." In het West-Europese repertoire zit- te ook Nederlandse dansen. De IJs- wals, het Diedclediepad, Haarlem merdijk, zijn bekende namen. Iets dichter bij huis heeft de Dans van Kodde al enige furore gemaakt. „Op een bestaande melodie is een dans gemaakt. Die is nu als landelij ke dans gelanceerd." De groep zou wel wat jonge aanwas zien. Het oudste lid is 64, de jong- sten zijn 24. De meesten zijn de vijftig al gepasseerd. Dat 'jong en oud' er samen kunnen gaan blijkt ook wel uit het feit dat er een moe der én dochter (24) komen dansen: Judith en Marjolein van der Vlies uit Sint-Annaland. Het aantrekkelij ke van volksdansen is volgens Her- ma dat er altijd met een partner ge danst wordt, ook al is dat vaak een andere. „Je probert iets samen te doen. Dat is iets anders dan met jazzgym bijvoorbeeld. Dat is iets in dividueels. Dat samen doen vind ik mooi aan het volksdansen. Dat geeft een bepaalde band." Gezelligheid is ook van groot be lang. Joke Witte benadrukt dat. „We lachen altijd veel. Dat was ook het eerste waar ik aan dacht toen ik een toespraakje moest houden. Voor sommigen is het afleiding, voor an deren een avondje even lekker je zelf ontspannen." Of Dodi-Dodi het volgende lustrum ook in de smalstad viert, is maar de vraag. Volgens Witte maakt de dansclub kans om te gaan oefenen in de Welievaete in Sint-Annaland na de uitbreiding van het dorpshuis. Het jubileum werd onlangs met de leden gevierd met een uitstapje naar de voorstelling Hollywood on ice in Rotterdam. Ook in het clubgebouw werd er aandacht aan besteed. Joke kreeg voor het eerst sinds ze in 1988 voorzitter werd, een voorzit tershamer. „Ik moest de leden voor het eerst in 25 jaar tot de orde roe pen,"lacht ze. Het is tekenend voor de sfeer. De andere bestuursleden zijn Boukc Gaakccr (penningmees ter) uit Oud-Vossemeer en Ineke Timmer en Karin Straten uit Tho len. Vanwege het jubileum wil de ver eniging een goed doel steunen. De leden worden gevraagd iets te ma ken dat te koop kan worden aange boden. Het doel is nog niet bekend, maar het is wel bestemd voor kinde- ren. De Thoolse ZLTO-lcdcn worden woensdagavond voorgelicht over het beheersen van risico's. Th. van Dijk, hoofd van de agrarische afde ling van verzekeringsmaatschappij Interpolis, komt daarvoor naar de Welievaete in Sint-Annaland. Daar voor spreekt voorzitter E. Hage de landbouwers toe en wordt de begro ting 2005 besproken. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Op een gegeven moment consta teerden we dat we de enige zouden zijn en toen hebben we onze maat regelen genomen", zegt Ad Slager. „We hebben een bunker bijge bouwd, extra personeel aangetrok ken en goede afspraken gemaakt met de leveranciers. De levertijden in de branche zijn extreem kort. Binnen 24 uur kunnen ze leve ren." Met de sprinklerinstallaties is dat juist niet zo. „Alleen het vragen van een offerte duurt al maanden", zegt Leen Tichem van boekhandel Dieleman uit Tholen. „Je komt op een grote stapel te liggen bij de vijftien gecertificeerde bedrijven die zo'n installatie mogen aanleg gen. Wij konden het dan ook niet op tijd rond krijgen, maar volgend jaar hopen we weer vuurwerk te kunnen verkopen, al gaat het om hele forse investeringen." Frans Lindhout van Mullimate heeft er al ervaring mee: 15.000 euro vergt het om aan de nieuwe eisen te voldoen. Vorig jaar heeft hij er al voor verbouwd. Het vuur werk is ingepakt met gaas. De strengere eisen vloeien voort uit de vuurwerkramp in Enschede van 13 mei 2000. Na een overgangsfase zijn de aangescherpte regels dit jaar voor het eerst van kracht. De vuurwerkopslagplaatsen moeten onder meer zijn voorzien van een bunker, brandwerende deuren en een sprinklerinstallatie. De leve ranciers daarvan kunnen de grote toeloop niet aan en hebben een wachtlijst van enkele maanden. Het ministerie van Vrom heeft pro vincies en gemeenten gevraagd om extra controle omdat ze met de branchevereniging vrezen, dat de afname van het aantal verkoop punten leidt tot toename van de il legale handel en het uitwijken naar België. De Thoolse brandweer in specteert 29 december of er op het eiland aan de eisen wordt voldaan. Hector Jansen van de Bloemenhal in Tholen heeft de zaak nog niet rond kunnen krijgen. „Ik ben er druk mee bezig, want ik wil verder met de verkoop van vuurwerk. Al leen speelt er bij ons nog een fac tor mee en dat is de onzekerheid over plan Noord. Als ze volgend jaar beginnen, ga ik hier aan het Slachtveld niet meer investeren." Ook Fixet in Sint-Maartensdijk zet een vraagteken bij doorgaan. „Be halve de sprinklerinstallatie zijn er nog veel meer eisen en alles bij el kaar wordt het schreeuwend duur", zegt Jacky Franke. Ook al is Fixet aan de Nijverheidsweg met een grote uitbreiding bezig, de aanpassingen voor consumenten vuurwerk vergen nog veel meer. „Gezien de hoogte van de investe ringen lijkt het ons niet haalbaar voor twee dagen verkoop per jaar." Dc merklap is gemaakt in 2000 door 234 Zeeuwen. Van Tholen en Sint-Philipsland deden er 36 mee, goed voor 18 meter doek. Het ver telt de geschiedenis van Zeeland omdat alle zeventien gemeenten er in vertegenwoordigd zijn, zeo licht te ze toe. De Jonge riep nog eens het succes van de 'langste merklap ter wereld' in herinnering. Het bor duursel werd op verschillende plaat sen in Zeeland tentoongesteld en trok veel publiek. Het hing ook in het openluchtmuseum in Arnhem en in het Belgische Overasselt. „Het trok duizenden bezoekers." Ze vergeleek het met het beroemde tapijt dat in Bayeux (Normandië) hangt en dat dagelijks honderden bezoekers trekt. „Bayeux leeft van dit tapijt. Maar de merklap Door ons gedaan, de doglap is langer. Bayeux wilde onze lap graag expo seren. Een betere promotie kun je dus niet hebben. Maar organisato risch is het niet van de grond geko men. Er was ook geen geld voor. Ook vanuit Canada en Japan is er belangstelling gekomen. We zijn op zoek naar een vaste plek. En die hebben we gevonden. Het komt ner gens zo goed tot zijn recht als in het oude gemeentehuis van Sint-Maar tensdijk. Het is ook een impuls voor de middenstand van het dorp." Volgens De Jonge kan de bakkers historische figuren in koekvorm bakken en koektrommels laten ma ken met afbeeldingen van de lapjes er op. De slagers kunnen er op in spelen door 'merkpijpjes' en 'merk- lapjcs' te verkopen. Dc kosten voor de gemeente zullen volgens Dc Jonge niet hoog zijn want het textiel is gratis te leen van de stichting cultureel erfgoed Zee land. Wethouder F.J. Goossen kent het ta pijt van Bayeux dat hij als toerist be zocht. Hij zou hei borduursel ook wel in het gemeentehuis willen zien han gen, maar kon daar geen uitspraak over doen. „Wie zal het zeggen?" Er komt een adequaat registratie- en informatiesysteem voor het scheepvaartverkeer op het Schel de-Rijnkanaal. Dit initiatief van de burgemeester van Tholen en Steenbergen is overgenomen door de commissaris van de koningin in Noord-Brabant. Op korte ter mijn wordt geïnventariseerd of de wet- en regelgeving in België en Nederland niet zodanig van el kaar afwijkt, dat dit problemen kan opleveren. Dat is vorige week afgesproken tij dens een bijeenkomst in Steenber gen. waar de Thoolse burgemeester Nuis en brandweercommandant De Feijter aanwezig waren met de com missarissen der koningin van Zee land (Van Gelder) en Noord-Brabant (Maij-Weggen). Ook de burgemees ters van Bergen op Zoom. Steenber- .gen. Moerdijk. Woensdrecht en Rei- merswaal waren daarbij aanwezig, alsmede een afgevaardigde van het gemeentelijk havenbedrijf in Ant werpen en van rijkswaterstaat in Zeeland aanwezig. Burgemeester Nuis zegt desge vraagd het initiatief met zijn Steen- bergse collega te hebben genomen na gesprekken bij de politic te water in Dordrecht, waaruit bleek dat de papieren van schepen op het Schel de-Rijnkanaal niet altijd in orde zijn. Bij het bestrijden van een ramp is informatie over de scheepslading essentieel. „Wc wilden meer inzicht krijgen in deze problematiek om ons beter te kunnen voorbereiden op de aanpak bij calamiteiten", zegt de Thoolse burgemeester. „Hiervoor is een digitaal informatiesysteem in ontwikkeling." Met bijna 120.000 scheepsbcwegin- gen in de beroepsvaart is het Schel de-Rijnkanaal een belangrijke vaar route tussen dc havens van Antwerpen en Rotterdam. Als er iets misgaat, is informatie voor de beheerders van de vaarroute en hulpverleners onontbeerlijk. Onder zocht wordt of een centraal meld punt in de haven van Antwerpen mogelijk is waar hulpverlenings diensten als bijvoorbeeld de Thool se brandweer informatie kunnen krijgen over geladen of overgeladen containers. Aan de Nederlandse en Belgische betrokken ministers zal om medewerking worden gevraagd, ook ten aanzien van de handhaving. Over een half jaar is er een tweede bijeenkomst. Dan worden ook de politie en het Rotterdamse havenbe drijf uitgenodigd. Jan P.M. Overbecke Assurantiekantoor V Dt e Burgemeet 25 Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Ten Ankerweg 72 Tholen Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M. Enkele jaren geleden werd nog van drie eenheden uitgegaan van twee vrachtwagens met materiaal voor medische hulp. Die zouden moeten worden ingezet bij rampen. Een be stuurscommissie GHOR (genees kundige hulpverlening bij grote on gevallen en rampen) van de GGD wil daarmee de aanrijtijden verkor ten. maar bij de Zeeuwse gemeen ten ontbreekt het draagvlak om een en ander te bekostigen. Klippel herinnerde eraan dat de raad er toen wel mee akkoord was ge gaan. En dat het bovendien een noodzaak is én een wettelijke plicht. Hij riep op naar middelen te zoeken. „Wc hebben dit altijd gewild en nu geven we niet thuis." Volgens wethouder M.A.E. Velthuis lukt het dit jaar niet om een tweede eenheid paraat te krijgen. Er was een compromis uitgerold voor 2004. namelijk één parate eenheid en de andere proberen voor te berei den. „De tweede is gesneuveld bij de kaderstelling; er is geen geld voor." Ze onderkende wel dc noodzaak en de wettelijke plicht waar Klippel op doelde. „Het rijk betaalt er veel aan. de gemeenten slechts vijf procent. Maar dc financiën vormen een pro bleem. En daarom is het niet mee genomen naar 2005." De derde combinatie is al van de baan. De gemeente kan sinds vorig jaar december gebruik maken van de combinatie West-Brabant die in Bergen op Zoom is gestationeerd. Volgens klippel was in maart al be kend dat de gemeente gevraagd zou worden om een financiële bijdrage, maar was de raad daarvan veel later (na de vaststelling van de kaderno ta) op de hoogte gebracht. Velthuis bestreed dat en wees op de ingewik kelde bestuurlijke constructie tussen GHOR en GGD. „De GHOR valt nog steeds onder de GGD-begro- ting. Die hebben we pas heel laat ontvangen. Dc producten zijn nog steeds niet goed doorgerekend. Het algemeen bestuur heeft dal ook niet geaccepteerd. Het is niet eerlijk naar de GHOR toe." Volgens Klippel en Van Belzen moet de gemeente er wel een 'posi tieve lading' aan zien te geven. Vol gens E. Bastianen (PvdA) is het zaak dat nu bekeken wordt wat nog mogelijk is. En zal de gemeente niet bij voorbaat dc deur dicht moeten doen. SGP en CU kondigden aan er in de raadsvergadering over te wil len debatteren. De tienjarige Vincent van Woerkom was in het ongewisse gelaten over zijn prijs, maar kreeg het in de gaten toen medeleerlingen hem erop at tendeerden dat het versierde stoeltje in het speellokaal voor hém bedoeld was. „Vincent kan mooi tekenen", reageerden enkele scholieren op de vraag van journalist Hans Tabbers die namens het ROVZ de prijs kwam uitreiken. „Ik voel me net sinterklaas. Want ik mag hier iets weggeven en er is geen mooiere taak dan dat", legde Tabbers aan de kinderen zijn komst naar Scherpe nisse uit op de feestdag van Sint Ni- colaas. Juf Marjet Bakx had het ju rylid van de tekenwedstrijd tevoren kort geïntroduceerd. Tabbers noemde de tekening van Vincent 'geraffineerd gemaakt'. Ze toont een jongen die op een zebra pad oversteekt, gezien door de ogen van de bestuurder van een auto. De scholier had oog voor detail, want hij tekende zelfs het gezicht van de chauffeur in de binnenspiegel. gaf nauwkeurig het dashboard weer en lette op dc manier waarop de man het stuur vasthield. 'Stop als het moet', slaat er boven geschreven. De scholier had er lang over na moeten denken wat hij zou gaan te kenen. er thuis met zijn ouders over gepraat en ook op school overlegd en zelfs nog een paar keer wat aan gevuld eer hij tevreden was met het resultaat. Tekenen leerde Vincent van zijn vader. En van zijn opa die erg getalenteerd was. Hij doet het graag en heeft er duidelijk aanleg voor. Vincents moeder en broer wa ren bij de prijsuitreiking aanwezig. De wedstrijd is bedoeld om scholen meer te betrekken bij de verkeers veiligheid en daar blijvend aandacht voor te vragen. Het belang van de wedstrijd zit prima in de tekening van Vincent van Woerkom verstopt, zei Tabbers. Hij noemde het zebra pad en de manier van veilig overste ken. maar ook het omdoen van de gordel in de auto. „Op één van de scholen waar ik eerder vandaag was, vertelden meerdere kinderen me spontaan dat hun ouders de gor del nooit omdoen." Uit de gemaakte tekeningen mochten er tien inge stuurd worden voor de wedstrijd. „Maar ik heb er minder geselec teerd", vertelt juf Marjet. Daarbij waren er twee waarvan ze hoge ver wachtingen had. „Die van Vincent was er één, gezien het detail van de bestuurder in de binncnspiegel." Om ideeën op te doen, werd er met de kinderen naar eerdere uitgaven van de kalender gekeken. De Oosterscheldeschool viel al eens eerder in de prijzen. De kalender is populair, aldus de juf. „Elke maand verloot ik het blad dat er af komt onder de kinderen." De geldprijs is bedoeld om educatieve verkeers middelen aan te schaffen. De juf denkt om iets met de creatieve vak ken te gaan doen. Ook voor de school was er een oorkonde en voor alle kinderen een attentie. De overige winnende scholen slaan in Krabbendijke, Lams waarde, Nis- se, Oostdijk, Oostkapelle, Sas van Gent. Terneuzen. Vlissingen. Vogel waarde, Wemeldinge en Zierikzee. De brandweer van Tholen in actie op het dak van de leegstaande woning aan de Postweg. ,Niet normaal' noemt de Thoolse brandweercommandant Koos de Feijter de brand in een leegstaan de woning aan de Postweg in Poortvliet. Hij zet er 'grote vraag tekens' bij gezien de vuurhaarden in het schuurtje en de dakkapel. 'Vermoedelijk brandstichting', concludeert de politie dan ook, maar een precieze oorzaak ont breekt nog. Iaat staan een dader. Een voorbijganger meldde de brand in de nacht van vrijdag op zaterdag om kwart over twaalf. De brandweer van Tholen rukte uit naar Postweg 17, maar gezien het zicht van de brand en het feit dat de waterwinning behoorlijk ver weg was, werd ook de brand weer van Sint-Maartensdijk ge waarschuwd. Bij aankomst bleek Tholen het met twee stralen hoge druk uit de eigen watertank goed aan te kunnen, zodat Sint-Maar tensdijk niet in actie hoefde te ko men. Zowel het schuurtje als de dakkapel liepen schade op. Het huis stond al diverse maanden leeg. De weduwe die er tot dit voorjaar woonde, was na het overlijden van haar man weer te ruggegaan naar Rotterdam. In de lege woning werden regelmatig ruiten ingegooid. Het pand ligt vlak langs het tietspad van Poort vliet naar Tholen. Het was maandagavond even pa niek bij de familie Lobbezoo op de hoek van de Voorstraat/Molen dijk in Sint-Annaland. Toen men tegen half zes de deur van de dou che opentrok, stond die vol rook. Uit voorzorg werd de brandweer gealarmeerd. Die constateerde nog steeds een sterke rooklucht in de douche, maar in eerste instan tie werd er verder niets gevonden, ïïissen het plafond werd gekeken en de ladder werd van de brand weerwagen gehaald om ook bui ten alles te controleren. Uiteinde lijk werd de oorzaak ontdekt: iemand had aan de zijkant van het huis in de lijst van het douche- raam een rookbom gelegd. De Sint-Annalandse brandweer zoekt naar de oorzaak van 'de rookontwikkeling.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7