'Zaken doorschuiven houdt een keer op' 'Rabobank, Castria en huisarts laten Stavenisse niet in de steek' Moment stilte voor Bernhard Aan de inwoners van Sint-Maartensdij k en Scherpenisse Goossen: zonder porgroep komt de impuls er toch Kloet: constructie met maatschappelijke meerwaarde Donderdag 9 december 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Eén van de oudere bezoekers bij de opening van de huis artsenpraktijk/bankkantoor aan de Poststraat drukt het dinsdagmiddag kernachtig uit. ,Stavenisse is er goed mee!' Alleen dankzij zo'n combinatie van een huisart senpraktijk met apotheek, prikpost en een servicepunt van de Rabobank kunnen dergelijke voorzieningen in een klein dorp nog gehandhaafd worden. Stavenisse is ongeveer even groot als Scherpenisse, maar dat laatste dorp heeft geen eigen huisartsenpraktijk meer en geen bankkantoor. „Een apotheekhoudende huisarts is net zo essentieel voor de leefbaarheid van een dorp als een school, supermarkt, bank en kerk", zei dokter E.H. Veld man. „De Rabobank, Castria en de huisarts laten Stave nisse niet in de steek", zo hield Castria-directeur J. Kloet de inwoners voor. Lef en ondernemerschap Ijsbaan ongeschikt om te verharden De ChristenUnie maakt zich bezorgd over het alsmaar uitstellen van zaken uit het raadsprogramma Kleur Be kennen. „Telkens moeten we vaststellen dat we dingen moeten doorschuiven wegens gebrek aan menskracht, tijd of geld. Moeten we niet naar een ander systeem toe, het stellen van prioriteiten bijvoorbeeld", zei R van Bel- zen dinsdag in de commissie bestuurszaken. Wethouder Velthuis hield hem voor dat een raadsprogramma geen statisch iets kan zijn. En CDA'er J.P. Bout zei dat het doel recht overeind moet blijven staan, ook al duurt de realisa tie ervan langer dan oorspronkelijk was afgesproken. Inkoopbureau laat ondernemers niet bewust links liggen Maar 14 hardrijders op 1383 bestuurders Struisvogelpolitiek Solidariteit De Thoolse gemeenteraad herdenkt vanavond prins Bernhard, die vorige week woensdagavond op 93-jarige leeftijd in het academisch ziekenhuis te Utrecht over leed. Aan het begin van deze reguliere raadsvergadering zul len burgemeester W. Nuis en raadsnestor P. van Belzen een toespraak houden. Daarna zullen de raadsleden, b. en w. en de raadsgriffier het condoléanceregister teke nen. Tot zaterdag Verzetskruis Vier keer op Tholen Fakkelwake Tholen voor mensenrechten Niet gevoelig Geen steek opgeschoten Dokter Veldman verhuisde 1 april naar de overkant van de Poststraat. nadat hij zijn woning met praktijk had verkocht aan een kapster. „Voor de bevolking was het nog wel even wennen, want bij mij kwamen ze om geld of gooiden ze bankop drachten in de brievenbus (zijn nieuwe praktijk was in de voormali ge Rabobank), terwijl mensen die voor de dokter kwamen, in mijn ou de pand bij de kapper aanklopten. Na die periode van gewenning hoorde je toch van iedereen, dat we lekker ruim zaten. In de oude wachtkamer zat je met de knieën te gen elkaar. Begrip was er tijdens de verbouwing van het pand om het nieuwe bankkantoor mogelijk te maken en vandaag kunnen we deze prachtige voorziening met de drie karakteristieke puntdakjes in ge bruik nemen. Gefeliciteerd Stave nisse met deze dag." Veldman prees de grote slagvaar digheid van Castria. Twee jaar gele den had hij voor het eerst contact met de woningstichting over een mogelijke huurruimte. Toen de Ra bobank concludeerde, dat zelfs voor een coöperatieve bank het kantoor in Stavenisse veel te ruim was voor 1 zitdag per week, ging de bal rol len. Het bestemmingsplan moest gewijzigd worden voor de uitbrei ding van het pand en voor plaatsing van het noodgebouw van de Rabo bank was eigenlijk ook een maan denlang traject nodig. „Maar elke procedure hebben we met voeten getreden", bekende wethouder Velt huis. „Dit kunnen we niet altijd doen, maar in Stavenisse moest het allemaal razendsnel." Kloet prees ,het lef van de wethou der en snel handelen van de ambte naren.' „Als mensen iets willen, kan het ook in de huidige overgere guleerde maatschappij gelukkig nog wel. Alleen is daar van meerde re partijen lef en ondernemerschap voor nodig. Je moet risico's durven nemen." De Castria-directeur zwaaide ook de Rabobank en dokter Veldman lof toe. „De leefbaarheid van kleine dorpen komt steeds meer onder druk te staan, maar meestal spreken we het alleen uit en doen we er ver der niets mee. In Stavenisse is dit nu anders. Hier gelden geen be drijfseconomische wetten, maar de overtuiging dat door samen te wer ken, een aantal voorzieningen ge handhaafd kunnen blijven. Dat er een andere kwaliteit wordt aange boden. moet ook helder zijn. Laten we ook de durf hebben om dit dui delijk naar de burgers uit te spre ken. Maar ik vind het geweldig van de Rabobank dal zij in Stavenisse in elk geval een pinautomaat hand haven. Dat zij daarnaast nog be perkte dienstverlening blijven doen, is prima. Terecht dat de bank nog zoekt naar partners voor meer- gebruik van het kantoor in de leeg staande uren." Niet alleen een bank, ook een huis artsenpraktijk met apotheek in een dorp als Stavenisse voldoet al niet meer aan bedrijfseconomische ei sen, stelde Kloet. „Ja, ook de we reld van onze trouwe huisartsen wijzigt. Zij worden de laatste jaren versneld geconfronteerd met veel veranderingen, waarop zij zeker niet zaten te wachten. Temeer heb ik respect voor dhr. en mevr. Veld man, dat zij zich nog zo voor het dorp hebben ingespannen om dit re sultaat te bereiken. En dat zij nu al invulling hebben gegeven aan de Van Belzen maakte zijn opmerkin- niet. Dan worden programmapunten gen naar aanleiding van de pro grammarapportage per 1 oktober. In alle programma's staan zaken die uitgesteld worden. Bijvoorbeeld het bestuursinformatiesysteem, dorps plannen en professionalisering mi lieuhandhaving. Gebeurt dat voor uitschuiven niet teveel, vroeg het raadslid zich af. „Want je kunt dat niet blijven doen." Hij zag dat los van de uitleg van mevrouw Velthuis dat een raadsprogramma niet sta tisch kan zijn, omdat zich voortdu rend ontwikkelingen voordoen. De CU'er benadrukte dat zijn opmer kingen niet als kritiek bedoeld zijn. Bout vatte ze wél als zodanig op en zei dat de CU in zijn ogen nogal ge wicht toekent aan het verschuiven van zaken. Het CDA heeft daar niet zo'n probleem mee: „Schrappen zou erger zijn." Waarop Van Belzen reageerde dat het een keer ophoudt en dat er dan toch geschrapt zal moeten worden. Voor Bout hoeft dat maar later in de tijd gerealiseerd, zei hij. Hoewel de rapportage vermeldt dat de meerjarenonderhoudsplanning voor de havens voor 1 november door b. en w. vastgesteld kon wor den, bleek dit niet het geval te zijn. „De doelstelling is gedeeltelijk ge haald. De haven van Sint-Annaland was van belang, daar moet nog een dam gelegd worden. Dat kreeg prio riteit en de rest komt na de jaarwis seling aan de beurt", zei wethouder F.J. Goossen op een vraag van Van Belzen. J.J.P.A. Boulogne (ABT) was opge vallen dat de verharding van de ijs baan in Sint-Annaland was ge schrapt, waardoor 21 mille niet uitgegeven hoeft te worden. Vol gens Goossen is dit een lastige zaak. Niet alleen de financiën spelen een rol, maar de ondergrond van het ter rein blijkt ongeschikt te zijn om te verharden. Thoolse ondernemers worden niet bewust buiten de deur gehouden door het inkoopbureau dat voor de gemeente werkt. Raadslid J.R Bout (CDA) wordt er regelmatig over aangesproken, zei hij in de commis sie bestuurszaken. „Ook wij horen die geluiden. Maar de kansen voor de Thoolse ondernemers stijgen juist, doordat het inkoopbureau voor méér gemeenten werkt", re ageerde wethouder van financiën K.A. Heijboer. Hij vulde aan dat ze wél concurrerend moeten zijn. En hoofd financiën J.M. Duine zei dat ze in bepaalde situaties aan bepaal de eisen moeten voldoen. In de eerste negen maanden van dit jaar is 420.000 euro aan inkoop voordeel behaald, wat wil zeggen dat gegunde bedragen zoveel lager uitvielen dan de gemiddelde in schrijving. Blijvend voordeel is be reikt bij het leerlingenvervoer (42.413 euro), kantoorartikelen (8176 euro), energie (22.029 euro), maai werk (2850 euro) en automati sering (15.503 euro). Verder viel de taxatie voor de onroerende-zaakbe- lasting 25 mille goedkoper uit. Meevallers waren er verder onder meer bij de aanschaf van noodleslo kalen (25.620 euro), bouwrijp ma ken Vroonstede Sint-Annaland (34.647 euro), rioolrenovatie Weel- hoekstraat Oud-Vossemecr (39.526 euro), groot onderhoud sportvelden (4474 euro), trottoir Hertenkamp Tholen (11.698 euro), it-riool Tho- len (9515 euro), doorverbinden Vest Tholen (17.000 euro), project dorpsvernieuwing Zuiddijk Sint- Philipsland (2400 euro), dorpsver nieuwing Hoenderweg Sint-Anna land (2834 euro), herbestratingen (31.643 euro), groene berging Pa- trijzenweg Oud-Vossemeer (17.500 euro), aanleg drukriolering (21.650 euro) en onkruidbestrijding op ver hardingen (18.923 euro). De kosten die de gemeente aan het inkoopbu reau kwijt is, liggen rond de 20.000 euro, vertelde de wethouder op een vraag van J.J.P.A. Boulogne (ABT). Een lange snelheidscontrole bij Scherpenisse leverde dinsdag 14 bekeuringen op voor harder rijden dan de op de provinciale weg N287 toegestane 80 km. Van 's middags half twee tot 's avonds elf uur was de radarcontrole opge steld, zodat ook de avondspits vol ledig werd meegenomen. Er werden totaal 1383 auto's ge controleerd. Een snelheidscontrole bij Goes leverde op dezelfde lijd maar liefst 116 overtredingen op bij 800 auto's. VERVOLG VAN VOORPAGINA Zowel het college als de raad hebben immers steun toegezegd aan de plan nen van de groep." De wethouder roemt de 'prima pre sentatie' die de porgroep van de plan nen voor de opwaardering van Sint- Maartensdijk en Scherpenisse heeft gegeven. „In april heeft men een prachtig ideeënboek aangereikt, maar men was echter te ongeduldig en koos het verkeerde uitgangspunt door di rect geld te vragen. Zo werkt het sys teem niet. Wij leggen echt geen mil joen in de kast en zeggen daarna: we zien wel. Het gaat om gemeenschaps geld en dat kan niet verbijzonderd worden voor een impuls. Alleen dat begrip is te weinig. Er lag nog geen plan onder en daarom gaat een verge lijking met het nieuwe gemeentehuis in Tholen niet op. Dat ligt fundamen teel anders. Voor de impuls zijn geen projecten en geen geld. Je moet realis tische en haalbare plannen hebben maar dat is nog niet geconcretiseerd. En je gaat toch ook niet aan iets wer ken zonder een kans van slagen. Het moet rendement hebhen." Goossen zegt aan de impuls van Sint- Maartensdijk en Scherpenisse te blij ven werken. „Met of zonder por groep. We zoeken gewoon andere mensen die wat willen inbrengen." In de commissie bestuurszaken vroeg Van Gurp woensdagavond namens de porgroep de raad om jaarlijks een fi nanciële bijdrage beschikbaar te stel len. En daarvoor in de kademota 2006 en in de meeijarenbcgroting ruimte te maken en geld te zoeken. Maar ook om de uitkomsten van het adiesbu- reau Buck consultants uit Nijmegen naar mogelijke projecten voor het vaststellen van kademota te behande len. In de bestuursopdracht moet dui delijk zijn dat er compenserende maatregelen nodig zijn voor het ver trek van het gemeentehuis uit de smalstad, zo stelde hij. De commissie was het op een aantal punten eens met de porgroep. maar wilde niet zo ver gaan om nu al af te spreken er jaarlijks geld voor uit te trekken. De uitkomsten van het on derzoek naar mogelijke projecten ver wacht wethouder F.J. Goossen voor mei volgend jaar te kunnen toetsen. Voor 1 juli kan de opdracht afgerond zijn. Op 30 juni is er een raadsverga dering waarin de kadernota aan de or de komt. Een meerderheid van de raad wil eerst de uitkomsten afwachten voor dat ze zich uitspreekt over het be schikbaar stellen van geld. J. van den Donker (D66) wilde niet wachten, maar vond dat het college nu al naar geld moet gaan zoeken. Hij was de enige. M.A.J. van der Linde (PvdA). M.J. Klippel (SGP). J.P. Bout (CDA). P. van Belzen (CU) en K. Saris (VVD) zeiden ook de resultaten af te willen wachten van het adviesbureau. Dan pas komt volgens hen aan de orde wat de kosten zijn om projecten uit te voe ren. Van Gurp vond dat de fracties zich er wel over uit moesten spreken. „Als u dat niet doet is dat struisvogelpolitiek. Er zal meer geld nodig zijn dan in de normale begroting wenselijk is. U kunt er gif op innemen dat er geld no dig is." Van Belzen vond dat de porgroep te ver vooruitliep. „Het zal er wellicht wel van komen dat er jaarlijks een fi nanciële bijdrage nodig is." Juist dat vage moet het volgens Van Gurp de fracties makkelijk maken er een uit spraak over te doen. Van Belzen: „Als je de bestuursopdracht maakt moet je ook de financiële gevolgen accepte ren." J.J.P.A. Boulogne (ABT) stelde voor om een fonds te vormen, maar daar gingen de andere fracties niet op in. Wethouder Velthuis opende met een grote injectiespuit de geldautomaat in het gecombineerde bankkantoor/huisartsenpraktijk, terwijl Castria-directeur Kloet, huisarts Veldman en Rabo-directeur Otto meegenieten. opvolging, is het bewijs dat dit een constructie is die maatschappelijke meerwaarde heeft." Kloet vond dat inwoners van dor pen zich dat ook meer moeten reali seren. „Het moet duidelijk zijn dat de Rabobank, Castria en huisarts Veldman, Stavenisse niet in de steek laten. De burger moet zijn ei gen verantwoordelijkheid nemen, maar daartoe behoort ook een be paalde mate van solidariteit. Laten we met zijn allen ons ervoor in spannen dat dorpen leefbaar blij ven. Al beleven we het als ,van mindere kwaliteit', dat wil nog niet zeggen dat we het samen niet an ders kunnen invullen. En als je het samen doet beleef je het ook an ders." Volgens de Castria-directeur mag de burger zeker kritisch zijn, maar hij moet ook zijn eigen verantwoor delijkheid nemen en begrip tonen voor veranderingen. Wel moet de communicatie naar de inwoners be ter en eenvoudiger, zei Kloet. Hij was alle bedrijven die aan de tot standkoming gewerkt hadden, er kentelijk voor hun bijdrage. Rabobankdirecteur Chr. Otto maak te duidelijk, dat zijn organisatie geen loze kreten slaakt met woor den als betrokkenheid en dichtbij- bank. „Wij handhaven een fijnma zig netwerk in de gemeente Tholen. We voelen ons immers betrokken en daarom doen we iets extra's. We zijn blij met de samenwerking met Castria en de huisarts, waardoor dit prachtige resultaat voor de inwo ners van Stavenisse kon ontstaan. Dit voorbeeld krijgt zeker een ver volg, want samen staan we sterker, zodat we de samenwerking met Castria levend moeten zien te hou den." Otto maakte wel duidelijk, dat het benutten van het nieuwe bankkan toor op slechts 1 dag per week, be drijfseconomisch eigenlijk niet kan. „In samenwerking met derden moeten we ons kantoor ook op an dere dagen zien te vullen. Daarbij denk ik aan spreekuren van de ge meente, Castria en zorginstellin gen", aldus de bankdirecteur. Toon Hage uit Sint-Maartensdijk was één van de Tholenaren die 10 november 1983 in Middelburg het verzetsherdenkingskruis ontving van prins Bernhard. Links vooraan de toenmalige Zeeuwse commissaris Boertien en de Thoolse burgemeester Van Boeijen. De raadscommissie bestuurszaken nam woensdagavond in het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk al een moment stilte in acht om prins Bernhard te gedenken. Dat gebeur de op initiatief van burgemeester Nuis die rond half tien om schorsing van de vergadering vroeg. Even daarvoor had hij een telefoontje ge kregen dat de prins was overleden. Nuis schreef de mededeling op een stuk papier en overhandigde dit aan voorzitter H.W. van Eenennaam die aan de andere zijde van de raadzaal zat. Van Eenennaam stelde vervol gens de commissieleden op de hoogte. „Het komt niet als een vol slagen verrassing. We weten dat de prins al enige tijd ernstig ziek is. Vanaf deze plaats willen wij onze gedachten doen uitgaan naar de na bestaanden en de overige leden van het koninklijk huis. Ik denk dat ik hier namens iedereen hen Gods ze gen mag toewensen in deze moeilij ke en droevige tijd", zei Van Eenen naam. Tot en met zaterdag 11 december kan in alle woonkernen nog hel con doléanceregister door inwoners worden getekend. In Tholen in Meulvliet en Ten Anker, in Oud- Vossemeer in de Vossenkuil, in Sint-Annaland in de Wellevaete en de Schutse, in Stavenisse in Elena- hof, in Sint-Maartensdijk in het ge meentehuis en in Haestinge, in Scherpenisse in het Holland Huis, in Poortvliet in 't Ouwe Racduus en in de Poorthove, in Sint-Philipsland in de Rozeboom en de Wimpel en in Anna Jacobapoldcr in Ons Dorps huis. Tot en met de begrafenis a.s. zater dag hangen de vlaggen op de kerk torens en andere overheidsgebou wen half stok. Commissaris der koningin drs. W.T. van Gelder deed maandag namens Zeeland rouwbeklag in paleis Noordeinde, waar prins Bernhard is opgebaard, nadat hij uit palcis Soestdijk was overgebracht. De Zeeuwse commissaris woonde maandag ook de bijzondere ver enigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer in de Ridderzaal bij. Waterschap Zeeuwse Eilanden be sloot uit respect voor de overleden prins, de vandaag geplande opening van het nieuwe kantoor in Middel burg uit te stellen. Ook de 18 de cember geplande open dag werd op geschort totdat de officiële opening achter de rug is en die zal nu waar schijnlijk pas in februari of maart plaatsvinden. Prins Bernhard zal bij velen in her innering blijven in combinatie met zijn rol in de Tweede Wereldoorlog, toen hij als rechter hand van konin gin Wilhelmina betrokken was bij de bevrijding van Nederland. Hij toonde zich vooral verbonden met het verzet en tijdens het jaarlijkse défilé in Wageningen werd de prins door de veteranen op handen gedra gen. Ook met Thoolse en Sint-Philips- landse verzetsmensen kwam prins Bernhard in contact. Dat gebeurde tijdens de uitreiking van het verzets herdenkingskruis in november 1983 in Middelburg. „Het was voor mij een bijzonder groot voorrecht om aan zoveel verzetsstrijders het ver zetsherdenkingskruis te mogen uil- reiken", schreef de prins in het voorwoord van het in 1985 versche nen gedenkboek. „Mijn verbonden heid met alle oud-verzetsstrijders is door deze plechtige uitreikingen en de veelal emotionele ontmoetingen en gesprekken die daarbij plaats vonden. nog intenser geworden. Mijn gedachten gaan in het bijzon der uit naar hen die in de strijd zijn gevallen en degenen voor wie het kruis te laat kwam. Allen waren zij bezield met één groot ideaal: ons koninkrijk moet vrij!", aldus de prins der Nederlanden. Prins Bernhard bracht tijdens zijn leven vier keer een bezoek aan Tholen en Sint-Philipsland. De laatste maal was op 13 augustus 1954 toen prins Bernhard en konin gin Juliana de Noorse koning Haakon VII vergezelden bij het be zoek aan Stavenisse. Daar werden de door Noorwegen na de waters nood geschonken houten woningen officieel in gebruik genomen. De prins had in de tweede week van februari het zwaar getroffen Stave nisse al hezocht en per helikopter ook de Breedenvlietsedijk bij Sint- Annaland. In rustiger tijden was de prins ook op het eiland. Op 18 augustus 1950 bezocht hij met koningin Juliana Tholen en via een korte stop in Oud-Vossemeer ging het naar Sint- Annaland, waar op het schoolplein 177 zeventig plussers waren verza meld. Op 27 juni 1946 vergezelde de prins zijn vrouw (toen nog prinses Juliana) bij een bezoek aan Oud- Vossemeer, Tholen en Sint-Philips land. waarbij de Rode Kruishulp en ontmoetingen met leden van het voormalig verzet centraal stonden. Oud-verzetsmensen vormden zon dag een erewacht toen de overle den prins Bernhard als laatste be woner van Soestdijk het paleis verliet op weg naar Den Haag. Za terdag vindt de bijzetting plaats in het familiegraf van de Oranjes in Delft. Vrijdagavond wordt er van half ze ven tot acht uur een fakkelwake ge houden in Tholen. De mensenrech tenorganisatie Amnesty International herdenkt hiermee het feit, dat 10 de cember 1948 de universele verkla ring van de rechten van de mens zijn aangenomen. De eerste fakkel wordt door wethouder Van Kempen aange stoken voor de Gasthuiskapel in de Kerkstraat. Thema dit jaar is: stop geweld tegen vrouwen. In de We reldwinkel in Tholen zijn hiervoor inmiddels zo'n 100 handtekeningen verzameld. Volgens Amnesty is huiselijk geweld in Europa de be langrijkste oorzaak van sterfte en handicaps bij vrouwen tussen de 16 en 44 jaar. Mensenhandel, waaron der veel vrouwenhandel, is na de handel in drugs en wapens de be langrijkste inkomstenbron van de in ternationale georganiseerde misdaad. Elk jaar worden er ook zo'n twee miljoen meisjes besneden. De aanbesteding van de uitbrei ding van de jachthaven Sint-An naland is 216.428 euro goedkoper uitgevallen dan geraamd. Het voor deel komt ten goede aan de water sportvereniging. 2005 de resultaten van het onder zoek bekend zijn en de politiek zegt vervolgens: Jeuk maar we hebben geen centen', dan zijn we geen steek opgeschoten. Wij vonden en vinden nog steeds, dat als de politiek de moed heeft om belangrijke (geld) verplichtingen aan te gaan om elders een nieuw ge meentehuis te bouwen, zij ook het lef moet hebben om te zeggen, dat gerechtvaardigde compensatie voor de achterblijvers betaald zal wor den. In onze laatste ontmoeting met de raad vroegen wij om in de be stuursopdracht uit te spreken, dat de raad bereid is om jaarlijks rekening te houden met een flinke gemeente lijke financiële bijdrage en daarvoor in de kadernota 2006 en in de meer jarenbegroting de noodzakelijke ruimte te zullen vinden. Vaste be dragen konden uiteraard nog niet worden aangegeven. Maar dat het om behoorlijk wat geld zou gaan, moest duidelijk zijn. De raad bleek in meerderheid niet voor ons amendement gevoelig. De raad was eveneens niet hereid om op ons voorstel de duidelijke relatie tussen nieuwbouw in Tholen en de noodzaak van compenserende maat regelen te herbevestigen, hoewel die koppeling, zoals gezegd al bij de eerste locatiekeuze in mei 2001 was uitgesproken. Wij bespeurden een heilige angst om zich te verplichten en wij von den, dat de zaak Sint-Maartens- dijk/Scherpenisse beter verdient. Enthousiast hadden wij medewer king bij het onderzoek en de verde re uitwerking aangeboden, maar wel op voorwaarde, dat de gevraag de duidelijkheid over de financiële haalbaarheid zou worden gegeven. Nu die niet is verkregen houdt het voor ons op. Wij vertrouwen, dat u begrip hebt voor ons standpunt en de wijze, waarop wij dat hebben verdedigd. P.S. 1De naam van de groep is enkele malen veranderd. Uiteindelijk von den wij Porgroep (het opporren van leefbaarheid en van iedereen daarbij betrokken) nog de beste naam. 2. Wij hebben altijd beseft, dat Sint- Maartensdijk en Scherpenisse twee heel verschillende kernen zijn. doch dat de onderlinge geografische af stand noopt tot het bezien van de twee als één economische eenheid. De Porgroep: Betsy Sturris, Cor- ry van Poperinj», Jaap Kloet, Jo Versluys, Koos de Feijter, Toni van Gurp, Wim Brevet. Stemmen van lezers Sedert ruim een jaar hebben leden van de Porgroep zich ingespannen om met de politiek tot een vergelijk te komen over een aftrap van een leefbaarheidsinjectie voor onze ker nen. Na vele gesprekken en uitge breide correspondentie hebben wij nu moeten vaststellen, dat de door ons gevraagde duidelijkheid om trent haalbaarheid van plannen voor de toekomst niet wordt uitgespro ken en wij hehben daarin aanleiding gezien met onze activiteiten te stop pen. Dat vraagt om uitleg. Leefbaarheid op het platteland staat onder druk. Winkels sluiten, voor zieningen als post, bank. gezond heidszorg verdwijnen of worden in geperkt als gevolg van economische wetten, die voor een belangrijk deel onvermijdelijk zijn. Inwoners en middenstand zijn aan elkaar ver plicht om tegengas te geven en zelf initiatieven te ontplooien. Op dat gebied valt er ook in onze kernen nog veel te doen. Ook de overheid kan in belangrijke mate sturen en daarmede leefbaar heid verbeteren of juist uithollen. Verbeteren is bijvoorbeeld: de reno vatie van Haestinge tijdig aanpak ken in plaats van voor je uit schuiven, de entree van Sint-Maar tensdijk bij het industrieterrein aan pakken evenals de haven en de markt. Uithollen is: het Markiezaatscollege verplaatsen of nog erger: het ge meentehuis inclusief centrum voor werk en inkomen hier weghalen en elders nieuw bouwen. En daarmede de stroom van ambtenaren, maar ook van allerhande bezoekers naar elders leiden. De beslissing rond het nieuwe ge meentehuis was vanaf het begin ons vertrekpunt. Wij meenden, dat tege lijk met het aangaan van verplich tingen rond nieuwbouw in Tholen deugdelijke afspraken moesten wor den gemaakt ten aanzien van het fatsoenlijk achterlaten van de loca tie Sint-Maartensdijk. Dat werd in het prille begin van het nieuwbouw- proces ook door de politiek onder schreven. Inmiddels is al wel beslo ten om opdracht te geven aan een adviesbureau om in kaart te brengen welke plannen en projecten nodig en mogelijk zijn om beoogde verbe tering van leefbaarheid te verkrij gen. Dat is een belangrijk winst punt. Als Porgroep wilden wij echter meer. Als immers medio

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5