Porgroep gooit bijltje erbij neer Maar 1 verkooppunt voor vuurwerk meer Dokter Veldman kondigt bij opening zijn opvolger aan Bij Dodi-Dodi gaan inspanning en ontspanning hand in hand mm mm T mm mm mm ly mm mm mm mm D.J.J. Panis (46) nieuwe huisarts in Stavenisse Besluit dankdag weken uitgesteld 500 telefoontjes inzamelen afval Bieb en muziek in schoolgebouw Donderdag 9 december 2004 6 le jaargang no. 4 ZET DELTA U BIJ SLECHT WEER OOK ZONDER BEELD? UK HEIJNEN Goossensmalstad is te ongeduldig De porgroep die ijverde voor een impuls ten behoeve van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse heeft de hand doek in de ring gegooid. „We krijgen geen enkele ruim te", zegt woordvoerder Tom van Gurp. „De gemeente draait erom heen en gezien de financiële situatie is de kans groot dat er niks gebeurt." Wethouder F.J. Goossen reageert verbolgen. „Zo werkt het niet in de democratie. Er lag nog geen plan en dan kun je toch geen miljoen eu ro in de kast leggen?" De wijze en het moment waarop de porgroep afhaakt, keurt de wethouder af. Onder de maat Wachtlijst voor sprinklerinstallatie Alleen in Sint-Annaland is er dit jaar op het eiland vuur werk te koop. De nieuwe veiligheidseis dat er een sprink lerinstallatie moet zijn, speelt andere winkels dusdanig parten, dat ze 30 en 31 december nee moeten verkopen. Volgend jaar hopen de twee verkooppunten in Tholen echter weer volop vuurwerk te hebben. De ondernemer in Sint-Maartensdijk daarentegen lijkt de investeringen niet haalbaar voor twee verkoopdagen per jaar. Nare bijsmaak aan Chinese maaltijd Kwekerij met 419 hennepplanten in de smalstad De 46-jarige D.J.J. Panis uit Bergen op Zoom wordt de nieuwe huisarts van Stavenisse. Tijdens de opening van de nieuwe praktijk maakte dokter É.H. Veldman (54) tot ieders verrassing bekend, dat hij per 1 januari gaat stop pen. En zijn opvolger zat al in de zaal. Dokter Panis is zeker geen vreemde, want tot drie jaar geleden was hij huisarts in de voormalige praktijk van dokter Van de Bel aan de Molendijk. Na een jaartje zeilen in het Caraïbisch gebied is hij weer toe aan een dorpspraktijk met alles er op en eraan.' Zeiltocht Injectie Volksdansvereniging kwart eeuw in smalstad Het repertoire is veelzijdig. Ze oefenen West-Europese parendansen, oogstdansen uit de Balkan en Israëlische kringdansen. Elke maandag avond dansen de leden van de eilandelijke volksdansvereniging Dodi- Dodi in de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat in Sint- Maartensdijk. Al 25 jaar. De vereniging telt nu 22 leden. En vormt een stabiele groep. Inspanning en ontspanning gaan er hand in hand. Gezel ligheid is belangrijk. Maar enige aanwas van jongere leden én mannen zou welkom zijn. Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl ad vert@eend racht boden I admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipslancfwaarin opgenomen de Thoolse Courant en hèt Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post per jaar, allemaal incasso. jaar, p Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERIE 0165-304050 De porgroep sprak vorige week nog met de raadscommissie samenle ving en maakte woensdagavond ge bruik van het spreekrecht in de raadscommissie bestuurszaken. Daarbij kwam er echter onvoldoen de steun om vanavond in de ge meenteraad op een meerderheid te kunnen rekenen. De porgroep schreef daarom donderdag al een brief aan b. en w., waarin duidelijk werd gemaakt, dat de activiteiten gestaakt worden. „Natuurlijk moet er overal wat voor de leefbaarheid gedaan worden", zegt Van Gurp. „Sint-Maartensdijk en Scherpenisse zijn niet uniek, maar er speelt daar wel iets bijzonders, namelijk het uit hollen van de leefbaarheid. Daar heeft de gemeenteraad zelf toe be sloten door het gemeentehuis en het Markiezaatcollege weg te halen. Het waren dan ook gerechtvaardigde wensen om daarvoor compensatie te vragen. Net zoals er voor het nieuwe gemeentehuis in Tholen plannen worden gemaakt en geld wordt ge regeld, zo had dat ook voor de im puls van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse moeten gebeuren. Daar blijkt de raad echter hartstikke bang voor te zijn. We hebben voor onze zaak gevochten en daarbij al tijd de koninklijke weg bewandeld richting de gemeente, maar nu moesten we toch heel duidelijk ons standpunt bepalen." Het enige positieve vindt Van Gurp, dat er een onderzoeksrapport komt om de impuls inhoud te geven. „Als de onderzoekers ons benaderen over de ideeën die wij hadden, zullen we individueel wel met ze praten, maar niet meer collectief." De woordvoerder van de porgroep keurt het .uithollen' van Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse af. „De ge meente kiest voor een hele decentra le oplossing door zowel het gemeentehuis als het Markiezaat college naar Tholen te verplaatsen." Overigens kwam de porgroep pas in het geweer toen die beslissingen al door de gemeenteraad genomen wa- „Vreselijk jammer en ook pijnlijk voor de mensen zelf", zegt wethou der Goossen over het stoppen van de porgroep. „Het was een erudiete club, breed samengesteld en met een gezonde kijk op de zaak, maar als je ons de tijd niet gunt. De porgroep had de raadsvergadering van 9 de cember moeten afwachten." Goossen ergert zich al aan de naam .porgroep.' „Dat is geen plezierige benaming, ja ik vind het onder de maat. Het lijkt net of wij niets doen en ook een duwtje in de rug hebben wij niet nodig. ZIE VERDER PAGINA 5 „Multimate in Sint-Annaland is de enige die voldoet aan de wet- en re gelgeving, dus bevoegd is om consu mentenvuurwerk te verkopen", zegt milieuwethouder W.C. van Kempen. „De andere ondernemers weten het dat ze niet aan de eisen voldoen, zo dat ze zelf tot de conclusie gekomen zijn dat ze nu geen vuurwerk mogen verkopen. De rijksregels zijn dusda nig aangescherpt, dat wij als ge meente daar ook goed op moeten toezien." Bij Multimate kan het dus 30 en 31 december veel drukker worden dan normaal. Bestuurslid L. Groeneveld van de branchevereniging consu mentenvuurwerk Nederland voor spelt .lange wachtrijen' en .vervelen de toestanden' bij de verkooppunten. „Het wordt heel druk, de vraag is of ze het aankunnen." Landelijk zijn er hooguit 1500 verkooppunten tegen over 3800 vorig jaar. Op Tholen is het nog gekker: maar 1 van de 4. Multimate is erop voorbereid. ZIE VERDER PAGINA 7 Het halen van een Chinese maaltijd in Halsteren is voor een 63-jarige inwo ner van Oud-Vossemeer vrijdagavond vervelend afgelopen. Hij belandde wegens belediging van een politieman op het politiebureau in Bergen op Zoom en is daar enkele uren vastge houden. De man kwam uit het restaurant terug bij zijn auto, waar een agent juist een bekeuring uitschreef voor fout parke ren. Daar was de Vossemeerder het niet mee eens en hij gooide de politie man de bekeuring in het gezicht. Ver volgens is hij onder hevig protest aan gehouden wegens belediging. De man zelf verklaarde, dat hij de tas met eten op de achterbank van zijn auto zette en dat de agent hem toen vastpakte omdat hij meende dat de Vossemeer der er vandoor wilde gaan. De man werd aangehouden en moest in de po litieauto mee naar het bureau. Zijn ei gen auto mocht hij, naar zijn zeggen, niet afsluiten. Op het bureau kreeg de man, die diabetespatiënt is, een hypo. Hij moest wachten tot een hulpofficier van justitie hem in vrijheid stelde. Te rug bij zijn auto, bleken daaruit een gsm, een medicijntas en een jack te zijn verdwenen, waarop de man dat meteen bij de politie meldde. De Vos semeerder, ontevreden over het optre den van de betreffende politieman, laat het er niet bij zitten en neemt een advocaat in de arm. Een besluit over de wel of niet col lectieve sluiting van openbare scho len op bid- en dankdag is door b. en w. een paar weken uitgesteld voor nader onderzoek. „We moeten de zaak nog wat dieper bekijken", zegt wethouder van onderwijs W.C. van Kempen. „De gemeente is namelijk niet alleen werkgever van het onder wijzend personeel. We hebben nog meer mensen in dienst, dus de bete kenis van een besluit is breder. De vraag is of de ene club wel kan wer ken en de andere club niet." Van Kempen realiseert zich dat bij inwil liging van het verzoek van de gemeenschappelijke medezeggen schapsraad al twee verschillende si tuaties ontstaan. Op vijf openbare scholen in Tholen, Poortvliet, Scher penisse, Sint-Maartensdijk en Oud- Vossemeer wil de meerderheid van de ouders dat hun kinderen op bid- en dankdag gewoon les krijgen. Bij drie andere openbare scholen in Sta- venisse, Sint-Annaland en Sint-Phi- lipsland wil de meerderheid juist dat de collectieve vrije halve dag ge handhaafd blijft. In het bedrijfsverzamelgebouw te Sint-Maartensdijk is een hennep kwekerij met 419 planten ontman teld. De politie heeft'in verband hiermee een 27-jarige inwoner van Steenbergen aangehouden. Hennep planten en apparatuur uit de kweke rij zijn in beslag genomen en vernie tigd. De kwekerij werkte nog toen de politie er 23 november een inval deed. De volgende dag werd de- Steenbergenaar aangehouden. Na verhoor is de man weer in vrijheid gesteld. De politie heeft het voorval nu pas bekend gemaakt. Het is al meer voorgekomen dat er in het be drijfsverzamelgebouw te Sint-Maar tensdijk hennepkwekerijen werden ontdekt. De Zeeuwse reinigingsdienst kreeg vanaf 1 november 500 telefoontjes over de nieuwe inzamelmethode van de grijze en groene bakken. Op het totaal van 9000 bakken valt dat erg mee, zegt M. Fossen van de ZRD gisterochtend in het gemeentehuis. Nu krijgt de ophaaldienst 3 telefoon tjes per dag. De klachten konden voor 90 procent worden opgelost. Al leen in Tholen was er op de eerste dag enige verwarring. Ook in het buitengebied van Sint-Philipsland was er enige onduidelijkheid. Maar er komt geen nieuwe voorlichtings campagne. Het is een kwestie van gewend raken. Zie pag 15. De bibliotheek vertrekt mogelijk uit het centrum van Tholen naar de nieuwbouw van het Markiezaat col lege bij Meulvliet. En ook muziek vereniging Concordia krijgt daar misschien een nieuwe repetitieruim te. Bibliolheekdirecteur W. Otter man spreekt van een 'ideale plek'. En Concordia is wegens ruimtege brek ook hard aan een nieuwe stek toe. Zie ook pagina 9. Dokter Veldman meet de bloeddruk van zijn opvolger dokter Panis (links). 'Te hoog', is de diagnose van de vertrekkende huisarts van Stavenisse. „Dus je moet terugkomen", lacht hij Panis toe. Dokter Veldman verraste iedereen in zijn toespraak in de recreatiezaal van het woonzorgcentrum Elenahof, dat naast de nieuwe huisartsenprak tijk en Rabobank staat. „Er gaan re gelmatig geruchten in het dorp", zo voerde Veldman de spanning op. „Ik zou een wereldreis gaan maken, een opleiding voor bedrijfsarts gaan volgen en een huis op de Bergse Plaat gekocht hebben. Daar is alle maal niets van waar, maar ik ga wel mijn praktijk over doen", liet de huisarts er tot ieders verbazing op volgen. „U zult misschien denken: nu heeft hij een prachtige praktijk en nu gaat hij weg. Ik heb het er zelf ook moeilijk mee gehad, maar ik kan u melden, dat ik een hele goede opvolger heb gevonden in dokter Panis. Hij zal in januari de praktijk van mij overnemen. Mijn vrouw gaat nog even langer door in de apo theek en in de prikpost. Het is mis schien jammer dat ik bij deze fees telijke opening mijn praktijk zo overdraag, maar het gaat niet om mij. De bevolking van Stavenisse kan ik feliciteren met deze prachtige voorziening", zei dokter Veldman. Dokter Panis stopte drie jaar gele den zijn praktijk aan de Molendijk in Sint-Maartensdijk, waar hij des tijds dokter Van de Bel opvolgde. Hoewel er met dokter Janssen erbij twee huisartsen in de smalstad wa ren, bleek het voor dokter Panis toch niet de ideale keuze. Hij ver huisde naar Bergen op Zoom en ging overal waarnemen, o.a. in de Bergse huisartsenpost. Vorig jaar besloot de arts samen met zijn vrouw en kinderen een jaar volledig afstand van het werk te nemen. Een zeiltocht naar het Caraïbisch gebied gaf hem weer nieuwe energie. Toen Panis in augustus terugkwam, was Veldman al met een sollicitatiepro cedure bezig voor een opvolger. Die kandidaat haakte af, zodat Panis tot zijn vreugde toch nog een kans kreeg. „Mijn liefde is altijd uitge gaan naar een dorpspraktijk met al les erop en eraan, dus met bevallin gen e.d., maar vandaag de dag is dat niet meer te realiseren. Er verandert ook zo ongelooflijk veel in dit vak. Stavenisse is een kleinere praktijk als destijds Sint-Maartensdijk en dat spreekt me aan. Je hebt hier meer tijd voor de patiënt en ook meer tijd voor reflexie. Bovendien ben ik geen onbekende hier. Toen ik in Sint-Maartensdijk huisarts was, heb ik in Stavenisse ook weekenddien sten gedraaid en bevallingen ge daan." Dokter Panis blijft in Bergen op Zoom wonen en huurt de prak tijk aan de Poststraat van Castria Wonen. Hij gaat nog op zoek naar een apothekersassistente om mevr. Veldman te kunnen vervangen. De feestelijke opening van de nieu we huisartsenpraktijk, gecombi neerd met een Rabobankvestiging kreeg een medisch tintje door de grote injectiespuit waarmee wet houder mevr.drs. M.A.E. Velthuis de geldautomaat in gebruik nam. Daarmee werd gesymboliseerd, dat er een injectie werd gegeven aan de leefbaarheid van Stavenisse. „Cha- peau Rabobank en onze actieve wo- ningbouwstichting Castria voor dit initiatief. Het is me dan ook een eer en een genoegen om dit eerste Thoolse servicekantoor van de Ra bobank met een huisartsenpraktijk te openen. Dit is zekereen bijdrage aan de leefbaarheid in kleine dor pen. Als gemeentebestuur zijn we op zoek naar een bundeling van ideeën om de service op peil te houden. We denken hier in de Ele nahof aan onderdak voor een bibli otheekvoorziening. Geen echte bieb, maar een servicepunt. Daar over zijn we in overleg. De inwo ners van Stavenisse mag ik vandaag hartelijk geluk wensen met deze opening. U kunt hier immers in het eigen dorp nog voor diverse dien sten terecht!", aldus wethouder Velthuis. Ze had de injectiespuit gekregen van de drie deelnemers in het pro ject: directeur Kloet van Castria Wonen (eigenaar en verhuurder van het pand), huisarts Veldman als huurder van het grootste deel en Rabobank-directeur Otto, die als medehuurder een geldautomaat en spreekkamer in gebruik heeft. Kloet zei best trots te zijn op deze bijzondere samenwerking. „Het is iets kleinschaligs, maar toch een hele goede stap en het feit dat u vanmiddag met zovelen naar de Elenahof bent gekomen, getuigt van uw belangstelling voor Stave nisse. Dit is echt een injectie voor het dorp, een goede zaak voor de leefbaarheid. De ouderen uit het woonzorgcentrum Elenahof kunnen om de hoek om geld en naar de dokter", zei Kloet. Zie ook pagina 5. Velen kennen de naam Dodi-Dodi. Dodi-Dodi? Voorzitter Joke de Witte: „Het betekent Liefje m'n lietje. Het is de naam van een Israëlische dans. In het begin vond ik het een rare naam. Nu ben ik er aan gewend en vind ik het juist een opvallende naam. En kort, niet moeilijk." Wie de naam heeft bedacht, is niet bekend onder de huidige leden. Notulen zijn er niet bijgehou den. De mondelinge overlevering moet voor een groot deel de geschiedenis van de vereniging ontvouwen. Hcrma te Kulve uit Sint-Maartensdijk is er vanaf het begin bij geweest. Ze is samen met Annelies Moerland uit Scherpenisse een kwart eeuw lid. De vereniging Werd in februari 1979 bij de notaris ingeschreven. Hoe het precies is begonnen, is niet helemaal meer te achterhalen. Herma: „Er werd voor de op richting hier een cursus gegeven. Twintig lessen, een programma voor beginners. Ik dacht dat Jeltje Viergever daarmee was begonnen. Het was makkelijk dansen. Intenationaal volksdansen noemden ze het. De groep die de cursus had gevolgd, wilde het blijven doen. Er is toen besloten om een vereniging op te richten, anders zou je elke keer weer zo'n cursus van twintig lessen moeten regelen. Renske van Leeuwen werd voorzitter. Er is toen subsidie aangevraagd bij de ge meente. De eerste leidster was ene Joke uit Zierikzee, ze was doof maar kon toch goed les ge ven." Zie verder pagina 7. Dodi-Dodi oefent elke maandagavond in de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat in Sint-Maartensdijk. Linksvooraan voorzitter Joke Witte, in het midden Herma te Kulve (langst lid), links van haar secretaris Janny Westdorp. Leidster Priscilla van den Berg achterste rij links. Geraffineerde tekening van Vincent van Woerkom op Zeeuwse verkeerskalender Wethouder Velthuis geeft Stavenisse een injectie Emigranten Jaap en Janneke Rijstenbil boeren kwart eeuw in Canada EN VERDER... Reinigingsdienst krijgt meeste vragen over de rode stippen Politie legt nadruk op optreden bij overlast in uitgaanscentra DE GEVAARLIJKSTE VUAND VAN WAARHEID EN VRIJHEID IS DE MEERDERHEID Dit nummer bestaat uit 24 pagina's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1