Enquête gebruiken bij verbeteren relatie bedrijfsleven Tarief mag omhoog, maar niet voor kleine rommelmarkt en lampionoptocht Politie legt nadruk op optreden bij overlast in uitgaanscentra Eindejaartips 2004 Bach en Valls in Gertrudiskerk Donderdag 9 december 2004 CU wil kassenproject St. -Annaland uit nota De enquête van de SGP-studievereniging Calvijn die het rapport 'Ondernemen? Dat doen we samen!' opleverde, kan gebruikt worden als instrument om over een jaar te meten of de relatie tussen Thoolse ondernemers en het gemeentebestuur is verbeterd. Dat vonden ABT en SGP in de commissie algemeen bestuur. Voor PvdA. VVD en CDA hoeft dat echter niet. De bevindingen worden al meegenomen in de nota 'Economische bedrijvigheid en werkgelegenheid', zei J. Oudesluijs. Die nota wordt van avond door de gemeenteraad vastgesteld. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Bouwgrond Meerderheid raad wil evenementenvergunning braderie voor vijfjaar De forse verhoging van de leges voor een vergunning om een braderie te houden stuit op bezwaren bij een meerderheid in de raad. In Tholen zou voor het verkrij gen van een vergunning vanaf volgend jaar 385 euro be taald moeten worden, in de andere plaatsen 115 euro, in plaats van zes euro. In de commissie bestuurszaken kwam er woensdagavond kritiek op het voorstel van de Thoolse ondernemers federatie (TOF) en de Onderne mersvereniging Tholen. Alle fracties maakten op dit punt een voorbehoud, behalve de SGP. Dranghekken Naar de rechter Ontzien De politie op Tholen en Sint-Philipsland zal zich blijven richten op het bestrijden van overlast in horecagelegen heden en bij andere grote evenementen. Vooral jonge veelplegers worden kort op de huid gezeten. Ook het verkeer blijft een speerpunt in het beleid. De politie stopt met het geven van lessen op scholen. En heeft afscheid genomen van de agent als 'maatschappelijk werker', zo bleek woensdagavond bij het bespreken van het werk plan 2005 voor het politieteam Tholen in de commissie bestuurszaken. Sint-Annaland Jeugdige overtreders snel vervolgen, lessen op scholen van de baan Poortvliet Afscheid Het rapport van Calvijn werd op ver zoek van ABT in de commissie aan de orde gesteld. ..We vinden het der mate belangrijk dat we er in de com missie over willen praten hoe de rela tie tussen middenstand en gemeente beter kan", legde J.J. van 't Hof uit. Zijn verzoek om het rapport op de agenda te zetten, lag al een week bij de griffie maar was pas 's morgens aan de commissieleden toegestuurd. Om die reden verzette J. Oudesluijs zich tegen de behandeling. Hij had het rapport niet tevoren bestudeerd en ook niet met zijn fractie besproken, zei hij. Maar de PvdA'er stond alleen. Hij vond dat het meegenomen kan worden als volgend jaar de actiepun ten uit de nota economische bedrij vigheid aan de orde komen. Van 't Hof zei dat een goede ver standhouding tussen ondernemers en gemeente van belang is voor de Thoolse gemeenschap. Uit de enquê te blijkt dat de communicatie niet goed is. „Welke opdrachten moeten er naar b. en w. om daar wat aan te doen?", zei de ABT'er. die stelde te hopen dat ook de PvdA hecht aan een goede relatie met het bedrijfsleven. G.J. Hoek (VVD) viel de PvdA bij, volgens hem wordt het probleem on derkend en wordt er ook al iets aan gedaan. „We willen met dit rapport niet b. en w. om de oren slaan", stel de J.M. Aamoudse (SGP). Hij zag de enquête als een nulmeting en stelde voor om aan de hand erv an over een jaar te bekijken wat met betrekking tot het ondernemersklimaat bereikt is. „Wetenschappelijke gegevens en feitenkennis die je aangereikt wordt, moet je gebruiken", aldus W. Mol (CU). Maar het CDA vroeg zich bij monde van J. Bijl af of het nu alle maal wel zo slecht gaat in Tholen. Wethouder K.A. Heijboer zei in zijn reactie dat effectmeting altijd een goede zaak is. Maar over wat er met het rapport van de studievereniging gedaan wordt, was door b. en w. niet gesproken. Ten aanzien van de nota 'Economi sche bedrijvigheid en werkgelegen heid' verraste Mol iedereen door aan te kondigen dat de CU-fractie tegen zal stemmen (vanavond in de ge meenteraad - red.) als het plan voor grootschalige kassenbouw bij Sint- Annaland niet wordt geschrapt. Mol vond ook dat startende ondernemers van binnen en buiten de gemeente gelijke kansen moeten krijgen, waar op J.M. Aamoudse (SGP) hem vroeg om te komen met bewijzen dat er een voorkeursbeleid gevoerd zou wor- fen. Zelf bleef Aamoudse bij herhaling vragen om bij de uitgiftecriteria voor bouwgrond op bedrijventerreinen ruimte te laten voor plaatselijke on dernemers die willen verplaatsen. Hij nam geen genoegen met de ver zekering van de wethouder dat dit in de nota al geregeld is. Heijboer wees zijn partijgenoot, evenals PvdA'er Oudesluijs dat deed. op de betreffen de passage. ABT constateerde nogal wat tegen strijdigheden in het stuk, maar de uit leg van de wethouder werkte verhel derend voor Van 't Hof. Die vond het overigens niet zinvol om veel ener gie te stoppen in het terugdringen van de pendel, omdat veel mensen uit de Randstad hier komen wonen en het dan helemaal geen bezwaar vinden om voor hun werk wat verder te reizen. Het bouwen van kantoren, op verschillende plekken, ziet ABT niet zitten omdat de markt verzadigd is. In het stuk worden een aantal ac tiepunten genoemd, waaruit de ge meenteraad volgend jaar de prioritei ten zal kiezen. Voor de braderie in Tholen zou er volgend jaar 385 in plaats van 6 euro leges betaald moeten worden aan de gemeente. De verhoging geldt niet alleen braderieën, maar ook andere evene menten met een commercieel oog merk. Ook voor kleine evenemen ten zoals een rommelmarkt dient het tarief volgens het college aangepast te worden. In plaats van zes euro zou een vergunning 50 euro gaan kosten. Door deze maatregel wordt ongeveer tien procent van de kosten die met het verstrekken van een ver gunning is gemoeid, gedekt. Namens TOF maakte W.J.J. Brevet bezwaar tegen de verhoging voor de braderie in Tholen. Volgens Brevet zijn deze jaarlijkse evenementen van groot belang voor de leefbaar heid van de woonkernen. Organisa torisch worden ze op verschillende manieren geregeld, door een sport vereniging of een ondernemersver eniging. Maar die worden er vol gens Brevet 'niets wijzer' van. „Het kost hen zelfs geld aan extra adver tenties en personeel. Een verhoging van 2000 en 6500 procent is een te drastisch afscheid van het huidige beleid. De gemeente moet waarde ren dat er nog braderieën gehouden worden. Voor kleine dorpen is het al moeilijk, kijk naar Scherpenisse." Brevet pleitte ervoor de verhoging geleidelijk in te voeren en niet zo fors. Hij noemde als voorbeeld de gemeente Woensdrecht waar de ver hoging ook drastisch was geweest. Die wordt nu weer drastisch ver laagd. Volgens Brevet heeft een braderie in Tholen niet in de eerste plaats een commercieel oogmerk voor de or ganisatoren. „De winst vloeit in Tholen weg naar het vuurwerk." Maar volgens H. Geluk (SGP) zijn de braderieën wel degelijk commer cieel van opzet. Hij is zelf in Sint- Philipsland ook betrokken bij het evenement. „Onze winst is daar aanzienlijk. Het dekkingspercenta ge van tien procent dat we met de verhoging haalden, is niet echt reëel. Het zou nog hoger moeten." Volgens Brevet maakt de gemeente veel uren voor de braderie in Tholen waardoor de kosten ook hoog lig gen. In Woensdrecht wordt nu over gegaan op een vergunning die vijf jaar geldig is en dan komen de kos ten volgens Brevet in een ander daglicht te staan. Voorzitter A. Molenaar van de On dernemersvereniging Tholen stelde dat het huidige tarief van zes euro te weinig is, maar noemde een verho ging naar 385 veel. „Tholcn-stad kan zich dat nog wel veroorloven, maar de organisaties in de andere woonkernen zullen zich nu wel ach ter de oren krabben. De braderie is voor ons een commerciële bezig heid. Maar als vereniging houden we er geen euro aan over. We heb ben ongeveer 15000 euro aan in komsten, maar de uitgaven zijn evenhoog. We lopen al jaren gelijk, maar we vrezen dat bij deze verho ging braderieën zullen verdwijnen." Ook Molenaar pleitte ervoor een vergunning voor vijf jaar 'vast te leggen.' Volgens hem kan dat omdat het parkoers elk jaar voor 95 procent hetzelfde is. „Nu is er elk jaar een pakket papier van zes centimeter no dig voor de verkeersveiligheid." Molenaar ergerde zich aan de richt lijnen van de brandweer die jaarlijks kunnen verschillen al gelang de dienstdoende brandweercomman dant. „Dat kost veel tijd en moeite als het elk jaar wijzigt." De huur van dranghekken die door de gemeente worden gebracht kost ook geld, zei Molenaar. „Het moet niet veel gek ker worden. De braderie is het visite kaartje voor heel het eiland." M.A.J. van der Linde (PvdA) noem de het verhogen van de leges voor evenementen een ontmoedigingsbe leid. De leefbaarheid van de dorpen komt er volgens hem mee in gevaar. „We moeten profiteren van de bur gers die zich er voor inzetten. Volg het voorbeeld van Woensdrecht en verleng de vergunning steeds voor vijf jaar. Het scheelt de mensen geld en je hebt er minder ambtenaren voor nodig. Stap af van de jaarlijkse papierwinkel. Voor een rommel markt is vijftig euro te veel." Hij kreeg steun van ABT, VVD en D66. Maar niet van de SGP. Geluk vond de opmerking dat de leefbaar heid in gevaar komt te 'zwaar aan gezet.' „De vraag is of het bedrag een bezwaar is voor het organise rend comité. Zes of 385 euro is een enorm verschil. Ik wil het omkeren: we hebben alle jaren veel te laag gezeten. Als we nu naar een dek king van tien procent gaan, is dat aanvaardbaar. Als er in de andere dorpen 80 tot 100 kramen staan dat is het met een verhoging van 1 of 2 euro per kraam wel uit te komen voor 115 euro." Geluk voelde even wel ook voor het meerjarig gebruik van een vergunning. J.P. Bout (CDA) zei geschrokken te zijn van de maatregel. Vooral voor scholen die rommelmarkten houden en voor comité's die lampionop tochten houden. „44 euro meer doet ons pijn. Zes euro is meer dan vol doende." Hij pleitte voor een geleidelijke ver hoging of een vergunning voor vijf jaar. P. van Belzen (CU) steunde de PvdA. Maar wethouder K.A. Heijboer van financiën vond dat de gemeente de laatste jaren op de braderieën 'ont zaglijk veel had toegelegd,' doordat er veel tijd door ambtenaren van verschillende afdelingen aan is be steed. Volgens burgemeester W. Nuis wordt er alleen gekeken naar wat er door de raad in de verordening is vastgesteld. „Een papierwinkel? Nee, we kloppen niets op. Als we een vergunning voor vijf jaar wil len, dan moeten we de verordening veranderen." De geldigheid verlen gen voor vijf jaar. klinkt volgens Nuis wel sympathiek. „Maar doet zich in die periode een probleem voor, groot of klein, dan heeft de gemeente wel de eindverantwoorde lijkheid. Dat is geen demagogie, maar we moeten elkaar wel aan kunnen kijken. Als er iets gebeurt dan zullen we wel naar de rechter moeten om te zeggen wat we niet gedaan hebben. De pijn ligt daar waar 1000 mensen of meer op de been zijn." Nuis zei niet van plan een blanco cheque uit te geven voor vijf jaar. Hij somde op welke instanties er een rol spelen bij de aanvraag van een vergunning. Behalve de politie en brandweer is dat de gemeente (openbare werken). Hij wees er ook op dat de gemeente er alles aan ge daan heeft om het vuurwerk in Tho len te behouden door naar alterna tieve plekken te zoeken nadat het op de landtong niet meer mogelijk was. Brevet stelde voor de periode van vijf jaar te bekijken om zo de kos ten te kunnen drukken. Volgens Molenaar zal er elk jaar wel geke ken moeten worden naar eventuele veranderingen, maar ligt het mees te toch vast. Behalve SGP maakte alle andere fracties een voorbe houd op dit punt. Kleine evene menten zouden ontzien moeten worden. Van Belzen was ook tegen het ver hogen van de leges voor de bur- gerlijkse stand en de gemeentelij ke basisadministratie. Die hoeven volgens hem niet kostendekkend te zijn. Verder pleitte hij voor het gelijk maken van de leges voor reisdocumenten en identiteitsbe wijzen in alle gemeenten. Volgens CU moet het college dat aankaar ten bij de vereniging van Zeeuwse gemeenten. De Thoolse politie stopt met het geven van lessen op scholen. Politieman G. van 't Slot geeft hier de jeugd voorlichting in de hoop dat ze later geen overlast veroorzaken. gens Oosterveld beter dan gevan genisstraffen. Volgens teamchef A. de Regt is het de 'afgelopen maanden redelijk stil in Sint-Annaland'. „We heb ben er veel toezicht gehouden. We hebben met omwonenden en hore caondernemers gesproken, de ge meente heeft geluidsmelingen ver richt, er zijn controles gehouden, we hebben geprobeerd om de men sen rustig te laten vertrekken bij het weggaan. De overlast heeft zich verplaatst naar Tholen. Daar was onrust op de Markt toen er een bouwkeet was omgegooid. De da ders zijn gepakt. De laatste veer tien dagen is het daar rustig." C. van der Horst (ABT) wilde we ten of de vaste sluitingstijd van de cafés te maken heeft met de over last. Maar Prince nuanceerde dat beeld. Het ligt er volgens hem aan wat er na sluitingstijd van het café nog mogelijk is. Als er bijvoor beeld nog een cafetaria open is, dan kan de overlast zich verplaat sen. „Dan kun je beter tegelijker tijd sluiten. Of de mensen binnen in het café laten eten. Het is te een- zijding om het alleen aan het vaste sluitingsuur te wijlen." J.P. Bout (CDA) informeerde naar de overlast in Poortvliet. Maar volgens De Regt zijn daar 'over het algemeen weinig klachten.' De uitbater werkt er goed mee, zei hij. „Ik wou dat alle uitbaters zo waren." Volgens K. Saris (VVD) concen treert de overlast zich op de zater dagavond. „Het zit ingebakken in de totale horeca. We praten over niks bijzonders." Maar daar was M.J. Klippel (SGP) het helemaal niet mee eens: „Het was in Tholen en Sint-Annaland wel bijzonder." Prince benadrukte dat er geen sprake is van constante overlast. Maar dat het wel zaak was op te treden tegen raddraaiers. H. Geluk (SGP) wilde weten of recidivisten een uitgaansverbod opgelegd kun nen worden. Volgens Oosterveld kan dat, zoals ook winkeldieven een winkelverbod kunnen krijgen. Volgens Prince is de praktijk dat uitbaters de raddraaiers de toe gang tot hun etablissement weige ren. Burgemeester W. Nuis bevestigde dat het in Sint-Annaland rustiger is geworden. Er waren twee inci denten waar geweld aan te pas kwam. Naar dat agressief gedrag heeft officier Flikweert verwezen, zei Nuis. „Maar ze behoren tot de uitzonderingen. Er was even over last in Tholen op de Markt in het eerste weekend dat daar een café overgenomen was. Dat is aange pakt. Maandag lag er al een brief van mij bij de uitbater op de mat." M.A.J. van der Linde (PvdA) wil de weten of de politi^ zichtbaar genoeg is. De wijkagent is tegen woordig een verre vriend, zei hij. Maar Prince lichtte toe dat de po litiek afscheid heeft genomen van de agent die 'maatschappelijk ge oriënteerd' is. Er werd teveel de nadruk op hulpverlening gelegd, psychisch-sociale hulp, jeugdzorg en maatschappelijk werk. „De po litie moet terug naar de kerntaken. Dat is handhaven, repressie. We hebben afscheid genomen van de politie als sociaal werker." En meer blauw op straat hoeft niet te betekenen dat burgers zich veilig voelen, zo zei hij. „Als de mensen te vaak politie zien, voelen men sen zich ook niet veilig. Dan den ken ze dat er wat aan de hand is. Er zijn dan ook niet in alle woon kernen wijkagenten nodig, zei Prince. Maar volgens De Regt heeft elke woonkern op Tholen en Sint-Philipsland nu wel een vaste agent die de bewoners kennen en daders kunnen arresteren of kun nen optreden bij burenruzies. politie handhaaft door verbalise rend op te treden. Dat zou volgens Prince beter naar voren moeten komen. De politie stopt met het lesgeven op scholen, het zogeheten adoptie plan. Het is volgens de chef wel een goed instrument om kinderen voor te lichten, maar niet langer een taak van de politie. „We zijn geen docenten. De gemeente kan zelf het initiatief nemen, wij wer ken alleen mee vanuit de zijlijn." Elke gemeente kan in het Ooster- scheldebekken vragen welke za ken aangepakt moeten worden. De commissie kon die aandragen, maar P. van Belzen (CU) vroeg zich af of de politie wel over vol doende mensen beschikt. Volgens Prince gaat het erom of er vol doende agenten zijn om snel te kunnen reageren. „In algemene zin slagen we erin om binnen een kwartier ter plekke te zijn, in 90 procent van de gevallen." Volgens Prince zit zijn team zelfs boven de sterkte die het ministerie van bin nenlandse zaken voor ogen heeft. „Maar zitten niet alle mensen waar ze zouden moeten zitten." Dat komt volgens Prince door op drachten van het ministerie op het gebied van automatisering en ter reurbestrijding. Door het verster ken van de inlichtendienst is extra personeel nodig van de korpsen in de provincies. „24 uur beschik baar zijn is lastig in het Ooster- scheldebekken. We kunnen het werk wel aan. maar zullen keuzes moeten maken." Advertentie I.M. Ook wilde Van Belzen weten of de sociale veiligheid voor burgers is verbeterd. Hij wees erop dat over last bij uitgaansgelegenheden vaak een bron van ergernis vormt. En op de uitspraak van officier van justi tie mr. Flikweert dat Sint-Anna land 'hard op weg is één van de gewelddadigste plaatsen van Zee land te worden.' Gebiedsofficier mr. G. Oosterveld van justitie was niet bekend met de uitspraak van Flikweert en het was haar ook niet opgevallen dat Tho len er uit springt. „Het is een rela tief probleem. Het spitst zich toe op een plaats. Het gaat vaak om al coholmisbruik en verkeersgedrag van jongeren naar de horeca toe en na sluiting naar huis. Overlast en geweld zullen we niet tolereren." Veelplegers kunnen op zwaardere straffen rekenen. Als het om jon genen gaat zijn werkstraffen vol- Het koor Hortus Musicus Religio- sus (HMR) geeft op dinsdag 28 december een kerstconcert in de Gertrudiskerk te Bergen op Zoom. Uitgevoerd worden het Magnificat in D-dur BWV 243 van Johann Sebastian Bach en Missa 'Ut queant laxis' van diens Spaanse tijdgenoot Francisco Valls. Bachs Magnificat in D zal veel liefhebbers van klassieke muziek bekend in de oren klinken, maar het bijzondere van de uitvoering in Bergen op Zoom is dat ook het zelden uitgevoerde 'Weihnachts- Einlagen' - een aantal motetten - te horen zal zijn. En de partituur van Valls' Missa - een barokwerk - is door een lid van Hortus vanuit het oude handschrift getranscri beerd in moderne muzieknotatie. Nieuw is, dat dit concert verzorgd zal worden door het HMR-pro- jectkoor, bestaande uit een selec tie van vocalisten uit HMR aange vuld met bekwame vocalisten die op projectbasis voor dit concert geworven zijn in de wijde omstre ken. De vocale en instrumentale koren en solisten staan onder lei ding van Hans Smout. Het concert begint om kwart over acht, toegangskaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar. Zeeuwse Bibliotheek. De Zeeuw se Bibliotheek krijgt een voor schot van 379.895 euro als subsi die voor 2005 van de provincie Zeeland. Al over ruim 3 weken is het alweer 2005; tijd dus voor een aantal eindejaartips. Wilt u dit jaar nog gebruik maken van bepaalde aftrekposten? Zorg dan dat uiterlijk 31 december 2004 het bedrag van uw reke ning is afgeschreven. U heeft dan in 2004 betaald en dan is ook het bedrag in 2004 van uw fiscaal inkomen aftrekbaar. Denk hier bij aan bepaalde ziektekosten of giften. Indienen van een T-biljet U kunt nog tot en met 31 december 2004 een T-biljet over het jaar 2001 indienen. Investeringsaftrekken Ga, als ondernemer, eens na of het fiscaal en/of financieel ver standiger is om nog in 2004 investeringsverplichtingen aan te gaan of pas in 2005. Door uw investeringen juist te plannen, kunt u optimaal gebruik maken van de verschillende investeringsaf trekken. Desinvesteringsbijtelling Door een desinvestering juist een paar weken (extra) uit te stel len, kunt u mogelijk voorkomen dat u wordt geconfronteerd met een desinvesteringsbijtelling. Pensioenrechten toekennen DGA Heeft uw B.V. aan u, als werknemer, nog geen pensioenrechten toegekend, beoordeel dan of dit niet alsnog dient te geschieden. Zeker als uw B.V. de pensioentoezegging "in eigen beheer" houdt, heeft uw B.V. een - flinke - besparing van vennootschaps belasting en zonder dat dit liquiditeiten kost. Stakingsaftrek 2004 Bent u als ondernemer toch al van plan om met uw eenmanszaak te stoppen, overweeg dan om dat per 31 december 2004 te doen. Afhankelijk van o.a. uw leeftijd heeft u recht op een hogere sta kingsaftrek aftrekpost) dan in 2005. Een juiste dividendpolitiek. Door een voorgenomen - grote - dividenduitkering van uw B.V. nog een maandje uit te stellen, voorkomt u dat dit dividendbe drag in aanmerking wordt genomen voor uw vermogen per 1 ja nuari in Box 3. U bespaart daardoor in ieder geval 1,2% inkom stenbelasting. Vergoeding van bijzondere ziektekosten Heeft u, als werknemer, in 2004 bepaalde (bijzondere) ziektekos ten gehad, welke niet zijn of worden vergoed door het zieken fonds of ziektekostenverzekering, ga dan na of uw werkgever u deze ziektekosten onbelast aan u wilt vergoeden. Dit geldt ook voor de directeur/groot aandeelhouder en zijn B.V. En zo zijn er nog vele, vele eindejaartips. Bent u er niet zeker van dat u het jaar 2004 fiscaal optimaal zult afsluiten, neem dan in ie der geval contact op met uw adviseur of accountant. Ik wens u reeds nu al prettige feestdagen en een gezond en suc cesvol 2005 toe. E.T.M. (Gidy) Jansen, Federatie-belastingadviseur De Rijke Partners Adviesgroep Oud-Vossemeer, Telefoon (0166)678 250 Advertentie LM. Bij jeugdige overtreders van de wet is het de bedoeling dat ze snel worden voorgeleid bij de officier van justitie. Dat moet binnen een maand gebeuren, zo zei districts chef drs. P.C.J. Prince van het Oosterscheldebekken. En de harde kern van veelplegers wordt beter in kaart gebracht. Het verkeerstoe zicht blijft een van de belangrijk ste speerpunten van beleid. Het rijden onder invloed van alcohol, hardrijden, het niet dragen van helm of gordel en het negeren van het rode stoplicht worden bestraft. Prince rekende voor dat er zo'n 300 processen verbaal zullen wor den uitgeschreven. Hij wilde op dit punt het beeld recht zetten als zou de politie met het uitschrijven van het geplande aantal bekeuringen wil scoren 'om de kas te spekken'. Dat dit zo overkomt bij de burger is ook de schuld van de politie zelf, zei hij. „We hebben het op dat punt niet goed uitgelegd. We hebben het niet geplaatst in de context van de verkeersveiligheid." Volgens Prin ce zijn er verschillende spelers als het gaat om verkeersveiligheid. Provincie en waterschap zijn de wegbeheerders die verkeersmaat regelen treffen (aanleg rotondes). 3VO voert publiekscampagnes (door folders te verspreiden) en de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13