Bouw varkensstal verbaast politiek 2 010 4 WINTERSALE 3 dec 8 dec 9 dec 1 0 dec 1 1 dec 4 dec 7 dec Uitbreiding kerkgebouw O.G.G. in Stavenisse gaat voorspoedig 'Ik raad iedereen aan: geef een bundel uit, het is zo warm' Oerlemans P_ Oerlemansw Provincie wil geen kerk tussen bedrijven Een vertrouwd gezicht DECEMBER-ACTIE Rekenkamer voor Zeeland Bitterhoekseweg Poortvliet Kunstcentrum bijna te klein voor presentatie bundel Eef Everaert Donderdag 2 december 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Oesterpartij geen feestje, maar vorm van relatiebeheer Eduactief netwerk Zeeuwse scholen De uitbreiding van de kerk van de Oud Gerefor meerde Gemeente in Sta- venisse is in volle gang. Maandag werden met een grote kraan de staalcon structies geplaatst. Aan de noordkant (richting Molendijk) van het be staande gebouw wordt er al gemetseld aan de mu ren van de zijvleugel. „Het gaat allemaal voor spoedig", zegt voorzitter A. den Braber van de bouwcommissie. Eind maart is de oplevering gepland. Sloop zijmuur Het perceel aan de Bitterhoekseweg bij Poortvliet waar M. Welvaarts uit Boxtel een stal voor 5600 mestvarkens wil bouwen, heeft in het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied de bestemming intensieve veehouderij gekre gen. Dat heeft te maken met in het verleden verkregen rechten. „Die kan de gemeente niet zomaar naast zich neerleggen", legde wethouder W.C. van Kempen in de commissie ruimte uit aan verraste raadsleden die het be stemmingsplan zelf hadden goedgekeurd. Groen-label Het streekplan Zeeland sluit vestiging van een kerkge nootschap op een bedrijventerrein uit. Het opstellen van een bestemmingsplanherziening om de komst van de Christengemeente in de Slabbecoornpolder bij Tholen mogelijk te maken, is dan ook verspilling van gemeen schapsgeld. Dat heeft gedeputeerde Van Waveren de ge meente Tholen laten weten. Maar de SGP-fractie in de gemeenteraad legt zich daar niet bij neer. Woning Bogert Het Kunstcentrum in de Dalemsestraat in Tholen was za terdagmiddag tijdens de presentatie van de dichtbundel van Eef de Jonge-Everaert bijna te klein. De bezoekers stonden dicht opeengepakt toen om vier uur de voordeur op slot ging voor de officiële handeling, het overhandi gen van het eerste exemplaar aan burgemeester W. Nuis. Eén bezoeker werd zelfs onwel in de warme ruimte. Er bleek echter 'een dokter in de zaal' die eerste hulp ver leende. Tere strofen De 25.400 euro die de provincie heeft uitgegeven aan de nationale Zeeuwse Oesterpartij zijn goed be steed. Dat zeggen gedeputeerde sta ten in antwoord op schriftelijke vra gen van Groen Links-statenlid M. Wiersma. Die zet een vraagteken bij de 50 euro per persoon. „Is die overheidssubsidie voor een feestje gerechtvaardigd, mede gelet op het feit dat de gasten niet tot de minst bedeelden in de samenleving beho ren?", aldus Wiersma. „Uit alle ge ledingen van de samenleving zijn er mensen uitgenodigd", zeggen g.s. „Wij hebben daarbij geen onder scheid gemaakt tussen meest en minst bedeelden. Relatiebeheer is een kwestie van voorinvesteren, de kosten gaan voor de baten uit. Inves teren in relaties, is investeren in de toekomst. Het bedrijfsleven betaalt het merendeel van de kosten." De nationale Zeeuwse Oesterpartij is be doeld als netwerkplatform voor Zeeuwse, landelijke en Vlaamse politici en ondernemers. Onder de deelnemers aan de oesterpartij wa- tren ook een aantal Tholenaren: ING- bankier Chr. Cornet uit Scherpenis- se, B. Busman van watersportbedrijf Busmariteam uit Sint- Annaland en A. Coelers van clubrestaurant de Buutengaets van watersportvereni ging Sint-Annaland. De CDA-statenleden mevr. J.M.P.A. Koppejan-Elsen en M.P. Ganzeman komen met een initia tiefvoorstel voor de oprichting van een Zeeuws initiatief educatief net werk. Ook de basisscholen en de twee scholen voor voortgezet on derwijs op Tholen en Sint-Philips- land kunnen hiervan profiteren. Het project kost totaal 927.000 euro, waarvan de scholen zelf 267 mille moeten betalen. Het Zeeuwse be drijfsleven en de provincie komen elk met een ton over de brug en de resterende 460 mille komt uit de pot innovatieve acties Zeeland. Om de kans van slagen te vergroten, wordt meegedongen naar het landelijk project samensnelopglas. Als er geld uit deze proeftuin komt, gaat de bijdrage van de scholen omlaag. Die moeten naast de beperkte inves tering wel de maandlasten dragen. De initiatiefnemers zijn uitgegaan van de deelname van minimaal 30 van de 50 hoofdgebouwen en 150 van de 250 andere vestigingen. In 2005 zou driekwart van de Zeeuwse scholen een breedbandaansluiting op internet kunnen hebben. Provinciale staten van Zeeland gaan 10 december een rekenkamer be noemen. Als voorzitter wordt mr. J.J.I. Verburg (1945) uit Den Haag voorgedragen, president van het ge rechtshof te Den Haag. Naast deze jurist worden een econoom en een politicoloog als leden voorgesteld: drs. L.L. Geleijnse (1966) uit Til burg, secretaris van de hoofddirec tie van verzekeraar Interpolis en dr. Bouwbedrijf Bogert uit Ooster- land voert het karwei uit dat meer zitplaatsen en een veiliger situatie moet opleveren. De kerk biedt nu plaats aan 470 mensen en volgend jaar kunnen er 180 kerkgangers bij komen. Door de verscherpte regel geving vervallen er 13 plaatsen op de huidige galerij en nog eens 10 zitplaatsen in het huidige gebouw door de verbinding tussen de nieu we hal en de bestaande kerkzaak Netto ontstaan er 627 zitplaatsen in de nieuwe situatie. Als de Oud Gereformeerde Gemeente blijft groeien, kan er in de toekomst in de zijvleugel nog een galerij ge maakt worden met 80 zitplaatsen. Daarmee is constructietechnisch al rekening gehouden. Uiteinde lijk kunnen er dan 710 mensen in de kerk. De oplossing van het ruimtege brek bood tevens de mogelijkheid om te voldoen aan de strengere brandveiligheidseisen, zodat de gemeente een gebruiksvergunning kan afgeven. De nieuwbouw komt dit jaar niet meer dicht. Het dak kan er nog niet op omdat de zijmuur nog ge sloopt moet worden die de verbin ding van de bestaande kerk met de nieuwbouw moet opleveren.Voor de afvoer van het puin is ruimte nodig. De sloop gebeurt tussen kerst en nieuwjaar, waarna begin januari het dak dicht gemaakt kan worden. De nieuwe kerkzaal zal 114 m2 groot worden. Architect Van Bei- num heeft tussen de bestaande en de nieuwe vleugel een hal van 55 m2 gepland voor de garderobe met een capaciteit van 250 jassen, twee gewone toiletten en één toilet voor minder validen. Deze hal P. Castenmiller (1961) uit Delft, on derzoekscoördinator bij adviesbu reau SGBO. De rekenkamer is landelijk bekend als kritisch controleur van de staats uitgaven, maar de provincie gaat er nu ook mee beginnen. Er was volop belangstelling voor de nieuwe func ties, want maar liefst 116 sollicitan ten probeerden één van de drie zetels te bemachtigen. De selectie commissie voerde met 11 kandida ten een gesprek, waaruit Verburg, Geleijnse en Castenmiller als de drie beste controleurs naar voren kwamen. PvdA'er J. Oudesluijs vond dat de bouwvergunning van Welvaarts al lang geleden ingetrokken had moe ten worden. Die dateert van zes jaar geleden. Er is ooit een begin gemaakt door 80 centimeter grond af te graven en sindsdien ligt het stil. Inmiddels zijn de plannen weer opgepakt en denkt Welvaarts aan een stal in twee bouwlagen. „Het is daar één van de meest open plekken op het eiland. Zet je daar zo'n gebouw neer, dan zijn we weer een stukje van onszelf kwijt", aldus Oudesluijs. „Deze aanvraag lijkt me door de mazen te glippen. Ik snap overigens niet dat we nog over milieu praten zolang we nog varkensstallen bouwen", reageerde ook CU'er W. Mol afwijzend. De wethouder zei dat de bestemming in het nieuwe bestemmingsplan is geregeld. „De gemeenteraad gaf de opdracht om intensieve veehoude rij te weren. Dan mógen b. en w. zo'n bestemming niet in het be- stemminsplan opnemen", reageer de Oudesluijs. „Er zal toch niet ex pliciet een perceel voor intensieve veehouderij bestemd zijn", vulde J.J. van 't Hof (ABT) aan. De wethouder legde uit dat er bij de negende en tiende herziening van het oude bestemmingsplan al sprake was van verkregen rech ten. „Dat kun je niet naast je neer leggen. Er is een keer een rechts geldige bouwvergunning afge geven." Welvaarts heeft de be treffende grond en de bijbehoren de varkensrechten sinds 1996 in eigendom. „Bij rechten horen ook plichten", vond Oudesluijs, die evenals Mol de stankoverlast van deze bedrijfstak te berde bracht. Omdat er eerst een milieu-effect- onderzoek uitgevoerd moet wor den, is er momenteel overigens geen geldige bouwvergunning voor Welvaarts, lichtte Van Kem pen nog toe. GJ. Hoek (VVD) kaartte het groen-labelconvenant aan, afspra ken in het kader van de milieuwet geving voor een bepaald stalsys- teem. Dat convenant geldt voor tien jaar en zou voor verschillende Thoolse stallen weieens verstre ken kunnen zijn. Bij het vernieu wen van de milieuvergunningen kan er dan mogelijk gedacht wor den aan maatregelen om de stank overlast aan te pakken, was Hoeks boodschap. „Groen-label werkt niet óf het wordt slecht toegepast, want er is overlast", merkte Ou desluijs op. Ook Mol wees erop dat de stal aan de Groeneweg ten noorden van Tholen nog altijd overlast geeft in de Dalempolder. En inmiddels ook in de nieuwe wijk Stadszicht. Het toepassen van luchtwassers werd vanuit de commissie genoemd, maar de wet houder wees erop dat dit wettelijk niet verplicht kan worden. Overi gens is het zo, dat de vergunning verlening voor intensieve veehou derijen sinds 1 januari een - tijdelijke - taak is van de provin cie. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Maar ik heb goede afspraken met de gemeente kunnen maken", zegt de beheerder nieuwe stijl, die 12,5 jaar ervaring heeft in Meulvliet. „Ik had om privéredenen ontslag ge vraagd om minder 's avonds en in het weekeinde te hoeven werken, want in zo'n gemeenschapscentrum heb je wel met tropenjaren te ma ken. Door de nieuwe constructie met twee centra kan ik mijn wensen toch vervullen, want ik zal minder achter de bar te vinden zijn. Ik krijg meer een organiserende en coördi nerende taak, meer op de achter grond. Het regelen van een goede bezetting in beide centra is heel be langrijk." Sint-Annaland is nieuw voor Wol- vekamp, maar hij zegt op dezelfde voet als Van Maaren verder te wil len gaan. „Verenigingen vormen een hele belangrijke basis voor de Welievaete, maar dat is in Meulvliet ook het geval. In Sint-Annaland gaan we het beheer ook op een hele adequate en zorgvuldige wijze op zetten. Ook de gemeente vindt een goed beheer voor de toekomst be langrijk. Hoewel we een afspraak voor twee jaar hebben, is mijn be doeling om het langer te blijven doen, want ik neem nu ook de in ventaris van Henk van Maaren over", aldus Charles Wolvekamp. De nieuwe situatie gaat 1 januari in. Zowel voor de Welievaete als Meul vliet waren er spontaan al kandida ten, zonder dat er een officiële op roep geplaatst was. Die gegadigden heeft de gemeente ingelicht over de beslissing. Verenigingen in zowel Sint-Annaland als Tholen hadden bij b. en w. aangedrongen op een lo kale, betrokken beheer in plaats van een extern bedrijf en met de benoe ming van Wolvekamp blijft er in elk geval in Meulvliet een vertrouwd gezicht aanwezig, die er straks ook de Welievaete bij krijgt. 20% korting 3 halen 3 halen 3 halen 3 halen 2 betalen 2 betalen 2 betalen 2 betalen Tijdens de 3 halen, 2 betalen-actie is steeds het goedkoopste artikel gratis Tijdens acties en uitverkoop spaart u geen punten en is het niet mogelijk een modecheque in te leveren Acties geldig met uitzondering van standaardartikelen Kaaistraat 4, 4651 BN Steenbergen 0167 - 563 430 Openingstijden winkel: Maandag 13.00 -17.30 uur; Dinsdag t/m donderdag 09.00 -17.30 uur; Vrijdag 09.00 - 20.30 uur; Zaterdag 09.00 -17.00 uur Advertentie I.M. 20% korting 6 dec 3 halen 2 betalen 3 halen 2 betalen 'Plannenmakerij verspilling gemeenschapsgeld De Christengemeente wil graag naar de voormalige NPN-drukkerij aan de Slabbecoornweg - een lid van het kerkgenootschap heeft dat pand inmiddels aangekocht - omdat ze aan de Simon Lindhoutstraat in ruimtenood zit. Een raadsmeerder- heid vindt dat het bestemmingsplan Bedrijvengebied Slabbecoornpol- der/Weigelegen ervoor aangepast moet worden. Daarover vond in middels overleg plaats met de pro vincie. En bij die gelegenheid wees de gedeputeerde naar het streek plan. Dat laat volgens Van Waveren geen ruimte voor een kerk op een industrieterrein. Het zou volgens hem geldverspilling zijn om daar voor te werken aan een herziening van het bestemmingsplan. In een memo aan de commissie ruimte noemen burgemeester en wethou ders het standpunt van de provincie in deze zaak duidelijk: medewer king aan de vestiging van de Chris tengemeente mag niet verwacht worden. Wat de SGP betreft moet de ge meente zich niets van die uitspraken aantrekken en de procedure vervol gen. „Het uitgangspunt voor de ruimtelijke ordening ligt immers bij de gemeenteraad", merkte P.W.J. Hoek maandag op in de commissie. Maar W. Mol, wiens CU-fractie óók voorstander is van de komst van de kerk naar het bedrijventerrein, was een stuk voorzichtiger. „Je zou sa men naar een plaats elders in Tho len moeten gaan zoeken, maar dan wel waar geen archeologische waar den in het geding zijn", zei hij. VVD en PvdA waren het erover eens dat het niks wordt met de Christengemeente in de Slabbe coornpolder. „Die hoort daar ook niet", aldus J. Oudesluijs, die er nog op wees dat al ondernemers be zwaren kenbaar hebben gemaakt omdat ze bang zijn in hun bedrijfs voering te worden belemmerd. Voor de familie Bogert liggen de kaarten een stuk gunstiger, wat be treft het mogen wonen op het bedrij venterrein. „Navraag bij de provin cie heeft me geleerd dat het kan. mits de onderbouwing goed is", aldus Mol. In het overleg heeft Van Wave ren aangegeven dat er 'zeer terug houdend' wordt omgegaan met het bouwen van bedrijfswoningen op in dustrieterreinen. Ten aanzien van Bogert moet een verzoek om hogere grenswaarde geluid ingediend wor den en de categorie-aanduiding be drijven verlaagd worden. De invloed van de omgeving op een bedrijfswo ning, en omgekeerd, zullen eveneens bekeken moeten worden. Ten aanzien van de categorie-aan duiding merkte Hoek (SGP) op. dat er toch ook al een andere woning staat. En Oudesluijs waarschuwde dat het plan van Bogert in ieder ge val geen belemmerende factor mag zijn voor de uitbreidingsplannen van het nabijgelegen Delta Glass. Alleen de VVD zag er niets in om mee te werken aan een woning voor de Thoolse bouwondernemer. „Ik ben bang dat dit een vrij zinloze oe fening wordt", aldus G.J. Hoek. Bogert zei bij het inspreekrecht, van de provincie te hebben begrepen dat de opening die er nu voor hem lijkt te zijn, er al eerder was. Blijkt dat te kloppen, dan zal hij de door hem gemaakte kosten op de gemeente verhalen, kondigde hij aan. Daar naast informeerde hij naar het uit blijven van een reactie op een brief die hij aan de balie van het gemeen tehuis had afgegeven. Wethouder Heijboer kende die brief niet, maar zegde toe deze te achterhalen. Het opstellen van een bestemmings planherziening waarin zowel de wo ning van Bogert als de kerk van de Christengemeente worden meege nomen, vergt een bedrag van 10.175 euro. De jeugd van Stavenisse heeft heel wat te kijken in de Prins Bernhardstraat, waar er volop gewerkt wordt aan de uitbreiding van de kerk van de Oud Gereformeerde Gemeente. krijgt een plat dak, net als de con sistorie achter de kerk. Voor dit karwei zullen vrijwilligers ingezet worden, die de plaatselijke dakbe- dekker en installateur M. Moer land zullen assisteren. Ook voor het maken van de nieuwe kerkban ken en het aanleggen van de be strating worden vrijwilligers inge zet. Het schilderwerk wordt aan een bedrijf uitbesteed, maar dat onderdeel is nog niet gegund. De nieuwe vleugel krijgt een plafond in de vorm van een ronde hemel zoals dat ook in de bestaande kerk het geval is. „De weersomstandigheden in de cember en januari moeten we af wachten, maar als het volgens de planning kan verlopen, kan eind maart de oplevering plaatsvin den", aldus Den Braber. Bezoekers konden napraten met Eef maar er ontstond een ware toeloop op de dozen met de bundel bij de verkooptafel. Dorre kraters/ zuiver zijde ging als warme broodjes over de toonbank. Er werden zo'n hon derd exemplaren verkocht. Alle maal gesigneerd, sommigen op ver zoek van de kopers met een extra tekst van de maakster. Familie, oud collega's van school en Uit op Tho len, vrienden en kennissen hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging. Volgens Francesco Antonietti van het Kunstcentrum (hij stimuleerde de uitgave van de bundel) geeft Eef de Jonge aan Tholen 'een klein pak ketje emoties, zonder ballast, maar met gedichten vol verwondering, verbazing en liefde.' De gedichten roepen volgens hem herinneringen op zoals de geur van een gummetje het schoollokaal voor de geest roept en natte jassen doen terugdenken aan oude tantes die op bezoek kwamen. „Het is herken ning, een boekje menselijkheid." Hij wees er ook op dat de lezer de teksten op verschillende manier kan lezen; als een persoon die zich er voor afsluit - zonder gevoel - en als een persoon die er zich voor open stelt - met gevoel -. „Voor de een is het een dorre krater, voor de ander zuiver zijde." Om de ongeveer 175 bezoekers toe te kunnen spreken, stond Antonietti op een stoel. Dat voorbeeld werd door Nuis gevolgd. En zo leek het, zei hij, dat hij een beetje op Eef (al niet groot van stuk) neerkeek. Dat was zeker niet het geval voor haar poëzie. Nuis had daar juist veel be wondering voor. „U past beschei denheid, zegt u, maar u heeft zo ge weldig veel talent dat anderen u inspireerden om de gedichten uit te geven." Nuis noemde het ook een 'geweldi ge plus' dat de gedichten van de maakster zo toegankelijk zijn, 'door anderen begrepen worden.' De bur gemeester herinnerde eraan dat hij in het voorjaar Eef de Jonge een ko ninklijke onderscheiding op had ge speld voor haar verdiensten op cul tureel vlak. Ze organiseerde 'een scala van activiteiten' in het Thool se en het Zeeuwse (streekmuseum, evenementen, tentoonstellingen). „Nu treedt u naar buiten met een bundel die iets waardevols toevoegt aan de boekenplank in vele, vele woningen. Het zal anderen stimule ren het ook te doen. Ik hoop dat de dorre kraters op de achtergrond blij ven en dat de zuivere zijde vaker manifest wordt." Nuis sloot af met de dichtregels die zijn vrouw Johanna Nobel speciaal voor Eef de Jonge-Everaert schreef: In het diepst van haar denken/groei en letters tot woorden/gebed in aar de van emoties/plant zij ze tot tere strofen Eef de Jonge (vervolgens ook op de stoel) bedankte allen die haar op weg hielpen met het dichten én met het uitgeven van de bundel. De dichters van naam in de provincie, maar ook de mensen van het Kunst centrum en uitgeverij Dieleman Li- movi in Tholen. „Ik raad iedereen aan: geef eens een bundel uit. Het is zó warm." Tot slot las ze enkele gedichten voor. Op kousevoeten. Gordels vol explosieven. Zuiver zijde en het scheldgedicht Bremzout. Muisstil was het, maar de ramen bleven be slagen. Een drukte van belang bij de verkooptafel voor de bundel van Eef de Jonge-Everaert in het Kunstcentrum aan de Dalemsestraat in I holen. Zo komt de kerk er na de uitbreiding volgens architect Van Beinum uit te zien.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7