Boerenschuur basis voor het ontwerp van nieuw gemeentehuis Sint te voet in Stavenisse Symmetrie is streng en kan interessanter Gemeente in problemen met discounts smalstad SGP en ABT steggelen over godsdienstles Wel Thools, voor ABT had ontwerp tijdlozer gekund Adventsconcert van VZOS en Smalstads koor Donderdag 2 december 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT SGP en PvdA positief over gemeentehuis Kroon Perifeer Grote waarde Bouw in Tholen kost 13,8 miljoen, oud archief 1,2 en CWI 900 mille Crisiscentrum Huur Welstand over ontwerp nieuw gemeentehuis Het nieuwe gemeentehuis van architect C. Sturm uit Roosendaal zou volgens de welstandcommissie wel wat interessanter gemaakt mogen worden. De twee delen waaruit het gebouw nu bestaat, is geïnspireerd op een boerenschuur. Dat zou nog meer tot uitdrukking ge bracht kunnen worden. Rijke kom-af CU en ABT zijn tegen het afschaffen van de vergoeding voor godsdienstonderwijs op de openbare scholen. Dat bleek dinsdagavond in de commissie samenleving. In ju ni stelde de raad vast om de vergoeding met ingang van volgend jaar stop te zetten. Alle fracties behalve Chris tenunie en ABT, zijn hier voor. Millimeters Nieuwe wet KINDEROPVANG per 1 januari 2005 Kosten en kansen voor ondernemers op woensdag 8 december 2004, van 19.30 - 21.00 uur, in De Raaijberg te Bergen op Zoom Het nieuwe gemeentehuis past wel in het Thoolse landschap. Dat zeg gen de fractievoorzitters van SGP, PvdA en ABT over het voorontwerp van architect C. Sturm dat vrijdag is gepresenteerd. Maar J.J.P.A. Boulogne van ABT had liever een tijdloos concept gezien dan een 'opengeklapte boerenschuur.' En een gebouw dat energiezuinig is. „Het is wel Thools," zegt Boulog ne, „het past wel bij de huizen die in de buurt staan, maar je had ook iets anders kunnen kiezen dan een boe renschuur. Er waren inspirerender ontwerpen, vond ik." In juli 2003 kwamen vier architec ten hun visie geven op het nieuwe gemeentehuis. Het nu gekozen ont werp van Sturm uit Roosendaal oogstte bij M.J. Klippel (SGP) van meet af aan veel lof. „Ja. de ideolo gie die er achter steekt. Het idee van de boerenschuur spreekt mij erg aan. Maar ook de kleurstelling, net als bij de traditionele schuren. Met rode pannen en zwarte muren. En het open gedeelte dat naar het ei land, naar buiten is gekeerd. Onze fractie is positief. Het past bij het Thoolse denken en het karakter van onze gemeente." Woorden van die strekking bezigt ook M.A.J. van der Linde (PvdA). „Passend in de omgeving. Het is een functioneel gebouw. Ook het idee past hier goed: je hoeft er niet aan te wennen. Een bderenschuur maar dan in een moderne uitvoe ring. Onze fractie is positief, denk ik ,maar we hebben er nog niet uit gebreid met elkaar over gespro ken." Boulogne had liever een tijdlozer ontwerp gezien 'als we voor een nieuw gemeentehuis waren ge weest.' „Maar dan moetje iets gaan verzinnen. Zo'n boerenschuur past in deze tijd. Het is gebaseerd op een bestaande schuur bij Sint-Maartens dijk (Hoeve Dijkzicht van de fami lie Van Dijke- red.). Maar je zou ook een ontwerp kunnen zoeken bij de toekomstvisie, bij bestemming Tholen. En veel meer kijken naar energiezuinig bouwen. Naar ener giebesparing. Naar duurzaam ge bruik van materiaal. Dat heb ik bij Sturm niet gehoord." Voor Hans en Mariëlle van Dijke van Hoeve Dijkzicht kwam het ont werp van Sturm met hun schuur als inspiratiebron als een verrassing. „Best wel mooi," zegt Hans, „maar het heeft wel een bijsmaakje want het nieuwe gemeentehuis is omstre den." Het echtpaar was er niet van op de hoogte dat hun schuur zo'n prominente rol zou gaan spelen in het voorontwerp van de architect. Van Dijke: „De architect is mis schien wel twintig keer langsgere- den naar het gemeentehuis in Smur- diek en heeft steeds onze schuur gezien." Nu Hoeve Dijkzicht ook als foto in de gemeentelijke infor matierubriek is verschenen, krijgt het echtpaar veel reacties. „We wis ten er niks van. Daar krijg je zeker geld voor, wordt er nu gezegd," vertelt Van Dijke die installatie monteur is. „Ja, zeg ik dan maar, ik begin elke dag een uurtje later." Van Dijke plaatste deze zomer twee makelaars in de vorm van een pauw op het dak. Daarmee rondde hij een bouwproces van zes jaar af. Van de vervallen oude schuur maakte hij een nieuwe (paarden)stal in Zeeuw se stijl. Chris Snepvangers uit Nieuw Vossemeer maakte indertijd de tekening voor Hoeve Dijkzicht. „Hij was toen technisch directeur bij bouwbedrijf Uijtdewilligen, nu Goldewijk. Ik kende hem omdat ik ook veel installatiewcrk voor Uijt dewilligen deed. Hij maakte een principe-ontwerp voor de wel standscommissie. Die was toen heel positief. Het plan was toen snel uitgewerkt. Ik ben nu ook wel trots dat er iets van onze schuur straks in het nieuwe gemeentehuis is terug te vinden. We proberen het maar positief te benaderen. De waarde van onze schuur zal er mis schien ook nog door stijgen, wie weet?" Ook zijn vrouw Mariëlle ziet het wel positief in. „We kunnen er wel een beetje trots op zijn. Onze schuur wordt met naam en toenaam genoemd terwijl het toch een heel ander gebouw wordt. We kunnen het ook zien als de kroon op ons werk. Alleen hebben wij er heel veel voor moeten doen terwijl de 'gemeente er het geld voor heeft om zo'n gebouw neer te zetten." Absurd, zo noemden de advocaten van Weggemans en Lidl het opvoe ren van lokale omstandigheden voor het toestaan van Aldi aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Staatsraad Offers vond dinsdag tij dens de zitting van de Raad van State, dat de gemeente Tholen zelf de problemen heeft opgezocht door zowel Aldi aan de Sportlaan als Lidl (en ook nog eens de Spar) aan de Markt goed te keuren. „Het valt toch niet met elkaar te rij men, dat b. en w. aan de ene kant met droge ogen beweren dat de ves tiging van een supermarkt aan de Markt allerlei onoplosbare proble men oplevert en dat daarom zo'n su permarkt bij uitstek aan de Sportlaan thuishoort, terwijl het aan de andere kant gebruik maakt van zijn be voegdheid om aan diezelfde Markt vrijstelling te verlenen voor een soortgelijke supermarkt", zo bracht mr. A.P. Cornelissen naar voren, raadsman van Weggemans metaal bewerking, naaste buurman van fou- ragehandel Schot-Oudesluijs, waar Aldi zou moeten komen. Wegge mans, middenstandsvereniging Smalstad en andere ondernemersor ganisaties hadden 5 april van de Middelburgse rechtbank gelijk ge kregen in hun geschil met b. en w. van Tholen. Daarop waren de ge meente en Aldi in hoger beroep ge gaan bij de Raad van State en dat diende dinsdagmiddag in Den Haag. B. en w. vochten de gronden aan waarop de Middelburgse rechtbank had beslist: aan de ene kant het feit dat Sportlaan 12 niet in de bebouw de kom ligt en aan de andere kant de strijdigheid met het regeringsbeleid. Aan de hand van een luchtfoto maakte de gemeente duidelijk, dat de percelen aan de noordkant van de Sportlaan (tegenover Schot-Oude sluijs) bij de woonbebouwing langs de Molendijk horen. En de Molen dijk is vanouds onderdeel van de woonkern Sint-Maartensdijk, aldus WDAdvising namens de gemeente Tholen. Gewezen werd ook op de plannen voor hoogwaardige bedrij ven, zakelijke dienstverlening en bijzondere detailhandel' op de plaats van de voormalige zilveruienfa- briek. Daarentegen zei de raadsman van Weggemans, dat de Sportlaan 12 duidelijk buiten de bebouwde kom ligt. In de eerste plaats gezien de aard van de omgev ing. De Sportlaan maakt deel uit van het bedrijfsterrein en vormt de ruimtelijke scheiding tussen de achterkant van de woonbe bouwing en het bedrijfsterrein. Sportcomplex Haestinge is een buffer tussen het dorp en het be drijfsterrein. Ten aanzien van het regeringsbeleid voor detailhandel heeft de rechtbank volgens de gemeente geoordeeld op achterhaalde of onvolledige gronden. Gewezen wordt op het veranderend dctailhandelsbclcid zoals door de mi nister van economische zaken in juni 2001 aan de Tweede Kamer gemeld is. Ook de provincie wil verruimde vestigingsmogelijkheden voor super markten builen de kernwinkelgebie den van kleinschalige kernen. De raadsman van Weggemans wees op uitspraken en stukken uit 2001 en 2002 waaruit bleek, dat de gemeente zelf de Sportlaan .perifeer' noemt. dus aan de rand van het dorp lig gend. Het rijksbeleid voor perifere detailhandel is evenmin achterhaald gezien een brief van de Vrom-in- spectie van juli 2004. Ook de pro vincie handhaaft supermarkten in de woonkernen en wil alleen in bijzon dere situaties afwijken. Voorwaarde is, dat expliciet moet worden aange toond dat binnen of rondom het be staande winkelgebied geen geschik te plaatsen aanwezig zijn. Omdat b. en w. nog maar pas geleden de vrij stellingsprocedures hebben opge start voor Lidl aan de Markt, is per definitie van bijzondere omstandig heden geen sprake, zei mr. Cornel is- se. De gemeente zei dinsdag in Den Haag grote waarde te hechten aan de komst van een discount-supermarkt in Sint-Maartensdijk, wat wordt on dersteund door het MKB Re va rap port en ,een belangrijk deel van de bevolking.' „Juist de lokale omstan digheden. de moeilijke inpasbaar heid van een supermarkt van 1000 m2 in het historisch centrum heeft een belangrijke rol gespeeld bij het raadsbesluit van 23 december 2002. De vestiging van een discount aan de Markt wordt weliswaar niet vols trekt voor onmogelijk gehouden, maar de inpassing in een kleinscha lige, historische en kwetsbare struc tuur is risicovol voor het functione ren van de (winkel-)voorzieningen en het woonklimaat daarbinnen. De bevoorrading met zware vrachtwa gens en het met de auto komende winkelend publiek veroorzaakt een zware belasting, mogelijk op termijn een te zware belasting. Daarom is besloten vestiging van een super markt aan de Sportlaan, die beter be reikbaar is en geen inpassingspro- blematiek kent, open te laten. De adviseur van de gemeente stelde, dat tegen de vestiging van Lidl aan de Markt nogal wat bezwaren zijn gerezen van bewoners, een basis school en een kerkgenootschap. B. en w. moeten nog beslissen, maar ze willen ook zekerheid van de aanvra ger en de eigenaar. „Vooralsnog is deze zekerheid niet geboden. Gege ven deze omstandigheden acht de gemeente het van belang beide op ties (een discount rondom de Markt of aan de Sportlaan) open te houden. Het gemeentebestuur beseft dat hier door een lastige situatie is ontstaan, maar ziet vooralsnog geen andere mogelijkheid de uiteindelijke doel stelling - de komst van een discount supermarkt naar Sint-Maartensdijk - binnen afzienbare tijd te realiseren", aldus de raadsman van de gemeente dinsdag bij de Raad van State in Den Haag. De Raad bestond voor deze gelegenheid uit voorzitter Van An- geren en de leden Offers en Van Et- tekoven met mr.Van Emmerik als toegevoegd jurist. De uitspraak volgt nog dit jaar. Wethouder F.J. Goossen (rechts) en architect C. Sturm met de plaquette van de nieuwbouw in Tholen voor het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. Het nieuwe gemeentehuis in Tholen lijkt in de verte op een grote boe renschuur die in tweeën is gesneden. Daartussen bevindt zich de pu blieksruimte en de raadzaal die uitzicht heeft op het open Thoolse land schap waar veel plaats wordt ingeruimd voor water én natuur. Voor het oud archief is een kelder opgenomen in het voorlopig ontwerp. Het col lege denkt dat het gebouw voor de zomer van 2007 gereed is. De totale kosten van het complex komen op bijna 16 miljoen euro, zo werd vrij dagochtend duidelijk bij de presentatie van het ontwerp in het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk. Architect C. Sturm heeft bij zijn ont werp gekeken naar de Zeeuwse hof stede. Boerderijen 'als hoofdtekens in het landschap'. De hofstede vormt het principe voor zijn plan dat aan de rand van de woonkern Tholen tot zijn recht kan komen. Als voorbeeld van de hoofd vorm liet hij Hoeve Dijkzicht zien, van de familie Van Dijke aan de Pro- vincialeweg in Sint-Maartensdijk, met rode dakpannen, gepotdekselde houten wanden en witte windveren. De raadzaal is tussen beide helften gesitueerd en krijgt de vorm van 'een oog'. Het wordt uitgevoerd in hout, een warm materiaal en kan ook als trouwzaal worden gebruikt. De ontwerper ziet de raadszaal als 'de huiskamer van de gemeente Tholen'. De zaal is zo gericht dat het uitkijkt op het platteland en zijn be woners, aldus Sturm. Het gebouw haakt volgens Sturm aan op de nieuwbouwwijk Stads- zicht. De ontsluitingsweg sluit aan op de Windsingel, maar wordt geen doorgaande route naar de Postweg. Het wordt een weg die voor perso neel en bezoekers aan het gemeente huis is bedoeld. Aan de voorzijde van het gebouw komt een plein in een halve cirkel met een laantje met bomen voor bruidsparen, zei wet houder F.J. Goossen met enige trots. Aan beide zijden van het gebouw komen parkeerterreinen. Die wor den omgeven door struiken en bomen (windsingels) zoals bij boer derijen het geval is. De parkeerter reinen komen lager te liggen. Ze worden ingeplant met prunussen die in het voorjaar bloeien wanneer ook de fruitbomen bloeien. Aan de beide zijkanten lopen de spanten van de ('gedeformeerde') schuur door naar buiten. Op die ma nier komt het hoofdthema volgens de architect sterk naar voren. Aan de voorzijde komt een plein met 'zicht op de stad' en een 'separate route voor trouwstoeten.' Dichter tegen het gebouw is in tui nen voorzien. De vorm is afgekeken van de moestuinen, maar ze worden ingeplant als siertuinen. De begane grond krijgt een publiek karakter, het wordt volgens Sturm het centrale plein met aan de zuid westkant de raadzaal. Het plein van 650 m2 geeft toegang tot de pu- blieksbalie en het centrum voor werk en inkomen (CWI). Er kunnen ook tentoonstellingen in worden ge houden. In de noordvleugel komen naast de raadzaal kamers voor de raadsfrac ties en de griffier, plus een leeszaal voor de raadsleden. Aan de andere zijde komt ook een leeszaal voor het oud archief dat nu in het nieuwe ge meentehuis een plaats krijgt. In deze vleugel zijn ook vergaderruimtes die aan elkaar geschakeld kunnen wor den. Op de zuidwesthoek komt de kantine met dienstenkamers (onder meer voor de bodes). Op de eerste verdieping zetelt in de noordvleugel het college van burgemeester en wethouders. Dat is naast de raadzaal zodat de be stuurders dicht bij elkaar komen te zitten. Dit deel van het gebouw kan ook als crisiscentrum dienst doen, aldus Sturm en kan op een aparte wijze worden beveiligd. Om b. en w. te bereiken komt in de hal naast de raadzaal een trap en een lift. Aan de andere zijde van de raadzaal komt de afdeling brand weer en rampenbestrijding. De looplijnen zijn kort, zo benadrukte Sturm. Op de tweede etage komen onder meer de afdelingen openbare wer ken en financiën. De drie lagen waaruit de beide vleugels van het gebouw bestaan, worden verbon den met luchtbruggen. Het gebouw krijgt volgens Sturm een contrastrijk uiterlijk. Antraciet metselwerk, met om de vijf lagen een belijning (zoals bij rabatde- len), witte dakranden en rode dak pannen. Het stucwerk wordt licht. Volgens Sturm wordt het een vro lijk beeld door het Zeeuwse kleur gebruik dat ook in de boerenschu ren is terug te vinden. Bij de bouw wordt rekening ge houden met de groei van de ge meente. In het programma van ei sen is rekening gehouden 'met de expansie van het aantal werkplek ken als er meer taken naar de ge meente komen. Er is een vierde etage aan toe te voegen, maar de maximale hoogte blijft ongeveer vijftien meter. De gemeente krijgt 160.000 euro subsidie (eenmalig) om bij het ge meentehuis water te bergen. Vol gens Goossen worden er op het zes ha. grote terrein karrevelden aan gelegd (zoals bij de Oeslerdam in de Schakerloopolder) voor het op vangen van regenwater. „De flora en fauna krijgt er een enorme im puls door. Maar wat in andere ge bieden niet mag, kan straks hier wel want er komen wandelroutes." Volgens gemeentesecretaris S. Nieuwkoop blijven de kosten bin nen de raming van 13,8 miljoen euro. Omdat de raad besloten heeft om het oud archief in het gemeen tehuis onder te brengen is 1,2 mil joen euro nodig. Daarvoor is on dergronds 250 m2 bewaarruimte getekend (inclusief kluis en qua rantaineruimte voor de stukken). Het onderbrengen van het CWI (nu nog aan de Haven in Sint- Maartensdijk) kost 900.000 euro, maar daarvoor ontvangt de ge meente huur van het rijk, zo lichtte Nieuwkoop toe. „Bij iedere fase van de bouw wordt getoetst of het binnen de raming blijft. Dit ont werp is doorgerekend en kan bin nen het bedrag van 13,8 miljoen euro worden gerealiseerd." De gemeente bezit alle grond die voor de bouw nodig is. Er is 8500 vierkante meter vloeroppervlakte nodig voor het gebouw. Met par keerplaatsen en waterpartij beslaat het 1,5 ha., maar het complex komt te liggen in een terrein dat zes hectare groot is. Daar rust nu nog een landbouwbestemming op. Dat moet omgezet worden in openbare doeleinden. Deze maand zat het ontwerp bestemmingsplan worden ingediend. Het college denkt dat het in maart 2005 door de raad kan worden vastgesteld. Als dat gebeurd is, kan het naar de provincie voor goedkeuring van gedeputeerde staten. De aanvraag voor de bouwvergunning is infor meel besproken in de welstands commissie. Het voorlopig ontwerp wordt op woensdag 19 januari in de advies commissie bestuur besproken, op donderdag 27 januari staat het op de agenda van de gemeenteraad. Sinterklaas schudde bij aankomst in de haven van Stavenisse vele handjes van wachtende kinderen. Sinterklaas kon niet zijn Pieten bij zijn intocht in Stavenisse gebruik maken van het hoge wa ter in de haven. Zaterdagmiddag om drie uur arriveerde de kindervriend uit Spanje name lijk met de stoomboot in het dorp. Kinderen op de dijk langs de havengeul hadden de boot al aan zien komen. Maar eerst twee kleine boot jes met Zwarte Pieten en dan de grote stoom boot met de zwarte schoorsteen en de Sint. Uit Spanje weer aan. Op de kade stonden al vele kinderen te wach ten, vol verwachting klopte hun hart. Sommi gen, de hele kleintjes, keken wat bedenkelijk toen Sinterklaas met zijn staf, mijter en witte lange baard vlakbij kwam langslopen. En ook nog eens een hand uitstak, in een hagelwitte handschoen. De meesten echter schudden de hand van de bisschop en gaven tekeningen of een wortel voor het paard. Ze waren blij dat hij weer was gekomen. Het was geen vreemde, nee zeker niet het wat Sint Nicolaas. Hij kon de tekeningen lang niet allemaal zelf dragen, zoveel kreeg hij er. Hij gaf alle atten ties van de kinderen aan zijn hoofdpiet. Op de kade stonden ook de Neutekraekers, de dweilband uit Oud-Vossemeer, de muzikale Zwarte Pieten die santen met de Sint aan een rondgang begonnen door het dorp. Sinterklaas is dan wel een oude man, in Stavenisse liep hij gewoon te voet in de stoet tussen de kinderen. Wat een conditie heeft die man, zag je velen denken. Na de rondgang kregen de kinderen gelegen heid om Sinterklaas persoonlijk te ontmoeten in dorpshuis de Stove. Ze zongen liedjes en kregen een zak snoep. „Het heeft nu een strenge symme trie. Dat zou de architect wat in teressanter kunnen maken," zegt secretaris J. Roelofs van de wel standscommissie. Het vooront werp werd drie weken geleden be sproken in Oude Tonge door de 'grote welstandscommissie' die zich over grote projecten en moei lijke gevallen buigt. De commis sie bestaat uit vijf architecten, waarvan er een elke twee weken in Sint-Maartensdijk bouwaanvra- gen bekijkt. Het voorontwerp werd volgens Roelofs positief ontvangen. „Maar we hebben wel wat opmerkingen gemaakt. Op het moment dat je een boerderij gebruikt in je ont werp, dan zou je dat nog meer tot uitdrukking kunnen brengen. Een schuur is nu eenmaal een zeer ka rakteristieke vorm. Dat kun je ver der in het gebouw uit laten komen. Nu is er gekozen voor een donkere gevelsteen, maar waarom zou je er geen gepotdekselde horizontale delen in aanbrengen zoals aan de Zeeuwse schuren gebruikelijk is. Dat geef je er een bijzondere kwa liteit aan. Het gebouw is nu met het metselwerk gewoon een ge bouw." In het ontwerp van Sturm wordt het idee wel nagestreefd, maar rui mer opgevat. De architect brengt om de zes steenlagen een rand aan die naar binnen verspringt zoals bij rabatdelen. Volgens de wel standscommissie zou Sturm daar echter verder in mogen gaan. Roe lofs: „En dan hoeft de gevel niet altijd uil houten planken te be staan. Er zijn ook andere materia len die zich daar goed voor lenen. Maar je laat het dan wel zien." Sturm liet bij zij presentatie zien dat hij de boerenschuur als hei ware door had gesneden in twee identieke helften. En er als een wig een binnenruimte in heeft ge schoven. Dat zou volgens Roelofs naar de binnenkant ook wel 'har der aangezet' kunnen worden dan nu het geval is. Met de geplaatste opmerkingen denkt de commissie dat het ontwerp er beter door wordt. „Maar Sturm is vrij om te besluiten het aan te passen. Wij vinden wel dat ze het gebouw ten goede komen. Het is tenslotte een belangrijk gebouw voor de héle gemeente. En een schuur moet je hier wel positief opvatten, als iets van rijke komaf." J.J. van 't Hof (ABT) begreep niet waarom de SGP voor het afschaf fen van de vergoeding is. Voor H.W. van Eenennaam (SGP) was dat wel duidelijk, namelijk omdat zijn fractie dan niet hoeft in te stemmen met verzoeken die tegen haar geloofsrichting indruisen, zo als het rooms-katholieke gods dienstonderwijs, zo zei hij. Van 't Hof verbaasde zich daar over. „Je houdt het geld dus af van andere gelovigen." Volgens Van Eenennaam is het de taak van de kerken om godsdienstonderwijs te geven en niet van de gemeente. Hij vond steun bij de PvdA. E. van der Wal-Vermeulen zei na mens deze fractie dat het geen taak van de gemeente is 'om ziel tjes te winnen'. Van 't Hof zei echter niet te kun nen begrijpen dat de kans om via het godsdienstonderwijs mensen voor een geloof of overtuiging te werven, dan niet gepakt wordt. Of het nu om christenen, humanisten en moslims gaat. Van Eenennaam wenste daar geen geld voor vrij te maken, zo zei hij. P. van Belzen (CU) vond dat de SGP met twee maten meet. Hij wees erop dat de jeugdverenigin gen op christelijke grondslag wel genieten van subsidie. „Dat komt millimeters dichtbij deze verorde ning." Maar volgens Van Eenennaam zijn die zaken juist niet te vergelijken. „Bij de jeugdvereniging gaat het om praktische zaken zoals de huur van het gebouw en niet over de in vulling van levensbeschouwelijke zaken." Volgens Van Belzen had Van Een ennaam de subsidieverordening dan slecht gelezen. „Er zitten wel degelijk verenigingen bij van christelijke signatuur." Wethouder W.C. van Kempen ver baasde zich enigszins over de dis cussie. Hij herinnerde eraan dat het hier om een uitvoering van een raadsbesluit ging. Van Belzen en Van 't Hof kondigden aan om bij de stemming in de raad met een stemverklaring te komen. De christelijk gemengde zangver eniging VZOS uit Sint-Philipsland onder leiding van Jan Wesdorp en het Smalstads mannenkoor onder leiding van Kees van Dis geven za terdag 11 december een Advents concert. Voor deze bijzondere uit voering heeft de organisatie als locatie de Sint-Martinuskerk te Hal steren gekozen, welke bekend staat om haar bijzondere akoestiek. VZOS zingt werken van bekende componisten als Eccard, Pratorius en een drietal werken van Franz Gruber, waaronder de Weihnachts- Messe. Het repertoire van het Smal stads mannenkoor zal bestaan uit muziek van onder andere Distier, Handl, maar ook enkele hedendaag se componisten. Tom van Gurp be geleidt het mannenkoor op de piano. Het concert begint om 20.00 uur. BERGENOPZOOM De gevolgen van de nieuwe Wet Kinderopvang worden voor onder nemers en ouders merkbaar vanaf 1 januari 2005. Vanaf die datum zullen de ouders de kinderopvang inkopen bij de kinderopvang voorziening. De nieuwe Wet Kinderopvang gaat er vanuit dat u als werkgever een deel van de kosten voor uw rekening neemt. Het is dan belangrijk dat u niet teveel betaalt en zo weinig mogelijk admi nistratieve lasten heeft. We laten u graag zien dat kinderopvang, zeker ook voor mkb-be- drijven, veel betaalbaarder blijkt te zijn dan u misschien dacht. Ook wordt de kinderopvang steeds llexibeler met openingstijden die aansluiten bij de behoefte van uw bedrijf. Bezoekers aan deze bijeenkomst ontvangen gratis een informatie pakket over de Wet Kinderopvang met praktische hulpmiddelen voor ondernemers die voor hun werknemers een kinderopvangre geling willen opstellen of een bestaande regeling willen aanpassen. De bijeenkomst is een activiteit van MKB-Bergen op Zoom en de Stichting Kobalt in samenwerking met het project: Kinderopvang in het MKB. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5