Alle idols winnen in Poortvliet Je moetje niet uitkleden voordat je naar bed gaat Voor mode en wonen PLEUNE style Justitie nonchalant met Poortvlietse zedenzaak Reünie Notaris Schot voor beleggingsstudieclubs over erfrecht Voor nieuwe natuur moet alles wijken, ook de Speelmansplaten Tholenaren niet zo vasthoudend als inwoners van de Oekraïne Donderdag 2 december 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Vier getuigen vergeten op te roepen De eventuele straf van de 38-jarige P.L. van T. uit Poort vliet zal in elk geval lager uitvallen. Die toezegging deed de Middelburgse rechtbank donderdag in de zedenzaak, die voor de tweede keer werd uitgesteld. Was er in juni nader onderzoek nodig, dit keer bleken de vier getuigen niet opgeroepen te zijn. De advocaat maakte zich er boos over en zei dat de lang slepende zaak nu maar helemaal vergeten moest worden, maar dat vond de rechtbank te ver gaan. Schoolvoorbeeld Meewegen Schrikbeeld Hoge bedragen Alle zalen vol DAMES HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7, 4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e-mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm De man zou van 2000 tot en met 2002 ontucht hebben gepleegd met drie vrouwen. In het laatste jaar was er sprake van verkrachting. Toen de desbetreffende vrouw aan gifte deed, kwamen ook de twee vroegere zaken boven water. Vol gens de tenlastelegging zou er ook geweld of bedreiging aan te pas ge komen zijn. De ontucht met de eer ste vrouw in het voorjaar van 2000 zou in de gemeente Tholen of Goe dereede hebben plaatsgevonden, met de andere twee gebeurde dat op Tholen. Donderdagmorgen was de verdach te in Middelburg om de eis van de officier van justitie te vernemen. Hij was vergezeld van zijn vrouw en een kennis. De vrouw van de laatste bleek getuige te zijn, maar zij was de enige die er was. Er had den nog drie getuigen moeten zijn, maar de administratie van het OM bleek vergeten te zijn om die getui gen op te roepen. „Op de gang ontstond al de vrees dat het niet goed zat", zei een ver bolgen advocaat mr. F.G.L. van Ar- denne. „In juni beveelt de recht bank het OM om getuigen op te roepen en dat bevel is genegeerd. Dat getuigt van nonchalance en niet geïnteresseerd zijn. Ik vind het een vorm van voorwaardelijke op zet en daarom verzoek ik de recht bank om het OM niet ontvankelijk te verklaren." De raadsman van de Poortvlietenaar wilde daarmee de hele zaak vergeten. „Deze zaak speelt al vanaf 2002 en is heel in grijpend. Het gezin lijdt eronder. Mijn cliënt werd in februari 2003 in verzekering gesteld. In juli van dat jaar werd een dochtertje gebo ren. Het paar belt me in paniek met vragen hoe het nu zit. Ruim twee jaar na het begin komt deze zaak pas voor de rechter." De raadsman begreep niet dat het misgegaan kon zijn met de getui gen, want hij had 11 november nog een brief geschreven aan de offi cier van justitie over het psycholo gisch rapport van de verkrachte vrouw. „Er is dus sprake van een combinatie van factoren om het OM niet ontvankelijk te verklaren. Dit is een schoolvoorbeeld hoe het niet moet", aldus mr. Van Ardenne. Hij viel er ook over, dat de recht bank uit drie vrouwelijke rechters bestond. „Ik mis een heer in de rechtbank", zei de advocaat. De samenstelling was donderdag an ders dan in juni en wanneer er sprake is van een wijziging, moet de rechtbank de hele zaak helemaal opnieuw behandelen. Wat in juni is gebeurd, telt dus niet meer mee, behalve dan de opdracht van de rechtbank om vier getuigen op te roepen. Officier van justitie mr. R.C.R Rammeloo zat er donderdagmor gen beteuterd bij. „Ook ik was on aangenaam verrast, toen ik van de administratie hoorde dat er ver zuimd was om vier mensen op te roepen. Daar zijn we met zijn allen ongelukkig over, maar het is niet moedwillig gebeurd." De officier wilde dan ook niets weten van het niet-ontvankelijk verklaren van de zaak. „An m'n hoela!", riep mr. Rammeloo. De zitting werd geschorst voor be raad van de rechtbank, die onder leiding stond van mevr.mr. M.R Meeuwisse. Na de hervatting liet rechter mevr.mr. F.C.J.E. van He- mert-Meeuwis weten, dat niet ge bleken was dat de officier doelbe wust heeft nagelaten om de getuigen op te roepen. Daarom ver wierp de rechtbank het verzoek van de advocaat om het OM niet ont vankelijk te verklaren. „Maar ook wij waren onaangenaam verrast", aldus mevr. Van Hemert. „Met zo veel getuigen loopt het ook nogal eens mis, maar dit zijn wel aspec ten wie we laten meewegen ten voordele van de verdachte", zo be sloot de rechter. Na enig overleg werd 20 december als nieuwe zittingsdatum gekozen. De enige getuige werd binnenge roepen en gevraagd of zij die maandag aanwezig kon zijn en dat was het geval. De advocaat belde zijn secretaris en kreeg ook groen licht, al werd in verband met kin deroppas het tijdstip op zijn ver zoek verschoven van negen naar tien uur. Subsidie tv-project. De provincie heeft omroep Zeeland 160.960 euro subsidie gegeven voor het tv-pro ject Nieuw Zeeland in het kader van het regionaal programma vernieu wende acties. Advertentie I.M. Sinterklaas trok in een open rijtuig door de Zuidstraat naar het Zuidplandsoen, langs het monumentale woonhuis van de familie Heijboer. Alle kinderen waren zaterdag 'idols' in de gymzaal aan de Burgemeet in Poortvliet tijdens het bezoek van Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten. En allemaal wonnen ze de eerste prijs nadat ze eerst een mooi sinter klaasliedje hadden gezongen. De jury van Sint Nicolaas en zijn knech ten was gul zoals dat de goedheiligman en zijn gevolg uit Spanje be taamt. Sinterklaas kwam dit jaar met een open rijtuig naar Poortvliet. Dat kon omdat het niet regende of sneeuwde. Getrokken door twee Friese paarden die ook mooi versierd waren met een mutsje over hun oren. Ze liepen achter de muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk aan die nu met hun nieuwe blauwpaarse uniformjassen goed pasten bij de oude bisschop. De Pieten waren in vrolijke kleuren gekleed. Ze liepen ook mee, maar lang niet zo netjes als de kinderen met hun ouders. Ze renden soms dwars door de stoet heen, vlogen de stoep over om kinde ren een handje en wat snoep te geven. En weg waren ze weer. In de gymzaal konden de kinderen laten horen of ze goed konden zin gen. Er was een jury gevormd die alle 'idols' in de zaal beoordeelde. Twee van de Pieten hadden zich verkleed als de eerste idolwinnaar Ja- mai (met bril) en presentatrice Tooske. Alle kinderen bleken heel goed te kunnen zingen, van het simpele Sinterklaas kampoentje tot het wat moeilijkere Zie de maan schijnt door de bomen... Na het optreden mochten de kinderen ook nog op de foto met de Sint. En natuurlijk kregen ze een snoepzak mee. Sint moest daarna weer snel verder naar het dienstencentrum de Poorthove waar de Pieten aanbel den bij de bewoners: de Sint mag dan wel een groot kindervriend zijn, hij vergeet ook de oudjes niet. Wat is de betekenis van het woord reünie? Voor mij is het een bijeenkomst waar mensen die elkaar niet of nauwelijks kennen geforceerd met elkaar op moeten trekken! Dat deze formulering niet volledig in overeenstemming is met hetgeen er in de woordenboeken vermeld staat, interesseert me minder. Ik heb sinds kort enige praktijkervaring en na het bijwonen van twee van die meetings weet ik dat ik met mijn uitleg de werkelijkheid geen geweld aandoe. De ene helft van de reüniebezoekers herken je niet meer omdat ze sinds de laatste ontmoeting stokoud geworden zijn. En de andere helft heeft zo'n jeugdige leeftijd dat ze tijdens de vorige bijeenkomst nog niet eens deel uit maakte van onze samenleving. Het levert altijd wel koddige taferelen op als je je tussen de rollators en kinderwagens begeeft op jacht naar antwoorden op de vragen. Wie is wie? Wie hoort bij wie? Is de persoon die je nog van oude foto 's kent inmiddels soms al overleden of was hij of zij gewoon ver hinderd? Een reünie is ook een spel van diplomatie, behendig laveren en woorden wegen. Het is pijnlijk als je bij je oude tante op serieuze toon in formeert naar de gezondheid van nonkel Bob en zij in tranen een foto van een stenen urn uit haar handtas haalt. Of wat ook vervelend is, dat je grap jes maakt over een loensende, geblondeerde vrouw die zonnebankbruin en zwaar opgemaakt tien jaar jonger probeert te zijn dan ze in werkelijkheid is, en je gesprekspartner blijkt achteraf de dochter van dat mens te zijn. En wat te denken van al die echtscheidingen tegenwoordig en van die jongelui die zichzelf met piercings en tatoeages onherkenbaar vermommen. Boven dien lijkt plastische chirurgie tegenwoordig voor iedereen betaalbaar. Nee, beste mensen, deze zaken maken het leven van de gemiddelde reünieganger er niet echt gemakkelijker op. Je begeeft je voortdurend op glad ijs en door toedoen van de nodige alcoholische versnaperingen wordt dat ijs, naarge lang de dag vordert, alsmaar gladder. Een uitglijder is dan ook vaak onver mijdelijk, heb ik zelf wel gemerkt. Ik wilde weer eens de joviale neef uithangen, maar toen ik met twee wille keurige heren wilde toasten, liep het mis. Het duo bleek al jaren in onmin te leven en door slimme familieleden waren beide kemphanen uit voorzorg zo ver mogelijk uit elkaar gezet. In mijn onschuld waagde ik dus een poging tot verbroedering. Helaas pakte dit initiatief enigszins verkeerd uit. Wat begon als een bijeenkomst in besloten kring, eindigde in een feest der daklozen. De partytent lag namelijk in no-time bij de buren en de inboedel volgde spoedig dezelfde weg. „Je leert elkaar tijdens zo'n reünie in ieder geval wel beter kennen zei ik tegen de agenten die de twee amokmakers even later kwamen inrekenen. Net op het moment dat je de familiepuzzel weer compleet denkt te hebben, is het meestal weer al gedaan met de pret. Iedereen belooft bij het naar huis gaan aan iedereen dat ze elkaar binnenkort zullen bellen, mailen, schrijven of bezoeken. Daar komt natuurlijk weer niets van, weten ze tegelijkertijd. Maar een kniesoor die daar op let. Over vijftien of twintig jaar is er vast weer wel iemand uit de familie die de hele club optrommelt voor een vol gende reünie. De gemaakte afspraken zijn dan toch allang weer vergeten. Je moet je niet uitkleden voor je naar bed gaat. Het naaste bloed erft het goed. Kaum hat man Geld, schon fangen die Sorgen an. Wijsheden in het Nederlands en in het Duits waren er woensdagavond te horen in dorpshuis de Stove te Stavenisse. Daar waren 69 leden van de Verenig de Thoolse Beleggingsstudieclubs VTB aanwezig om bijgepraat te wor den over nalatenschapsplanning. Notaris mr. A.A.J. Schot uit Tholen presenteerde met zijn medewerker Mark Westdorp de theorie op het scherm en lichtte dat toe met voorbeelden uit de praktijk. Het familierecht kwam aan de orde met huwelijkse voorwaarden en tes tamenten, maar ook fiscaal recht met schenkingen en overdracht van vermogen om inkomstenbelasting en successie-schenkingsrecht te be sparen. „Uw boekhouder of fiscalist kan u nog zulke goede adviezen ge ven, het gaat erom dat u ,het goede gevoel' blijft houden bij het over dragen van vermogen", benadrukte de notaris. Het sinds 1 januari 2003 gewijzigde erfrecht heeft als basis, dat de langstlevende beschermd wordt. „Ongestoord voortleven is het de vies. De langstlevende moet ver zorgd achterblijven, maar de echt genoot kan wel onterfd worden. Er is ook geen legitieme portie zoals de kinderen dat hebben. Aan de andere kant krijg je de langstlevende niet op straat. Die heeft ook het vrucht gebruik van de woning." In de praktijk ontstaan er nogal eens problemen bij tweede of derde hu welijken en met kinderen uit die verschillende huwelijken en dat kan zowel van de man als de vrouw zijn. „Het schrikbeeld voor kinderen is wanneer vader gaat samenwonen met een jeugdige vriendin, want die zien dan geen geld meer van hun ouders." Volgens de notaris kunnen stiefkin deren bij testament als gewone kin deren beschouwd worden. Kinderen waarmee ouders in onmin leven, kunnen niet onterfd worden omdat ze hun legitieme portie behouden. Je kunt kinderen hoogstens voor de helft korten op hun legitieme portie. Mr. Schot toonde met voorbeelden aan, dat er met vermogensoverheve ling familiekapitaal bespaard kan worden. Bij een vader met 1 kind en een vermogen van drie ton is er met schenkingen bij overlijden 18.500 euro successierechten te besparen. In de zeventiger/tachtiger jaren wer den ook op Tholen massaal huizen door ouders overgedragen aan hun kinderen in verband met de vermo genstoets in bejaardentehuizen. „Dat is behoorlijk veranderd en nu is er taxatie voor nodig", zei de no taris. Met behulp van schenkingen kan er vermogen overgedragen worden aan kinderen of kleinkinderen. Dat laatste gebeurt wanneer de kinderen het door o.a. de stijging van de on roerend goed prijzen al goed gaat. In 2004 kan er 4243 euro belasting vrij aan kinderen worden geschon ken en eens in de twee jaar 2546 eu ro aan kleinkinderen. Aan kinderen tot 35 jaar kan één keer het extra ho ge bedrag van 21.209 euro worden geschonken. De notaris had daar voor nog een truc. Als het eigen kind bijvoorbeeld 36 jaar is, maar de schoondochter nog geen 35, kan het eenmalige, hoge bedrag aan haar geschonken worden. Hogere bedragen mogen altijd geschonken worden, maar dan betaalt men schenkingsrecht. Bij schenking vrij van fiscaal recht betalen de ouders de schenkingsrechten. Niet alleen contant geld, maar ook onroerend goed en effecten kunnen door ou ders aan kinderen worden geschon ken. Schenken binnen 180 dagen voor het overlijden tellen niet mee en vallen onder het successierecht. Huwelijksvermogensrecht heeft be hoorlijk effect bij overdracht van vermogens. Tegenwoordig mag de notaris rechtstreeks bij de rechtbank huwelijksvoorwaarden wijzigen of opheffen. Dat hoeft niet meer via een advocaat. Mr. Schot noemde de uitsluitingsclausule in huwelijkse voorwaarden nogal zwart/wit ge steld. „De privé-bepalingen worden steeds meer opgerekt, maar bij echt scheiding zijn ze enorm belang rijk." Een executeur kan alleen bij nota riële akte worden benoemd en heeft veel meer macht dan vroeger. Ook ten opzichte van de kinderen is hij onaantastbaar. Qua testamenten is het vruchtge bruik-testament op Tholen het meest in zwang, maar nu komt het flexibel keuzetestament meer op. Dat is een combinatie van de wette lijke verdeling en vruchtgebruik. Als nieuwigheden noemde mr. Schot de plaatsvervulling door le venden. Zo gaat de erfenis van een onterfd kind door naar diens kinde ren. Verder kunnen kinderen die voor een appel en een ei hebben meegewerkt in de huishouding of het bedrijf, aanspraak maken op een billijke vergoeding voor de verricht te arbeid. Kinderen tot 21 jaar kun nen aanspraak maken op een som ineens voor verzorging en studie. De Thoolse notaris noemde vermo gensoverheveling maatwerk. „Het is verstandig om het te doen, in sa menwerking met de accountant." Voorzitter J. de Boer van de VTB bedankte mr. Schot voor zijn vak kundige en informatieve bijdrage. „Schenken is rekenen, rekenen en nog eens rekenen", concludeerde De Boer. Hij was blij, dat na een aantal minder bezochte bijeenkom sten dit keer de animo groot was. Het kostte de VTB moeite om een geschikte zaal te vinden, want in Tholen, Oud-Vossemeer en Sint- Annaland was deze woensdagavond alles bezet. In Stavenisse was er dankzij medewerking van beheerder Van Prooijen en de bereidwilligheid van de EHBO om naar een andere zaal uit te wijken, toch nog een ruimte beschikbaar en daarvoor was De Boer hen zeer erkentelijk. Bij de VTB zijn 9 clubs met 145 le den aangesloten. Eén haakt er per 1 januari a.s. af. De Boer stelde dat de belangstelling voor beleggings vraagstukken hier en daar wat af neemt, al is de rente ook niet alles. Hij hoopte 2004 te kunnen afsluiten met redelijke rendementen en een AEX van 337 zou op een einde- jaarsrally kunnen duiden. Er zijn nog mogelijkheden om zich aan te sluiten bij één van de negen clubs. Het bijna afgelopen jaar bezocht de VTB m.m.v. de Rabobank Tholen het recreatiebedrijf van Akkermans in De Heen en het diamantmuseum te Antwerpen. Voor 2005 staat de viering van het 15-jarig bestaan van de VTB excursies en bezoeken van beleggingsspecialisten op het pro gramma,. „Aan het leereffect zullen we niet voorbijgaan, maar we wil len het ook gezellig houden", ver zekerde De Boer. Vermogensoverheveling van ouders naar (klein)kinderen om successierecht te in dorpshuis de Stove te Stavenisse. sparen, is maatwerk, zei de Thoolse notaris mr. A.J. Schot Stemmen van lezers Als reactie op de diverse artikelen over dit onderwerp die de laatste tijd in de kranten hebben gestaan, zou ik graag het navolgende willen opmerken. De mensen van Tholen en West- Brabant maakten tot half de jaren 80 (vorige eeuw) gebruik van de zuidkant van Tholen langs de Een dracht om diverse watersporten te beoefenen: zwemmen, vissen, varen met kano's en kleine bootjes. Later waterskiën en jetskiën. Toen de aansluiting van de Oester- dam aan Tholen in de commissie bedrijfsleven van de gmcente Tho len kwam om dit gebied in het be stemmingsplan buitengebied op te nemen, bleek die aansluiting nog niet helemaal ingevuld. Er is na dis cussie toen besloten een deel van deze aansluiting aan de 'binnenzij de' te bestemmen als recreatieter rein, voornamelijk voor dagrecre atie, als compensatie/ter vervanging van de plaatsen die tot dusver wer den gebruikt door mensen uit de re gio. Ook de bestemming van de Oosterschelde tot Nationaal Park (toen nog in oprichting) speelde in die discussie mee. Het woord 'compensatie' en 'groen voor rood' wordt de laatste tijd steeds gebruikt om natuur te sparen. Hier is dat toen ook gebeurd: 'groen' voor de dijken en oevers gaat naar de natuur in ruil 'rood', voor de Speelmansplaten. Als je dan ziet dat na 15 jaar deze afspraak te ruggedraaid zou worden, vraag ik me af hoe dat in de toekomst moet, nu er bijna in elk plan wordt gespro ken over compenseren. Van een vogelrichtlijn en eilandjes voor de Speelmansplaten, werd toen niet gesproken, dat kwam jaren la ter. Het bestemmingsplan is toen goedgekeurd. Door het rijk is er volgens mij toen bedongen, dat de gemeente Tholen dagrecreatieter rein De Speelmansplaten moest (la ten) onderhouden. De kosten daar van werden op 45.000 gulden geschat. Dat was voor de gemeente reden om naar marktpartijen te zoe ken die dat onderhoud zouden doen. Als tegenprestatie mochten daar parkeergelden worden gevraagd. Voetgangers en fietsers mochten er voor niets op. Ook een klein horeca- paviljoen was toegestaan. Na twee jaar exploitatie, dus medio 1992 kregen wij (als beheerders van de Speelmansplaten bericht vanuit Den Haag dat er naast de surfplas een baan was gepland voor water skiërs en langs de kust van Tholen tegenover de Speelmansplaten een waterskiebaan. Later zijn hier de ei landjes aangelegd. Eigenlijk midden in het recreatiege biedje. De eilandjes verstoren ei genlijk het dagrecreatiegebruik van De Speelmansplaten. De lawaai- sporten zijn dus niet op verzoek van de toen startende ondernemers ont staan, maar door de overheid plan matig opgelegd. Toen wij als ondernemers daar star ten was er - en is er nog steeds - be reidheid van de plaatselijke over heid om er iets moois van te maken. Op grond van die positieve houding is er door ondernemers al veel geïn vesteerd in het dagrecreatieterrein. Nu ook weer door de huidige onder nemer. Met dit soort gegevens wordt door andere partijen absoluut geen rekening gehouden. Het is dan ook logisch dat deze ondernemer het niet zal overleven. Om dan nu zo'n ondernemer weg te sturen zon der behoorlijke vergoeding zou he lemaal triest zijn. Zeker als je weet dat van verstoring van de natuur hier helemaal geen sprake is. Kijk maar naar het Pluimpotgebied. Langs de kant van het dorp Sint- Maartensdijk grenst het aan de nieuwbouw en de sportvelden. Aan de zuidkant aan het strandje en dan nog de camping die er pal tegenaan ligt. Van verstoring heb ik nooit ge hoord in de veertig jaar dat wij (Re creatieterrein De Pluimpot) hier zijn. Wel dient de camping als foe- rageergebied voor de diverse dieren die in het Pluimpotgebied leven: ek sters en kraaien eten veel jonge vo geltjes, onder andere mussen. Kie kendieven komen hun dagelijks voedsel ook hij ons halen. Lijsters, merels, tortelduiven en houtduiven. Van de uilen hebben we veel ge mak, zij ruimen de muizen op. Ze zitten, zodra het oktober is, bij ons op het terrein. Het kan dus zeker goed samen gaan, ook op de Speelmansplaten waar de afstanden tussen de diverse zaken wel tien maal groter zijn. Rond de Speelmansplaten zijn twee onderzoeken gedaan naar versto ring, een door een onafhankelijk bu reau, dat zegt: geen verstoring. Het andere onderzoek, verricht door een ecoloog (sommigen noemen hem een milieuactivist) die zegt: versto ring. Bovendien zouden de recre atie-activiteiten niet kunnen vanwe ge de vogelrichtlijnen. Volgens mij is deze richtlijn er een waarmee je vele kanten opkunt. Vele dingen zijn wel mogelijk. Mijn vraag is dan ook wiens onder zoek moet ik geloven: dat van het onafhankelijk bureau of van de eco loog? Ik heb vaak grote bedenkin gen bij onderzoeken, als die al ge daan zijn, zeker als het gaat om natuurprojecten. Zomaar wat kran ten koppen: 40 ha. Nieuwe natuur gemaakt bij de Oesterdam. Natuur vriendelijke oevers gemaakt bij wa terlopen. Herstel van kreken. 150 ha 'nieuwe' natuur gemaakt in Scherpenisse polder. In de Drunen- se duinen wordt alle begroeiing weggehaald om er weer stuifzand van te maken, enz. Nooit lees je hierbij dat de uitvoering vertraagd wordt omdat er een gebrilde slik- springer of een blauwgele salaman der of een korenwolfje gevonden wordt. Wel als het gaat om een in dustrie- of recreatieterrein, outlet- center of een Zeelandgebouw, dan zoekt men naar wormen, pootaf- drukken van zwaluwen of in de muur groeiende varens die de boel vertragen. Nee, voor nieuwe natuur moet alles wijken. Alles wordt grondig omge- buldozerd. Salamanders, ecosyste men of puin uit 1200 na Christus. Zand erover, net als in de Scherpe nisse polder. Of waren dat toch res ten van het kasteel van Scherpenisse aan De Scarpe Ee? Overheden: ik vraag van u, eis voor elke grote om zetting in een terrein, een onafhan kelijk rapport. En voor allen het zelfde, of voor geen van allen. Nu lijkt het aardig scheef te zitten. Want waarvoor je een terrein ook in bestemming wijzigt, er is op dat ter rein een ecosysteem en er zijn altijd diertjes. Die worden opgeofferd voor 'nieuwe' natuur. Voor een an dere bestemming mag dat niet. Ten aanzien van onderzoeken en de op dracht: daartoe heb ik maar één simpele zin. Vraag je aan twee var kens in een hok of het stinkt? Zij zullen beide zeggen, nee, het ruikt hier heerlijk! H. Zwikker, Scherpenisse, In het verslag van de raadsvergade ring stelt de SGP-voorman vast, dat er beleidsnota's en raadsop- drachten op tafel liggen, waar de gemeente niets mee kan! Omdat er geen geld voor is of omdat we het er niet voor over hebben! Is dat overeenkomstig Bestemming Tho len? De eerste vraag is: Hoe kun je een beleid maken en aan burgers voor leggen, zonder te kijken naar haal baarheid? De colleges erkennen de benepen financiële situatie, toch blijft het onbezonnen standpunt tot nieuwbouw van het gemeentehuis! Vele malen is door burgers en de por-groep aangetoond, dat de keus van de colleges onterecht was. Om de .rust' te herstellen is een varian ten-complex opgezet en werden de burgers (op)voorgelicht d.m.v. een schijnbegroting! De tweede vraag is: hoe konden de raadsfracties unaniem deze varian ten goedkeuren en het lef hebben om deze pseudo-becijfering aan burgers voor te leggen, terwijl dui delijk blijkt dat de uitbreiding on heus werd begroot? De derde vraag is: Waarom werden de voorgelegde correcties uit de bevolking niet serieus onderzocht? Naast de gemeentelijke varianten is in de EB van 25-11-2004 (waar in de oneigenlijke begroting van de uitbreiding nog meegerekend is!) een volgend realistisch overzicht gegeven door dhr. Meerman, die zeker de geheimen uit de keuken kent. Het argument waar dhr. Klip- pel en dhr. Goossen zich zo graag op beroepen - het zoeken van de goedkoopste oplossing - blijkt dus een farce en onwaar te zijn. Al twee keer werd een goedkopere op lossing aangereikt. Hoe kan een raadslid (gekozen door de burger!) dit verantwoorden? Heeft dit met integriteit te maken? Tholenaren zijn blijkbaar niet zo vasthoudend als in Georgië en Oekraïne, waar bijna de totale bevolking voor de waarheid protesteerde. Dan wordt in de laatste bespreking van het college teruggegrepen op de dis cussies over de bibliotheek en de zwembaden; .waarbij de gemeente raad besloot om de pijnlijke maat regelen niet te treffen nadat de be volking zich roerde.' Zegt het college daarmee dat de bevolking zich niet geroerd heeft tegen de bouw van een nieuw gemeente huis? (ca 9000 burgers) De onvre de, die van groepen inwoners door klinkt en wat D66 aanhaalt en zich daarvoor schaamt, wordt al jaren genegeerd! Een volgend .feno meen' doet zich voor bij de scho lenbouw. Dhr. Van Kempen ziet nu een duidelijk voordeel in uitbrei den i.p.v. nieuwbouw. Over incon sequentie gesproken! Stuurgroep, por-groep en burgers hebben niets mogen inbrengen tegen de 'plan nen' van de colleges. Tegen aristo cratie is niet op te boksen, zij laten iedereen praten en zetten hun schijnvertoning voort. Het is echt om er moedeloos van te worden en dan te weten dat wij deze mensen hebben gekozen om er het beste van te maken voor de samen-le- ving. Leefbaar houden van elke sa menleving op het eiland, waar de Por-groep mee bezig was, is van minder belang, zo blijkt uit de EB van 25-11-04 want daar is geen geld voor (zegt de SGP). Dat wordt al besteed aan nieuwbouw. Over tuigen d.m.v. argumenten lukt bij deze Thoolse colleges niet. Zou een audicien of opticien nog uit komst kunnen bieden? C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. Volwaardig burgerschap. Stich ting het Klaverblad krijgt 45.000 euro van de provincie uit de pot so ciale zorg voor het project Op weg naar volwaardig burgerschap.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3