Bedrijven Noord blijven waar ze zijn Schapenhouder Kooijman pleit voor soepel gebruik van dijken Waterpakket voor prijswinnaars, wethouder Goossen in Deltaraad ZLM WOONHUIS VERZEKERING? Waterschapsverkiezingen pas in tweede helft 2008 FINANCIERING? L Afvalverwerker had interesse voor Tholen Nieuwe bedrijven www.rabobanktholen.nl Donderdag 25 november 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT VijfThoolse bedrijven spartelen tegen Kantoren leeg Bouwval Waterschap beloont goede pachters en bestraft slechte gebruikers Schapenhouder Boudewijn Kooijman was er helemaal voor uit het Limburgse Bergen gekomen om zijn belan gen bij waterschap Zeeuwse Eilanden te bepleiten ten aanzien van het beheer van de zeedijken. Allerlei regels maken het hem onmogelijk om nog schapen te houden, terwijl hij de dijken toch moet onderhouden. De oud- Sint-Annalander overhandigde de waterschapsbestuur ders in Middelburg een brief waarin hij zijn belangen be pleitte. Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Stavenisse Sint-Maartensdijk Poortvliet Koppengeld Uien verboden Vergoeding 7 Twee keer maaien De winnaars van de prijsvraag Wie, wat, water in Tholen van de gemeente, het waterschap Zeeuwse Eilanden en waterbedrijf Evides bezochten maandagmiddag het drinkwaterpompstation in Halsteren en de waterzuive ring in Sint-Maartensdijk. Wethouder F.J. Goossen over handigde in de burgerzaal de prijzen aan de winnaars. Goossen gaat de gemeente vertegenwoordigen in de Del- taraad die morgen in Willemstad wordt geïnstalleerd. De gemeenteraadsverkiezingen van maart 2006 worden vermoedelijk niet gecombineerd met waterschapsverkie zingen. De hoofdingelanden en gezworenen mogen nog twee jaar langer blijven zitten tot de tweede helft van 2008. Dan worden er landelijke waterschapsverkiezin gen gehouden, al is dat wettelijk nog niet vastgesteld. Als het goedgekeurd wordt, kunnen de Thoolse water schapsbestuurders Mol, Van den Dorpel en Koopman dus twee jaar langer op hun post blijven. Begin 2005 gaan b. en w. aan de slag met het nieuwe bestemmingsplan voor industrieterrein Noord/SIachtveld in Tholen. „Als alles meezit, kan in de loop van 2006 met de uitvoering worden gestart", zo schrijft het college vol goede moed in de vrijdag verschenen programmarap portage. Zes ondernemers aan de Edisonweg denken er echter heel an ders over. „We zitten hier goed", zegt Koen Luters van Direkta mede namens vier andere collega's. Vishandel de Eendracht, Kuster- Oians hydrauliek, vishandel Jos Schot en landbouwmechanisatiebe- drijf Zandijk willen niet verhuizen naar Welgelegen. „We hebben geen economisch perspectief daar", zegt Luters, die een paar jaar geleden het voormalige koelhuis van aardappel- handel Van Agtmaal helemaal op knapte. „Hier aan de Edisonweg kunnen we nog wel tien jaar vooruit en dat geldt ook voor de andere be drijven." Luters vindt ook wel dat het hele gebied een vernieuwingsimpuls no dig heeft. „Maar dat kan ook met herbestrating, nieuw straatmeubilair en handhaving van de regels dat je geen troep buiten mag laten lig gen." De gemeente wil op het Slachtveld twee supermarkten met bovenwo ningen laten bouwen en in de plaats van bestaande bedrijven in Noord ook kantoren toestaan. Luters zet daar vraagtekens bij. „Er staan in Nederland miljoenen vierkante me ters kantoorruimte te huur, dus ons lijkt het niet haalbaar om juist in Tholen nieuwe kantoren te bouwen. En de geplande woningbouw geeft ook onvoldoende dekking voor het het plan. In het Waterfront gaat het om huizen van 550 tot 600.000 eu ro, maar in Noord zijn veel goed kopere woningen gepland. We heb ben verder ook nog geen cijfers gezien. En de gemeente zal aantrek kelijke voorwaarden moeten schep pen voordat wij kunnen verhuizen, want we zitten nu goed aan de Edi- $onweg. De gemeente heeft ons ook nog nooit actief benaderd. Pas op ons verzoek hebben we enige tijd geleden een gesprek gehad met wet houder Heijboer. We zijn partij, maar we willen ook gesprekspartner zijn. Evenmin zijn we gekend in de uitgifte van de grond in Welgelegen II, terwijl banketfabriek De Waal daar wel optie heeft gekregen. Op eigen verzoek kregen we later grond aangeboden om een optie aan te vragen. Alleen kunnen we daar nu niets mee omdat we niet weten waar we financieel aan toe zijn", aldus Koen Luters. Ook Kees Zandijk van het gelijkna mige landbouwmechanisatiebedrijf ziet verhuizing niet zitten. „We zit ten hier prima op de hoek van de Wattstraat/Grindweg. Onze werkplaats is goed en we kun nen ook met grote machines manoe- vreren. We zitten wel op twee plaat sen (ook aan het Slachtveld) maar dat is niet zo'n probleem." Zandijk is het wel met de gemeente eens, dat er aan industrieterrein Noord wat opgeknapt moet worden. „De voor malige veiling naast ons is een bouwval. Het liefst zouden wij dat pand bij ons bedrijf trekken." De Thoolse ondernemer vindt dat de plannen van projectontwikkelaar Dura Vermeer/Proverko nog vaag zijn. „Er zouden wel fantasieteke ningen zijn, maar echte ideeën blijkbaar nog niet. En er is ook geen geld voor bedrijfsverplaatsingen." Niettemin oriënteerde Zandijk zich onlangs op de bedrijvenbeurs Con- tacta in Goes in de stand van de ge meente Tholen over de mogelijkhe den op Welgelegen II. De projectontwikkelaar is begonnen met onderhandelingen om tot aan koop van gronden en panden te ko men aan de Edisonweg, Grindweg, Wattstraat en het Slachtveld. Èen verwerker van organisch afval wilde ongeveer 1 ha grond op Tho len kopen voor de vestiging van èen nieuw bedrijf. De contacten dateren al van 2,5 jaar geleden en toen had de gemeente geen kavel van 1 ha vrij. Bovendien wilde het bedrijf zover mogelijk van een woonkern komen te zitten. Het ging om een fabriek voor een spe ciale vorm van compostering van organisch afval met als product hoogwaardige meststoffen voor hoogwaardige teelten. De gemeen te Tholen leidde het Brabantse ver zoek door naar Terneuzen, maar door de onzekerheid over bestem mingsplan Koegorspolder is ver volgens ook industrieterrein Smok- kelhoek in Kapelle in beeld gekomen. Er wordt nog intensief Contact met de aanvrager onder houden, zo blijkt uit het jaarverslag 2003 van de stichting Economische promotie en acquisitie Zeeland (Sepaz). Daar is ook de gemeente Tholen nog bij aangesloten, hoe- Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint-Philipsland in de maand oktober 2004. J. Quist h.o.d.n. Vrijekantorenmarkt en Vrijehuizenmarkt, Oranjerie 25, makelaardij in onroerend goed, een manszaak van J. Quist, gevolmach tigde mevr. A. Quist-van Zetten. S.C.S.S., Sigmond Computer Servi ces Solutions, Kotterstraat 26, het repareren en assembleren van com puters, alsmede advies geven op het gebied van automatisering, een manszaak van P. Sigmond. Allied Mineral Products Europe b.v., Ambachtsweg 13b, de vervaar diging van, groothandel in, verlenen van service van producten, hoofdza kelijk op het gebied van de auto-, alumunium-, koper- en staalindus trie, 4 personeelsleden, enig aan deelhouder Allied Mineral Products Inc., bestuurder J.A. Heijboer. Autoschade ASZ Tholen b.v. i.o., Energieweg 25, de exploitatie van een autoschadebedrijf, bevoegde functionarissen: coöperatie ASZ Autoschade Service Zeeland u.a. te Vlissingen. Hotel-restaurant Zeeland, Voor straat 6, het treffen van voorberei dingen tot het overnemen van een hotel-restaurant, vennootschap on der firma van mevr. A.M. de Ronde- Êontijne en PL. van Tatenhove. wel de samenwerking in verband met de bezuinigingen is opgezet. De Sepaz meldt vorig jaar voor Tholen twee successen: allebei op het gebied van de watersport in Sint-Annaland. Via de consulent op de watersportbeurs Hiswa kwam er vanuit Friesland een aan vraag voor een jachtverhuurbedrijf aan de noordkant van het Deltage bied. Na een zoektocht via ge meenten en Kamer van Koophan del werd een uitvoerige rapportage opgesteld met als resultaat de aan sluiting bij Busmariteam. Sepaz noemt de komst van Enjoy Sailing ,een extra duw voor herontwikke ling van de jachthaven Sint-Anna land.' Via Enjoy Sailing kwam er vanuit Flevoland een aanvraag van een importeur van jachten voor een fi liaal in Zeeland. Aan de hand van gesprekken en rapportages sloot ook dit bedrijf zich aan bij de ont wikkelingen in Sint-Annaland. De gemeente Tholen heeft zelf dit jaar al 5 ha grond verkocht aan be drijven in Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Annaland. Er was in een economisch minder gunstige perio de rekening gehouden met 3 ha, zodat de begroting in positieve zin ver is overschreden. L.V. Timmer- en montagebedrijf, Burgemeester Baastraat 9, timmer en montagebedrijf, eenmanszaak van L.J. Vroegop. Van der Wiel Consultancy, Dijkweg 30, het geven van bedrijfsadviezen, imponeren en exporteren van en groothandel in speelgoed en textiel producten, eenmanszaak van A.M.L. van der Wiel. Kieffer Cleaning Service, Winston Churchillstraat 38, glazenwassers-, schoonmaak- en gevelreinigingsbe drijf, eenmanszaak van M. Kieffer. D'n Brecht zolder- en schuuroprui- ming, Pluimpotweg 20, ambulante (markt)handel in gebruikte en onge regelde goederen, eenmanszaak van E.C.A. de Jong. Irma van de Belt, Deestraat 16, am bulant dames-, heren- en kinderkap ster, eenmanszaak van mevr. W.I. van de Belt-Holthof. Trimsalon Liesbeth, Langestraat 11 hondentoiletteerbedrijf, eenmans zaak van mevr. E.J.W. Broekhui- zen-Kila. Verkeersschool Tholen, Stoofstraat 21, auto-, motor- en bromfietsrij school, eenmanszaak van F.L.M. van Steen. C.E. Bouman h.o.d.n. Entrée Bras serie, Paasdijkweg 33, het treffen van voorbereidingen tot het uitoefe nen van een brasserie, eenmanszaak van mevr. C.E. Bouman. „Eeuwenlang zijn schapen het uit gelezen middel geweest voor het onderhoud van de zeedijken", aldus Kooijman. „De laatste tien jaar is er echter een tendens ontstaan die meer anti-schapenhouders gericht VERVOLG VAN VOORPAGINA De rijksoverheid houdt voor de in komstenbelasting eveneens rekening met de waardeontwikkeling, door het forfait voor de eigen woning te verlagen van 0,85% naar 0,6% van de nieuwe taxatiewaarde. De ozb is voor de gemeente de be langrijkste belasting. Het plan van de regering om de ozb voor huurders is. Het beeld op de kleinere zeedij ken op Tholen en Sint-Philipsland is daardoor sterk gewijzigd. Voor de waterschapsfusie was er vraag naar schapen en werd een geringe ver goeding gegeven voor het plaatsen van woningen af te schaffen en voor de andere categorieën maximum ta rieven vast te stellen alsmede een beperking te stellen aan de toegesta ne tariefsverhoging, is uitgesteld tot 2006. De gemeente verwacht dat de compensatie die het rijk via het ge meentefonds zal geven, niet toerei kend zal zijn om de wegvallende ozb-opbrengst helemaal te compen seren. De vereniging van Neder landse gemeenten heeft onderzoek gedaan naar de toekomst van de lo- van een afrastering. Dit was geen vetpot, maar het was toch een mooi gebaar van het waterschap. De in komsten uit de verkoop van schapen dekken echter niet de arbeidskosten wanneer er sprake is van een volle dig schapenbedrijf op de dijken. De regelgeving nam toe, maar de op brengst werd niet hoger. Vele scha penhouders zijn - ondernemend als ze zijn - creatief gaan zoeken naar oplossingen. De zeeweringen heb ben een beschermende functie voor de bevolking, zodat het begrijpelijk is dat het waterschap zeer kritisch naar de gebruikers kijkt. Zo zijn in de loop der jaren vele tikken op on ze vingers uitgedeeld. Niet in de kale belastingen. Eén van de conclu sies is dat gemeenten in de toekomst meer eigen belastingen moeten kun nen heffen. Twee genieten er de voorkeur: de burgerbelasting (ook koppengeld of ingezetenënbelasting genoemd) en de gemeentelijke in komstenbelasting. Om geen hogere belastingdruk voor de inwoners te krijgen, zou het invoeren van nieu we gemeentelijke belastingen ge paard moeten gaan met een verla ging van de rijksbelastingen. bouw). Het doel van de gezamenlijke actie was om het begrip water onder de aandacht te brengen van de Thool se burgers, zo zei hij. Goossen hoopt dat de aandacht blijvend zal zijn om dat water nu eenmaal voortdurend aandacht vraagt: „Het is vriend en vij and en we kunnen geen dag zonder. Als drinkwater is het nog relatief goedkoop, maar als bron in de directe omgeving is het wel duur. Er moeten dijken voor opgehoogd worden, slo ten verbreed voor de afvoer en de ca paciteit van gemalen moet worden vergroot." De prijsvraag uit de ge meentelijke informatierubriek was volgens Goossen de 'eerste proef van hel samen optrekken van de drie in- laatste plaats ben ik in een kwaad daglicht gesteld door het water schap. Uien en allerlei andere goedkoepe bijvoeding werd verboden, evenals het aanwenden van dierlijke mest, wat een zeer lucratieve kostenbe sparing was. De bioloog werd de dijk opgestuurd en constateerde dat kunstmest verboden moest worden. Chemische onkruidbestreiding werd ook enige tijd zeer kritisch bekeken, terwijl wij de distels niet mochten laten bloeien. Al deze beperkingen hebben een negatieve invloed op Baggerspecie. Rijkswaterstaat gaat bij de Kreekraksluizen in Rilland een nieuwe proef beginnen met het biologisch reinigen van baggerspe cie. Dat wordt ook wel landfarming genoemd. Na bewerking is de spe cie geschikt als bouwstof. Bingo. Het wielercomité van Nieuw-Vossemeer organiseert zon dag een bingomiddag. Belangstel lenden zijn om twee uur welkom in café Voorwaarts aan de Voorstraat. stanties.' Zes weken lang konden deelnemers een woord zoeken waar van de sleutel in de begeleidende tekst was te vinden. Elk week waren er drie winnaars. De hoofdprijs (weekend bungalowpark) ging naar de fam. C.P. van Schetsen in Sint-An naland, de tweede en derde prijs (di nerbonnen ter waarde van 75 euro) naar J.J. Houdijk in Stavenisse en C. van der Zande-van Vossen uit Tholen (afwezig). De overigen kregen een 'waterpakket', bestaande uit onder meer een paraplu, een glazen theepot, een handdoek en het boek Van Rum- oirt tot Razernij. Veertien winnaars wa ren aanwezig om het waterpakket en andere prijzen in ontvangst te nemen. een mooie hooioogst, waar de kilo opbrengsten per ha. bepalend zijn voor het wel of niet maaien van de dijk, mits dit met eigen mechanisa tie plaatsvindt. Via programmabeheer kwam er een mogelijkheid om subsidie te krij gen, maar dat is ons al ontnomen omdat pacht niet meeteelt. Dit was overigens wel een signaal, dat een financiële vergoeding noodzakelijk was voor een bepaald beheer. Vroeger werd na een storm het veek aan de dijken bij ons door het water schap opgeruimd. Waarom dat is af geschaft, is mij nog steeds een raad sel. Het gras eronder sterft af en de dijk kalft af. Een onwenselijke situ atie, lijkt mij." Kooijman heeft inmiddels met be stuursdwang van het waterschap te maken gekregen. „Een pittige re kening van 1275 euro, exclusief btw, voor het maaien en afvoeren in opdracht van het waterschap door derden. Die begroeiing had ik voorheen in de winterperiode no dig voor mijn schapen. Deze wer den na het weiden op graszaadper celen weer naar de dijk gebracht, waar ze de winter met beperkte kosten konden doorkomen. Ik ben reeds 30 jaar schapenhouder op de Zeeuwse dijken en zal nu gedwon gen worden te vertrekken omdat er geen eten meer is. De 1275 euro is een veelvoud van het bedrag dat ik kwijt zou zijn met mijn schapen. Overigens ben ik om deze redenen acht jaar geleden met mijn bedrijf al naar Limburg vertrokken. Daar doe ik hetzelfde voor het water schap tegen een zeer correcte ver goeding, die bij inschrijving is af gesproken. In Zeeland wordt een vergoeding uit arbeid een nood zaak omdat ik loonkosten moet af dragen aan mijn medewerker. Zelf ben ik drie keer in het verleden met mijn trekker van de dijk ge rold, dus daar ben ik niet meer zo happig op." Kooijman hoopte van de water schapsbestuurders begrip te krij gen voor de situatie. „Goedkoop dijkbeheer is van voorbijgaande aard. Professioneler zou zijn, wan neer het waterschap de eventuele bijkomende onderhoudskosten als dijkbeheerder zelf zou betalen. Te gen een fractie van de prijs kan ik een beter aanbod doen. In Limburg zijn ze zeer tevreden. Voor mijn vertrek zag het er op Tholen ook verzorgd uit, maar dat werd door mij zelf gedaan tegen een inkomen ver onder het bijstandsniveau. Door de boerderij te verkopen, kon ik mijn faillissement tijdig afwen den, maar dan krijg je van het wa- Gedeputeerde staten van Zeeland hebben bij de staatssecretaris van verkeer en waterstaat gepleit voor uitstel. Dit op verzoek van de twee Zeeuwse waterschappen. In sep tember was aangekondigd, dat die een onderzoek zouden instellen naar een vergaande vorm van sa menwerking, maar Zeeuws-Vlaan- deren is teruggefloten door de algemene vergadering. De water schappen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen gaan op tech nisch vlak wel samenwerken, maar een fusie zit er op dit moment niet in. Gedeputeerde staten vinden echter, dat er toch stappen gezet moeten worden in de richting van kostenbesparingen voor de burger. Zo moet Zeeuws-Vlaanderen bin nen zes maanden aan gedeputeerde staten laten weten wat er gebeurt aan samenwerking en kostenre ductie. Zowel met gemeenten als met Zeeuwse Eilanden. Op 18 mei zullen de twee waterschappen daarover met de provincie spre ken. Er is een wijziging van de Water schapswet in voorbereiding met terschap dit als dank", aldus scha penhouder Kooijman. Zonder enige notitie van de actie te nemen, nam de algemene vergadering unaniem een voorstel aan om het be leid inzake grasbeheer op dijken aan te passen. Bij het aflopen van pachto vereenkomsten zal de desbetreffende grond niet meer in pacht worden uit gegeven, maar in bruikleen. Vcx>r hooibehccr komen andere regels. Maximaal 80 kg N/ha bemesting is toegestaan en dan nog uitsluitend kunstmest. Twee keer maaien (de eer ste keer voor 15 juni) is verplicht en het maaisel moet afgevoerd worden. De tweede keer maaien moet zodanig zijn, dat de graslengte op 1 oktober niet langer is dan 15 cm. Bij sterke polvorming moet een keer doorge zaaid worden met roodzwenkgras. De nieuwe standaardregels voor be weiding zijn, dat alleen schapen zijn toegestaan, die niet bijgevoerd mogen worden. Maximaal mag men 15 scha pen per ha houden en als de grasleng- te minder dan 4 cm is, moeten de schapen van de dijk worden verwij derd. Winterbewciding is toegestaan met maximaal 5 schapen per ha. Pol vorming moet worden tegengegaan door in het najaar te bloten. Het dage lijks bestuur kan besluiten van die standaardvoorschriften af te wijken. Gezworene mevr. Van 't Westeinde zei op vragen van de hoofdingelanden Sinke en Lambeck dat het waterschap over de veranderingen overleg heeft gevoerd met landbouworganisatie ZLTO en de pachtersorganisatie. De pacht levert het waterschap nu nog 45.000 euro op, maar de bedoeling is de dijken gratis in gebruik te geven als positieve prikkel voor een ade quaat grasbeheer. Gebruikers die voor een goede grasmat zorgen, hebben met minder strenge voorwaarden te maken dan iemand die een slecht be heer voert. Zeeuwse Eilanden wil de dijken voor vijf jaar in bruikleen ge ven. De schapenhouders zijn belang rijk voor het waterschap, want het zelf maaien van de dijken zou per jaar maar liefst 500.000 euro kosten. Tij dens overleg met de pachters bleek, dat ze niet meewerken aan het op vrijwillige basis omzetten van pachC in ingebruikgeving om niet. Het wa-J terschap rest daarom niets anders* dan een uitsterfconstructie. In extre me gevallen zal pachtontbinding worden gevraagd, maar dat is een moeilijke en lange weg, waarbij zorgvuldige dossiervorming nodig is. Dit vergt extra mankracht. Ook het toezicht zal geïntensiveerd wor den. De gewijzigde regels voor de beweiding zijn mede gebaseerd op een onderzoek van de landbouwuni versiteit Wageningen. betrekking tot de belangencatego- rieën, bestuurssamenstelling en landelijke verkiezingen volgens het lijstenstelsel. Er gaat het nodi ge veranderen in de bekostiging van het regionale waterbeheer. Voor de burger is het ingewikkeld om twee wateschapsverkiezingen in 2006 en 2008 uit te leggen. Overslaan van 2006 bespaart ook kosten. In 2008 zouden er moge lijk ook schriftelijke verkiezingen mogelijk zijn, zoals dat nu bijvoor beeld al in West-Brabant gebeurt. In verband met de voorbereidings tijd, moeten provinciale staten in februari 2005 een besluit nemen om de waterschapsverkiezingen van 2006 door te schuiven naar 2008. Daarvoor wordt dan eerst een standpunt van de staatssecreta ris verwacht. Aquacultuur. De hogeschool Zee land krijgt 20.000 euro subsidie van de provincie voor de ontwikkeling van een cursus duurzame visserij en aquacultuur. Een verzoek voor de instelling van een kennisloket werd afgewezen. Advertentie I.M. agenda staan onder meer de bestrij ding van de blauwalgenproblematiek, wateropslag in Volkerak/Zoommeer als de grote rivieren te hoog staan en er gevaarlijke situaties ontstaan bij storm, en het zout- en zoetwaterbe heer van de wateren (voor de land- Deze raad gaat zich buigen over de problemen in het Deltagebied, zoals de blauwalgengroei in het Volkerak en Zoommeer. De raad bestaat uit de gemeenten in Zeeland, Zuid-Holland en een deel van Noord-Brabant, wa terschappen en provincies. Op de Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Jan P.M. Overhci-ke t Ten Ankërweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M. Boudewijn Kooijman rechts) bepleit bij dijkgraaf Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden zijn belangen als schapenhouder op de Thoolse en Sint-Philipslandse zeedijken. In het midden gezworene Ruijtenberg. Witte Andriesse uit Scherpenisse samen met zijn zoontje hij de prijsuitreiking in de burgerzaal in het gemeentehuis temidden van de andere winnaars.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7