Realistische oefening zet Ten Anker even op zijn kop Sint en Piet komen na snelle vaart te vroeg in Oud-Vossemeer aan Evacuatie van bewoners komt behoorlijk aan ZLM AUTOVERZEKERING? Dagbesteding in restaurant bij Van Houte in Tholen Meevaller van 123.000 euro voor gemeente Ballast Nedam bouwer Vijfhoek Donderdag 25 november 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Minstens zes cliënten nodig voor project Stichting Sjaloom zorg uit Dirksland gaat de dagbeste ding voor cliënten met een handicap verzorgen in het restaurant van Van Houte projectinrichting in Tholen. De stichting wil ook het tuinonderhoud en het schoonmaken van het gebouw uitvoeren. Sjaloom wil vaste voet op Tholen, maar opereert voorzichtig. Dat bleek donderdag avond in het Holland Huis in Scherpenisse. Vakmensen Medewerksters van Ten Anker, in gele hesjes met daarop de letters BHV van bedrijfshulpverlener rennen met por tofoons op en neer. „Wat een toestand, ik weet hier niks", roept een zuster die van de verpleegafdeling komt. Het is echt crisis in het Thoolse zorgcentrum, waar volgens het oefenscenario op de tweede verdieping brand is uitgebroken. „Ik wil niet van de trap", klaagt een bewoonster die in veiligheid gebracht moet worden, weg van de brandhaard. „Als dit echt was geweest, dan was het een zootje geweest", zegt een personeelslid, ter wijl ze wacht op de inzet van ambulancepersoneel voor het redden van twee gewonden. Uniek Eén bhv'er Een ramp Rooie oortjes Een dosis pepernotenolie heeft er zaterdag voor gezorgd dat de boot van Sint-Nicolaas veel te vroeg in Oud-Vos semeer arriveerde. De motor van zijn boot was op hol geslagen en hierdoor was de Spaanse kindervriend 's ochtends vroeg al aan wal gegaan. Tot overmaat van ramp was hij in het donker bijna al zijn zwarte pieten kwijtgeraakt. Met alleen nog hoofdpiet Riko aan zijn zij de had de goedheiligman onderdak gevonden bij de fa milie Van Doorn die aan de Haven woont. Druk programma Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 Poortvliet Tel: (01661612 509 Jan P.M. Overbccke Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Het eerste project van de pro testants-christelijke stichting op Tholen is het plaatsen van mensen met een handicap in de bediening van het restaurant van Van Houte. De nieuwbouw op het nieuwe in dustrieterrein Welgelegen II, op 7000 m2 grond, is momenteel in volle gang. In februari wil Van Houte verhuizen vanuit Sint-Maar tensdijk naar Tholen. In de hoek van het nieuwe gebouw (gezien vanaf de rotonde) is een restaurant voorzien. Aanvankelijk met 50 zitplaatsen, maar volgens directeur Erik van Houte zijn dat er nu 63 geworden. „Het wordt een grand café van zeven meter hoog. Er komt ook een kinderhoek in, af gescheiden door een glazen wand." Het is bedoeld voor het winkelend publiek, maar ook voor het perso neel van Van Houte zelf. Klanten kunnen er thee, koffie en frisdrank nuttigen, maar het is ook mogelijk een eenvoudig menu te bestellen. Het restaurant kan straks voor het hele gebied dienst gaan doen. „Wij zijn de eersten die zich daar vesti gen. Maar het is ook de bedoeling dat er andere retailzaken komen zo als Verjaal Electroworld uit Sint- Maartensdijk, de slaapkamerafde- fing van Bouman-Potter uit Poortvliet en Grando keukens, zo dat er een woonboulevard ontstaat. Er komt een professionele keuken in met een capaciteit voor 150 man. Later willen we het aantal zitplaat sen nog uitbreiden met een terras aan de voorkant." Als Van Houte open gaat, is er op het parkeerterrein bij het pand plaats voor 50 auto's. Als alle be drijven er zich hebben gevestigd, komt er ruimte voor 450 auto's. Om de klanten in het restaurant te bedienen, wil Van Houte mensen inzetten met een handicap. Sjaloom uit Dirksland wil dat graag verzor gen. Maar dat is financieel alleen mogelijk als er minstens zes cliën ten worden gevonden, zo bleek bij de presentatie aan de ruim dertig belangstellenden. Sjaloom kan zelf nu reeds voor vier cliënten zorgen. Die wonen allemaal buiten Tholen. Er zijn er nog twee nodig. Er zijn twee gegadigden uit Tholen, waar van er één zeker geplaatst kan wor den, zo bleek uit de toelichting. Directeur H. Brinkman van Sja loom zei dat in december duidelijk wordt of het project doorgaat of niet. „Ik heb er goede hoop op." Wel was er een kritische opmerking vanuit de zaal van een ondernemer die zelf dergelijke projecten had opgezet in instellingen in de geeste lijke gezondheidszorg. Hij waarschuwde ervoor voorzich ting te zijn met de combinatie hore ca en zorg. Het was volgens hem zaak om vakmensen 'die weten hoe ze met deze cliënten om moeten gaan' de begeleiding in handen te geven en het niet over te laten aan het horecapersoneel. Volgens Brinkman mag het geen horecabe drijf worden en mag er ook geen winst gemaakt worden. Sjaloom zal er ruimte huren en er wordt een zorgovereenkomst gesloten met Van Houte. „De medewerkers staan bij ons op de loonlijst. Wel is het mogelijk dat cliënten doorgroeien naar betaald werk." Sjaloom onderzoekt ook de moge lijkheden om op Tholen een woon project op te zetten voor ten hoogste 12 bewoners. Of 24 als het rijk het aantal bewoners weer terug wil brengen op 24, zoals in de gezins vervangende tehuizen gewoon was. Maar concreet zijn daar nog geen stappen voor ondernomen, zei Brinkman op een vraag uit de zaal. „We zijn wel in gesprek met ouders die ons gevraagd hebben te starten. We willen niet werken vanuit het aanbod, maar vanuit de vraag. We gaan niet eerst een gebouw neerzet ten en dan bewoners zoeken. Zo werkt het niet. We zullen samen werken met de oudervereniging Philadelphia. Maar we willen wel onze nek uitsteken in een voor ons nieuwe streek. Alles ligt nog open." Tegen discriminatie. Het Anti Dis criminatie Bureau Zeeland krijgt 56.500 euro subsidie van het pro vinciaal bestuur. Met recht kan er maandagavond van een realistische oefening wor den gesproken. Met name de eva cuatie van achttien bewoners zorgt voor de nodige consternatie. De medewerkers weten van niets. Als er om half acht BBB op hun pieper verschijnt, is dat het teken voor brandalarm en de zusters van de avonddienst nemen het serieus. Van de duo's blijft er één bij de be woners achter, de tweede spoedt zich naar dc receptie, waar gele hesjes en portofoons worden opge haald. Volgens het oefenscenario blijkt er in kamer 236 van het verzorgings tehuis brand uitgebroken te zijn. Via de toegangsdeur breidt het vuur zich uit naar de gang. Een in de kamer aanwezig familielid (ge speeld door een Lotusslachtoffer) probeert te ontsnappen via de naastgelegen ruimte de Brug. Dat mislukt omdat de tussendeur op slot zit. De deur naar dc gang zit eveneens op slot, zodat het fami lielid via een raam de aandacht probeert te trekken. Vanwege de rookontwikkeling is de automatische brandmeldinstal- latie in werking gekomen en wordt de brandweer gealarmeerd. De BHV (bedrijfshulpverlening) van het zorgcentrum begint met de ont ruiming van de tweede etage, enke le minuten later geassisteerd door de brandweer. De blusgroep Tholen geeft het sein middelbrand, zodat ook de brand weer van Sint-Philipsland wordt gewaarschuwd. Dc bhv'ers hebben ook zelf al brhndblusapparaten in de gang gepakt en slangen uitge rold van de eigen blusvoorzienin- gen. Er is flinke rookontwikkeling op de gang en de medewerksters lopen daar gewoon doorheen, zoals ze dat ook door de oefenvlammen doen. Dat is niet de bedoeling, maar het is ook de eerste keer dat er zo'n realistische oefening wordt gehouden in Ten Anker. „De afge lopen maanden hebben we op alle afdelingen in totaal tien oefeningen gehouden, maar die waren allemaal aangekondigd", vertelt Louis v.d. Boog, hoofd bhv van Ten Anker. Deze onverwachte oefening op maandagavond is veel grootschali ger opgezet in samenwerking met de brandweer en dat zorgt voor de nodige problemen. Het in veilig heid brengen van achttien bewo ners en nog twee oefenslachtoffers is een verzwarende omstandigheid. „Het is uniek dat er nu echt met be woners is geoefend", zegt Johan Nieuwenhuyzen van de Thoolse brandweer. Sommigen vinden het wel aardig dat ze, aan de arm van twee zus ters, de gang overlopen, de trap af, op weg naar de recreatiezaal. Mevr. D.M. de Graaf-Jansen is de eerste die van haar kamer wordt gehaald, want zij zit het dichtst bij de vuur haard. Ze is nog zelfstandig ge noeg, maar haar zuster van 92 jaar wil blijven liggen. Andere bewo ners blijven op de overloop achter en worden van koffie voorzien. Acht bewoners worden via het trappenhuis geëvacueerd en dat geeft de nodige problemen. De Druk overleg tussen medewerksters van Ten Anker en de brandweer van Sint-Philipsland. 'evacchair' blijkt een uitstekend hulpmiddel, maar niet iedereen vertrouwt deze evacuatiestoel zoals Louis v.d. Boog dat doet. Voor sommige personeelsleden is de 'evacchair' ook nieuw. De evacu atie wordt eveneens bemoeilijkt doordat brandweerlieden slangen door het trappenhuis leggen en ook zelf op en neer lopen. „Is het ook voor de brandweer een oefening?", zegt een zuster tegen een collega. „Het lijkt er wel op, want dat loopt evenmin ge smeerd." Brandweerlieden contro leren of de kamers leeg zijn. Eén kamer zit nog op slot, maar een sleutel blijkt niet voorhanden bij de personeelsleden. Dhr. Geuze be klaagt zich over het feit dat zijn moeder per se via het trappenhuis geëvacueerd moest worden, terwijl anderen op hun kamer of op de overloop mochten blijven. „Ze is er dagen overstuur van, dit is niet leuk meer." Eén van de zusters treedt doortastend op en neemt Geuze apart voor een gesprek. „Maar hoe vaker je oefent, hoe be ter het loopt", laat ze nog weten. Twee ambulancemedewerkers wachten intussen voor de dubbele deuren op de gang voordat ze naar de gewonden kunnen. Want achter de deuren is het voor hen nog niet veilig in verband met rook en vuur. Een tijdje wachten ze al, maar dan blijkt de brandweer aan de andere kant van de gang de gewonden al via de trap afgevoerd te hebben. „Aan de communicatie schortte nogal wat", bekent Louis v.d. Boog. Eén van de Lotusslacht offers prees de brandweer voor de 'goede diagnose.' „En ik was ook zo weg." Adri Geuze van de brandweer Tho len had het allemaal op de voet ge volgd en constateerde, dat er in drie kwartier toch een hele etage was ontruimd met achttien bewo ners en twee oefengewonden. Bo vendien waren er twee branden ge blust. Het begin was chaotisch, vertelde bevelvoerder Arvid Gaa- keer van de Thoolse blusgroep. Bij de receptie zag hij personeelsleden in draaiboeken bladeren en porto foons in werking stellen. Het vuur werd volgens Gaakeer te langzaam bestreden, mede door de moeilijke situatie in het trappenhuis. Louis v.d. Boog stelde vast, dat de eerst verantwoordelijke een be hoorlijk zware taak op haar schou ders kreeg. „We hebben 53 bhv'ers in Ten Anker, maar er was er maar 1 aanwezig. Verder deden de porto foons het niet goed. Intern moet er nog het nodige verfijnd worden. Donderdag gaan we dit allemaal evalueren." Nadat de bewoners terug waren ge gaan naar hun kamers, volgde er in de recreatiezaal een nabespreking, waarbij de verschillende rappor teurs van Ten Anker aan het woord kwamen. Ook Mark Felius, hoofd van het Thoolse zorgcentrum, be kende in onzekerheid gebracht te zijn. „Normaal heb ik de regie in handen, maar nu niet. Dat kwam mede omdat ik in verwarring werd gebracht door een verslaggever, die maar bleef zeuren. Dat was ge woon een ramp", zei Felius terwijl de Thoolse brandweerman Piet Jansen genoot. Hij had voor ver slaggever gespeeld, zoals twee col lega's van de brandweer maandag avond politieman waren. En de burgemeester speelde het spel ook volop mee. „Zelfs hij was een twij felgeval", zei Felius onder grote hilariteit. Verpleeghuisarts O. Miljenovic ging ook in op de miscommunica tie en vond dat de ambulance eer der gealarmeerd had moeten wor den, voordat de brandweer er was. Tijdens het chaotische begin zei de één echter dit en de ander weer dat. „Je moet heel kordaat zijn", aldus Mark Felius. Brandweerofficier van dienst Leon Havermans had toch het gevoel dat het redelijk goed liep, al vond hij wel dat beter met de rook rekening moest worden gehouden. Ook met de portofoons moet er nog meer geoefend. „Sint-Philipsland had een makkie", zei bevelvoerder Adrie van Duuren. Hij had maar één straal ingezet voor de brandbe strijding. En voor de evacuatie had hij mensen over, terwijl die niet be nut werden. Burgemeester Nuis uitte zijn waar dering aan allen die aan de oefe ning hadden meegewerkt. „Het ge meentebestuur stelt het bijzonder op prijs dat u zo omgaat met de veiligheid van de bewoners van dit zorgcentrum. En dat kun je maar op één manier doen en dat is oefe nen, oefenen en nog eens oefenen. Dat u daarvan het belang inziet, is een goede zaak. Je moet je proces sen kennen en rustig blijven onder zulke omstandigheden. Maar ik zag dames met rooie oortjes en soms was het net een mierenhoop. Toch heb ik buitengewoon veel waarde ring en bewondering voor het feit, dat u deze oefening uiterst serieus hebt opgevat. Leiding geven is bij zo'n calamiteit een eerste vereis te", benadrukte de burgemeester. Hij gaf ook nog een tip: zet je mo biele telefoon aan in zo'n situatie, want nu stond bij velen de voice- mail aan. Onderdeel van de oefe ning was namelijk ook, dat de brandweer diverse mensen van Ten Anker probeerden te bereiken via de mobiele telefoon en dat lukte niet. De burgemeester had in de re creatiezaal ook nog met bewoners gesproken en constateerde dat die uiterst rustig en tevreden aan de koffie zaten. „We moeten hier een jaarlijks te rugkerend iets van maken. Oefe nen, oefenen, oefenen", aldus Louis v.d. Boog, hoofd bedrijfs hulpverlening van zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Voor Agnes Ouwehand is het omgaan met een brandblusser minder vertrouwd dan het uitvoeren van verpleegkundig werk. De verzamelde kinderen konden 's middags zien hoe de overige vijf pieten de sint toch weer terugvon den. Na de hereniging werd Sint- Nicolaas welkom geheten door voorzitter C. Plompen, van het Sint-Nicolaascomité. Het ont vangstcomité had een rijtuig voor de Sint geregeld, waarmee hij naar dorpshuis De Vossenkuil werd ge reden. Voorafgegaan door de ma jorettes en muziekvereniging OVM trok een lange stoet kinde ren met kleurige ballonnen in een feestelijke optocht door het dorp. In het dorpshuis - dat tot de laatste plaats bezet was - werd het feest programma voor de sint voortgezet met het zingen van sinterklaaslied jes. Veel kinderen hadden een te kening of knutselwerk voor de sint gemaakt en enkelen durfden zelfs even bij hem op schoot te gaan zit ten. Na de pauze was er een Oud- Vossemeerse versie van het televi sieprogramma Idols. Terwijl een kritische jury toekeek, zetten enke le jonge artiesten hun beste beentje voor om een mooi lied te zingen. De ondeugende Pedro probeerde met enkele acts tussendoor ook in druk te maken op de juryleden, maar hij viel uiteindelijk buiten de prijzen. Aangezien alle cadeautjes nog in de op drift geslagen stoom boot lagen, kregen de plaatselijke idolen de toezegging dat ze bij het bezoek van de sint aan twee basis scholen (vrijdag 3 december) extra in het zonnetje gezet zullen wor den. Rond vijf uur werd de gezelli ge middag afgesloten met een strooipartij van de zwarte pieten. Bij het verlaten van de zaal kregen alle kinderen nog een snoepzak van de sint. Voor de kinderen van de groepen 7 en 8 van de lagere scholen was er zaterdagmiddag op de bovenverdieping van De Vos senkuil een bingo georganiseerd. Nu Sint-Nicolaas in Oud-Vosse- meer is aangekomen, wachten hem en zijn knechts enkele drukke we ken. Vrijdagavond zijn sint en piet te gast bij gymvereniging Spido. Donderdag 2 december wordt er in het dorpshuis vanaf zeven uur een bingo-avond voor leden van De Zonnebloem en ouderenbond AN- BO gehouden. Ook daar zal de sint een bezoek afleggen. Hij gaat diezelfde avond vanaf half zeven echter eerst met zijn pieten mee in een lampionnenoptocht door het dorp. Op vrijdag 3 december wor den vanaf kwart voor negen be zoekjes afgelegd aan de peuter speelzaal, de openbare en katholieke basisschool en de kin deropvang. Zaterdag 4 december besluit de sint zijn drukke pro gramma in Oud-Vossemeer met een voetbalwedstrijd tegen de jongste voetballertjes van v.v. Vosmeer. Om 11 uur nemen de F.C. Pietenboys uit Spanje het op tegen de kleine oranjehemden. Na de middag bezoekt de sint de plaatselijke supermarkt. De gemeente heeft een incidenteel voordeel van 123.206 euro, blijkt uit de programmarapportage per 1 okto ber. Enkele heffingen hebben meer opgebracht dan was verwacht. Zo vallen de secretarieleges 42 mille hoger uit en de bouwleges zelfs een kwart miljoen. Verder zijn investe ringen uitgesteld of geschrapt: com municatieprojecten (45 mille), digi taliseren oud-archief (21 mille) en verharden ijsbaan Sint-Annaland (21 mille). Van het geplande jeugd beleid is voor 35 mille aan zaken niet of maar gedeeltelijk uitgevoerd. Goedkoper dan gedacht bleken de invulling van de afdeling publieks- zaken (103 mille) en de kostenplaats informatie en automatisering in het gemeentehuis (109 mille). De verre kening voor het bijhouden van gege vens Basiskaart Nederland viel 35 mille voordeliger uit dan gedacht, werkzaamheden voor gemeenschap pelijke regelingen 23 mille. Uit het gemeentefonds werd over 2003 nog 37 mille meer ontvangen dan was begroot. De totale meevaller komt. afgerond, op 799.000 euro. Er zijn ook tegenvallers, voor een totaalbedrag van 676.000 euro. Liefst 530 mille daarvan komt voor rekening van het gemeentefonds, dat een lagere uitkering deed dan waar mee in de begroting rekening was gehouden. Voor milieuprojecten' werd 17 mille minder subsidie ont vangen dan was gedacht en de ver goeding voor het gebruik van Haes- tinge voor gymnastiekonderwijs viel tien mille tegen. Aan bijzondere bij stand werd 39 mille méér betaald dan waarmee rekening was gehou den. het vervangingsfonds werd met 80 mille overschreden. Naast de eenmalige meevaller over 2004 van afgerond 123.000 euro, blijkt dat er vanaf 2005 een blijven de tegenvaller is van 21.000 euro. Aannemer Ballast Nedam gaat het gezondheidscentrum en apparte mentencomplex de Vijfhoek in Tho len bouwen. Het werk is door Cas- tria Wonen gegund aan het bouwbedrijf dat ook betrokken is bij de bouw van het Waterfront in Tholen. Er zijn meer verbanden. Zowel Waterfront als de Vijfhoek is ontworpen door architect Ligtering. De termijn voor het indienen van bezwaren (artikel 19 procedure) te gen de bouw van het complex aan de Jan van Bloisstraat/Molenvliet- sedijk/Ten Ankerweg is op 16 no vember verstreken. Advertentie I.M. Louis v.d. Boog. hoofd bedrijfshulpverlening van Ten Anker, geassisteerd door andere medewerkers brengt met behulp van een 'evacchair'een bewoonster in veiligheid via het trappenhuis. Vriendelijk zwaaiend trok Sinterklaas in zijn rijtuig zaterdagmiddag door Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5