pleune vrrrt 'Ik schrijf niet in zeven lagen, ben veel meer een gevoelsmens' Gemeente gaat strenger toezien op het onderhoud van de plantsoenen Por-groep moet blijven Voor mode en wonen Dichtgeplakt Alcoholcontrole Donderdag 25 november 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Ten Anker en Toaverkot Y° u n Dorre kraters/zuiver zijde, eerste bundel van Eefde Jonge-Everaert Ze vindt het maar eng nu haar eerste dichtbundel ver schijnt. Er is en er wordt al zoveel poëzie uitgegeven, vindt ze. Mij past een grote bescheidenheid, zegt ze. Maar anderen die haar gedichten lazen of hoorden, wil den ze graag gedrukt zien. Ze merkt dat lezers zich her kennen in de woorden die ze op papier zet of voorleest. Zaterdag overhandigt Eef de Jonge-Everaert het eerste exemplaar van Dorre kraters/zuiver zijde aan burge meester W. Nuis in het Kunstcentrum in Tholen. Na de oorlog Bewoners willen bomen behouden en geen gras in Sint-Maartensdijk Weggegooid geld Niks te kiezen Opgedrongen Stemmen van lezers Blijkens het artikel in de Eendrachtbo- de van vorige week, ziet de por-groep, die zich beijvert voor de belangen van de duo-kern Sint-Maartens- dijk/Scherpcnisse, er weinig heil meer in. Alhoewel de meerjarenbegroting van de gemeente inderdaad weinig perspectief biedt, hoop ik van harte dat de groep aanblijft. Wie anders kan op het gemeentebeleid aangaande de duo-kern verder nog invloed uitoefe nen? We hebben moeten ondervinden op welke - mijns inziens onbehoor lijke - wijze het huidige gemeentebestuur aan dc smalstad het gemeente huis ontneemt, terwijl Tholen deze .voorziening' geenszins nodig heeft ter realisering van haar potentiële ontwikkelingsmogelijkheden. Ook de met verve geëtaleerde informatieverstrekking aan de burgers, bleek een flop te •zijn. Mijn eerdere kritiek daarop wil ik nog eens cijfermatig tot uitdruk king brengen. Kosten volgens onderzoeksrapport Investeringen - stichtingskosten, incl. grond - inventariskosten - verhuiskosten - tijdelijke huisvesting - voorbereidingsk. plan Tholen Investeringsbedrag Opbrengsten - verkoop gem.huis St.-M.dijk -/- - subsidies -/- Opgebouwde reserves -/- 'Netto investering' Exploitatiekosten - kapitaallasten, berekend naar 5% rente en lineaire afschrijving in 40 jaar van zgn. 'netto investering' - overige exploitatiekosten, t.w. belastingen en verzekeringen - rentekosten verwerving grond plan Tholen (zolang niet verkocht voor andere bestemming) - in mindering: huur CWI Jaarlasten Variant Tholen Variant St.-M.dijk 15.084.000,- 625.000,- 45.000,- 15.754.000,- 1.800.000,- 225.000,- 3.800.000,- 14.279.380,- 654.000,- (2x) 93.000,- 808.000,- 514.000,- 16.348.380,- -/- 225.000,- -/- 3.800.000,- 9.929.000,- 13.323.380,- 745.000,- 366.000,- 1.111.000, •/- €37.000,- 924.000,- 418.000,- 1..U2.ÓM,- 66.000,- -/- 37.000,- 1.074.000,- 1.371.000, Informatieverstrekking aan burgers Variant Tholen Lasten kapitaal en overige exploitatie - netto-investering 9.929.000,- - jaarlasten kapitaal en exploitatie (rente, afschrijving en onderhoud) - gevolgen btw-compensatiefonds en afschrijving volgens annuitaire methode -/- - huur CWI -/- Netto jaarlasten kapitaal en exploitatie 779.489, Opgenomcn in meerjarenbegroting 683.100, Netto toename uitgave 96.389,- Variant St.-M.dijk 12.323.380, 1.111.000, €294.511, 37.000, 1.408.000, -/- €470.984, -/- 37.000, €900.016, 683.100, €216.916, Commentaar Het onderzoeksbureau duidde het saldo tussen het investeringsbedrag en de beschikbare dekkingsmiddelen aan als 'netto investering.' Dit moest zijn 'nog aan te trekken financieringsmiddelen.' Bovendien werden de ka pitaallasten naar dat saldo berekend, dus foutief. Bij de informatievers trekking aan de burgers veegde het college van b. en w. onder die verkeer de noemer alles op een hoop, een mengelmoes van investeringsbedrag, dekkings- en financieringsmiddelen. Voorts werd een correctie toegepast wegens de omzetting van de lineaire afschrijving in die volgens het annuï teitensysteem; daarbij betrokken (in één bedrag) de btw-compensatie, ter wijl deze volgens het onderzoeksrapport al was verdisconteerd. Verkoop bestaand gemeentehuis Het onderzoeksbureau noteerde het - door het college van b. en w. niet ge noemde - verkoopbedrag van 1.800.000 euro als dekkingsmiddel voor de variant Tholen. Mijns inziens onjuist, daar deze opbrengst verrekend diende te worden met de afschrijving wegens kapitaalvernietiging, zijnde boek waarde minus verkoopsom. Inmiddels heb ik vernomen, dat het gemeente huis vervroegd is afgeschreven, derhalve ten laste van de algemene reserve. Dan hoort de verkoopsom thuis in die gemeentelijke spaarpot en dient deze niet te gelden als bestemmingsreserve voor het nieuwe gemeentehuis. Vergelijking investeringsbedragen - eindbedrag volgens kostenplaatje onderzoeksrapport - doorgaande huisvestingskosten tijdens de bouw, geschat op +/- - voorbereidingskosten plan Tholen (eventueel onjuist plan) moeten t.b.v. een objectieve vergelijking elders worden verantwoord gecorrigeerde investeringsbedrag Variant Tholen Variant St.-M.dijk 15.754.000, 450.000, 16.348.380, -/- €514.000, 16.204.000, 15.834.380, Aantekening: in beide varianten moet de rente tijdens de bouw/verbouw nog worden bijgeteld. Misschien bovendien overheadkosten ingevolge de gemeen telijke omslagmethode? Conclusie Het college van b. en w. heeft de burgers knollen voor citroenen verkocht. De gemeenteraad heeft kennelijk de uitwerking van zijn opdracht aan het college van b. en w. niet gecontroleerd. Aan de por-groep het klemmende verzoek om het voorgenomen impulsbeleid van het gemeentebestuur kritisch te blijven volgen. Rien Meerman, Sint-Maartensdijk, voormalig boekhouder van de smalstad. Natuurlijk heeft het artikel over de overwaarde van de Thoolse huizen sterk mijn aandacht getrokken, ook al omdat onze zoon Arno zijn zegje mocht doen. Interessant is dan voor mij ook de presentatie van de colle ga's die aan het woord komen en de intentie van hun verhaal. Het ver haal van collega Hopmans is mij wel bekend, maar onze nieuwe col lega Van den Ouden komt met een wel heel opmerkelijke uitspraak: Tholen was nogal ,dichtgeplakt.' Inmiddels ben ik 30 jaar op ons mooie eiland actief in de makelaar dij, maar van een dichtgeplakte markt is mij nooit iets gebleken. In deze 30 jaar hebben wij altijd vol doende concurrentie gehad en ze ker de laatste 15 jaar heeft de Thoolse bevolking keus gehad uit ca. 10 makelaars. De heer Van den Ouden pretendeert, dat hij de kran ten voor Tholen weg moet halen en zodoende een stukje ontwikke lingshulp verzorgt op Tholen. Hoe moet ik hier nu mee omgaan? Is het hoogmoed? Loopt hij naast zijn schoenen met oogkleppen op? Of komt hier een oud-Thools gezegde om de hoek hijken: 'Ik kom van Bru en Bap Leunis, Tholen. In de Eendrachtbode verscheen op 7 oktober een foto van een span doek, opgehangen aan de Ten An kerfiat te Tholen, met het op schrift: 'Bin jie noe zot, ons gaan nie naar 't Toaverkot'. Dit naar aanleiding van een uitspraak ge daan door de directeur van Ten Anker bij dc eerstesteenlegging -van het zorgcentrum De Schutse te Sint-Annaland. Namelijk dat het tijdelijk onderkomen van De Schutse ook wel geschikt zou zijn (met het oog op nieuwbouw al daar) voor de bewoners van de Ten Ankerfiat. Als reactie op zoveel onbegrip zou ik willen zeggen: 'Bluuf dan ma as klitten in je ouwe krotten zitten'. Een Toaverkotter, D.L. Koppenhol. Op de Postweg te Tholen, de Poortvlietscdijk in Poortvliet en de Provincialeweg in Sint-Maar tensdijk werden zaterdagavond tussen 22.00 en 2.00 uur de weg gebruikers gecontroleerd op alco hol. Van de achttien automobilisten die een blaastest aflegden was er nie mand in overtreding. DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7, 4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e-mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie I.M. Eefde Jonge-Everaert geeft haar eerste bundel in eigen beheer uit. Het is een bundel met 43 gedichten die ze onder haar eigen naam Eef Everaert 1941in eigen beheer uit brengt. Op de omslag staat de titel in een cirkel, maar dat heeft verder geen diepere betekenis, zegt ze. Ze stootte er bij het uitzoeken van het papier van de bundel op. Wel ver springt de t van Everaert. Zodat le zers ook 'even raar' kunnen lezen. Het typeert de persoon die in haar gedichten geen diepe lagen in de menselijke ziel blootlegt of grote woorden bezigt, maar wel raak ob serveert. Zich kan blijven verwon deren over haar directe omgeving, het landschap, bomen, mensen, de zee, de seizoenen. Maar ze wordt ook diep geraakt door wat er in de wereld daarbuiten gebeurt, zoals zelfmoordaanslagen (dorre kraters). Tholen is de plaats waar ze rust vindt, het eiland waar ze thuiskomt. Ze vangt dat gevoel in eenvoudige woorden. „Iedereen snapt mijn gedichten," lacht ze. Ze verontschuldigt zich bijna. Alsof poëzie niet toegankelijk mag zijn. „Als je ziet welke jonge dichters prijzen winnen, dan zou ik ook wel eens wat cryptischer willen schrijven. Ik schrijf niet in zeven la gen. Ben meer een gevoelsmens. Een gedicht kan er in vijf minuten uitkomen. Maar soms bedenk je al leen maar een mooie regel die je naast je bed legt en waar je later weer mee verder gaat." Eef de Jonge is vooral door anderen aangemoedigd de gedichten te bun delen. Vooral de laatste vier jaren heeft het schrijven van poëzie een belangrijke rol in haar leven gekre gen. Ze volgde cursussen bij Anne ke Schenk, Chawwa Wijnberg (de stadsdichter van Middelburg) en Thom Schrijer. Oefende in het schrijven van korte verhalen, hai ku's en andere verzen. „Er werd me steeds gezegd dat ik een eigen stijl heb en dat ik vooral op die manier door moest gaan." Tijdens de 'workshops' werden de deelnemers ook aangeraden om zoveel mogelijk andere dichters te lezen. Maar dat deed ze bewust niet. „Nee, dan zou ik toch te veel beïnvloed worden door de schrijfstijl van anderen." Enkele gedichten over Tholen hin gen op de Kunstroute en hangen al een tijdje in het Kunstcentrum in de Dalemsestraat. „Er kwamen men sen die steeds vroegen wanneer de gedichten gebundeld zouden wor den. Mensen worden er door ge raakt. Francesco Antonietti en An drea Cook van het Kunstcentrum hebben me er in gestimuleerd. An derhalve maand geleden heb ik er toe besloten: voor sinterklaas moet de bundel klaar zijn." De boreling ligt nu voor haar, nog ongelijmd maar onherroepelijk, zwart op wit. Het is echter niet het eerste boek dat uit haar handen komt. Wel heel persoonlijk. Schrij ven doet ze al langer. De docente textiel en mode werd bekend om het boek Door mijn gedaen, de geschie denis van de Zeeuwse merklap uit 1999. En de succesvolle reizende tentoonstelling die daarop volgde van een 125 meter lange merklap, geborduurd door 243 Zeeuwse vrouwen. De langste merklap ter wereld. Het boek in een opgave van 3500 was in korte lijd uitverkocht. De merklappen hingen in de grote kerk van Tholen, maar ook vijf maanden in het openluchtmuseum in Arnhem, en in België, waar 5500 bezoekers kwamen. Na dat project onderging Eef een zware rugoperatie. „Ik was altijd nogal bezig. Nu was ik ineens aan huis gebonden. Het was heerlijk om achter de computer te gaan zitten en weer iets creatiefs te doen." Ze schreef eerder artikelen voor het provinciaal overleg museumpresen taties. Als medewerkster van streek museum de Meestoof in 2002 een brochure over de hoogtepunten van de collectie voor de Nederlandse museumvereniging. En schrijft ver halen voor het blad dat in haar eigen familie wordt uitgegeven d' Everbo de. „Dat doe ik ook met veel ple zier, maar nu schrijf ik vooral poë zie." Ze is opgevoed met de liefde voor de taal. Haar vader was hoofd van de school in het Terhole in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. „Hij decla meerde gedichten terwijl hij zich voor de spiegel stond te scheren. Wij hoorden ze als kind. Maar gooi den, jong als we waren, de regels van de verschillende gedichten door elkaar. We konden dat niet goed onthouden. Leerlingen die na de oorlog bij mijn vader op school za ten, kennen nog altijd het Lied van de achttien doden van Jan Campert uit hun hoofd." Ze wijdt er een ge dicht aan in haar bundel. Maar er zijn veel meer verhalen over haar jeugd in Terhole te vertellen. Over alle kamers in het grote onderwij zershuis met elf kinderen Everaert. Een familiegeschiedenis. Ze denkt er over na er iets meer mee te doen. Zoals haar vader declameerde zo deed Eef dat later ook. Ze won er ooit in Den Bosch de stadsprijs mee toen ze Thebe van Gerrit Achterberg voorlas. „Het was vaak met Joost Prinsen. Als hij er bij was, won hij en werd ik tweede. Was hij er niet werd ik eerste." Prinsen ging acte ren, Everaert 'richtte zich meer naar binnen.' Maar treedt sinds een jaar of vier met haar gedichten ook naar buiten. Op huisconcerten, literaire café's en andere manifestaties in het Thools en het Zeeuwse. Een gedicht is opgenomen in het poëzieblad Kaaischrift in Middelburg. In deze krant stond een tekst van haar in de bijlage over de watersnoodramp. Maar ook op een bladwijzer naar aanleiding van de literaire gedich tendag 2004 in IJsselstein verscheen een gedicht. Knotwilgen heet het. Geknot/geduldig in het gelid/vol lit- tekens/schrarnmen/knopen/Ik wou dat ik zo stil kon staan/en ieder jaar/opnieuw, opnieuw/weer uit kon lopen. Ze kan zelf niet precies aangeven hoe het komt dat haar gedichten zo aanslaan. „Het betaalt zich toch uit dat je veel hebt gelezen. Dat je met boeken en taal bent opgegroeid. Je leert misschien sneller associëren. En door die cursussen breek je toch een beetje open. Je krijgt onderwer pen op waar je zelf niet over zou schrijven." Niet alles wat in de bundel staat, heeft ze zelf meegemaakt. „Mensen denken vaak dat het autobiografisch is, maar dat is lang niet altijd het ge val. Ik kan me wel verplaatsen in andere situaties. Het gaat wel vaak over hoe ik in het leven sta. Wat ik van me afschrijf. Maar de lezer moet de lyrische ik niet vergeten. Alles wat hier in staat ben ik niet persoonlijk." Ze woont alweer 26 jaar op Tholen. Moest in het begin erg wennen, maar nu is haar liefde voor het ei land onvoorwaardelijk, zegt ze. Dat weerspiegelt zich ook in haar poë zie. De nabijheid van zout zeewater, de getijden. Wantij. Zoals het water/komt en gaat/eb jij/en komt terug/aarzelend stroom ik/over schurend zand/het wassend water/tegemoet en bots/stromen die elkaar/ontmoeten/tot stilstand ko men/draaien/zonder te vermen gen/wantij/van zout en zoet. Het rustige wonen dat ze als een luxe, een weldaad beschouwt. Ze dicht erover, maar dichter wil ze zich niet noemen. „Dat is zo'n groot woord. Ik vond het altijd veel te simpel wat ik schreef. In de gedich ten laat ik zien wat mijn leven zin geeft, betekenis. Met weinig woor den proberen een beeld op te roe pen. Het is mooi dat anderen dat waarderen." De feestelijke presentatie in het Kunstcentrum aan de Dalemsestraat 21 is zaterdag om 16.00 uur. Verschoten dagen Vandaag heeft ze de dijk ver zaakt haar hand verwond bij het oesters rapen langs de Oosterschelde ze nam de mooiste stenen mee fietste met tassen vol langs het vergrijsde groen en langs verkleurde velden hoorde het zachte ruisen van het deftige droge riet van het tikkelen van het dorre blad van bijna kale peppels en de iep zag tussen kale stoppelbedden vergeten aren op de droge grond en pluis van akkerdistels in de zomerlucht verdwijnen ongrijpbaar als herinneringen aan de verschoten dagen van vroege en van veel te jonge gestorven zomers ze nam de mooiste stenen mee naar huis en plantte ze bedachtzaam in haar tuin Bewoners van de Scholeksterlaan en Zwanelaan overleggen over de herinrichting van het plantsoen v.l.n.r. A. Broeren, mevr. Prins, T. Pot en J. Kloet. De gemeente gaat strenger toezien op het onderhoud van plantsoenen. Nu al worden bedrijven die het onderhoud verzorgen niet uitbetaald ais het maaien en snoeien niet goed is uitgevoerd, maar de touwtjes worden op dit punt nog strakker aangetrokken. Dat zei afdelingshoofd ing. W.J. de Voogd van der Straaten maandagavond naar aanleiding van kritiek van bewoners van de Scholeksterlaan, Meeuwelaan en Zwanelaan in Sint-Maartensdijk. Zij waren maandagavond op het ge meentehuis uitgenodigd om over de herinrichting van hun plantsoen te komen praten. De opkomst was groot. Van dc 21 adressen die waren aangeschreven, waren vijftien bewo ners present, plus een toekomstige bewoner van het pleintje van de nieuwe wijk in de Muyepolder. D. Lindhout-Kaashoek stapte na een uur uit protest op omdat ze vond dat bewoners niets in te brengen had den. De bewoners mochten wensen kenbaar maken, maar het budget van 7500 euro bleek daarvoor volstrekt ontoereikend, zo had J. Pot uit de Scholeksterlaan de bewoners én de ambtenaren voorgerekend. Hij kreeg gelijk. Het punt over hel nieuwe onder houdsbeleid kwam aan de orde toen de bewoners duidelijk hadden ge maakt dat ze geen van allen gras in het plantsoen willen. Ze zijn bang dat het gebruikt wordt als honden toilet en dat het onderhoud niet goed gebeurt. De gemeente zou het plant soen juist wel voor een deel in wil len zaaien met gras omdat dat aan zienlijk scheelt in de kosten van het onderhoud. Gras kost jaarlijks maar 2 euro per vierkante meter aan on derhoud, bodembedekkers 12, (al hebben die dc eerste jaren extra ex tra onderhoud nodig). Pot zag de bui al hangen als er voor de deur een strook gras komt te lig gen. „Het probleem in heel het dorp is dat ze er met de maaimachines snel overheen vliegen en dat ze de kantjes niet meemenen." De Voogd van der Straaten zei het daar mee eens te zijn. Klachten over slecht onderhoud komen niet alleen in Sint-Maartensdijk voor, maar ook in de andere woonkernen. „Maar daar wordt wat aan veranderd. Dat kan ik jullie hier nu al wel zeggen. Nu is het ook al zo dat bedrijven niet uitbetaald krijgen als het werk niet goed is uitgevoerd. Dat is al een aan tal keren voorgekomen. De touwtjes worden steeds strakker aangetrok ken." Maar daarmee was er nog geen op lossing voor het plantsoen in de nieuwbouwwijk voorhanden. Het plantsoen is nog maar acht jaar gele den aangeplant. Door gebrekkig on derhoud is er veel strekgras gaan groeien tussen de lage struiken. Zon der rigoureus ingrijpen is dat niet meer weg te krijgen. De gemeenteraad heeft een beleid opgesteld voor het onderhoud van openbaar groen. En maakt daarin onder meer een onderscheid tussen het onderhoud in het centrum (inten sief) en plantsoenen in de woonwij ken (minder intensief). Dat moet verder nog worden uitgewerkt in een zogeheten groenstructuurplan dat vanaf begin volgend jaar ter visie zal worden gelegd zodat iedereen er op kan reageren. In maart 2005 zou het plan dan vastgesteld moeten worden waarna het plantsoen op het rustige pleintje in de Muyepolder als eerste op de schop gaat, zo lichtte ambte naar L. Jansen-Dcelder toe. Wethouder F.J. Goossen die derge lijke bijeenkomsten gewoonlijk zelf leidt was door burgemeester W. Nuis gevraagd aanwezig te zijn bij de pre sentatie aan de raadsfracties van de tekeningen van het nieuwe gemeen tehuis. Dat gebeurde elders in het gebouw. Nuis zelf was daarvoor op zijn beurt weer verhinderd omdat hij bij een rampenoefening in woon zorgcentrum Ten Anker aanwezig moest zijn. Jansen en ambtenaar M. Kole lichtten een en ander toe, maar afdelingshoofd De Voogd van der Straaten nam halverwege de avond het roer van de discussie over. Het plantsoen, zo'n 1700 m2 groot, is verdeeld in vier stukken. Die blij ven gehandhaafd. Ook de grote boom met de bank eromheen en de vier verharde paden. Alle andere bo men en struiken zouden eruit moe ten. Jansen: „De struiken komen nu over als een dichte massa, onge structureerd en rommelig. Het is vooral veel te hoog geworden. Het neemt de vorm van een bos aan." Volgens Pot heeft onderhoud in de toekomst alleen zin als eerst de structuur van de grond verbeterd wordt en als alle strek-of kweekgras eruit is gehaald/Volgens Chr. Koop man van de Zwanelaan was er de eerste vijf jaar niets aan de hand ge weest en stond het plantsoen er 'al tijd prachtig bij' maar is het de laat ste twee jaar snel verwilderd. Hij vond het 'weggegooid geld'. Volgens ambtenaar M. Kole zal het onderhoud in de woonwijken voor taan 'gemiddeld' zijn. En daar zal de inrichting op aangepast moeten wor den. Aan dat onderhoud schort het volgens D. Lindhout-Kaashoek erg. „Als ze voor onderhoud komen, zijn ze na drie kwartier weer weg." Jan sen zei dat er voor planten en strui ken gekozen kan worden die niet zo vaak gesnoeid hoeven worden. Vol gens Pot staat of valt het onderhoud met het budget wat de gemeente er voor over heeft. „Nu lopen ze langs de kantjes. Wat mag onderhoud kos ten per vierkante meter?" Dat ant woord moesten de ambtenaren schuldig blijven. Volgens E. van der Wal-Vermeulen wordt er drie of vier keer per jaar onderhoud gepleegd. In het plantsoen staan ook prunusbo men. Buurtbewoner A. Broeren-van de Ree had in de eigen tuin ook zo'n boom geplant omdat ze de bomen in het plantsoen zo mooi vond. In het plan van de gemeente zouden deze bomen ook het loodje leggen. En dat kwam hard aan bij de bewoners. Niemand had er last van. Integen deel, de bewoners genoten juist van deze bomen, van de kleuren in de verschillende seizoenen. Mevrouw Prins vroeg of er ook wat eenvoudige speeltoestellen voor jon ge kinderen geplaatst zouden kun nen worden. Maar dat was geenszins de bedoeling. Mevrouw Lindhout begreep niet waarom er geen andere voorstellen gedaan konden worden. „Ik dacht dat we uitgenodigd waren om er samen een bestemming voor te zoeken. Willen we er groen of aanvullende parkeervakken? We mogen nu alleen over gras en strui ken praten." De deelnemers konden vervolgens in groepjes hun plantsoen met kleur potloden intekenen met bomen, ha gen, bodembedekkers en gras. De kosten van de verschillende onder delen werden erbij geleverd. Maar mevrouw Lindhout wachtte dat niet af. Ze verliet demonstratief de bij eenkomst: „Dit is te gek voor woor den. Ik wil hier niet zitten om de kleur van bloemetjes in te tekenen. Er is niks te kiezen." De overige bewoners namen wel de moeite en uit de vier ingediende te keningen bleek dat er drie erg over een kwamen. Bij alle schetsen wa ren de randen laag en liep het struikgewas naar het centrum van het plantsoen toe. Op één tekening waren een wip, hinkelbaan, een knikkerpotje openomen, maar vol gens Kole maakt dat het plan veel duurder omdat er speciale eisen worden gesteld aan de ondergrond. En daar is geen geld voor. Alleen Pot had uitgerekend wat het plan zou kosten dat zijn groepje had ingetekend. Dat zou ongeveer 24.000 euro kosten. Het voorzag in acht bomen, zonder hagen vanwege het onderhoud, wel heesters, lage struiken en bodembedekkers. „Je kan hier geen plan van 7500 euro voor maken. Alleen al een haag van 120 meter kost 1200 euro. Ik zit vast aan het budget." De ambtenaren be aamden dat. En daarmee kantelde eigenlijk de hele avond. En kwam naar voren dat de gemeen te liever een groot deel met gras in zou willen zaaien omdat het onder houd daarvan veel goedkoper is. T. Pot-de Viet vond dat de bewoners nu door de gemeente het inzaaien van gras werd opgedrongen en dat de inspraak ver te zoeken was. Maar De Voogd van der Straaten zei dat ze de wens om geen gras te nemen zou den bekijken. Op aandringen van de bewoners toonde ambtenaar Kole wat er vol gens de gemeente met het budget van 7500 euro wel en niet kan. Uit de schets die zij toonde, met bomen (8) langs de entree van de paden, heesters en haagjes was de hele bui tenkant van ongeveer 1000 m2 met gras voorzien. Toekomstig bewoner J. de Wit stelde vast: „Je kan als bewoner niet met een plan komen want daar is geen geld voor. Je eindigt met gras." Met de voorstellen van de bewoners gaat de gemeente nu onderzoeken wat er met het budget kan, aldus De Voogd van der Straaten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3