Gimbfère UITVERKOOP! Begraafrecht stijgt fors, maar bouwvergunning voordeliger Ozb-opbrengst meer, maar tarieven lager Speelmansplaten ziet weinig perspectief meer /ft Rijbewijs niet duurder, hondenbelasting 5% omhoog 't Meisje van 't weer, de schriever, vrouw Veuhelaer mm Vijf jaar cel voor incest Huis minder én puntdaken in Molenstraat Donderdag 25 november 2004 61e jaargang no. 2 WORDT DE KABEL BIJ U OOK WEER DUURDER?? ffK HEIJNEN p£L VÜ De onroerende-zaakbelasting (ozb) moet volgend jaar in Tholen 7,5 procent meer opbrengen dan nu het geval is. Daarvan komt 2,5% voor rekening van nieuw gebouwde huizen, terwijl de resterende vijf procent eenvoudigweg een verhoging is. Totaal moet deze belasting volgend jaar 3,04 miljoen euro in het laatje brengen. De tarieven kunnen omlaag doordat de waarde van het onroerend goed de afgelopen jaren fiks is gestegen. Vijf procent Gemeente pleit bij Raad van State voor recreatie „Door onthouding van goedkeuring aan de dagrecreatie- ve bestemming en de dreiging van het verzoek van Na- tuurvereniging Tholen om handhavend op te treden, wordt het toekomstperspectief voor het bedrijf de Speel mansplaten ondermijnd." Dat zei mevr. W. van Toor na mens de gemeente Tholen dinsdag voor de Raad van Sta te in Den Haag. 9-persoonsbus huren? Bel: Autobedrijf Maat! Tel: 0166-653625 DAMESMODE HERENMODE KORTEMEESTRAAT 25 KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM BERGEN OP ZOOM RESERVEER NU UW KERSTMENU Vergunning voor evenement van 6 naar 50 euro Deze week De bouwleges in Tholen kunnen fors omlaag. Gebleken is, dat de kosten van de in de afgelopen 21 maanden in gediende bouwaanvragen ruimschoots worden gedekt door de in rekening gebrachte leges. Het in behandeling nemen van een bouwaanvraag wordt volgend jaar 15% goedkoper, het voeren van eventuele procedures liefst 30%. Een aantal andere leges zal 2% stijgen. Maar een rijbewijs wordt niet duurder. Begraafrecht Havens Thoolse huizen in vier jaar de helft meer waard HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165 304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl -HoTnepagerwwyv.eendrachtbode.nl Heten en STnt Thoolse Oo$trant Verschijnt Bankrekening yoor de streek Tholen In opgenomen de Xdvertentieblad. ?ag- 556, Giro 12 44 0,7 *15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Toen de gemeenteraad in 2002 aan trad, werden de partijen het eens over een jaarlijkse verhoging van de ozh met 16%. Er was veel geld no dig om tal van wensen te kunnen re aliseren. Mede als gevolg van de te ruggelopen economie en het uiten van maatschappelijke onvrede over de als hoog ervaren woonlasten in Tholen. besloot de gemeenteraad de tariefstijging te matigen. Daardoor zullen wensen uitgesteld of ge schrapt moeten worden. Voor 2005 wordt met een stijging van vijf pro cent volstaan. Ten opzichte van de begroting van 2004 betekent dat 141.00 euro méér opbrengst uit de ozb. Daarnaast zal er volgend jaar 70.550 euro meer aan ozb binnen komen dankzij nieuw- en verbouw van panden. Voor het berekenen van de aanslag 2005 wordt gebruik gemaakt van de waarde op I januari 2003. Die is re cent voor alle onroerende goederen bepaald. En daarbij is gebleken dat het Thoolse onroerend goed in vier jaar tijd 51% méér waard is gewor den. Voor huizen is de waardestij ging gemiddeld 59%, voor niet-wo- ningen gemiddeld 23%. Hierdoor zou de ozb-aanslag volgend jaar fors stijgen, ware het niet dat de ge meente de meeropbrengst op vijf procent heeft bepaald. Daardoor kan het belastingtarief omlaag. Voor wo ningen daalt het met ruim 34% en voor niet-woni.igc ,;et ruim 17%. De eigenaar/bewoner van een huis gaat (per 2268 euro economische waarde) 3,48 euro betalen (dat was 5,31 euro) en de huurder 1,55 euro (was 2,36 euro). Voor niet-wonin- gen wordt het tarief voor een eige naar/gebruiker 5 euro (was 6,05 eu ro) en voor een gebruiker 2,23 euro (was 2,69 euro). Deze tariefdaling betekent, dat ie mand wiens huis 59% in waarde is gestegen, volgend jaar vijf procent meer ozb gaat betalen. Maar als de waarde van een woning méér is ge stegen dan dat gemiddelde (bijvoor beeld bij vrijstaande woningen in het buitengebied), dan zal ook de ozb-verhoging hoger uitvallen dan de genoemde vijf procent. De gemeente wil volgend jaar vast houden aan verschillende tarieven voor woningen en niet-woningen, zoals dat in 2001 is ingevoerd. Om dat de waardeontwikkeling tussen woningen en niet-woningen behoor lijk verschilt, wordt met deze ta riefsdifferentiatie voorkomen dat eigenaren en gebruikers van wonin gen een groter deel van de ozb-op- brengst voor hun rekening moeten nemen. Ook het waterschap neemt de nieu we taxatiewaarden als uitgangspunt voor de omslag gebouwd (voor huiseigenaren). De algemene verga dering van hoofdingelanden besloot vorige week het tarief met 20% te verlagen. Maar dat compenseert de stijging bij lange na niet volledig. ZIE VERDER PAGINA 7 B. en w. hadden met C.D. Groene- wege uit Sint-Maartensdijk en het echtpaar M.J. Kooijman-de Jonge uit Sint-Annaland en anderen een voorlopige voorziening gevraagd in verband met bestemmingsplan Bui tengebied. Alle partijen waren het niet eens met het besluit van gede puteerde staten van Zeeland ten aan zien van dit bestemmingsplan. De boeren hadden bedenkingen tegen de aanwijzing van de Joanna Maria- polder, Sluis-, Hollaire- en Noord polder als hoogwatervluchtplaats. De gemeente ging het vooral om de Speelmansplaten, het dagrecreatie terrein aan de zoete kant van de Oesterdam. B. en w. willen voorzie ningen ten behoeve van water- en oeverrecreatie mogelijk maken, waaronder squads en jetski's, die tot de lawaaisporten worden gerekend. De Speelmansplaten moeten de re creatiedruk van de Oosterschelde (de zoute kant van de Oesterdam) afleiden. Het terrein is eigendom van het rijk, de gemeente huurt dat en verhuurt het weer aan recreatie ondernemer Verweij uit Hoogerhei- de. ZIE VERDER PAGINA 15 Aluminium rolluiken goedkoper kan echt niet! Restaurant yeerfuus (1 e en 2e kerstdag geopend) Meer info: www. restau rantveerh uis. n I of telefonisch 0167-576046 Dubbelwandig, geïsoleerd, in de kleuren: wit crèmewit en lichtbeige prijsvoorbeelden: afm. 1200x1000 mm 267,- afm. 1750x1500 mm 347,- afm. 2000x1800 mm 388,- Let op incl. elektrische bediening! prijzen incl. btw 19% W INieuwbouw I Renovatie Canadaweg 6,4661 PZ Halsteren Veilingweg 11,4697 RB Sint-Annaland Tel. 0164-683425, mob. 06-22261798 Advertentie I.M. Advertentie LM. Advertentie I.M. Advertentie I.M. Vijf jaar gevangenisstraf is de juiste maatregel voor de 49-jarige E.M.R. de K. uit Sint-Annaland. Dat vonnis velde de Middelburgse rechtbank gisteren in verband met incest van de vader met zijn oudste, nu zeven tienjarige dochter. De officier van justitie had ook vijf jaar cel geëist. Hij vond dat 'een man van bijna vijftig zijn verantwoordelijkheid hoorde te nemen.' De advocaat van De K. had naar voren gebracht dat de inmiddels ex-vrouw van de man en zijn dochter zelf mede schuldig waren aan de uit de hand gelopen si tuatie. De rechtbank achtte het wet tig en overtuigend bewezen, dat de vader vanaf 17 oktober 1999 tot en met 9 augustus van dit jaar ontucht had gepleegd met zijn dochter. De advocaat wilde dat een groot deel van de vijf jaar als voorwaardelijke straf zou worden gegeven om zijn cliënt snel therapeutische hulp te kunnen geven. Temeer daar De K. zijn huidige verblijf in het huis van bewaring De Schie te Rotterdam als erg zwaar ervaart. De rechtbank achtte verzachtende omstandighe den niet op zijn plaats gezien de ernst van dé incest en nam de eis van de officier over. Tegen de vierde herziening van het bestemmingsplan Kom Poortvliet zijn geen bezwaren ingediend. De gemeente heeft, naar aanleiding van opmerkingen tijdens een inloop avond in maart, nog een punt aan gepast. Naast het pand Molenstraat 46 komen geen drie koopwoningen met plat dak, maar twee koophuizen met kap en een garage/berging. Dat past beter in het straatbeeld. Aan de overkant komen drie herenhuizen, vijf garageboxen en negen levens- loopbestendige woningen (waarvan zeven huurhuizen). Deze laatstge noemde huizen krijgen wél platte daken. En voor één ervan - het dichtst bij de Paasdijkstraat - is een hogere geluidsgrenswaarde vastge steld. De gemeenteraad stelt het be stemmingsplan op 9 december vast. Een vergunning voor het organise ren van een evenement gaat mini maal 50 euro kosten. En dan nog wordt maar tien procent gedekt van de kosten die de gemeente moet ma ken. Op dit moment moet voor een evenementenvergunning zes euro neergeteld worden. Een dergelijke vergunning is nodig voor bijvoor beeld het organiseren van een brade rie, kermis of wielerronde, wandel en fietsmeerdaagsen en activiteiten op koninginnedag. Voor braderieën en evenementen met een commer cieel oogmerk gaat de vergunning 115 euro kosten. De braderie in Tho- len-stad vormt een uitzondering, daarvoor moet de organisatie 385 euro op tafel leggen. Dichteres Eef de Jonge uit Tholen is meer een gevoelsmens De zachte handen en het luisterend oor van SPS-verzorger Jan Luijks EN VERDER... Schapenhouder Kooijman bepleit soepel gebruik van dijken Realistische oefening zet Ten Anker even op zijn kop DE DICHTER BEGRIJPT DE NATUUR BETER ALS DE MAN VAN DE WETENSCHAP Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De vergunning om te bouwen, zoals in Waterfront Tholen, wordt volgend jaar goedkoper. Bouwprocedures bij de gemeente zijn al een aantal jaren kosten dekkend. In de gemeentebegro ting is voor volgend jaar een opbrengst van 838.466 euro ge raamd. Hiervan komt 536.466 euro uit bouwleges, 190.000 euro uit procedures (zoals vrijstelling bestemmingsplan), 94.500 euro uit leges welstandstoezicht en 17.500 euro uit leges AAZ. De voor 2004 geraamde opbrengst wordt ruimschoots gehaald, want op 1 oktober was al 250.000 euro méér ontvangen dan was begroot. Blijft in 2005 het aantal aanvra gen en procedures gelijk, en stij gen ook de gemiddelde bouw kosten niet, dan zouden de legestarieven verlaagd kunnen worden. Berekeningen hebben ertoe geleid, dat de gemeenteraad wordt voorgesteld om de leges voor bouwaanvragen met 15% te verlagen en die voor procedures met 30%. Tegelijkertijd worden de maximale bouwkosten waar over legeskosten berekend zullen worden, op een miljoen euro be paald. Een nieuwe heffing is die voor het behandelen van infor matieverzoeken bij aan- en ver koop van woningen. Een gemeentelijke heffing die volgend jaar wél fors omhoog gaat, zijn de lijkbezorgingsrech- ten. Uit een onderzoek naar de hoogte van de begraafrechten in 426 Nederlandse gemeenten, bleek begin dit jaar dat Tholen in Zeeland de goedkoopste gemeen te is. Deze heffing dekt dit jaar 60% van de gemaakte kosten, maar volgend jaar moet dat, zo als afgesproken in Kleur Beken nen, 70% zijn. Om dat te realise ren, is een gemiddelde verhoging van 33% noodzakelijk. Maar het gemeentebestuur wil verschillen de percentages toepassen voor de diverse rechten. Uitgifte van ei gen graven, inschrijven van gra ven en begraafrecht zouden 50% moeten stijgen. De bedragen worden respectievelijk 500, 15 en 238 euro. Een vergunning voor het plaatsen van grafmonu menten wordt 10% duurder (66 euro), het jaarlijks onderhouds recht voorwerpen op graven 5% (42 euro) en het afkopen van het jaarlijks onderhoudsrecht stijgt met 20% naar 500 euro. De meeste leges worden met 2% verhoogd (bijvoorbeeld gebruiks vergunning brandveiligheid, hu welijksvoltrekking). Maar er zijn enkele uitzonderingen. Zo blijft een uittreksel uit het persoonsre gister 8,80 euro kosten en een rij bewijs 44,40 euro. Beide docu menten zijn in Tholen een stuk duurder dan in andere gemeenten. Een paspoort en een identiteits kaart worden iets duurder, de door het rijk vastgestelde maxi mumtarieven worden overgeno men. Dat is respectievelijk 38,83 euro en 31,26 euro. Een ont heffing voor bijzondere transpor ten moet niet langer bij de ge meente worden gevraagd, maar bij de rijksdienst voor het weg verkeer. Deze hanteert een lande lijk tarief van 31 euro. De scheepvaartrechten (haven-, kade-, opslag- en staangeld) dek ken dit jaar 40% van de kosten van de vier Thoolse handelsha vens. De gemeenteraad heeft af gesproken dat die dekking vol gend jaar 50% moet zijn. In de begroting 2005 is met een op brengst van 75.000 euro rekening gehouden, bijna veertien mille meer dan dit jaar. Het tekort is dan bijna 53.000 euro. Burge meester en wethouders stellen echter voor om deze rechten niet te verhogen, gezien de hoogte er van. Wél wordt betwijfeld of in dat geval de geraamde 75 mille binnen zal komen. Aangezien het tekort vanaf 2007 hoogstens 30 mille mag zijn, zal de komende jaren aan een tariefsverhoging niet te ontkomen zijn. Het liggeld voor pleziervaartui gen in de haven van Stavenisse stijgt met 3%. Aanvankelijk was de bedoeling om 10% te verho gen, maar dat is niet nodig omdat er minder wordt geïnvesteerd. Het vervangen van steigers en drijvers wordt namelijk uitge steld en zal mogelijk later wor den gecombineerd met een even tuele uitbreiding van de haven. De liggelden voor passanten in de Thoolse jachthavens gaan wél 10% omhoog. Een verhoging van de toeristen belasting blijft volgend jaar ach terwege. De hondenbelasting gaat 5% omhoog (aanvankelijk was 10% de bedoeling) en de fo rensenbelasting 10%. De belastingvoorstellen worden woensdag 1 december besproken in de commissie bestuurszaken. Gehuldigde Corrie de Jung vindt dat anderen de titel 'vrijwilliger van het jaar' verdienen Tholen en Sint-Philipsland waren zaterdag op het symposium In 't Zêêuws kan 't ok in Middelburg goed vertegenwoordigd. De dag ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van de Zeeuwsche vereeniging voor dia lectonderzoek ging over de rijkdom van tweetaligheid. Er waren acht be kende figuren gevraagd ulder licht daerover te laete schiene. Kees Slager, afkomstig van Scherpenisse, was er dicussieleider; Marjon de Hond van Tholen en Ella Vogelaar van Anna Jacobapolder vertelden over hun werk en hun afkomst. Samen zongen ze zelfs een rommelpotliedje, op ulder lief heschreve door Jopie Meerman-Ottevanger uit Tholen. Zij trommelde 't krootje op tijdens de lunch, tussen de soep en de broodjes, om hen de tekst te overhandigen. Daarnaast had ze voor ieder een pentekening van Adri Box hoorn uit Tholen met alle woonkernen van de gemeente erop. Samen zongen ze spontaan het lied vaneihes in 't dialect van Thole. Want ook tijdens deze dag bleek maar weer eens hoeveel verschillen er zijn tussen dialecten op de voormalige eilanden. In woorden en in klanken. Het mooiste Zeeuwse woord uit 800 inzendingen dat door de jury werd gekozen was platte zeuge. Het werd lang niet door iedereen herkend als borstel (op Walcheren), maar de meesten kenden wel het woord zeuge voor pissebed. Marjon de Hond werd aangekondigd als 't misje van 't weer, maar op Tholen en Flupland bluuf ze 't meisje van 't weer. Dat geldt ook voor nummer twee vanessentennen. van begin tot eind dat in onze streek uitgesproken wordt als vanaanstaanden. Het zijn maar kleine verschillen. Ze bestaan nog. Maar ze komen wellicht verder onder druk te staan nu steeds minder kinderen dialect spreken en ook steeds minder ouders dialect spreken tegen hun kinderen. Ook sommige panelleden hadden er moeite mee zich in hun moerstaal uit te druk ken. Ella Vogelaar werd tijdens haar praetje en 'n plaetje over haar jeugd in de Polder zelfs bijgestaan door haar zus Nel Menger-Vogelaar uit Dronten. Met de microfoon in de hand corrigeerde ze de spreekster als ze teveel ABN- woorden gebruikte: gewoond/heweund. En Kees Slager viel na de theepauze ook even terug, van het Thools naar het ABN, en schrok daar zelf van. Een uurtje dialect per week op de basisschool zou kunnen helpen om het dia lect in stand te houden, zo vond het panel. Maar het moet geen verplichting worden. Zie ook pagina 9. Op de dialectdag zongen buiten het officiële programma v.l.n.r. Jopie Meerman. Kees Slager. Marjon de Hond en Ella Vogelaar een rommelpotliedje, geschreven door Jopie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1