Beperkte topgevels in Poststraat-Zuid Chauffeur mogelijk onwel door lading Motor botst op afslaande auto K3 in Scherpenisse bij de Sint Pleisterdiploma's in de smalstad Paintball geen lawaaisport Schoolarts GGD kijkt jeugd na in wijkgebouwen Allévo Geweld in Sint-Annaland Discussie over de seniorenstad Ruim 4,1 miljoen grondverkopen Donderdag 25 november 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Geen bezwaren bestemmingsplan Stavenisse Het bestemmingsplan Poststraat-Zuid, dat voorziet in de bouw van zo'n zeventig woningen in Stavenisse, kan volgende maand vastgesteld worden door de gemeente raad. Tegen het plan zijn geen bezwaren ingediend. Dat is wél het geval met het beeldkwaliteitsplan, maar dat bezwaar wil het gemeentebestuur ongegrond verklaren. Nokrichting De schoolarts van de GGD houdt niet langer zitting in het huurpand van Castria Wonen in de Wilhelmina- straat in Sint-Maartens dijk. Sinds 1 november is dit gesloten. Vanaf die da tum worden de leerlingen van de basisscholen voor periodiek onderzoek nage keken in de wijkgebouwen van Allévo in Tholen (aan de Regentessestraat) en in Sint-Annaland (aan de Tuinstraat). Informatiemiddag persoonsgebonden budget in smalstad Nederlands-Indië tijdens de oorlog in Markiezenhof De kassa heeft de afgelopen tijd gerinkeld bij de gemeente Tholen. Voor ruim 4,1 miljoen euro is er grond verkocht. Zeven percelen op de bedrijventerreinen Welgele gen I en II in Tholen, Veilingweg Sint-Annaland, Molenweg Oud- Vossemeer en ook nog in Sint- Maartensdijk brachten totaal 2.858.807,50 euro op. Daarnaast werd er in vier plaatsen voor 30.728 euro grond verkocht: 14 percelen in Tholen, alsmede in Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland elk 1. De op brengst hiervan gaat naar de alge mene reserve, vrij besteedbaar. De gemeente heeft ook grond ge kocht: twee percelen aan de Post- straat-Zuid te Stavenisse. In Waterfront Tholen, Onder de Linden Sint-Maartensdijk en Post- straat-Zuid Stavenisse werd weer grond verkocht. Twee ruilings- overeenkomsten werden gesloten aan de Molenweg en de Langeweg te Scherpenisse. Het resultaat hiervan is een verhoging van de boekwaarde van bouwrijpe gron den met 1.250.175 en 701.650 eu ro. VERVOLG VAN VOORPAGINA Deze wil de Speelmansplaten inten siever gebruiken door verblijfsre- creatie dus overnachtingen (oor spronkelijk was het terrein alleen voor dagrecreatie) toe te staan. Ook jetski's, quadrijden, paintball en an dere spellen zouden het voor recre anten aantrekkelijker moeten maken om naar de Speelmansplaten te ko men. Adviesbureau Waardenburg toetste de effecten van deze activi teiten in relatie tot de Vogelrichtlijn. In 2000 is een deel van de Speel mansplaten namelijk als speciale beschermingszone volgens de Vo gelrichtlijn aangewezen. Volgens Waardenburg zijn er geen nadelige effecten van de intensivering van de recreatie te verwachten. De provin ciale commissie voor het omge vingsbeleid was er echter niet volle dig positief over. De Natuurvereniging Tholen liet ecologisch adviesbureau Henk Bap tist een contra-expertise uitvoeren, waarbij naar voren kwam, dat er wel nadelige effecten voor de vo- gelkundige waarden zijn. De ver eniging vond dat b. en w. moesten optreden tegen het bieden van over nachtingen en het paintballen op de Speelmansplaten, waarvoor geen vergunning was. Mevr. Van Toor wees er staatsraad Van Buuren op, dat paintballen geen lawaaisport is. Het terrein waar het paintballen plaatsvindt, is niet gele gen binnen de beschermingszone Vogelrichtlijn. „Deze activiteit past binnen de bestemming dagrecreatie- ve doeleinden, waaraan echter naar onze mening onterecht goedkeuring is onthouden." B. en w. wezen erop, dat de bebou wing op de Speelmansplaten er ruimschoots voordat het Zoommeer is aangewezen als beschermingszo ne al stond.; „Naar onze mening is het ontbreken van de nadere aanwij zing van een bouwvlak vele malen ondergeschikt aan het belang om dit gebied en de bebouwing overeen komstig hun functie te bestemmen." De provincie was gevallen over het ontbreken van de bestaande gebou wen op de plankaart, maar de ge meente tilt daar niet zwaar aan. „Het belang om een gebied te voor zien van een goede bestemming, is vele malen groter dan het ontbreken van enkele stipjes op de kadastrale ondergrond." B. en w. hielden de Raad van State ook voor, dat de bestaande situatie eigenlijk vastgelegd werd. En voor de nieuwe, meer intensieve vormen van dagrecreatie en de verblijfsre- creatie wordt een herziening van het bestemmingsplan voorbereid. Vol gens een brief van de staatssecreta ris van natuurbeheer vallen de aan wezige bosjes, parkeerterreinen en het restaurant geen deel uit van de biotoop van de te beschermen vo gelsoorten. De strandjes maken als oeverzone van het Zoommeer inte graal deel uit van de biotoop en zijn evenals het snelvaargebied binnen de aanwijzing gehouden. „In elk ge val ontbreekt elke rechtsgrond om goedkeuring te onthouden aan de bestemming dagrecreatie voor het gebied dat buiten de beschermings zone is gelegen", zo bracht mevr. Van Toor naar voren. Zij pleitte ervoor om rekening te houden met de belangen van de on dernemer, die een recreatiebedrijf aan het opbouwen is en daarin al veel investeringen heeft gedaan. Om te voorkomen dat het gemeen tebestuur mogelijk wordt gedwon gen om handhavend op te treden te gen paintball dat strijdig is met het geldende bestemmingsplan, ver zochten b. en w. om een voorlopige voorziening (een uitspraak in kort geding) bij de Raad van State. Vol gende maand wordt de uitspraak verwacht. De nieuwe woonwijk aan de zuid oostkant van Stavenisse zal gefa seerd uitgevoerd worden. Het plan kent een kleinschalig karakter. Om dat te benadrukken, zijn de aan te leggen straten op een aantal plaat sen geknikt. Door de prominente zichtlijnen blijft er een relatie met het open landschap. Het centrale woongebied in de wijk wordt in een krans van bomen geplaatst. De uit te geven bouwkavels variëren van 125 tot 450 vierkante meter. In het be stemmingsplan blijft de mogelijk heid open om op twee plaatsen de bestemming 'twee-onder-een-kap' te wijzigen in 'rijenwoningen'. Voor het plan is grond nodig van de erven C.G. Heijboer. De gemeente heeft over de aankoop daarvan in middels overeenstemming bereikt met de eigenaren. Wel is er de ont bindende voorwaarde dat de eigena ren vergunning krijgen voor de bouw van een bedrijfsloods met wo ning aan de Buurtweg. Het gemeen tebestuur verwacht geen problemen, maar kan geen 100% garantie ge ven. Om die reden wordt opnieuw een voorkeursrecht gevestigd op de betreffende percelen. Het beeldkwaliteitsplan beschrijft het gewenste ruimtelijke beeld van de nieuwe woonwijk en is een lei draad voor de vormgeving en in richting van het gebied. Er is geko zen voor eenvoud in materiaal als uitgangspunt. En voor een optimale spreiding van de verschillende ty pen woningen. Verder worden in het plan normen aangegeven voor be bouwingsrichting, kapvormen en materiaalgebruik. H. van der Graaff heeft bezwaar ge maakt tegen de bepaling dat de nok richting van de woningen evenwij dig moet lopen aan de weg. Burgemeester en wethouders willen dat bezwaar ongegrond verklaren. Ze zijn van mening dat een nokrich ting haaks op de weg niet wordt uit gesloten, omdat in de bepaling staat dat die richting overwégend even wijdig aan de weg moet lopen. De bedoeling is om te voorkomen dat er uitsluitend kopgevels komen, want dat zou het kleinschalige ka rakter aantasten. Maar het plan biedt in de ogen van b. en w. vol doende handvatten om een bebou wing met topgevels, erkers en steile daken - zoals Van der Graaff voor stelt - te realiseren. In verband hiermee melden b. en w. aan de gemeenteraad dat de provin ciale commissie omgevingsbeleid (pco) aanvankelijk een brede groen strook rond de nieuwe wijk wilde, om te voorkomen dat er vanuit het landelijk gebied hoge kopgevels te zien zouden zijn. In de ogen van het gemeentebestuur zou die eis de ver- kavelingsopzet aantasten en boven dien de exploitatie van het plan nadelig beïnvloeden. Bij nader ambtelijk overleg hierover wees de gemeente nadrukkelijk op de bepaling die Van der Graaff nu aanvecht. De pco heeft daarop in de officiële reactie de eerdere eis laten vallen. In Sint-Maartensdijk wil de GGD een ruimte gaan benutten in de uitbreiding van het woonzorgcen trum Maartenshof aan de Bloe- menlaan. De GGD huurde vanaf november 1997 het pand aan de Wilhelminastraat. Het betekende een ommekeer in het beleid. In plaats van dat de arts naar de school toekwam, moesten nu de leerlingen met een ouder naar de dokter of de verpleegkundige in de vaste GGD-post in de smalstad. Er kwam veel kritiek van ouders en schooldirecties op deze gang van zaken. De GGD koos toen voor deze oplossing om te bezui nigen op de uitgaven. Ook in de raadscommissies werd de kwestie regelmatig aan de orde gesteld. Vooral voor ouders uit Sint-Phi- lipsland die aangewezen zijn op het openbaar vervoer, vormde het een probleem vanwege de slechte busverbindingen. De schoolarts is sinds een jaar wel weer in Sint-Philipsland actief, in dorpshuis de Wimpel. Het is de bedoeling dat de zorg voor de 0 tot 4-jarigen van de drie Zeeuwse thuiszorgorganisaties op de consulatiebureaus en die voor 4 tot 19-jarigen van de GGD geïnte greerd worden. Volgend jaar wordt daarover een besluit ver wacht. Het kan zijn dat de GGD die zorg in gaat kopen bij de be staande thuiszorgorganisaties (zo dat alles in de uitvoering bij het oude blijft) of dat de ouder- en kindzorg van de thuiszorg in zijn geheel overgaat naar de GGD. In Zeeuws-Vlaanderen is daarvoor een proef begonnen. Het pand in de Wilheminastraat is vanaf 16 november alweer door de woningstichting verhuurd aan een particulier. De druk op de huur sector blijkt groot. Dinsdag 7 december organiseert het steunpunt mantelzorg in samenwer king met de gehandicaptenorganisatie Ango een informatiemiddag over het persoonsgebonden budget. Wat is er te koop met pgb en wat zijn de voor- en nadelen. Mevr. 't Hart, adviseur bij de Ango, zal de informatie verzorgen die met name ook bedoeld is voor mantelzorgers. Men kan zich hier voor aanmelden bij het meldpunt vrij willige thuiszorg, telefoon 663784, op werkdagen van 10.00 tot 12.00 uur of per e-mail: meld.thuiszorg@tiscali.nl Ouderen en arbeid. De stuurgroep ouderen en arbeid, waarvan de Thool se wethouder mevr. Velthuis deel uit maakt, organiseert 6 december in Middelburg een werkconferentie over de bestrijding van de gevolgen van ontgroening en vergrijzing. Volgens officier van justitie mr. A. Flikweert is Sint-Annaland ,hard op weg één van de gewelddadigste plaat sen van Zeeland te worden.' Hij zei dat onlangs in de Middelburgse recht bank bij de behandeling van een vechtpartij tussen een 21-jarige Sint- Annalander en de 17-jarige ex-vriend van zijn vriendin uit Sommelsdijk. Die gepeperde uitspraak van Flik weert wordt niet gestaafd door cijfers van het Openbaar Ministerie. Daaruit blijkt, dat er vorig jaar 16 geweldsza- ken in Sint-Annaland zijn geweest, 12 in Tholen en 123 in Terneuzen. Dit jaar zijn er tot nu toe 15 geweldsza- ken in Sint-Annaland geregistreerd, 14 in Tholen en 112 in Terneuzen. Als je naar het hele Oosterscheldebekken kijkt, dan liggen de aantallen van Sint-Annaland onder die van Zierik- zee, Renesse en Goes. Van alle plaat sen in de gemeente Tholen scoort Sint-Annaland qua geweld echter het hoogst. Volgens Flikweert ,gaat het vaak om niks.' In deze zaak was een meisje in het geding. Verdachte en slachtoffer hadden elkaar met sms-be- richten bedreigd, waarna het 27 juni na 1.00 uur 's nachts op de Havenweg tot een handgemeen was gekomen. De 21-jarige Sint-Annalander was een maand eerder al veroordeeld voor mishandeling, en nu ging hij opnieuw in de fout. De politierechter gaf hem 21 uren werkstraf. Een stad voor 55-plussers, een seni orenstad. Over de kansen en bedrei gingen van dit fenomeen organise ren de provincie en het steden bouwkundig adviesbureau Inbo woensdag in Goes een discussie middag. De bewoners van een seniorenstad zijn in de optiek van Inbo actief en maatschappelijk betrokken, ze hou den van gezelligheid, willen zich ontplooien en vinden naast het indi vidu ook het collectief belangrijk. De seniorenstad moet geen plek zijn die los staat van onze samenleving. Zeeland lijkt een kansrijke provin cie voor een dergelijk initiatief, om dat ze al vaak geassocieerd wordt met rust, ruimte, aantrekkelijke dorps- en stadscentra en recreatie. De seniorenstad kan bovendien een economische trekker zijn. Maar het idee roept ook weerstan den op, zoals recent bleek in de Thoolse gemeenteraad. ABT, D66 en VVD'er Saris zien iets dergelijks - het idee is overgewaaid uit de Ver enigde Staten - wel zitten. SGP, CDA en VVD'er Hoek zijn er tegen dat ouderen in de samenleving afge zonderd worden. De discussiemiddag over de senio renstad wordt gehouden in theater De Mythe en begint om half drie. Sinterklaas ging zaterdag niet al leen met allerlei lekkernijen naar Sint-Maartensdijk. Hij wilde de kinderen ook wat blijvends mee geven. De Sint had dus een opvoe dende taak. Hij gaf ze een lesje EHBO, eerste hulp bij ongeluk ken. Enkele Zwarte Pieten hadden ook hun EHBO-diploma behaald gezien de gevaarlijke capriolen die ze op hoge en gladde daken moe ten uithalen. Een ongeluk zit in een klein hoekje, dus met de arbo- richtlijnen in gedachten, stuurde de Sint zijn knechten op cursus. Ook voor de kinderen is dat wel wat, vond Sint Nicolaas en daar om had hij het evenementenco mité Smalstad opgeroepen om de kinderen verkleed als verpleger/ zuster te laten komen. Slechts wei nigen bleken dat overigens gedaan te hebben, maar de kleintjes kre gen in Haestinge toch allemaal een pieten-pleister-plakdiploma van de Sint na het uitvoeren van een eerste-hulp-oefening met mede werking van het Rode Kruis. Eén van de Zwarte Pieten verwondde zich nog en moest per ambulance naar het ziekenhuis. Sint Nicolaas kwam rond half drie op de Molendijk aan, waar twee muziekgezelschappen voor een ge weldige ontvangst zorgden. Behal ve de plaatselijke fanfare Euterpe waren ook de Neutekraekers uit Oud-Vossemeer gekomen. Na een rondgang van meer dan een uur kwam men op de Markt aan bij het gemeentehuis, waar burge meester W. Nuis een welkomst woord sprak zoals hij dat een uur eerder in Tholen ook had gedaan. Het Sinterklaasfeest werd in Haestinge voortgezet, waarbij de Neutekraekers het zingen onder steunden. De dweilband maakte vervolgens plaats voor J&E, die de jeugd vermaakte met discomu- ziek. Rond vijf uur mocht ieder een naar huis met de traditionele verrassingszak van middenstands vereniging Smalstad. In de zwaar beschadigde auto wacht de hond van de bestuurder rustig af wat er gaat gebeuren. Links ligt de motor op het wegdek. Kort voor vier uur dinsdagmiddag boksten op de Paasdijkweg in Poortvliet een auto en een motor op elkaar. Een 81-jarige automobilist uit Dordrecht reed in de richting Sint-Anna land. Hij sloeg net voorbij Budelpack plotse ling linksaf. Van de andere kant kwam op dat moment een 27-jarige Sint-Annalander op een motor aan. De man uit Dordt verklaarde later tegenover de politie dat hij de motorrijder niet had gezien. Een botsing was het gevolg. De motorrijder kwam ten val en vloog over de au to heen. Hij is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De automobilist, die nooit eerder een ongeluk had gehad, bleef ongedeerd. Zowel de motor als de auto waren zwaar beschadigd. In afwachting van een ber gingsvoertuig regelden politiemensen het ver keer op de Paasdijkweg. Daar was het op dat tijdstip een drukte met mensen die van hun werk kwamen en bedrijfsauto's die naar het Poortvlietse bedrijventerrein terugkeerden. Een fototentoonstelling over Ncder- lands-Indië in de Tweede Wereld oorlog is momenteel te zien in het Markiezenhof te Bergen op Zoom. De expositie is een chronologisch verslag van de gebeurtenissen in Zuidoost-Azië; onder meer de Ja panse aanval op de Amerikaanse basis Pearl Harbor, de landing op Java, internering van Nederlanders na de capitulatie in maart 1942, dwangarbeid aan de Birma-spoor- weg en de atoombommen op Hiros hima en Nagasaki. De tentoonstelling geeft een realis tisch beeld van het dagelijks leven in de krijgsgevangen- en interne ringskampen in het voormalig Ne- derlands-Indië, Thailand, Birma en Japan. Na de Japanse capitulatie werden de mensen in augustus 1945 uit de kampen bevrijd en overge bracht naar Nederland. De tentoon stelling verdeelt de verwerking van het beleven van de kampperiode in vier indrukwekkende materie-ta bleaus van ex-kampkind Barbera de Reus en vier semi-abstracte schilde rijen van ex-krijgsgevangene Henk Sigmond Meilink. De expositie is een initiatief van de stichting ex-krijgsgevangenen en nabestaanden Japan, die als doel heeft het vijandbeeld ten opzichte van Japan af te breken. Er is samen gewerkt met de stichting Gastdo centen W.O. II- werkgroep Zuid oost-Azië en stichting Museon. Tot 8 januari kan het publiek terecht. Het Markiezenhof is geopend dins dag t/m zondag van elf tot vijf uur. Themanummer Nehalennia. De werkgroep historie en archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen krijgt 1500 euro subsidie van de provincie voor een themanummer van Neha lennia over boerderijen. De Sint praat met Sharon Bijl, Romy Mouji en Juliët Stoutjesdijk na hun optreden als K3. Wilma v.d. Werf-Fase van de Dorpsgemeenschap luistert mee. De Dorpsgemeenschap Scherpenisse had za terdagmiddag voor Sint Nicolaas topartiesten kunnen aantrekken. Niet minder dan de popu laire Belgische popgroep K3 kwam naar het Holland Huis, waar tachtig kinderen genoten van een plezierig Sinterklaasfeest. Juliët Stoutjesdijk, Romy Mouji en Sharon Bijl mochten na hun optreden als K3 op het podi um bij de Sint komen om nog een extra ca deautje in ontvangst te nemen. Sint Nicolaas kwam in het rijtuig van Kees en Jolijn Scheermeijer aan op de Hoge Markt. Onder accordeonhegeleiding van Pia Reijn- goudt-Jansens werd een rondgang gemaakt door het dorp. Het eindpunt was het Holland Huis, waar liedjes werden gezongen en voor drachten werden gedaan. Behalve door K3 ook door de zusjes Sharon en Marceline Bijl met Hey Babe. Bij drie van de vier Zwarte Pieten was het diploma verlopen, zodat die herexamen moesten doen. De Pitotoets bleek behoorlijk zwaar. Niet alleen moesten ze aller lei moeilijke vragen beantwoorden, ook licha melijk kregen ze het zwaar te verduren. Met een grote hamer op je knie slaan om de re flexen te testen, is immers geen kleinigheid, maar uiteindelijk slaagden de pieten toch. Bij vertrek kregen de kleuters een beker met kleurpotloden en de grotere kinderen tot en met tien jaar ontvingen een sleutelhanger. En voor iedereen was er een snoepzak. Uit volle borst zongen ze dan ook: dag Sinterklaas! Tot volgend jaar. Op de Wattstraat in Tholen zijn diasdagmiddag door de brandweer metingen verricht in een be stelauto, nadat de chauffeur onwel was gewor den. De man had last van duizeligheid en misse lijkheid. In zijn auto had hij een jerrycan met een vloeistof, die lekte, wat mogelijk de oorzaak was van de klachten. Daarom werd kort na vijf uur uit voorzorg de brandweer gewaarschuwd. Die alarmeerde op zijn beurt een ambulance, waarmee de man naar het ziekenhuis is ge bracht Ondertussen werd bij het bedrijf infor matie opgevraagd over de vloeistof, waarna de gegevens aan het ziekenhuis werden doorgege ven. De metingen die de brandweer deed, lever den niets op. „We konden in ieder geval vaststel len dat het geen explosieve stof was, en dat was van belang voor de veiligheid van de omgeving", zegt brandweercommandant J. de Feijter. De auto van de duikploeg, die in de buurt gestald staat, is nog ingezet Twee brandweerlieden, voorzien van ademlucht, reden de bestelauto naar het binnenterrein van het politiebureau. Achter de hekken bleef de auto met de deuren open staan om deze uit te laten dampen. Thoolse brandweerlieden inspecteren een lekkende jerrycan met vloeistof in de Wattstraat. Maikel Bijl krijgt een pieten-pleister-plakdiploma van de Sint in Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 15