Geen extra lokalen Kraal en Regenboog Defibrillator biedt hulpverleners in Sint-Philipsland mogelijkheden Sint en Piet verwennen 350 kinderen in Sint-Annaland Scaldis Naturalis is een hoofdparel ZLM RECHTSBIJSTAND VERZEKERING? Wegslepen van voertuigen gaat 150 euro kosten Donderdag 25 november 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Zilveren fysiotherapeut Van Dijke geeft vrijwilligers flinke steun in de rug Uitbreiding van de basisscholen De Regenboog en De Kraal in Tholen voor respectievelijk de dertiende en de zesde groep zit er vooralsnog niet in. Het gemeentebe stuur wijst de aanvragen van de hand omdat de noodzaak niet aanwezig is. Voor de twaalfde groep leerlingen van De Regenboog is via een spoedprocedure de plaatsing van een noodlokaal toegekend. Meubilair Indexering Uitbreiding informatie over Oosterschelde Wat problemen betreft, staat het vast en zeker ook in de top drie, maar het multifunctioneel centrum Scaldis Na turalis in Sint-Maartensdijk behoort tot de hoofdparels van het Nationaal Park Oosterschelde. Samen met bij voorbeeld Waterland Neeltje Jans en het watersnoodmu seum in Ouwerkerk. In Scaldis Naturalis zou het accent op slikken en schorren moeten liggen, natuurgebied de Pluimpot en de cultuurhistorie. Er zijn totaal zes hoofd parels. Toren Philipsdam Vogelkijkschermen Fysiotherapeut A.M. van Dijke middenmet de defibrillator die hij aan de plaatselijke groep vrijwillige hulpverleners beschikbaar stelt. Als iemand een hartstilstand krijgt, zijn de eerste minuten cruciaal voor de kans op herstel. De bloedcirculatie, en daarmee de zuurstoftoe voer naar organen, moet zo snel mogelijk weer op gang worden ge bracht. Reanimatie en defibrillatie kunnen daartoe bijdragen. Voor het laatste beschikt de groep hulpverleners in noodsituaties te Sint-Philips- land sinds kort over een autonome externe defibrillator (AED). Be schikbaar gesteld door fysiotherapeut Adrie van Dijke ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van zijn praktijk. Twaalf inwoners van Sint-Philips- land en twee van Anna Jacobapolder vormen sinds drie jaar een vrijwilli gersgroep waarop de bevolking een beroep kan doen bij levensbedrei gende situaties. De vorming ervan was een reactie op de komst van de huisartsenpost voor avond- en week enddiensten, waardoor na 'kantoor tijd' niet langer een huisarts in het dorp voorhanden was. Het zorgde voor onrust in het dorp. De afstand tussen Sint-Philipsland en de post in Bergen op Zoom vergt 25 minuten reistijd, terwijl de ambulance vanuit Sint-Maartensdijk ook ruim een kwartier nodig heeft, vertelt Pieter den Braber. Op initiatief van Esther v.d. Beek is toen een oproep gedaan voor vrijwilligers en daarop reageer den veertien mensen. „Verpleegkun digen, huisvrouwen, maar ook men sen uit de bouw." De meeste van hen hebben een geldig EHBO-diplo- ma, maar allemaal hebben ze een hartreanimatiecursus gehad. Een lijst met daarop de namen en tele foonnummers van de groepsleden werd in Sint-Philipsland en Anna Ja cobapolder verspreid. „Het eerste jaar kregen we met drie hartstilstanden te maken, vorig jaar met geen enkele", zegt Den Braber. De groepsleden worden ook regel matig voor andere zaken benaderd. „Door iemand met een tekenbeet bijvoorbeeld, een lage bloedspiegel, of iemand die om brandzalf komt." Hoewel de gevraagde hulp meestal verleend is, is de vrijwilligersgroep daar nadrukkelijk niet voor bedoeld. „Wij zijn er voor het bieden van eer ste hulp bij levensbedreigende situ aties. Maar we zijn geen apotheek of huisarts." De groep kreeg van een Vossemeerse verpleegkundige een monitor aangeboden, maar geen van de leden is bevoegd die te bedienen. „Daarop hebben we het apparaat bij huisarts De Cock geplaatst. Toen de accu leeg bleek te zijn, hebben we sponsors gezocht om een nieuwe aan te kunnen schaffen. Want de dokter wilde die niet kopen." Vanuit Amerika kwam enkele jaren geleden de AED overwaaien, een handzaam apparaat dat ook niet-me- disch personeel mag bedienen. Het is bedoeld om iemand met een hart stilstand (het hart fibrilleert dan, vertoont een chaotisch ritme door onregelmatig samentrekken van de hartspier) een stroomstoot toe te dienen, in de hoop dat daardoor het normale hartritme weer op gang komt. „Hartreanimatie heeft in 15% van de gevallen succes. Maar kun je binnen de eerste tien minuten een stroomstoot geven, dan komt 70% erdoorheen", illustreert Den Braber het belang van een AED in de buurt beschikbaar hebben. Reanimatie en het inroepen van specialistische hulp blijven overigens bij een hart stilstand nodig. De aanschaf van een AED vergt 2500 tot 3000 euro. Maar de vrijwilligersgroep beschikt niet over geld. Daarom wordt de ge ste van Van Dijke bijzonder op prijs gesteld. „Bedankt namens de bevol king van Sint-Philipsland", zei Den Braber bij de overhandiging van het apparaat. De Sint-Philipslandse fysiothera peut was zelf lange tijd bij het Rode Kruis actief en kent uit die periode een aantal vrijwilligers uit de groep opvang en verzorging. „Bovendien vind ik het heel wat dat mensen zich op deze manier voor de gemeen schap beschikbaar stellen en daar wil ik graag mijn steentje aan bij dragen." De AED blijft eigendom van Van Dijke, die hem in bruik leen afstaat aan de groep. Hij zal in een kastje met slot geborgen wor den, op een plek die alleen bij de groep hulpverleners bekend is. „Ook voor het kastje is een sponsor gevonden, namelijk Van Dijke Zee land b.v." De pleisters die bij de AED gebruikt worden om de elek troden op aan te sluiten, kosten 40 euro per stel. En ook daarvoor gaat de groep op zoek naar sponsors. En dan nog is alles financieel niet rond. „Na vijf jaar moet de batterij ge wisseld worden, kosten 150 euro. En inmiddels zijn zes mensen opge leid om de AED te bedienen - gratis via het Rode Kruis - maar de overi ge acht moeten nog en daarvoor ontbreekt het geld eveneens", ver telt Den Braber. Onder gunstige weersomstandig heden kwam Sinterklaas zater dagmiddag in Sint-Annaland aan. Natuurlijk per boot, maar onder weg was hij met zijn zes Zwarte Pieten wel overgestapt van de grote stoomboot naar het kleinere schip van Nico Neef, die goed be kend is in de Krabbenkreek en de Sint-Annalandse haven. Ze kon den dan ook rond half drie ge makkelijk aanmeren. De konink lijke fanfare Accelerando gaf de gasten uit Spanje een muzikaal welkom en voorzitter Miranda Jansen-Pleune deed dat met woorden namens middenstands vereniging Activa. Het paard van J. de Boer wachtte ondertussen geduldig totdat de Sint plaatsnam in het rijtuig voor de rondgang door het dorp. Het eindpunt was de Wellevaete, waar de jongste kinderen nog naar Leo's kinder- sjoo konden. Er zaten meer dan 350 kinderen in de zaal. Eén van de Pieten was met de boot met strooigoed en ander lek kers de verkeerde kant opgevaren en in Den Helder terecht geko men. De Sint zat dus in Sint-An naland zonder strooigoed. De vol gende dag zou bovendien de hoofdpiet Niels jarig zijn en dan had de Sint geen taart. Leo (Troost) wist wel raad en hij belde wat winkels voor strooigoed en een bakker om vliegensvlug een taart te maken. Een heks gooit nog roet in het eten, want als die al het lekkers ziet staan, veran dert die het product van de bak ker in een pijn-in-je-buik-taart. De testpiet, die altijd alles voor proeft, moet naar de dokter. Leo zou het de heks wel even betaald zetten en wanneer de heks een hap van de taart neemt, krijgt hij ook buikpijn. Voor straf moet de heks naar de gevangenis, want hij mag geen taarten en ander snoep goed meer betoveren. De Sint be sluit om al het snoepgoed en de cadeautjes bij de winkels in Sint- Annaland te kopen. Zo loopt alles toch nog goed af. Na de voorstel ling konden de kinderen nog met Sinterklaas op de foto. Bij vertrek kregen ze allemaal nog een snoep- zak van de Zwarte Pieten. Sinterklaas kwam met zes Zwarte Pieten zaterdagmiddag aan in de haven van Sint-Annaland op de boot van Nico Neef. Het bestuur van De Regenboog diende een aanvraag in voor een per manente uitbreiding, alsmede een eerste inrichting met onderwijsleer pakket en meubilair, voor de 12e en 13e groep. Er is minstens één groep leerlingen meer dan de capaciteit van het gebouw. Maar aanpassing voor die extra groep is niet mogelijk tegen redelijke kosten, noch is er een alternatief binnen twee kilometer van de school te vinden. De Regen boog telde op 1 oktober 273 leerlin gen, wat recht geeft op huisvesting en personeel voor twaalf groepen. De prognose geeft aan dat dit aantal groepen de komende tien jaar ver wacht kan worden. De school be schikt op dit moment over negen permanente lokalen, een semi-per- manent lokaal en twee noodlokalen, huisvesting voor twaalf groepen dus. Dat twaalfde (nood)lokaal is via een spoedprocedure toegekend. De gemeenteraad wil de eerstko mende jaren bij scholen in Tholen(- stad) alleen noodlokalen bouwen, terwijl voor de lange termijn geld gevonden zal moeten worden voor permanente huisvesting. Momenteel vindt een onderzoek plaats naar de huisvestingsproblematiek op de lan ge termijn. Het bestuur van montessorischool De Kraal verwacht in oktober 2007 een zesde groep te kunnen vormen en heeft daarom nu al een aanvraag voor uitbreiding ingediend. Maar het gemeentebestuur bekijkt dit per begrotingsjaar. Op 1 oktober van dit jaar waren er 110 leerlingen en daar bij behoort onderwijzend personeel voor vijf groepen. Recht op uitbrei ding met een zesde groep bestaat derhalve niet. Aangezien er op De Regenboog voor het eerst een twaalfde groep is gevormd, betaalt de gemeente de aanschaf van leermiddelen en meu bilair. Daarvoor is 11.947,90 euro beschikbaar. In Oud-Vossemecr is de Die Heene- trechtschool gegroeid van vier naar vijf groepen. Daardoor is de formele leegstand van één lokaal teniet ge daan. Leermiddelen zijn nog aanwe zig, maar meubilair niet meer. De school krijgt daarvoor 8321,29 euro. De Rehobothschool in Stavenisse moet aangepast worden als gevolg van onderwijskundige vernieuwin gen. Het rijk heeft extra geld be schikbaar voor aanpassingen van schoolgebouwen ten behoeve van informatie- en communicatietechno logie, het project 'Weer samen naar school', leerlinggebonden financie ring en werkplekken voor docenten. Volgend jaar krijgt de Rehoboth school 91.816,22 euro, de helft van het benodigde budget. Voor de ande re helft komt het schoolbestuur in 2006 in aanmerking. Drie andere schoolbesturen krijgen volgend jaar ook geld voor het project onderwijs kundige vernieuwing. De vereniging voor protestants-christelijk onder wijs Tholen e.o. kan op 82.493,90 euro rekenen, de Juliana van Slol- bergschool in Sint-Maartensdijk op 51.896,13 euro en de federatie open bare basisscholen op 195.856,54 eu ro. In de investeringsplanning voor 2005 heeft de gemeente voor nood lokalen in Tholen 290.000 euro op genomen en voor onderwijskundi ge vernieuwingen 390.300 euro. Deze laatste post is bij de bespre king van de kadernota onder druk van de bezuinigingen niet aange past aan het prijspeil 2004, zodat er nu een tekort van 31.763 euro is. Indexering is echter een wettelijke verplichting en dient alsnog te ge beuren. De kapitaallast van het te kort is 3069 euro. Voor 2005 gaat het om de helft van het bedrag en dat kan uit de post onvoorzien be taald worden. Voor de volgende ja ren moet het in de kadernota ver werkt worden. De benodigde 20.269 euro voor leermiddelen en meubilair voor De Regenboog en Die Heenetrecht wil het gemeentebestuur putten uit de 62 mille die voor dit doel is opge nomen in de investeringsplanning 2006. Het huisvestingsprogramma onder wijs wordt woensdag besproken in de commissie samenleving. Tholen krijgt een wegsleepregeling. Als voertuigen zodanig geparkeerd staan dat een verkeersregel wordt overtreden, kunnen ze worden weg gesleept indien de veiligheid of de vrijheid op de weg in het geding is, of wanneer het van belang is dat aan gewezen weggedeelten en wegen worden vrijgehouden. De afgelopen jaren is het regelmatig voorgekomen dat de gemeente bij evenementen of herinrichting van straten voertuigen liet wegslepen. Uitgangspunt in het nieuwe beleid wordt, dat eerst met de eigenaar overleg zal plaatsvinden. De regeling geeft de politie handvat ten, maar de gemeente gaat eigen medewerkers opleiden om hen be voegd te kunnen laten optreden. De gemeentewerkplaats in Sint- Maartensdijk en het terrein van au tobergingsbedrijf Faasen in Steen bergen worden als bewaarplaats voor de weggesleepte voertuigen aangewezen. Het wegslepen kost de eigenaar van een voertuig 150,50 euro. Daar komt voor het bewaren 43 euro bij, met nog eens 16,60 euro voor elke dag dat het voertuig op de bewaarplaats staat. Kosten die ge maakt worden voor eventuele ver koop of vernietiging van voertuigen, worden eveneens in rekening ge bracht. Ondanks alle problemen rond Scaldis Naturalis is dit multifunctioneel centrum bij kinderboerderij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk volgens het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde 'een hoofdparel. ten ook het nodige doen. De exploi tatie moet voor minimaal 5 jaar ge dekt zijn. Nationaal Park is sturend bij de inhoudelijke invulling van de parel. Het Nationaal Park Oosterschelde zet niet in op één groot bezoekers centrum, maar op een parelsnoer aan voorzieningen langs de Ooster schelde. Daarbij wordt er wel van uitgegaan, dat de gemeente dan wel de (terrein)eigenaar waar een voor ziening gerealiseerd wordt, verant woordelijk wordt voor het beheer en onderhoud, al dan niet in samen werking met andere partijen. Vrij dag a.s. staat dat voorstel op de agenda van het Overlegorgaan Na tionaal Park Oosterschelde en wet houder W.C. van Kempen mag daar namens de gemeente Tholen aan de discussie meedoen. Hij had de gemeenteraad toegezegd in het vierde kwartaal met informa tie te komen over Scaldis Naturalis en kinderboerderij 't Lamsoortje, die al jaren met elkaar in conflict zijn. Ook na een onderzoek van een adviesbureau kwam er geen oplos sing. De besturen van beide stich tingen konden niet met elkaar op schieten, er ontstonden financiële problemen en de gemeente paste weer bij, ondanks dat de toenmalige wethouder Ravensteijn had bena drukt, dat een eerdere injectie echt de laatste subsidie van de gemeente was. Men moest als particuliere stichtingen op eigen benen slaan. Het fraaie multifunctioneel centrum was door allerlei subsidies, spon soring en acties tot stand gekomen, maar het gebruik is beperkt. Het voorstel van het Overlegorgaan ziet toch voor de gemeente weer een verantwoordelijkheid met alle fi nanciële gevolgen van dien en dat komt Tholen in een tijd dat allerlei subsidies voor verenigingen en in stellingen zijn beperkt of zelfs ge schrapt. heel slecht uit. Er komen wel rijksgelden beschikbaar voor de parels, maar het gaat steeds om cofi nanciering, dus derden (bijvoor beeld recreatieondernemers) moe- Scaldis Naturalis is dus volgens het Overlegorgaan een hoofdparel, een bezoekerscentrum waar een vol waardige tentoonstelling over het Nationaal Park kan worden inge richt. Zo'n hoofdparel kan dienen als startpunt voor activiteiten. Bo vendien heeft het mogelijk een aan trekkende werking op publiek. Scal dis Naturalis zou geoptimaliseerd moeten worden en aansluiten bij de bezoekers van de Thoolse kust. De excursus van Staatsbosbeheer be ginnen er al. Secundaire parels zijn plaatsen waar mensen toch al komen en waar en passant informatie over het Natio naal Park kan worden gegeven. Hier kunnen activiteiten gericht op speci fieke groepen (bijvoorbeeld onder wijs) plaatsvinden. Eén van de vijf secundaire parels is de uitkijktoren bij de Philipsdam. Deze toren biedt een prachtig uitzicht op de noorde lijke tak van de Oosterschelde. De toegang vanaf de weg is wel lastig. Met oriëntatietafels zou er informa tie over het Nationaal Park aange bracht kunnen worden. In de derde plaats zijn er kleine of complementaire parels. Dit zijn kleinere voorzieningen als vogel kijkschermen. duikplekken met in formatie. oriëntatietafels, informa tiezuilen, enz. Het Nationaal Park denkt aan een horecapakket, borden bij de toegang tot gemeenten en bij sluizen. Bij elke VVV moet het per soneel weten wat er in het Ooster- scheldegebied te doen is. Alle wan del- en fietsroutes moeten er ver krijgbaar zijn. Kleine parels zijn er op Tholen en Sint-Philipsland vijf. Ten eerste de Bergsediepsluis bij de Oesterdam, waar informatiepanelen en infomeu- bilair kan komen. Dit is een nieuwe voorziening. Een bestaande kleine parel is de eendenkooi in Anna Jaco bapolder, waar de informatie over het Nationaal Park uitgebreid kan worden. Het gebied moet in verband met de kwetsbaarheid echter alleen op afspraak met het Zeeuws Land schap toegankelijk zijn. Een eveneens bestaande kleine pa rel is het vogelkijkscherm aan de Philipsdam. Ook de vogelkijkhut in natuurgebied het Rammegors tussen Sint-Philipsland en Oud-Vossemeer is een kleine parel. De hollestelle in Anna Jacobapolder zou geoptimali seerd kunnen worden door deze op te nemen in beschrijvingen van wandel- en fietsroutes. Nieuw is een kijkscherm met informatie in de Schakerloopolder bij Tholen. Deze wordt nu heringericht in het kader van plan Tureluur. Staatsbosbeheer is hier de initiatiefnemer. Nieuw is informatiemeubilair (ook in het Vietnamees met het oog op het grote aantal Vietnamezen dat er mossels en kokkels raapt en ter plaatse op de barbecue legt en op eet) in de omgeving van de Bergse diepsluis. 's Zomers komen er daar erg veel mensen recreëren. Het Na tionaal Park ziet hier mogelijk een taak voor de gemeente. Het Overlegorgaan gaat uit van aan sluiting bij bestaande bezoekersstro men. „Hoewel er geen echt zone ringsplan bestaat voor de Ooster schelde, lijkt het verstandig om op een aantal kwetsbare plaatsen be wust geen voorzieningen te treffen. Zeker geen voorzieningen die een aanzuigende werking kunnen heb ben. Te denken valt aan de schorren bij de Krabbenkreek, hoogwater- vluchtplaatsen en de grote slikken in het oosten van de Oosterschelde." Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet Tel: (0166) 612 509 «■■araallakaalaar Jan P.M. Overtake t Ten Ankèfweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13