Overwaarde van Thoolse huizen stijgt sterk door taxatieplus 47 24 gegadigden voor 8 huizen U kiest voor plan VROONSTEDE? Notaris Schot: Eilanders doen geen gekke dingen Notaris verloot grond in Vroonstede Sint-Annaland Nu extra voordelige financiering Donderdag 18 november 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De huizen op het eiland Tholen zijn tussen 1999 en 2003 met 47% in waarde gestegen. Dat zegt het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het schap verzamelde informatie over de huizenprijzen van alle 28 Zeeuwse gemeenten. Die lieten de woningen taxeren om de hoogte van de on roerend goedbelasting (WOZ-waarde) te kunnen bepalen. Guldentijdperk Allochtonen Afkoelingsperiode Bierviltje Huren niet laag Lokkertjes Gekke dingen Een enkele juichkreet of een teleurgestelde blik. Dat was vrijdagmorgen het geval bij de verloting van acht kavels voor vrijstaande woningen en tien percelen voor twee- onder-één kapwoningen in het nieuwe bestemmingsplan Vroonstede te Sint-Annaland. Notaris mr. P.C. Knook liet één van de gegadigden, S.L. van Vossen, goed in de bus roeren voordat de nummers werden.getrokken. M. Jansen uit Roosendaal kwam als eerste uit de bus en hij heeft de eerste keus. Van Vossen werd zelf als zeventien de getrokken. Zelf bouwen Twee onder één kap Loting Meer weten over uw mogelijkheden? Bel Rabobank Tholen voor een vrijblijvende afspraak. Rabobank Tholen Met die waardestijging is de ge meente Tholen een .goede midden moter in de provincie', zegt een woordvoerder van het schap. De minste stijging (30%) werd gemeten in het gebied gebied rond de ge meente Woensdrecht. In Kapelle steeg de waarde van de woonhuizen met 60% het sterkst. In Schouwen- Duiveland werden de woonhuizen 40% duurder. Over de oorzaak van de verschillen bestaat geen eenduidige opvatting. Volgens het schap is het vooral een kwestie van vraag- en aanbod, te vens van voorzieningen in de dor pen en steden en van de hoogte van gemeentelijke belastingen. Daar naast spelen subjectieve motieven, zoals ligging, huizenkwaliteit en be reikbaarheid een belangrijke rol. De waardestijging van de Thoolse woningen betekent volgens Thoolse makelaars dat ook de overwaarde van de woning sterk is gestegen. Overwaarde ontstaat als na taxatie blijkt dat de waarde van het pand hoger is dan de hypotheek. Aan de ene kant is dat volgens de deskundigen een prettige gedachte voor eigenaren die bijvoorbeeld nog in het .guldentijdperk' een woning kochten, maar het is een nadeel voor jonge mensen die nu een gezin willen stichten. Die hadden de meeste kans op een .goedkopere' eengezinswoning in juli van dit jaar. Toen daalden, door onbekende oor zaak, de huizenprijzen met 8,5%. Een maand later, zo bleek uit de branchecijfers, herstelde de markt zich en werd een stijging van 0,8 procent geregistreerd. Het meest re cente marktcijfer dateert van sep tember. Toen werd een stijging van de prijzen met 6,1% genoteerd. In die maand werden in Zeeland via internet 349 eengezinswoningen te koop aangeboden met een gemid delde waarde van 185.564 euro. Een opsteker dus voor woningko pers die destijds met guldens betaal den. Zij kunnen in veel gevallen hun huis nu kwijt voor hetzelfde be drag maar dan in euro's, zegt Hans Hopmans, de enige door de recht bank beëdigde taxateur en makelaar met een bedrijf op het eiland. „Mensen die beginjaren tachtig een huis kochten voor 120.000 gulden, krijgen nu gemiddeld 180.000 euro voor hun woning. En als ze beslui ten om te verkopen, dan is een pand in die prijsklasse binnen twee tot drie maanden verkocht. Dat is iets langer dan een jaar geleden, maar altijd nog vrij snel als je beseft dat 180.000 euro nog een groot bedrag is. En dat zal eens moeten worden terugbetaald aan de bank." Zo'n tachtig procent van het wo ningbestand verkoopt Hopmans (Hopmans is directeur van make laarskantoor Hopmans Geense) aan mensen die in de gemeente Tholen wonen of aan hen die voor kortere of langere tijd van het eiland zijn weggeweest en terug willen naar hun wortels. Twintig procent gaat naar woningkopers van over de brug. „Vooral naar belangstellenden uit de Hoekse Waard of aan de tweede en derde generatie allochto nen. Die zijn vrijwel volledig inge burgerd en hebben hier werk." Over wat de huizenprijzen in het nieuwe jaar gaan doen en de daar aan verbonden overwaarde, ver schillen de deskundigen amper van mening. Vrijwel alle partijen hante ren de term: .stabiele huizenmarkt.' Dat betekent dat er van een grote prijsdaling geen sprake zal zijn, zeggen hypotheekdeskundigen. Be halve wanneer de economische groei tegenvalt. Dan is er mogelijk sprake van een lichte prijsdaling. Maar de schaarste op de woning markt houdt die daling met enkele Makelaar Hans Hopmans verkoopt een woning het snelst hij een realistische vraagprijs. Henk Sturris: de mensen zoeken rust en ruimte. procenten binnen de perken. Makelaars, aangesloten bij de Ned. Ver. Van Makelaars (NVM) schatten dat in het bijzonder in Zeeland de prijsstijging van de woningen zeker hoger is dan het inflatiepercentage. Zeeland heeft te maken met een in haalslag. De huizenprijzen zijn in de afgelopen jaren minder snel ge stegen dan in de randstad. De Rabobank spreekt van ,een af- koelingsfase' in de huizenmarkt en verwacht een lichte stijging van de prijzen in 2005. Daaraan zijn vol gens de bank de lage rente en de krapte op de woningmarkt debet. Of de snelheid waarmee een woning wordt verkocht afneemt, is volgens de Rabobank vooral afhankelijk van een realistische prijs. De Nederlandsche Bank voorspelt voor 2005 ,een afvlakking van de prijsstijging.' Dat houdt in dat de prijzen nog wel stijgen, maar niet met die percentages zoals in voor gaande jaren. Hopmans ziet, vanwege de econo mische ontwikkelingen in Neder land, alsmede de verslechterende arbeidsmarkt, wel een stagnatie in het verkopen van de duurdere hui zen. „Een jaar of drie terug kochten mensen nog zonder schromen in Tholen een woning van 450.000 eu ro. Dan praat je toch over een mil joen gulden. Nu merkje dat ze eerst zeker willen weten dat hun eigen pand is verkocht voordat ze een nieuw huis kopen. Die woningen staan langer leeg. Zes tot twaalf maanden. Je kunt gerust zeggen dat de verkoop van woningen boven de drie ton op dit moment een wat moeizaam verhaal is." Hopmans maakt er wel de kantteke ning bij dat voor elke woning, vroeg of laat, een koper is geboren. Wie een beetje uit de voeten kan met internet komt een enorme hoe veelheid makelaars, woningverko pers en meningen van hypotheek deskundigen tegen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek meldt de effecten van de lage rente (veel oversluitingen). In 1999 bedroeg de gemiddelde rente 7,5 procent tegen 4,5 in 2003. Nu zijn er al aanbiedin gen van 2,5 procent. Hopmans ver wacht, op basis van informatie die hij van diverse internationale bank instellingen ontvangt, dat de rente het komende jaar licht zal stijgen. In de gemeente Tholen zijn naast Hopmans nog twee belangrijke spe lers op de onroerend goedmarkt ac tief. Leunis en Van den Ouden uit Bruinisse. Deze laatste heeft zich verzekerd van een Thoolse mede werker die de zaken op het eiland behartigt. „Tholen was nogal dicht geplakt. Ons kent ons. Daar kom je moeilijk tussen. Vandaar dat we Henk Sturris hebben aangetrokken. Zijn vader was al lang actief in de woningmarkt en Henk heeft er in tussen ook veel verstand van gekre gen. Hij kent de cultuur op Tholen beter dan ik omdat ik vooral op Schouwen-Duiveland werk." De ervaring van Van den Ouden op Tholen is dat veel onroerend goed- transacties onderhands werden af gewikkeld. „Met de afspraken op de achterkant van een bierviltje. Wij zorgen nu voor een bouwkundig rapport en hebben veelkleurige bro chures van de woningen die wij aanbieden." Zijn relaties komen vooral uit de Drechtsteden. „Die mensen zoeken rust. En ruimte. Ze hebben genoeg van de verkeersdrukte en de crimi naliteit." Toch ervaart ook hij een verandering in de snelheid waarmee een woning wordt verkocht. „Zeven jaar geleden kon je ze bij wijze van spreken uitdelen. Nu duurt het toch een maand of drie voordat een pand in de prijsklasse van 160.000 tot 250.000 euro is verkocht." Veel is volgens deze makelaar af hankelijk van de vraagprijs. Of die in relatie staat tot het onderpand. „Nog steeds maak je mee dat vorig jaar een woning 250.000 euro op bracht en dat de buren die nu verko pen er 280.000 euro voor willen hebben. Dat leeft soms op gespan nen voet met elkaar." Volgens Van den Ouden is er op Tholen volop vraag naar woningen. "Tholen verandert langzaam maar zeker. Vrouwen kozen vroeger vooral voor het gezin en gingen niet werken. Nu krijg je hier ook steeds meer tweeverdieners die een huis kopen. Ook al omdat de huren, als er tenminste wat te huren valt, be paald niet laag zijn. Een huurwo ning kost je per maand toch al gauw 500 euro. Voor een paar honderd eu ro meer heb je nu je eigen huis." Niettemin staan ook bij de Bruinis- ser woningen wat langer leeg dan enige tijd terug. „Ook omdat een stijgend aantal potentiële kopers de hypotheek op het laatste moment niet kan rondkrijgen. Naast de eco nomische teruggang is dat een be langrijke oorzaak dat woningen lan ger in de verkoop staan. Als je denkt dat je er met een koper uit bent, blijkt dat hij bij nader onderzoek van de bank nog elders financierin gen heeft lopen waardoor hij aan het maximum van zijn uitgaven zit." Makelaars hanteren in de koop overeenkomst een ontsnappings clausule die inhoudt dat de koop niet doorgaat als de financiering niet rondkomt. Leunis heeft gemiddeld twintig wo ningen in het bestand. Een courante woning is hij doorgaans binnen drie maanden kwijt. Een omloopsnel heid die ook vorig jaar werd ge haald. Net als zijn collega's merkt hij dat er stagnaties optreden omdat er vrij weinig .doorstroming' is op het eiland. „Mensen die eigenlijk wel wat anders of iets groters zou den willen kopen, blijven door on zekerheid over werk en inkomen zitten waar ze zitten. Daardoor krij gen nieuwelingen op de woning markt minder kans. Daardoor is het voor Thoolse stellen wat moeilijk om iets geschikts te kopen." Die groep is aangewezen op de, doorgaans, duurdere, nieuwbouw. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) heeft de provincie Zeeland de grootste hoeveelheid bouwgrond (69%) van Nederland. Daarna vol gen Groningen en Drente met 58% en Noord-Brabant met 33% De minste hoeveelheid bouwgrond heeft Zuid-Holland. Slechts 16%. Leunis: „Op Tholen wordt de nieuwbouw meer aan de import verkocht. Die mensen komen met een vollere portefeuille." Naast de import van bewoners ziet Leunis ook meer makelaars ,van over de brug' zich met de Thoolse woningmarkt bezighouden. Hij heeft de ervaring dat die collega's hoge prijsaanbiedingen doen, lok kertjes, om vooral de verkoopop dracht binnen te krijgen. „Als punt je bij paaltje komt, levert de woning soms 50.000 euro minder op. Dan is de verkopende partij erg teleurgesteld en geeft het proble men bij de koop of van het nieuwe huis." Leunis had per 1 november een aanbod van achttien woningen. Ze variëren in prijs. In Stavenisse is een woning te koop voor 74.500 euro, in Oud Vossemeer, in de Veer- straat, is een pand in de aanbieding dat 775.000 euro moet opleveren. De Vereniging Eigen Huis rekende uit dat in het tweede kwartaal van dit jaar een gemiddelde woning 212.354 euro kostte. Drie maanden later werd voor een dergelijk huis 271.298 euro betaald. Hopmans, Leunis en Van den Ou den verwachten niet dat de huizen prijzen op Tholen in 2005 sterk zul len stijgen. Van den Ouden: „Die zullen volgend jaar wel zo blijven. Misschien met een paar procent er bij. Leunis is dezelfde mening toe gedaan. „Veel is afhankelijk van wat de rente gaat doen. Wordt die hoger, dan heb je zelfs kans op een daling van de prijs." Hopmans wijst op politieke maatre gelen. „Wat gaat het kabinet doen met de renteaftrek. Een ander sys teem heeft zowel voor kopers als verkopers grote fiscale consequen ties. Want vergis je niet, mensen moeten zich blijven realiseren dat wat ze hebben geleend ook moet worden terugbetaald. Is de rente niet meer aftrekbaar, dan wordt de bruto maandlast ineens netto maandlast. Dat kan veel mensen in de proble men brengen." Een toenemend aantal Nederlanders dat op deze manier van de huizen prijzen profiteert, vergeet dat geld dat wordt geleend niet alleen moet worden terugbetaald, maar dat de bank er ook rente over berekent. Dan is het jammer als er binnen het gezin financiële kinken in de kabel komen. De man wordt werkloos, de kostwinner wordt ziek of er komen uitgaven waarop niet was gerekend. Die problemen komen uiteindelijk op het bordje van de notaris terecht. Die mag namens de bank het pand openbaar verkopen. Op Tholen valt het aantal gedwongen verkopen, vergeleken met de randstad, reuze mee, zegt notaris A. Schot van het notariskantoor Knook Schot in Tholen. „Eilanders doen geen gekke dingen met hun geld." Dat neemt niet weg dat hij de indruk heeft dat het aantal executieverkopen in Tho len licht toeneemt. „Van drie tot vier per jaar naar vier tot vijf." Volgens Schot komt die geringe stijging omdat de financiële menta liteit van een inwoner van Tholen zich moeilijk laat vergelijken met die van iemand bijvoorbeeld uit de randstad. „De Tholenaar is serieu zer. Die springt niet verder dan zijn polsstok lang is." Notariskantoor Fikkers en Zoon uit Bergen op Zoom had onlangs de eerste gedwongen verkoop dit jaar op Tholen. Een pand in St. Maar tensdijk waarvan de eigenaar niet meer aan zijn verplichtingen kon voldoen. „Maar die verkopen zijn op Tholen op de vingers van een hand te tellen," laat de woordvoer ster namens de notaris weten. Ze komt zelf uit Sint- Maartensdijk en weet dat wanneer de bank tot exe cutie overgaat "de woningeigenaar wel erg diep in de schulden moet zitten.' Arno Leunis: veel is afhankelijk van wat de rente gaat doen Er zijn maar acht percelen voor de bouw van een vrijstaand huis be schikbaar, zodat er velen teleurge steld werden onder wie Tweede Ka merlid Luuk Blom, die eerste reserve is op nummer negen. Eerde re lotingen leren echter, dat er van de lijst nogal wat mensen kunnen afvallen omdat hun ideale plekje al bezet is. Wie bijvoorbeeld zijn zin nen had gezet op de grootste kavel van 741 m2 aan de Dorpsweg en Jansen kiest daarvoor, zal naar wat anders moeten uitzien. Hetzelfde geldt wanneer iemand het kleinste perceel van 584 m2 aan de Bierens- straat voldoende vindt en dat is al gekozen door iemand die hoger op de lijst staat. Binnenkort wordt er veel duidelijk, want de eerste acht gegadigden moeten deze week hun voorkeur aangeven. De gemeente verleent dan optie op die grond voor twee maanden. Die kan nog met maxi maal één maand verlengd worden tegen betaling van 500 euro. Dat be drag wordt in mindering gebracht op de koopsom wanneer de grond echt wordt gekocht. Binnen twee jaar dat de koopakte is gepasseerd, moet het huis gereed zijn. „De grond in Vroonstede ligt klaar, zodat iedereen snel plannen kan ma ken om te beginnen", zei mr. G. Vos in zijn welkomstwoord in de hal van het gemeentehuis te Sint-Maartens dijk. Vele gegadigden waren er en ook enkele bankadviseurs, een ma kelaar en een aannemer. In Sint-Annaland is het al meer dan tien jaar geleden dat er een nieuw bestemmingsplan beschik baar kwam voor woningbouw. Voor sommigen heeft het al te lang ge duurd, maar voor de 8 vrijstaande kavels waren toch nog 24 gegadig den: 8 uit Sint-Annaland, 5 uit Sint- Maartensdijk, 3 uit Poortvliet, 2 uit Oud-Vossemeer, 1 uit Tholen en 5 buiten het eiland. Alleen particulieren mochten in schrijven bij de gemeente. Per woonadres mocht maar één inschrij ving worden gedaan. Inschrijvingen zijn persoonlijk en niet overdraag baar. Wie de grond koopt, moet daar ook gaan bouwen, maar het is niet verboden om het huis dan direct te verkopen of te verhuren. Er is geen anti-speculatiebeding opgenomen omdat de gemeente marktconforme grondprijzen hanteert, zoals die ook in Stadszicht Tholen, Welhoek Oud- Vossemeer en Graefnisse Sint-Phi- lipsland gelden. Als blijkt dat er toch dingen gebeuren die tegen de bedoelingen van het gemeentebe stuur zijn, zullen de algemene voor waarden aangepast worden, zo laat mr. Vos weten. De mogelijkheid om in te schrijven was door de gemeen te alleen in de voorlichtingsrubriek Tholenderwijs vermeld. Verder wa ren er particulieren van elders die al langer bij de gemeente om grond in Sint-Annaland gevraagd hadden. Twee vrijstaande woningen komen - vanaf het dorpscentrum gezien - voor de bushalte aan de Dorpsweg. De ene van 584 m2 ligt het dichtst bij de schuur van PA. Snoep, de an dere van 676 m2 grenst aan het pleintje met de bushalte. Tussen die twee vrijstaande huizen in komen vier twee-onder-één-kapwoningen van 424 m2, 445 m2 en 2x457 nr. De andere zes vrijstaande woningen komen voorbij de bushalte, maar grenzen ook direct aan de Dorps weg. De grootste van 644 m2 ligt op de kop van het bestemmingsplan en kijkt uit op de grote waterpartij op de hoek Dorpsweg/Zoetwaterweg. De andere kavels zijn 598, 588, 634, 618 en 741 m2. Op de laatste twee rust een zakelijk recht in ver band met een riolering/rioolput. De gemeente moet die riolering kunnen opgraven als dat nodig is. Naast de acht vrijstaande waren er ook nog tien twee-onder-één-kap woningen. De gemeente had daar voor als eis gesteld, dat gegadigden tevoren duo's moesten vormen en dat was er in eerste instantie bij vier (aanstaande) paren gelukt: J.J.C. Hage uit Sint-Annaland, mevr. PA. Fase uit Sint-Annaland, dhr. T. Hei mig en mevr. B. van Steijn uit Tho len en dhr. S. van Dijke en mevr. C. Deurloo uit Tholen. Hage heeft de eerste keus. De notaris trok vervolgens ook nog drie gegadigden die geen duopart ner hadden: dhr. en mevr. T. Rijken uit Sint-Annaland, dhr. en mevr. M. den Engelsman-Snoep uit Poortvliet en dhr. M. Sangers en mevr. E. de Raat uit Nieuwerkerk. Na de loting wisten de paren Rijken en San- gers/De Raat elkaar te vinden, zodat de gemeente opnieuw een duo kon registreren. Overigens had San- gers/De Raat ook bij de vrijstaande kavels meegeloot, maar daarbij kwam men als 23ste uit de bus. Ook Den Engelsman-Snoep had hierbij meegedaan en voor hen was het lot veel gunstiger met een derde plaats. Achter de zes vrijstaande woningen tussen de bushalte en de Zoetwater- weg komen zes 2 onder 1 kapwo ningen van particulieren aan de Tjalk. (Alle straten in Vroonstede hebben scheepsnamen). Verder is er aan de Tjalk en Smalschip ruimte voor huurwoningen van Castria Wo nen en acht projectmatige 2 onder 1 kapwoningen van F. Lindhout/P. Polter, die grond met de gemeente geruild hebben voor een nieuw be stemmingsplan in Stavenisse. De uitslag van de loting voor de vrijstaande huizen is als volgt, waarbij de volgorde aangeeft wie de eerste keus heeft. Er zijn acht perce len beschikbaar, waarvoor 24 ge gadigden zijn. 1. M. Jansen, Roosendaal 2. L. Vellekoop, Sint- Annaland 3. dhr. en mevr. M. den Engelsman-Snoep. Poortvliet 4. me vr. J.C. Kasteleijn. Sint-Annaland 5. fam. Van Dricl-Korst, Poortvliet 6. A.P. de Boer, Sint-Annaland 7. A.H. den Ouden, Sint-Annaland 8. L.C. Mol, Poortvliet 9. L. Blom. Sint- Annaland 10. L. van den Doel, Sint- Maartensdijk 11. R.J. Weggemans, Sint-Annaland 12. fam. Van Broek hoven, Sint-Annaland 13. S.F.M. van der Male, Tholen 14. M.C. Boogerd, Sint-Maartensdijk 15. A. Wijnhorst, Rotterdam 16. H.C. van Dijke, Sint-Maartensdijk 17. S.L. van Vossen, Sint-Annaland 18. A. Goedegebuure, Oud-Vossemeer 19. Mevr. A. Tempelaars, Sint-Maar tensdijk 20. J.A. van der Jagt, Oud- Vossemeer 21. fam. A.M. Herrie. Steenbergen 22. J.S. Jansen, Arne- muiden 23. Dhr. M. Sangers en me vr. E. de Raat, Nieuwerkerk 24. M. van der Male, Sint-Maartensdijk. Notaris mr. P.C. Knook laat Simon van Vossen de nummers goed door elkaar halen voordat hij de trekking verricht. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank tel.(0166)66 53 00 www.rabobanktholen.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7