Dominee Joppe vestigt zich in smalstad met dankbaarheid, zorg en zonder illusie Heemkundekring overweegt publicatie oorlogsslachtoffers 'Ik heb er echt spijt van, jammer genoeg kan ik het niet terugdraaien' 'Gezant moet boodschap van Zender brengen' Vijf jaar cel geëist wegens incest in Sint-Annaland Praat gewoon Zeeuws, want dat verstaat de dominee ook' 5 Geen dienaar van geld of bepaalde status Ds. J. Joppe sprak in zijn intrededienst in de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Maartensdijk over 2 Korin- the 5:20: 'Zo zijn wij dan gezanten van Christuswege, alsof God door ons bade; wij bidden u van Christuswe ge: Laat u met God verzoenen.' In de preek stond hij stil bij een gezonden prediker, een biddende God en een klemmende boodschap. Donderdag 18 november 2004 Verwondering en dankbaarheid. Veelvuldig klonken de ze woorden in de Maartenskerk bij de intrededienst van ds. J. Joppe als predikant van de Hersteld Hervormde Gemeente te Sint-Maartensdijk. Nadat de kerkenraad be sloot om per 1 mei niet mee te gaan naar de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) kon na een vacaturetijd van vijf jaar weer een beroep worden uitgebracht. Het eerste beroep leidde direct al tot de overkomst van ds. Joppe vanuit Sirjansland. Samen met zijn vrouw en zijn zeven kinderen bewoont ds. Joppe de pastorie in de Hazen straat, die volgens de landelijke PKN geen eigendom is van de Hersteld Hervormde Gemeente. Naast verwonde ring en dankbaarheid is er dan ook nog veel zorg en on zekerheid over de toekomst. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Geen illusies Duitse tijd Tweede gemeente Praat Zeeuws Stoeien Volhouden door liefde De heemkundekring Stad en Lande van Tholen denkt aan een publicatie over de slachtoffers die de Tweede Wereldoorlog op en om Tholen en Sint-Philipsland eiste. Inclusief geallieerde en Duitse militairen én de politione le acties in Indië lieten zo'n 190 mensen er het leven, vertelde voorzitter W.A. Blaas donderdag in De Meestoof te Sint-Annaland. „Het zou bijzonder waarde vol zijn als aan al deze mensen meer aandacht besteed zou worden. Opdat zij niet vergeten worden." Vijf jaar gevangenisstraf was de eis van officier van jus titie mr. J. Zondervan tegen de 49-jarige E.M.R. de K. uit Sint-Annaland. Hij zou vanaf 17 oktober 1999 tot en met 9 augustus van dit jaar ontucht hebben gepleegd met zijn oudste, nu zeventienjarige dochter. „Ik heb er echt spijt van, maar jammer genoeg kan ik het niet terug draaien. Maar ik weet dal ik fout geweest ben", stamelde de man donderdagmiddag voor de Middelburgse recht bank. Volgens een psycholoog is hij licht verminderd toerekeningsvatbaar. 'We moeten stoppen, want dit gaat fout' Op zolder Achtervolgen Als een hond uitzichtloos, de hele dag' Redelijke eis Het gezin Joppe voor de woning aan de Hazenstraat met achteraan v.l.n.r Matthijs, Hanneke en Gerhard, vooraan mevr. P. Joppe-de Waard met Stephan, Jacomijn, Elsheth en dominee J. Joppe met Bartjan. ..Waaraan hebben wij hel verdiend dat de Heere ook met deze ge meente verder wil gaan?", vroeg ds. Joppe zich af. „In verwonde ring moeten we zeggen, wat is de Heere goed. God schenkt in Zijn voorzienigheid een predikant. Hij is het die Zijn dienstknechten zendt. Bidt zonder ophouden of de Heere licht en wijsheid wil schen ken om allen de weg van de Heere te gaan. In het bijzonder in deze hele moeilijke tijd. Wij betreuren nog steeds de beslissing van 12 de cember 2003 (tot kerkfusie en op richting van de PKN -red). Het heeft een verschrikkelijke scheur teweeg gebracht tussen broeders van hetzelfde huis", aldus ds. Jop pe. „Het aannemen van het beroep was zeker gezien de kerkelijke ont wikkelingen geen gemakkelijke beslissing. Hartelijk verbonden wisten wij ons met de gemeente te Sirjansland, zodat na 4,5 jaar het afscheid ons zwaar viel. Maar als de Heere roept, dan moeten zijn dienstknechten volgen." Ouderling C.J. Knuist memoreerde in zijn toespraak op het feit dat zondag 1 augustus dominee Joppe als gastpredikant zelf in de Maar tenskerk kon afkondigen dat hij naar Sint-Maartensdijk zou komen. „De weg om een predikant te be roepen was voor ons lange tijd ge sloten, maar er is altijd veel gebed geweest om een eigen herder en le raar uit Zijn hand te mogen ontvan gen en de gebeden zijn verhoord. Onze eerste zorg was om de pasto rie die vijf jaar leeg had gestaan. Weer op te knappen. Groot was de inzet en de bereidwilligheid en het resultaat mag er zijn. Dank ook aan allen die geen arbeid hebben ver richt, maar wel financieel hebben bijgedragen", aldus ouderling Knuist, die in zijn dankwoord in het bijzonder zijn waardering uit sprak van de heren Hartog en Twintig jaar geleden is door het ge meentearchief een aanzet gegeven om tot een overzicht te komen van Thoolse oorlogsslachtoffers. Op grond van die voorlopige lijst kon Blaas melden dat er 41 Nederlandse militairen en verzetsstrijders zijn omgekomen, 38 Thoolse burgers in Nederland, nog eens 17 burgers of verzetsmensen in Duitsland bij te werkstelling of in een concentratie kamp, 49 geallieerde militairen en ongeveer 36 militairen aan Duitse kant, en dan nog 9 Thoolse militai ren na 1945 in Nederlands-Indië. „Dat is dus aanzienlijk meer dan de verzetsmensen waar in het alge meen over gesproken wordt en waarvan er enkelen in straatnamen terugkomen." Blaas, die oud-con sul is van de oorlogsgravenstich ting, zei het belangrijk te vinden dat er blijvend aandacht is voor slacht offers om zo de herinnering aan hen levend te houden. Om de oorlogsjaren niet te verge ten, had de heemkundekring een bijeenkomst belegd waarop A.J. Smits uit Stavenisse zijn herinnerin gen aan oorlog en bezetting verhaal de. Dat gebeurde precies op de dag dat in het Belgische leper de wa penstilstand van de Eerste Wereld oorlog (1914-1918) werd herdacht. „Voor het eerst waren daar geen oud-strijders uit die oorlog meer bij. Een 106-jarige Engelsman mocht vanwege zijn gezondheid de over steek naar het vasteland niet meer maken", aldus Blaas. De voorlopige slachtofferlijst is ko mende zaterdag in te zien op de in loopdag die de heemkundekring houdt in de koffiekamer van het streekmuseum (van tien tot twaalf en van half twee tot vier uur). De voorzitter deed een oproep om in formatie over de omgekomenen door te geven aan de kring. Smits zat in de zesde klas van de la gere school tijdens de mobilisatie in de zomer van 1939, toen zijn onder wijzer Stoel voor militaire dienst werd opgeroepen. Hij maakte gedu rende de oorlogsjaren aantekenin gen en bewerkte die later tot een verhaal. In het streekmuseum kre gen 29 belangstellenden dat donder dag te horen. Herinneringen aan een Nederlands vliegtuig dat in de mei- Koopman, die de leiding hadden bij de opknapwerkzaamheden. Vervolgens benadrukte Knuist dat een gebouw wel opgeknapt kan worden, maar dat dit niet geldt voor de leden van de gemeente. „Is Sint-Maartensdijk een jonge of een vergrijzende gemeente, is er gees telijk leven of is men lauw, is er wel of geen groei? Wij maken ons geen enkele illusie. Net als in de profetie van Ezechiël is de ge meente als een dal vol dorre doods beenderen, maar door Gods Geest kwam er leven. Dat nu ook door uw arbeid er ritselingen mogen zijn van een geestelijk leven. Om zo ook met het Woord door de ge meente te mogen gaan om gebro- kenen van hart en verslagenen van geest te troosten en te verbinden", aldus ouderling Knuist die in zijn dankwoord ds. Lohuis uit Scherpe- nisse en ds. Blom uit Poortvliet be dankte voor het vervullen van het consulentschap gedurende de vaca turetijd. Ook burgemeester W. Nuis heette ds. Joppe met zijn gezin hartelijk welkom en wees in zijn toespraak op de rol van de kerk in de samen leving. „In een samenleving die zichtbaar aan het verharden is, moet een kerk ook extern gericht zijn. Ik nodig u als voorganger uit om daarin een rol te spelen door met respect over elkaar te praten. Daarin is de rol van het gebed van eminent belang. Zeker in deze tijd is het gebed voor de overheid bij zonder belangrijk. Dominee Joppe, waar u ook gaat, ga altijd met uw hart", aldus burgemeester Nuis, die samen met zijn vrouw de dienst bijwoonde. Ook wethouder K.A. Heijboer en zijn vrouw waren na mens het gemeentebestuur in de Maartenskerk aanwezig. Ds. Joppe gaf aan, in de voorbede steeds de plaatselijke en landelijke overheid op te zullen dragen in het dagen van 1940 boven het Mastgat uit de lucht werd geschoten. Vluch tende Nederlandse soldaten die zich aan het veer overgaven aan de Duit sers. En dorpelingen die in paniek wegvluchtten toen er Duitsers met licht geschut in het dorp kwamen nadat op het water schepen elkaar beschoten hadden. Het officieel in voeren van de Duitse tijd, terwijl de dorpelingen en de kerken de 'oude' lijd bleven hanteren. De Stavenissenaar vertelde over het distributiesysteem, waarbij hij moest zorgen dat de administratie sluitend was van de melkverkoop die zijn moeder deed. „Op papier liet ik de koeien zoveel melk geven als er bonnen voor ingeleverd wa ren." Het eerste slachtoffer in het dorp maakte indruk: Jacob Hage was voor de verplichte arbeids dienst naar Kiel vertrokken en daar aan difterie overleden. En niet min der het drietal dat op oudejaarsdag 1942 omkwam doordat een zeemijn bij het veer ontplofte. Smits herin nerde zich ook de Sint-Annalanders die onder leiding van hun burge meester in Stavenisse met nazi-pro- pagandablaadjes als 'De Zeeuwse Stroom' langs de deur kwamen. Verder vertelde hij over de bouw van bunkers en geschutstellingen langs de zeedijk, als onderdeel van de kustverdediging tegen een geal lieerde aanval. Angst was er daarna toen geallieerde vliegtuigen gere geld vanuit de lucht schepen be schoten die nabij Stavenisse voe ren. Meer dan eens werden dode en gewonde mensen aan land ge bracht. In de tweede week van januari 1944 kwam een groep van honderden Armeense soldaten naar het dorp. In de Poststraat werden 26 huizen en de school gevorderd om hen aan onderdak te helpen. De bewoners moesten maar zien waar ze bleven! Een maand later kwant het bericht dat de inwoners moesten eva cueren. Smits kwam in het land van Altena terecht en moest later vluch ten toen dat frontgebied werd. Na zestien maanden kwam de familie Smits terug in het bevrijde Stave nisse. Smits besloot met het verhaal van een ontmoeting die hij in sep tember op de Airborne-dag in Oos terbeek had met een Britse oorlogs veteraan, wat hem bijzonder had geroerd. gebed. In zijn dankwoord memo reerde de nieuwe predikant de bij zondere banden die reeds eerder waren ontstaan tussen de gemeente van Sint-Maartensdijk en hem. „Regelmatig heb ik het Woord hier mogen bedienen, maar nooit verge ten wij de preekbeurt op 21 decem ber vorig jaar die wegens het over lijden van onze zoon Christian geen doorgang kon vinden. Heel bijzonder was het, hoeveel medele ven wij juist toen vanuit deze ge meente mochten ontvangen. Bij het zien van alle condoleancekaartjes vroegen de kinderen zich zelfs af of ik een tweede gemeente had. Vandaag mag ik u als tweede ge meente vanuit 's Heercn hand ont vangen. U zult begrijpen dat door het overlijden van Christian het af scheid van Sirjansland voor ons Een hoop ellende werd er tijdens dc zitting uitgestort: een slechte jeugd, ruzie in zijn ouderlijk gezin en ook na zijn huwelijk, een hoge schul denlast. Uitvoerig werd het gezins drama geschetst. Voor de tweede keer binnen een paar maanden be handelde de Middelburgse recht bank een incestzaak uit Sinl-Anna- land. De 43-jarige M.J.M. kreeg in september vier jaar cel. nu was de eis vijf jaar. De dochter en de in middels ex-vrouw van De K. kregen mede de schuld van de situatie, maar advocaat mr. Goedegebuure haalde zich daarmee de woede op de hals van officier Zondervan. „Een man van bijna vijftig jaar hoort zijn verantwoordelijkheid te nemen en dat kun je niet van een meisje van dertien verwachten, die dubbel moeilijk was", aldus ds. Joppe. De nieuwe predikant bedankte de kerkenraad voor het in hem gestel de vertrouwen en de kerkvoogdij en de stichting vermogensbeheer voor alle voorbereidingen die wa ren getroffen voor zijn overkomst. „Het is een prachtige pastorie ge worden, waaraan vele vrijwilligers hebben gewerkt. Wij hopen dat het ons gegund wordt om de pastorie te mogen blijven bewonen. Wij wonen nu in de prachtige smalstad en het mooie eiland Tholen. Ko mende uit het gehucht Sirjansland is dit heel bijzonder. En mocht ik bij u thuis komen, praat dan ge woon Zeeuws want dat verstaat de als vrocgvolwassene nieuwsgierig op ontdekkingstocht is. Ze wist niets van seks, ze was bang en heeft zich verzet door u van zich af te du wen." Voor Zondervan was het dui delijk. dat de 'grote volwassen man' de verantwoordelijkheid voor de uit de hand gelopen situatie droeg en niet 'het kleine meisje.' Het was allemaal begonnen in 1999. toen dc oudste van de vijf kinderen van het gezin voor het eerst onge steld werd. De minder begaafde moeder verwees haar dochter voor seksuele voorlichting naar haar va der, die voordeed hoe er maandver band aangebracht moest worden. Daaruit ontstond later een seksuele dominee ook", aldus ds. Joppe, die zelf in Zeeland heeft gewoond. Zijn vrouw was jaren geleden nog onderwijzeres op de Koningin Ju- lianaschool te Sint-Philipsland. Ook ds. Joppe zelf heeft eerst de pabo-opleiding gevolgd en is mo menteel nog bestuurslid van de landelijke zondagsschoolbond. In dc middagdienst werd ds. Joppe bevestigd door consulent ds. J.G. Blom uit Poortvliet. In de bevesti- gingsdienst preekte hij uit Jesaja 52:7: 'Hoe liefelijk zijn op de ber gen de voeten desgenen die het goede boodschapt, die de vrede doet horen; desgenen, die goede boodschap brengt van het goede, die heil doet horen; desgenen, die tot Sion zegt: 'Uw God is Koning.' Aan het einde van de bevestigings- dienst werd ds. Joppe toegespro ken door ds. PC. Hoek uit Sint- Annaland, namens de classis zuid west. 's Avonds waren naast fami lieleden ook vele gasten aanwezig, waaronder afgevaardigden van de Hervormde en de Hersteld Her vormde Gemeente te Sirjansland alsmede de Rehoboth-gemeente, Oud Gereformeerde Gemeente en Gereformeerde Gemeente in Nederland te Sint-Maartensdijk. Na de kerkdienst was er met de ge nodigden een ontmoeting in Haes- tinge. De Hervormde Gemeente van Sint-Maartensdijk bestond uit ruim 300 leden. Onlangs hebben de le den een brief van de Hersteld Her vormde kerkenraad gehad, waarbij men kon aangeven of men zich ge zamenlijk wil aansluiten bij de Hersteld Hervormde kerk. „Uit Gods hand ontvangt u een ge zonden prediker. Paulus gebruikt in de brief aan de gemeente te Korint- he voor prediker het woord gezant. Wij zijn gezanten of ambassadeurs van Christus. Zoals een gezant de belangen behartigt van degene die Hem gezonden heeft, zo wist Paulus zich tijdens de zendingsreizen ge zonden om in opdracht van zijn Zender te zeggen wat Christus tot ons te zeggen heeft. Wij zijn geen dienaren van geld of van een be paalde stand en moeten de mensen ook niet naar de mond praten. Ook verkondigen wij geen mening of theologische opvatting, maar wij dienen het Woord van onze Zender te brengen. Dat Woord van de Zen der is van eeuwigheidswaarde, want bij het verkondigen van Gods Woord vallen er eeuwigheidsbeslis singen. Iedere keer als het Woord tot ons komt, worden wij voor Gods rechterstoel gedaagd. Het wonder is nu dat God mensen hiervoor ge bruikt. Beperkte mensen met hun gebreken en hun eenzijdigheden", aldus ds. Joppe, die benadrukte dat het leven bij de belijdenissen van de kerk een predikant juist moet be hoeden voor eenzijdigheden in de prediking. De predikant riep zijn gemeente op om geen hoge verwachtingen van hemzelf te hebben. „Hebt geen ho ge verwachting van predikers, maar wel van het Woord en de Zender van het Woord. Ook in de gerefor meerde gezindte zien mensen soms uit naar bijzondere ervaringen, naar bijvoorbeeld een stem uit de hemel, maar God werkt door de eenvoudi ge prediking van het Woord. Mijn gebed is dat het Woord u zal raken. Dat u gaat zien dat u buiten Christus verloren ligt en wij vanuit onze nood zullen roepen tot God. Op ie dere preek komt God terug. Wij moeten ook als predikant verant woording afleggen. Om gezant van de Koning te zijn, is het eerst nodig om een onderdaan van deze Koning te zijn. Een predikant heeft de taak om te wijzen op de val van de mens in Adam en de noodzaak van geloof en bekering. Om te verkondigen el lende, verlossing en dankbaarheid. Spreken over de zaligheid die er in Christus is en de doodsstaat van de mens. God bidt door de woorden van Zijn dienstknecht heen. Hij dwingt ons niet, maar Hij wil gewillig door mensen gediend worden. Dat nu God voor ons bidt, toont ons dat Hij geen lust heeft in onze dood, maar daarin dat u zich bekeert. God de hoge en verhevene buigt zich in Christus zo laag neer tot ons men sen. In de prediking doet God iedere keer een klemmend beroep tot ge loof en bekering, opdat u Christus in het geloof mag omhelzen. Het is mijn gebed dat ik als dienstknecht ook deze bewogenheid mag hebben. Dan komt iedere keer de klemmen de boodschap tot ons: 'Laat u met God verzoenen'. Van nature leven wij onverzoend met God. Wij heb ben God de oorlog verklaard in het paradijs, want wij duldden Gods ge zag niet over ons. Wij zijn vijanden van God. Ligt u daar al wakker van? Dat we vijanden van God zijn en een liefhebber van de zonde. Maar het wonder is dat de Heere zelf het initiatief neemt om het goed te ma ken. Nee de boodschap is niet dat u verzoend bent, dat alles al goed is tussen God en de mens, maar dat u een verloren zondaar bent. Maar het wonder is dat voor zo een hater van God er verzoening mogelijk is. Christus heeft de prijs van de ver zoening volkomen betaald. Hij heeft dc toorn van God gedragen. Geef je tegenstand op, lever je toch uit aan Hem, want Hij biedt u Zijn vriendschap aan. Het offer van Christus is ruimschoots voldoende om u te verzoenen. Door een waar geloof in de Heere Jezus Christus wordt u met God verzoend en dat geloof wil de Heere werken door de prediking van Zijn Woord. Paulus mag zo een gezant van Christus zijn, doordat de liefde van Christus hem dringt om deze klemmende boodschap te brengen. Door de lief de van Christus houden ook nu Gods knechten het vol, ook in deze moeilijke tijd die wij als kerk mee maken. Paulus schrijft ergens an ders: Wee mij als ik dit evangelie niet verkondig. De Heere geve ons ook deze gestalte, opdat wij zo mo gen arbeiden tot Gods eer", aldus ds. Joppe in zijn eerste preek als dienaar van de Hersteld Hervormde Gemeente te Sint-Maartensdijk. De Middelburgse rechtbank behandelde voor de tweede keer in drie maanden een incestzaak uit Sint-Annaland. relatie. ..Ze was erg aanhankelijk en ging steeds op mijn schoot zitten. We waren altijd aan het stoeien." Volgens De K. was zijn oudste dochter zelf uit op het seksueel con tact, al gaf hij op vragen van de rechtbank toe dat hij ook wel eens het initiatief genomen had. De on tucht gebeurde elke weck of eens in de veertien dagen. Volgens de officier had de dochter zich verzet en was er door dc vader geweld of dreiging met geweld aan te pas gekomen. „U pakte haar bij de beide armen vast of duwde ze met kracht met haar rug op een ma tras." Daarentegen zei De K. 'nooit zijn zin doorgedreven te hebben.' „In het begin heb ik tegen mijn dochter gezegd: we moeten stop pen, want dit gaat fout. Maar jammer genoeg zijn we niet gestopt." De rechter merkte op. dat ze samen ook wel eens naar seksfilmpjes keken. „Zij vond er niks aan en ik ook niet", antwoordde dc vader. Rechtbankpresident mevr. mr. R.C.M. Reinarz schetste een ge scheiden gezinssituatie. Dc vaderen de oudste dochter leefden samen, en aan de andere kant de moeder met de vier andere kinderen. „Wie was er bij u de baas in huis?", infor meerde de president. „Ik was vol gens mijn vrouw te streng voor de kinderen", vertelde De K. Uit de verklaringen bij de politie bleek, dat de oudste dochter vanaf haar geboorte al door haar moeder verstoten was. Er waren complica ties bij de geboorte, waardoor er nooit een goede band met de moe der is ontstaan. De vader sliep met het oudste meisje apart op zolder, ging samen met haar kleren kopen op de markt in Rotterdam en logeer de in een hotel. De president vroeg of een jonger zusje dat daarbij was, niet vreemd vond. Maar volgens de va der werd dat als nor maal ervaren. „Ik hielp ook de andere kinderen door meubeltjes voor ze te maken." Het gezin bouwde grote schulden op. De K. had geen vast werk en kluste zwart bij. De moeder had een uitkering. Dc relatie tussen het paar verslechterde en de dochter nam bij de vader de plaats in van haar moe der. Ze vertelde me niks meer, ik deed nooit wat goeds. Verder ging ze liever bij haar moeder het huishou den doen dan thuis te werken. Dat is ook één van de oorzaken van de si tuatie", aldus De K. Zijn vrouw deed uiteindelijk ook aangifte van de incest. „Maar er is een hoop gelo gen van wat ze zegt, het is allemaal onzin", zei de man. Rechter mr. J.RM. Hopmans vroeg waarom De K. zolang ontkend had bij de politie. „Nu blijft u er ook weer omheen draaien en u vindt het allemaal de schuld van uw ex- vrouw." De verdachte zei dat het uiteindelijk een opluchting voor hem was toen hij bekende. „Ik had wijzer moeten zijn. Het zal nooit meer gebeuren en met haar verjaar dag heb ik een kaartje naar mijn oudste dochter ge stuurd." 'Situatie is Volgens een psy- chologisch rapport piekert heeft De K. geen inzicht in wat zijn gedrag voor het meisje betekend heeft. „Hebt u een idee dat er iets mis is en dat u in the rapie moet?", wilde de president weten. „Ik ben een binnenvetter", antwoordde de man. Volgens een rapport van de reclassering gaf hij toe, dat hij te ver gegaan was. „Maar het kwam van twee kanten", vulde De K. aan. „Maar wie was nu de oudste en de wijste?", was de reac tie van de president. „U wist dat uw vrouw niet bijster begaafd was en hoe kunt u van een dertienjarige ver wachten dat die in zo'n situatie juist handelt?" Officier Zondervan vroeg of De K. met zijn verklaring schoon schip had gemaakt. „Nee, het blijft me achter volgen", liet hij weten. Voor de offi cier spraken de feiten. Hij achtte het wettig en overtuigend bewezen, dat de vader zijn oudste dochter op 13- jarige leeftijd verkracht had. „Het is te triest voor woorden, maar het is gebeurd. U hebt haar in die situatie gebracht en zij probeerde u weg te duwen. Volgens de wetgever moet incest met één van de zwaarste straf fen bestral) worden, maar daarbij moeten we kijken naar de persoonlij ke situatie van de verdachte. On danks het rapport van dc psycholoog hebt u eigenlijk een normale intelli gentie. Dit is niet zomaar iets. Slachtoffers van incest ondervinden jaren later nog de gevolgen. Voor uw oudste dochter is het heel erg bemoe digend, dat zij geloofd kan worden. Dat kan haar helpen bij het herstel. U moet verder nog eens goed in uw ge heugen kijken of er nog niet meer is dat u moet vertellen", zei de officier, alsof hij nog meer vermoedens had. Volgens mr. Goedegebuure, de raadsman van de verdachte, was De K. alleen bestraft voor het rijden on der invloed. „Maar de alcohol hebt u nu onder controle." In zijn verde diging schetste hij een labiele man met een negatief zelfbeeld, die zich verwaarloosd voelt. „Tot zijn 20ste woonde hij in Rotterdam. Thuis werd hij vaak geslagen, onderling was er veel ruzie, kortom: hij voel de zich het zwarte schaap. Hij voel de zich niet opgewassen tegen ver schillende situaties en in Zeeland voelde hij zich als een hond behan deld en zocht troost bij zijn oudste dochter. Mijn cliënt had veel ruzie met zijn vrouw en de oudste dochter kreeg overal de schuld van. Vanaf de geboorte was er al geen goede band tussen de moeder en de oudste dochter. Er ontstond een gescheiden huishouden, waarbij De K. en zijn oudste dochter door de week niet meer gezamenlijk aten." De raadsman stelde, dat het met seksuele voorlichting was be gonnen. Maar toen ze 15 jaar was, be gon het eerste seksueel contact, al las hij de verklaringen van het meis je dat ze 14 of 15 was, terwijl de of ficier het over 13 had. Mr. Goedege buure constateerde grote invloed van de ex-vrouw van De K. op de verklaringen „Mijn cliënt ontkent dat zijn dochter zich zou hebben verzet tegen de seksuele handelin gen. Hij heeft wel terdege spijt van wat er is gebeurd en hij heeft hulp nodig. Zijn huidige verblijf in huis van bewaring De Schie te Rotter dam ervaart hij als erg zwaar. Hij noemt zijn situatie uitzichtloos. Hij piekert de gehele dag. Een langduri ge gevangenisstraf werkt dan ook absoluut niet mee aan herstel. Er is een snel therapeutisch traject nodig, zodat een groot deel van de vijf jaar cel die de officier eist, voorwaarde lijk zou dienen te zijn als stok achter de deur", aldus mr. Goedegebuure. De officier was woedend dat de sug gestie gewekt werd dat de ex-vrouw en oudste dochter van De K. schuld aan de incest zouden hebben. „U moet niet met de vinger naar ande ren wijzen. U voelde zich verstoten, volgens uw verklaringen, maar u hebt zichzelf ook afgezonderd. Vijf jaar gevangenisstraf is voor zo'n zaak een heel redelijke eis, want er staat eigenlijk twaalf jaar op!", brieste de officier. Mr. Goedegebuure zei alleen de persoonlijke omstandigheden bena drukt te hebben, evenals de hulp vraag. De K. had het laatste woord. „Ik hoop dat de waarheid nog een keer boven water komt, want het klopt niet wat er allemaal gezegd is." De president wilde weten hoe de man tegen de toekomst aankeek. „Ik zal weer in de maatschappij moeten gaan meedraaien, maar dat ik daarbij geholpen moet worden is duidelijk", antwoordde De K. „De reclassering in Rotterdam wil u daarbij begeleiden", zo nam de pre sident al een voorschot op haar von nis. Dc Middelburgse rechtbank doet 24 november uitspraak.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5