Van den Dorpel legt waterschap het vuur heel na aan de schenen Subsidie meekrap via vitaal platteland Sint-Philipsland heeft primeur van Sinterklaas Uitspraak raad nodig voor bekostiging impuls 350 OCCASIONS <L Huiseigenaren krijgen in 2005 een gepeperde rekening y>ir U Donderdag 18 november 2004 61e jaargang no. 1 Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl Extra controle bij Rehobothkerk Provincie geeft 21 mille voor de Thoolse aardappel De huiseigenaren krijgen in 2005 een gepeperde reke ning van waterschap Zeeuwse Eilanden. De heffing voor gebouwd zal meer dan 20% hoger uitvallen dan dit jaar. Een poging van de Thoolse hoofdingeland gebouwd drs. P.M. van den Dorpel om de lastenverhoging te matigen, strandde met 18 tegen 14 stemmen. Tijdens het stevige debat nam hij tot schrik van het dagelijks bestuur zelfs de woorden 'onbehoorlijk bestuur' in zijn mond, maar Van den Dorpel zwakte dat later af. Hij stemde met drie andere hoofdingelanden wél tegen de begroting 2005, wat in waterschapskring ook al een zeldzaamheid is. WOZ-stijging 59% Brede zorg Dreigen met opheffen por-groep blijft Competitie Europees geld voor Hiksekreek Vossemeer Deze week In verwachting? zie pagina 22 C1000 Jurgen Stroot is verhuisd. Wij nodigen u uit voor ons openingsfeest met veel extra voordeel. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De politie heeft zondag tijdens de kerkdiensten in de Gereformeerde Gemeente Tholen extra controle uitgeoefend bij de Rehobothkerk aan de Ds. G.H. Kerstenstraat. Vrijdag zouden zich drie mannen verdacht hebben gedragen en fo to's hebben genomen van de kerk in de nieuwe wijk Stadszicht. Vol gens een politiewoordvoerder is de Rehobothkerk meegenomen in de reguliere surveillance, waarbij geen verdachte zaken zijn ontdekt. Het kerkbestuur was door de lan delijke onrust na de moord op de filmmaker Theo van Gogh door een Marokkaanse Nederlander, en de daaropvolgende brandstichtin gen en vernielingen in moskeeën en kerken, beducht voor soortgelij ke situaties in Tholen. Via een kan- selboodschap werden de kerkgan gers zondagmorgen gewaarschuwd om extra oplettend te zijn gezien de vrijdag gesignaleerde mannen. Ook burgemeester W. Nuis werd ingelicht gezien zijn verantwoor delijkheid voor de openbare orde. De kanselboodschap kwam voor hem echter als een verrassing. „Dat laat ik ook graag voor verant woording van de predikant. Je moet bij zulke zaken een goed evenwicht zoeken tussen enerzijds alert zijn en anderzijds de dingen niet onnodig uitvergroten", zegt de burgemeester. „Maar heel Neder land is alert, dus ook Tholen, dat is duidelijk Er is iets gesignaleerd bij de kerk en dat is gemeld bij de politie, maar ik ken geen drei gingsanalyse ten aanzien van Tho len", aldus Nuis. Secretaris H. Aarnoudse van de Gereformeerde Gemeente wilde geen commentaar geven op de zaak. Het project om de afzet van Thoolse vroege aardappelen te stimuleren, krijgt van de provincie Zeeland een financiële ruggensteun van 21.000 euro. Daartoe hebben gedeputeerde staten dinsdag besloten na een posi tieve beoordeling door de plaatselij ke groep leader Midden- en Noord- Zeeland. Het geld komt uit de pot voor plattelandsontwikkeling. Gede puteerde staten hebben totaal tien projecten gehonoreerd voor een to taalbedrag van 251.850 euro. Het aardappelproject is opgezet door de veilingverenigingen Sint-Annaland en Scherpenisse. Bij de eerste vei ling van vroege aardappelen in juni werd een druk bezochte manifestatie gehouden, waarop telers, handelaren en afnemers afkwamen. De provin cie schaart de activiteiten, die totaal 52.500 euro vergen, onder de cate gorie valorisatie natuurlijke hulp bronnen. Een samenstel van maatre gelen die ten doel hebben de prijs van aardappelen op een zeker peil terug te brengen teneinde de produc tie weer lonend te maken. Aluminium rolluiken goedkoper kan echt niet! Dubbelwandig, geïsoleerd, in de kleuren: wit crèmewit en lichtbeige prijsvoorbeelden: afm. 1200x1000 mm 267,- afm. 1750x1500 mm 347,- afm. 2000x1800 mm 388,- Let op incl. elektrische bediening! prijzen incl. btw 19% Nieuwbouw Renovatie Canadaweg 6,4661 PZ Halsteren Veilingweg 11,4697 RB Sint-Annaland Tel. 0164-683425, mob. 06-22261798 Advertentie LM. Tijdens een schorsing van de begrotingsbehandeling van het waterschap probeert gezworene Jacob Mol uit Sint-Maartensdijk middende zeer kritische hoofdingeland Peter van den Dorpel uit Tholen (links) op andere gedachten te brengen. De gemoederen liepen hoog op in de niet de huurders." Van den Dorpel wilde uitstel van de begrotingsbehandeling tot december en intussen zoeken naar nieuwe be zuinigingsmogelijkheden. In de eer ste discussieronde leek hij een meer derheid achter zich te krijgen, maar uiteindelijk veranderden een paar mensen van standpunt en moest hij toch in het stof bijten. „Ik had de 18- 14 uitslag net andersom verwacht, in mijn voordeel", zei de Thoolse hoofdingeland, nadat hij gezworene Hoekman en de andere leden van het dagelijks bestuur met hun overwin ning had gefeliciteerd. „Maar het blijft bizar als je de lastenstijgingen voor de huiseigenaren ziet." Oorzaak van de problematiek is de enorme waardestijging van het on roerend goed in de afgelopen vier jaar. Dat bleek bij de nieuwe taxa tieronde die is uitgevoerd met het oog op de wet waardering onroe rende zaken (WOZ). Zeeuwse Ei landen had daar al rekening mee splinternieuwe vergaderzaal van Zeeuwse Eilanden aan de Kanaal- weg in Middelburg. In de commissie financiën was al gebleken dat er flink verzet was tegen de voorstellen van het dagelijks bestuur. De ge meente Middelburg, die het water schapskantoor uit Goes losweekte door de grond voor een appel en een ei aan te bieden, deed een duit in het zakje door bij Zeeuwse Eilanden aan te dringen op beperking van de las ten. Het waterschap voelde zich in zijn autonomie en eer aangetast. Ge zworene financiën J. Hoekman ging dinsdagavond dan ook direct in de aanval, voordat nog maar 1 hoofdin geland had gesproken over de be groting. Hij erkende dat de stijging 'heel onrechtvaardig' overkomt. Maar de pijn zit hem volgens hem in het feit, dat het waterschap geen on derscheid mag maken tussen huizen en bedrijven. „Wij kunnen de ver schillen tussen categorieën en tussen gemeenten niet wegwerken. Het wa terschap mag ook alleen eigenaren een aanslag gebouwd opleggen en gehouden en het tarief gebouwd per waarde-eenheid met 20% ver laagd van 1,80 naar 1,44 euro. De taxaties worden echter steeds hoger bijgesteld. Zo was het waterschap veertien dagen geleden voor de woningen op Tholen nog uitgegaan van een toename van 47% van de WOZ-waarde. Hoofdingeland en raadslid Chr. Koopman uit Sint- Maartensdijk wist dinsdagavond na overleg met de gemeente Tholen te melden, dat het stijgingspercentage al 59% was geworden. En nog drie leden meldden een explosieve toe name van de WOZ-waarde door het bekend worden van steeds meer taxaties. Zo gingen de huizen op Schouwen-Duiveland staande de vergadering van 42 naar 64%, op Noord-Beveland van 42 naar 51,8% en in Veere van 50 naar 55%. Van den Dorpel had uitgerekend, dat Thoolse huiseigenaren in 2005 aan het waterschap 19% meer zou den moeten betalen bij een WOZ- stijging van 47%, maar dat blijkt nu al 59% te zijn. Tholen vormde nog lang niet de top, want Kapelle spande de kroon met een lastenstijging van 29%. Reimerswaal en.Goes zaten daar dichtbij met 25%. „Er heerst brede zorg over de kos tenstijgingen", zei Van den Dorpel. „Die zijn te groot voor de huiseige naren. Het dagelijks bestuur mag dan zeggen dat het door de koppe ling van gebouwd (huizen) en be- drijfsgebouwd (bedrijfspanden) om een redelijk percentage gaat, dat is het gemiddelde van een appel en een peer. De eigenaren van een wo ning zullen weinig begrip hebben voor deze redenering. Het is daarom geen schande om op een begroting van 70 miljoen euro twee weken ex tra tijd te nemen om tot het uiterste te gaan met creatieve oplossingen. Het huidige voorstel is onmogelijk acceptabel en niet transparant." De Thoolse hoofdingeland voor de ca tegorie gebouwd pleitte voor be stuurlijke maatregelen. „Geen dra conische maatregelen, zoals gemeenten die dorpshuizen uitkle den en bibliotheken sluiten. Het wa terschap kan zaken temporiseren of versoberen, zoals de tweede fase van de 60-km-zonering, recreatieve fietspaden, zonder dat de kerntaken in gevaar komen." Ook in de be drijfsvoering en met het afschrij- vings- en investeringsbeleid is er volgens Van den Dorpel geld te be sparen. „De komende veertien da gen moeten we een helder inzicht in de WOZ-taxaties per gemeente krij gen en aanpassingen in de begroting zoeken. Dat dwingt ons om moeilij ke keuzes te maken." Hoekman zei de goede intenties van de Thoolse hoofdingeland te begrij pen, maar hij noemde het onmoge lijk om binnen veertien dagen nieu we cijfers te produceren. „Ik verwacht ook weinig van uitstel van de begrotingsbehandeling, want er is al geworsteld, pijn geleden en ge mopperd om deze begroting te ma ken. Als je nog meer wilt, dan be schadig je zaken." Zie ook pagina 13. De por-groep voor de impuls van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse vindt dat de Thoolse politiek klip en klaar moet zeggen of er geld be schikbaar komt of niet. Zo niet dan zal de club van zeven personen zich alsnog aan het eind van het jaar opheffen. Voorlopig wacht de groep een voorstel van b. en w. af dat begin december verwacht wordt. Dat is het resultaat van het overleg je in de tweede helft van volgend vrijdagochtend tussen wethouder F.J. Goossen en de por-groep. De wethouder had de groep uitgeno digd naar aanleiding van de brief van de groep aan de gemeenteraad (en een kopie aan b. en w.) over het voornemen de club op te heffen als er voor het eind van 2004 geen dui delijkheid komt over het bekostigen van het opkrikken van de beide woonkernen na het vertrek van het gemeentehuis uit de smalstad. Het bevreemdde Goossen dat het schrij ven naar de raad en de pers was ge stuurd. „Maar als b. en w. hebben we natuurlijk onze eigen verant woordelijkheid en kunnen we de groep zelf uitnodigen om de zaken nog eens van onze kant toe te lich ten." Volgens de wethouder is nogmaals uitgelegd dat er nu niet 'zomaar 1 of 2 miljoen euro' beschikbaar is. En dat er eerst zal worden gekeken of er haalbare plannen gemaakt kun nen worden. Daarbij wordt aanslui ting gezocht bij marktpartijen. „Die kunnen producten in de markt zet ten. Daar willen wij eerst advis over van een extern bureau. De offerte is binnen. Als het bureau dat rond heeft, komt er een presentatie. Op 9 december moet dat duidelijk wor den." De por-groep wil dat wel afwachten, maar wil ook dit jaar nog duidelijk heid over het vervolg. Volgens Tom van Gurp is het een loffelijk streven om er een studie op los te laten. „Maar we zijn beducht voor het feit dat er verder niets wordt afgespro ken. Als de studie klaar is, dan heb jaar leuke ideeën, maar dan is er geen geld voor. Wij willen een uit spraak van de politiek dat er geld beschikbaar komt om plannen uit te kunnen voeren. Geld dat opgeno men moet worden in de meerjaren raming en de begroting. Net zoals er ook geld gereserveerd is voor het nieuwe gemeentehuis in Tholen. En dat moet nu eens gezegd worden. Daar heeft het steeds aan ontbroken. De politiek moet klip en klaar zeg gen: we maken een rapport en we verbinden daar ook consequenties aan. Het gaat dan niet om 1 of 2 mil joen euro. maar wel dat er nu een uitspraak komt over de financie ring." Van Gurp hoopt dat het gesprek met de wethouder er toe geleid heeft dat het college dat ook zo zal verwoor den. „We wachten nu de formule ring naar de raad af en vervolgens wat de uitspraak van de raad is. Voor ons is het één en hetzelfde be sluit. Het gaat er om dat je de plek die je verlaat fatsoenlijk achterlaat. Watje in Tholen doet voor het nieu we gemeentehuis, moet je ook hier doen." De por-groep zal zich volgens Van Gurp opheffen als ze in december 'geen geruststelling vindt' in het voorstel van b. en w. „Dan hoeft het voor ons niet meer. Als de woorden niet in daden worden omgezet, dan verliezen we namelijk de wedstrijd in de competitie met andere begro tingsposten." Projecten op Tholen voor meekrapteelt, voor waterbeheersing en -op vang en voor plattelandstoerisme komen in aanmerking voor een subsi die plattelandsontwikkeling in 2005. In totaal is daarmee ruim 122.000 euro gemoeid, zowel Europees geld als van de provincie. Eén aanvraag is afgewezen. Het initiatief van de telersvereniging meekrap om dit gewas weer com mercieel te gaan telen, wordt positief gewaardeerd. Tot begin 20e eeuw was het gewas onder meer op Thool se akkers te vinden, het was de grondstof voor een rode kleurstof. Voor dergelijke natuurlijke kleurstof fen biedt de markt weer perspectief. Daarom is een project opgezet, ook uit oogpunt van een verbreding van de landbouw. Doel is om de teelt en verwerking van de meekrap te opti maliseren door middel van onder zoek, kennisuitwisseling en belan genbehartiging. De telersvereniging vroeg 22.875 euro - de helft van de totale kosten - subsidie. De helft daarvan zou uit Brussel moeten ko men, de andere helft uit de provincia le pot voor vitaal platteland. Direct verband hiermee houdt een aanvraag van firma Koopman, die bestaande apparatuur moet aanpassen voor de teelt en oogst van dit gewas. Van de gevraagde 64.700 euro (eveneens de helft van de kosten) wordt de helft gehonoreerd. Beide projecten zijn als meerjarige projecten ingediend. Ook het waterschap kan een Europe se bijdrage verwachten voor twee projecten, waarvoor ook het rijk al een bijdrage heeft toegezegd uit de pot voor waterbeheer 21e eeuw. In de eerste plaats wil Zeeuwse Eilanden het wateroppervlak van de Hikse kreek te Oud-Vossemeer (bij de mo len) met ongeveer twee hectare uit breiden om extra waterberging te scheppen. Verder gaat het schap in de Scherpenissepolder een stuw auto matiseren, waardoor het peilbeheer in het natuurgebied beter geregeld wordt en dit terrein eventueel als ber ging kan dienen. Tegelijk worden meetgegevens verzameld. De totale kosten zijn 220.0(X) euro, waarvan de helft als subsidie is gevraagd. ZIE VERDER PAGINA 13 Korporaal Jos Geluk maakte in Kirgizië F-16's klaar voor Afghanistan Je kunt vakbond niet missen, /.egt gouden CNV-lid les Bolier Dominee Joppe in Sint-Maartensdijk verstaat gewoon Zeeuws EN VERDER... 24 gegadigden voor acht huizen in Vroonstede Pas verbouwde vakantiewoning uitgebrand op de Pluimpot HET VOLMAAKTE IS NIET ALLEEN MOEILIJK, MAAR OOK ZELDZAAM Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Advertentie I.M. U bent van harte welkom vanaf vandaag 18 november om 8.00 uur. C1000 Jurgen Stroot Postweg 3a 4691 RH Tholen Openingstijden Ma. t/m vr. 8.00 - 20.00 uur Zaterdag 8.00 18 00 uur Geen fratsen. Dat scheelt. (1000 Advertentie LM. t Nadat Sinterklaas zaterdag in Alkmaar voet op Nederlandse bodem zette, had Sint- Philipsland 's middags de Thoolse primeur. Op een plezierjacht arriveerde de Spaan se kindervriend met zijn pieten in de haven, waar het water bijzonder hoog stond. Tientallen kinderen verdrongen zich op de kade. Komende zaterdag doet sinterklaas liefst vijf plaatsen op Tholen aan, de week erna sluiten Poortvliet en Stavenisse de rij. Ruim voor drie uur staan al heel wat kinderen met hun ouders op het havenplateau te wachten. Het is fris en af en toe vliegt er een spatje regen, maar dat lijkt niemand te de ren. Een groepje jeugd staat op het uiteinde van de strekdam bij de molen en speurt in westelijke richting de Krabbenkreek af. Af en toe roept een bezorgde ouder zijn kind te rug als het zich te dicht aan de waterkant waagt. Het water staat maar een stukje onder de rand, zondagmorgen zal het springtij zijn. Via de Zuiddijk komt Concordia al tromme lend het haventerrein op, waar ook al een paardenkoetsje klaar staat met de paardenpiet op de bok. De jeugd op de strekdam begint enthousiast te gebaren als het scheepje van de sint in zicht komt. Met een heel stel pieten aan boord meert het af aan de kade, terwijl Concor dia bekende sinterklaasliedjes speelt. Vanaf het vaartuig strooien de pieten pepemoten, maar die blijven op de keien liggen. Met een sprongetje staat de bejaarde Spaanse bis schop op de wal, waar Gerard Noorthoek en Rien Neele hem - zoals gebruikelijk - ver welkomen. De sint schudt kindertjes de hand, neemt tekeningen in ontvangst. Zijn pieten delen snoepgoed uit. Door het gedrang bereikt Sinterklaas het rijtuig en klimt erin. De piet op de bok heeft inmiddels een paraplu opgezet, want het begint te regenen. Concor dia zet er de pas in richting de Stationsstraat, gevolgd door het koetsje en de kinderen met hun ouders. Door het dorp wandelen ze naar De Wimpel, waar het gezelschap be hoorlijk natgeregend aankomt. In het dorpshuis genieten de kinderen van een toneelstukje dat de pieten opvoeren. Er is een piet kwijt, die blijkt te slapen en wordt op een brancard binnen gedragen. Om hem wakker te krijgen, wordt onder meer ochtendgymnastiek gedaan. Er zijn ook twee kleine pieten bij en die moeten verschillende opdrachten uitvoeren om hun pietendiploma te ha len. De jeugd ziet het met veel plezier aan. Ongeveer 200 kinderen hebben een kleurplaat ingeleverd en uit de verschillende groepen worden een zeventiental prijswinnaars be kend gemaakt. Voor alle kinderen is er aan het einde van de middag een snoepzak. Onder grote belangstelling stapte Sinterklaas zaterdagmiddag in Sint-Philipsland aan land.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1