'Systematiek deugt van geen kant' 'Een drinkbeker meenemen naar school, in plaats van pakje sap' Polderwater achterlangs Stadszicht geleid Herfststukjes in de prijzen Speciedepot Vrouwendij k Huizenbezitters veel duurder uit, bedrijven betalen minder Opvolgers zijn lastig te vinden Donderdag 18 november 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 1 Te weinig betaald Afschrijving 25/40 jaar Luisteren Aan het eind van de les mogen de kinderen zelf tips be denken om minder afval te produceren. Het mooiste is nog dat ze zelf iets nieuws verzinnen. Dat valt niet mee. Je brood niet weggooien maar opeten. Apparaten repare ren, niet meteen wegdoen. Leuke dingen maken van af val. Statiegeld op plastic flèsjes invoeren. Oplaadbare batterijen gebruiken. En een drinkbeker naar school meenemen, in plaats van sap in een pakje. Zo'n 380 leer lingen van zeventien Thoolse basisscholen namen maan dag en dinsdag deel aan de milieules van de gemeente in Sint-Maartensdijk. Minder eten Smerdiek 2 klopt Tholense boys Smerdiek 3 klopt WC Onvrede bij leiding Noad 2 over de hoofdtrainer VERVOLG VAN VOORPAGINA De spanning staat op de gezichten van het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden te lezen. Rechts op de voorgrond gezworene financiën J. Hoekman, die aan het eind van de begrotingsbehandeling opgelucht adem kon halen. De forse lastenstijging voor de huizenbezitters in 2005 wordt mede ver oorzaakt door het ingewikkelde financieringssysteem van de water schappen. Huiseigenaren, grondbezitters, eigenaren van bedrijfsgebou wen en de ingezetenen (iedere burger met of zonder huis of land) moeten samen voor de inkomsten zorgen waarvan wegen, sloten en wa terkeringen worden onderhouden. Daarnaast is er voor de zuivering van het rioolafvalwater nog een aparte heffing. „We snakken naar 2008, wanneer er een ander systeem voor betaling en zeggenschap komt. Een aanmerkelijk deel van de kosten zal dan echter aan het on roerend goed toegerekend worden." Gezworene J. Hoekman van financiën noemde dinsdagavond tijdens de be grotingsbehandeling van het water schap de financieringsproblematiek 'gigantisch ingewikkeld.' Hij maakte duidelijk, dat wanneer de tarieven voor de huiseigenaren gematigd wor den. zoals de Thoolse hoofdingeland drs. P.M. van den Dorpel voorstelde, andere groepen profiteren. „Wat je doet om de huiseigenaren te ontzien, geef je terug aan de eigenaren van be drijfsgebouwen. Die krijgen dan met dalingen van 4 tot 12% te maken. Re paratie van het tarief voor huiseigena ren zou het waterschap 2 miljoen euro kosten en bezuinigingen op de explo- tatie noodzakelijk maken. Wc zijn ge bonden aan onze kostenloedelings- verordening, dus alles wat je doet voor gebouwd, moet je verdubbelen. Ook andere categorieën moeten dan immers verlaagd worden", aldus Hoekman. Voor J. Roodenburg bleef de lasten stijging van meer dan 20% voor de huiseigenaren een onoverkomelijk punt. „Hoekman komt nu met een technisch verhaal, maar daar kun je bij de burger niet mee aankomen. Ge zien de nu vanavond bekend gewor den stijging van de WOZ-waarde wordt de verhoging voor de woning bezitters alleen maar meer. De syste matiek deugt van geen kant." Roodenburg vond dat het dagelijks bestuur het rode potlood in de begro ting 2005 moest hanteren. Hij stelde voor om het tarief gebouwd van 1.44 euro per waarde-eenheid te verlagen naar 1,35 euro. De 960.000 euro die deze aanpassing zou kosten, zou uit de algemene reserve, moeten komen. Het neveneffect dat het bedrijfsge- bouwd van de verlaging zou profite ren. nam Roodenburg voor lief. Zijn voorstel kreeg echter maar de steun van 8 hoofdingelanden, onder wie Van den Dorpel. Een ruime meerder heid van 24 leden stemde tegen. On der hen de Tholcnaren J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk (gezworene onge bouwd) en Chr. Koopman uit Sint- Maartensdijk. die er namens de Thoolse ingezetenen zit. Beiden stemden ook tegen de motie van Van den Dorpel voor uitstel van de begro tingsbehandeling om openingen te zoeken voor lastenvermindering. Vanuit de categorie ongebouwd (grondeigenaren en pachters) kwam de meeste tegenstand tegen de voor stellen van Roodenburg en Van den Dorpel, maar ook vertegenwoordigers van de categorie gebouwd zelf stem den tegen, zoals P. Flikweert uit Nieu- werkerk, IJ. Otte uit Kruiningen en M. Wattel uit Gapinge. De laatste noemde de huiseigenaren .niet de minst draagkrachtigen in de samenle ving.' „Je ondermijnt je eigen beleid wanneer je het tarief voor gebouwd gaat matigen. Ik vind het cx)k van be stuurlijke onmacht getuigen om het dagelijks bestuur op te zadelen om het huiswerk over te doen." J. Kodde (ongebouwd) uit Arnemui- den vond dat Van den Dorpel en Roodenburg de zaak .onzuiver' speel den. „De laatste vier jaar heeft ge bouwd te weinig betaald en dat wordt nu rechtgetrokken." Volgens Kodde wordt de commotie vooral door de fi nancieringssystematiek van het wa terschap veroorzaakt. Roodenburg voorspeldde dat de dras tische verhoging van het tarief voor huiseigenaren 'een storm van veront waardiging' in Zeeland zal geven. „De begroting biedt volop ruimte om investeringen uit te stellen." Drs. R.H.D. Lambeck bleef er ook bij, dat de pijn verzacht moet worden. „We moeten met een beter verhaal komen naar de inwoners, want dit is aan de burger moeilijk uit te leggen: een lastenstijging voor de huiseigena ren van 25% en een verlaging van de lasten voor bedrijfsgebouwd komt heel moeizaam over." De hoofdinge land uit Kapelle zag mogelijkheden om nog doelmatiger te werken. „Bij de personeelsuitgaven is er wel spra ke van een afvlakking van de groei, maar de druk kan nog beter. En een afschrijvingstermijn van dit nieuwe kantoor van 40 jaar is heel normaal. Waarom hanteert het waterschap dan 25 jaar met alle kostenstijgingen van dien?" Mevr. drs. S. Verheij uit Goes was het daarmee niet eens. Zij vond afschrij ven in 25 jaar een goed financieel be leid. al was ze het voor de rest eens met Van den Dorpel en Roodenburg en stemde ze ook tegen de begroting. Een deel van de problematiek werd ook veroorzaakt door het wegwerken van een oude post WOZ-taxatiekos- ten van 2,8 miljoen euro. Chr. Koop man stelde nog voor om daar vier jaar over te doen om de kosten te sprei den, maar Hoekman wilde geen uit stel. „De rekening moet een keer be taald worden", zei ook L.H. van der Kallen. Hij vond dat er 'enig schuld besef' bij de gemeenten op zijn plaats was. want die hebben het waterschap de vorige taxatieronde met die hoge kosten opgezadeld. ..De gemeenten hebben dus een ontzettende berg met boter op hun hoofd", vond de hoofd ingeland bedrijfsgebouwd, die de mo tie Van den Dorpel ook steunde. „Het dagelijks bestuur kan niet genoeg ge prikkeld worden om flexibiliteit te to nen." M. Sinke uit Oostdijk zei dat een be hoorlijke groep inwoners in 2005 nadelig in hun portemonnee getroffen wordt. „En de woningstichtingen zul len dat ook doorberekenen aan hun huurders." Volgens Hoekman was dat laatste niet het geval, zo wist hij als commissaris van een woningstichting. Hij verzekerde, dat extra inkomsten die het waterschap krijgt door de ho gere WOZ-taxaties 'teruggeploegd' zullen worden of worden benut om ta riefstijgingen in 2006 en verder te ma tigen. „We hoeven geen spaarpot te kweken, maar we moeten ook geen verdere greep doen in de algemene middelen. Dan krijg je nog meer scheefgroei en het weerstandsvermo gen daalt dan onder de 7%", aldus Hoekman. Hij wees er ook op dat taxatiecijfers blijven fluctueren. „En we zitten ook nog met de kwijtscheldingen en de bezwaarschriften. Daarvan weten we ook niet wat de gevolgen zijn." Het dagelijks bestuur reageerde aan geslagen toen Van den Dorpel de woorden 'onbehoorlijk bestuur' uit sprak. „Het is voor het eerst dat die term bij het waterschap gebruikt wordt", merkte dijkgraaf W.A. Gos- selaar op. De Thoolse hoofdingeland vond dat het ambtelijk apparaat ra zendsnel kan bijsturen en dus ook op korte termijn de gevolgen van de veel hogere WOZ-taxatiewaarden in beeld kan brengen. „Het moet volledig hel der en transparant zijn." Ook Lam beck en mevr. Verheij betreurden de opstelling van het dagelijks bestuur. „Het zou het d.b. sieren wanneer met de nieuwe taxatie-informatie geke ken wordt naar mogelijkheden om de tarieven voor de burgers te verla gen." Van der Kallen wilde dat ook. maar hij hield zich 'verre van termen als onbehoorlijk bestuur.' Volgens Van den Dorpel hoefde het d.b. het zich niet persoonlijk aan te trekken. „Ik wil het woord onbehoorlijk be stuur best ontdoen van zijn politieke lading." Dat nam wat kou uit de lucht. „Maar het zou u toch sieren wanneer u naar deze algemene verga dering luistert", hield J. Legemate (bedrijfsgebouwd) het d.b. voor. Hij becijferde dat er op de geldleningen tien jaar lang 327.000 euro per jaar bespaard zou kunnen worden. M. Janse (ingezetenen) zag echter niets in verlaging van het tarief voor de huiseigenaren. „Dat krijgen de inge zetenen en het ongebouwd dan voor hun kiezen." Het bleef spannend tot aan de stem ming over de motie Van den Dorpel, maar de Tholenaar verloor met 18 te gen 14. De begroting 2005 werd aan genomen, zodat waterschap Zeeuwse Eilanden de plannen voor volgend jaar allemaal kan uitvoeren. De ingezetenenomslag gaat van 49,50 naar 51,13 euro. de omslag on gebouwd van 63 naar 65,08 en de verontreinigingsheffing van 58,65 naar 60,59. Alleen de omslag ge bouwd daalt van 1,80 naar 1,44 euro per waarde-eenheid. Maar de waarde van de huizen is zeer sterk gestegen, waardoor de woningbezitters met verhogingen van meer dan 20% ge confronteerd worden. In de foyer van partycentrum Haes- tinge neemt leerkracht Theodoor Braaksma van Natuur Avontuur! uit Middelburg de kinderen mee in de wereld van het afval en van het her gebruik. De lessen passen in hel be leid van de gemeente om de 'aanko mende generatie volwassenen bewust te maken van de milieupro blematiek en een aanzet te geven tot milievriendelijk gedrag.' Ze komen onder meer te weten dat er op Tholen en Sint-Philipsland vijf vuilniswagens rijden om afval op te halen. En dat er in een auto 11.000 kilogram aan restafval mee- kan. In een weck wordt er 27.500 kilo opgehaald. En dat vormt in een maand een grote berg van 110.000 kilo. Het afval van één auto verwerken kost 500 euro. Het vuil moet naar Nieuwdorp in het Sloegebied wor den gebracht en eerst gefilterd wor den. IJzer en plastic worden er uit gehaald. En dan wordt het restant weer vervoerd naar Moerdijk waar grote ovens staan die het vuil ver branden. IJzer wordt hergebruikt, plastic wordt diep onder de grond gestopt. En dan gaat hel nog maar alleen over afval dat in de grijze emmer gaat. Maar daar zit nog veel te veel afval in dat er niet in thuis hoort, laat Braaksma zien aan de hand van een vuilniszak waarop staat ge schreven wat we weggooien. Daar uit blijkt dat de helft bestaat uit or ganisch afval (brood, etensresten) en vijftien proeent glas. dat naar de glasbak kan. Maar ook papier en batterijen verdwijnen nog te vaak in de grijze emmer. Daarnaast is er nog grof vuil zoals versleten bank stellen en lampenkappen die we apart laten ophalen of zelf naar de milieustraat brengen. De kinderen zijn een uur lang 'be manningsleden van het ruimteschip aarde.' Ze moeten allemaal goed op letten, want anders gaat het fout als er te veel afval komt. De dodo is al uilgestorven, de Groenlandse wal vis en de Kaapse leeuw, zegt Braaksma. „Als er eentje niet oplet, gaat het fout, net als met de Titanic die op een ijsberg voer." Vroeger gooiden de mensen veel min der weg dan nu. De leerlingen be dachten hoe dat komt. Omdat er min der verpakking was. omdat er minder eten werd weggegooid, omdat ze wei nig spullen hadden. Het is allemaal waar. Braaksma laat de kinderen ook een 'klein onderzoek' doen naar de si tuatie op de school zelf: waar wordt het oud papier bewaard Waar gaan de mislukte kopieën heen? Wordt er dubbelzijdig gekopieerd? Hij toont producten die gemaakt zijn van afval, zoals schriften van kringlooppapier, pennen van maïs, een lineaal van koffiebekertjes, een petrolielampje van blik. De kinderen worden opgeroepen vandaag te beginnen met het beter scheiden van afval, zodat het aan bod in de vuilniswagen omlaag gaat. Als zij het goede voorbeeld geven, dan gaat de rest van de school en de rest van de familie vanzelf meedoen. In een teleurstellend streekduel won Smerdiek 2 zaterdag thuis met 1-0 van Tholense Boys 3. Voor rust moest doel man Alex Hogendoom twee keer in actie komen om een Thoolse treffer te voor komen. Smerdiek was slechts één keer gevaarlijk en had pech toen Rick Zwa- gemaker een vrije trap van Gert Jan van Smerdiek 3 won thuis met 3-2 van de vierde keus van WC uit Halsteren. Uit een omstreden doelpunt kwam WC na een half uur spelen op voor sprong. Vlak voor rust zette de Hal- sterse spits drie Smerdiekse verdedi gers op het verkeerde been en passeerde vervolgens ook doelman John van Houdt. Een aanvallend Smerdiek wist in de tweede helft de 0-2 achterstand onge daan te maken. In de tiende minuut Ham tegen de lat kopte. In de tweede helft besliste Ramon Bijl de derby in het voordeel van Smerdiek. Een corner van Jelle Rinses werd door Peter van Ast met het hoofd verlengd, waarna Ramon Bijl beheerst afrondde. Rinses kreeg nog een goede kans op een tweede treffer, maar kwam oog in oog met de Thoolse doel man niet tot scoren. Door de 1-0 zege blijft Smerdiek 2 koploper in de vierde klas reserve. legde Jan van Haaften de bal terug op Frans Ista. die met een afstandsschot de .aansluitingstreffer scoorde, waarna Jan van Haaften de gelijkmaker no teerde. WC kreeg vervolgens een uit stekende doelkans, maar de poging ging rakelings langs hei Smerdiekse doel. Jan van Haaften probeerde ver schillende keren de wedstrijd te beslis sen. maar was ongelukkig in de afwer king. Tien minuten voor tijd viel uil een van richting veranderd schot van Rudolph van Vossen de winnende treffer. 40 kinderen van de jeugdafdeling van de Natuurvereniging Tholen waren zaterdag naar multifunctioneel cen trum Scaldis Naturalis bij Sint-Maar tensdijk gekomen. Het thema was een kunstwerk maken van herfstspulle- tjes. Vele kinderen hadden daarom ook tassen meegenomen met blade ren. kastanjes, e.d. Er was hier ook een wedstrijd aan verbonden. Vorig jaar waren alle prijzen voor kinderen uit Stavenisse, dus was het aan de an dere dorpen om zeker hun best te doen. Voor de jury viel het echter niet mee, want iedereen had goed zijn best gedaan. Daarom vond de jury dat ei genlijk iedereen gewonnen had. De eerste prijs ging naar Denise Bijl (6) uit Sint-Maartensdijk: 2e Jacolien Oosdijk (8); 3. Joanne Dorst (10); 4. Jessica de Ruiter (12); 5. Anne-Joukje Heijboer (12), allen uit Stavenisse. Zaterdag 11 december houdt de jeugdafdeling van de Natuurvereni ging weer een bijeenkomst in Scaldis Naturalis. Éénderde van de Zeeuwse onderne mers die willen stoppen kunnen geen geschikte koper voor hun be drijf vinden. Slechts een kleine 40% heeft een opvolger. Ook mislukt 10 tot 30% van de bedrijfsoverdrach- ten. Volgens de Kamer van Koop handel komt dit door de lastige wet geving. De verkoop van het bedrijf moet vaak het pensioen opleveren en wanneer er een rekensom wordt gemaakt wat er van de verkoop overblijft, schiet er maar een klein pensioen over. Veel ondernemers blijven dan langer actief. De hoge prijs van onroerend goed blijkt een groot struikelblok. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben aan waterschap Zeeuwse Eilanden voor tien jaar een milieu vergunning verleend voor een bag gerspeciedepot aan de Vrouwen- dijk in Tholen. In het depot kan 22.000 m' baggerspecie worden ontwaterd, voornamelijk afkom stig uit de gemeente Tholen. De verontreinigingsklasse varieert van 0. 1 en 2. Er kan bij het storten tijdelijk enige stank optreden, maar dit is van korte duur. Het gaat om een nieuwe inrichting. In cidenteel wordt de toegestane ge luidsbelasting met 1 dB(A) over schreden. Bij calamiteiten mag 12 dagen per jaar 's avonds tussen ze ven en elf uur worden gewerkt. Water wordt rechtstreeks op op pervlaktewater geloosd, waarvoor een vergunning van het water schap zelf is aangevraagd. Elke aangevoerde, afgevoerde en ge weigerde partij specie dient te worden geregistreerd. Het afgewezen project was van J. van Leijsen uit Poortvliet. Die had een bijdrage gevraagd in de kosten (47.775 euro) van een haalbaar heidsonderzoek naar de bouw van een biomassa-vergistingsinstallatie gecombineerd met een mestopslag, bedoeld om energie te halen uit bio massa. En dan was er ook een aan vraag voor een kwekerij van zee groenten en vis in zout water in Tholen. Gevraagd werd anderhalve ton, terwijl de kosten op ruim 2.9 miljoen euro worden geraamd. Dit is inmiddels voorgedragen voor een subsidieregeling op het terrein van aquacultuur. Het glazen venster uit een afgedankte wasmachine kan ook gebruikt worden als fruitschaal, vertelt Braaksma aan de leerlingen van de Juliana van Stolberg uit Sint-Maartensdijk. Evenals bij het hoofdteam verlopen de sportieve verrichtingen bij Noad 2 niet naar wens. Tegen Oranje Wit kregen de Sint-Philipslanders met 7-2 klop.Voor de wedstrijd tegen Oranje Wit waren slechts zes vaste spelers be schikbaar, zodat het team moest wor den aangevuld met spelers uit de lage re teams. De leiding van Noad 2 voelt zich gedupeerd door de vele wisselin gen die hoofdtrainer Peter van Poort vliet verricht bij Noad 1Zij meent dat de spelers na een korte ervaring in de hoofdmacht ongemotiveerd terugkeren naar het reserveteam. "Mocht deze malaise doorgaan, dan zal de club in de toekomst veel spelers verliezen en het team mentaal zwak zijn", aldus de leiding van Noad 2. Noad begon de wedstrijd tegen Oranje Wit goed en kwam al vroeg op voor sprong. Uit een pass van Marlijn Reijngoudt scoorde Sven Buijs, maar in de volgende minuut viel al de ge lijkmaker van Oranje Wit. Bij Noad gingen de kopjes al snel hangen, waar na er onrust in de ploeg ontstond. In een mum van tijd liep OranjeWit uit naar een 3-1 voorsprong. Bij deze ach terstand viel Erik Fonteijne met een liesblessure uit, waarna Arjan van Dij- ke in het veld kwam. Nog voor rust voerde OranjeWit de score op tot 5-1. In de rust vielen in de kleedkamer van Noad harde woorden, wat resulteerde in een fanatiekere in stelling bij de Noad-spelers voor de tweede helft. Vooral Kevin Overbeeke en Arjan van Dijke presteerden goed in de defensie. Toch kon Oranje Wil nog twee maal scoren. Op aangeven van zijn broer Remco bepaalde Sven Buijs de eindstand op 7-2. Het winnende werkstuk van Denise Bijl op de voorgrond. Dc Europese bijdrage wordt voor de Hiksekreek op 45.000 euro en voor de stuw op 20 mille gesteld. In alle gevallen geldt, dat de definitieve be schikkingen nog door dc geëigende instantie afgegeven moeten worden. J.A. van Nicuwenhuijzen van land schapscamping Kruijtenburg te Poortvliet kan 2269 euro verwach ten. Dat geld is bedoeld om hel idee van een project voor dagrecreatie te realiseren. Dat behelst een roeiroute over kreken, boerdcrijwinkel, infor matiecentrum voor natuur en land schap en de aanleg van een recre atietransferium. De afwatering van een deel van de Vijftienhonderdgemetenpolder bij Tholen wordt door het waterschap aangepast. Het slootwater wordt nu nog via de Vest afgevoerd naar gemaal De Eendracht. Die verbinding wordt afgekoppeld, waardoor de waterkwaliteit in de Vest verbetert. Bovendien ontstaan er mogelijkheden voor een goed waterbeheer in het uitbreidingsplan Stadszicht. Onderzoek heeft uitgewezen dat de kwaliteit van het water uit de polder - mede afkomstig van akkerbouw percelen - een slechte invloed heeft op het water in de Vest. Daarom wordt een omleiding - met een lengte van 565 meter - gemaakt om het plan Stadszicht heen. Deze wijk kan daar door een geheel eigen watersysteem krijgen, wat de waterkwaliteit even eens positief beïnvloedt. In de wijk is ook al rekening gehouden met vol doende bergingscapaciteit, om eventuele wateroverlast te voorkomen. Aan de westkant van het perceel van de gemeente (voor het nieuwe ge meentehuis) wordt een nieuwe sloot gegraven. Deze loopt van een duiker in de Luchtenburgseweg tot aan de Postweg, waar een nieuwe duiker ge legd wordt. Op die plaats in de watergang worden verschillende streef- peilen gehanteerd voor de waterstand en daarom wordt er een stuw ge plaatst. Aannemingsbedrijf Reimerswaal uit Kruiningen is deze week met het karwei begonnen. Eerst zijn wat leidingen verlegd, enkele dam men verplaatst en huizen gelegd. Gisteren is een begin gemaakt met het graven van de sloot. Aan de Luchtenburgseweg zijn enkele dammen in een sloot verlegd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13