Scholieren vragen met herrie aandacht voor fietsverlichting De Luyster viert zilveren jubileum van meester Maarten Verbrugge Voetbalvereniging Tholense Boys krijgt 1500 euro van jongerenraad ZLM GEZINSOMGEVALLEN- VERZEKERING? Politie gaat controleren; boete fietsen zonder licht is 25 euro Fietsers zonder licht bekeurd Roefeldag 250, Alpha jeugdsoos 378, Bobby's gym niets Donderdag 11 november 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Mario van der Jagt uit Scherpenisse had drie blikken bus sen achter zijn fiets gebonden om donderdagochtend la waai te maken in de straten van Sint-Maartensdijk. Som migen hadden stukjes karton aan hun spaken bevestigd om leven te maken. Anderen schreeuwden: wakker worden. Of: doe je licht aan. Bijna veertig leerlingen van het Mar- kiezaat college trokken rond zeven uur samen met burge meester W. Nuis en politiechef A. de Regt van Tholen het dorp in om aandacht te vragen voor fietsverlichting. Geen voetbalspel Onderschat Pesten Te weinig Veel afwisseling Boekenmarkt Ons Huis: 780 euro De kinderen van openbare basisschool De Luyster uit Sint-Philipsland hadden vrijdag een leuk feestprogram ma voor meester Maarten Verbrugge in petto. De leer kracht van groep drie en vier zit 25 jaar in het onderwijs en dat moest gevierd worden. Onderdeel van de landelijke cam pagne 'Licht aan - daar kun je mee thuis komen'. De groep ging niet naar huis, maar fietste in het don ker maar met licht aan vanaf de Markt voor het gemeentehuis via de Kaaistraat, Haven, Westpoort, Meerkoetlaan en Bloemenlaan naar de school. Het Markiezaat college is een van de achttien scholen in Zeeland die meedoen aan de esta fette. De burgemeesters van alle dertien gemeenten stapten voor de campagne op de fiets. Nuis ontstak de fakkel voor het gemeentehuis voor een rondje van ongeveer twin tig minuten door de smalstad. Alle deelnemers keurig met een bran dend voorlicht en achterlicht na tuurlijk. Maar wie op dat uur op de hoek van de Bloemenlaan met On der de Linden gaat posten, merkt al gauw dat jongeren die op de fiets naar de bushalte rijden dat zonder verlichting doen. Juist voor de jeugd die op de fiets naar school rijdt, wordt aandacht gevraagd. De jongerenraad vergaderde maan dagavond in dorpshuis de Wimpel te Sint-Philipsland, in aanwezigheid van de raadsleden mevr. C. van der Horst (ABT), Chr. Koopman en H. Geluk (beiden SGP) en Mieke Kot van de Sint-Philipslandse jeugdsoos de Kel der. In de grote zaal repeteerde mu ziekvereniging Concordia Sinter klaasliedjes en in de kleine zaal deelde de jongerenraad drie cadeau tjes uit. Tholense Boys wil jeugdleden en niet-jeugdleden van 4 tot 18 jaar een balletje laten trappen op de groen strook tussen het tweede hoofdveld en het trainingsveld. De jeugdleden en ouders hebben daarom gevraagd, zo gaf J. Nieuwkoop aan. Na het ver dwijnen van het trapveld bij de kanonnen aan de Molenvlietsestraat is er weinig gelegenheid meer voor straatvoetbal in Tholen. De oesterput ten liggen verder weg, waardoor de velden van Tholense Boys nogal eens schade oplopen. Met asfalt, tegels of betonplaten wil de voetbalvereniging een gedeelte groenstrook van 10x20 m verharden. Een ideale oplossing vergt 3700 euro, een minimale voor ziening 1200 euro. Niet iedereen in de jongerenraad was enthousiast en wor den de jongeren zelf wel voldoende bij het project betrokken? Frans Boogaard en Jan-Dries Reitsma plaat sten hun vraagtekens bij de openbare toegankelijkheid van de nieuwe voor ziening. Uiteindelijk gaven 5 van de 8 leden een positief advies. Het vrijwilligerscomité roefeldag Tholen o.l.v. Jacolien Deurloo en Est her Timmermans wil in mei/juni 2005 voor de twaalfde keer een roefeldag houden voor kinderen uit groep 3 t/m 8 die bij drie bedrijven in Tholen gaan kijken. Met uitnodigingen, porto, fris drank, koffie en thee is er 250 euro nodig. Jantje Beton verzorgt promo tiemateriaal. De jongerenraad vond het een goed idee. Discussie was er wel over het verzoek van de Alpha jeugdsoos uit Scherpe- rtisse. Ewald Harmsen, Roseline Pros man en Johnny v.d. Berge wilden de huur van 178,50 euro vergoed zien Vooral jongeren tussen de dertien en 25 jaar lopen gevaar als ze niet zichtbaar zijn voor andere wegge bruikers. Uit cijfers van het regio naal orgaan verkeersveiligheid Zeeland blijkt dat in 18 procent van de ongevallen in de provincie er een fiets bij betrokken is, vertelde De Regt na de tocht in de kantine van de school. „Wij willen dat cij fer omlaag brengen. Jullie hebben je verlichting redelijk goed op or de. Ik hoop dat het zo blijft. We houden deze actie niet voor niets. Als je je licht niet aanzet, loop je veel meer kans op ongevallen." De Regt maakte de scholieren een compliment omdat ze de moeite namen extra vroeg uit hun bed te komen om mee te doen aan de fietstocht. Maar hij waarschuwde ook: „Je kan er van verzekerd zijn dat we gaan optreden als de ver lichting niet in orde is." De boete die de jeugd opgelegd kan worden, is verhoogd van 23 naar 25 euro voor het ontbreken van voor- en voor de bijeenkomsten op zaterdag avond, eens in de drie weken op de zolder van het oude gemeentehuis aan de Hoge Markt. Harmsen wilde de saaie tl-buizen vervangen door spotjes om de mooie zolder voor 200 euro te verlichten. Alpha diende ook een ver zoek in om een voetbaltafel te kopen van 300 euro en verschillende bord spelen voor 200 euro. De alcoholvrije jeugdsoos voor jongeren van 13 tot 25 jaar bleek eerder al een subsidiever zoek ingediend te hebben en volgens de regels mag de jongerenraad maar 1 keer voor dezelfde activiteit geld ge ven. Dat dit de vorige keer niet gelukt was, riep bij sommigen vragen op. Drie leden wilden het volle bedrag van 878,50 euro schenken, maar de meerderheid van vijf leden adviseerde om alleen de huur en de verlichting te vergoeden voor 378,50 euro. Bobby's Gym geeft op woensdag avond in Meulvliet drie uur les in streetdance voor jongeren van 8 tot 18 jaar. Volgens aanvrager R.G.A. Heil is de vraag naar zulke activiteiten groot. Bij drie demonstraties zou er veel ani mo zijn geweest, maar dat bleek al leen in Tholen het geval met 35 deel nemers. In Sint-Annaland waren er slechts 3 op afgekomen, in Sint- Maartensdijk 10. Deze promotietoer was bovendien opgezet door het jeugd- en jongerenwerk en jeugd werkster Ingrid Bras stelde, dat Bob by's Gym een complete, geslaagde activiteit in handen heeft gekregen dankzij de jongerenraad. Omdat het ook om een bedrijf gaat, voelde nie mand er maandagavond voor om 400 euro te geven voor cd's, een muziek installatie en kleding van de docent. De jongerenraad had 25 oktober een gesprek met de gemeenteraad over de bezuinigingen op allerlei subsidies, waarbij met name protest werd aange tekend tegen het stopzetten van de subsidie voor Bureau Halt en de ver sobering van de bibliotheekvoorzie ningen. Ook de verhuizing van het Markiezaatcollege van Sint-Maar tensdijk naar Tholen zag men niet zit ten. De maandagavond aanwezige raadsleden Van der Horst en Koop man bevestigden dat de inbreng van de jongerenraad goed was overgeko men. Afgesproken is om elk jaar voor achterlicht. „Maar elk ongeval waar een scholier bij betrokken is, is er een te veel." Ook Nuis stond stil bij de gevaren voor de scholieren als ze zonder licht deelnemen aan het verkeer. Hij komt vaak in het donker groepen fietsers tegen en ziet dat er veel jon gelui bij zijn die geen licht voeren. „Er zijn er die hun dynamo niet aan doen. Dat is maar lastig. Dat trapt zwaarder. Daar zit wel wat in. Daar zouden ze iets beter op moeten zien te verzinnen. Maar het gevaar wordt onderschat. Landelijk komen er per jaar twintig mensen om bij ongeval len met een fiets." Hij deed een dringend beroep op de jeugd de lamp aan te doen. „Voor jullie eigen veiligheid. We vragen dat niet om jullie te pesten." Voor Marijke van Keulen en Talitha Michels (beiden dertien) uit Sint- Maartensdijk was het een makkie. Ze vonden het leuk om mee te doen. Ver hoefden ze niet te fietsen. Marijke: „Ja, ik doe altijd mijn licht aan in het donker." Ook Talitha doet dat. „Het was wel vroeg vanochtend, maar mijn vader moet er ook altijd vroeg uit." Marloes Rijper (14) uit Tholen is met de auto naar de Markt gebracht. „Het was wel grappig al die herrie en dat grote licht dat iemand op zijn fiets had." de begrotingsbehandeling van ge dachten te wisselen. De jongerenraad organiseert een pro ject om pesten op de basisscholen een halt toe te roepen. Met bijvoorbeeld een discussiespel en een politieman, maatschappelijk werker, dominee of bekende Zeeuw zou het onderwerp goed onder de aandacht gebracht kun nen worden. Het uitnodigen van een slachtoffer van het pesten zou ook ze ker indruk maken. De jongerenraad wil zelf het voortouw nemen en een Patricia van der Reest (14) uit Stave- nisse was te laat voor de actie. Ze kreeg onderweg naar Sint-Maartens dijk een klapband op het nieuwe fietspad langs de Stavenisseweg in de buurt van 'de vis,' het monument voor de watersnoodramp. Dankzij het vei lig honk bij de familie Vermaas kon ze een andere fiets gebruiken. Ze was onder meer samen met Sas- kia Mooij (14). Die vindt dat het nieuwe fietspad te weinig verlicht is. „Er is maar één lantaarnpaal op de dijk (bij het KPN-huisje - red.) Je ziet echt niet veel met je lamp aan." Ook hun leeftijdsgenoten Mariëlle van Zetten en Paola Moerland heb ben een dergelijke ervaring, maar dan op de Eeweg in Tholen. Ook daar is de weg slecht verlicht, zegt Mariëlle. „Soms zie je scholieren daar niet aankomen omdat ze geen licht aan hebben." Na het ontbijt droeg Nuis de fakkel over aan Berber van der Steen van het Pontes Pieter Zeemancollege in Zierikzee. Die was samen met drie medeleerlingen en met docent J. Schoteijer naar het Markiezaatcolle ge gekomen. Niet op de fiets, maar met de auto. Voordat ze de fakkel naar Schouwen-Duiveland meena men, kregen ze eerst nog een ontbijt in de koffiekamer van de school aan geboden. Vrijdagmiddag werd de campagne in Middelburg afgerond. pestprotocol opzetten. De SGP-fractie in de gemeenteraad en raadslid Chr. Koopman ondersteunden schriftelijk de plannen. Frans Boogaard is met een werkgroep bezig om een 9 kemenslag te organi seren om ook de Thoolse jeugd die niet aan sport doet, wat ontspanning te geven. Hij dacht er ook nog aan om er een feest aan vast te koppelen, maar dat vond jeugdwerkster Ingrid Bras teveel van het goede. „Met Next Ge neration hebben we al feesten en als er dan nog een bijkomt, wordt het zo veel feesten", zei voorzitter Hermen Geluk, die de plannen van Boogaard 's Ochtends om negen uur werd de jubilaris samen met zijn vrouw Yo- landa bij de Sint-Philipslandse haven opgewacht door de school kinderen en het onderwijzend per soneel. Vervolgens mocht de on derwijzer plaatsnemen op de bok van een feestelijk versierde paar- denkar, waarmee hij samen met de kinderen uit zijn klas een rondrit De campagne 'Licht aan - daar kun je mee thuis komen' vestigt de aandacht op het gevaar van zonder verlichting op de fiets of brommer rijden. Je ziet tegenwoordig met grote regelmaat fietsers van jong tot oud zonder licht in het donker rijden. Ze brengen daarmee niet alleen zichzelf, maar ook andere weggebruikers in gevaar. De Thoolse politie controleerde maandag en dinsdag in de omge- nogal vaag' noemde. „We kunnen wel van alles organiseren, maar als jullie het niet goed vinden, komen we niet verder", zo kaatste Boogaard de bal terug. Hij erkende overigens dat zijn werkgroep door verschillende af meldingen (en sommigen blijven zelfs weg zonder iets van zich te laten horen) nog niet veel voortgang had gemaakt. Ingrid Bras gaf hem finan cieel nog een ruggesteun: de 2000 euro die over is van het sportstimule- ringsproject Who's Next mag ge bruikt worden voor de 9 kemenslag, eind april/begin mei 2005. Het eerstvolgende feest van de vol door het dorp maakte. Achter de wagen liepen de overige leerlingen van De Luyster al zingend door de straten. Bij aankomst op school bleek dat de lesboeken voor één dag in de kast mochten blijven. De ochtend werd klassikaal met het zingen van liedjes doorgebracht. In de middag volgde een gezamenlijk feestje met zang en voordrachtjes ving van Oud-Vossemeer, maar het aantal overtredingen viel reuze mee. Van de 59 gecontrolèerde fietsers reden er slechts vier zon der licht. Eén kreeg een bekeuring van 15 euro, de andere drie - alle maal jonger dan 16 jaar - kwamen er met acht euro vanaf. Maandagmorgen stond de politie van zeven uur tot kwart voor acht op de Oud-Vossemeersedijk en be keurde twee van de 38 passerende fietsers. Op de Molenweg passeer den dinsdagmorgen tussen zeven uur en half acht 21 fietsers en daarvan waren er eveneens twee fout. gende generatie (Next generation) is 20 november in de Vossenkuil te Oud- Vossemeer. „Het zijn voor de ouders veilige en voor de jongeren leuke feesten", zei Ingrid Bras. Er wordt geen alcohol verstrekt. De jongeren raad zorgt voor vier begeleiders. De jongerenwerkster klaagde dat de jeugd moeilijk te bereiken valt. „Via de krant, posters eri email lukt het niet. We moeten het maar eens via sms'jes gaan proberen.' Het nieuwe briefpapier met envelop pen werd gepresenteerd, maar de website laat nog even op zich wach ten. Drie leden van de jongerenraad van de kinderen. Van de schoolkin deren en de leden van de medezeg genschapsraad kreeg de zilveren jubilaris een cadeaubon. Uit handen van zijn collega's ontving Verbrugge een kookboek. Koken is een grote hobby van de 47-jarige onderwijzer. Verbrugge begon zijn loopbaan in 1979 als invalkracht op een school voor moeilijk lerende kinderen (mik) in Dordrecht: Daarna was hij werkzaam op twee scholen in Spij- kenisse. Midden jaren negentig De boekenmarkt die zaterdag in Ons Huis in Scherpenisse werd ge houden van de stichting ontspan ning gehandicapten heeft zo'n 780 euro opgebracht. Dat is ongeveer dertig euro minder dan vorig jaar maar voorzitter M. Moerland is te vreden over het resultaat. „Het is eigenlijk alles meegevallen. Gewoonlijk beginnen we om half twee, maar we hebben om een uur de deur al opengezet omdat mensen buiten in de regen stonden te wach- hebben meegedaan aan het maken van een film voor de vrijwilligers- avond op 19 november in de Welle- vaete te Sint-Annaland. „Een gewel dige film, heel mooi'zo maakten de makers de anderen alvast nieuwsgie rig- De jongerenraad ging akkoord met het zoeken van toenadering met de leeftijdsgenoten in Itawa, de stad in Polen waarmee de gemeente Tholen vriendschapsbanden onderhoudt. De bedoeling is dat jongeren uit beide plaatsen elkaar in de toekomst kunnen ontmoeten. Een in het Engels gestelde brief wordt de eerste vorm van toena dering. Het is dan wachten op ant woord uit Polen. Voorzitter Hermen Geluk is samen met collega's van Borsele op een cur sus geweest. Daarbij kwam ook ter sprake om samen ervaringen uit te wisselen en eventueel gezamenlijk trainingen te doen. Dat laatste wil de Thoolse jongerenraad niet omdat men liever met bekenden in eigen kring wil werken. Tegen het uitwisse len van ervaringen had niemand be zwaren. Drie leden van de Thoolse jongeren- verhuisde Verbrugge van Flakkee naar Sint-Annaland en toen er in 1996 een vacature vrijkwam op de openbare school in Sint-Philips land aarzelde hij geen moment. Sinds zijn aanstelling op De Luys ter heeft meester Maarten groep drie en vier onder zijn hoede. Het lesgeven, de omgang met de kinde ren, het contact met de ouders en de samenwerking met zijn colle ga's bevalt hem na 25 jaar nog al tijd even goed als in het begin van zijn loopbaan. „In het onderwijs is geen dag hetzelfde. Zo'n afwisse lende job gaat zomaar niet verve len", aldus de jubilaris. ten. Daarom hadden we niet zo'n hele grote toeloop tegelijk." Het aanbod was weer groot. Alleen ontvangt de stichting geen boeken meer van de openbare bibliotheek. Die verkoopt afgeschreven boeken nu zelf in de vestigingen van de bieb. „Dat kun je wel merken, maar de bieb moet ook steeds meer op de centjes letten." Er blijft echter nog genoeg over, verzekert Moerland. „Er zijn ook mensen bij die op de dag van de boekenmarkt dozen met boeken ko-. men inleveren die ze vorig jaar heb ben meegenomen. Die worden dan weer door anderen gekocht." raad nemen plaats in één van de drie jeugdpanels van de provincie Zee land. Hermen Geluk uit Sint-Philips land, Jenneke Ouwersloot uit Tholen en Femke van Hoorn uit Oud-Vosse meer hebben alle drie gekozen voor het panel dat zich bezighoudt met jeugdzorg. Daarnaast is er nog een, panel voor wonen in Zeeland en nog een derde voor vrijetijdsvoorzienin- gen. Het gaat om een proef. Het pro vinciaal bestuur wil jongeren meer betrekken bij het beleid. Onder lei ding van een coach komen de jeugd panels één keer per maand bij elkaar. Naast een reiskostenvergoeding ont vangen de deelnemers 140 euro aan waardecheques. In mei 2005 rappor teren de jeugdpanels aan gedeputeer de en provinciale staten van Zeeland. Hermen Geluk (17) werkt vier dagen per week als automonteur, de vijfde dag gaat hij naar de streekschool in Bergen op Zoom. Jenneke Ouwer sloot (17) zit een hele week op school: zij doet 6 vwo op het Moller- lyceum te Bergen op Zoom. Femke van Hoorn (16) zit in 5 havo van de Roncalli scholengemeenschap te Bergen op Zoom. Drie leden van de Thoolse jongerenraad doen mee aan het provinciale jeugdpanel jeugdzorg: Hermen Geluk (midden) uit Sint-Philipsland, Femke van Hoorn (links) uit Oud-Vossemeer en Jenneke Ouwersloot (rechts) uit Tholen. S Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Tfcn Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M. De leerlingen van het Markiezaat college rijden goed zichtbaar en goed hoorbaar door de straten van Sint-Maartensdijk naar school. Meester Maarten Verbrugge werd vrijdag samen met zijn vrouw Yolanda in het zonnetje gezet vanwege zijn 25-jarig jubileum in het onderwijs. Drie van de vier subsidieverzoeken zijn gehonoreerd door de jonge renraad. Tholense Boys krijgt het volle pond van 1500 euro om een balletje te trappen. De Alpha jeugdsoos in Scherpenisse ontvangt 378,50 voor huur en verlichting, maar 300 euro voor een voetbaltafel en 200 euro voor bordspelen werden afgewezen. Voor de roefeldag in Tholen werd 250 euro beschikbaar gesteld. Het verzoek van Bobby's Gym uit Tholen om 400 euro voor streetdance te geven, haalde het niet. De jongerenraad vond dat het bedrijf zelf de muziekinstallatie, cd's en kleding moet betalen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9