Aldi-advocaat: 'Neem je verlies aan, maar blijf niet doorzieken' Takkenhout in Geulsche Weel tafeltje-dekje voor roofvogels Weinig animo voor fancy fair en feestavond in Poortvliet Elf-elfviering Yossemeer in teken van nieuwe nar Lidl vecht bouwvergunning aan bij Middelburgse rechter Van Steenis half 2005 naar de Schakelweg Opvolger voor Erik van Hees Donderdag 11 november 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Salamitactiek Loopje genomen Trekkersfunctie Parkeerdruk Erebaantje Debatteren over cultuur, geloof en Strip Show 1850 De winter fancy fair van het activiteitencomité Poortvliet (ACP) trok zaterdag in het Ouwe Raed'uus heel weinig be zoekers. Ook de belangstelling voor de feestavond voor de nieuwe beheerster viel tegen. Het comité kijkt tegen een verliespost aan en is niet van plan nog zoiets te organise ren. De kindersoos was uit de kosten door de verkoop van 'beugellichtjes'. In een juridisch steekspel voor de Middelburgse bestuursrechter is donderdagmiddag de Aldi/Lidl-kwestie in Sint-Maartensdijk een vol gende fase ingegaan. Aan de orde was de in 1998 aan fouragehandel Schot-Oudesluijs verleende bouwvergunning voor een loods aan de Sportlaan, welke vergunning in 2001 door de gemeente werd gewijzigd. Volgens de tegenstanders waaronder Lidl, was die vergunning onder valse voorwendsels verleend, want de bedoeling van Schot was om er een Aldi te vestigen en geen fouragehandel. De raadsman van de ge meente zei dat 'om strategische redenen' pas in een later stadium dat veranderde gebruik was gemeld, maar hij sprak tegen dat Schot 'on juiste informatie' zou hebben verstrekt. De bestuursrechter doet over zes weken uitspraak in het geschil. Volgens de advocaat van Aldi ging het helemaal niet om de bouwver gunning. „Wij proberen gewoon een concurrentiegeschil bij de rechter uit te vechten", zo doelde hij op de plannen van Aldi aan de Sportlaan en Lidl aan de Markt. „Aldi heeft altijd veel openheid betracht en Schot wordt nu het slachtoffer van een stuk concurrentiestrijd. Het oogmerk van de fouragehandel is heel zuiver, maar het pand is meer bruikbaar dan al leen voor fouragehandel. En Aldi wil meer in het pand. Volgens het voorontwerp-bestemmingsplan Kom Sint-Maartensdijk kan er ook een su- ■permarkt van minimaal 1000 m2 aan de Sportlaan komen." Formeel ging het donderdagmiddag om een beroep bij de bestuursrechter van middenstandsvereniging Smal- stad, Van Steenis Auto's v.o.f., H.A. van Houte, Giesbers projectontwik keling, Lidl en Spar tegen het weige- ringsbesluit van b. en w. de bouwver gunningen aan Schot-Oudesluijs in te trekken. Die partijen werden ver tegenwoordigd door mr. D.H. Nas. Tijdens de zitting waren dhr. Gies bers en een vertegenwoordiger van Lidl aanwezig. De gemeente Tholen was vertegen woordigd door gemachtigde H.J.M. Marcus en mr. P.H. Revermann was er namens Aldi Vastgoed, Aldi Roosendaal en v.o.f. Schot-Oude sluijs. Als nieuw aspect kwam naar voren, dat de aan Schot verleende bouwver gunningen op verzoek van Rever mann waren overgeschreven naar Al di. Dat riep vragen op bij rechter mevr. mr. A. van Wamel, want mevr. Schot schreef 27 september van dit jaar de gemeente een brief, waarin ze meldde 'niet akkoord' te gaan met die overschrijving. Volgens een aan tekening op die brief had mevr. Schot 28 september telefonisch toch haar goedkeuring gegeven. „Dat is toch heel gek", aldus de rechter, die opheldering wilde van mevr. Schot. „Het was me eerst niet duidelijk, maar ik heb het alsnog geregeld met Revermann en de overschrijving van de bouwvergunningen is akkoord", aldus mevr. Schot donderdag op de zitting in Middelburg. Revermann merkte op, dat hij het verzoek na mens Aldi en Schot had gedaan, maar dat er onduidelijkheden over waren ontstaan. De rechter vroeg zich af, of de ge meente een telefoontje voldoende vindt voor zo'n verandering. „De ge meente heeft in juridische zin correct gehandeld", antwoordde Marcus. „Er is een overschrijvingsplicht als dat wordt gevraagd en voor de zaak is het niet van belang wie de bouw vergunning heeft." Nas bestreed dat. „Hangende een procedure wordt een bouwvergun ning overgeschreven op verzoek van een derde: Aldi. Volgens Revermann maakte Aldi van de nood een deugd, maar zo'n overschrijving kan toch niet tot benadeling van mijn cliënten leiden. Deze overschrijving is de zo veelste bevestiging van het spel dat al vijf jaar wordt gespeeld. Via een zogenaamde salamitactiek tracht Al di een supermarkt te realiseren." Re vermann zei daarop, dat Aldi salami wel in het pakket heeft, maar echt niet tot beleid heeft verheven. Nas bleef hameren op de valse voor wendselen' waarmee de bouwver gunningen waren aangevraagd. Niet voor de fouragehandel, maar eigen lijk voor vestiging van Aldi. „De raadsman van de gemeente geeft het zelf toe door over .strategische rede nen' te spreken, terwijl een aanvrager van een bouwvergunning toch een actieve informatieplicht heeft. De ge meente erkent met de term .strategi sche redenen' in feite de onjuistheid van de bouwaanvraag. Er is een loopje genomen met de rechtsregels, dus staat de vergunning bloot aan in trekking. Wat is aangevraagd voor fouragehandel, is duidelijk voor wat anders bedoeld.", zei Nas. Zowel Marcus als Revermann ont kenden dat, want volgens hen was Lidl veel te laat. Dan had er al in 1998 en 2001 bezwaar gemaakt moeten worden. „De bouwvergun ningen zijn onherroepelijk gewor den. Er zijn geen rechtsmiddelen meer tegen mogelijk. Dan had er ge lijk gereageerd moeten worden en niet nu achteraf", aldus Marcus. Nas vroeg de rechter om de gemeen te te gelasten binnen veertien dagen een hernieuwde beslissing te nemen. Eventueel zelfs met een dwangsom achter de hand. „Al eerder is in deze zaak inmenging van de rechter met Foeragehandel Schot-Oudesluijs aan de Sportlaan waar de discounter Aldi zich wil vestigen. De koopakte van het pand van Kou- wenhoven aan de Schakelweg in Sint-Maartensdijk is 1 november of ficieel gepasseerd bij de notaris. Daarmee is autobedrijf Van Steenis eigenaar van de gebouwen, die nog tot eind januari worden gehuurd door Piet Swarthoff van groothandel Bon Giorno. Die verhuist dan naar een magazijn van woninginrichting Van Houte aan de Pluimpotweg. Het autobedrijf kan de verhuizing dan verder voorbereiden en de ver gunningen bij de gemeente regelen voor reparatie en verkoop van au to's. „Half 2005 hopen we naar de Schakelweg te kunnen verhuizen", zegt Gijsbert van Steenis. De garage aan de Markt komt dan vrij voor supermarkt de Spar, die de Korte Vest wil verlaten. een dwangsom nodig geweest om de gemeente tot besluiten te bewegen", zei Nas. Marcus noemde die veertien dagen heel kort. Volgens hem kan er dan geen zorgvuldig besluit genomen worden. Hij achtte ook geen belang aanwezig om de bouwvergunning in te trekken. Nas legde uit, dat zijn klanten er alle maal een groot belang bij hebben, dat Aldi zich niet aan de Sportlaan kan vestigen. „Dan heeft de midden stand van Sint-Maartensdijk in het kernwinkelgebied immers geen be staansrecht meer, want er is daar nie mand meer die een trekkersfunctie vervult. Van Houte en Van Steenis zullen hun panden niet ingevuld krij gen en Lidl en de Spar zullen zich niet aan de Markt kunnen vestigen." De raadsman maakte hiermee duide lijk, dat het dus of Aldi of Lidl wordt in Sint-Maartensdijk. Dit wordt ook gestaafd door het MKB Reva-rap- port, waarin wordt aangegeven, dat er nog een supermarkt van 500 m2 bij kan komen. Tijdens de welkomst avond voor nieuwe inwoners vorige week, legde een aanwezige ook de vinger op de zere plek dat de ge meente alles maar laat gebeuren, maar b. en w. lieten de zaak opnieuw in het midden. Volgens Nas is het 'zonneklaar dat 3 supermarkten (Spar, Aldi en Lidl) geen bestaans recht hebben.' „Dat zou ook leiden tot duurzame ontwrichting van de verzorgingsstructuur." De rol van de provincie kwam bij de zitting van de Middelburgse recht bank ook ter sprake. Nas wees erop, dat wanneer een artikel 19 procedure gevoerd zou worden voor de Aldi, de provincie de benodigde verklaring van geen bezwaar, niet zou verlenen, want de Sportlaan 12 ligt buiten de bebouwde kom. Volgens Revermann schept een aanstaande verruiming van het provinciaal beleid wel moge lijkheden voor de Aldi, maar Nas noemde dat een selectief citaat. De raadsman van Lidl wees nog eens op de eerste eis .van de provincie,, dat winkels in het kernwinkelgebied moeten komen' en niet buiten de bebouwde kom. Hij benadrukte nog maals, dat volgens vaste jurispruden tie (verschillende gerechtelijke uit spraken over een soortgelijke zaak) het gebruiksdoel een onlosmakelijk onderdeel vormt van de bouwver gunning. Er wordt dus niet alleen naar de bouwvoorschriften gekeken. Nas constateerde, dat er niet is afge bouwd volgens de vergunning van 1998 en met in de 2001 vergunde bouwwerkzaamheden is nog hele maal geen begin gemaakt. „Er be staat helemaal geen voornemen om de vergunningen verder te gebruiken als de supermarkt niet gerealiseerd kan worden." De partijen bleven elkaar bestrijden over het rechtstreeks belang bij de zaak. „We trekken aan een dood paard als je de bouwvergunning wil laten intrekken", zei Revermann. „Uw verzet komt, na het verlenen van de vergunningen in 1998 en 2001, nu rijkelijk laat. Uw kansen zijn verspeeld!" „We wisten het niet eerder en daar om hebben we pas gereageerd toen de gemeente vrijstelling verleende. Er komt een andere vloer, andere pui, kantine en kantoor in de be drijfsruimte en dat is niet voor de fouragehandel, maar voor een super markt. Er wordt een loopje met de regels genomen. Wij herkennen het spel van Aldi", zei Nas. „Het is volgens de koninklijke weg gebeurd en een discountzaak aan de Sportlaan pas ook helemaal in het gemeentelijk beleid", aldus Rever mann. „Binnen de gemeenschap van Sint-Maartensdijk bestaat er veel weerstand tegen vestiging van Lidl aan de Markt. Je kunt namelijk niet voldoen aan de parkeerdruk. Daar voor zijn adequate voorzieningen no dig, zoals aan de Sportlaan. Lidl wil de op dezelfde plaats als Aldi gaan zitten, maar dat is niet gelukt. Neem je verlies dan, maar blijf niet door zieken", zei de raadsman van Aldi en Schot. Overigens is het geschil over de bouwvergunningen maar een onder deel van de kwestie. De Raad van Sta te behandelt 30 november het hoger beroep van Aldi en de gemeente tegen een uitspraak van de Middelburgse bestuursrechter inzake de ruimtelijke ordeningprocedure, waarbij Lidl e.a. gelijk kregen. Revermann noemde dat 'de centrale procedure.' „We reizen het hele land door voor deze zaak", aldus de raadsman van Aldi en Schot. Zaterdagavond 13 november geven de leden van carnavalsvereniging de Vlooientrappers de eerste aanzet voor het waoidaehenseizoen 2004- 2005 in Oud-Vossemeer. Vanaf half negen zullen Prins Weijte, boer De Rieke en pliesie Witte in café De Hoop het carnavalsmotto en het nieu we carnavalslied bekend maken. De meeste aandacht zal dit keer echter uitgaan naar de nieuwe nar. Onder de carnavalsliefhebbers in GrOOt Pesööt wordt er volgens secretaris Ivo Slokkers al wekenlang gespecu leerd over wie de opvolger wordt van de vorig seizoen gestopte nar Baptist (Erik van Hees). Tevens zal boer De Rieke dit jaar voor de elfde keer zijn praetje op 't biljart houden. Achter de schermen zijn de leden van de Vlooientrappers al maanden lang bezig met de voorbereidingen voor het korte seizoen. „Het is het eerste weekeinde van februari al carnaval dus we hebben de tijd hard nodig om alles weer georganiseerd te krijgen", vertelt Slokkers. Veel zaken gaan volgens hem na al die jaren al een beetje op de automati sche piloot, maar er moeten toch ie dere keer weer nieuwe ideeën uitge werkt worden. „Bovendien heeft de creatieve commissie weer een kittuk (insigne) een broche en een carna- valsvlag gemaakt. Deze artikelen worden tijdens de 11-11 viering te gelijk met de nieuwe carnavals-cd verkocht." Over het carnavalsmotto en de nieu we nar laat niemand in de protocol commissie iets los. „Dat zijn op dit moment de bestbewaarde geheimen van Gróót Pesóót", lacht de secreta ris geheimzinnig. Op de nieuwe website www.vlooi entrappers.nl staat sinds enige tijd een advertentie waarin kandidaten worden opgeroepen om zich te mel den voor de functie van nieuwe nar. Daarnaast staat er ook al een motto vermeld: Mun staen vy zot! Het zijn volgens woordvoerder Slokkers pu blicaties die de nieuwsgierigheid onder de Vossemeerse carnavals vierders nog wat moet vergroten. „We hebben namelijk geen oproep nodig gehad om een opvolger voor Erik van Hees te vinden. In maart, kort na het vorige carnaval, hadden we al een hele geschikte kandidaat gevonden. Dat is tekenend voor de populariteit van het carnaval in ons dorp. De eerste jaren moesten we lobbyen om mensen voor het proto col vast te krijgen en nu vindt menig carnavalsliefhebber het een eer om zo'n functie te mogen bekleden." Bas Quist neemt dit jaar voor de elf de keer - een carnavalsjubileum - de rol van de welgestelde herenboer De Rieke voor zijn rekening. Na de bekendmaking van het motto zal hij het door hem geschreven carnavals lied oefenen met de carnavalsvier ders. Wat later op de avond volgt dan nog zijn praetje op 't biljart. Hierin neemt De Rieke op spitsvon dige wijze actuele zaken op de kor rel. De muziek wordt tijdens de 11- 11 viering verzorgd door de plaatselijke dweilbands. 'Cultuur en geloof' is het thema van een cultuurdebat dat het Zeeuws Museum dinsdagavond organiseert in de hervormde kerk te Gapinge. Voorafgaand wordt de film 'Strip Show 1850' van Paul en Menno de Nooijer getoond. Het wordt in het algemeen aanvaard dat dat kunst niet alleen over schoonheid gaat, maar soms veront rust en zelfs ontregelt. Bij sommige mensen staat hun levenshouding de ze conventie niet toe, sommige ge loofsgemeenschappen ergeren zich aan kunst die religieuze gevoelighe den blootlegt. Onderwerp van het debat is de mate waarin deze gevoe ligheden uitgangspunt mogen vor men bij de formulering van cultuur beleid. Sprekers zijn Jaap van Ginkel (fractievoorzitter CU in pro vinciale staten), Jan Mulder (direc teur Guido de Brès-Stichting) en Abe v.d. Werff (directieadviseur kon. Academie Beeldende Kunsten in Den Haag en bestuurslid Prof. dr. G. van der Leeuw-stichting). Be langstellenden voor deze bijeen komst, dië om acht uur begint, wordt aangeraden te reserveren bij hét Zeeuws Museum, tel. 0118-653000. 'Strip Show 1850' is een kort kos tuumdrama (de film duurt elf minu ten) over de Zeeuwse streekdrachten die, laagje voor laagje, worden afge legd. De film is gemaakt in opdracht van het Zeeuws Museum. Ze zorgde onlangs voor ophef, doordat de SGP-fractievoorzitter in de Middel burgse gemeenteraad het naakt iti deze film volstrekt ongepast vond. Voor belangstellenden is de film trouwens ook nog te zien in het film theater Schuttershof te Middelburg: op 19 en 20 november om half acjit en op 21 november om acht uur, steeds voorafgaand aan de hoofd film. Simon van Lit uit Sint-Annaiand kent de Geulsche Weel wel. De 13- jarige Setallander fietst er regel matig langs als hij zijn broer be zoekt in Stavenisse. Vandaag staat hij in het natuurgebied langs de Oudelandsedijk en de Zandweg. Op een trap om met snoeitang en zaag wilgen te knotten. Het is be hoorlijk zwaar werk. Van Lit is een van de vijftien vrijwilligers die zaterdagochtend meedoen aan de natuurwerkdag 2004 van de stichting landschapsbeheer Zee land. De Geulsche Weel is ontstaan bij een dijkdoorbraak. Langs het wa ter staan knotwilgen. In totaal 108. Om de vier of vijf jaar worden ze van hun takken ontdaan. De tak ken blijven in het gebied achter. Het natuurterrein ligt een stuk la ger dan het belendende akkerland. De takken worden tussen de bo men neergelegd. En vormen zo houtrillen, zegt opzichter Kees van der Meer van Staatsbosbeheer. „Dat takkenhout is weer goed voor egels en muizen. Ze vormen het ta feltje-dekje voor roofvogels. Het is een prachtig stukje landschap. Er zouden er eigenlijk meer van moe ten zijn. Maar het knotten is wel heel arbeidsintensief." Van der Meer is de nieuwe man voor dit gebied. Hij is de opvolger van Jan Goedegebuure van Staats- bosbeer. De jonge Van Lit is meegekomen met Johan Eggebeen uit Sint-An naiand. Eggebeen heeft zijn zoon tje Maurice (5) meegenomen. Hij wordt al jong betrokken bij het onderhoud van het Thoolse land schap. En heeft net als zijn vader een blauw ketelpak aan. Eggen- been was er ook al vroeg bij, ver telt hij. Als 12-jarige ging hij al samen met zijn broers op pad om op Zuid-Beveland (voor de natuurbeschermingswacht) rond Goes en Borsele bomen te knot ten en te snoeien. „Ik kom eigen lijk uit de fruitteelt. Dus snoeien is me niet vreemd. Ik ging van jongsaf aan al mee. Het was altijd een leuke ploeg. Het verveelt ook nooit." Eggebeen werkt nu bij zaadhandel Advantha in Kapelie en woont alweer acht jaar op Tholen. Hij kent het landschap ondertussen goed omdat hij ook actief is als imker. Hij is ook lei der bij de jeugdvereniging Het Anker van de gereformeerde ge meente in zijn woonplaats. En daar is ook Simon van Lit lid van. Zodoende. Samen met leden van de natuurvereniging Tholen en van de stichting landschapsbe heer worden de 'kopboamen' van hun takken ontdaan. Maurice Eggebeen mag even aan een tak hangen die zijn vader heeft afgezaagd van een van de knotwilgen langs de Geulsche Weel bij Stavenisse. Bij de tafel van de kindersóos in het Ouwe Raed'uus komen kinderen om 'beugellichtjes.' „Nee, dit zullen we niet voor een tweede keer doen," zegt Ina Bolier van het comité. „Ik denk dat er al zo veel is waar mensen naar toe kunnen dat ze op een gegeven moment verza digd raken. En de centen gaan ook een rol spelen." Voor het houden van de fancy fair had het comité vijftien verenigingen en clubs in het dorp aangeschreven. Slechts zes kwamen naar de grote zaal van het dorpshuis om een of meerdere tafels te bezetten. „Deze fancy fair is eigenlijk in de plaats ge komen van de kerstmarkt. Daarvoor waren te weinig standhouders. Dat ging niet meer. Nu proberen we dit." Maar bezoekers komen maar mond jesmaat de zaal binnen. De tafeltjes in het midden van de ruimte waar gasten kunnen zitten om thee of koffie te drinken, blijven lang leeg. De vereni gingen die er wel zijn, houden er de moed in. Bij de tafels van de soos van de Poorthove liggen spullen te koop die vrijwilligers van de welfare heb ben gemaakt. Poppenkleertjes, baby- goed, broodmandjes, zelfgemaakte plastic tasjes. Er is ook een grabbelton en bezoekers kunnen raden naar een tafelkleed. Ook zijn er twee tafels met rommelmarktspullen. Bij gymnastiekvereniging Excelsior staat een sjoelbak en een kegelspel. Ook kunnen hier enveloppen worden getrokken. „Het is jammer dat niet al le verenigingen meedoen", zegt Jan- nie Tichem die samen met Riet Hage bij de stand staat. „Het zou een beetje drukker moeten wezen." Naast Excelsior zit Hans van Dijke aan de tafel van voetbalvereniging SPS. Ook hier is het stil. Van Dijke verkoopt wenskaarten en T-shirts, maar heeft weinig aftrek. „Je doet mee. Dat is belangrijk. Je laat je zien als vereniging. Je moet positief den ken." Bij de kindersoos is het achter de tafel wel druk met moeders die de soos lei den, maar voor de tafel loopt het be paald niet storm. Kinderen kunnen er geschminkt worden of buttons ma ken. Voor de beugellichtjes die kinde ren in hun mond kunnen stoppen zo dat het lijkt of hun tanden licht geven, is echter wel belangstelling. Af en toe komt er een groepje om een exem plaar te kopten. Ze rekenen af en weg zijn ze. De soos is door die verkoop al uit de kosten. En blijft actief door het opzetten van een roefeldag in het dorp, begin volgend jaar. Bij de country line dancers zijn boter koek en appteKlappen te koop. P. van Ast en S. Scheipenisse zitten te wach ten op klandizie. „Ik had gedacht dat het voller zou wezen," zegt pnevr. Van Ast. Ze houdt er de moed in. „Al ver dienen we er niets mee, zo houd je toch het dorp leefbaar." Het comité verkoopt erwtensoep en babbelaars ('kokkienen'maar ook hiervoor is de animo gering. Bolier: „Jammer, maar ja. We kunnen er ook niet te lang bij stil staan. Ook op <3p feestavond 's avonds is het niet druk geweest. Daar hadden we op gehoopt en gerekend. We hadden een pro gramma, de Andere Hazes, voor mer|- sen tussen de dertig en vijftig jaar en daarna een dj voor de jeugd, maar het heeft niet gelopten. Dat komt mis schien ook wel omdat er niet meer gerookt mag worden in de dorpshui zen. Ik denk zeker dat dat een ról spteelt. Er zijn zo'n zestig man ge weest." Het comité draait met verlies, maar er is nog voldoende in kas om tegensla gen het hoofd te kunnen bieden. „We gaan elk jaar met een zakje rond bij de inwoners. Als we dat niet zouden doen, dan zouden we dit ook niet kun nen organiseren." Het comité richt zich nu op de intocht van sinterklaas op zaterdag 27 no vember. Dat wordt anders dan andere jaren, belooft Ina Bolier van het co mité. v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7