Ordonnans schetst laatste maanden van oorlog in Sint-Philipsland Door vergrijzing is er steeds meer mantelzorg nodig Woonhuis Bloemenlaan naar makelaar uit Goes Hoekman: systeem is onbetaalbaar geworden ZLM INBOEDEL- VERZEKERING? Gegadigde voor noodgebouwen is afgevallen Drie eerste prijzen voor Accelerando Donderdag 11 november 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Op openbare verkoop voor 136.000 euro Het woonhuis aan de Bloemenlaan 142 in Sint-Maar tensdijk is dinsdagmiddag voor 136.000 euro ver kocht aan G.D.W. Minnaard Makelaardij uit Goes. Dat gebeurde tijdens een openbare verkoping in par ty-centrum Haestinge bij opbod en afslag onder lei ding van notaris Th. H.M. Fikkers uit Bergen op Zoom. Burgemeester Nuis roept mensen op predikers van vrede te zijn Terroristen België Rollator in de schuur Hoge prijs 730 euro onbelast 'Als omstreeks vijf uur de Canadese tanks komen, kun nen ze regelrecht doortuffen met een heleboel Fliplan ders erop.' Zo beschrijft Ali Allewijn op 4 november 1944 de bevrijding van Sint-Philipsland. Opgetekend in een klein zakboekje uit 1944, las hij het zaterdagavond voor in de Wimpel op de herdenkingsavond 60 jaar be vrijding Sint-Philipsland. Er waren zo'n 140 belangstel lenden, waaronder leden van het ondergrondse verzet. Burgemeester W. Nuis riep de mensen op 'predikers van vrede te zijn.' Koolbladeren Door de toenemende vergrijzing en de stijgende kosten zal de professionele zorg bevroren worden en zal er nog meer een beroep op mantelzorg gedaan worden. „Ons land kan het niet meer behappen", zei directeur J. Hoek man van Siloah uit Goes, die diverse tehuizen in de ge handicaptenzorg heeft waaronder de Klimroos in Tho len. SGP-Tweede Kamerlid ir. B.J. van der Vlies pleitte er toch voor om de toegankelijkheid en de betaalbaar heid van de zorg te handhaven. „Er mag geen tweedeling ontstaan in de zorg, daar zou ik me voor schamen." Leden van de verzetsgroep waren naar de herdenking in de Wimpel gekomen, v.l.n.r. M.L. Everaers, L. Beurkens, A. Allewijn, A.W. Everaers, W. van Dommelen en C.A. van Nieuwenhuizen. .Zorgen in de zorg' was het thema van de SGP-studievereniging Cal vijn, waarvoor 60 belangstellenden naar de Schutse waren gekomen. Hoekman schetste hoe de bevol kingsontwikkeling voor een hele gro te verschuiving zorgt. Naar verwach ting zullen er in 2040 niet minder dan 38 mensen op de 100 boven de 65 jaar zijn en dat was enkele jaren gele den nog maar 13. Naast die volume groei is er een gigantische toename van de aanspraak op de zorg. „Wie zijn auto naar de garage brengt voor een onderhoudsbeurt, betaalt dat ge woon zelf, maar ook wie een Merce des bezit, claimt van de verzekering geld voor een rollator. De houding van de mensen is de laatste tien jaar veranderd. Mantelzorg is omgezet in professionele zorg, mede door de persoonsgebonden budgetten. De thuiszorg is gigantisch gegroeid. Het systeem is onbetaalbaar geworden." Als derde punt noemde Hoekman de toename van de zorgzwaarte. Er zijn veel meer 80+ en die vergen meer zorg. Bovendien is er meer kwaliteit gewenst. De directeur van Siloah maakte ook duidelijk, dat er veel tijd verloren gaat met vergaderen. „Er zijn steeds meer deeltijdwerkers en dat kost veel meer overlegtijd en energie. De medewerkers hebben wel hart voor de zaak, maar vanwege de randtijd door overleg e.d. zijn er minder uren beschikbaar voor aan het bed." Een zorgcentrum in het land dat zeer geïnteresseerd was in de noodgebou wen van de Schutse in Sint-Annaland is van de prioriteitenlijst gehaald, zo dat die kandidaat is afgevallen. Dat meldde voorzitter M.J. Klippel vrij dagavond op vragen van D. Oude- Sluijs tijdens een bijeenkomst over zorg van studievereniging Calvijn. De andere gegadigde is Castria/SVRZ die in verband met de bouw van een nieuwe Ten AnkerHat tijdelijke huis vesting zoekt. „In verband met weer- De leiding van de zorginstellingen moet meer bedrijfsmatig gaan wer ken, aldus Hoekman. „We moeten meer greep krijgen op de economi sche processen. In de zorg kent men nauwelijks kostprijsberekeningen en dat kan echt niet meer. Daarbij heb ben we wel betere financieel leiding gevenden nodig en dat is lastig, want in het bedrijfsleven verdient men het dubbele. Ook de administratieve druk is geweldig toegenomen. Overheid: verlos ons van die administratieve lasten, want dat gaat ten koste van de handen aan het bed, kortom: dit hou den we niet vol!", zo klaagde de di recteur van Siloah zijn nood. De verandering van aanbodgerichte naar zorggerichte zorg (er is veel meer oog voor de wensen en behoef ten) maakt de kosten ook hoger. Hoekman denkt vijf jaar nodig te hebben voor de noodzakelijke om slag. Hij vond dat de overheid moet kiezen tussen solidariteit of markt werking. „Met elkaar zijn we een beetje ver wend", zei Van der Vlies, al 24 jaar lid van de Tweede Kamer. „Gezond heid is het belangrijkste, dat vindt elk kamerlid. Na de Tweede Wereldoor log is er dan ook niet 1 jaar bezuinigd op de zorg. Op de rijksbegroting staat er 33 miljard euro voor. De laatste ja ren is er 6% bijgeplust, dat is 2 mil jard euro. Het wordt wel minder meer, maar het is nog steeds meer. Ook de beveiliging van de samenle- stand bij de bewoners zoekt Ten An ker naar een andere oplossing", zei Klippel, die de ook aanwezige direc teur J. Hoekman van Siloah uit Goes (waartoe ook de Klimroos in Tholen behoort) de noodgebouwen aanbood. „Ze staan in de etalage." Desgevraagd zegt J. Droogendijk van Castria Wonen nog steeds geïnteres seerd te zijn in de tijdelijke huisves ting van de Schutse. Hij weet van geen andere oplossing af. „De situatie is nog hetzelfde als veertien dagen ge leden." Castria vindt de tijdelijke ver huizing van de Ten Ankerflatbewo ners uit Tholen naar Sint-Annaland nog altijd de meest doelmatige oplos sing. Dan kan het oude pand gesloopt worden en het nieuwe op dezelfde plaats verrijzen. Sint-Philipsland 'onder water moet en vanaf nu is het zaak om een kae om het dorp zelf aan te leggen.' Op 30 oktober laten de Duitsers de Slaakdam springen. 'Van onze kant wordt steeds geprobeerd te weten te komen hoe het met de strijd in Steenbergen verloopt, want aan de oostkant blijft er hevig verzet.' Een dag later wordt er gesproken over het dichtzetten van de sluis bij Wolse. Dat gebeurt 's avonds. Wol- se wordt met zijn gezin naar Sint- Annaland gebracht. Vanaf 1 novem ber wordt door de ondergrondse contact gezocht met Bergen op Zoom. 's Avonds vallen de eerste granaten dicht bij het dorp' en 's nachts moeten de krijgsgevangenen worden weggevoerd, met roeiboten naar Sint-Annaland. Op 3 november worden zijn broer Piet en twee anderen aangehouden door de Duitsers aan de Slaakdam. Dezelfde dag komen drie Duitsers lopend over de dam en door het dorp met een revolver in de hand en informeren naar terroristen. Op 4 november 's morgens berichten dat de Canadezen in Steenbergen zitten en Jo Schot geeft 's middag opdracht om het gat in de Slaak- ving kost meer, het onderwijs, enz. De vraag is, of je eigenlijk wel op zorg mag beknibbelen. Mag je nee verkopen? Is dat christelijk? Mag je een dure behandeling weigeren? Dat zijn geweldige spanningsvelden." Voor Van der Vlies staat het vast dat de kosten in de gezondheidszorg be heerst moeten worden, want stonden er tot voor kort tegenover 4 werken den nog 1 niet-werkende, dat wordt in de toekomst 2 op 1. „Dat wordt dus een moeilijk verhaal. Er is aanlei ding tot grote zorg, tot ingrijpen! We moeten niet vergeten, dat de gezond heidszorg in Nederland het best gere geld is in de wereld. Er gaat veel goed, maar wachtlijsten zouden er niet behoren te zijn. We moeten daar om gezinnen, families en ook de ker ken aanspreken op hun eigen verant dam dicht te gooien. Als om vijf uur de Canadezen komen, kunnen ze regelrecht doortuffen met een heleboel Fliplanders erop en twee gidsen, Jan de Vries en Kees van Nieuwenhuizen met armbanden van 'guide.' Omstreeks deze tijd komen Piet en Lauw Beurkens te rug uit Tholen en wordt de OD bij elkaar geroepen op in gemeente huis. Willem van Nieuwenhuijzen wordt door Piet als burgemeester geïnstalleerd.' Burgemeester Nuis had zich afge vraagd wat de gemeente aan de herdenking zou doen. Hij merkte weinig activiteit, maar was al lang ervoor door Kempeneers benaderd te komen spreken. Nuis las in deze krant op 31 oktober 1974 dat het 'gisteren 30 jaar geleden was dat Tholen werd bevrijd, maar mis schien zijn we het wel vergeten.' „Gelukkig zijn we het niet verge ten. Zoiets mag je ook niet verge ten." Nuis wees er op dat de bevrij ding hier op een geheel andere manier werd ervaren dan elders in het land waar het juk van de Duitse bezetter krachtiger voelbaar was. „Het gevoel van overheersing was minder nadrukkelijk aanwezig dan elders. Maar daar staat tegenover dat de inundatie en de evacuatie wel grote invloed op onze bewo- woordelijkheid. Alles is niet meer zo vanzelfsprekend. Je kunt je recht niet meer zo stellig opeisen. Wel blijft de menselijke maat nodig. De overheid dient een schild voor de zwakken te zijn. We dienen dus solidair te zijn, eikaars lasten te dragen en daar moe ten we wat voor over hebben. Niet beknibbelen dus op de zorg voor een ander en vanuit een diep christelijke overtuiging zorg blijven verlenen." Van der Vlies vond het niet terecht dat gemoedsbezwaarden 4 tot 5000 euro per gezin per jaar moeten beta len voordat ze toekomen aan eigen reserveringen voor onverwachte uit gaven. Bij de discussie ging het o.a. over de concurrentie in de gezondheids zorg. C. Verloop, voorzitter van de afdeling Tholen van de Nederlandse Patiënten Vereniging, achtte dat goed voor breed geboden zorg, maar niet bij zeer specialistische ners heeft gehad." Volgens Nuis is het belangrijk om stil te staan bij de oorlog en de be vrijding. Als morele plicht ten op zichte van onze bevrijders en om ervoor te zorgen dat mensen be wust bezig zijn met de gedachte 'dat nooit meer.' 5 jaar oorlog, 60 jaar vrede, een verhouding van 1 op 12. Maar volgens Nuis zou dat 1 op nooit meer moeten zijn, „Echter het is de vraag of dat naar de mens gesproken haalbaar zal zijn, omdat de mens die vrijheid zo vaak te grabbel gooit." Nuis schetste in grote lijnen de oorlogshandelingen in onze streek. Na de woelige meidagen van 1940 kreeg het leven weer enigszins zijn normale loop terug. En kwamen de inwoners van Tholen en Sint-Phi lipsland 'relatief gesproken eigen lijk nauwelijks in aanraking met de Duitsers als bezettingsmacht'. „Toch was het zo dat je niet vrij was en dat gevoel beklemde de mensen." Voor de Duitsers waren Tholen en Sint-Philipsland strate gisch niet interessant. Er waren er ook niet veel gelegerd. De ingrijpendste maatregel uit de oorlog was de inundatie in 1944 waardoor een groot aantal inwo ners moest evacueren. Dat maakte veel indruk. „Het waren niet zo zorg. „Bij standaardbehandelingen kan concurrentie goed zijn, maar we moeten er ook niet alles van ver wachten. Het zal niet altijd kwali teitsverbetering of kostenreductie opleveren." Hoekman zei alleen voor concurrentie te zijn als de kwa liteit goed is. Van der Vlies stelde duidelijke voorwaarden: geen mo- nopolitieposities, maar ook geen krenten uit de pap halen. „Concur rentie moet een prikkel zijn om kwaliteit te bieden. Het mag niet al leen om de centen gaan, dat is veel te schraal en te mager." De situatie in België kwam nog ter sprake, waar geen wachtlijsten zijn. SGP-raadslid M.J. Klippel meldde, dat een consult van een professor van het universitair ziekenhuis in Antwerpen maar 14 euro kost, te genover een consult van een huis arts in Nederland 47 euro. „De zie kenhuiszorg in België wint het, zeer de verschrikkingen van de oorlog die de mensen in de ban hielden, maar de angst voor het water." De herwonnen vrijheid na de be vrijding moet volgens Nuis aan el ke generatie worden doorgegeven. Dat moet in vrede gebeuren, maar die staat vaak onder druk of wordt verstoord door oorlogen, 'ontke tend door de mens die er op uit is zijn medemens te vernietigen.' Vrede dient volgens Nuis op recht vaardigheid te berusten. En is niet slechts het uitvoeren van wetten en regels. Maar een 'verbeten strijd tegen ambities en grilligheden van hen die macht willen uitoefenen op de ander.' Maar de staat van duur zame vrede heeft de mensheid nog niet bereikt. Voor vrijheid zal soms gevochten moeten worden, letter lijk maar ook figuurlijk. „Aan elke regeringsleider zal duidelijk ge maakt moeten worden, dat nie mand zijn of haar geluk kan opbou wen ten koste van de ellende van de ander. Expansie loont niet de moeite. Het gaat om opbouwen en niet om vernietigen. Ik citeer Salo mo: Bedrog is in de harten van hen die kwaad willen, maar voor predi kers van vrede is er tevredenheid en vreugde. Ik roep u daarom op predikers van vrede te zijn." maar de polissen zijn daar wel veel duurder", zei Van der Vlies. Raadslid Chr. Koopman haakte nog in op het gegeven, dat wie een Mercedes heeft, ook gratis een rollator krijgt. „En na drie jaar staat die rollator dan in de schuur, dat is het ergste nog." Hoekman achtte hergebruik van die materialen ook nodig. „We moeten kritisch kijken naar restmaterialen. De grootste post in de gezondheidszorg is echter het personeel. Materiaal is een beperkt belang en voeding is daarvan nog het belangrijkste." Van der Vlies zei dat er ten aanzien van incontinen- tiemateriaal bij rijksinstellingen een gezamenlijke inkoop is afgesproken. „Gezamenlijke inkoop is wel een weerbarstige materie, want de keuze vrijheid wordt daardoor minder." Recent werd bekend, dat er een tiental Er waren ruim dertig belangstel lenden, waaronder veel handela ren en makelaars van buiten de gemeente. De zogeheten executo riale verkoop van het hoekpand met tuin en schuurtje, vond plaats op last van Aegon verzekerings maatschappij uit Den Haag. De ei genaar kon niet aan zijn hypothe caire verplichtingen voldoen. Toen Fikkers toelichtte dat er op het pand .een hypotheek van 221.000 euro rust, ging er een ver baasd 'hallo' door de zaal. „Het is maar dat u het weet," zei Fikkers tegen de toehoorders. De notaris somde ook op welke kosten de ko per moet betalen. Dat zijn onder meer de overdrachtsbelasting (6%) over de koopsom, honorari um van de notaris, inschrijvings- kosten kadaster, maar ook de ad- vertentiekosten die de notaris maakte (in BN de Stem en de PZC waarvan voor een krant de reke ning van 3000 euro binnen was), de afslager (150 euro), en ook achterstallige gemeentelijke be lastingen (265 euro) en die van het waterschap (103 euro). Ook bij zondere kosten zoals de dagrente Albert van Driel, zijn vrouw Corina van Driel en het koperensemble van Accelerando hebben zaterdag in As- peren alle drie een eerste prijs be haald. Albert van Driel was het meest succesvol, want hij haalde voor het eerst op zijn Es-bas met 86 punten de hoogste score in de derde divisie. Van Driel speelde Dear to my heart van E. Siebert. De prijs droeg hij op aan zijn onlangs overle den broer Piet, waarmee hij dit num mer samen had willen uitvoeren. Ook Corina van Driel had een nieuw instrument op een solistenconcours: de tenorsaxofoon. Largo en Allegro van Pietro Boni werd volgens de ju ry goed verzorgd gespeeld, waar voor ze 83 punten ontving, een mooie eerste prijs in de derde divi sie. Het koperensemble C'est met egale vergaarde 81 punten, eveneens goed voor een eerste prijs in de der de divisie. Albert van Driel, Petra Goedegebuure, Robert Lupker, Leo Vroegop en Carla Westdorp voerden het virtuoze werk Frère Jacques uit overledenen op een bepaalde wacht lijst stond. Van der Vlies noemde dat schrijnend, maar hij zag voor de nabe staanden ook een verantwoordelijk heid om de instellingen in te lichten wanneer er iemand overleden is. Hoekman vertelde, dat er landelijk 1 wachtlijst voor de zorg komt om de vervuiling van de wachtlijsten terug te dringen. Hoe moet je omgaan met iemand die door zijn levenswijze (drinken, roken) de gezondheidszorg 'belast? NPV- voorzitter Verloop wilde met preventie problemen zien te voorkomen door ro ken en drinken te ontmoedigen. Als de ziektebeelden er eenmaal zijn, wilde hij de betrokkenen de zorg niet onhou- den, hoe wrang dat ten opzichte van anderen op de wachtlijst ook kan zijn. Mevr. Bosman-van Dijke meende dat de mantelzorg in de knel komt door de tweeverdieners. Verloop zei, dat mantelzorg vanuit je binnenste wordt gedaan. „Vanuit je persoonlijke be hoefte en voor mensen in je nabijheid. De vergrijzing biedt een grote poten tie aan mantelzorgers en vrijwilligers, maar vanaf je jonge jaren moet je al voor ouderen zorgen. Wanneer man telzorg verplicht wordt gesteld, dan is het meer vrijwilligerswerk." van 19 euro vanaf de gunningsda tum. Al met al een bedrag van ruim 19.000 euro. Afslager Verduit vroeg wie er een bod wilde doen. Dat begon met 115.000 euro, de inzet. Dat liep op naar 118.000 euro. Na een 'een maal, andermaal' werd 500 euro meer geboden. Uiteindelijk bracht G.G.H. Derksen uit Huizen voor de pauze het hoogste bod van 123.000 euro uit. Hij streek 1.150 euro op, de premie van 1 procent van het bod waarmee de verkoop werd ingezet, namelijk 115.000 euro. Na de pauze volgde de tweede zit ting. Eerst weer bij opbod. Verduit vroeg wie er meer dan 123.000 euro wilde bieden. Niemand deed dat. Daarna ging de veiling me teen verder bij afslag. Verduit be gon met 300.000 euro en zakte steeds met 5000 euro, tot 250.000 euro. Daarna telkens met 1000 eu ro. Bij 136.000 euro riep Min naard 'mijn' en was de verkoop ten einde. Makelaars die lokaal bekend zijn, vonden het een hoge prijs voor het pand. Zeker gezien de extra kos ten die voor rekening van de koper komen. Het huis is in 1976 opge leverd. op hun tweede concoursbezoek. De volledige fanfare doet zaterdag a.s. in Sas van Gent mee aan het KNFM-bondsconcours, eveneens in de derde divisie, voorheen afdeling uitmuntendheid geheten. Voor de Sint-Annalandse muziekvereniging wordt dit een krachtproef met de nieuwe dirigent Steven Wiché. De drie leden tellende jury beoordeelt Spirit of independance en Orion van Jan v.d. Roost en het derde werk is Vuurgeesten van Jos Bosveld. Mor genavond is er om half negen een generale repetitie in Meulvliet te Tholen, waar iedere belangstellende welkom is. Eerder werd ook al in het multifunctioneel centrum Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk gere peteerd om met het oog op het con coursbezoek aan verschillende zalen te wennen. Sluimerend in Slik. Journalist/ schrijver Kees Slager uit Poortvliet, initiatiefnemer voor de oprichting van een monument voor de ver dronken dorpen, heeft vrijdag het eerste exemplaar van Sluimerend in Slik van de stichting Cultureel Erf goed Zeeland in ontvangst geno men. Minstens 117 dorpen zijn door stormvloeden de afgelopen eeuwen van de kaart verdwenen. Van der Vlies meldde bij de recente begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer een motie ingediend te hebben om onkosten die mantelzorgers ma ken, voor 730 euro onbelast te laten. J. Verloop stelde dat er in de gezond heidszorg ,veel geld over de balk wordt gesmeten.' Van der Vlies on derschreef dat niet, al vond hij wel dat er .prudent naar een evenwicht ge zocht moet worden.' Hij zei zich meer opgewonden te hebben over het ont zien van de topsport bij de bezuini gingen. Voorzitter Erik Roeland van de SGP- studievereniging Calvijn had de bij eenkomst geopend met het lezen van de zaligsprekingen uit Mattheiis 5:1- 12, gebed en samenzang uit Psalm 103:4 en 6 met begeleiding van orga nist De Ruiter. Roeland jr. vond, dat niet alles op de overheid afgeschoven moet worden. „Iedereen heeft een taak op het terrein van de barmhartig heid. We moeten oog hebben voor on ze naaste, bewogen zijn met hun lot. Ouderen en andere hulpbehoevenden hebben onze zorg nodig. Eerbied en respect is een bijbelse boodschap", aldus Erik Roeland. Hij bedankte de sprekers/forumleden met een enve loppe, waarna Tweede Kamerlid Van der Vlies de bijeenkomst na samen zang van Psalm 146:3 met gebed be sloot. Advertentie l.M. Het zangkoor VZOS trad op. Archi varis H. Uil vertelde hoe het er aan de overkant, vooral bij Bruinisse, aan toe was gegaan. Mevr. E. van der Vlies-van Dijke las een gedicht voor. Voorzitter Jan Kempeneers van de heemkundekring Philippus- landt leidde de sprekers in. Het zakboekje van Allewijn noemde hij van onschatbare waarde. „Een unicum voor Sint-Philipsland. Onze oorlogsdocumentatie is daardoor zeer verrijkt." Met het voorlezen van de dagboek notities haalde Allewijn de laatste maanden van de oorlog op Sint-Phi lipsland naar voren. Van 4 januari tot en met 4 november 1944. Alle wijn was toen leerling op de HBS in Bergen op Zoom, tot 6 maart van 1944. Zijn broer Piet Allewijn zat bij het verzet. Ali vervoerde brieven en stafkaarten tussen zijn school boeken van Sint-Philipsland naar de natuur- en scheikundeleraar ir. Juten die commandant was van het verzet in Zuid West-Nederland. De familie Allewijn bezat een tim merwerkplaats in het dorp. Op de houtzolder daarvan hadden ze twee plaatsen ingericht die gemakkelijk af te dekken waren met planken 'want je leefde in het ongewisse of ér nog razzia's zouden volgen.' De familie woonde sinds het einde van de Eerste Wereldoorlog in het dorp. Het gezin vertrok weer in 1945. Allewijn (1923) woont nu in Goes. Zijn broer Piet (1919) over leed enkele jaren geleden. Allewijn diepte allerlei details op van de schermutselingen die op en rond het eiland plaatsvonden. Zo maakt hij gewag van het in brand steken van een opslagplaats van de Wehrmacht in Bergen op Zoom op 4 januari door Waghto (verzetsman uit Tholen -red.) Allewijn kende Waghto van de HBS. Tijdens de inundatie stond de fami lie de voorkamer en een slaapkamer af aan het echtpaar Aarnoudse, ter wijl er ook twee onderduikers in huis zaten. Allewijn vermeldt ook dat er in die maand drie huizen door de Duitsers zijn gevorderd en dat het slagwerk uit de toren werd ge haald. De toren werd uitkijkpost. Ook het tragische lot van de Thool- se Verzetsmensen op 25 mei. 'Von nis voltrokken van veertien ter dood veroordeelden, waaronder Waghto en Everaers uit Tholen en Hage uit Sint-Maartensdijk.' Begin juni krabbelt Allewijn in klei ne letters dat de invasie in Frankrijk is begonnen. Vanaf nu leven we op moed.' Op 25 juli werd een avond klok van tien uur ingesteld (voor heen 11 uur). Op 26 juli ging het al (nis, schrijft hij, 'want we stonden met zijn drieën in de achtertuin en werden gesignaleerd vanaf de toren (broer Piet, buurjongen Piet Reijn- goudt en Ali). We waren nog maar net binnen toen er aan de voordeur werd gebeld. Piet snel vertrokken en op het zoldertje van de keuken gaan liggen. De Feldwebel kwam binnen en vroeg of ik inderdaad bui ten stond. Ik kon dat niet ontkennen en ik moest mijn persoonsbewijs af geven en de volgende morgen op draven bij de Duitsers in de School straat.' Begin september nemen de Duitsers tien paarden en vijf bandenwagens mee, maar de Amerikanen zijn dan al Brussel binnengetrokken. Allewijn doet regelmatig verslag van aanvallen op schepen in Kram mer, Zijpe en Keeten, vanaf 5 sep tember, dolle dinsdag. Maar ook van het feit dat er geen water meer is, op 14 september. Op 17 septem ber komen er 'hele horden trans portvliegtuigen en zweeftoestellen over. Er om heen vlogen heel laag jachtvliegtuigen en wij stonden op het dak van de schuur te zwaaien. Het ogenblik is gekomen.' Dat laatste onderstreepte Allewijn in zijn zakboekje, maar de bevrij ding zou nog even op zich laten wachten. Wel komen er steeds meer Duitsers die bereid zijn hun wapens in te leveren (vanaf 19 september) of af te geven en onder te duiken. Een aantal wordt ondergebracht in het huis van de weduwe Knuist. 'De wapens waren door politieagent Van de Poel in een kast opgeborgen, 's Avonds door Piet met valse sleutel geopend en zeven geweren meege nomen en onder koolbladeren in on ze moestuin verstopt.' Er zijn ook dagen dat er niets ge beurd. Zo vraagt Allewijn zich op 24 september af of het wel oorlog is. Dat verandert al snel wanneer le den van de OD uit Steenbergen ko men vragen of Piet een plaats weet te vinden om 50 krijgsgevangenen (Armeniërs) onder te brengen. Ze gingen er enkele boeren voor af. De schuur van Piet Boudeling in geï nundeerd gebied was er geschikt voor. De Armeniërs kwamen niet, wel groepjes Duitsers, Joegoslaven en Polen. Die kwamen in een arbei derswoning 'rondom in het water' bij Klompe terecht. De mannen moesten steeds van eten, water en stro worden voorzien. Er kwamen nog meer verzoeken, voor 'zes Armeniërs, twee Duitsers en 3 NSB-meiden', meldt Allewijn in oktober. .Na een dag is de schuil plaats al ontdekt en nu wordt het de aardappelbewaarplaats van Klom- pe.' Op 26 oktober wordt bekend dat Tweede Kamerlid Van der Vlies (links) met voorzitter Erik Roeland van de SGP-studievereniging Calvijn, directeur J. Hoekman van Siloah en NPV-voorzitter C. Verloop tijdens een discussie overzorgen in de zorgin de Schutse te Sint-Annaland. Assurantiekantoor Van, Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 A c s a r tt kun t o« r Jan P.M. Ovcrhccke .m. I_ f Ten Ankeïwèg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 f|

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5