Vakbondsjubilaris vindt het prima dat leden opkomen voor rechten Herinneringen aan Ramp-slachtoffers op website bijeen Fysiotherapeut heeft nog geen zekerheid Verkoping levert 4400 euro op voor Adullam Omroep smeekt om geld van gemeente Het moet heel plesant blijven Gouden speld voorAdrie Verkerke Digitiaal monument 1835+1 Nieuwe dirigent van Euterpe: Donderdag 11 november 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 In een laatste poging om de raadsfracties te overtuigen, bestookt omroep Tholen de gemeenteraad met cijfers en andere informatie om het broodnodige geld voor de lo kale radio binnen te halen. Ook met het doorsluizen van 8250 euro voormalige opcenten van de afgeschafte om roepbijdrage zou er echter volgend jaar nog een tekort zijn van 1693 euro. „Het was vanzelfsprekend dat ik lid werd van de vak bond. Mijn vader was dat immers ook en zo ging dat toen." Adrie Verkerke uit Sint-Philipsland was veer tien toen hij van school kwam en ging werken. Veertig jaar later steunt hij de vakbeweging nog altijd en daarom is hij vrijdag in het zonnetje gezet. Op de jubilarissenavond van Ab vaKabo FNV afdeling West-Brabant in Wouw kreeg de Sint-Philipslan- der de gouden bondsspeld. Politiebewaking Fysiotherapeut Paul van Alphen heeft nog geen ze kerheid over zijn komst naar het nieuwe dorpshuis in Oud-Vossemeer. „Maar wij willen voor de inwo ners graag onze praktijk houden." Liever korting dan power points Herplaatsing Bij het drukken van pa gina 5 is vorige week in een deel van de oplage te weinig inkt gebruikt, waardoor de leesbaar heid van die pagina zeer te wensen over liet. Daar om wordt deze week de desbetreffende pagina opnieuw geplaatst, zodat alle lezers er nu kennis van kunnen nemen. Onze verontschuldigingen voor het ongemak. Het dubbelconcert dat Eu terpe zaterdagavond in Haestinge geeft met de Belgische harmonie Mol- Millegem wordt het eerste openbare optreden voor de nieuwe dirigent Bernd van Echelpoel. De 21-jari ge student aan het conser vatorium uit Kontich bij Antwerpen rijdt elke vrij dagavond 80 km naar Sint-Maartensdijk voor de wekelijkse repetitie. „Het bevalt me hier heel goed." Een verzameling verhalen als monument voor de slacht offers van de Ramp van 1953. Dat is wat het project '1835+1' inhoudt. De namen en woonplaatsen van de 1836 slachtoffers (inclusief de naamloze baby die in de rampnacht in Capelle is geboren) vormen lijnen op een website. En bij elke lijn willen de bedenkers - Roel Wou ters en Koert Davidse - verhalen over die betreffende persoon. Ze zullen mettertijd te beluisteren zijn in het nationaal monument watersnood te Ouwerkerk, en er voor zorgen dat de slachtoffers niet vergeten worden. Ruimte in dorpshuis Oud-Vossemeer FordGalaxy FUTURA De najaarsverkoping in hét vereni gingsgebouw van de Oud Gerefor meerde Gemeente aan de Voorstraat in Sint Philipsland is zaterdag erg druk bezocht. Vanaf 's ochtends tien uur was het dringen geblazen langs de uitgestalde artikelen. Er werden onder meer taarten, boeken, onder mode, winterstoffen, kaarten, hand- werkartikelen, kaas, babbelaars en oliebollen verkocht. Tevens konden de bezoekers achterin het gebouw onder het genot van koffie met cake een praatje maken. De opbrengst, ongeveer 4400 euro, is bestemd voor de stichting Adullam. Deze organisa tie zet zich in voor gehandicapten zorg. Met 8250 euro subsidie nog een tekort Vrij van gemeente Gitaarkwartet speelt op concert mannenkoor BELEEF DE SHOWROOM VAN IMABO ESSELINK ji 1 B 1 imabo n E S S E L 0 0 □1 O/'towr De AbvaKabo huldigde Adrie Verkerke voor veertig jaar bondslidmaatschap. De vakbonden doen zich de laatste maanden nadrukkelijk gelden. Het afgebroken overleg en conflict met de regering over aantasting van on der meer vut en prepensioen, de protestbijeenkomsten en stakingsac ties, het 'geheime' overleg waarbij partijen weer toenadering zoeken, het beheerst de media. Verkerke vindt het prima dat vakbondsleden voor hun rechten opkomen. Maar staken, dat ziet hij niet zitten. Eén keer heeft hij het meegemaakt. „Ik werkte als metselaar in Capelle aan den IJssel. Met mijn collega's wilde ik helemaal niet staken, maar we werden gedwongen. Ons gereed schap werd simpelweg van de stei ger naar beneden gegooid." De Sint-Philipslander is allesbehalve radicaal, betaalt zijn contributie, maar houdt zich verder eigenlijk niet zo met het bondswerk bezig. Jaren geleden, toen hij pas ge trouwd was, was hij een tijdje plaat selijk actief. Met zijn vrouw haalde hij maandelijks de contributie op bij de leden van de landarbeidersbond in het dorp. „Mijn oom Jan Verwijs was penningmeester van de afdeling en voor hem deden we dat", legt Hennie Verkerke uit. De landarbeidersbond - later, heette dat voedingsbond - was de organi satie waarbij Adrie Verkerke aan sloot. Hij ging voor dorpsgenoot Kees Neele werken, in de zilveruien en vlas. „Als je die uitjes moest wieden, moest je je laarzen uitdoen en gymschoenen - 'sletsen' - aan trekken." In het najaar werkte Ver kerke dan bij Jan Neele in de gla diolen. Op een gegeven moment maakte hij de overstap naar het drai- nagebedrijf van Reijngoudt, waar hij machinist werd op een draineer- machine. Dat was een periode dat hij vaak de hele week van huis was, want het werk was niet bepaald in de buurt: in de Noord-Oostpolder, Nieuw-Vennep of het Belgische Na men. „Daarna ben ik benaderd om als leerling-metselaar mee te gaan en zo kwam ik in de bouw terecht." Zijn ploeg werkte voor Van Eeste ren uit Rotterdam. De Sint-Philips- lander herinnert zich nog, ooit on der politiebewaking gewerkt te hebben. „Je had toen die gijzelings acties van Molukkers. En wij waren juist in Capelle aan den IJssel bezig, tegenover een wijk waar veel van deze mensen woonden." De loop baan in de bouw kwam abrupt tot een einde toen Adrie Verkerke in Rotterdam van een steiger viel en met zijn rug op een houten gebint terecht kwam. „Ik werd volledig af gekeurd en heb acht jaar in de wao gezeten", vertelt hij. Verkerke bleef werk zoeken en kon in januari 1989 aan de slag als nachtreceptionist in de Warandeflat in Bergen op Zoom. Eerst als op roepkracht, maar later in vaste dienst. Tegenwoordig is een andere serviceflat voor ouderen, de Mei- lustflat, zijn stek. Hij is in dienst van de stichting Zorg en service Bergen op Zoom. „Ik werk de ene week ze ven nachten en ben vervolgens een week thuis." Als nachtreceptionist Van Alphen huurt momenteel het voormalige wijkgebouw, maar de gemeente heeft de huur per 31 de cember opgezegd. „Zolang het pand niet gesloopt wordt, kunnen we er blijven. Vervangende ruimte hebben we ook nog niet. Daar moeten we nog naar zoeken." De fysiotherapeut houdt twee dag delen per week op maandag en donderdag spreekuur in Oud-Vos- semeer. „We weten nog niet wat voor soort ruimte we in het nieuwe ben je vanaf half elf 's avonds ver antwoordelijk voor het complex en de ongeveer 180 bewoners. „Als er wat mis is, of dat nu met een bewo ner is of bijvoorbeeld een storing in het gebouw, moet ik zelf beslissin gen nemen om het op te lossen." Het werk bevalt Verkerke na zestien jaar nog altijd prima. De Sint-Philipslander en zijn vrouw kijken met genoegen terug op de ju bilarissenavond van de AbaKabo, waar 25 leden in het zonnetje zijn gezet. „De voorzitter die de spelden uitreikte, kon haast niet geloven dat ik, gezien mijn leeftijd, al veertig jaar lid was." J. de Viet uit Sint- Maartensdijk kreeg een zilveren speld voor 25 jaar lidmaatschap. Ook de heer Meijer uit Scherpenisse jubileerde, maar hij was niet op de bijeenkomst aanwezig. gebouw krijgen. Castria Wonen moet ons daarover nog informeren. Nu dokter Van de Weijer zijn huis artsenpraktijk niet in het dorpshuis vestigt, is de opzet kleiner gewor den. De arts zou zich er met een andere fysiotherapeut vestigen. Als er een tweede fysiotherapeut komt, wordt de spoeling wel erg dun in Oud-Vossemeer." Als de ruimte buiten de twee dag delen niet door anderen benut wor den, komt de fysiotherapeut moge lijk voor hoge lasten te zitten. Hoger in elk geval dan de huur die De stichting lokale omroep Tholen (Sloth) heeft dit jaar nog 9000 euro gekregen van de gemeente: 8100 euro voormalige opcenten en 900 euro als laatste deel van de afge bouwde subsidie. Naar verwachting zal desondanks in 2004 nog een te kort van 2448 euro ontstaan. Voor de broodnodige aanpassin gen' van de studio aan de Voltstraat in Tholen aan de arbo-eisen wil de omroep een éénmalige bijdrage van 3500 euro van de gemeente. De ex ploitatie laat weinig of geen ruimte over voor onderhoud en vernieu wingen. Normaal gesproken zou de afschrijving genoeg moeten kunnen zijn om de vervangingen te finan cieren, doch dit kan maar minimaal. Het bestuur vraagt daarom om nog eens een éénmalige subsidie of een bijdrage die gedurende vijf jaar wordt afgebouwd. Bij de financiële prognoses tot en met 2009 is de lokale omroep posi tief gestemd in verband met de lancering van een kabelkrant, die volgend jaar 5500 euro adverten- De CDA-statenfractie heeft gedepu teerde staten van Zeeland schrifte lijke vragen gesteld over de pro blemen met de nota's van energiem aatschappij Delta. Het oplossen van die moeilijkheden kost het nodige geld en C. van Beveren en drs. A.A.D. Saman denken dat de pro vincie als grootaandeelhouder daar door minder dividend krijgt. hij momenteel betaalt. „Zekerheid is er dus nog niet, maar we hebben nog steeds interesse om in Oud- Vossemeer te blijven", aldus Van Alphen. De Thoolse fysiotherapeut Ad van Tilborg zegt desgevraagd, dat de plannen om een praktijkruimte in het nieuwe Vossemeerse dorpshuis te huren, van de baan zijn. Hij houdt echter nog de mogelijkheid open om elders in Oud-Vossemeer te beginnen om zo zijn Vossemeer se patiënten reiskosten te bespa ren. tie-opbrengsten zou moeten ople veren. De advertenties via de radio zouden 'daardoor wel dalen van 2750 euro nu naar 1250 euro in 2005 tot en met 2009. Tegenover een stagnatie van die inkomsten staat de verwachte stijging van de kabelkrant tot 7500 euro in 2009. Sponsoring, dit jaar nog goed voor 1750 euro, daalt volgend jaar tot en met 2009 tot 250 euro. De do nateurs betalen samen in 2005 een bedrag van 2700 euro en dat blijft zo tot en met 2009. Tegenover de totale opbrengst van 20.375 euro in 2005 (inclusief 8250 euro van de gemeente) staan 22.068 euro aan uitgaven, wat een tekort van 1693 euro met zich meebrengt. In 2009 is dat naar ver wachting 1268 euro door 23.450 euro aan inkomsten en 24.718 euro aan uitgaven. De lokale omroep hoopt via de ka belkrant de communicatie van de gemeente te kunnen verzorgen. Met de 8250 euro van de gemeente en ,de tomeloze inzet van onze mede- Via de website van de harmonie orkesten en fanfares ontdekte hij dit voorjaar vacatures bij Euterpe in Sint-Maartensdijk en Accele rando in Sint-Annaland. „Zeeland is wel een optie, dacht ik en het ei land Tholen kende ik van naam. Ik besloot bij allebei te solliciteren, maar alleen van Euterpe kreeg ik een reactie. Begin mei ben ik daar aan de slag gegaan. Ik ga verder waar Peter de Rooij is gestopt. Mijn opvatting is, dat het musice ren heel plesant moet blijven voor de muzikanten. Van hard werken komen soms ruzies, maar ik geef wel op een degelijke manier lei ding aan de fanfare." Bernd van Echelpoel studeert aan het Antwerpse conservatorium tu ba en harmonie-fanfaredirectie. Ondanks zijn jeugdige leeftijd di rigeert hij bij de harmonie uit Mol-Millegem en Euterpe. Daar naast speelt hij vast in twee orkes ten en verleent nog losse mede werking aan brassbands en een harmonie. Het niveau is hoog. De brassband uit Willebroek werd tweede en derde op het Europees Het woonzorgbureau in Bergen op Zoom bestaat een jaar. In die perio de zijn 55 mensen aan een passende woning geholpen. Vooral 55-plus- sers met een (lichamelijke) beper king die een gelijkvloerse zorgwo- ning zoeken, staan ingeschreven. De instelling bemiddelt voor 1340 zorgwoningen in de gemeenten Bergen op Zoom en Woensdrecht. a. €32*43$- €34.495,- ABS en 6 airbags Airconditioning met autom. temp. regeling Navigatiesysteem met kleurenbeeldscherm en 6 CD-wisselaar 16" 7-spaaks lichtmetalen velgen Privacy Glass vanaf 'B'-stijl. Difoga Bergen op Zoom Official dealer Bredasestraat 25 0164-25 02 OO Open tot 18.00 uur. Vrijdag tot 20.00 uur en zaterdag tot 17.00 uur. Advertentie f.M. Aanleiding voor het interactieve monument is de documentaire 'De Ramp' die Davidse maakte ter ge legenheid van de herdenking vorig jaar. Een documentaire waarin acht overlevenden vertellen over wat ze hebben meegemaakt. Dit nieuwe project - waarin Wouters en Davidse samenwerken met Om roep Zeeland - moet ook voor de toekomst de watersnood op een aansprekende manier onder de aandacht brengen van belangstel lenden. Op de website www.deramp.nl staan, alfabetisch op (officiële) voornaam, alle slachtoffers die in 1953 in ons land vielen, met hun woonplaats. De opzet van de ma kers is, dat aan die namen verhalen worden toegevoegd. Ze doen een beroep op mensen die de slacht offers gekend hebben, en die her inneringen aan deze personen heb ben. Waar woonde hij of zij? Wat kan men zich nog over hen herin neren? Kon hij of zij goed spor ten? Hoe klonk z'n stem? Is er nog een herinnering aan een speciale dag of vakantie? Dat zijn onder werpen die welkom zijn. Verhalen en herinneringen over het gewone dagelijkse leven van de slacht offers. Dus niet speciaal over de rampnacht. Bezoekers van de web site kunnen deze verhalen daarop achterlaten. 'Laten we hopen dat er van elk slachtoffer nog herinne ringen bestaan. Als deze een plek krijgen in het monument kunnen we ze bewaren voor de volgende generaties', aldus de makers. Als op de website een naam oplicht, betekent het dat daar al een ver haal, of een foto, is achtergelaten. Tot nu toe is dat bij 29 personen het geval. Inmiddels zijn een groot aantal basis- en middelbare scho len aangeschreven, met het ver zoek aan de leerlingen om de web site aan te vullen. Verder wordt promotiemateriaal gestuurd naar bibliotheken en verzorgingshuizen voor ouderen. Uiteindelijk zullen de verzamelde verhalen te beluisteren zijn in één van de caissons van het nationaal monument watersnood 1953 te Ouwerkerk. Daar zal een computer geplaatst worden en wanneer een bezoeker van die ruimte de naam van een slachtoffer in een micro foon uitspreekt, hoort hij het ver haal vertellen zoals dat op de web site is ingevoerd. Het digitale monument '1835+1' wil van de Ramp-slachtoffers op deze manier weer meer echte mensen maken in plaats van dat ze alleen maar na men zijn. Van Tholen en Sint-Phi lipsland verdronken 166 bewo ners. Er was zaterdag erg veel belangstelling voor de verkoping voor de stichting Adullam in Sint-Philipsland. Nu met C3.050,- voordeel b»j de Ford dealer. wwwför&ot werkers' hoopt het bestuur van de lokale omroep het hoofd boven wa ter te kunnen houden. Volgens .laatste gegevens' die Sloth heeft kunnen achterhalen, zou de gemeente Tholen dit jaar 10.437 eu ro ontvangen hebben als vervan gend deel van het voormalige kijk en luistergeld. De omroep haalt een brief van 9 maart aan van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) aan staatssecretaris mevr. Van der Laan van mediazaken over de financiering van lokale omroe pen. De Mediawet bepaalt, dat de lokale omroep vrij moet zijn van overheidsinvloeden. Als omroep Tholen gemeentelijke informatie wil doorgeven, moet dat via een aparte bekostiging gebeuren en een verduidelijking bij het desbetreffen de programma van de exacte ge meentelijke rol. Bij de opsomming van alle gege vens laat omroep Tholen het luis teronderzoek buiten beschouwing. Juist op basis van dat onderzoek door Intomart, waaruit het geringe draagvlak van de lokale radio bleek, besloot de gemeenteraad om de subsidie af te bouwen en vanaf 2005 helemaal te stoppen. Dat be sluit was al gevallen voordat de bezuinigingsronde begon met het beperken of helemaal schrappen van allerlei subsidies, zoals voor plaatselijke verenigingen en clubs, maar ook voor landelijke goede doelen. Doordat de VVD van standpunt veranderde - mevr. Van Gorsel was destijds tegen enkele vorm van ge meentelijke financiering en advi seerde Sloth om commercieel te gaan, maar haar opvolger Saris wil de opcenten wel doorsluizen - zou er een meerderheid van PvdA, CDA, ABT en VVD (totaal 10 van de 19 raadszetels) voor subsidie van 8250 of 10.437 euro zijn. Al leen moeten die fracties dan wel aangeven, waar het geld vandaan moet komen in de begroting 2005. Bernd van Echelpoel is de nieuwe dirigent van Euterpe. kampioenschap en Bacchus haalde zelfs de wereldbeker op het be roemde concours in Kerkrade in de derde divisie. „Ik ben dus bijna nooit thuis. Het is nu al redelijk Het Vivaldi Gitaarkwartet is zater dag 13 november te gast bij het Smalstads mannenkoor, dat in Oud-Vossemeer het jaarconcert geeft. Het Thoolse koor begint de avond met degelijke nummers, maar maakt al snel de overstap naar mu ziek die wat gemakkelijker ver teerbaar is. Het koor treedt vier keer op. In het tweede blok komen de King's Singers voorbij, na de pauze bijten de Comedian Harmo nists de spits af en de avond wordt besloten met nummers die publiek en koor de garantie geven van een welverdiende harmonieuze nacht rust. Het gitaarkwartet, in 1991opge- richt bij het zilveren jubileum van de Ridderkerkse muziekschool, speelt op de klassieke gitaar reper toire dat vier eeuwen omspant. zwaar, maar toch wilde ik Euterpe er nog wel bij doen. De sfeer is heel leuk en ik voelde me hier al gauw thuis." Van de Engelse Renaissance-com- ponist Dowland, via de Barokmu ziek van Bach tot hedendaagse klassieke en Latijns-Amerikaanse componisten als de Tsjech Rak en de Cubaan Brouwer. De naam van Antonio Vivaldi wordt niet in de eerste plaats met de gitaar geasso cieerd. Enkele werken die deze componist schreef voor mandoline en luit met orkestbegeleiding, zijn echter voor gitaar bewerkt. Het concert in D voor gitaar en strijk orkest staat als favoriet genoteerd op de repertoirelijst van het Vival di Gitaartkwartet. Het jaarconcert vindt plaats in de Hervormde kerk in Oud-Vosse meer en begint om acht uur. In de toegangsprijs is een kopje koffie begrepen. Voor de koffie in de pauze en drankjes direct na afloop wordt gebruik gemaakt van het te genover de kerk gelegen dorps huis De Vossenkuil. De zaal van dit gebouw was dez.e keer niet beschikbaar voor het mannenkoor, zodat er niet twee avonden aangesloten geconcer teerd wordt. Wilt u verzekerd zijn van ioo% tijd en aandacht? Bel dan voor een afspraak 0187-475 440. gevelstenen dakpannen tegels en sanitair deuren en kozijnen sfeer verwarming plafond- en wandpanelen hout en plaatmateriaal sierbestrating bouwmaterialen gereedschappen Middelbarnis - Industrieweg 35 Advertentie I.M. Bel voor eert gratis oogmetir door vakbekwame specialist' «wiv jSNaarom zou OPTIEK Q06MEETKUNEMG CENTRUM (lenOCflCll m Grote Kerkstraat 18 Steenbergen telefoon (0187) Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 23