Vijf openbare scholen willen les op dankdag Por-groep ziet er weinig heil meer in Geld opzij leggen voor scholen die nodig aan vervanging toe zijn Verkoping Stavenisse brengt 5000 euro op ///fa HEIJNEN Energiewinst lage inkomens (yzJo,[ n-is Donderdag 11 november 2004 60e jaargang no. 52 ZET DELTA U BIJ SLECHT WEER OOK ZONDER BEELD? fff ETECHNOLOCIE Deze week Drie handhaven collectieve vrije dag Vijf openbare basisscholen willen bid- en dankdag als verplichte vrije dag afschaffen. Alleen de openbare ba sisscholen in Sint-Annaland, Stavenisse en Sint-Philips- land handhaven de jarenlange traditie. De gemeenschap pelijke medezeggenschapsraad (g.m.r.) heeft daarvoor de mening van de ouders gepeild. B. en w. moeten de knoop doorhakken omdat die het bestuur van het openbaar on derwijs vormen. Wethouder van onderwijs W.C. van Kempen heeft de uitslag van de enquête nog niet gezien. „Meningen peilen is prima, maar het bestuur beslist." Halve dag TT IjLI 65 auto's beboet op Nieuwe Postweg Gedichtenbundel van Eef Everaert Woensdag dankdag Tekst motie van SGP wordt aangepast en door college overgenomen De gemeente gaat geld opzij leggen om bestaande school gebouwen te kunnen vervangen als dat nodig is. Tot nu toe is er geen geld gereserveerd in de meerjarenbegroting. De SGP had donderdag tijdens de begrotingsbehandeling een motie achter de hand die de steun van bijna alle frac ties kreeg nadat er was gesleuteld aan de tekst. Maar ze hoefde uiteindelijk niet ingediend te worden. Vier muurtjes Te nadrukkelijk De honderd roomhoorns die Greet van der Graaf van de vrouwenvereniging Stavenisse had gemaakt voor de ver koping waren zaterdag in een uur uitverkocht. Het was niet het enige product dat snel van eigenaar wisselde. Voor de etenswaren, maar ook tal van andere artikelen, was veel belangstelling in de Rehobothschool aan de Pilootweg. De opbrengst aan het eind van de dag was 5000 euro. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: jBdactieffieendrachtbode.nl advert@eendraohtbode.nl c vV\N ~kdminffieendrachtbbde.nl Homepage: www.eendrachtbade.nl Heteni§e>riëuwsblacf voor dö streek Tholen enSint-Phikpsland waarin opgenomen de Ifioolse Courant en [jet Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165.304050 Jenneke Ouwersloot met nog twee leden van jeugdraad in proveniciaal jeugdpanel ook nog wel van deze tijd? Indivi duele ouders moet je echter de gele genheid blijven geven om vrij te vragen voor hun kinderen op bid- en dankdag. Dat is in de wet veran kerd." Bahlke wacht de beslissing van b. en w. af. „Het is geen hals zaak. Als het zo blijft, dan blijft het Voorzitter P. Bahlke van de gemeen schappelijke medezeggenschaps raad legt uit, dat de g.m.r. ervoor ge kozen heeft om het vakantierooster van West-Brabant te volgen. „En daar komen de bid- en dankdag niet in voor. Uit de notulen van de g.m.r. bleek, dat er jaren geleden ook al eens aan hef gemeentebestuur was gevraagd om de collectieve, vrije bid- en dankdag af te schaffen. Daarom was er nu de behoefte om de stand van zaken te weten en daar voor hebben we de mening van de ouders gepeild." Op de Rieburch in Sint-Maartensdijk, de school waar zijn eigen kinderen naar toe gaan, waren er 80 van de 104 ouders voor afschaffing. „Ook op Ter Tolne was men duidelijk voorstander van af schaffing. In de ene kern ligt dat ge voeliger dan in de andere. Er is geen eenduidige mening, maar wij wilden peilen of er een brede meerderheid voor afschaffing was en bij het over grote deel van de openbare basis scholen zijn de meeste ouders voor afschaffing." Bahlke noemt het handig om meer flexibiliteit te hebben. „Met koning innedag en de vrijdag voor kerst is er ook geen uniformiteit. Iedere school hoeft niet elke dag op dezelf de manier in te vullen. Het is een goed recht om de bid- en dankdag te handhaven en het geloof is ook diep verankerd in de Thoolse samenle ving. Maar is zo'n collecteve rege ling nog wel noodzakelijk? Is dat L.A. Hellemons, bovenschoolse di recteur van de federatie van openba re scholen, voelt zich bij deze kwes tie wat aan de zijlijn staan omdat het om een initiatief van de gemeen schappelijke medezeggenschaps raad gaat. Daarin zitten van elk van de acht scholen 1 ouder en 1 leraar. Tijdens de juni-vergadering is be sloten om de ouders te raadplegen over de kwestie. De Casembroot- school heeft dat mondeling gedaan, de Rieburch in Sint-Maartensdijk schriftelijk. „Op scholen waar de ouders in meerderheid zeggen dat de bid- en dankdag als verplichte vrije dag gehandhaafd moet worden, blijft dat ook zo", zegt Hellemons. Hij benadrukt dat kinderen voor re ligieuze verplichtingen altijd vrij kunnen krijgen. „Dat staat in de Leerplichtwet. Dus ook op scholen waar de meerderheid voor af schaffing is, kan men op bid- en dankdag gewoon vrij krijgen." ZIE VERDER PAGINA 3 Sint-Maartensdijk heeft de slag om het Markiezaatcollege en het ge meentehuis al verloren en nu dreigt ook de por-groep de moed op te ge ven. De vijf mannen en twee vrouwen die Sint-Maartensdijk en Scher- penisse een flinke duw in de rug willen geven om niet in het slop te geraken na vertrek van het gemeentehuis en het Markiezaatcollege naar Tholen, willen er de brui aan geven. „Als er geen financiële middelen ter beschikking worden gesteld, ziet de groep weinig heil in het leveren van de gevraagde inspanning. Bij gebrek aan een duidelijke uitspraak van de politiek voor eind 2004, beschouwt de groep haar taak per eind 2004 als beëindigd", schrijft W.J.J. Brevet aan b. en w. en de gemeenteraad. De por-groep lijkt daarmee dezelfde weg op te gaan als de Stuurgroep Tholen 2005 die eerder de pijp aan Maarten gaf. „De por-groep is be reid haar aandeel te leveren in een verdere ontwikkeling van een visie rondom de leefbaarheid van Sint- Maartensdijk en Scherpenisse, maar aan die bereidheid is wel een voor waarde verbonden. Het oorspronke lijke initiatief had een rechtstreekse relatie met het vertrek van het ge meentelijk bestuursapparaat uit Sint- Maartensdijk. De groep was en is van mening, dat de politiek de con sequentie van dat vertrek moet ver talen in een adequate compensatie. Tot nu toe heeft diezelfde politiek slechts gekozen voor een op korte termijn uit te voeren studie, zonder ook maar op enigerlei wijze aan te geven waar de geldmiddelen, nodig om de uitkomsten van die studie te kunnen verwezenlijken, vandaan zouden moeten komen", aldus Bre vet in zijn brief aan b. en w. en de gemeenteraad. ZIE VERDER PAGINA 3 Aluminium rolluiken goedkoper kan echt niet! C1000 Jurgen Strooi Postw j 3a Geen fratsen. Dat scheelt. CKXX) 4691 RH Tholen Dubbelwandig, geïsoleerd, in de kleuren: wit crèmewit en lichtbeige prijsvoorbeelden: afm. 1200x1000 mm 267,- afm. 1750x1500 mm 347,- afm. 2000x1800 mm 388,- Let op incl. elektrische bediening! prijzen incl. btw 19% Nieuwbouw Renovatie Canadaweg 6,4661 PZ Halsteren Veilingweg 11,4697 RB Sint-Annaland Tel. 0164-683425, mob. 06-22261798 De provincie breidt de actie Ener giewinst uit tot heel Zeeland. Voor lage inkomens zijn er 5000 energie pakketten beschikbaar onder het motto: meer euro's met minder energie. Het ministerie van Vrom geeft hiervoor subsidie. Tot nu toe kwamen alleen inwoners van de vier grote gemeenten Goes, Vlissin- gen, Middelburg en Terneuzen in aanmerking. Gedeputeerde staten hebben dinsdag de regeling aange past, zodat ook Tholenaren ervan kunnen profiteren. Reïntegratiebu- reau LétE voert de energiebesparen de werkzaamheden uit. Op grond van de eerste inventarisatie in de vier grote gemeenten doet ongeveer dertig procent van de doelgroep mee, dus 4000 pakketten. Daarmee blijven er 1000 over voor de rest van Zeeland. Het benaderen van de andere negen gemeenten vergt extra menskracht. De kosten daarvan, 8280 euro, exclusief btw, worden in mindering gebracht op het aantal pakketten. Er kunnen dan totaal maar 4600 pakketten uitgezet wor den. De provincie heeft dit overlegd met het ministerie van Vrom en ad viesbureau Ecofys. Tijdens de ochtendspits op de Nieu we Postweg tussen het Stenen Kruis en de Thoolse brug reden dinsdag 65 van de 947 gecontroleerde auto's harder dan de toegestane 80 km. Ze ven procent van de automobilisten krijgt daarom een acceptgirokaart thuis met een boetebedrag. Op Zuid- Oudaan in Tholen reed de bestuur ster van een auto tegen het eenrich tingsverkeer in en ook dat leverde een bekeuring op. Op de Molenvliet- sedijk droegen twee automobilistes hun gordel niet en ook daardoor ging de kassa van justitie rinkelen. 'Dorre kraters, zuiver zijde'. Zo heet de dichtbundel van Eef (de Jonge- Everaert uit Tholen, die zaterdag middag 27 november wordt gepre senteerd in het Kunstcentrum aan de Botermarkt in Tholen. Het eerste, gesigneerde, exemplaar van de bun del met verzamelde gedichten wordt uitgereikt aan burgemeester Nuis. De presentatie wordt muzikaal om lijst door gitarist Mark Westdorp uit Tholen. Eef de Jonge begon zo'n vier jaar geleden met het schrijven van ge dichten, maar ze kreeg de liefde er voor al mee van haar vader. Decla meren deed ze al langer, ze won er ooit de Stadsprijs van Den Bosch mee. En komende zondag leest de Thoolse gedichten voor in een poë- ziecafé in Kats. In haar bundel zijn 52 gedichten verzameld. Ze gaan over Tholen, de omgeving, emoties. „Ik ben niet iemand die heel cryp tisch dingen gaat construeren, maar meer een gevoelsmens", zegt Eef over haar werk. Advertentie I.M. De protestantse kerken op Tholen en Sint-Philipsland vieren woensdag a.s. dankdag voor gewas en arbeid. Zowel 's morgens, 's middags als 's avonds zijn er dan kerkdiensten. De meeste scholen zijn dicht, evenals winkels, banken, postkantoren en diverse bedrijven. Ook het gemeen tehuis is gesloten. CIOOO Jurgen Stroot gaat verhuizen. We zijn gesloten van zaterdag 13 november om 15.00 uur t/m woensdag 17 november. Onze excuses voor het ongemak. Vanaf donderdag 18 november bent u weer van harte welkom in onze nieuwe C1000 supermarkt. Advertentie I.M. Namens de SGP wees H.W. van Eenennaam op de noodzaak er geld voor vrij te gaan maken. „Er is uit de begroting gebleken dat er geen middelen zijn voor renovatie of nieuwbouw van scholen die ou der dan veertig jaar zijn. De ge meente wordt geconfronteerd met nieuwe eisen die aan bepaalde ruimten in de school worden ge steld. Er zijn ook gebouwen die uitgebreid moeten worden zoals in Scherpenisse en in Sint-Annaland (Groen van Prinsterer, en School met de Bijbel en De Casembroot). In Tholen raakt het scholencom plex ingeklemd tussen woning bouw." Van Eenennaam stelde dat er ei genlijk ook geld beschikbaar moet komen voor scholen die jonger zijn dan veertig jaar omdat ook die gebouwen een opknapbeurt of uitbreiding behoeven. Hij noemde als voorbeelden De Eevliet. in Poortvliet en De Rieburch in Sint- Maartensdijk. „Met uitbreiding of nieuwbouw zijn grote sommen geld gemoeid. Daarom zou het goed zijn om deze zaken uit de reservering te kunnen betalen." Hij wilde weten hoe de andere fracties daarover dachten. M.A.J. van der Linde (PvdA) noemde het uitbreiden of renove ren noodzakelijke investeringen. Die moeten worden gepleegd als Tholen blijft groeien en de voor zieningen op peil moeten worden gehouden. Als dekking ziet de PvdA mogelijkheden in fondsvor ming uit de overschotten die nieu we bestemmingsplannen opleve ren. Volgens J.J.P.A. Boulogne (ABT) is het een kwestie van keuzes ma ken. Eerst praten over wat echt be langrijk is voor de gemeente (kerntaken) om dan het beleid vast te stellen voor de komende jaren. Voor het basisonderwijs zijn in vesteringen noodzakelijk, zei hij. Boulogne vond het geen goede keus om de scholen in Sint-Anna land alleen uit te breiden terwijl er in Tholen een nieuw gemeentehuis wordt gebouwd. Maar volgens E.M. van der Wal- Vermeulen (PvdA) blijven er van de scholen in Sint-Annaland niet meer dan 'vier muurtjes' staan en bestaat de uitbreiding vooral uit nieuwbouw. Volgens Boulogne konden die vier muurtjes 'net zo goed' afgebroken worden. Hij zegde overigens toe ook geld te willen reserveren voor nieuwbouw en renovatie. Volgens P. van Belzen (CU) is het noodzakelijk dat de basisscholen in stand worden gehouden. De ge bouwen dienen volgens hem 'be drijfsklaar' gemaakt te worden voor de komende veertig jaar. „Als er geen geld is, dan moeten we lenen én aan fondsvorming doen." Over de huisvesting in Sint-Anna land zei hij dat daar niet langer ge wacht kan worden. „Geen uitstel van executie." Ook het CDA steunde het initiatief van de SGP. Na de eerste ronde telde Van Een ennaam vooral medestanders. Be halve D66 en de VVD. Volgens J. van den Donker (D66) die al had aangekondigd tegen de begroting te zullen stemmen en dus ook te gen de bezuinigingen, was niet duidelijk waar dat geld vandaan zou moeten komen. Ook G.J. Hoek van de liberale fractie had daar zijn twijfels over. „We weten niet hoe we op dit moment de fondsen moeten vullen. Dat betekent in fei te een uitputting van andere fond sen, zoals het rioolfonds en het ge bouwenfonds." In zijn reactie stelde wethouder W.C. van Kempen dat de gemeente sinds 1997 de taak heeft om voor de huisvesting te zorgen. Sinds dien heeft de gemeente er accom modaties bij moeten bouwen. „Dat was een wettelijk voorgeschreven taak, maar de portemonnee werd wat leger." Over de scholen in Sint-Annaland zei hij dat volledige nieuwbouw 'behoorlijk wat duur der zou zijn dan renoveren'. Na de renovatie en uitbreiding kunnen de scholen weer dertig jaar mee, al dus Van Kempen. De PvdA was niet van plan de motie te steunen. Van der Linde had al er al op gewezen dat het op bouwen van een reserve voor de scholen uit de overschotten van de bestemmingsplannen kon. Hij voelde er niet voor om het vast te leggen in de kadernota voor 2006. In de motie sprak de SGP er over om te 'komen tot. een structurele oplossing voor de noodzakelijke vervangingen voor huidige schoolgebouwen'. Maar dat was voor Van Belzen te nadrukkelijk geformuleerd. Op zijn voorstel werd oplossing veranderd in op lossingsrichting, het woord komen werd zoeken en het populaire bij voeglijk naamwoord structurele verdween uit de tekst. Wethouder Van Kempen zei namens het colle ge de motie met de aangepaste tekst over te zullen nemen. Waar op Van Eenennaam de motie in trok. EN VERDER... PvdA beperkt bedrag tot zes mille, maar lokale omroep blij met subsidie Burgemeester roept mensen tijdens bevrijdingsherdenking op om 'predikers van de vrede' te zijn WIJS IS HIJ, DIE VAN IEDER LEREN WIL Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Dat bedrag is bestemd voor de bouwkas om de uitbreiding van het kerkge bouw van de Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland mede te bekosti gen. Aan het vergroten van het godshuis aan de Prins Bernhardstraat is al begonnen. De fundering aan de noordzijde van het gebouw is aangebracht en een groot deel van de vloer is klaar. De vrouwenvereniging is zeer tevreden met het resultaat van de verkoping. „Het is een mooi bedrag," zegt A.D.C. van Haaften-Goud van de vrouwen vereniging. „Het is in een korte tijd bij elkaar gebracht. Behalve de etens waren, zoals taarten en cake, waren ook andere spullen in een mum van tijd uitverkocht. Sommige groentes en cadeaudozen bijvoorbeeld." Ze hadden van tevoren geen bedrag in hun hoofd. Het is volgens mevr. Van Haaften ook altijd afwachten: „De mensen hebben al veel bijgedragen aan de kerk. Ze moeten het nu ook wel willen geven." Het aanbod was groot. Veel door de leden van de vrouwenvereniging zelf gemaakte artikelen werden te koop aangeboden: kleding en kaarten, bloem- stukjes, baby-artikelen, sokken, poppenkleertjes en schorten. Maar ook speelgoed en snoep. Boeken en velerlei soorten kaas, salades, spruiten en witlof, ouderwetse kleppers (van eikenhout), klompen, kussens op bestel ling en een kalender voor 2005 met oude foto's van het dorp. Zie verder pagina 3. De openbare basisschool De Eevliet in Poortvliet is een van de scholen waarvoor de gemeente geld opzij gaat zetten. Linda van de Velde uit Scherpenisse nationaal kampioen kustvissen bij dames Met de winter voor de deur waren er ook sjaals te koop op de verkoping van de vrouwenvereniging Stavenisse in de Rehobotschool. Meester Verbrugge viert zilveren onderwijsjubileum in Sint-Philipsland

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1